ALS DE ALARMKLOKKEN LUIDEN. EEN BELANGRIJK UITBREIDINGSPLAN. JUBILEUM „ONS HUIS" TE 0VERVEEN. 45e Jaargang No. 13813 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 2 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2734, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.5VA- Franco per post door Nederland /3-87}^-Afzonderlijke nnmmers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken f0571/»francc p. post 70.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarr- 12. Telefoon 10122. 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J. C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bij! antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA ERNSTIGE BRAND BIJ „DE SIERKAN". Een zolder totaal uitgebrand VEEL WATERSCHADE. De groote belangstelling van het publiek tijdens den brand. D? directeur van het Sïerkanbedrijf, de neer Joustra, zat Zaterdagavond te ongeveer 6 uur voor het raam van zijn vonlng (een bovenwoning van het Sier- k.ngebouw aan den Zijlweg) toen h\j pl-tseling menschen op straat naar bo«n zag wijzen en schreeuwen. Hij keel uit het raam in de door de voor- bijgngers aangewezen richting en zag tot ijn schrik rook komen uit een zol- demun van het bovenhuis naast zijn wonig in hetzelfde gebouw gelegen. Hij \oog de trap van zijn huis af en die vin de andere woning op (onder weg kram hij al eenige hevig verschrik te bevjonsters tegen) en zag op de zol- derverieping 'n hevigen vuurgloed door een kir van een deur schijnen. Hij haasttqzich naar de achterzijde van het gebouw en ontdekte daar al spoedig dat o de zolderverdieping alles in brand a>nd. Daar e brand boven de kantoren van het Sierlmbedrijf woedde was het eerste werk dk kan toren te ontruimen, het geen late bleek een goede gedachte ge weest te ijn. Inmidds was de brandweer te 6 uur 10 gewaanhuwd en spoedig was de staf en groot lateriaal ter plaatse. Toen debrandweer arriveerde stond de geheelezolderverdieping in lichte laaie. Binmdoor was deze verdieping niet meer bereiken. Daarom werden drie stralergelegd door het belendende perceel, éériangs de Magirusladder en later nog tve slangen langs de achter zijde van he gebouw. Toen de kap van het dak aaide vóórzijde geweldig fel begon te bnden, liet men ook de motorspuit wken. De dikke rookwolken en de vuurgl>d deden het ergste ver wachten. vooi1 ook omdat er een sterke wind stond, bovendien gaf het een groote moeilijleid dat het gebouw van de Sierkan hehoogste in die omgeving is en dus r.iet/an andere perceelen af kon bespoten rorden. Maar gelukkig behoefde de morspuit slechts een mi nuut of tien werken. Door de ge weldige massa'si-ater die in het bran dende gebouw Qcorpen werden slaagde de brandweer evrij spoedig in uitbrei ding naar benen te voorkomen en den brand meesr te worden. Verhin derd kon echteniet worden, dat het gedeelte van denolder waar de brand ontstaan was, Hal uitbrandde. Deze groote zolr is verdeeld in drie gedeelten, behoorende bij de verschil lende bovenwoningen en er zijn ver schillende slaapvertrekken in. Het bed- degoed gaf mede voedsel aan den brand en later op den avond waren eenige brandweerlieden dan ook bezig, nog smeulend beddegoed in zakken aan touwen naar beneden te laten. Ook moest de brandweer het asphalt van het dak sloopen, want daar brandde het onder. De waterschade is natuurlijk aanzien lijk. Door de zware watermassa's staat de zoldering van het kantoor van de Sierkan op invallen, zoodat het goed was dat men dit bijtijds had kunnen ontruimen. Tijdelijk heeft de admini stratie thans weer haar intrek in het kantoor genomen. In het verkooplokaal van de Sier kan stroomde het water in een dikke straal door een opening in het elec- trisch-lichtornament op den vloer. Het gebouw is verzekerd; de Inboedel der bewoners evenwel niet. Toen de brand op zijn felst woedde en de vlammen vóór en achter uitsloe gen. terwijl dikke, zware rookwolken zich een weg naar buiten baanden, leverde het geheel een imposant schouw spel op. Het aantal toeschouwers was dan ook zeer groot, ook later nog, toen eenige brandweerlieden met forsche bijl slagen op het dak loshakten. De politie zorgde voor de goede orde De Commissaris, de heer Tenckinck, was aanwezig, en verder Mr. Heerkens Thijssen, waarnemend burgemeester, de wethouders Mr. Bruch en Mr. Slingen- berg en verschillende raadsleden. De brand is veroorzaakt doordat eenige jongens op den zolder ge speeld en daarbij sigaretten gerookt hadden. Brandende sigaretten zijn daar bij in aanraking gekomen met papier snippers. Voor de bewoonster van het perceel waar de brand ontstond, is de brand een zware slag. Zij houdt pension en er zijn nu meubels, bedden en lijfgoed verbrand, terwijl zij ook natuurlijk veel waterschade heeft, En zooals wij reeds zeiden: van den inboedel was niets ver zekerd. Te ruim 10 uur rukte de brandweer in. Het bedrijf van de Sierkan onder vindt door den brand geen stagnatie. Brandweerlieden bij 't vull<-n ran hun taak. Rechl* (op den rug gezien) de bcepaan. secretaris van de brandweetv FROICHEN BERISPT DE ITALIANEN. Technische en moreele nederlaag. DE GROEP-VIGLIERI DRIJFT VERDER AF. KOPENHAGEN. 1 Juli <VJ>.) De Deensche Poolonderzoeker Peter Froi- chen heeft naar aanleiding van de mis lukte vlucht der Italia verklaard, dat de expeditie niet alleen een tragedie, doch ook het donkerste punt in de geschiede nis van het Pool-onderzoek is geworden. Nobile heeft zoowel in technisch, als in moreel opzicht een nederlaag geleder.. Hij heeft het Pool-onderzoek met het luchtschip in miscrediet gebracht. Hij heeft alle waarschuwingen, hoewel hij noch Poolonderzoeker was. noch zich de noodige kennis had verworven, in den wind geslagen; ook Amur.dsen en Riier Larssen zijn deze meer.ir.g toegedaan Froichen gaat nu naar Groenland, om eveneens deel te nemen aan het red dingswerk. KOWNO, 1 Juli (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, bevindt de Russische ijsbreker „Krassin" zich op ongeveer 78 graden noorderbreedte, zoo dat het schip zich dicht bij de landings plaats van de „Italia" moet berinden. Het reddingswerk door dichte nevels vertraagd. OSLO. 30 Juni (VU.) Het Italiaan- sche watervliegtuig „Marina I" is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weder naar Tromsö teruggekeerd. De vlieger heeft gedurende een verkenningsvlucht van 7 uur niets van Amundsen gezien. De leiding van de Marine maakt be kend, dat zoowel het oorlogsschip „Nor- denskjöld" als het kustvaartuig „Mi- ohaël Sars" heth gebied ten Noorden van het Bereneiland hebben afgezocht, zonder de „Latham" te vinden. Sedert drie dagen heerscht een zoo sterke ne vel, dat het uitzicht zeer slecht is. Se dert drie dagen is het eveneens onmo gelijk geweest grootere vluchten te on dernemen om hulp te bieden aan de mannen van Nobile. Het was volkomen onmogelijk waarnemingen te verrichter De twee Zweedsche watervliegtuigen hebben evenwel nog een poging ge daan het kamp van de mannen van Nobile te bereiken. Zij zijn Donderdag morgen van de Zweedsche basis opge stegen. Nadere berichten zijn van hen nog niet ontvangen. Luitenant Dietrichson, die zich, zooals bekend, tezamen met Amundsen aan boord van het Fransche vliegtuig be vindt is door de Noorsche Regeering tot kapitein benoemd. Nog een vermiste redder. ROME, 1 Juli Thans wordt ook de Russische vlieger Baboesjkin vermist, aldus de Courant. De Russische ijs- breker „Malygin" heeft gemeld, dat Vrij dagavond 9 uur 20 het vliegtuig van Baboesjkin naar het Foyn-eiland was vertrokken. Het toestel bleef slechts 20 minuten in radiotelegrafische verbinding met .Malygin". Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De „Citta di Milano" aldus de Tele- graaf, heeft draadloos geseind, dat Ie meteorologische omstandigheden nog niet gunstig zijn geweest voor het on dernemen van vluchten. Het kleine Zweedsche watervliegtuig, dat van Hin- loopenstraat vertrok, moest wegens den mist weer terugkeeren. De groep-Viglieri blükt negen mijl in Oostelijke richting te zijn afgedreven en de huidige positie is bijna negen mijl ten Noorden var. het eilandje, dat Oostelijk van Kaap Le.e:. Smith is gelegen. De toestand van het ijs is voor het kamp slechter geworden, doch 't weer beloof: nu beter te worden Wanneer de mogelijkheid van een da!in;; bij de groep-Vigüeri bestaat, zal di- met het Finsche vliegtuig zoo spoedig mogelijk worden beproefd. De ijsbreker ..Krassin". die naar de Yirgobaai op weg is. kan thans s'ec'.rs vijf mijl per uur a neggen. De reis wordt zeer bemoeilijkt door ijsblokken die zich op deze route nog niet bevon den. toen de „Citta di Milano" haar twee maanden geleden aflegde. De ..Bragan- za" :s nog steeds bij kaap Noord ge blokkeerd. Kapitein Sora zet r.u met studenten van de Alpenclub en de Noorsche gid sen het onderzoek naar de groep-Mah .- no voort. Sedert een maand zcvl:- zij reeds onvermoeid in alle richtingen, ter-vijl zij op de afgelegde trajecten on derkomens en levensmiddelen depóts vestigen. MUGGENKLACHT. Toen ik gister zat te peinzen. In een makkelijken stoel. Over wat ik zou berijmen Voor vandaag, als eenig doel. Gaf "k mijn schedel een kastijding. Reageerend op een mug. i 't Spreekt vanzelf dat ik er naast sloeg Maar 't insect kwam weer terug. Juist had ik de hand geneven. Om opnieuw vergeefs te slaan. Toen de mug begon te spreken. Zacht, maar Tc kon het toch verstaan Wil Je ergens over schrijven, (Hoorde ik uit zijn fijn gegons) Dan kan ik je er aan helpen. Schrijf jij maar eens over ons; 't Is geen leven voor een mug meer Er is hooge voedselnood. Horden muggen gaan ten gronde. In een wreeden hongerdood; Sinds die mode is gekomen, Van de steeds maar slanker lijn Mindert voor ons, arme muggen Ook voortdui-end het terrein, Vroeger, algemeen gesproken. Waren menschen weldoorvoed. Toen was 't muggenleven heerlijk, Want wij hadden overvloed, Nu is 't hopeloos geworden. Elk wil slank zijn, zelfs de man, En een mug, hoe kan het anders. Wordt er bloedarmoedig van; Daarbij komt dan nog die rage Voor de buitenlucht en sport. Waar het bloed wel van verbetert. Maar de huid te hard van wordt. Ook een mug heeft recht tot leven, Tn het vrije Nederland, Toon j' als mensch nu eens rechtvaardig En zet dat eens in de krant, 't Bloed wordt duur betaald, geloof me Denk niet dat ik er om jok, 't Eenig lichtpunt tegenwoordig, Is dan nog de korte rok. Verder heb ik niets te zeggen. Een moment je permitteert. Dat ik even hier ga zitten? Ik heb nog niet gedineerd Onverhoeds had hij zijn wapen, In mijn armen nek geboord. Met een goedgerichten vuistslag. Heb 'k den klager toen vermoord. P. GASUS. Mijnramp. IN ROCHE-LA-MOLIèRE. VREESELIJKE TOONEELEN. 51 DOODEN Tengevolge van een brand in een mijn te Roche-la-Molière ontwikkelde zich een groote hoeveelheid mijngas. Eenige mijnwerkers konden zich nog juist in veiligheid brengen. Achtenveertig zijn echter om het leven gekomen, van wie 29 Franschen. De overigen zijn voor het meerendeel Polen en Marokkanen. PARIJS. 1 Juli (V.D.) Naar aan leiding van het vreeselijke mijnonge val, in de mijn van Roche-'.a-Molière bij Saint Etienne, zijn nog de volgen de bijzonderheden bekend geworden: Tengevolge van een brand, waarbij een sohacht instortte, werden 53 mijn werkers, w.o. 30 Franschen door gas- verstikking van het leven beroofd. Tot dusver konden 48 lijken en 15 gewon den worden geborgen. Op de plaats des onheils werkten 570 mijnwerkers. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend; men vermoedt evenwel dat het meet worden toegeschreven aan een defect in de luchtververschingslnstal- latie. De mijnwerkers ijlden onmiddel lijk naar de liftkooien: velen echter konden zoover niet meer komen en wer den door gassen bedwelmd. Onder het voortdurend gelui der alarmklokken liet men de liften telkens weer afdalen; in ontzetting snelden fa milieleden der zich in der. mijn bevin dende arbeiders naar de directie: on- dertusschen werden reeds de eerste hulp maatregelen getroffen. VreeselijKe tooneeien speelden zich af toen de eer ste gewonden aan de oppervlakte wer den gebracht en op baren of steunende op hun redders werden weggevoerd. Zoo groot was het aantal lijkbaren, dat het erf van liet directiegebouw spoedig vol stond en slechts een nauwe gang overbleef. De afgvaardigden Verr.ay er. Durafour vroeger ministers van arbeid. hebben reeds bij het presidium var. de Kamer een verzoek ingediend, over de schuld vraag te mogen interpelleer en. De mi nister van arbeid Tardieu i= Zaterdac uit Parijs vertrokken, om zich naar plaats des onheils te begeven. Ir. hc-: naburige Sair.t Etienne ontstond on middellijk nadat het nieuws bekend was geworden groote droefheid en opn Op het raadhuis werd de vlag halfstok geheschen. Vandaag zou er een ge- denkteekor. worden ingewijd: de plech tigheden zijn evenwel niet doorgegaan Hoe het gebeurde. PARIJS 1 Juli (V.D Door het ern stige mijnongeluk bij Sair.t Etienne is een van de belangrijkste mijner, var. het Loire-bekken getroffen; bedoelde mijn levert jaarlijks 200 000 tor. kolen. De minister van arbeid, Tardeau, die Samenwerking tusschen Haarlem en Bloemendaal DE GROOTE VERKEERSWEGEN OM DE STAD. Het ontwerp uitbreidingsplan voor een gedeelte van Bloemendaal. B. en W. van Bloemendaal hebben ter gemeente-secretarie een belangrijk uitbreidingsplan ter visie gelegd. Het is voor het terrein begrensd ten Zuiden door den spoorweg Haarlem- Overveen, ten Westen door den Bloe- mondaalschen weg, ten Noorden door de Kleverlaon en ten Oosten door den spoorweg Haarlem—Bloemen daal. Hierboven geven wij daarvan een cliché. De bestaande Julianaweg is in dit plan opgenomen, evenzoo het park nabij het Kennemer Lyceum. Er Is een groote verkeersweg van 42 meter breed geprojecteerd, loopende van den Julianaweg naar de Kleverlaan. Deze sluit aan op de ontworpen uit breidingsplannen van Haarlem. Het i$ de bedoeling een .oote ringbaan om de stad te maken, om het doorgaande verkeer uit het centrum der stad te houden. In dit uitbreidingsplan heeft de ge meente Bloemendaal oen park van on geveer 1 H.A. oppervlakte ontworpen. De bedoeling is, dat daarbij een wijk voor arbeiderswoningen komt. De bosch partij en van de Beek en Bloe- menheuvel. do groote buitenplaatsen aan den Bloemendaalsclicn weg met vij vers, moeten als natuurmonumenten gespaard blijven. Zaterdag waalde op verschillende plaat sen in 't dorpje „Ons Huis" ter gelegen heid \ran 't 5-jarig bestaan der Coöp. Bouwvereeniging. de vlag. 't Bestuur had. aangemoedigd door den gunstigen flnan- cieelen toestand, besloten, dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Voor de bewoners was er nog deze aan gename kant aan verbonden, dat sU in de middaguren een auto van een be kende Haarlemsche bakkerij voor hun deur zagen verschUr.cn in gezelschap van den heer Hoffschlag. den IJverigen voorzitter van OitS Huis. die aan elk perceel een keurig opgemaakte cn zeer smakelijke taart, als tractatie voor den Zondag, kwam aanbieden, welke trac tatie vergezeld ging van een 8-regelig toepasselijk rUmpJc. Dat deze verrassing Sn den smaak viel. is licht te begrUpcn. Dank zij de wel willendheid van het Chr. Fanfarekorps ..Sursum", kon den bewoners 's avonds ook nog een muzikale tractatie aange boden worden. Onder groote belangstel ling van de bewoners en van vele Tuin- dorpers werd een keurig uitgevoerd pro gramma ten gehoore gebracht. Voor de leden van Ons Huls was een groot aan tal gemakkelijke zitplaatsen gereser veerd. Tijdens een pauze hield de voorzitter een rede waarin hU een overzicht gaf van dc wederwaardigheden der vereenl- ging tijdens de eerste Jaren van haar bestaan. Hulde werd gebracht aan 't Uve- rig bestuur, nog aanwezig cn aan die bestuursleden, die om deze of andore redenen uit de verecniging traden. Aan 't gemeentebestuur kende spr. den ver- schuldigden dank toe voor de verleende medewerking vcor 'l tot stand komen van de huizen. De heer Keizer, secretaris, droeg een geestig gedicht voor. betrekking hebber- de op verschillende interne aangelegen heden der vcreeniging. Beide sprekers, alsmede dc muzick- vereenigir.g Sursum. oogstten luide tcckc nen van bUval. Om half 11 ongeveer keerde de rust weer terug In de wijk „Ons Huis". te Saint Etienne is aangekomen, had een langdurige conferentie met de mUn- directlc en de vertegenwoordigers van dc mijnwerkers, over hst ontstaan van het ongeluk. Zelf is hU er vandaag no? langen :Ud geweest, om zich een beeld te kunnen vormen van de situatie. Het ongeluk heeft zich afgespeeld op een diepte van 220 meter onder der. grond. Zaterdagmorgen om zeven uur, be merkten bewakers. d3t het naar rook en slechte gassen rcok; even later ,'igae een ..".storting De instorting had tot gevolg, dat lucht werd samen geperst, welke nu in de richting van het vuur verwaaide: ook door den brand zelve ontstond een luchtstroom. De reddingswerkzaamheden werden hier door zeer belemmerd; om half negen volgde een tweede irutcrt.nj. Reeds liggen 48 dcoder. opgebaard* waarschUniyk vindt dc tera ling Dinsdag plaats. 51 dooden SAINT ETIENNE. 30 Juni <B. T. .1.) Het aantal der bjj de mijnramp om gekomen mijnwerkers bedraagt 5L

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1