Een éezonde huid Cadum Zeep HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. BERLUNSCHE BRIEVEN en mooie teint hanót éeheel af van de zeep die Uéebruikt. Geen betere zeep hiervoor dan FEUILLETON De Dubbelganger DONDERDAG 28 JUNI 1928 DERDE BLAD Gedeputeerden en het salaris van den burgemeester. Het autobussen-vraagstuk weer op de lange baan. Een machtskwestie van den Raad en de N. Z. H. T. M. De trammaatschappij nu uitgeschakeld. Het eliminatie-proces. Havengelden. De plaat van de S. D. A. P. Meyers ww*» met 3518 stemmee ver slagen, hetgeen ndet wegneemt, dat B. en W. bö de begrooting met voorstellen cot verlaging der havengelden «uilen komen. De plaat van de SDAP. OSport Is Leven. Mtlisainsme Dood), die de meerderheid van B. en W. niet aange plakt wou hebben in Haarlem tl Amsterdam hangt zü wel legde het met 2019 stemmen ook by den Raad af. Er wenden eerage diepgaande be schouwingen over gehouden. Mr. Slin- genberg stelde de zaak min of meer strafrechtelijk en vond geen bezwaar tegen de plaat omdat het opzet tot op ruiing by de publicatie niet voorzat. Men kan aooiets uit velerlei oopgpunten beschouwen. De meerderheid was blijk baar alleen geïnteresseerd in de uitwer king die de plaat hi. zou hebben, en minder in de bedoelingen die bij het ontwerpen en uitgeven hadden gegolden. Mr. Gerritse toonde zich dankbaar voor de reclame, die door de weigering van B. en W voor de plaat was gemaakt. Het heele bezwaar der meerderheid moet het woord „maUtairisme" gegolden hebben. Als er b.v. „een oorlogspolitiek" of iets dergelijks had gestaan zou niemand be zwaar hebben gemaakt. R P. BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. GELUKKIG NIET IN DE LUCHT. Gistermiddag omstreeks half drie heeft er op het vliegveld Schiphol een botsing plaats gehad tusschen 2 vliegtuigen. Het toestel HN_A.D.O. van de K.L.M. met lading aan boord, bestuurd door den vlieger Pellens. is, toen het zich in be weging zette om weg te rijden, gebotst tegen het stilstaande 3-motorige vlieg tuig D 901 van de Deutsche Lufc Hansa, we.'k laa'ste vliegtuig leeg op het perron stond. Het Fokker vliegtuig is licht be schadigd. het Junker vliegtuig eveneens. Er ontstond eenige vertraging door dit voorval. DE LOODGIETERSSTAKING. In de „Centrale" werd een vergadering gehouden van de stakende loodgieters leden van den Alg. Ned. Metaalbe werkers Bond. Deze vergadering nam de volgende motie met algemeene stem men aan het slot van de vergadering aan: ..De stakende Loodgieters, leden ran den Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond. in vergadering bijeen op Woensdag 27 Juni 1928, gehoord de besprekingen over den stand van de staking, besluit de staking krachtig voort te zetten", ZANDVOORT. UITSLAG VEELING Door de notarissen Van Beverwijk te Amsterdam en Van Doesburgh te Haar lem werd Woensdag in café-restaurant „Zcmerlust" te Zandvoort in veiling ge bracht een vrijstaande villa aan de Kostverlorenstraat 39. Kooper wend A F. Bruinsma q.q. te Amsterdam, voor f 7000. De ontvangst van Köhl, Von Huneidd en Fitzmaurice. (Van onsen correspondent). Berlijn. 36 Jure. De afgeloopeo week heef*, in het teeken der helden gestaan. Duitschland heeft de drie vliegers ont vangen, die eenige maanden geleden het enorme waagstuk ondernemen hadden, den Atlantischer. Oceaan van oost naar west in een land-vliegtuig met slechts één motor en zonder radiotoestel aan boord over te steken; en die wel niet in New York zijn aangekomen, noch vanuit hun eigenlijke vlieghaven Ber lijn in één stuk de reis gemaakt heb ben. maar aan wie dan toch maar de eer toekomt, van kust tot kust gevlogen te zijn en op een eiland te zijn neer gestreken, dat tot Canada behoort. Ik heb de verschillende phasen van deze ontvangst in Duitschland van zeer naby meegemaakt en ook het voorrecht gehad, met deze drie onverschrokken mannen in een rustig gesprek verschil lende onderdeelen van de gelukte vlucht te bespreken. En mijn hoofdindruk is. dat alle drie ten slotte ondanks plotse- lingen wereldroem eenvoudig gebleven zyn. en dat zij de eer voor het vader land hooger stellen dan die voor zich- selven. Merkwaardig is al dadelijk het zeer uiteenloopende type. Ik geloof, da: lk den Dultschen Köhl, den eigenlijken vlieger aan wien het leeuwenaandeel van de eer toekomt, als den meest sympa thieken van de drie schilderen moet. Den Ier. majoor Fitzmaurice, leert men m deze drukke, ai te drukke dagen niet zoo goed kennen. Hu is een stille natuur, en midden onder het uitbundig en einde loos Juichen der massa's kan men dui delijk aan hem merken, dat hy zich geweld aandoet om joviaal te lijken en de vriendelijke bewonderaars niet te ontstemmen. Stellig is deze soldaat een flinke kerel, die morgen weer in staat is om een minstens even gevaarlijke onderneming te beginnen zonder ook maar één oogenblik na te denken. Hij is uit het hout der echte vechtvliegers uit den grooten oorlog gesneden, die dag aan dag opstegen met het gevoel, dat het hoogst waarschynlijk de laatste vlucht zou geweest zyn. Tot deze categorievan dapperen be hoorde ook Hermann Köhl. de ronde Beier, Een gedrongen figuur met vier kante schouders, oubollig, allesbehalve de Duitsche officier gelUk we ons dien van vroeger tijden nog voorstellen en met een wel zeer joviaal gelaat, waarin een paar kleine stekende, energieke oogen het leven in kijken. Köhl behoorde tijdens den oorlog tot die betrekkelijk kleine groep van vecht vliegers. die voor het neerschieten van een groot aantal tegenstanders de hoog ste onderscheiding, het kruis „Pour le Mérite" verdienden. ZUn makkers Im- melmann, Böicke en von Richthofen zijn in die latere oorlogsjaren meer be kend geworden. Maar zy overleefden den oorlog niet. Duitschland herdenkt nog telken jare vol piëteit hun sterf dagen. Udet, ook zoo'n gedrongen figuur a'- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 CENTS PER REGEL. Köhl. en enkele andere kopstukken onder de luchthelden. leven nog beden en zijn in de vliegery gebleven en daar natuurlijk matadors van de allereerste grootte geworden Hermann Köhl was nog als kapitein bU de Duitsche ryksweer, maar liet zich overhalen de uniform uit te trekken en zich aan de Lufthansa, dus aan de par ticuliere verkeersvliegerij te verbinden. En al spoedig werd hy daar chef van de nachtvliegers en zweefde boven oozc hoofden naar verre streken heen. ter wijl wü landrotten onder de warme dekens van het dagwerk uitrustten. Die werkzaamheid verklaart, waarom Köhl de zekerheid in zich voelde groeien, dat hy van alle Duitsche vliegers de man zou worden, die in staat was. twee nach ten en een dag door mist en storm naar de nieuwe wereld te koersen. Verleden jaar kwam eindelijk zyn kans. De Jun- kersfabriek werkte samen met den Norddeutschen Lloyd, bouwde twee Oceaanvlieguigen de .Bremen" en de .Europa", zette Köhl aan het stuur in de .Bremer.", moest ter wille van de financieele hulp wel toestaan, da: ook Lloyd een vertegenwoordiger meegaf waarvoor de jor.ge propagar.dachef ba ron von Hünefeld gekozen werd. die voor dien tijd Duitsch vice-consul in Amsterdam geweest was; en plaatste, ook al weer oir. der wille Tan de ter be schikking gestelde duiten, in de ..Europa" myn jeugdigen collega Knickerbocker, den Beriynschen correspondent van de New York Evening Post. Men zal zich herinneren, dat zware stormen deze onderneming deden mis lukken. De ..Europa" strandde in de buurt van de stad Bremen, de „Bremen" met Köhl aan het stuur waagde zich nog een stuk boven den oceaan maar keerde toen terug en landde veilig in Dessau, waar zij was opgestegen. Deze tegenslag voor Duitschland was voor tal van andere vliegers een teeken om op hun beurt het gewaagde te on dernemen. Het mislukte overal, en heel wat dappere luchthelden. mannen en vrouwen, zün sindsdien voor altUd ver loren geraakt. In Duitschland werd van die periode af vrywel over enen her haling van de Oost-West-vlucht afge keurd. en zelfs werd in internationale overeenkomst tot een algemeen verbod overwogen, zoolang men nog geen vlieg tuigen gebouwd had. die een vry groo'.e zekerheid boden, dat men ook werkelijk aan den overkant zou aankomen. Het is de groote verdienste van Köhl en von Hünefeld gewees:. dat zU des ondanks doorgezet hebben en de eer van het vaderland hooger stelden dan het gevaar voor eigen leven Het is goed. dat er altijd nog mannen zyn. die z;ch niet door officieel pessimisme en kranten- AguatiC later, afschrikken, maar voor daden te vinden zyn. Intusschen, in dit geval z;cn Köhl en Hünefeld zelf zeer goed in. dat zü door het oog van een naald gekropen zyn. De dood zou de onmiddellijke consequentie van een mis lukking geweest zUn. In dit licht gezien krUgt de onderneming werkelijk dat heldhaftige karakter, waarmee men in andere gevallen wel eens al te gauw klaar staat, en vooral in een land als Duitschland. waar heldenvereering nu eenmaal iets onmisbaars schynt te zyn. Het begon ditmaal by de Ingeko men Stukken. Gedeputeerde Staten had den. zooals u weet, hun goedkeuring niet gehecht aan de raadsbesluiten om he: salaris van den burgemeester op f 13000 en dat van den Ambtenaar van een Burgerlijken Stand op f 1500 te brengen. Ze hadden ze resp. tot f 12500 en f 1200 verminderd Hiertegen pro testeerden de heeren Van Liemt en Loosjes, die zich op het standpunt stel den dat Gedeputeerden den Raad niet •p deze manier behoorden te behande len. en hem vry te laten in de wyze waarop hy gemeentebestuurders wensch- te te salariêeren. De heer Loosjes gaf te kennen dat hy het er niet by zou laten en op de zaak terugkomen heteij bü de begrooting, hetzy eerder. Dat uit den Raad verzet rees sprak vanzelf. Gedeputeerden hebben ten deze wel zeer weinig égards voor onze vroed schap gehad. Wie de zaak prinoipiëel beschouwt verwondert zich erover hoe zu ertoe gekomen zün om een vermin dering op twee salarissen te decre- teeren die in totaal een bezuiniging van een luttele f 800 geeft. En men moet de zaak principieel beschouwen, want het is niet de taak van Gedeputeerden om in persoonlijke waardeering van de betrokken functionarissen te treden. Dat is (als hij zich op dit standpunt wil 6tellen) de taak van den Raad. Gedepu teerden oefenen slechts controle uit op de financieele raadsbesluiten als zoo danig, zoodat zü in dit geval slechts de vraag behandeld kunnen hebben: „Zyn die twee ambten in juiste mate be zoldigd?" Moeilijk kunnen wy aannemen dat het de bedoeling van den wetgever zou zyn dat by de beantwoording van deze vragen door Gedeputeerden op der gelijke luttele bedragen beknibbeld zou worden. Dit zal ook niet de bedoeling van minister Kan geweest zijn, toen hy indertijd zün circulaire uitzond. Men zal zich herinneren dat by de be grooting de meerderheid van B. en W. had voorgesteld om het salaris des bur gemeesters op f 12.000 te bepalen. Eenige raadsleden stelden f 13 000 voor, en had den met 1715 stemmen succes. Wü stemden met dezen gang van zaken niet in en oefenden er critiek op uit, maar hebben de heele kwestie steeds be schouwd als een zaak van den Raad. Nu is er een zaak van Gedeputeerden van gemaakt, en dat begrijpen wü niet. Het gaat in dit stadium volstrekt niet meer om de personen, maar alleen om het principe: hoever strekt de contróle van Gedeputeerden op den gemeenteraad zich uit? Dat de Ambtenaar van den Burger lijken Stand, die in het vroegere Haar lem van 80.000 inwoners f 1000 salaris kreeg, in het. nieuwe Haarlem van 113,000 inwoners f 1500 zou krygen heeft ons nooit vreemd toegeschenen. Het werk van dezen functionaris vermeerdert in gelijke mate met den bevolkingsgroei, d:e ineens met büna vijftig, procent steeg. Gedeputeerden hebben den Raad een mal figuur laten slaan, en de princi- piëele basis van hun besluit, die er be hoorde te wezen, is onvindbaar. Het autdbusseti-débafc. reeds in de vorige zitting aangevangen, duurde nu nog eens drie uur en had tot eenig resultaat dat de NZ.HT.M. werd uit geschakeld. In de vorige zitting was, zoo als ik toen al iif het overzicht schreef, reeds duidelijk merkbaar dat er geen meerderheid was voor de voorstellen van B. en W„ die de autobussen-exploitatie aan de trammaatschappü wilden opdra gen. De meerderheid kon het niet ver kroppen dat de Raad zoo weinig zeggen schap meer heeft over den tram-conces sionaris, en verscheidene leden voorza gen nieuwe moeilijkheden met de N. Z. H. T. M. als men haar ook de exploi tatie van autobuslijnen ging opdragen. In precies denzelfden trant werd het debat nu voortgezet. Als iemand de kern van de heele kwestie naar voren had willen brengen had hü het in enkele seconden kunnen doen. Zoo is het trouwens met de meeste kwesties, maar zoo gebeurt het nooit. Het duurt altyd uren. Maar de kern is: „Het Rijk heeft ons de macht over de tramlynen ont nomen, de trammaatschappü trekt zich sindsdien weinig van onze wenschen aan, en nu hebben wü geen lust om haar nog een stuk verkeerswezen in handen Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 6) De weet het. Lord Raynour glim lachte. Ik kan ook misschien wel gis sen, wien je op het oog hebt, maar ik noem geen naam. Het was heel mooi van je vader, ik wilde wel dat hy meer succes had gehad- Ik heb altüd het zelfde idee gehad als u. mr. Ark- wight, en ik heb ook reden om den persoon dien u op het oog hebt. te wan trouwen. Tarrant is niet de eenige die door hem heeft moeten lüden. Maar dit biyft tusschen ons. De man in kwestie heeft zich een vooraanstaande plaats in de maatschappij veroverd, een gevaar lijk man, om in zün vaarwater te ko men. Ik ben niet bang om openlijk te zeggen dat Pierce Ruthven op Tarrant's plaats in de gevangenis behoorde te zitten. Philip was niet de man om zijn opi nie onder stoelen of banken te steken En ik herhaal, ik vind het jammer voor Tarrant cn hoop dat hij ontsnapt. I be geven" Waa-rblj natuurlijk de gedach te rit: „Ditmaal zün wü de baas, ge achte NEHTM. en je krijgt je zin nou eens niet". Zoo is het dan geschied. Met 21—17 stemmen heeft de N.Z.H.T.M. het ver loren, met 2711 stemmen werd een motie-Gerritsz aangenomen volgens welke B. en W nieuwe plannen voor autobusiynen zullen ontwerpen en daar na gegadigden oproepen om deze in concessie te nemen. M.a.w.: men begint weer heelemaal van voren af aan. en het autobussen-vraagstuk is weer op de lange baan. Ik kon instemmen met den heer Johan Visser, die voor de stemming uitriep „Laten wij rru eens zorgen dat er gauw autobussen komen te rijden", en voelde eveneens de juistheid van wethouder Slingenberg's beroep op den Raad om nu eens tot een d&ad te komen. Maar aan den anderen kant stond de zake- iyke redeneer.r.g. door den heer De Breuk in de vorige zitting gevoerd: ,Jk had gedacht dat B. en W. eerst een volledig plan zouden maken en dan ge gadigden oproepen om dat plan uit te voeren". Als B. en W. dit gedaan hadden, als de zaak met de NE.H.TM. voorbe reid was op een wijze, die duidelijk had doen uitkomen dat de trammaat schappü zich bereid had verklaard om volgens de plannen der gemeente autobusiynen be gaan exploiteeren, zou de zaak er heel anders hebben uit gezien. Nu kreeg de Raad den indruk dat men de NE.H.TM. een concessie moest geven en dat die dan wel eens zou zien wat zij doen zou. Wethouder Reirralda, als minderheid in het college, dus tegenstander van het voorstel van B. en W., heeft niet nagelaten de zaak voortdurend in dit licht te stellen. En hü en mr. Gerritsz namen de redeneering des heeren De Breuk, die zakelijk en niet uit politiek oogpunt gehouden was. daarbü dankbaar over. Wel stelde wet houder Reinalda tenslotte nog zijn par tijgenoot Gerritsz voor, om ter bespoe diging van de zaak, tot onderhandeling met één bepaalde maatschappij de Brockway over te gaan, maar het bleef bü dit gebaar, want mr. Gerritsz zei: „Neen". Het lüdt geen twijfel dat de Raad in deze zaak den langsten weg bewan delt. Op het moment kan men het niet beter kenschetsen dan als een eliminatie proces. Eerst is gemeente-exploitatie van autobussen uitgeschakeld. Daarna is men aan particuliere exploitatie be gonnen. In de onderhandelingen met de Brockway is men blijven steken. De N2.H.T.M. is van de baan. Wat nu? Opnieuw beginnen? Zal het einde zijn dat men tenslotte tot gemeen te-exploi tatie terugkeert? Politieke redeneering veronderstelt natuurlijk„Wethouder Reinalda en zün fractie, die ervóór zün, sturen het daarop aan". Maar hoe de zaak tenslotte ook afloopt, men komt van de N.ZJï.T.M. niet af. Dit zal ieder Raadslid wel beseffen. Of een andere maatschappij nu de autobussen exploi teert, of de gemeente doet het steeds blijft daarnaast de N.Z.H.T.M. met haar trams. Bü het vaststellen der auto- bunnen moet men rekening houden met de tramlijnen. Bij uitbreidingen bü herzieningen, bü alles wat er ge schiedt dient men het openbare ver keerswezen in zün geheel te beschouwen. Altijd is er die andere macht, de N. Z H. T. M., waarmee rekening gehouden moet worden. En daarom heeft het eliminatie-besluit van dezen Woensdag feitelijk voor den Raad geen waarde Het totale resultaat is: nieuw uitstel. De heer De Breuk, die tegen het voor stel van B. en W. stemde, bracht later ook zün stem tegen de motie-Gerritsz uit. Zijn redeneering in de vorige zitting kwam eigenlijk neer op een critiek van de voorbereiding van deze voorstellen door de meerderheid van B. en W. En inderdaad heeft de voorbereiding, men zou desnoods kunnen zeggen: alleen de formuleering. ze doen mislukken. He: is niet de eerste maal. Met diplomatieker beleid had het autobussen-vraagstuk gisteren een beslissing kunnen berei ken. 2 Na dit debat had de heer Meyers een moeilijke taak om aandacht bij den Raad te vinden voor zün voorstel in zake de havengelden. Wethouder Slin- genberg maakte het hem ook niet gemakkelijk, door de financieele factor tegen hem uit te spelen, en de heer Mag ik als vrederechter erkennen, dat ik hetzelfde wensch? Er klonk een oneindig medelijden in zün stem. Waarachtig, u bent een nobel man Philip drukte den ouden man impulsief de hand. Lord Raynour glimlachte. Ik zie dat we goede vrienden worden. Ark- wright. Ik houd van menschen, die recht voor hun meening durven uitko men. Op dat oogenblik hoorden zij een scho:. helder on dmdelyk en blijkbaar niet op grooten afstand van de her berg. Met een uitroep van afgrijzen vloog Philip naar het raam. Lord Raynour wierp een blik op Harrt die eveneens was opgestaan. Het spel is uit! Ik ben bang zei hij zacht, ik ben bang, arme kerel! HOOFDSTUK VII. Philip schoof het gordijn heelemaal op zy en staarde over de wüde uitge strektheid van het moeras. ZUn gezicht verried de grootste opwinding en zün vingers drukte hij krampachtig in de palm van zün hand. Twee of drie scholen volgden me! korte tusschenpoozen; kleine rookwolk jes wezen de plaats aan. waar de achter volgers zich bevonden. Van achter een granietkegel werd opeens de slanke ge Een hard stukieep. dat tot het laatste vliesje -êebruikt kan worden stal te van een man vaag zichtbaar; hy snelde over den steenachtigen, verra derlijken grond voort, recht, zooals het Harry en Philip toescheen, op het ter ras van Torren Mite toe. Hy is het! riepen de jonge man nen toen in eervt adem uit, hü heeft een geweer bij zich. Op een of andere wijze had de ver oordeelde zich weten meester te maken van een geweer en de toeschouwers zagen da: het bezit er van hem op zyn vlucht hinderde, daar hij het op een vreemde manier vasthield. By het bleeke licht van de maan waren zün gestreepte gevangeniskleeren duidelijk zichtbaar. Stemmen klonken van alle kanten. De vluchteling was aan drie kanten in gesloten en voor hem lag Torren Mite, waar hy een zekeren dood tegemoet ging. Bovendien mocht de politie van haar wapens gebruik maken. Overal op den weg bevonden zich groepjes men schen. die druk gesticuleerend praat ten. Hü heeft niet de minste kans, zei Harry ernstig, waarom geeft hij zich niet over? Vermoedelijk verwacht hij geen consideratie. Hij zou een idioot zijn a!s hü zich over gaf. antwoordde Lord Raynour. ik hoop dat ze liem doodschieten, dat is het beste voor hém en ons allemaal. De twee jongeUteden keken hem ver 25° baasd aan. Waren zyn woorden niet in tegenspraak met wat hü zoo juist ge zegd had? Had hy hen niet zelf verteld dat hü expres naar Princetown was ge gaan om te zien of hy' iets voor Tarrant doen kon? —Begrijp me niet verkeerd, vervolgde de edelman. wat ik bedoelde is, da: zooals de zaken op het oogenblik staan, het beter voor hem is dat hy doodge schoten wordt, dan dat hü levend in hun handen valt. Een snelle dood is be ter dan gevangen genomen te worden en te weten dat er nog een morgen is. Harry was het daarmee volkomen eens. Philip evenwel zag de dingen an ders. Voor hem was het leven van een mensch onder alle omstandigheden ab soluut heilig. Hü verdedigde zün principe met warmte en er ontstond een discus sie. die onderbroken werd door een be scheiden klopje van. Silas Marden, die hen kwam mededeelen dat hü uitging cm eens poolshoogte te nemen. Wat is er om poolshoogte te nemen? broog Lord Raynour met gefronste wenkbrauwen. De man heeft toch ze ker geen kans gezien om te ontsnappen? Hij gaf den jongelieden een snellen blik. alsof hU zeggen wilde: Ik meet me wel zoo houden, ver geet niet dat ik magistraat ben! Neen. myiord. HU is niet ontsnapt maar hij heef*, zich in de hut op Terren Pound verschanst. Ejj hy verdedig*, den Praat men me: Köhl over deze dingen dan bevestigt hü gaarne, dat de gehedc onderneming een dubbeltje op zün kan', was. Een landvliegruig met slechts éér. motor en met altyd nog veel te weinig benzine aan boord, daarbü nog zonder radio, zoodat in den mist oriënteering onmogelijk was, is nog altyd een uiterst primitief middel om een oceaan over te steken, vooral waar men als in dit ge val wist, dat men büna met sterke tegenwinden te kampen zou hebben. Toen dan ook de benzine vrüwel op was. wist Köhl niet bü benadering waar hij zich bevond. Hy daalde naar de op pen-lakte van het water en het is een geluk uit duizenden, dat men een vast punt ontdekte en 't voor een stoomschip hield. Een nog veel grooter bof was het ten slotte, dat het een vuurtoren bleek te zün. dat men er zonder gevaar landen kon, en dat levende wezens in de onmid dellijke nabyheld waren, die voor de uit geputte vliegers zorgen konden. Men kan gerust aannemen, dat onder de voorgangers verschillende een punt be reikt hadden, dat dichter bü het doel lag dan Greenly Island, waar de „Bre men" landde. Maar zü moesten boven den oceaan dalen of in een Canadeesche wildernis, waar ze bü gebrek aan vol doende levensmiddelen omkwamen Köhl en zün makkers hadden nu eenmaal wat ze in Berlün „einen Dusel" noemen. Bü een tweede poging met gelijke mid delen zou het wel eer.s heel anders kun nen afloopen De derde oceaanvlieger Von Hüne- nauwen ingang met zün geweer. De politie durft het huis niet tc bestormer, uit vrees dat er dooden vallen. Hü heeft al een man gewond, 't Kan een moeilijk karweitje worden. Lord Raynour stond op en keek een oogenblik in gedachten verzonken naar buiten; vervolgens keerde hü zich om een zei langzaam en ernstig: Ik geloof. Mr. Marden, dat ik met u mee ga naar Terren Pound om ti* trachten den ongelukkiger man tot rede :e brengen Toen wendde hü zich tot Philip en Harry Wat denken Jullie er van jongelui, voelen Jullie er wat voor om mee te gaan? Harry en Philip stemden natuuriyk toe. Mr. Marden evenwel vond het noo- dig om te protesteeren. Er was onge twijfeld gevaar aan verbonden en het leven van Lord Raynour was van te vee] waarde voor het graafschap, Devon shire! Lord Raynour wuifde evenwel glimlachend alle tegenwerpingen weg. Lk mag er mij niet aan onttrekken, wendde hü zich tot Philip. Er komt misschien bloedvergieten van als Tar rant rich niet goedschiks overgeeft. Als magistraat is het mün plicht te trach ten dit te voorkomen. En de belde jongelieden, die zich met moeite in hun doorweekte schoenen werkten maakten bij zichzelf uit dat Lord Raynour niet alleen oer. edelmoe dig, maar ook een dapper man was. fWö njkt maat ook !n n!eto op ,v« kameraden Eer. nerveuse Jang® man. wiens haviksgesicht me' het on afscheidelijke monocle eeuwig grür.s- iachend de wereld inkUkt. Maar stellig var. de drie de mees: begaafde. Een halve redenaar, een halve dichter, een halve politicus en een heele fantast. Iemand met zoor. naturel moet deze dagen van wereldroem wel honderd voudig doormaken. En loopt het gevaar ten slotten het evenwicht te verlieren. Vrienden var. hem rün over'uigd. c»: hier een büzonder talen', in wording en dat de wereld r.og heel wat over bifon von Hünefeld te hooren ral krijgen Hünefeld ts politicus, da: wil zeggen hü behoort tot de groep der s:e:k rechts georiënteerde Dultscliers. die aan do monarchie zün blijven hangen on d. o in hun hart van het nieuwe Duitsch land niets hebben moeten. Des te ver dienstelijker is het van dezen betrek kelijk nog zoo onervaren man. dat hU in deze dagen van roem, nu zoowe'. :n Amerika als in Europa a'. zijn woorden op een weegschaaltje gelegd er. door middel van de draadlooze m:'.. oer.cn malen veelvuldig worden, zyn uiterste best doet om het allesbehalve eensge zinde Duitschland door den geestdrift voor deze Daad. die me: politiek geluk kig eens niets te maken heeft, een stoot in de goede richting te geven Da: hl) ten slotte toch vooral door het rechtrche Duitschland gevierd wordt, is werkelijk niet zün schuld. De republikeinsche groepen hebben verzuimd. zich even geestdriftig te toonen a!s de kringen. d:e van nature alles toejuichen, wa' Duitsch- land's nationale eer ten gorde kan ko men. Men heeft indtttyd btwrrd da' a! zou deze vlucht lukken, het resultaat voor de vliegerij toch van nul en geener waarde zou zün. Wie Köhl. die een ernstig en nuchter man is. nu over zyn ervaringen hoort spreken, ziet ln. dat deze opvatting niet d? juiste Is. Köhl is nachtvlieger en sportvlieger, dus een eerste ranss deskundige op zün gebied. En hü vertelde mU. dat hü zooveel kost bare ondervindingen op vtieggebled in. deze verre streken heeft opgedarn. dat hü zeker is bü een volgende vlucht, maar dan met radio, met drie motoren, en met betere meteorologische toestellen aan boord, veilig en snel te zullen aan komen op het vliegveld, dat hü zich ais einddoel gekozen heef' En w?l dank zü de lessen, die hü ditmaal gekregen heef:. Men mag van dezen dapperen vlieger aannemen, dat over eenire Jaren 6? lucht verbinding tusschen be'-te were'd deden per vliegtuig een fei: zal zün. Drijvende stations er. v'.iegtuigmoedersc'nepen op den Oceaan zullen züns inz.ens daarbij een zeer nuttige rol kur.r.en spelen. Maar de hoofdzaak zal zijn de b:trouwbare motor en de mogelijkheid cm veel meer benzine of een andere brandstof rr.rde te nemen dan heden nog mogelijk :s. Zoolang er vliegers van het hout van eer. Köhl en een Lindbergh zür.. hebben recordvluchten deel, ook als er het leven mee gemoeid is! H. t B. „IS EEN AMBTENAAR VOGELVRIJ?" In het Volk schrüft de heer J. C B. Keurschot Ud van Gcö. Staten van Gel derland over de Doetlnchemsche gas- kwestic. Een commissie van onderzoek heeft volgens dezen heer in do ..Graaf schapbode" een en ander gepubliceerd over eventueele corruptie waarin voor den Doteinchomschcn gasdirecteur on aangename dingen werden gezegd. Een rapport is elhter nog niet uitgebracht on men zegt zelfs, dat van corruptie niets is gebleken. De directeur blüft Intusschen bü het gehecle Nederlandsche volk onder ver denking en ondergaat daardoor een straf die geen enkel niet-ambtcnaar zich zou hebber, laten aanleunen Is een amb tenaar in ons land dan vogelvrij? De schrijver vertelt voort d.a; he- on derzoek reeds zeven maanden aan den gang Is. hü vraagt zich af of een toe vallige raaosmeerderheid op deze wUse kan blijven voortgaan Heeft een ambtenaar, die zoo ernstig beschuldigd is als de Doetlnchemsch© gasdirecteur. niet het recht te cischen, dat óf de bewUxen voor de beschuldi gingen worden geleverd, óf deze worden ingetrokken? Zou hier de minister van blnr.enland- sche zaken en landbouw niet kunnen in grijpen om het verlossend woord te spreken? KAMERMUZIEKAVONDEN Door de afdeeling Haarlem en Om streken van de Maatsohappü tot bevor dering der Toonkunst, zün weer vier kamermuziekavonden in den Stads schouwburg gearrangrerd en wel op Vrüdag 9 November: he: Bohecmsche Strükkwartet; op Dlnrdag 11 December Ives Nat (piano); op Donderdag 7 Februari: het Capet Kwartet en op Vrüdag 15 Maart: Caspar Cassado (violoncello). HOOFDSTUK VITI. Zwijgend hepen ze voort in het duis ter. Ze kwamen slechts langzaam voor uit want er was geen pad en het moer land lag bezaaid met steenen. Lord Ray nour liep voorop en tastte zün weg met een stok. In zijn jonge jaren had de Hono rable Cyril Franklin, thans Lord Ray nour een reputatie veroverd van een intelligent, funk en aange:iar.m man. die zün weg wel vinden zou. ondanks het feit. dat hy niet zeer rijkelijk me. aard se he middelen gezegend was. En al spoe dig was hü in staat om lwel royaal op een Londensche étage tc leven, terwijl zün familie de grootste moeite had om de eindjes aan elkaar te knoopen op hun vervallen buitengoed. Het geluk was met liem hü speculeerde op de Effec tenbeurs ofschoon niemand had kun nen zeggen in wat voor papieren hij speculeerde hü werd geacht betrokken ie zün nu eer» in deze maatschappij, dan weer in gene, maar zün naam werd nooit in eenig prospectus genoemd. Er werd gefluisterd dat hU groote bedragen lr.d verdiend bij de wrdremicn. of hoen hij nooit een enkel rypaard voor zlch- zelf bezeten had. Het eenige vaststaan de feit was, dat hü de beschikking had over eva hpop geld. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9