H. D. VERTELLINGEN t1EUPG0RDEl5EnC0P.5EI.ET5 FLITSEN FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 JULI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Onze Genummerde Beschaving. door ARKADY AVERCIIENKO. Een onbekende heer kwam onzen klei nen winkel binnen. Geheel de vrije ruim te eischte hij mei zijn persoon op; hij gend wendde hij zich tot mij: ..Een paar dingen wil ik by u koopen!" „Buitengewoon verheugd, dat uw weg u naar ons warenhuis heeft gebracht; maar ook u zult met de keuze van de zaak tevreden zijn: beter en goedkoo- per wordt u nergens bediend". ..Prachtig". Hij was niet dik, zelfs niet hetgeen men welgedaan noemt, maar gelijk een wonderlijke Kerstboom was geheel zijn figuur van boven tot beneden volgehan gen met allerlei pakjes en doozen. Geen knoop of haakje, dat vacantie mocht hebben. De zakken van zijn jas dreigden ieder oogenblik uit elkaar te springen. De totale indruk van den heer was diep provinciaal. Hij rook sterk naar aards. ..Waarmede kan ik u van dienst zijn?" „Geeft O mij eersthmhand schoenen!" „Voor mijnheer zelf?" „Dacht u soms voor mijn overgroot vader? Natuurlijk voor mij!" „Welk nummer moet het zijn?" ..Vervelend, die nummers! Geeft u nummerhmnummer 21 is het toch. nietwaar?" Ik raakte achter mijn toonbank uit mijn evenwicht. ..Dat is een buitengewone maat. Ongelooflijk groot! Wilt u my uw hand eens laten zien?" Gehoorzaam wikkelde hy haar uit een massa touwtjes en bandjes en strekte haar voor my uit. Het waren doodgewone handen. Ik mat ze en haalde de schou ders op. „Ten hoogste 7 1/4!" „Wat u zegt!" „Ja, daar kunt u op rekenen!" „Ik kom telkens in de war met die nummers. Wat ik u zooeven noemde was waarschynlyk het nummer van de ceintuur van mijn vrouw". „21?" .Jawel. Waarom gaapt ti mü zoo aan?" „Haha!solliciteert bepaald naar de gevangquJs?" „Wat blief?!" „Wanneer uw vrouw zoo'n taille heeft, dan wil ik u dezen raad geven: waagt u het nooit, uw vrouw stevig te omhel zen. zy zou breken als een stroohalm en u zoudt u tenslotte wegens moord te verantwoorden hebben!" Hy lachte. „U is een grappenmaker! Nu moet ik nog boorden hebben". .Nummer?" Loop naar de maan! Alweer een nummer? Nu. geef* dan maar 17". Ik maakte nu geen omslag meer met hem. „Nu mynheer, wanneer men u op een verkeerden dag zou ophangen, dan zou het nummer van de strop nog tweemaal zoo groot zyn". „Dat wil dus zeggen „Dat u tenminste 4243 noodig hebt". „Wat n zegt!" „Ik zweer het u!" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cents per regel. KA LV ER STRAAT 136 LEID5CME5TR. 70 ROTTERDAM MAARLEM UTRECMT nYMEGEM TILBURG BREDA MET GARANTIE VOOR» SOLIDITEIT .VEROELYK STEEDS KWALITEITEN EN PKXZEN Hij raasde in alle windrichtingen. „Ik ben totaal in de warl Ik heb*overschoe- nen gekocht een nummer; schoenen een nummer; bril het derde! Hoed het vierdeen alle nummers ver schillend Een professor zou dat zelfs niet in zijn hoold kunnen houden!" Nu bekeek ik zyn aankoopen van verre en interesseerde my voor een verdacht pak. ,Js er in uw gezin een ongeval ge beurd?" De klant schrikte. „Hoe dat? Waar om?" „U hebt daar in het papier iets. dat er uitziet als een kinderdoodkistje". „Ach. dat zyn de overschoenen!" „Nummer?" Hy knarste met de tanden. „Laat my met rust; ik geloof 45". „Die hebt u zeker op een scheepswerf laten maken?" „Nee. hoe dat zco? In een winkel ge kocht- Heusch! Geef my nu nog zeep. Het nummer ben ik echter vergeten". „Nu is er ook geen nummer noodig". Zyn blydschap kende geen grenzen. „Wat u zegt! Heerlijk! Geeft u my dan terstondtien stuks". Toen ik de zeep inpakte, nam hy een stuk in de hand, bekeek het en smeet het woedend op de toonbank. Hy sloeg met den vuist op den rand en riep: „Schande! De zeep is toch genummerd! .4711! Ik wil geen 4711! Geeft my 937 of 6725! Waarom juist precies 4711?" Met moeite slaagde ik er in. hem te kalmeeren. Hy betaalde en belaadde zich rnet zijn pakjes. De loopjongen nam wat er nog overbleef, droeg het naar buiten, maar kwam terstond terug: „Er is geen taxi!" ,Hoe zoo, geen taxi? Je liegt, bengel!" Ik keek nu ook naar buiten en zeidc: „Er Is er werkeiyk geen in de buurt". De klant gTeep met beide handen zyn hoofd en zuchtte. „Wat ben ik begonnen! Een kinderfiets tien kilo rviker en geschenken voor de dorpelingen had ik in de taxi achter gelaten!" ..Herinnert u zich het nummer .an den wagen niet meer?" „Luister eensgaat u liever wat uit den wegHemel, die nummers zul len my nog in het krankzinnigengesticht helpen!" „Maar vergeet u niet. dat u ook daar een nummer zult krygen". merkte ik medeiydend op. Hy zwaaide zyn pakjes op en neer. liep den winkel uit, maar kwam dadelyk terug, nog meer confuus dan eerst. „U wenscht?" „Vertelt u my eens. heb ik u niet toe vallig verteld, waar ik hier logeer?" „Neen, tot myn spijt niet. In een ho tel?" „Bij kennissen! De straat weet ik nog. Parkstraat. maar het huisnummer ben ik vergeten". „Dat kunt u op het kantoor van den burgerlyken stand te weten komen". „En waar is dat?" „Zult u het vooral niet vergeten? B- straat nr. 29, vierde ingang, derde ver dieping". Hy staarde mij aan. zyn gelaat werd rcoder en rooder. Schuim kwam op zyn lippen, hy wankelde, toen zakte hy met al zyn paketjes en genummerde inkoopen in elkaar. Zyn legrafenis was sober en eenvou dig. In het lykenhuisje lag hy onder nummer 9999. DE KROTWONINGEN TE OUD-SCHOTEN. Eenige van de krotwoningen te Oud- Schoten aan den Ryksstraatweg zyn nu gesloopt; echter is een tweetal dier krotten waarvan er één sedert een paar jaren onbewoond is en het andere door den eigenaarbewoner nog eens extra met kalk is gepleisterd blijven staan, juist op de plaats, welke noodig is om het pleintje tusschen Ryksstraat weg en de toegang naar de Vogelen- buurt te kunnen aanleggen. Wanneer op de vrygekomen gronden nieuwe woningen gebouwd zullen zijn. zal de omgeving van- en aan den Ryksstraat weg een geheel ander aanzien hebben. STEENKOLEN BAGGEREN. Men is druk bezig met het baggeren van de lading anihraciet, welke Zater dag van een dekschuit gleed in het N. B. Spaarne by het overzetveer der gemeente. Dit ongewone baggerwerk heeft veel bekijks. INTERNATIONALE VREDESTENTOON- STELLING. TE AMSTERDAM TIJDENS DE OLYMPISCHE SPELEN. Van 15 Juli tot 15 Augustus zal te Amsterdam. In de P. C. Meulemansttch- ting. Tolstraat- een Internationale Vre desten toonstelling (de I. V. T. A.) ge- houder. worden Deze tentoonstelling zal omvatten: oorzaak van den oorlog, oorlogsherinne ringen. propagandamateriaal ten gunste van oorlog en vrede, historie van den oorlog, oorlog en kerk, grafieken van cultureel® Inzinking ten gevolge van den oorloc. internationale literatuur over en tegen den oorlog, anti-oorlogskuns». speelgoed (paedagogisch en corlogsspeel- goed). gevolgen van den oorlog op maat schappelijk terrein, economie en oorlog. Nagenoeg alle stands zyn reeds bezet. Nog enkele zijn opengehouden voor bui- teniandsche vereen! gingen, waarvan nog gc'cn antwoord is ontvangen. Het tentoonsteilingsbestuur is als volgt samengesteld: Ds. J. B. Th. Hugenholtz, te Ammerstol. president; de heer J. A. van Syn, Rotterdam; mevr. H. Meyers- Kehren. te Bussum; mej. L. C. Gent Is; de heer A. F. Bus, penningmeester en de heer W. L. van Warmelo, secretarL-;. Blaricum. De dagelijksche leiding is in handen van Ds. Hugenliolte en den heer Van Warmelo. Aan de I. V. T. A. zullen kleine plaat- selyke propaganda-tentoonstellingen verbonden worden, waardoor het „Ma nifest aan alle volken der wereld" in tal van plaatsen zal kunnen worden opge hangen en er tevens gelegenheid is, pro pagandamateriaal op zeer ruime schaal te verspreiden. Als propagandamateriaal zyn onder meer in bewerking eenige platen, ge- teekend door artisten van naam, die in Amsterdam en andere steden op in het oog vallende plaatsen zullen worden op gehangen en opgeplakt. Drie brochures zullen worden ver spreid: Is oorlog inderdaad een uiting van God's wil? Wat een nieuwe oorlog ons brengen zal en: Wie maken den oorlog? Van 15 Juli tot 15 Augustus zal dus getracht worden, de vredesgedachte te brengen onder ieders aandacht en vreem deling zoowel als landgenoot te overtui gen van den dwingenden eisch tot vrede voor een rustige en voorspoedige ont wikkeling der volken. Het manifest aan alle volken der we reld luidt als volgt: „Wy (in te vullen de namen der orga nisaties die het manifest teekenen), de Nooit-Meer-Oorlog Federatie Nederland- Ammerstol van oordeel dat: le. Oorlog nooit het middel kan zyn om internationale geschillen op te lossen, maar slechts zyn kan een bron van on rechtvaardigheid, haat, demoralisatie en armoede; 2e. de nfschuwelyke ellende, welke door den laatsten oorlog over de geheele we reld geleden is, nooit meer herhaald mag worden; 3e. een nieuwe oorlog de genadeslag zal zyn voor onze geheele beschaving, daar de vernielende kracht van de mo derne wapens zoo is toegenomen dat het verlies aan menschenlevens en van nood- kelijkc levensbehoeften onherstelbaar zal blijken te zyn; 4e. oorlog, gestreden zooals thans, moordend is voor alle goede eischappen van den mensch, en het peil van onze beschaving terugvoert tot een stand punt reeds sinds verscheidene eeuwen overwonnen; doen een beroep op uw ge weten cn op uw verantwoordeiykheid tegenover de komende geslachten en vragen u. u aan te sluiten by een vre desorganisatie in uw eigen land". Dit manifest, geschreven in de Engel- sche en Hollandsche taal is gezonden aan alle bekende Vredesbewegingen in het buitenland met verzoek het te willen onderteekenen en terug te sturen. Het officiee!e manifest zal "an uitge schoven worden door al die internatio nal^ vereenigingen en de Hollandsche NM.O.F. en zal als aanplakbiljet niet alleen pryken op de I.V.T.A- en op ver schillende plaatsen in Amsterdam en by de Olympische Spelen, maar tevens in al die plaatsen waar lokalen disponibel gesteld worden en wel goed zichtbaar aan de buitenzijde, terwyl het tevens in klein formaat in Amsterdam en daar buiten door de plaatseiyke organisaties als strooibiljet zal worden rondgedeeld. Wij wenschen deze onderneming van harte succes zooals aan alles wat de verbreiding der vredesgedachte kan be vorderen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1241 DE WERELD OP HAAR ERGST Juist als de lift komt bedenkt de ongeduldige, die zijn vinger twee minuten lang onafgebroken op de schel heeft gehouden, dat hij nog een boodschap te doen heeft en laat het aan je over om de op merkingen van den liftbediende aan te hooren. (Nadruk verboden). COMMISSIE VAN TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. Klasse-indeeling Openbare scholen. Advies der commis sie. Bouw nieuwe school in Amstcrdamschc kwartier. Woensdagavond vergaderde de Com missie van toezicht op het lager onder wijs, onder voorzitterschap van den heer Vincent Loasjes. Onder de ingekomen stukken was een brief van mej. J. Tibben, houdende ont slag als lid der Commissie wegens ge zondheidsredenen. Naar aanleiding van dit schröven zei- de de voorzitter dat mej. Tibben in de commissie zal worden gemist. Verschei dene jaren was ze lid der commissie Dankbaar zullen we haar blijven rooi den ontvangen steun, vervolgde spr. en voor haar medewerking als lid der com missie in het belang van het onderwijs. Van de andere ingekomen stukken zij vernield een berekening van B. en W. van de kosten van bewaarders op open bare lagere scholen en een adres ter zake van bewaarders van de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers aan den Raad. De Voorzitter zeide dat ter zake van ds quaestie van bewaarders B. en W zeker te zyner tijd adviezen zullen inwinnen, waaronder dan van de com missie. Spr. stelde voor dat deze twee stukken aan de leden in afschrift zullen worden gezonden. Aldus werd besloten. Klasse-indceling Scholen. Openbare Aan de orde kwam het volgende agendapunt: Klasse-indeeling voor de openbare scholen. B. en W. hadden de commissie doen toekomen een overzicht van de vermoe delijke klasse sterkte aan de openbare lagere scholen alhier op September aanstaande. Ze hadden daaraan toege voegd het volgende: Aandachtige beschouwing der cyfers brengt ons aanvankelijk tot de volgen de overwegingen: a. Scholen 1 en 2. De 17 en 18 leerlin gen worden tot één kalsse samengevoegd en toegewezen aan school no. 1. Uit de cyfers der hoogere klasse biykt, dat zij reeds jaren matig bezet zyn; b. Scholen 5 en 6. De 20 en 17 leer lingen samen voegen en als le klasse toewijzen aan school no. 5; gelijke op- merking als sub a.; c. Scholen 7 en 8. De 19 en 17 leer lingen als één le klasse toevoegen aan school 7; voorts de 7e klasse van school INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. no. 8 vere enigen met die van school ro. 25; school 8 dus geen 7e klasse; d. School no. 9. Geen le klasse vor men, maar 11 kinderen, naar gelang van woonplaats vevdeelen over Je Scholen nrs. 3, 4 en 25; e. Scholen 11 en 12. Aan de le klassen dezer scholen toevoegen: de 15 (over complete) kinderen der le klasse van school no. 13. Voorts de drie kinderen dei- 7e klasse van school no. 12 doen overgaan naar die van school no. 11. f. Scholen 15 en 16. Deze nemen op de 4e, 5e. 6e en 7e klasse van school no. 29, waardoor deze kan worden opgehe ven g. Scholen 32 en 33. De 14 leerlingen der 7e klasse aan elk dier scholen één klasse doen vormen en toevoegen aan school no. 32; h. Scholen 34, 35 en 40. Staan zóóveel kinderen af aan de scholen nrs. 36 en 37, dat aan eerstgenoemde scholen slechts één le klasse behoeft gevormd te worden; daarby worde met woon plaats en met broertjes of zusjes reke ning gehouden; i. School 19. Staat 10 kinderen af aan de le klasse van School no. 18. De 3e. 4e, 5e en 6e klasse te splitsen, zoodat school 19 vier parallel-klassen zal héb ben. Aangenaam zal het ons zijn, om trent een en ander uw gevoelen te ver nemen, zoo mogelijk vóór 5 Juli as. Het prae-advies van het bestuur der commissie luidde: De commissie wenscht er rekening mede te houden, dat wel is waar de in- schryving voor de scholen gesloten is, doch dat telken jare vóór dsn aanvang van den cursus nog nieuwe aanvragen inko men. Daarom dunkt het haar ge wenscht bi) het samenvoegen van aanvangsklas- sen de nieuwe klasse niet op te voeren tot het maximum van 40 leerlingen doen eenige speling te houden voor nakomers. Slechts waar de samengevoegde klasse 36 of minder leerlingen telt. kan zy zich met de samensmelting vereenigen. a. De scholen 1 en 2 aan de Nassau- laan gingen het. laatste Jaar 19 leerlin gen achteruit. Er is geen omstandigheid die op nieuwen opbloei wyst en wy mec- nen dus. dat hier slechts één aanvangs- klasse behoeft gevormd te worden. b. De cyfers van het totaal leerlingen der scholen 5 en 6 aan de Parklaan wij - zen niet op achteruitgang. Daarom komt het ons ongewenscht voor de 37 leer lingen voor de aanvangsklasse tot één klasse te vereenigen. c. De scholen 7 en 8 aan het Leidsche Plein, Zuid, gingen een weinig achter uit en de samengevoegde klasse zou vol gens de aanmelding niet meer dan 35 leerlingen bevatten. Met deze schikking gaan wij accoord. d. Ock wy achten het gewenscht de 11 leerlingen van school 9 te verdeelen over de scholen 3, 4 en 25. e. Ten opzichte van de boventallige leerlingen der 1ste klasse van school 13 staat de Commissie op hetzelfde stand punt als verleden jaar. In 1927 hebben wy geadviseerd de ingeschreven leerlin gen voor de schooien 13 en 14 te ver deelen over drie aanvangsklassen en de jonge kinderen te huisvesten in het ge bouw in de Haarlemmerliedestraat. Een der hoogere klassen kan dan ge detacheerd worden in het schoolgebouw aan de Karolingenstraat, waar een lokaal beschikbaar kemt. Verleden jaar hebben B. en W. de 13 boventalligs leer lingen voor ds scholen aan de Haarlem - meriiedestr. afgewezen, omdat op de scho len 11 en 12 nog plaats beschikbaar was. Uit de ons verstrekte cyfers moeten wij echter afleiden, dat nagenoeg geen dei- afgewezen leerlingen op een der scholen, aan de Spaarnwouderstraat gekomen zyn. De toeneming van de bevolking in de Amsterdamse he buurt heeft meer aan vragen voor openbaar onderwijs tenge volge en het gemeentebestuur kan hier niet afwyzend tegenover blijven staan. f. Aan school 29 is sedert het overlij den van den heer Veldhoen in Januari 1927 zóóveel wisseling geweest van hoofd en onderwijzers, dat de eenheid in he: ondsrwys hier eeniger mate ver broken is. Wij hebben daarom geen be zwaar tegen het opheffen dezer school, doch meenen, dat het overbrengen van alle leerlingen naar de scholen 15 en 16 op bezwaren stuit. Voor de 4e. 5e, 6e cn 7e klasse zouden er dan zyn 68, 74, 56 cn 59 leerlingen. Houdt men er rekening mede, dat deze leerlingen afkomstig zijn van verschillende scholen en dus niet gelijk staan in ontwikkeling dan worde dit aantal, vooral voor de 5e <.74) en voor de 7e (59) te groet voor een verdeeling in tweeën. Daarom verdient het o.i. de voorkeur enkele klassen van school 2-1 te behouden, doch deze als parallel- klassen te verbinden aan een der scho len 15 of 16. g. Het samenvoegen van de beide 7de klasssen van de scholen 32cen 33 komt ons geschikt voor. h. Verplaatsing van leerlingen in Sohoten zal wel noodzakeiyk zyn. Wij aanvaarden met genoegen dc toezegging van B. en W. om by de verplaatsing re kening te houden met de individuecle belangen der leerlingen. i. Met de voorstellen betreffende school 19 kunnen wy ons vereenigen. De punten van dit praeadvies werden achtereenvolgens afzonderiyk be handeld. By punt c bepleitte de heer Jansen de 7e klasse van school 8 in tact te la ten. Dit werd aangenomen. By punt e zette te heer Scholl de wensche'.ykheid er van uiteen tevens by B. en W. met nadruk aan te dringen op den bouw eener nieuwe schooi in het Amsterdamsche kwartier. De Voorzitter kon daarmede zich vereenigen. Volgens den wensch van den heer Scholl werd beslotc-n. By punt g werd gelezen instede van geschikt voor „ongeschikt voor". By punt h deed de heer Max een voorstel om te advlseeren dat aan soho- len 34 en 35 ieder drie le klassen moeten komen en aan school 40 twee le klas sen. De andere punten van het prae-advies werden zonder discussie aanvaard. Na rondvraag, waarby geen der leden iets had op ts merken, werd de vergade ring gesloten. naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP. 9) Na dc smoking kwam een overhemd en knoopjes, dan een paar fyne lak schoenen en peau de Suède handschoe nen. Ben moest haastig beslissen, want al was hi,j nog zoo vlug, hij was toch twintig minuten te laat toen hy naar zyn teekenplank terugging. „Ricketts zocht je", fluisterde Cockcy „Ik vertelde hem, dat .je een lralf uur later was weggegaan dan de anderen". Ben gaf hem een dankbaren blik en later om hem te beloonen liet lüj hem het rolletje met 492-10. min het gat dat Tuttle A: Nichols, totaal een honderd zes en twintig dollars; erin hadden ge schoten. zien. „Wat heb Je gedaan?" fluisterde Cockey., meer dan ooit Ben's slaaf. „Heb je gespeculeerd?" Ben trachtte zoo geheimzinnig en b',:.- mogelijk te doen. „Er ls nog heel veel meer, waar dat vandaan komt", fluis terde hl!. Toen hij dien avond naar huis ging, haalde hij zyn inkoopen af en op z'n kamer gekomen kon hit de verleiding niet weerstaan om dc kostgangers tc overbluffen. Hy kwam heel laat bene den voor het diner en toen hy ten laatste verscheen, was er eerst doodsche stilte, dan een overweldigend applaus. Ja. inderdaad, hij was het waard. Jong, groot, knap, frisch van gelaats kleur en met juist, dat beetje melancho lie. dat iedereen inneemt, alleen de Nurksen cn Krlbbebyters niet, Waar ook, hy zou opgemerkt geworden zyn. En vooral dien avond, want of het kwam door zyn kleeding of door de verwach ting van komende avonturen, er was een zekere zenuwachtigheid over hem, byna een verrukking, een glans van kracht en levenslust. Het sloeg half negen, toen zyn taxi stil hield vlak voor het huis van Mr. Schermerhorn en eer hy tiki had om het portier open te gooien kwam eer. bevallig figuurtje in een avondmantel de stoep afgetrlppeld Zy scheen niet tc loopen, als andere stervelingen, maar t zweven en eer Benny het wist. was zy ingestapt en lachende dook zU in een hoekje naast hem. „Is het niet overweldigend?" fluister de zy. toen de taxi wegreed Ben vond het ook en zoo erg dat hy voor het oogenblik niet kon spreken want hij vreesde, dat zijn tanden zouden klapperen. Wat,, grappig", dacht lili. „dat men zoo'n gevoel kon hebben!" zyn overjas hing los over zlin schou ders en onder zijn bouffant zag zy cn glans van smetteloos linnen. „O", riep zy uit, „hoe allerliefst van u! U is in avondtoilet om nüJ!" „O, dat ts niets", zei Ben met een diepe stem, die dieper werd omdat hy poogde die niet te doen trillen, „Ik zou de sten-en van den hemel voor u willen halen als ik er bii kon". Het was moeilijk om dat tc zeggen dat compliment, waarover hij had ge piekerd al sedert hü van huis was ge gaan en dat hU er nu met de haren bij sleepte. Als je erby was geweest zou je gemerkt hebben dat hü ontroerd word toen hij het zei en hoe. wel een beetje verborgen, het haar aandeed om het aan te hooren. „Is het niet een heerlijke avond?" vroeg zy. „O, verrukkelijk!" beaamde hij. „Ja zoo'n avond als deze in de stad. die ver goedt heel wat dagen". Nu was er feitelijk een scherpe oos tenwind, die regen voorspelde, maa daar letten die twee in de taxi nie' op. „Vertel mU eens wat u gedaan heeft sedert ik u voor het laatst zag", vroeg hU. Nu waren zi j meer op gewonen boa cm en zij babbelden zoo vrooliik mogelijk Jë kon merken, dat zij van tante Flo rence hield, maar niet wist wat te den ken van oom Christoffel „Ik vermoed", zei ztj aarzelend, „dat als hy wist.... dat ik u.... heb opge beld...." Ben kniktemet een rimpel in zyn voorhoofd, byna zoo diep als die van oom Christoffel. „Me dunkt, dat het erg ondeugend van my was", ging zy voort, „maar ik wil liever ondeugend ziin dan slecht En als wy maar voor half twaalfEn het is toch ook niet. dat ik het voor iedereen verberg", ging zy zich veront schuldigend voort. „Ik heb mijn moeder er vanmiddag over geschreven en haar verteld-alles, wat ik aan het doen was., hoe lief u voor my geweest is en dat oom Christoffel niet wilde, dat ik u nog eens ontmoette. Moeder en oom konden nooit goed met elkaar verweg, O, moe der is zoo'n schat. Ik weet al precies wa' zy zal zeggen, als zij mijn brief leest" Zittend in dat hoekje van de taxi en vernemende, dat er over hem geschre ven was, leunde Ben erg zwaar op he' handvat van zyn stek en voelde zie: -terkalsof er niets ter wereld was wat hij niet kon bereiken, maar opeen, voelde hy zich zoo zeker van alles da hy ophield op zijn stok te leunen, ui •.Tees dat die door den vloer van het rytuig zou gaan. En toen zy aan het Concert Gebouw kwamen en ontdekten, flat het loket gesloten was, zelfs toen voelde hy zich sterk.... hoewel een beetje minder, daar hij bedacht dat een minder beganf man waarschijnlijk voor af de kaarjes zou genomen hebben. „Er zal wel ruimte genoeg zyn", zei hy, „wy zullen er wel inkomen. Wacht een oogenblik en ik zal met den por tier gaan praten". Het was zyn idee, om twee entrees te koopen en dan een flinke fooi te ge ven aan een der zaalkneohts. maar de Cerberus aan de deur had een beteren inval. ..Er is geen enkele plaats vrU in de zaal", bromde hy, eerst Benny en dan Rose aankijkend. „Maar een van d; zaalmeisjes vertelde my, dat er een particuliere loge vry is De oude me vrouw Weinstein is doof als een kwartel en haar man is op reis. Als u dus die familie kent", voegde hy eraan toe met een veelzeggenden blik, „en er niet om geeft om het meisje een fooi in dc hand te stoppen voor haar moeite „Weet je wat?" zei Benny, al reed- naar het rolletje bankpapier in zyn zak voelend. „Wat denk je over vijf dollars' "Can je ze tusschen jelui beidjes verdee '.en?" Cerberus greep naar het bankbiljc als een hond naar een been. „Wach: even hier", zei hij, „ik zal het meisj roepen". En zoo gebeurde het, dat Rose en Ber. even later de trap op werden geleid doo een net gekleed zaalmeisje. Boven aan de trap zei zij: „Dezen kant uit. alstu blieft". en liep door een smalle, ge heimzinnige gang. die den vorm had van een hoefijzer, zoodat Rose en Ben hard aioesten loopen om haar niet uil het oog te verliezen. ,Js het niet heeriyk en overweldi gend?" fluisterde Rose, die zeker al weer aan het trillen ging. „Maar waar gaan wy heen?" „O, dat Ls in orde", antwoordde Ben met een meesterlijken zwaai van zyn stek. ,,Ik heb de loge gehuurd, opdat u een goede plaats zou hebben". Zy lachte zachtjes en daar het meisje alweer buiten gezicht was. legde zil de hand op Ben's arm om hem tot spoed aan te sporen. De laatste tiental schre den moesten zy bijna hollen en toen zZ het meisje weer zagen, opende deze voorzichtig een deur, een van een law*» reeks aan den binnenkant van het hoel- yzer. Onmlddëliyk werden zil begroet door een stroom van melodie en kijkend tusschen de portlères door zag Ben een volle zaal, en een menigte muziek: f- "ïebbers, allen ademloos en vol aar.j it uisterend. „Hier is het", fluisterde het tn hem stil naar binnen schuivend. een ging zy achterwaarts en .-ico. cie deur Ben en Rose bevonden zich m een kleine antichambre, van k'.eerhakrn en spiegel voorzien en van de loge zelf gescheiden door portlères. Op liet ge zicht van die haken deed Ben zyn Jas uit en zyn bouffante af en trok voor zichtig zyn vest naar beneden „O. wat ziet u er elegant uit", fluis terde Rose, JfWordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6