PHILIPS RADIO 70 KRUISWEG 70 HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 JUNI 1928 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stof zuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON No. 10756 APEX ELECTRI3CHE WASMACHINES F 275 moet, van getuige Kok vernam hij, dat X/>bermann groote zaken in België deed Mr. Reilingh: In Ostende? (Hilari teit.) Een volgende getuige, A. van Dam, «ei, dat hij geld leeningen had verstrekt op verzoek van mr. van Gigch, Lieber- imannn en M. omdat men zeide geld noodig te hebben voor bouwcredieten. Volgens getuige J. Th. L. Withof Keus, die commissaris van de Disconto- bank voor Credietinstellingen is ge weest, maakte Liobsrmanim er geen geheim van, dat hij, toen hij de Holland- Amerika Verzekerings Maatschappij uitging, neg maar f 5 op zak had en ge tuige kon zich niet voorstellen dat de oommissarissen dachten, dat Lieber- mann wel geld had. Voorts ze.de getuige (die dit liever in besloten zitting verklaarde, wat de recht bank echter niet noodig vond), den in druk gekregen .te hebben, dat Van der Toorn de winst mee kreeg. „Een onmogelijke bod". In 1927 kreeg hij den Indruk dat de «aken niet waren zoo als zij wezen moes ten. Hij drong aan op inzage van boe ken enz., doch werd met een kluitje In het riet gestuurd. De verhouding tus- «chen Discontobank en Veendammer heeft hU nooit begrepen. Waar 't hem hoe langer hoe meer een onmogelijke boel toescheen, is hij er ten slotte uit- Liebermann heeft hij anderhalf jaar lang gekend en gedurende al dien tijd kwam deze wel met honderd plannen voor den dag. In het begin sympathi seerde getuige nogal met hem, vooral sinds de politie een z.i. ongerechtvaar digde bekendmaking tegen hem uitvaar digde, doch dit alles verminderde, na dat hij tot de overtuiging kwam, dat bij Liebermann alles theater was. In de avondzitting die om acht uur begon, werd Verd. Mr. K. verhoord, die oud-president-commissaris van de Veendammer was. Hij verklaarde vol strekt niet begrepen te hebben, dat met hypotheken van de Veendammer be taald zou worden, hij heeft dit altijd gemeend. Volgens de verklaring van verdachte bij den rechtercommissaris had hij achteraf geweten hoe het was gebeurd. Mr. van c'er Meer, de advocaat van Mr K., merkte op. dat verdachte hem de zaak steeds had voorgesteld, zooals hij *t nu doet. Voortgaande, zei verdachte dat mr Van Gigch tot hem zei: 't Is een mooi contract, 't kost ons geen cent". Verder beriep verdachte zich op een schrijven dat hij d.d 12 Juni aan mr. Van Gigch schreef. Hij liet zich daarin uit, dat het doel van de overeenkomst blijkbaar was een hypotheekbank te verwerven, maar dat het doel van de Discontobank eigen lijk was een een commissiebank te zijn en niet om hypotheekbanken te exploi- teeren. Hü had daartegen te meer be zwaar, omdat de Discontobank rèeds met de aangekochte Gooische Hypotheekbank in de inaag zat. Verder houdt verdachte vol, 'dat het contract van 10 Juni 1927 precies het zelfde bevatte als dat van 15 Juni 1927 n.l. dat de betaling van de twee millicen in contanten zou plaats hebben. De Bank van Onroerende Zaken zou één millioen vinden, Liebermann het andere millioen. Verdachte zeide voorts op 24 Juni 1927 aan 't ccntract-Schim van der Loeff te hebben medegewerkt, 't Stond toen voor hem vast. dat de Discontobank al leen de commissiebank was. waardoor de Veendammer van de eene hand in de andere zou overgaan. Verdachte be schouwde dit contract toen als ernst, vooral na besprekingen met Mrs. Van Gigch en Sohürmann. Daarna ging de rechtbank in raad kamer; terruggekeerd richtte de presi dent tot verdachte Mr. K. het woord, 't Komt. zei hij, er eigenlijk op neer. dat uw voorstelling is: toen al de trans acties gebeurden en al de goederen wer den overgec: rgen, was u de meening toe gedaan, dat de Veendammer in goede handen was en de pandbriefhouders g- schade zouden lijden. Verd.: Ja. Pres.: Dan acht de Rechtbank zich op dat punt voldoende ingelicht- Vervolgens werd met het verhoor van verdachte Möbring over het subsidiair ten laste gelegde aangevangen, doch ie kwart over tienen brak de president het verhoor wegens vermoeidheid af. De Rechtbank ging hierop in raad kamer. In de zitting teruggekeerd gelastte de Rechtbank de InvrUheidstelli 11 g van verdachte K. maar. dus deelde de president mee. het is noodig, dat Korienoever verder als verdachte aanwezig zal zijn. De zitting werd vervolgen; gcschors' tot morgenochtend. TEGEN CORRUPTIE. RAADSLEDEN IN SITTARD VRAGEN OM STRENGE MAATREGELEN. Een aantal leden van den gemeente raad van Slttard heeft volgens het Volk aan den burgemeester een brief ge richt, waarin wordt vastgesteld, dat er nog steeds leveranciers zijn. die aan gemeente-ambtenaren te 3*tard ge schenken aanbieden op leveringen of werkzaamheden ten behoeve van de ge meente. Bedoelde gemeenteraadsleden geven te kennen dat de bestrijding van corruptie in alle bedrijven htm bedoelt* fc en dringen op strenge maatregelen aan. ONTPLOFFING O P EEN TRAWLER. EEN STOKER ERNSTIG GEWOND. Dinsdagmorgen heeft aan boord van den stoomtrawler Julie Streiff IJM. 159 van de reederij „De Marezaten", kort nadat de trawler de haven van IJmuiden verlaten had, een hevige car- bidontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan een der opvarenden zeer ern stig werd gewond. Ter hoogte van Wijk aan Zee zou de machinist W. Koomen, wonende te IJmuiden, geholpen door den jongsten stoker J. Burger, wonende te Amster dam een bus carbid in de machineka- karner laten zakken. De bus schoot daar bij uit den strop en viel in de machine kamer, waar zich Burger gevond. Door den schok barstte de bus uit elkaar. Het grootste deel van den inhoud kwam te recht in de krukpit, waarin zich water bevond. De carbid vergaste en geraakte tot ontploffing, waardoor de machine kamer in een oogwenk in lichtelaaie stond. Burger werd door het vuur in gesloten. zoodat hij zich door de vlam men een weg moest banen om aan dek te koanen. Dit gelukte hem. doch hy was geheel in vlammen gehuld. Zijn kame raden snelden hem direct ter hulp. Het bleek, dat de ongelukkige jongeman over het geheele lichaam met brand wonden was bedekt. Aan boord ont stond een kleine paniek, doordat door het vuur de toegang naar de machine was afgesneden. De trawler keerde direct naar IJmui den terug en kwam aldaar des middags te ongeveer 1 uur weer binnen. Dr. Rut- ten was spoedig aanwezig om den ge wonden stoker hulp te bieden. Deze werd daarop in zeer zorgwekkenden toestand naar het St.- Antoniuszieker.huis te Vel- sen overgebracht. De machinist, die sleohts lichte brandwonden had beko men, kon na te zijn verbonden, naar huis gaan. Voor het leven van den stoker wordt gevreesd. Naar wij hedenmorgen bij informatie vernamen is de toestand van den sto ker Burger nog steeds hetzelfde. B. DE KRUYF Jzn. De heer J. K. Budde te Utrecht schrijft ons: De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft (wij hebben het feit reeds mede gedeeld red. HD.) met op één na al- gemeene stemmen, tot directeur der be graafplaats te Rotterdam benoemd de heer B. de Kruyf Jzn., t.hanc inspecteur der plantsoenen te Haarlem. Zonder eenigen twijfel heeft men uit de talrijke sollicitanten een goede keuze gedaan, gehoord en bekend met de antecedenten van den benoemde. De heer de Kruyf werd ruim veertig jaren geleden te Utrecht geboren tus- schen planten en bicomen in vaders kweekery, waar hy als jongen al toonde veel liefde voor Flora's kinderen te bezitten. Hy bezocht met succes verschillende cursussen en denkt nog met dankbaar heid terug aan de lessen te Utrecht van de heeren Van edr Gon, Kors, van Bree- nen en Budde. In 1910 verwierf hij, na een uitste kend examen liet diploma voor bloemen teelt van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, In de jaren 1912 en '13 zien we hem werkzaam in de beroemde Twickelsche tuinen te Delden, vanwaar hy, op voor dracht van den heer Leon. A. Springer, toen hoofd van de plantsoenen te Haarlem, tot Chef-bloemist benoemd bij de Haarlemsche schoone dreven. Door zijn yver, zijn kimde werd hij spoe dig tot opzichter en in 1920 tot inspec teur en waarnemend directeur be noemd. Te Rotterdam wacht hem een mooie taak, immers Crooswyk moet uitge breid worden en het terrein voor een nieuwe begraafplaats is reeds opgespoten en komt aan den linker Maasoever. HET TOONEEL. DE OPENLUCHT-VOOR. STELLING VAN „CREMER". Dokter tegen Wil en Dank. Cremer heeft het gisteren met zyn openluchtvoorstelling op Kraantjelek niet gelukkig getroffen; regen en wind by een tuinfeest is wel het allermie.se- rigste. dat men zich denken kan. En het had zoo aardig kunnen zijn! Ik kon mij zoo voorstellen, hoe het Maandag by de generale repetitie op dien heer lijken zomeravond was geweest! Want het idyllische plekje, dat men voor deze openluch'.-voorstelling had uitgekozen, leent er zich wel uitstekend voor. Eigen lijk beter dan de voorkant van deze be kende „uitspanning", waar men bij vo rige opvoeringen steeds heeft gespeeld Dat men voor deze openluchtvoor-' stelling Molière had uitgekozen, is een bijzondere pluim waard. De heer Hun- sche had volkomen gelijk, toen hij in zijn inleiding tot dit spel zei: „Molière kun je overal spelen. Dit genie brengt zoo veel uit zich zelf mede. dat hy geen bijzondere decors behoeft!" Wij hebben dat gisteren weer gezien, toen zijn „Dok ter tegen Wil en Dank" werd opgevoerd op dezelfde primitieve «ijze, als Molière zijn stukken op zyn tournee's door Frankrijk in de provincie placht te ge ven. Was het op zich zeif reeds niet een aardig idee Molière daar buiten „precies als vroeger" op te voeren? Niets dan wat ruwe, houten planken op tonnetjes en daarvoor een bordje met de aanwijzing:: „Het tooneel stelt voor een bosch!" De kaarsenaansteker ontbrak zelfs niet en de souffleur met liet lijvige boek kroop niet weg in een hok. maar behoorde zoo „open en bloot" geheel tot de entourage. En wélk een entourage! Het tooneel over huifd en ingesloten door eikenloof, met op den achtergrond het hooge duin, onze Blinkerd! Kan men zich een idyl- lischer plekje voor een openluchtvoor - stelüng denken? Hoe liefelijk en poë tisch zou het zijn geweest, wanneer de vogels om ons neen in den helderen maneschijn hadden gekwinkeleerd en wij niet met kragen op en regenscher men hoog boven onze hoofden daar had den gezeten! Maar er komen nog meer, voortellingen en zooals men het zich oorspronkelijk heeft gedacht, zal het r misschien vanavond er. MJ volger.de opvoeringen zijn. En nu Molière! Hy kreeg onder de bekwame regie van Hunsche en met Bakekr in de ro! van Sganarelle volko men zijn deel! Men bemerkte dadelijk, dat hier een vakman de leiding had gehad. Een tooneeltje zooals tusschcn Sganarelle en de twee bedienden Va- lère en Lucas zou nooit zoo gespeeld zyn, wanneer niet eer. regisseur als Hunsche richting aan het spel had ge geven. Daar waren van die kleine dé tails zooals het spel met de flesch waaraan men onmiddellijk de hand van een vakman herkende. Maar Hunsche heeft ook met prettig materiaal kunnen werken en in Bakker een kracht gevon den, waarmee zonder risico Molière ge speeld kon worden! Met Sganarelle staat of valt Dokter tegen Wil en Dank! Voor Bakker moet het een voldoening zijn geweest, dat hij eindelijk eens in een Molière-rol kon toonen, wat hy als blijspel-speler waard is! Dat zullen niet veel dilettanten hem nadoen! Voor al mimisch was het voortreffelijk! Het spel had misschien nog wel voller, wat breeder kunnen zyn, maar ook zoo was het voor een liefhebber reeds heel bij zonder: sappig, kleurrijk, levendig en ryk geschakeerd. Kostelijk was Bakker in het tooneel van de consultatie. Toen toonde hij zich vooral mimisch een komisch ta lent van lang niet gewone kracht. Mis schien kan hij het tooneel. wanneer hy bemerkt-, dat Géronte geen latijn ver staat en hij heel de omgeving daarna „overdondert" met zijn geleerdheid, nog komischer uitspelen. En cok de reactie der omstanders kon hier sterker zijn. Maar als geheel was het een creatie, waarvan Hunsche en hij plezier hebben gehad. De rol van Sganarella is in deze klucht zoo overheerschend, dat men zou kun nen spreken van solo met sourdine-be geleiding. De bijrollen hebben bijna uit sluitend aanvullend werk te doen en zij deden dat over het algemeen naar den eisch, al zal het komische bij en kelen zooals bij Jacqueline en den ouden Thibaud nog wel wat sterker aangezet kunnen worden. Mevrouw Lu cas speelde opgewekt Martine, Hirs en Van Looy zorgden in de scène met de stokslagen, dat het spel van Bakker, die hierin uitstekend op dreef was alle relief kreeg, Crombouw gaf een waar dige Géronte, die nu en dan alleen wat komischer kon reageeren op de evoluties van Sganarelle en Cor Visser was een bescheiden nu en dan zelfs te beschei den Lucinde en had te recht veel suc- met de korte maar aardig gespeelde stomheids-episode. Léandre leed aan de kwaal van bijna alle verliefde rollen op het Hollanösch tooneel, namelijk dat hij te stijf en te geposeerd was. Cremer heeft met deze Molière-op voering in de open lucht een artistieke daad gedaan en zal er met voldoening op terug kunnen zien. Het groote suc ces was dit keer natuurlijk voor Henk Bakker, die het volkomen verdiend 1 eelt. Het dubbel gemengd kwartet „Votum Nostrum" uit Koog-Zaandijk onder lei ding van den heer C. N. Kaper bracht een aangename afwisseling in het pro gramma. In dit kwartet dat zeer geache veerd en beschaafd zong, trof cr.s bij zonder de zeer heldere, mooie sopraan. Ook Votum Nostrum haaxeen groot en verdiend succes. J. B. SCHUIL, SANTPOORT. ONGEVAL. Gisteren brak de jeugdige D. V. bij he; ha. sjs-over spelen op de speelplaats van de Zusterschool te Driehuis haar been Zij werd naar het St. Anton ius-Zieken- huis vervoerd. VELSEN. BELOONING SCHOONHEIDS COMMISSIE. De Commissie van bijstand in het be heer der openbare werker, heeft den Raad voorgesteld om aan de heeren J. P. Kooper en J G. Koning, hoofdopzichters bij het bedrijf Openbare Werken, tevens leden der schoonheidscommissie, voor de waarneming van hun laatstgemelde functie een belooning tos te kennen van f 200 per jaar, als vergoeding voor door hen te verrichten extra-werkzaamheden. Een minderheid van het College kar. zien met dit voorstel vereenigen, de meerderheid daarentegen is van oordeel, dat aangezien het lidmaatschap der schoonheidscommissie aan de ambtena ren in hun functie van hoofdopzichter is opgedragen en de noodige werkzaam heden in de vastgestelde diensturen wor den verricht voor het toekennen eencr belooning geen aanleiding bestaat. SAMENSTELLEN DER RAADS- VERSLAGEN. Het officiecle raadsverslag wordt tot nu toe samengesteld door den heer C. T. Groen, commies ter secretarie, tegen een belooning van f 1 per bladzijde druks. De heer Groen heeft thans deze over eenkomst opgezegd met ingang van 1 October a.s„ in de eerste plaats omdat het voor één persoon vrijwel ondoenlijk is, gedurende de geheele vergadering ;e stenografeeren en in de tweede plaats, omda: het uitwerken en corrigeeren zoo veel tijd vordert, dat hij daartoe buiten de kantooruren te veel gebonden is. Ook ce beloonir.g wordt :e gering geacht. Deze bedroeg in de jaren 1923 tot en met 1927 resp. f 512. f 931. f 496. f 749 cv. f 984. B. en W. stellen thans voor het maken van het raadsverslag op te dragen aan de heerer. Groen en C. J. van Oost eveneens commies ter secretarie, die be reid zijn. gezamenlijk de verslagen te maken tegen een totale belooning van f 1000 pe- jaar. He: ligt dan in dc bedoeling, dat beiden in de vergaderinc aanwezig zijn en dat ieder ten hoogste een half uur achtereen stenograleert HAARLEMMERMEER HET NOODLOTTIGE SCHOT. De heer U„ wonende aam den Sloter- weg in Haarlemmermeer werd onlangs door een geweerschot, dat by ongeluk afging, zoodanig in een been getroffen, dat dit moest worden geamputeerd. Zijr. toestand Is zoo vooraitgaar.de, dat hij het ziekenhuis heeft mogen verlaten. IN DF. P00LZEF. De moeilijke redding van Nobile. (Dienst var. de United Telegraph.) mCTZONBTW MEDEDr FMtCÖI a 09 Csnt» per re-el. De heldhaftige redding van No'otle heeft doen zien, hoe groot de moeilijk heden zijn, die de redding6exped:t:es. welke zich naar het kamp var. Nobile begeven, hebben te overwinnen. Nu zich een groot aantal vliegtuigen op Spits bergen heeft verzameld, nu eenige s- brekers en verschillende slede-ex pee., .es onderweg zyn, is de vraag van bijzon der belang, welke capaciteit deze hulp middelen hebben. De door verschillende landen afgezon den vliegtuigen vijf zijn er reeds op Spitsbergen en ten minste vier andere zijn onderweg zijn in het algemeen watervliegtuigen en voor landing op vasten ondergrond ongeschikt Ook een landing op het drijfijs is voor deze vlieg tuigen schier onmogelijk; in alle uit vroegeren tijd bekende gevallen geschied de dit slechts uit gebrek aan benzine of tengevolge van een motordefect, de vliegtuigen sloegen om en werden dcor de botsing met de ijsschctscn ern; :g beschadigd. Voor het dalen van water vliegtuigen is open water zonder ijs nood zakelijk en dan nog van voldoende uit gestrektheid. daar in het bijzonder de nieuwe start een aanloopvlak van ver scheidene honderden Meters lengte ver- eischt. Maar ook indien deze aanwezig is, is groote voorzichtigheid noodzake lijk; daalt het toestel aan den üsrand of in het drijfys, dan bestaat het gg- vaar, dat het vliegtuig indien het moet wachten op de schipbreukelingen, vast vriest of door massa's drijfys wordt In gesloten; in dit geval kan het door de ijsschotsen, die soms tienduizenden ki logrammen wegen, worden verpletterd. Het gebruik van vliegtuigen voor het afhalen van de schipbreukelingen heeft dus weinig kans op succes; dit geldt in verband met den toestand van het. dryfijs ook voor vliegtuigen, die van ski's zijn voorzien. De diensten, die de watervliegtuigen kunnen bewijzen heb ben dus voornamelijk betrekking op den verbindingsdienst met de drie van elkaar gescheiden groepen ,de vaststelling van hun nauwkeurige positie en het verstrek ken van levensmiddelen, kleeding, ten ten, brandstoffen, verbandmiddelen, wapenen, munitie, radiobenoodigdheden. Bovendien zijn signaaltoestellen noodig, omdat de verblindende ijsvelden en de krachtige slagschaduwen van de opge stapelde schotsen het ontdekken van de kleine groepjes menschen bemoeilijken De groep Nobile b.v. was genoodzaakt, de aandacht ran de vliegers radiotele- grafisch tot zich te trekken en degenen, die in het ys zijn achtergebleven zul len hun verblijfplaats door rooksignalen moeten kenbaar maken. Aldus georiën teerd. kan de vliegtuigen verder de taak ten deel vallen, de slede-expedities en de ijsbrekers wier gezichtskring gering is, naar de juiste plaats te dirlgeeren. Men moet er zich echter rekenschap van geven, dat deze tochten Ieder oogen. blik door de meteorologische omstan digheden verhinderd kunnen worden. Het eigenlijke „vliegseizoen" in het Noordpoolgebied is einde Mei voorbij, heldere dagen behooren tot de zeld zaamheden. Warme zeestroomingen de uiterste uitloopers ran den golf stroom tasten thans het drijfijs ten Noorden en Noordoosten van Spitsber gen sterk aan, knabbelen het af, doen het gedeeltelijk smelten. Dc gemiddelde temperaturen gedurende de ..omermaan- den liggen hier reeds tussclien 1 graad en vier graden Celsius, zoodat het er licht dooit. Deze voor hes dalen van wa tervliegtuigen weliswaar gunstige om standigheid wordt echter onmiddellijk weer opgeheven, doordat de watervlak ken. die vrij van ys ziin geworden in de koudere lucht zeer sterk dampen en der halve onmiddellijk door dichte nevelen worden bedekt. De plekken van de Pool- zee. die vrij vanijs zijn, worden voor het oog van den vlieger als het ware gekenmerkt door een lage volken. en nevelzee Met de toeneming van deze ijsrye gebieden wordt qc zomer in deze poolgebieden zeer droefgeestig en mistig; meer dan de helft van de dagen zijn ne velachtig. voor het overige regent en sneeuwt het in dezen tijd dikwijls. Door deze uitgestrekte zomemevcls en wolkenbanken riieigt de vliegers behalve onvoldoende zicht en moeilijke orientee ring nog een ander gevaar: dat van ijs- vorming op het vliegtuig. Bij snelle da ling van groote hoogte in de van damp verzadigde luchtlagen boven het water en het smeltende ijs kan het nog koude vliegtuig plotseling met een fjs- lRag bedekt worden. Vliegtuigen zijn aan dit gevaar niet zoozeer blootgesteld als luchtschepen en de ijsvorming hoeft voor vliegtuigen ook minder nadeelige gevolgen wat de navigatie betreft. Ge lijk bekend moet de ramp van de Ita lia" veroorzaakt zijn door plotselinge ijs- vorming; reeds bij de poolvlucht van No bile in 1926 was de „Norge" bijna het slachtoffer geworden van dit verschijn sel, dat destijds nog onbekend was: het omhulsel van den ballon werd getrof fen door scherpe ijsklompen, die van de propellers waren af geslingerd Deze beperkingen mogen en zullen-na tuurlijk niet verhinderen, dat de aan wezige vliegtuigen die minder als bcrgingsraartuiccn dan als technische en moreele trait d'union in aanmerking komen ook verder al het mogelijke zullen doen. Wat de groep Nobile be treft schijnt dc eerste phase van het reddingswerk thans achter den rug; de slede-expedities en vooral de groote Rus sische Usbreker. door de vliegtuigen naar de goede plaats geleid, zullen het verdere werk moeten doen. Ernstiger is het gesteld met de beide andere groe pen van de bemanning, die hun positie niet kunnen bekend maken, vooral met de groep, die met het omhulsel van de ..Italia" is weggedreven. Doordat de gondel van het luchtschip is losgeraakt is het luchtschip natuurlijk beroofd van zijn instrumenten en daardoor onbe stuurbaar geworden. Over zijn lot kan vooralsnog zelfs geen vermoeden wor den uitgesproken. Mocht de in de drie motorgondeis achterbleven bemanning door een gelukkig toeval gered zijn. dan moet zU zich eveneens op het drijfijs be vinden. Over den toestand van het Us zU nog het volgende opgemerkt: ijsbergen ge lijk die. welke als brokstukken van giet- serijs van Groenland de Atlantische schecepvaart op sommige plaatsen on veilig maken, ontbreken in het Pool gebied geheel en al. Het is vastgevroren zee-ys, dat in schotsen van onregelma tige grootte en dikte het Poolbassln be dekt, gedeeltelijk door watergeulen door. rokken, gedeeltelijk door stuwingen huishoog opgestapeld., bovendien in voortdurende verandering en beweging, zoodat een tocht op ski's of per slede uiterst moeilijk is en slechts enkele ki lometers per dag kunnen worden afge legd. Deze ijsmassa's zijn meestal in overeenstemming met de meest Ooste lijke windrichting in het Poolgebied, in Westwaartsche beweging van eenige ki lometers snelheid per dag. In den zo mer evenwel krijgen zij onder den in vloed van veranderde windrichtingen en gedeeltelijk Westelijke zeestroomln- gen geheel onregelmatige bewegingen en komen in totaal slechts weinig van hun plaats. Daar in den winter meer ijs ontstaat dan in den zomer kan smelten, wordt tot herstel van het evenwicht het overschot langs de Groenlandsche Oost kust en rondom IJsland Zuidwaarts in den Atlantischen Oceaan afgevoerd, na tuurlijk in jarenlange drift. IJsgroepen ten Noorden van Spitsbergen vertoonen dus dc neiging, in een grooten boog in Zuidelijke richting te gaan en hun ver plaatsing naar het Noorden of het Oos ten is zeer onwaarschijnlijk. In verband met deze omstandigheden zal men dus het verdere verloop van de reddingsmaatregelen met groot geduld moeten afwachten. HEEMSTEDE. SPAARVEREENIGING M - :iug vergaderde de Spaarvereeni- glng „St.-Anthonius", onderafdecllng van tien R. K. Volksbond. Uit het Jaarverslag van den pen ning-meester bleek, dat in het afgeloo- pen vereen;gingsjaar was gespaard een bedrag ran f 9072.50, welk bedrag voor het overgroote deel wordt gebezigd voor liet aanschaffen van brandstoffen. Door Coöperatieven aankoop wend gek verd 176,175 K.G. anthraciet. 604 K.G. eier kolen. 139 K.G. cokes, 12800 korte en 3100 lange turven. VERMIST. Aangifte is gedaan van het vermissen van een rijwielbelastingmerk en van een Jong Angora peesje. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te ontvangen bij Hoogervorst. Iepenlaan 5. een hondenper.ning, Roijers. Olmenstraat 57. Haarlem, een spoorwegabonnementMal jars Zand- voortschelaan 172, een rol touw; w. H. Poggemcyer. Spaamzichtlaan 30. een bont schort: J. Vester. Ko .c'.laan 49. een zilveren kinderlepel: de Haas. L!n- denlaan 22, een portemonnaic met in houd; T. Liefferink, Wipperplein 11. een kinderportemonnaie; T. Schoo. Mo- lenwerfsiaan 124, een rijwielbelasting merk; A. J. Princen. Rundstraat 27, Amsterdam, een zilveren dameshorloge met zilveren polsband. Bureau van poli tie, Raadhuisstraat een hondenpennlng en een bril en een broche. ULTRAPH00N GEHOORZALEN DEMONSTRATIES AAN HUIS mmm VAKKUNDIG PERSONEEL 8 RADIO-PROGRAMMA. DONDERDAG 28 JUNI HILVERSUM 1060 M- 12Ó02-00 Lunchmuzkfc door het Trio Veirhey. 3.00—4.00 Uurtje voor de Zieken- ca Weeshuizen o. 1. v. Mevr. C. Schnr.ke- Verkoaen 6.00—7.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.15—7 45 Engelsche 01ympiariri.es 8.00—9 00 Causerie over Murik ..i! stijlgevoel', door Casper Höwolcr. Deze lezing wordt geïllustreerd met gramo- foonniuziek. 9.0511.GO Gevarieerd ooneert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Trccp. Han Beukerf en Wouter Denys. Synco pations en dan6fanUsieën op 2 vleugels. John Mac. Duncan, Schotsch doedelzak speler. Daarna peprsber. HUIZEN. 340.9 M. Na G uur 1870 M. (Uitsluitend NCRV-uitzendingen). 12.30-1 45 Concert. Mm. J. v. Krir- ma-v. Nieuwenhoven. sopraan. W. F. Bremen, piano 5.30—7.00 Concert. Mej. A. Sty er. sopraan. Mej. C. Möllenkamp. alt. S. P. Visser, orgel. 7.30—8 00 Causerie door J. Gorter Kzn De financieele verhouding tus schcn het Rijk en de gemeenten. 8.00 Concert. De Christel. Zangver. „Jehaleel", dir. W. v. Laar. Mevr F. LlnnekampRoeske, viool. W. v. Laar orgel en begel. orgel. Toespraak van J. A. Hoekendijk: Licht en schaduw in den arbeid onder de lijders aan vallende ziekten. DAVENTRY 1G00 M. tm LONDEN S61 10.35 Kerkdienst. 11 20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het A. Brown's kwintet. 1.202.20 Gramofoonmuziek. Tusschen 4.205.35 en 7.05—7.20 uit slagen tenniswedstrijden Wimbledon. 2,50 Leziog. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: Farm Poultry. 4.20 Concert-orgel-bespeiing. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuuilju. 6.20 Landbouwber. 6 40 Het Gershom Parkington Kwintet. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Het Gershom Parkington Kwintet. 7.20 Lezing: New novels. 7.35 Moderne Engelsche liederen van R. Quiltcr. 7.45 Lezing: Nature's reaction to man. 8.05 Kamermuziek. Megan Forster, sopraan. Het „Engelsche Ensemble" (viool, viola, cello, piano). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot's 'irtje. VrooliJkc mu ziek en zang. 10.5512.20 Dansmuziek. ?ARYS ..RADIO.PARIS". 1750 M. 12.502 10 Orkestconcert. Werken van Kreisler en Chnbrler. •1.05--5 05 Orkestconcert. H.50—11.20 Orkestconcert. ..Jean le Velnard". dram. scène. LANGENBERG. 469 M. I.25—2.50 Orkestconcert. 4.505.20 Gesproken novellen. G.20—7.15 Orkestconcert. „Van Vrou wenliefde" (alt. piano). 8.359.10 Het Werag-orkest en Tos- tlni, plano. 9.20 „Traumulus", tragi-comedle in 5 neten van Holz en Jerschke. 11.2012.20 Dansmuziek. K6NIGSVTUSTERHAU1EN, 1W0 5L (ZEESEN). 12 20—4.20 Lezingen. 5.206 20 Orkestconcert. 6.20—10.10 Lezingen. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Populair concert. 8.20 Vocaal concert. Het zangkoor ..Llcderfrcundc". o.l.v. Max L-iudan. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orgelconcert. 5.50 Orkestconcert. 6.50—7.50 Trioconcert (piano, viool, cello). 835 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Concert 1. h. Casino. Spa. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. Hoor cs effe, zegt Snuffclgraag, als hij terugkomt cn zijn lieve zus be/.ig z.iet, dat is geen werk.... Ik heb het zaakje zoo netjes voor mekaar gebracht, dus mag ik ook dc eerste beurt hebbenNog even wachten, moppert Knaag. het gaat nu net zoo f En ik ben nu eenmaal bezig. Je bent een eigenwijs cadeautje, toornt dc verontwaardigde Snuffclgraag. Als je niet gauw loslaat, spuit ik je vierkant van dc vlakte.... Eerst hebben, plaagt Knaag, ter» wijl ze zich aan de spuit vastklemt. I)at laat Snuf zich niet zeggen cn er ontstaat een wor steling, waarbij dc spuit elk oogenbfik een anderen stand aanneemt.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11