DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13811 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 29 Juni 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.5754 Franco per post door Nederland ƒ3.8754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken /0-5754franco p. post (0 65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel By abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 lot 4 regels 60 Cent» per plaatsing elke regel meer 15 Cents a contantbuiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaar"- 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Reelactie 10600 en Directeuren! J. C. PEEREBOOM en P- W PEEREBOOM Bij'antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmtiiden, Beverwijk a*. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drie»-";-erkerkweff 2, Velsen, Telef 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 29 JUNI Brongebouw-tuin: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Marinus Adam, 8.15 uur. Cinema Palace: „Achter gouden tra lies"; „Balletmeisjes". 8 uur. Luxor Theater: „Inbraak"; „De Zwarte X", 8 uur. Rembrandt Theater: „What Price Glo ry". Tooneel: Lapp en Habel: 79; 9.15—11.15. ZATERDAG 30 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's middags en avonds. DE N. Z. H. T. M. CONFERENTIE TUSSCHEN DIRECTIE EN VAKORGANISATIE. De Directie de: N. Z. H. T. M. zendt ons het volgend communiqué: In de conferentie tusschen de Direc tie en de Vakorganisaties op Woensdag middag JL werden de navolgende meer belangrijke aangelegenheden besproken. In de eeiste plaats kwam ter sprake de inhoud van ontworpen dienstorders omtrent de instelling van dienstcommis sies «.klein overleg) en de beperking van de verstrekking van werkkleeding. Ten aanzien van het eerste onderwerp was de tijd van voorbereiding voor de vak organisaties te kort geweest, zoodat te dier zake hetzij schriftelijk, hetzij mon deling. nader overleg gepleegd zal wor den, terwijl de Directeur toezegde, om te overwegen aan het voornaamste be zwaar, verbonden voor het betrokken personeel aan het tweede onderwerp, eenigermate tegemoet te komen. De Directeur was in beginsel niet be reid gevolg te geven aan het verzoek om het recht van beroep ook open te stellen voor de lichte straffen (als berisping, geldboete niet hooger dan 1/4 dagbezol diging, enz.), doch zegde toe, deze zaak nog eens nader te bespreken met de af- deelingchefs, die deze straffen, niet vat baar voor beroep, zelfstandig opleggen. Aan de hand van een gemaakt over zicht werd door den Directeur aange toond, dat de percentages van het aantal le klasse ambachtslieden, 2e klasse am bachtslieden en hulpwerklieden, werk zaam in de werkplaatsen der Maat schappij, gunstig afsteken bij die van de werklieden, werkzaam in de fabrieken van andere particuliere werkgevers. Voor elke groep is de getalsterkte per werk plaats nauwkeurig vastgesteld en daar aan moet de hand worden gehouden. Voor de zeer bijzondere werkzaamheden moet uit den aard der zaak het benoo- digde aantal le klassers aanwezig zijn. die derhalve niet alty; le klasse-werk verrichten; omgekeerd kunnen 2e klasse werklieden, die le klasse-werk kunnen verrichten en dit ook zoo nu en dan doen. niet boven de vastgestelde getalsterkte tot le klasse-werklieden benoemd wor den. Geen aanleiding bestond er om te vol doen aan het verzoek van het personeel den diensttijd, bij andere tramwegmaat schappijen doorgebracht (gedacht word* aan de Haarlemsche paardetram en aan de Rotterdamsche paardetram te Leiden), te doen medetellen bij de toe kenning van de loonsverhooging wegens 25 dienstjaren, op grond van de omstan digheid. dat deze verhooging geregeld is bij het Reglement Dienstvoorwaarden. Wel wórdt met eerstbedoelden diensttijd geheel of ten deele rekening gehouden to.v. de gebruikelijke gratificaties. Indien er geen overwegende admi nistratieve bezwaren blijken te bestaan, dan is de Directeur bereid om eenige gunstige bepalingen te treffen ten op zichte van de verlofkaarten, kaarten die geldig zijn op alle lijnen, in exploitatie bij de Maatschappij, gedurende den ver loftijd van den betrokkene. In hoofd zaak zullen de eventueele verbeteringen hierop neerkomen, dat de verlofkaart ook geldig zal zijn op d. vrije dagen, die onmiddellijk aansluiten aan de verlo." dagen en dat daarvan meer dan eens (thans slechts éénmaal) in een kalender jaar gebruik gemaakt kan worden. Aan het bezwaar, dat gaandeweg een zeer groot aantal plaatsbiljetten aan conducteurs moet worden verstrekt, zal getracht worden tegemoet te komen coor de conducteurs te voorzien van een druk- machinetje; naar de tegenwoordige bruikbaarheid daarvan zal een onderzcek worden ingesteld. EXAMENS. Middelbare school voor meisjes met 6-jarigen cursus. Na gehouden eindexamen is het ge tuigschrift uitgereikt aan de volgende leerlingen; H. A. van Abs. A_ H. Buur man. H. A. Brouwer, M. Coblijn. E. M. v. Dobber.R. v. Eek. C. Hinloo- pen. M. E. Jonker; I. v. Langeveld, S. v. Reeuwyk, W. Schijf, G. E. Veenhoven, J. E. Wagenaar Reiziger, M. Weatihoit, M. Wol terbeek. Haarlem, 29 Juni. De Jervis Bay. De zonderlinge historie met het stoom schip Jervis Bay, dat midden in den Oceaan per radio om hulp van de Brit- sche vloot vroeg, omdat acht «verste kelingen" als dollen te keer gingen en een oproer aan boord hadden verwekt, blijkt tenslotte een nogal rustig einde te hebben. Het is geen ouderwetsche trage- die-van-de-zee geworden. Er schijnt on der de bemanning geen muiterij te zijn geweest, ofschoon een later bericht meldt dat het machinekamer-personeel nu ge weigerd heeft om het schip uit Colombo te laten vertrekken, zoodat er tenslotte toch ook in dit opzicht nog moeilijkhe den blijken te zijn. Maar hoe kon het ooit mogelijk zyn dat acht stowaways het Hollandsche maakwoord „ver stekelingen" klinkt aannemelijk, maar is taalkundig niet heelemaal juist de hulp van de Britsche vloot noodzaakten? Een bemanning van honderdtwintig koppen plus zeshonderd passagiers wordt toch niet door acht man overmeesterd, zelfs al zijn zij zwaar gewapend? Zij kunnen ongelukken veroorzaken, ma~r binnen een half uur of korter moeten zij het toch. vooral in de beperkte ruimten van een schip, tegen de overmacht afleg gen. Wel hadden zij het schip tijdelijk hulpeloos kunnen maken door de ma chinerieën van de besturing, waarbij zij zich verstoken hadden, onklaar te ma ken. Maar dat hebben zij niet gedaan. En het brandje in hun beddegoed, dat door onvoorzichtigheid ontstaan blijkt te zUn, werd vlot gebluscht. Ook waren zij het onderling niet eens, en de leider, een Cubaansche mulat, kwam zelfs tot een vechtpartij met een van de anderen, waarbij deze brulde: „Ik zal je vermoor den, vervloekte neger!" en meer van dat hartelijks. Dit alles in aanmerking genomen lijkt het radio-alarm van der. kapitein, dat de heele wereld in opschudding heeft gebracht, nogal dwaas en ongemotiveerd. Men roept niet zonder ernstige reden een vloot te hulp, zeker niet als met 720 menschen er acht overmeesterd moeten worden. Negentig tegen één kan gelden als een sterke overmacht. Dat de acht boosdoenei-s elk maar vijf en een halve maand gevangenisstraf hebben gekre gen, bewijst ook al dat hun wandaden niet van de ergste soort zijn geweest. De directie van de reedery zal den kapitein wel ter verantwoording roepen en hem zeggen: „Hoor eens, waarde heer, wees voorzichtiger met je radiogrammetjes. Dit soort van reclame is nadeelig voor ons. Welke verstandige oude tante en welke voorzichtige oude oom zuller nog aan boord van onze schepen den Oceaan durven oversteken als jij zulke melodra matische spektakels verwekt?" De opstand der stowaways is tenslotte bedwongen met een krachtigen water straal uit een brandspuit. Een pracht- middel, eenvoudig en onschadelijk, da: veel meer toegepast moest worden. Ik herinner mij uit de slotperiode onzer mobilisatiedagen een geval, waarbij een reserve-luitenant het met succes toe paste. Hjj was officier van de week en hield toezicht by het uitdeelen van he: middageten in een Brabantsche kazerne toen de eerste compagnie van het ba taljon, die ontevreden was over haar late beurt, naar voren drong en de derde uit haar leidende positie by de keukens verdrong. Er heerschte toen eenige ontevredenheid bü de legioenen die naar huis wilden omdat de oorlog toch vrywel uit was, en meermalen uitte zich dat in kleine wanordelijkheden by de keukens. De reservist aarzelde niet Hy beval zijn menagemeester om een slang aan te schroeven, nam zelf het wapen ter hand. liet de kraan wijd openzetten en opende met volle kracht het waterlei ding-offensief op de opdringende kom- pie. die binnen twee minuten naar alle zijden het hazenpad koos Daarna ver liep verder alles ordelijk. Door ervaring wijs geworden rappor teerde de reservist- liever maar niets de crisis was immers doeltreffend en eenvoudig opgelost, en waartoe kon aJ dat geschrijf verder nog dienen? maar toen de kapitein, die de eerste compagnie commandeerde, den volgen den avond smalend tot hem en eenige collega's sprak: ..Jullie burgers treden veel te beleefd en zachtzinnig tegen de troep op als er eens moeilijkheden zijn" werd het hem toch te machtig. ,.U ver gist u kapitein. Ik heb gisteren uw hee le compagnie nog weggespoten", zei hii bedaard. „Weggespoten? Wat! Bent u dol. me neer X? hoe hebt u zooiets durven doen? Wat ter wereld De kapitein was bleek van woede. Do uitlegging van het geval kon hem niet eens kalmeeren. Hy zou den luitenant rapporteeren, hy zou dit en zou dat. Natuuriyk gebeurde er verder niets. My verwondert het werkelijk, dat var. het prachtige middel zoo zelden gebruik wordt gemaakt. Misschien vestigt de Jervis Bay-historie er nu eindelijk eens goed dc aandacht op. Allerlei bloedver gieten kan ermee voorkomen worden Als de voorzitter van de Servisch Skoeptsjina een waterleiding-slan- naast zich had gehad en een kraan bi zyn tafel had hy den moorddadiger heer RasjitsJ kunnen omverspintcn vóó: het tweede schot. De Hongaarsche Ka mer. de Poolsche Landdag de gemeen teraden van Rotterdam en Amsterdam zouden op dezelfde wijze onmiddellijk bedwongen kunnen worden. Ik geef toe dai er wat watei schade zou wezen, mac welk gemeentebestuur kijkt daarop? Men zou trouwens de rekening Ran c-t schuldige leden kunnen sturen, of wa terproof-bekleeding op het meubilair en den vloer aanbrengen. Dat staat niet erg plechtig, maar wy moeten ons by dv tyden en de zeden weten aan te pas- n. Ook bü straatrelletjes en dergeiyke zou de prise d'eau een belangryke en beslissende rol in de handhaving de: openbare orde kunnen gaan vervuilen Meer samenwerking tusschen de politic en het waterleidingbedryf lykt een eiscl. des tyds.... R. P. WAAR IS AMUNDSEN? Beter weer bij Spits bergen. REDDINGSWERK WORDT VOORTGEZET. ROME. 28 Jiml (VX>.) De „Cltta di Milano" deelt radiografisch mede, dat het weder in het gebied van Spitsbergen gunstiger is geworden, zoodat het red dingswerk van de overgebleven man nen van de „Italia" hervat kon worden. Ook zal er een met sneeuwschoenen uit gerust watervliegtuig gebezigd worden. Te Oslo zyn nog steeds geen berichten binnengekomen over Amundsen, doch men neemt aan. dat hy in de naby- heid van het Bereneiland verongelukt is. Te Tromsoe is de kruiser „Tordens- kjoeld" in zee gegaan, evenals het stoomschip „Heimland", dat te zamen met de Fransche kruisers „Strassbourg" en „Roosevelt" en de Russische ijsbre- kers „Krassin" en „Malygin" de over- ■geblevenen van de „Italia", .alsmede Amundsen en zyn begeleiders zal trachten op te sporen. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarleu Donderdagavond zeven uur ontstond in de Leldschesfcraat by de Oranjeboom straat een botsing tusschen twee auto's doordat een der bestuurders, P. K. ge naamd, een te kleine bocht naar links maakte. Beide wagens werden ernstig be schadigd. De politie stelt een onderzoek in. Te Heemstede. Op den Heerenweg te Heemstede moest een auto, bestuurd door S. P. W., wo nende te Amsterdam, plotseling stop pen voor een uit de Adriaan Pauwlaan komenden auto, waardoor de auto slipte met het gevolg dat een wielrijder, die een mand met kruidenierswaren op zUn fiets had. werd aangereden. Van de kruide nierswaren ging een gedeelte verloren welke door W. werden vergoed. Per soonlijke ongevallen vonden hierby niet plaats. VACANTIE-PLANNEN. t Was moeder die aan tafel. Over 't groot probleem begon. En vroeg wie een gezellig Knus vacantieplar. verzon; Zy zelf had een illusie. Van een heerlyk rustig bosch, Waarin ze eens kon rusten. Languit liggend op het mos; Waar ze niet hoefde tobben. Over 't werk van allen dag, Maar onverholen luierend, Zooveel ze wilde, lag; De oudste zoon, die op een bank. Een drukken werkkring had. Gevoelde veel meer voor een Groote buitenlandsche stad De dochter die haar brood won. Als pianoleerares. Verwachtte ran vacantie, In de bergen meer succes; Het zoontje dat nog als scholier, Zyn dagen zwoegend sleet, Die zei, dat hy een reis op zee. Het allerliefste deed; Maar een verlangen hadden zy, Tenslotte toch gemeen. Ze wilden met vacantie uit, 't Was maar de vraag waarheen; Tot vader ook het woord nam En mopperende zei: Ik vind het overdreven, Die vacantie-razernij Ik kan maar nooit begrUpen, Wat je om vacantie geeft, 't Is toch maar altyd luieren. Waarnaar het menschdom streeft; Men spreekt van absolute, Noodzakelijkheid ervan. Er is geen mensch ter wereld, Die er niet buiten kan: Ze noemen 't nota bene. Weieens een geestiyk bad, Van zulke geestigheden. Heb 'k nooit begrip gehad; Wat doen we met vacantie. We biyven rustig hier.... Zoo wüs en flink sprak vader. Maar pa is rentenier. DE NIEUWE BISSCHOP VAN HAARLEM. Prof. J. D. J. Aengenent. ITALIAANSCH VLIEGTUIG GELAND. OP WEG NAAR DE POOLZEE? Gisteren is onder Cromvoirt (N.B.) een Italiaanschr vliegtuig geland, be mand met twee officieren. De beide inzittenden van het vlieg tuig hebben hun intrek genomen in Hotel Central, zy waren gistermorgen mot htm Fiat-toestel te Rome opgestegen en za gen zich tot een landing gedwongen doordat de dop van den radiator verlo ren werd. Hedenmorgen om 7 uur zouden zU weer opstijgen. Omtrent het doel van den tocht ■wil den de vliegers zich niet uitlaten. Men vermoedt, dat zy zich naar Noorwegen of Londen zuilen begeven. DE HOEK GROOTE MARKT-JANSSTRAAT Thans heeft de gemeente alle perceelen „in handen". Naar wy vernemen te door Z.H. den Pans tot Bisschop van Haarlem be noemd Joannes Dominions Joseph us Aengenent, Professor van het Semi narie te Warmond. Prof. Aengenent maakte deel uit van het Kathedraal Kapittel. Prof. Aengenent werd op 14 Maart 1873 te Rotterdam geboren. Hy genoot zijn opleiding aan de Seminaria te Voorhout en te Warmond en werd 3 April 1897 tot priester gewyd. In 1897 en 1898 was hy kapelaan te Roe lofsa rends veen en werd in dit laatste jaar professor aan het Klein-Seminarie Hageveld te Voorhout. Hy is sedert September 1904 professor in de wijsbegeerte en sociologie aan het Groot-Seminarie te Warmond. Sedert de oprichting der Kathol lek Sociale Actie in Nederland ls hy dooi het Nederlandsch Episcopaat aangesteld tot algemeen geesteiyk adviseur en by De gevaarlijke hoek. Wy hebben reeds medegedeeld, dat de gemeente Haarlem by de veiling van Donderdag 21 Juni heeft laten koopen de perceelen Groote Markt 29 en 33. de hotels „Het Hof van Holland" en „H^t Haasje".. Voor die twee perceelen moet de gemeente f 60.050 plus de kosten be talen Nu heeft de gemeente voor f 30.000 (plus de kosten) ook aangekocht het perceel Groote Markt 31. Daarin is de klokken- en horlogehandel der firma Engelgeer gevestigd. Omdat dit pand juist tusschen de twee hotels ls gele gen. is het bezit voor de gemeente van groot belang geworden. Dc gemeente heeft dus le zamen een ton moeten besteden om de panden in bezit le krijgen, die haar in staat zullen stellen een afdoende verbetering tot stand te brengen op den hoek Jans straatGroote Markt. Het is natuurhjk nog niet vastgesteld hoeveel van de bestaande panden ge sloopt zal worden, maar het voornaam ste is, dat de gemeente de benoodigde panden „in handen" heeft. Natuuriyk zal het niet noodlg zijn om de drie perceelen geheel te sloopen. OngetwUfeld zal een deel van de nu uit gegeven ton in de toekomst rente op brengen. De gevelbreedte van de drie per ceelen aan de "rcote Markt is onge veer 17 Meter, aan de Jansstraat (waar het Hof van Holland gr;: aan „Hot Haasje") ongeveer 24 meter. De totale oppervlakte der drie percee len is ongeveer 400 vierk meter. De grond kost dus aan de gemeente onge veer 250 gulden per vierk. meter. de oprichting van den Ned. R.-K. Vrou wenbond eveneens tot adviseur hiervan. Prof. Aengenent ls voorzitter der Sectie B van cc Apologetische Vereenlging .Petrus Canislus". Behalve artikelen in De Katholiek" en het Katholiek Sociaal Weekblad verschenen van zijn hand de volgende werken: „Eigendomsrecht" (1906). „Handboek voor de jv.'schiedonia der wijsbegeerte" <1908). „Leerboek der Sociologie" <1909), ..De anti-moder nisten-eed" (1912) en «tezamen met Chr. L. Wesseling Mz), „Handboek der zielkunde met toepassingen op onder wijs en opvoeding" (1913). Dit R.-K. kringen vernemen wy, dat de benoeming van Prof. Aengenent tot Bisschop van Haarlem algemeene vol doening zal wekken. De keuze toch is gevallen op een zeer hoogstaand gees- eiyke. die bovendien als socioloog zich een grooten naam verworven heeft. Ia kringen der R.-K. arbeidersbeweging en van den R.-K Middenstand was hy cea zeer geziene persoonlUkheid. OLYMPISCHE SPELEN. De aanvragen voor abonnementen ER KAN NU REEDS NIETS MEER DEFINITIEF WORDEN TOEGEZEGD. In ons nummer van Woensdag ves tigden we er de aandacht op. dat de termyn voor het aanvragen van abon nementen op 1 Juli as. eindigt, zoodat de liefhebbers zich moesten haasten om een abonnement by het algemeen secre tariaat te bestellen. Een dergeiyke mededeeling werd ook In andere bladen gepubliceerd en stond OA. ook nog in de „Sportkroniek" van Donderdagavond. Intusschen bereiken ons klachten van personen, die deze week reeds teleurge steld werden. Tegen den één werd ge zegd, dat de uiterste dag van aanmelding reeds voorbij was; dat dit Maandag 2- Juni was geweest. Een andere lezer was zelfs persooniyk naar het plaatskaarten bureau gegaan, maar werd door den portier niet eens tot het bureau toege laten, onder de mededeeling dat zyn moeite toch te vergeefse h zou zyn. Naar aanleiding van deze klachten hebben we ons vanmorgen telefonisch tot de afdeeling plaatskaarten aan de Wees perzij de om nadere Inlich tingen gewend. Ons werd medegedeeld. dat de uiterste termyn voor het aanvra gen van abonnementen inderdaad tot Maandag 25 Juni vervroegd was. omdat het aantal aanvragen veel te groot werd. waardoor de kans ontstond, dat er niet voldoende dagkaarten out. ook voor de buitenlandsche bezoekers zouden over blijven. De toewijzing van abonnemen ten is dus stop gezet Toch kunnen nog abonnementen tot 1 Juli schrifteiyk worden aangevraagd. Men moet er evenwel niet op KKKENEN, een abonnement te zullen ontvangen. Niets kon worden toegezegd. Kr bestaat alleen slechts een KANS. Alle aanvragen, die na 1 Juli bjj het bureau binnenko men, worden onvoorwaardeiyk naar de snippermand verwezen. Alleen de aan vragen, die vóór 1 Juli binnenkomen, zullen onder de zooeven genoemde voor waarde in behandeling worde genomen. De aanvragen moeten gericht worden tot het algemeen secretariaat van het Comité Olympische Spelen 1928. afdee ling Plaatskaarten, WcesjjerzUdc 32, Am sterdam (O.) HET RAADSLID GEORGE OVERSTEEGEN. WORDT VERVOLGD WEGENS MEINEED. Wy hebben indertyd breedvoerig me degedeeld. dat door de Haarlemsche Rechtbank een enderzode gelast was te gen het Haarlemsche gemeenteraadslid George Oversteegen, die verdacht werd van meineed. Volgens het proces-verbaal en zün \erklaring voor den politierechter van den rechercheur Obdam, zou Overstee gen hem by het vooronderzoek verklaard hebben, dat hy gezien had. dat Jan Fa- gel door A. Westhof f in de Generaal Cronjéstraat geslagen was. Nu Oversteegen als getuige door den politierechter gehoord werd. ontkende hy niet alleen, dat hy het slaan gezien had (waarvoor A, W. thans terecht stond), maar hy beweerde ook, dat de recher cheur zyn verklaring geheel onjuist had opgenomen. Oversteegen was eerst in voorarrest gesteld, maar de rechter-commissaris, die hem eenige uren later hoorde, vond geen termen otn hem in hechtenis te houden. In de afgeloopen dagen heeft eenige keeren een getuigenverhoor in de zaak plaats gehad. Er is nu door de Justitie besloten, dat Oversteegen vervolgd zal worden wegens meineed. Het is evenwel nog niet zeker wanneer hy voor de rechtbank terecht zal staan. Vermoedelijk zal de zaak aangehouden worden tot na de vacantie, dus tot Sep tember. Als verdediger is aan Oversteegen door de rechtbank toegewezen Mr. A. van Dam. Meineed is strafbaar gesteld in arti kel 257 van het Wetboek ran Strafrecht Dat luidt: ..Hy. die in de gevallen waarin een wettelijk voorschrift eene verklaring onder eede vordert of daaraan rechts gevolgen verbindt, mondeling of schrif- teiyk, persooniyk of door een bijzonder daartoe gemachtigde, opzetteiyk eene valsche verklaring onder eede aflegt wordt gestraft met gevangenisstraf van 'en hoogste zes Jaren. Indien de valsche verklaring onder eede is afgelegd In eene strafzaak ten nadeele van den beklaagde of verdachte, wordt de schuldige gestraft met gevan- g;:v.;>i'»raf van ten hoogste negen Jaren Met den eed staat geiyk dc belofte of bevestiging die krachtens de wet voor den eed in de plaats treedt". De tweede alinea ls niet op Over steegen van toepassing, want hy zei juist op de zitting tot den beklaagde: ..ik heb zoo gehandeld, want ik wil niet meewerken dat JU in de gevangenis komt". Oversteegen had geweigerd om den eed als getuige af te leggen, maar toe kende wel de door de wet geëtechte „be vestiging". die dezelfde rechtskracht heeft als de eed. EEN STIKSTOFFABRIEK TE IJMUIDEN. NEVENBEDRIJF DER HOOG OVENS. Naar wy vernemen hebben de plannen van de Hoogovens te IJmuiden tot het bouwen van een stlkstoffabriek. waar over. reeds eenlgen tUd geruchten liepen thans vasten vorm aangenomen en zal binnenkort met den bouw der installatlo worden begonnen. Het ligt in de bedoe ling, voor dit nevenbedryf een afzon- derlyke maatschappU op te richten. De fabriek zal uit cokesovengas de water stofgas afscheiden cn die met stikstof uit de lucht langs synthetischcn weg binden tot amonlak, zoodat een be langrijke productie van kunstmest zaï ontstaan. Op deze wtyse zal dan al het cokesovengas. voorzoover daarvoor nog geen emplooi bestond, op nuttige wijze verwerkt kunnen worden. De plaats van deze nieuwe fabriek zal zyn vlak ten Noorden van de bestaande cokesfabrlek. Men rekent op in bcdryf- stelling in den loop van het volgend Jaar. BEROOVING IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. De heer L. uit Scheven Inge n heeft volgens de Avdp. bU de HaagsChe pohtle aangifte gedaan van. berooving ven een spaarbankboekje, waar ruim f 80 op stond. In de Schevcr.ingsche Bosohjes zou hy volgens zOn verklaringen door twee mannen aangevallen zUn die hem het boekje hebben ontstolen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek EXAMENS. Aan de Arnstcrdamsche Universiteit slaagde heden voor het doctoraal exa men in de geneeskunde mej. M. Mulder te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1