Heringa SWuthrich, Haarlem HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 JULI 1928 Bliksembeveiliging (Adv. Ing. Mcd.) dat in verschillende branches wordt toegepast. Bovendien zUn er in deze quaes tie nog bijomstandigheden. Een conflict is ontstaan, omdat een werkge ver ongeorganiseerden had aangenomen, die samenwerkten met zijn zoon om een schuit te lossen, terwijl die zoon vast werk heelt aan de spoorwegmaatschap pij. Dat werkt de werkloosheid in de hand als een persoon dubbel werk ver richt. De quaestie is niet opgelost als de menschen waarover het hier gaat zich organlseeren. Want er is er een onder die zeker niet tot de organisatie zal wor den toegelaten, omdat hij zich te voren als onderkruiper heeft onderscheiden, terwijl hii ook al eenige koeren vervolgd is wegens diefstal. Zoo'n persoon kan niet in een ploeg georganiseerden opgenomen worden. Ook zijn er wel degelijk eischen te stellen aan de be kwaamheid van de brandstof werkers Als iemand, die liet niet gewoon Is om met zwaro zakken op zijn nek te loo- pen. in een ploeg wordt opgenomen, is dat slechts nadeel en ongemak voor de anderen. DE A.S. BISSCHOPS WIJDING. DE CEREMONIëN BIJ DEZE PLECHTIGHEID. Zooals we :ecds eerder hebben mede gedeeld. zal op Woensdag 25 Juli de plcicht.igheid der consecratie van Z. D. H. Mgr. Aengenent tot Bisschop van Haarlem plaats hebben. Hieronder volgt oen kort overzicht van de ceremoniën, die op dezen groo- ten feestdag zullen plaats hebben.- De l'ii/onderheden daarvan ontleenden we aan het boekje .De Roomsche Liturgie". De Bisschopswijding wordt bij voor keur toegediend op een Zondag of op den feestdag van een Apostel. Voor dezp plechtigheid is dus de feestdag van den H. Aposte1 Jacobus gekozen. De wijding wordt, toegediend door een Bisschop, geassisteerd door één of twee ander? Bisschoppen. De volgende drie plechtigheden gaan aan de Wijdingsmis vooraf: le Het Pau selijk bevelschrift wordt voorgelezen, waarin gelast wordt, dezen wijdeling tot het ambt van Bisschop te verheffen; 2e. De wijdeling legt den eed af, dat hij verschillende verplichtingen als Bis schop zal nakomen; 3e. Dan volgt een Examen, waarin de wijdeling belooft, de deugden, aan zijn nieuwe waardigheid pasend, te zullen beoefenen en waarin hij belijdenis aflegt van de voornaamste Geloofswaarheden. Hierna begint de Wijdingsmis, welke door den Bisschop die de wijding ver richt en den Priester, die tot Bisschop gewild wordt,, wordt aahgevaiïgr r op een afzonderlijk altaar en voorgezet tot aan het Evangelie. Vóór het Evangelie hebben de vol gende plechtigheden plaats: De Groote Litanie wordt gezongen, terwijl de wijdeling ter aarde ligt uitge- t en de Bisschoppen knielen. Het Evangelieboek wordt geopend op het hoofd en de schouders van den wij deling gelegd. De Bisschoppen raken aar. met beide handen het hoofd van der wijdeling aan zeggende: ..Ontvang den Heiligen Geest". De. Bisschop, dlc wijdt, zingt het eer ste gedeelte van een Prefatie (lofzang en danklied aan God), waarin de luister van het Episcopaat wordt ver heven en gebeden, dat de wijdeling door i ziln zedc-n daaraan moge beantwoorden, j De Bisschop heft het Veni Creator (aanroepen van der. H. Geest) aan en terwijl deze Hymne wordt voortgezet zalft hii het hoofd var. den wijdellri! met. Chrisma (gewijde olie), zeggende .Worde uw hoofd gezalfd en gewijd door hemelschen zegen, tot. de Orde van het. Pontificaat". Daara vervolgt hi.1 de Prefatie, waarin voor den wijdeling vele deugden worden afgebeden. De Bisschop heft vervolgens Psalm 132 aan en terwijl deze wordt voortge zet, zalft hij de handen van den wijde ling, zeggende: „Mogen deze handen ge zalfd worden met geheiligde olie en het Chrisma der heiliging, gelijk Samuel David tot Koning en Profeet zalfde, zoo worden zij gezalfd en gewijd." Nu wordt de Bisschopstaf gewijd en den wijdeling overhandigd, evenals de ring; daarna raakt de wijdeling het Evangelieboek aan. De wijdeling ontvangt van de Bisschop pen den vredeskus. De Bisschop, die de wijding verricht ten en ook de nieuw gewijde Bisschop zet ten elk aan hun eigen altaar de H. Mis voort tot aan de Offerande. Dan biedt de nieuwe Bisschop aan den Bisschop, die hem wijdde, zijn offergaven aan. namelijk twee brandende kaarsen, twee brooden en twee kleine vaten wijn. Van de Offerande af voltrekken de beide Bisschoppen de H. Mis aan het zelfde altaar. Na het „Ite Missa est" «einde van de Mis) en den Bisschoppc- 1 ijken zegen komen nog de volgende plechtigheden: De mijter en de handschoenen wor den gewijd en daarmee wordt de nieuwe Bisschop bekleed. Met een gebed wordt opnieuw de Pontificale ring aan zijn vinger ge stoken. Terwijl de nieuwe Bisschop plaats neemt op zijn troon met mijter en staf heft rlc Bisschop, die de wijding ver richt heeft, het „Te Deum" aan. Onder het Te Deum gaat de nieuwe Bisschop zegenend door de Kerk. Daar na geeft hij den plechtlgen Pontificalen zegen. Hij knielt driemaal neer voor den Bisschop, die hem wijdde, en zingt tel kens op hooger toon: „Ad muitos annos" (nog vele Jaren!") en ontvangt van hem i. (ie andere Bisschoppon den vredes kus. Daarna wordt het laatste Evangelie gelezen. DE POLITIE-CURSUS IN ZELFVERDEDIGING. UITSTEKENDE RESULTATEN. Dinsdagmiddag heeft de Rus Wladi- mir Kasulakow zUn laatste les ln zijn systeem zelfverdedigingskunst gegeven aan de vier inspecteurs en 16 agenten die zUn veertiendaagschen cursus ge volgd hebben. Behalve de commissaris was daarbij ook aanwezig de burgemeester. De verschillende handgrepen werden nu door de cursisten zelf gedemonstreerd en het bleek, dat de leerlingen de kunst volkomen machtig zijn. De Burge meester en de Commissaris toonden zien ten zeerste tevreden met de prestaties. Zooals onze lezers zich herinneren zullen, gaven wij veertien dagen gele den een overzicht van de methode Ka sulakow en haar voordeelen. De commissaris acht het systeem van groote beteekents omdat ruw ge wold er door vermeden kan worden, en het. gebruik van sabel en gummistok, beide nog al krasse machtsmiddelen, be perkt. Nu deze leerlingen de kunst machtig zijn. zullen de besten hunner in de toe komst ais leeraar optreden voor het overig deel van het corps. Het politie corps te Haarlem is het derde in Ne derland dat van den Russischen leer meester les heeft ontvangen, waarschijn lijk komen hierna nog vele andere korp sen aan de beurt, naar aanleiding van de uitstekende attesten die de heer Kasu lakow kan overleggen uit Luxemburg. Dultschland, Frankrijk, van de politie te Den Haag en de Kon. Marechaussee, en nu ook van de ix>litie te Haarlem. Toevallig kon juist den dag. volgende op de laatste les het geleerde door twee cursisten in practijk gebracht worden Bf| een belastingschuldige in de Beek- steeg moest Woensdagmorgen beslag gelegd u-orden op den inboedel, waarbü inspecteur Berentsen en een agent assis tentie verleenden. De belastingschuldige kwam met een stuk ijzer in de hand op den ngeni, af. met kwade bedoelingen blijkbaar. Door een greep om den pols van den aanvaller en een druk op de juiste spieren werd de aanvaller echter door den agent gedwongen los te laten. Machteloos moest hij de vingers ope nen en het ijzer viel op den grond. Toen de man. die als lastig bekend staat, zich nog langer bleef rerzetten. werd hU op zeer gemakkelijke wUze door den inspecteur overmeesterd door toe passing van eenige Kasulakow-grepen. Zoo kon hij getransponeerd worden naar het Politiebureau. Door de toeval lige omstandigheden dat juist twee cur sisten aanwezig waren is hier een mooi bewfjs geleverd kunnen worden van het practischc nut der methode. VOLKSZANG. ZANGUITVOERING IN Dl OPEN LUCHT. Evenals het vorige jaar wikie het be- iuur van de .Vereenïglng voor Volks zang" ook dezen zomer zanguitvoeringen in de open lucht geven, namelijk in den tuin van de uitspanning „Houtrust", bij de Haarlemmers nog altild meer bekend onder den naam van „Verbruggen". Woensdagavond had daar de eerste uitvoering plaats, maar dit was tevens de laatste, omdat, zooaLs het bestuur ons mededeelde, de Burgemeester bezwaar heeft gemaakt, dat daar de uitvoeringen voortaan plaats zullen hebber., daar df rust voor de omwonenden te zeer ver stoord wordt. Hij heeft evenwel het be stuur allo mogelijke medewerking toe gezegd. De verccrüging „Volkszang" mag haar volgende uitvoeringen voortaan ge ven in d'e buitenwijken der stad in de nieuwe verplaatsbare muziektent. Hoewel dus voor het bestuur de moei lijkheid opgelost is, vinden wij het toch jammer, dat de uitvoeringen niet meet- in ..Houtrust" mogen plaats hebben. want deze tuin is voor het geven van een zanguitvoering wel bijzonder ge schikt. Dat bleek Woensdagavond nog Het was prachtig weer on de belang stelling van hot publick in er. buiten den tuin werd steeds grooter. De goede orde werd geen oogenblik verstoord. En de leider, de heer K. Sixma, was weer even enthousiast als op de win teravonden in het gebouw „Het Blauwe Kruis". Ja. deze trouwe Volkszang-man is wol een geboren leider: hij weet ziln schare niet alleen met groote geestdrift te laten zingen, maar lil| zingt zelf ook uit volle borst mee. HU is het zingende voorbeeld! Ook Woensdagavond werd hij we?r onvermoeid door den bekwamen pianist Vink op de piano begeleid. De uitvoering begon met het lied „De zingende bard", dat gevolgd werd door het Ilaarlemsch Ltedeke. De heer Sixma liet zijn zangeressen en zangers geer. oogenblik rust. Maar dat begeerden zü ook niet.. Het eene lied volgde terstond op hel. andere. Na het „Heideliedje" en „De Nacht" viel de keus op „Holland, ze zeggen je bent maar zoo klein". De hoer Sixma wist ook de andere bezoe kers van den tuin dit bU uitstek mooie lied te doen meezingen. Tusschen de verschillende nummers door maakte het ijverige bestuurslid Mevrouw Storm onder het luisterend pu bliek buiten den tuin propaganda voor „Volkszang". ZU wees op den veredelen den invloed van zang op don mensch en herinnerde er aan. dat deze vereenlgin? strikt neutraal is, zoodat Iedereen er lid van kan worden Mevrouw Storm zag haar pogingen bekroond: telkens gingen meer menschen den tuin in, om van meer nabil kennis met de vereent- ging tc maken. Het zal hun wel meege vallen zUn! In ieder geval heeft het bestuur van ..Volkszang" behalve aan zUn eigen le den ook aan vele Haarlemmers een ge noeglijken avond bezorgd. PERSONALIA. Heden slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het seml-arts-examen de heer W. D. van Oldenborgh te Over- veen. 6 Juli hoopt de heer A, v. Duyn. ploegbaas aan de Centrale Werkplaats den dag te herdenken, dat hü voor 25 jaar in dienst der Spoorweg Maatschap- pU trad. UIT HET RAADHUIS VERDREVEN Voor f 25.000 verkocht! 125 JAAR GELEDEN KREEG DE STEDELIJKE REGEERING HET STADHUIS TERUG. Het is algemeen bekend, dat ons Stadhuis het oude grafelijke paleis uit de 13e eeuw dateert, altlians wat de alleroudste gedeelten betreft. De ge schiedenisboeken vermelden niet wan neer het paleis voor het eerst als raad huis werd ingericht, maar ongetwijfeld heeft ons stadsbestuur er reeds in de !4de eeuw gezeteid. Minder bekend is, dat er een tijd ge weest is. dat ons stadsbestuur tijdelijk het raadhuis heeft moeten verlaten. Dat was in het jaar lSOl). Lang heeft ae ver bouwing evenwel niet geduurd, war.: reeds in 1N03 trok onze stedelijke over heid weer het aloude raadhuis binnen. Die blijde intocht is dus juist 123 jaar geleden. Aan Allan ontleenen wU over deze epi sode uit de geschiedenis van ons raad huis de volgende bijzonderheden: Volgens de staatsregeling van 1798 was de Bataafsche Republiek in 8 De partementen verdeeld. In elk Departe ment zou een Gerechtshof gevestigd worden. Haarlem nu lag in het middel punt van het Departement Texel. De Municipaliteit (het Stadsbestuur) was van meening. dat het van belang was. dat hier de zetel van het Gerechtshof gevestigd zou worden en bood het zoo genaamde Prinsenhof aan voor het hou den van de zittingen van dit rechtscol lege. 31 Juli 1798 werd daartoe een missive aan de Wetgevende Vergadering gezonden, die juist haar eerste bijeen komst hield In dien brief werd ook ge wezen op het nadeel, dat de stad leed door het verval van fabrieken en tra fieken. zoodat de vestiging van het Ge rechtshof het nadeel eenigszins zou kun nen herstellen. De Wetgevende Vergadering benoem de een commissie van onderzoek, die gunstig op het verzoek adviseerde. 23 October ontving de stedelijke regeering bericht, dat het Gerechtshof binnen de Ilaarlemsche muren gevestigd zou wor den. De bevolking van Haarlem verheugde zich over die beslissing, omdat zij er een vermeerdering van de welvaart van ver wachtte. De Municipaliteit was erkente lijk voor de haar te beurt gevallen on derscheiding en gunst en zond een dank betuiging naar den Haag. Maar..,, toen kwam dc bittere na smaak De StedelUke Regeering moest 6 De cember 1798 bijeenkomen om een staa'. op te maken van de gebouwen, die ge schikt waren voor de huisvesting van het Gerechtshof. Want er was in den Haag wel beslist, dat het rechtscollege te Haarlem zou komen, maar niet, dat tevens het aanbod aanvaard was om het Prinsenhof als zetel te kiezen. 19 Maart 1799 kwam bericht uit der. Kaae. dathet Raadhuis was uitge kozen voor de huisvesting van het Ge rechtshof. Er was meteen de aanschrij ving bij, dat het gebouw daarvoor ter. spoedigste in gereedheid gebracht moest worden. Nu was de Stedelijke Regeering zon der onderdak. De vreugde over de ves tiging van het Gerechtshof te Haarlem was meteen bekoeld! Het Raadhuis, waarin het stadsbe stuur sedert jaren haar vergaderingen had gehouden en dat aan dc stad in eigendom toebehoorde, werd aan den Staat verkocht voor.... 25.000. In Januari werd dat bedrag uitbe taald. Gaarne had de StedelUke Regeering nu het Prinsenhof tot Huis der Gemeen te ingericht, maar de kosten daarvan werden op -10.000 begroot en dat was ir. dien tijd voor dc zeer berooide schat kist der gemeente niet te dragen. Er werden nu eenige perceelen in de Jans straat gekocht ttegenover de Lombard- steeg) en eenige huisjes ln de Morirme- steeg en daar werd. met heel weinig kos ten een rüeuw raadhuis gemaakt We! word op hef raadhuis nog een koepel torentje geplaatst met een slaguurwerk. II October 1800 werd aan de burgerij kennis gegeven, dat voortaan de Muni cipaliteit en de verdere colleges var. stadsbestuur in liet gebouw in de Jans- straac gezeteld waren Evenzoo de secre tarie, de rekenkamer en de thesaurie. Hel Raadhuis op de Groote Markt on derging de veranderingen die noodig wa ren voor de ontvangst van het Gevechts hof. Die veranderingen bepaalden zich voornamelijk tot ce vroedschapszaal (de tegenwoordige oude raadszaal) en de groote zaal (de hal). Eerstgenoemd ver trek werd ingericht tot vergaderplaats van het hof, terwijl de hal bestemd werd tof het houden van de zoogenaamde Groote Rol en daartoe van zitplaatsen en betimmeringen werd voorzien. Er stonden evenwel nog meer veran deringen op het programma. Maar teen kwam de omwenteling in den Haag. De Constitutie, die de vestiging van het Gerechtshof te Haarlem gelast had, werd omver geworpen. Na deze omwenteling was het Raad huis op de Groote Markt voor het land van geen dienst meer. De in 1804 aan gestelde Regeering bleek genegen om het Raadhuis weer aan de Stedelijke Overheid over te dragen. Het is niet in de geschiedenis aange teekend, dat Haarlem de 23.OW) weer terug ge-geven heeft. Wel wordt vermeld, dat Haarlem „ter vergelding van die teruggeving" aan dc toen bestaande Na tionale Galerij een viertal fraaie schil derstukken heeft toegezonden en die weleer een sieraad geweest waren van de Raad- of Vroedschapskamer Drie stuk ken waren gemaakt door Cornelis Cov- mllszoon. Het eerste is de beroemde Kindermoord, dit stuk stond in een kast, waarvan de deuren door Maarten van Heemskerk van buiten met een Ma ria Boodschap en van binnen met de Drie Koningen waren beschilderd. Het tweede stuk was de Godenmaaltijd op de bruiloft van Peleus en Thetis. Het derde Adam en Eva. Maria Magdalena. een stuk in den trant van Rafaël d'Urbino was van de hand van J. van Scorel. Nu de stadsregeering toch nog over het tijdelijke raadhuis in de Jansstraat be schikte, werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het herkregen Raadhuis te heistellen. De koepeltoren van het raadhuis In de Jansstraat werd later met het uur werk verkocht voor een der kerken te Meppel. Boven den ingang van het Stadhuis troont nog het beeld van Justitia. In den ouden tijd was de kamer van den gemeen te-seere tarls tot Justitiekamer ingericht. Een deur gaf toegang tot het schavot, die uitgebouwd was op de Groo te Markt en dat od zes zuilen rustte. In 1855 werd het schavot afgebroken, tot groote vreugde van de bui-gerij. OPENLUCHTDAG GEMEENTELIJK LYCEUM Hedenmorgen negen uur begonnen op' het- H.F.C.-terrein aan de Spanjaards laan de wedstrijden en openluchtspelen door de leerlingen van het Gemeentelijk Lvceum. Zij stonden onder leiding van den heer J. Oostergo als opvolger van den heer De Vries. In de morgenuren hadden driekam pen voor jongens en meisjes plaats, als mede de repetitie van de vrlie oefenin gen der jongens en de dansen der meis jes. Voor den middag stonden vele aardige en ook belangrijke nummers op hei pro gramma, o.a. snelloop over 400 M. door jongens van de vierde en vijfde klas; estafetteloop en hindernisloop voor klas- scplcegen. Tot slot zou er. een Push- ball-demonstratie plaats hebben. IIAARL. REDDINGSBRIGADE. Naar aanleiding van de agenda der '.ei gadering van de Haa-rlemsche Red dingsbrigade van hedenavond verzoekt de voorzitter ons. te willen melden, dat het niet herkiesbaar stellen als be stuurslid van den heer Kingma natuur lijk uitging van den lieer Kingma zelf Het blijkt dat de beknoptheid der agen da aanleiding tot misverstand gaf. AUTO TUSSCHEN TWEE TRAMS. DE AUTO VERNIELD. In de Andreas Bonnstraat te Amster dam. heeft Woensdag tegen half zes een ernstig ongeluk plaats gehad. Aan de halte bij de Camperstraat stond een wagen van lijn 11 stil. Deze tram was gekomen v -.rating van de Wees- perpoort. Van den kant van het Ooster park naderde een tram vau lijn 6 Uit de Camperstraat kwam een vrachtauto van de firma Hamburger Op dien wagen zaten twee mannen. De chaufreuv dacht nog voor den stilstaanden tramwagen van lijn II over te kunnen steken, maar zag omdat er iemand naast hem zat niet den naderenden wagen lUn 6. Tusschen de twee tramwagens werd toen de vrachtauto gekraakt. De wagen van lijn 6. die uit de rails liep. gooide de vrachtauto ais het ware tegen lijn II De verwoesting was groot. Van de vrachtauto bleef niet veel over. In den wagen van lUn 6 zat van voren een groot gat. LUn 11 was belangrijk beschadigd. Het gegil van de trampassagiers was na den hevlgen slag ontzettend. Men dacht dat van de twee mannen, die op de auto zaten, niet veel terecht was gekomen. Wonder boven wonder werden ze onder dc resten van den wagen, zeer verschrikt, maar ongedeerd te voorschijn gehaald. BU dit ernstig ongeluk waren dus geen persoonlijke ongelukken te betreuren. LAWNTENNIS. DE KAMPIOENSCHAPPEN TE WIMBLEDON. MEJ. BOUMAN EN TIMMER GESLAGEN. Uit Londerr: Mej. Bouman en Timmer werden Woensdag in het gemengd dub belspel geslagen door mrs. O' Hara Wood en Moon met 75, 36, 62. In de demi-finales van het heeren- c-nkelspel te Wimbledon werd Tilden met 2—6, 64, 2—6, G4. 6—3 door La- ccste geslagen. OM BELASTING TE ONTDUIKEN. CHAMPAGNE IN DEN RIJN! KOBLENZ. 5 Juli (VJ0.) B\j Ehren- breitsteln ontdekten zwemmers in den Rijn een groot aantal flesschen cham pagne, die waarschijnlijk door een hoteleigenaar, tegen wien een strafver volging wegens belastingontduiking zou worden ingesteld, in den Rijn zUn ge worpen. Men vischte Woensdagmiddag de flesschen uit den Rijn. ZU werden op de plaats zelf leeggedronken, 's Avonds waren er meer personen dronken dan Ehrenbreitstein ooit had beleefd. DE SCHELDE-KWESTIE. LONDEN, 5 Juh (Reuter). Volgens een diploma fieken correspondent van de Daily Telegraph is een spoedige her vatting der onderhandelingen inzake de Schelde tusschen Nederland en België te verwachten. Hij zegt dat de voorloopige besprekingen reeds aan den gang zUn en dat dc Nederlandsclie regeer ing haar verzekering van goeden wil en van haar verlangen om tot een volledige vriend schappelijke regeling te geraken heeft hernieuwd. Het door Nederland genomen Initiatief wordt niet alleen in België be groet maar ook in Groot Brittannié. in welks traditioneele belangen bij het Scheldevrnagstuk nog niet zUn vermin derd. In de betere kringen ln Neder land begint men in te zien, dat de ri valiteit tusschen de havens van Ant werpen en Rotterdam voor beide landen geen voordeel oplevert en dat de sa menwerking tusschen deze beide groote havens niet alleen ten goede zal komen aan beide landen maar aan gansch Europa en dat vooral nu de conventie van Mannheim op 't punt staat van te worden hernieuwd, een oplossing van het Nederlandsch Belgische geschil nog meer urgent Is, WEERBERICHT r.aar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Biidt. Hoogste barometerstand 767.5 mM. te München. Laagste barometerstand 747.5 m.M. te Stornoway. Vei'wachtlng tot den avond van 6 Juli: Matige tot krachtigen Zuideiyken tot WestelUken wind. half tot zwaar be wolkt of betrokken, waarschfjnlUk en kele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 762 m.M. Stand van he den 761 m.M. Neiging: Achteruit. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren. Laagste hedennacht Hoogste heden 12 uur 5 Juli F. 63 F. 55 F. 62 BURGERLIJKE STAND HAARLEM Ondertrouwd: 4 Juli: L. M. van Wes terhoven en M. C. D. van de Linde: J. A. van Santen en H. C. Bergman; F. H. Philippo en A. J. Kasper; K. Ootes en H. Paauwels; Th. J. Veringa en M. E. C. Rietzschel; P. W. Ruigrok en J. P. Roest; C. cle Goede en A. M. van der Valk: W. J. Hessels en H. Beumkes; A. Busweiler en M. G. E. Steenkist; J. J. van der Putten en M. C. J. Grijseels; A. J. Wiersma en G. J. Dreüer; J. van der Holst en W. M. van den Bel; C. A. Heuft en H. C. Duin. Bevallen: 3 Juli, C. Magielsen—Wes- selius, d.; 4 Juli, J. Iking—Beentjes, z.; 2 Juli, M. WitteveenBroers, d.; 3 Juli, T Stcffers—SpUker, z.; 30 Juni, M. L. Jacobs—Van Looy, z.; 4 Juli, W. Koning —Huisman, d.; 3 Juli, J. C. van Alphen —Bos. z.; 2 Juli, S. F. Kuitert—Kanon, z.; 3 Juli, H. Joosten—Heins, z. Getrouwd: 4 Juli: J. van der Plas en J. H. Zwarts; J. Kamps en H. van Zan ten; P. F. L. van Galen en H. J. J. van de Wouw; A. Th. Biester en H. A. van 't Nederend: J. G. H- Holt en A. M. C. Loots; P. Stui en W. Boerwinkel; P. ten Wolde en A. F. Mensing; C. van Wanrooij en D. Zwitser; C. Abdala en A, P. de Geus; P. Piers en C. C. M. van Boekei; S. H. Piso en A. de Jong. Overleden: 3 Juli, M. Sanders, 39 j., Kamperlaan, DE „PIET HEIN™ TE IJMUÏDEN. Woensdagavond kwam alhier na ge- houden proeftocht op de Noordzee bin nen de te Rotterdam gebouwde torpedo jager „Piet Heir.". Naar wU vernamen is deze proeftocht uitstekend geslaagd. Hoewel de gecon tracteerde snelheid 34 mUl bedraagt heeft deze nieuwe oorlogsbodem gedu rende 4 uur een snelheid van 37 mUl kunnen handhaven. Donderdagmorgen ls de „Piet Hein" naar Den Helder vertrokken. BENNEBROEK. AANBESTEDING, Woensdag werd door B. en W. aanbe steed den bouw van 34 arbeiderswonin gen aan de Schoollaan, Ingeschreven werd door 35 aannemers. H. Oudshoorn, Velsen f 100.200; C. Boon, Zandvoort f 130.900; G. Polder mans. Aerdenhout f 117.900. K. Krom hout, Vogelenzang, f 131.400. J, v. d. Lpcq, Reewijk f 133,227; Firma Heeren en- Zoon. IJmuiden f 99.740. A J. Bastiaan, en Lukte. Haarlemmermeer f 124.325. D. Spijker Opdam, 125.000; N. V. de Greis Bentveld f 112.979. Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 110.770; J. Schornagel, Haarlem, f 121.000. P. Bakker, N.-Ven- nep f 112,500. Molenaar en Neuteboom. Haarlem f 87.500, v. Duin enVink, Noord wijk f 125.100, B. Boerrichter, Haarlem f 106.350. A. J. W. Sambeek, Heemstede, f 115.000, Jongbloed Heemstede f 114.800, E. Schuit Hillegom f 96.625, J. Bakker Zaandam f 109,900. J. Helling Coevor- den f 126.690, j. Schutte, Zaandam f 114.647. Schuitenmaker, Leeuwarden 120.500. Zaansche Coöp. Bouwersbond 114.900 J. Seisner. Hillegom 115.267. Ver woerd en Lefeber. Amsterdam 119.850. M. v. d. Pol. Bodegraven 11.900. J. Schuit, Eg mond a. d. Hoe! 96.500. Gebr. den Ouden, Alfen a. d. Rijn, 119.900. N. Heller. Amsterdam 107.353. J. Warnaar en Hoogstraten, Leiden, 103.200. Kindel en Bras, N.-Vennep 113.551. A. G. Zevenhuizen, Haarlem 115.874. Horst en v jd. Wiel, NoordwUk 111.468. J. Buis, Heemstede 108.000. H. Brink, Leeuwarden 118.000. De begrooting was 101.330. BEVERWIJK. GEMEENTERAAD. Ei- wordt een openbare vergadering van den Raad der Gemeente Beverwijk gehouden op Zaterdag den 7 Juli 1928 des voormiddags te 1.45 precies. Punten van behandeling zijn: Behandeling rapporten CommisslSo van onderzoek in zake handelingen ge meente-architect en omtrent de be schuldigingen tegen den gewezen Direc teur der Lichtbedrijven. DE „LANDRU VAN MARSEILLE", PARLJS, 5 Juli (VJD.) iut Marseille wordt gemeld, dat Pierre Rey, de „Lan- dru van Marseille", die beschuldigd wordt van moord op drie vrouwen, Woensdag uit Algiers te Marseille is aangekomen. Nadat hii van het stoom schip met een sleepboot naar den vasten wal was gebracht, werd hij per auto naar de gevangenis gebracht. Hij weiger de verklaringen af te leggen. DE STORM IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 5 Juli (Wolffbureau) Het hevigst heeft de storm die gisteren Silezië teisterde, gewoed in Oost Opper Silezië. Hier werd zeer groote schade aangericht. Op het terrein der Sclesien- huefte werden drie kranen vijftig meter ver weggeslingerd. Een der kranen kwam op een huls terecht dat geheel werd vernield. In Friedenshuette werden vijf huizen, nadat eerst de daken eraf wa ren gerukt, vernield. Verscheidene personen zijn hlerbU ge dood of gewond maar hun aantal is nog niet op te geven. De meeste straten in het industrie-gebied zijn versperd door het huisraad en het puin der vernielde huizen, zoodat zij moesten worden af gezet. Op de Eintrachtshuette werd van de hal van een montageafdeeling het geheele dak weggeslingerd. Een man werd meer dan honderd meter ver door den wind weggeslingerd. Het spoorweg verkeer is zeer ontredderd. De aange richte schade valt nog niet bij bena dering op te geven. Over groote uitge strektheden is al het te veid staande graan verwoest. DE ONDERGANG VAN DE „ITALIA". Spoedige redding noodzakelijk OSLO. 5 Juli (VD.) Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, ls de U'stoe- stand van het kamp weer eenigszins verbeterd, zoodat de landing van een licht vliegtuig weer mogelUk zou zijn. Tengevolge van den dichten mist kor. gedurende de laatste dagen zoo goed als niet gevlogen worden. De redding van de leden van de be manning van de ..Italia" is nog slecht- kotten tijd mogelijk, daar door de toe nemende warmte en den dichten nevel de reddingspogingen spoedig nog moei lijker zullen worden. IJMUIDEN. DE ROTTERDAMSCHE REIS VAN „GROOT-IJMUIDEN". Naar wjj vernemen is de liefhebberij voor deelneming aan de door de winke- liersvereeniging „Groot IJmuiden" voor hare leden georganiseerde reis naar Rot terdam zeer groot. Tot heden hebben zich reeds 180 deel nemers aangemeld- Amsferdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Bankvereeniging DONDERDAG 5 JULI 1928 Staatjleemn{< S% Ned. 1923 Ned. 1919 Scheeprurt Onde Veert Scheepr. Unie... Hell. Lloyd Peketraart Onde Boot Nievelt Rotterd. Lloyd.. Stoomv. Ned..... Marine Comm.. Marine Pref.„» Indosmeën Ned. Kustxgd) Mcknbee Hol!. Kunstzijde. Onde Philips.. Gew. jurgens.... Cenlr. Sniker.... I id. Cod. Buiten!. Anacondacopper Stee! Comm. Buk Kol. Buk Indische Bank... C' Hud. Mij. Petroleum Peudawa Gac. Holl. Petr. Kon. Petroleum. Geld Coltaer Mg. H.V. A..., Java Cultuur.... Cult. Vorsten!.. Dito Actions.... Keliredjo Poerworedjo Tabak Deli Mij Seaembah Deli Bataria Oostkust Rebber Amsl. Rubber... Lampong Sum... Wai Sumatra.... Vico Silau Sumatra Deli Bat. Rubber Serbadjadi Intercoot. Rubb. Amerika Southern Rails.. Wabaek 70 b. 206^ -207 32 226 83K 105H 187 187 b. 6 38 435-444 190-193 195 654 270 684* 137 140 244 168 176 21 200 •105H - 406 3 663 361 164L 145 92 110 440 497 521 175 H 218 141 172 126 90 147*1 164 435H-445 19CM-193 195-196^ 246 176 I76H - 1764/ 404^- 405H 443W 497H 524 176 223*

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2