H. D. VERTELLINGEN FLITSEN ONZE BUITENLANDSCHE HANDEL Uw Haar FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 JUNI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Ijskast door LUIGI PELLEGRINI. wegens het voorradig hesben van bedor ven Levensmiddelen. Sedert dat oogen- blik heb ik de kast nog verscheidene malen verkocht. Kijk hier is de catalo gus van degenen, wien de kast toebe hoort. De heer Adolfs, 175 lire betaald. Heeft mij een tijd lang 's avonds opge wacht. De koopman Johannissen, 200 Ure contant betaald. Heeft meermalen met breekijzers en houweelen geprobeerd en heeft met dynamiet gedreigd. Heeft mij een poos anonieme brieven geschreven en mij ijsk as tzwendelaar genoemd. Juffrouw Nora Nelken, 185 lire betaald. Zij heeft wat korting gekregen, omdat zij bijzonder vriendelijk was. Zij heeft een comestibleswinkel aan het ander eind van de stad. Er kwam een heer van middelbaren leeftijd binnen en zeide: Er ls een ijskast geadverteerd, kan ik die eens zien? Jansen straalde. Ik zag ze in een klein kamertje achter den winkel verdwijnen. Ik kwam dien middag laat thuis en toen ik Jansen's geschiedenis aan myn vrouw vertelde, zeide zij: Dat was toch ter afwisseling weer eens iets anders dan de buitenlandsche post, die je altijd zoo lang ophoudt. Schrijf in hemels naam de geschiedenis op. om haar niet te vergeten. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1235 HUISNUMMERS Je vindt de Hoogstraat de meeste huizen schlj- en vraagt je af welken I nen geen nummers te kant je op moet naar I hebben, maar je vindt no. 69 I tenslotte no. 297 bij het onderzoek naar I wenschende dat er een welken kant ze afloopen I wet was die de menschen vind je niets voor no. 381 I voorschreef om nummers en je keert dan op je I te zetten waar je ze schreden terug makkelijk zien kan je passeert twee open je keert weer terug en I je loopt weer terug, mee- I je belt aan bij no. 17 en stukken erond en komt ziet dat het eerste huis I nende dat, ie verkeerd I hoort, dat no. f\O niet stukken grond en komt plotseling voor no. 17 je moet no. 69 gemist hebben ziet dat het eerste huis aan de andere zijde van het open stuk no. 201 is nende dat je verkeerd gelezen zult hebben en dat het 117 was inplaats van 17 hoort dat no. 69 niet bestaat, liet zal vennoe del ijk Hoogweg zijn dien 1 je hebben moet. (Nadruk verboden). KANTONGERECHT. Met de brutale .macht der nood zakelijkheid trad hij mijn leven binnen. Hij heette Guil- mo Guilmetti. .wat in het Ne- derlandsch gelijk waardig ls aan Jan Jansen was Italiaan en eigenaar van een klei nen, maar voornamen delicates se nwinkel te Genua, in een van de stra ten, waar ilc geregeld door moest, wan neer ik laat in den middag thuiskwam. Ik had het in die dagen erg druk. Mijn vriend echter, die ook in de havenstad verblijf hield, kwam mij desondanks iederen middag in mijn kantoor opzoe ken om Karei XVI met hem te spelen. Karei XVI is een zeer eenvoudig spel met dobbelsteenen. Men kan het overal spelen. Speelt men het. echter op kan toor. dan komt men een uur te laat aan tafel. Eens. om een keer niet te laat te komen, speelden wij het onderweg op straat. Wij gooiden de dobbelsteenen voor ons uit op straat, op het trottoir, bukten ons. telden de punten en gooiden opnieuw. De menschen. bleven staan en keken met belangstelling toe: een po litic-agent dacht, dat wij ruzie hadden en probeerde mijn vriend te arresteeren. Hij bood echter wanhopig tegenstand en meende, dat de agent op mijn initiatief had ingegrepen, omdat hij juist den worp had gewonnen. De zaak werd op gehelderd, maar toen kreeg mijn metge zel het te kwaad met het paard van een équipage,dat met zijn tong zijn hoed naar den verkeerden kant trachtte te borstelen. Daarna speelden wij tusschen vier muren Karei XVI. Op den weg naar huis ging ik'by Jan sen binnen en kocht een ons bonbons voor mijn vrouw. Een warm aan te be velen. voor wie wel eens wat laat aan tafel komen. In het begin helpt het voortreffelijk. Het duurt tamelijk lang, eer men tot sieraden met echte briljan ten of echte Japansche kistjes met in legwerk komt. De winkel van Jansen was zeer klein. Hij werd eigenlijk ge vuld door een langen toonbank met mar meren blad. waarop twee rijen glazen schaaltjes met allerlei confituren en bonbons stonden. Daar waren kleine pralines met marsepain. punchpralines en pyinscspralines met slagroom. Daar waren confiteren en versche bonbons en lange chocoladestangen met crème. Het waren allemaal lekkernijen in Jan Jansen's schalen. Jansen zelf was klein en vettig en vriendelijk. Toen ik de eerste maal in zijn winkel kwam, vroeg ik hem om pralines, een paar In een zakje. Welke soort zal het zijn? Prinses pralines? Hm, ja, het is moeilijk uit al deze schaaltjes to kiezen. Wanneer ik eens uit elk schaaltje eens proefde en dan een beslissing nam? De heer Jansen zog er verschrikt uit. maar ik ging geruststellend voort: Natuurlijk zal ik er maar een klein stukje afbijten cn de rest er weer in leg gen, zooals men kaas probeert. De oogen des heeren Jansen werden onmenschelijk groot en met schrik riep hij uit: Proeven en weer terugleggen? Wal bedoelt U? Ik stelde den heer Jansen gerust en kocht een half ons pralinesI Het waren er vier. Zij hadden voldoende plaats in een zakje, Jansen is duur met zijn lek kers. Maar mijn vrouw lette meer op - - v 'tart dan on de vier eenzame bonbons .die mijn kinderen later voor een lire aan de kleine meisjes van mijn buurman verkochten. Maar ik leerde Johannes Jansen ken nen. Wij groetten elkaar 's avonds op straat, wanneer de heer Jansen zijn zaak gesloten had en een wandelingetje maakte. En op zekeren dag, toen ik mijn aankoop tot een ons had uitgebreid, het was werkelijk wat laat dien mid dag rankten wij in een gesprek over zaken in het algemeen. De heer Jansen vulde een schaal met bonbons en zei: Neen. hot gaat mij niet goed. De tijden ziln slecht, iedereen is zuinig, men koopt slechts het allernoodzakelijkste. hebt gelijk, mijnheer Jansen, zei ik niet ledereen begrijpt, dat pralines noodzakelijk kunnen zijn voor hulselijl: geluk. De heer Jansen glimlachte ge heimzinnig en zeide: Och, zoolang ik mijn ijskast nog maar heb Uw ijskast? Ik begrijp u niet. U bevalt mij. sedert u mijn prali nes wilde proeven en weer terugleggen. U moet de geschiedenis hooren. Ziet u, ik heb een ijskast. Toen ik het huisje hier huurde, nam ik de ijskast van den vroegeren huurder over. Dit kon haar niet meenemen ,want zij was in het huis vastgebouwd. Zij hoort bij het huis. kan niet weggenomen worden. Het is een groote, voortreffelijk ingerichte ijskast. Zij is werkelijk goed en ik heb er 1800 lire aan verdiend. Hoe dat? Ik heb de kast verkocht. Twee jaar geleden ben ik er mee begonnen, Eind Maart, toen het met de huur ha perde. plaatste ik een advertentie: Goed ingerichte ijskast billijk te koop. Jan Jansen enz. Den volgenden dag kwarr er een heer. Hij zag er solide uit en zei kortaf Kan ik de ijskast zien? Wat is de prijs? Als 't u blieft, hier boven." zei ik, „200 lire". Hij ging mee naar boven en bekeek de kast. Zy stond hem aan, maar ze is ook zoo groot en zoo voortreffelijk in gericht. Hy kocht de kast, betaalde en zei: Ik laat ze straks halen. Tegen den middag kwam er een kruier: Ifc het hier, dat ik een ijskast moet halen? Jawel, zeide ik en ging den kruier voor naar boven. Hij keek ae kast eens aan. Die is groot, zeide hij. Ja. zeide ik, die is groot. Eens kijken, of ik 'm baas kan, zeide de kruier. 's Kijken, zeide ik. Toen pakte hij de kast aan, liep er om heen. kwam weer terug, zette zijn pet op cn zei: Tot ziens, mijnheer Jansen. Ga je heen? vroeg ik, en de kast? Ik heb toch niet aangenomen hui zen te sloopen? die kast zit vast, zeide hü en ging heen. Zooals je wilt, zeide ik. De man, die de ijskast gekocht had. belde later aan: Dat moet een ver gissing zyn. De kruier zegt. dat hij de kast niet los kan krijgen. Zoo, zeide ik, maar laat, u het ding gauw halen? Want het stoat mij in den weg. Den volgenden dag kwamen er twee kruiers. De eene was lid van een athle- tenclub. Zij gingen weldra heen. Toen kwam de man. die de kast gekocht had, Hij wilde zijn geld .terug hebben, maar ik zei hem, dat de kast zijn eigendom was en dat hij haar zoo gauw mogelijk moest laten halen. Hij ging naar een advocaat en daar ik na een maand niets meer van hem hoorde, plaatste ik een nieuwe annonce. Wanneer de heer, dit van Jan Jansen een ijskast heeft ge kocht. deze- niet voor het einde dezer week laat afhalen, is zij zyn eigendom niet meer. Daarna wordt een huur van een lire per dag geheven. Hy.liet niets van zich hooren. Ik ad verteerde. om de kast te verkoopen. Een oude vrouw uit de provincie en een koopman verschenen gelijktijdig. Zij be keken de kast en de man trok zich vrij snel terug. Hij kon zich zulk een kost bare kast niet permitteeren. De vrouw bleef en wilde handelen. Tweehonderd lire is veel voor een ijskast, zeide zij, Maar niet voor deze ijskast, zeldc ik. Goedkooper kan ik haar piet geven. Ik heb meer aanvragen, Ik zal 195 geven, zeide de vrouw en knipte met het linker oog. Nu, zei ik. u zult de kast voor 195 lire hebben, maar u moet haar zelf la ten weghalen. Dat was ook mijn plan. zeide zii. En toen kreeg ik het geld. Verder was het dezelfde geschiedenis. Een kruier kwam. Hij ging. Daarna kwamen de zelfde kruiers als de eerste maal. O. de kast, zelden zij. Dank u. Wij hebben iets anders te doen. Daarna kwam de vrouw zelf. Ik pro beerde haar gerust te stellen. Ik zei, dat de kast haar toebehoorde en dat zij het recht had er mee te deen, wat haar goed dacht. De kast is van mij zeide zij. Dan zal ik ze gebruiken. Reken daar op! "s Avonds kwam zij met een nam, een bundel leverworsten en een paar kalfscoteletten en legde alles in de kast. in gezelschap van een groot stuk ijs, sloot de kast af en nam den sleutel mee. De zaak werd werkelijk fataal en toen zij veertien dagen niets van zich liet hooren later vernam ik, dat zij van opwinding ziek was stelde ik de ge zondheidscommissie van het geval in kennis en de vrouw moest boete betalen LUCHTIGE COMMENTAREN. Een examinator heeft verklaard, dat meisjes dikwijls vlugger zijn in het be antwoorden van vragen dan jongens. Onze getrouwde redactie-cynicus merkt op, dat ze zoo vlug zijn soms, dat je erg zorgvuldig moet nadenken voor je haar ten huwelijk vraagt. Een Engelschman die gered is uit een schipbreuk, den geheelen oorlog ge vochten heeft zonder een schrammetje op te loopen en onlangs uit een bran dend hotel ontsnapte, juist voor het dak inviel, gaat dezer dagen trouwen. Hij zal binnenkort op rustig en onbe wogen verleden kunnen terugzien. De achtduizend bewoners van een stadje in China behooren allen tot de zelfde familie. Als dit meer voorkomt in China, be gin je iets van die voortdurende bin- nenlandsclie oorlogen te begrijpen. Een vrouw vertelt in een tijdschrift artikel dat haar' echtgenoot haar ten huwelijk vroeg terwijl zij samen in zijn auto door Londen reden. Er zyn van die chauffeurs die in het drukke verkeer hun hoofd verliezen. Een profeet heeft voorspeld dat Ame rika in zee zal verzinken. Intusschen worden wanhopige pogin gen aangewend om het droog te houden. Wij zijn allen ons land iets verschul digd zegt een schrijver. Ja, maar de fiscus zorgt wel dat dit niet al te lang duurt. Het prettigste van een auto is, dat ze je in de open lucht houdt zegt een advertentie. Persoonlijk prefereeren wij er een. die je in staat stelt, thuis te komen. Volgens Dr. Gothichy is de beste ma nier om lang te leven het nalaten van rooken, drinken en iaat naar bed gaan. Jawel, maar wat is op een na de beste manier? Een Zuid-Amerikaansch dictator gaat binnenkort trouw n. Elk dictatorschap neemt tenslotte een einde. Een Haarlemivr-- vond dezer dagen eenige munten, tezamen f 3,72, terwij hfj in zijn tuin stond te spitten. Een uur later vond hij waarschijn lijk het gat in zij vest. Meisje, dat een half uur lang over de lente heeft „geschwarmt": O, wat zouden deze prachtige eiken zeggen, als zij konden spreken? Haar metgezel: Ze zouden waarschijnlijk zeggen: pardon juffrouw we zijn beuken. UITGAAN SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 1, Maandag 2 en Dinsdag 3 Juli zullen door hot Cabaretgezelschap onder leiding van Chris de la Mar drie voorstellingen worden gegeven in den schouwburg Jansweg. De heer de la Mar zal dan voor het eerst optreden hier te Haarlem in zyn nieuwe schets „Pierrot" met nieuwe muziek van Jan Hinse. Er zullen ver schillende dansen worden uitgevoerd door het danspaar Lita Morena en Va- lesco. Verder is er een uitgebreid cabaret programma met voor Haarlem nieuwe nummers. Het doopfeest. 3 Juni is er in Haarlem een kind ge doopt. Dat ging met feestelijkheden ge paard, die wel voornamelijk bestaan zul len hebben in het ledigen van een glaasje. Een oom van het jongske of meisje was heelemaal uit Den Haag gekomen om het heguelijk feest te vieren. Toen hij weer op den terugweg was, was de feestelijke stemming nog niet geheel ge weken. wat bleek uit de eigenaardige route, die hij zijn auto deed kiezen. Van de eene zijde van den Wagenweg koerste hij naar de andere, wat voor het overige verkeer op den weg, dat niettegenstaande het kwart over elven was toch ook nog een plaatsje opeischte niet zoo prettig was. Een chauffeur van de „Brockway" greep daarom op kloeke wyze in, sprong op de treeplank van verdachte's auto en draaide het contactsleuteltje om, zoodat de motor tot stilstand kwam. Daarmee hield de rit ook op. De chauffeur verhuisde naar het ar- res.tontenlokaal ten, politiebureele, en vanmorgen werd hem door den kanton rechter aan het verstand gebracht, dat men in dronkenschap geen auto mag besturen. De eisch was 75 of 15 dagen. Er ging 25 en 10 dagen af, maar de bepaling door het O. M. gevraagd om verd. voor 6 maanden de bevoegdheid te ontzeggen een motorrijtuig te bestu ren werd door den kan ton ree,, ter het vonnis opgenomen. Iemand die op klompen loopt. Een meneer had zich aan een auto vastgehouden en zich zoo op de Am- sterdamschevaart met zijn fiets laten voorttrekken. De veldwachter van Haarlemmerliede was van een anderen kant gaan trekken, en had zoo den meneer gedwongen op te houden met in overtreding te zijn. De meneer wist niet, dat hij zich niet vasthouden mocht en bovendien wilde hij zich niet door iemand, die gewoon lijk in een blauw boezeroen en op klom pen loopt van zijn fiets laten trekken. De kantonrechter merkte op, dat de veldwachter zyn plicht deed, hoe, komt er niet op aan. Maar edelachtbare, iemand die op klompen loopt Zijne Edelachtbare gaf den raad zich bij de bevoegde autoriteiten te beklagen. Verd. was al naar den burgemeester geweest maar dat had niet geholpen. Hy kreeg 5 of 2 dagen, en de kan tonrechter verklaarde zich onbevoegd van de klacht kennis te nemen. Verdachte begon nog eens: Maar Iemand, die op klompen loopt. (Reeds ln een deel van de vorige opl a ag opgen om e n De op 19 Juni 1928 verschenen Maand- statistiek van den in-, uit- en doorvoer over Mei 1928 bevat weder een groote reeks van belangrijke gegevens. De waarde van den in-'oer over die?* maand is ongeveer 9 millioen gulden grooter dan in April 1928, doch, aanzienlijk kleiner dan de invoer in Maart van dit jaar. De invoercyfers over de eerste vijf maanden zien er als volgt uit: Januari f216.278.511. Februari f217.799,678, Maart f247.193.479. April f210.761.823 en Mei f220.049.049 of in totaal over deze periode f 1.112.082.540. Wat den uitvoer betreft, geeft Mei 1928 een gunst'g cijfer aan en wel f 169.334.848. Van dat eerste vijf maan den in dit jaar wordt Mei alleen over troffen door Maart. De uitvoercijfers zijn: Januari f 139.509.381, Februari f 151.694.913, Maart f 173.307,687, April f 152.031.279 en Mei f 169.334.848. Beschouwdt men deze maanden Ja nuari tot en met Mei over de jaren 1925—1928, d: -.i blijkt daaruit dat de totaal- invoercijfers geleidelijk gestegen zyn, dat de totaal uitvoercijfers over de zelfde periode in 1926 vergeleken bij 1925 een stei-ken achteruitgang vertoo- nen en in 1927 en in dit jaar sterk vooruitgegaan" zijn. Een en ander blijkt duidelijk uit onderstaand overzicht. Invoer Januari tot en met Mei 1925 f 1.002.946.919, 1926 f 1.009.601.971, 1927 f 1.010.7S0.228. 1928 f 112.082.540. Uitvoer Januari tot en met Mei 1925 f717.409.601, 1926 f658.008.905. 1927 f735.401.742, 1928 f785.878.108. Tegenover een waardevermeerdering van den invoer over Januari tot en met Mei van niet minder dan pLm. 101 mil lioen gulden in 1928, vergeleken bij 1927, staat een waardevermeerdering van den uitvoer over hetzelfde tijdvak cn dezelfde jaren van ruim vijftig mil lioen gulden. Het resultaat is dus dat de waarde van den invoer veel sterker Ls gestegen dan de waarde van den uitvoer. Ook ten aanzien van de gewichts- cyfers is in 1928 (over de eerste vijf maanden) een vermeerdering vast te stellen vergeleken bij de overeenkomsti ge periode in 1927. De invoer in 1000 K.G. uitgedrukt be droeg van Januari tot en met Mei 1928 11.634.505; in de overeenkomstige tijd- vaken in 1925, 1926 en 1927 waren deze cijfers lager. Een dergelijk beeld ver toonden de uitvoercijfers. Dit cijfer be droeg in meergenoemde periode in 1928, in 1000 K.G. uitgedrukt, 5.967.219; het hoogste cijfer in de afgeloopen jaren in deze maanden, in 19^5 bedroeg het; 4.656.559. Het is eigenaardig, dat de ver meerdering van het gewicht van den iutvoer, zoowel als die van den invoer, voor een groot deel te vinden is in het product steenkolen. Het blijkt n.l. dat, vergeleken bij de overeenkomstige pe riode in 1927, de uitvoer van steenko len in de maanden Januari tot en met Mei 1928 361.482 ton meer was, terwijl gedurende dezelfde maanden een stij ging van den invoer van steenkolen heeft plaats gehad tot een bedrag van 203.645 ton. Het is een verblijdend teeken, dat de" vermeerdering in waarde van den totalen uitvoer over de eerste vijf maanden van dit jaar bijna ceheël te vinden is in den grooteren uitvoer van industrieele fa brikaten. Hoewel het uiterst gevaarlijk is aan cijfers loopende over eenige maanden conclusies te verbinden, mag hieruit wellicht toch afgeleid worden, dat eenige verbetering op industriëel gebied vastgesteld mag worden. Daar tegenover staan posten, welke een ach teruitgang vertoonen. In de eerste plaats dient gewezen e worden op den vermin derden afzet aan dieren en dierlijke producten, welke over de eerste vijf maanden ruim 7 ^-'llioen gulden min der was, dan in het overeenkomstige tijdvak in 1927, Zoowel de uitvoer van versch varkensvleesch als die van versch schapenvleesch en versch rund en kalfsvleesch bewerkstelligden dien achteruitgang. Daarnaast verminderde de uitvoer van gezouten vleesch, zoo dat het geen verwondering zal wekken, dat door dezen gezamenlijken achteruit gang de vleeschexport over de eerste vijf maanden in 1928 c:ca 12 millioen gulden minder was dan in die periode in 1927. Andere voedingsmiddelen deel den in deze misere. Aan margarine, aardappelen en gepelde rijst werd even eens minder uitgevoerd. Gunstig steken daarbij af de uitvoercijfers van varkens, reuzel, boter en kaas, welke alle een vermeerdering aanwijzen. Zeer sterk ging in waarde vooruit de uitvoer van schepen, n.l. van 5,5 op 21,7 millioen in de eerste vijf maanden van 1928 en voor den uitvoer van electrische metaal draadgloeilampen, electrische toestellen, zoomede voor installaties voor draad- looze telegraphie en telefonie. MOLLERUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tusschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. Doos 30 en 60. tube 80 et. Bij Apoth. en Drogisten naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP 3) Dan stond hij opeen ontzagwek kend personageals teeken. dat de audiëntie was afgeloopen. „Ik zou maar geen tiid verloren laten gaan voegde hij eraan toe „Misschien komt zij met een vroegeren trein. En hmzeg Ricketts. dat ik hem nu kan ontvangen". „Jawel, mijnheer", zei Ben zijn oogen blauwer dan te voren, terwijl hij met een rug naar het licht stond. .En laat mij u bedanken voor deze zeer aange name boodschap. Ik zal terstond ver trekken". Maar toen hij Ricketts had gezegd.dat hij heen ging, bleef hij nog een poos dralen bij zijn teekenplank, waar hy be zig was geweest met delambriseerinrr te teekenen voor een paleis in den stijl van Koning George, een gebouw, dat meer zou kosten dan een van de oor logen met dc Indianen. Ben borg de schets waaraan hü werkte, op, daaron der lag een ander yel papier, waarop hü vroeg op dien morgen bezig was ge weest met het teckenen van mooie meis jeskopjes, met oogen als sterren en bru tale neusjesmaar die klaarblljkelük niets tc maken hadden met lambrisee- rir.gen of eenig ander werk. dat dien morgen in de lokalen van Schcrmcrhorn Schuyler Brailhe gedaan werd. „Niet nooaig. dat zit dit te zien krü- gen", dacht hü. terwijl hü het vel papier verscheurde en dc stukken in de papier mand wierp, ..Zy zouden mij maar voor den gek houden als zü het zagen. „Een minuut later ging hij den huisknecht voovby. die de manieren van een major domo vereenigde met een rose gestreept vest en wandelde naar bulten in den heerlüken zonneschün van een lente dag. „Sapperloot", dacht hü verrukt, „de oude heeft zeker mün gedachten gelezen, Het is misdadig, erger nog', om in huis te moeten blijven op zoo'n zon- r.igen dag". HOOFDSTUK 3. Ben had voor het huis ln Gramercy Park al twee uren gewacht, eer het hen; in de gedachte kwam, dat het meisje er misschien al geweest was en weer weg gegaan. voor hij er gekomen was. Eerst had lnj langzaam de straat op en neer geloopen, maar nooit zoo ver weg, dat hü niet kon opletten of er iemand naar het huis ging. Daarna stak hü over naai' dc züdc van het park en wachtte daar een poos. Toen ging hy op de stoep van het huis zitten en schetste allerlei soort van menschen achter op oude enveloppen. Maar je be grijpt wel, dat hü alle taxis, die aan kwamen, scherp bestudeerde en vooral wandelende dames, die er uitzagen, als of zü uit het Westen afkomstig waren. „Daar ls zü!" dacht hü iederen keer als een taxi om den hoek kwam. Maar zy was het niet. „Misschien zit zü daarin", toen een autobus eraan kwam Hoewel deze vlak tegenover het huis stopte, kwam er niemand aan de schel trekken, waar Benny, de zoon van een boer uit Norwich, zat te wachten. „Het zal mü benieuwen, hoe zij eruit ziet", was een andere gedachte van hem, „Als zü op den ouden heer lijkt, dan is het niet veel bijzonders. Zeker ook al op jaren, vooral als haar moeder ouder is dan Mr. Schermerhorn". „Daar komt zü aan", dacht Ben, ter wijl zün moed een beetje bekoelde, hoe wel hij niet had kunnen zeggen waarom Het was een jong ding in een reis- costuunl. met een kleine tasch in de hand: zij zag er zeer koud uit, alsof de zon niet genoeg warmte had om haar tc ontdooien. Maar Koudneus wandelde voorbij en Ben herademde, terwijl hij vlug nog drie profelen van jonge meisjes schetste alsof hij z'n gedachten op mooie dingen wilde concentreeren. „Daar zal je haar hebben!" toen een dikke dame met een handkoffertje kwam oversteken, Maar opnieuw was het mis. hoewel de dikzak hem tweemaal scherp aankeek, toen zy' dichterby kwam. Nu moet je niet denken, dat zij de eenige was, die naar hem keek. Chic geklecde jonge dames kwamen uit na burige huizen getrippeld en verwonder den zich, wie toch die knappe jongeman mocht zyn met zün blauwe oogen en nette kleeding. Kindermeiden op z'n Engelsch gekleed, duwden langzaam hun wagens langs hem heen cn kleuters van drie en vier jaar keken hem aan. lach ten en wenkten met de handjes naar hem. ..Wat 'n heerlüke dag!" juichte Ben in wendig, zich koesterend in de zonne schün en dan opspringend om naar den hoek en terug te loopen. „Wel. 't kan mü niet schelen of zy komt of niet. Ik wil den heelen dag hier wel blijven" Maar toen kwam zy er plotseling aan een taxi draaide om den hoek en reed naar het huis byna eer hü het bemerkte Naast den chauffeur stond een groote koffer en binnenin zag Ben een mels- jesarm en een harer handen klaarblij- kelük zocht zü een hand tasch je om de- taxi te betalen. „Wacht een oogenblik". zei Ben be leefd. terwijl hij over het trottoir kwam toen de chauffeur den koffer wilde af laden. „Is u.. is u miss Parrish?" vroeg hij. het portier openend. „Ja", antwoordde de dame. wier oogen rond als schoteltjes werden van ver wondering. „Miss Rose Parrish?" „Ja". Haar oogen werden nog verder geopend. „DanDan heb ik een brief voor u. van uw oom. Mr. Schermerhorn. Ik ben een der bedienden van het kantoor Laat die koffer nog even op dc taxi alsjeblief". Dat laatste was een opmerking voor den chauffeur en aldoor was Ben aan het zoeken naar den briefeen beetje zenuwachtig, want intusschen zat het meisje hem maar aan te staren. Zonder twy'fcl was het te wijten aan de ver zachtende schaduw van het inwendige der taxi, dat zij daar zat als een vol maakt visioen van geheimzinnige be- koorlükheid, met oogen als sterren en een donkerblauwe» hoed met kleine zilveren vleugels ter zyde. die Ben deder. denken aan vogels en engeleneigen- lijk aan een vogel, die in een engel ver anderde of een engel op aarde gekomer in een taxi. „O, hier is de brief!" zei Ben ver heugd Zij las hem en daarna keek zij den jongeman aar. en glimlachte naden kend en nu moest je eens gezien hebben wat een stralender, glimlach Ben haar terug gaf. .Ik vind het aardig van oom Christof- fci om u te zenden", zei zü, „en van u om te komen. Maar ik overdenk daar waarheen ik gaan zal, Ik hel? .een tante in New7Rochelle. maar dat is een beetje uit de buurt, niet waar?" Toen, natuurlük, kwam hü voor den dag met de orders van Mr. Schermer horn omtrent het Hotel Hague. „Hy heeft daar een kamer voor u besproken", zei hü. „en zli kennen hem daar goed, Daar het maar voor 'n paar dagen is. omdat Mrs. Schermerhorn spoedig terug komt, leek het my „Jahernam zü langzaam spre kendMe dunkt, dat het daar pret tiger zal zijn dan in New-Rochelie beter voor het winkelen en andere" din gen. Maar dat hotel? Hoe noemde u het?" „The Hague", vertelde Ben en voegde er op levendigen toon aan toe: „Ik zal met u mee gaan. a3s u dat liever hebt. Feitelykgeloof ik. dat Mr. Scher merhorn dat verwachtte" „O, dan is het goed", antwoordde zij heel ernstig. „Natuurlük, als oom Chris- '.offel het verwachtte" Hü stapte ln de taxi en zü waren r.og pas een straat ver gereden, toen h rti-eeds ontdekte, dat dit haar eerste bezoek in New-York was. Daarom begon hij natuurlük haar allerlei inliehtir.cm te geven over de straten, pleinen en ge bouwen. waar zü voorbij kwamen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6