BUITENLANDSCH OVERZICHT DE DUITSCHE REGEERINGSVERKLARING GOEDGEKEURD. GEMENGD NIEUWS SCHEEPSBERICHTEN BURGERLIJKE STAND Ook hier drinkt U SUPP05ITOR1A WEER EEN RIJ-EXAMEN. flvprwerKelenuweri FEUILLETON De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 6 JULI 1928 Na vrij onbelangrijke debatten. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals wU gisteren na onze uiteenzet ting schreven was het aannemelijk dat de debatten in 3en Duitschen Rijksdag zouden eindigen met een aangenomen motie waarin de regeerlngsverklaring wordt goedgekeurd en het Huis over gaat tot de orde van den dag. Zulks Ls inderdaad geschied. De motie werd in gediend dooi- de achter de regeerlng staande p-tijen, en goedgekeurd met 261134 stemmen. Tegenstemmers wa ren de DuiLsch-nationalen de Christe lijk nationalen. de Boerenpartij de Na tionaal Socialisten en de Communisten. Natuurlijk gingen aan deze stemming liet antwoord van Müller Franken aan de verschillende sprekers, en de duplie ken vooraf. Veel interessants leverden deze niet op. De Dultsch-nationale Dr. Oberfohren oefende critiek uit die fei telijk gericht was tegen de vorige rege ring. hetgeen Hilferding in zijn ant woord dan ook argumenteerde. Hliferding's verontwaardiging ten aanzien van de D. N. en de Communis ten was overigens z«er gerechtvaardigd De Communisten gingen zich aan onge meen hinderlijke interrupties voortdu rend te buiten, zoodnt voorzitcr Loebe telkenmale moest ingrijpen. Helferdlng verklaarde ten siott- dat hi) niet be greep. waarom de Communisten dn Duktsch-natlonalen zoo bijvallen. Voorts waarschuwde hU de Duitseh-natiom.ie pers. die had beweerd dat de Soc.-demo cratcn geen waarborg zouden kunnen bieen voor dc -'nbilitcit van de mark Hilferding verklaarde met veel nadruk dat het evenwicht, der begrooting ge- hanlhaafd zou worden, en dat men in staat zou blijken te zjjn de mark tegen laaghartige aanvallen te zullen be schermen. Deze kernachtige mededee- ling ontlokte natuurlijk krachtig ap plaus. De Nationaal socialist Strasser ging zich ten slotte nog eens te buiten, door te beweren dat Müller Franken een der onderteekenuars was van het dood vonnis over Dultschland c'at te Versail les opgesteld werd, en dat hij het absurd vond dat de Regeering de stichting der Barmafc republiek wilde herdenken. Voorzitter Loebe kwam tegen deze nuttelooze insinuatie met kracht op en riep den doorratelenden Strasser onder applaus tot de orde. Toen werd de bewuste motie aange nomen. Een rumoerige Bel' gische Kamerzitting Dc socialistische oppositie tegen Jas- par's plan om het ontwr-rp tot reorgani satie van het leger nog vóór het recès te behandelen wordt hard tegen hard doorgevoerd. Wel komen thans de leden dor meerderheid geregeld naar de ver gaderingen en is dc duur van den spreek tijd door de meerderheid op 10 minuten bepaald, maar de leden der oppositie vragen bij elke gelegenheid het woord en eischen zelfs voor de onbelangrijkste be palingen hoofdelijke stemming, aldus het Hbld. Zij stellen amendementen bti de vleet voor. zoodat de parlementaire ma chine uiterst moeilijk loopt. Vanmorgen zou de begrooting van landsverdediging worden besproken, doch nauwelijks had de Broqueville het woord of een helsch kabaal ontstond. Ondanks het ge schreeuw en het lawaai bleef de Broque- ville doorspreken. Van socialistische zijde werd den voorzitter wegens zyn met- optreden op de scherpste wUze aange vallen. daar als een lid der oppositie door hem tot de orde zou geroepen zijn, dit gelegenheid zou hebben gegeven tot een lange discussie over dit tof de orde roepen hetgeen liet debat weer zou heb ben onderbroken. Tenslotte voerden de Broqueville en drie socialisten, die over koetjes en kalfjes praatten samen het woord te midden van het grootste tu mult. Stenografen en verslaggevers wa ren rond de Broqueville geschaard, die eigenlijk zijn redevoering, waarvan geen woord kon worden vdmomen. dicteerde^. Van middag hadden wel twintig hoof delijke stemmingen plaats, één zelfs over een amendement, waarbij werd voorge steld t een onbeduidend woord uit een wettekst te doen wegvallen, zoodat aan het einde der vergadering slechts drie artikelen der begrooting aangenomen zijn kunnen worden. Naar verluidt zou Jaspar nu van plan zijn van de Kamer te eischen dat eerst en vooral de militaire quaestie zou wor den behandeld en eerst daarna de be grootingen. Zoo zou hij toch de militaire quaestie er door krijgen. Poolsche dictatoriale opwinding. Niet alleen de tegenstanders van Pil- soedski. schrijft de Tel., maar ook z|Jn zijn aanhangers beschouwen de krasse verklaring, welke de maarschalk dezer dagen heeft -«afgelegd als een aankon diging naar een overgang tot de open- Hike dictatuur in den a.s herfst. De „Illustrierte Kurier" te Krakau consta teert, dat het einde van de periode van samenwerking tusschen regeerrlng en parlement is aangebroken. De conser vatieve „Csas" .spreekt van een histo- rischen ommekeer. die door dezen eersten aanval op het parlement is in geleid. Dc duidelijkste taal spreekt het te Warschau verschijnende officieven- blad ..Polska Sbrojna". Het leger schiep het nieuwe Polen", zoo schrijft het. ..en het ls bereid den :uep van zijn aan voerder te volgen. Wanneer Pilsoedski het oude Polenparool uitgeeft ..Jezus en mijn zwaard", dan zal het leger in stemmen met den historischen strijd kreet „Maria en onze zwaarden". Hittegolf in de V. S. Een hittegolf, die In het geheele ge bied der Ver. Staten wosdt. heeft tal rijke slachtoffers geëischt. Vooral Chicago heeft hiervan le lijden, waar naar gemeld wordt vijftien personen zijn gestorven, tier. onmiddellijk ten ge volge van de hitte: de anderen ver dronken, terwijl zij trachtten in rlviereh en meren verkoeling te vinden. Te Boston zijn zes personen door verdrin king om het leven gekomen, aldus de Tel. terwU' aan de Paèiftckust zeven menschen zijn gestorven. Een hevig onweer heeft te New York cenige ver lichting gebracht: hier zijn vier dooden te betreuren. Denver heeft drie slacht offers, Detroit één en Kansas City ook één. Een Lagerhuis verkiezing. De conservatieve candldaat. comman der Southby, die in de plaats van zijn tot „peer" verheven partijgenoot Sir Rowland Blades voor Epsom tot lid van het Lagerhuis gekozen v.erd. behaalde, naar dc Britsche draadlooze dienst meldt 133G4 stemmen, de liberaal Kerr .1095 en de candidate der arbeiderspar tij miss Keynes 3179. De conservatieven hadden dus een meerderheid van 8269 stemmen. 'Bij de algemeene verkiezingen ln 1924 had Sir Rowland Blades 20.017 stemmen behaald: hij had toen alleen candid at der arbeiderspartij tegen over zich. die 5149 stemmen behaalde.) «Hbld). De teleurgestelde minnaar. NEW YORK. 5 Juli (Reuter). Een bom. die naar men gelooft door een te leurgesteld minnaar geplaatst was ach ter het huls van een ryK Italiaansch aannemer te Brooklyn, ontplofte heden morgen vroeg, sloeg een gat in den muur en verbrijzelde alle ruiten. De aan nemer, zijn vrouw en zyn kinderen werden uit bed geworpen dooor de kracht der ontploffing, die een paniek deed ont staan in de Italiaansche wijk van Brooklyn. Er werd niemand ernstig ge wond. HET INTERNATIONAAL ASTRONOMEN CONGRES TE LEIDEN. Met een toespraak van den minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen is Donderdagmiddag het in ternationaal astronomisch congres ge opend. dat ditmaal onder voorzitterschap van den directeur der Leidsche Sterre wacht-. Prof. Dr. W. de Sitter staat. Het congres duurt van 5—13 Juli en gedurende deze dagen zal een groot aantal zittingen gehouden worden en wordt een lijvig programma verwerkt. Ook is er tijd vrijgehouden om de ver schillende bezienswaardigheden van ons land te kunnen bekijken. Zoo zal het gezelschap van bUna 200 astronomen a.s. Zondagmorgen het Frar.s Hals museum komen bezichtigen terwijl Zon dagmiddag om 2.30 uur een orgelconcert ir. de Sint Bavo gegeven wordt. De Woensdag wordt besteed aan het bezichtigen der Zuiderzee-werken en de verschillende buitenlanders zijn er allen zeer op gebrand dat te zien. Ik zal mij er natuurlijk van onthouden in 't geen ik over het astronomen-congres ga ver tellen. in eenige details te treden, maar v..: ,-:?c.•«•hriivcn c-ver d'.e dingen. <i:e meestal voor de leeken een groote bekoring hebben. Wat dit congres van zoo groot belang maakt is dat voor liet eerst na den oor log de leden der „Astronomische Gesel schaft" uitgenoodigd zijn, zoodat dit congres werkelijk in alle opzichten in temationaal zal zijn. Nagenoeg alle bekende astronomen uit de geheele wereld, zoowel uit Noord als Zuid An. rika, Australië, Rusland en andere Europeesche landen zijn aan wezig. In de eerste plaats is het mijn bedoe ling de geweldige beteekenis, van een congres, zooals nu bij ons ten lande ge houden wordt uit te leggen. Terwijl vroeger de Astronomie in hoofdzaak was het bepalen der planc- tenbanen in ons zonnestelsel, is dit probleem tegenwoordig een klein in een onmetelijk aantal. Zooa's dc verschillen de paneten met zon en aarde een stel sel vormen, zoo is het de laatsten tijd al meer en meer duidelijk geworden, dat alle met het booie oog zichtbare sterren en de duizenden en millioenen die met kijker en fotografische plaat zichtbaar worden, een groot afgesloten stelsel ver men dat zich in «ille richtingen over af standen die in duizenden lichtjaren ge teld worden uitstrekken. Het interessante probleem van de huidige astronomie is nu uit te vorschen hoe dat stelsel in elkaar zit en wat de ontwikkelingsgang en de verwording daarvan is. Wil men nu den bouw van dit onmete lijke stelsel leeren kennen, dan zou men eigenlijk van elke ster precies de plaats moeten weten en afstand, de snelheid die ze heeft, het spectrum (lees tempe ratuur) en nog vele andere bijzonder heden. Er zijn er namelijk onder deze sterren veel, die voortdurend in lichtsterkte ver anderen. By sommige komt dit doordat een donkere voor ons niet zichtbare be geleider zich plotseling tusschcn ons en een heldere ster in beweegt. Bij andere zijn de gasmassa's waaruit de ster ;s opgebouwd voortdurend in beweging. E: gaat een reusachtige polsslag door zoo'n ster. 't Een oogenblik trekt zij zich samen en stijgt vele duizenden graden C.lslus in temperatuur. Het andere oogenblik zet ze uit en koelt daarbij snel af. Andere sterren zijn bijzonder door dat zij componenten zijn van een dub belster. d. w. z. twee sterren die dicht by elkaar staan, die gedurende lange reeksen van jaren voortdurend nauw keurig in 't oog gehouden zijn en waaf- oij is gebleken, dat zij ellipsvormige ba nen om elkaar heen beschryven. Dan zijn er de novae of nieuwe ster ren, die plotseling helder opvlammen, alle andere sterren in helderheid over treffen, om daarna te verbleeken, zoodat zU na enkele maanden tijds in de mach tigste kyker niet meer of ter nauwer - nood gezien kunnen worden. Tenslotte tusschcn alles in liggen dan verspreid nevelvlekken, ijle gaswolken, waarover men zoo goed als niets weet. Waar komen de sterren vandaan, hoe ontstaan zü en vergaan de sterren ook. Ik noem slechts enkele dingen uit de veelheid der grootsche vragen die het firmanent ons stelt. Tegenover dat alles staat de enkele astronoom machteloos. Dit begrUpt u direct als ik u zeg dat een globale schat ting van het totaal aantal sterren als uitkomst een duizend vüfhonderd mil- lioen geeft. De snelheden waarmee deze sterren door elkaar heen krioelen is naar onze begrippen reusachtig varieerend van 10 K.M. per sec. tot 200 K.M. bij de enkele sterren, terwijl bij sommige groepen snelheden van 1000 K.M. per sec niet zeidzaam zijn. Zeker die snelheden zijn groot, maar daartegenover staat dan. dat de afstan den naar verhouding ook groot zyn. zoo staan bijv. de verschillende constella ties die te samen den Melkweg vormen plus minus 2000 lichtjaren van ons af Hi begrijpt 1 lichtjaar afstand door 't licht in een jaar afgelegd). By die geweldige afstanden is de schijnbare verplaatsing aan den hème!. zelfs bij de zeer groote snelheden dat ze allen by de ultsterste nauweürigheid na verloop van tientalien zichtbaar ge maakt kan worden. Maar daartoe is het dan noodig de geheele hemel nauwkeurig na te vor schen, elke ster zoo zorgvuldig na te gaan in positie, helderheid en alles wat van belang is op te teeltenen en dan maar geduld hebben tot na eenige tientallen jaren zelf of door een ander dezelfde hemelstreek onderzocht wordt en eventueele veranderingen meestal zeer klein opgespoord kunnen worden. Alle sterren nagaan, ja u zult begrij pen werkelijk een enkeling staat mach teloos en zelfs een enkele sterrewacht machtelocs. Internationale samenwer king is noodig Elk sterrewacht heeft een bepaalde taak op zich genomen Dit is óveral bekend en zorgvuldig wordt gewaakt, dat geen onnoodige tyd en energie verspild wordt doordat twee hetzelfde doen. Op zoo'n internationaal congres wor den nu de rapporten uitgebracht over den stand der werkzaamheden, worden opdrachten uitgereikt en aanvaard. De resultaten in de afzonderiyke hemel streek behaald moeten gereduceerd worden op een enkele algemeene schaal om met elkaar vergeiykbaar te worden. Dit samenstellen van die schaal is op zichzelf een heel probleem dat met groo te moeite telkens weer opnieuw ver beterd wordt. Het geheele gebied der astronomie is daarom in afzonderiyke afdeelingen gesplitst. Voor elk daarvan is een com missie benoemd. De rapporten daarvan zyn samengesteld tot een lijvig boek deel. door de Cambridge University Press gepubliceerd. Deze rapporten zullen als basis voor de besprekingen dienen. Over de voor een leeken-publiek be vattelijke gebieden hoop ik dezer dagen nog een en ander van het op het con gres besprokene te kunnen vertellen. Dr. E. A. KREIKEN. Ie Astronoom aan de Bosscha Ster rewacht te Lembang, Java. BRUTALE INBRAAK. TERWIJL DE FAMILIE SLIEP Ten huize van een warmoezeniet in den Baarsjespolder gelegen achter den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, heeft 's nachts een buitengewoon brutale inbraak plaats gehad. De man merkte Donderdagmorgen vroeg bU het opstaan d3t de laden van kasten in zijn slaap kamer waren opgebroken Bij nader on derzoek bleek, dat de inbreker aan het werk was geweest toen hij. zijn vrouw en twee kleine kinderen in de bewuste kamer sliepen. De dader heeft een raam geopend en is zoo binnen gekomen. Daarna heeft hU, ongeacht de aanwe zigheid der familie, de kasten openge maakt en de laden nagezocht. Hij nam voor ongeveer f 800 aan gouden sieraden o.a. horloges, ringen enz. weg en door zocht vervolgens de jas van den tuinder Dit kleedingstuk lag/op den stoel naast het bed. Uit den zak haalde hü een por tefeuille, waarin zich een bedrag van f 400 bevond. Vervolgens is de man ver dwenen zonder een spoor na te laten. Niemand heeft iets van de inbraak ge merkt. De dader schijnt via een bruggetje en over ce velden naar de woning ge slopen te zijn. De politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg stelt een onderzoek in. Arendskerk 5 Juli 14 u. te Bremen v. Hamburg. Ares 5 Juli te Hamburg v. Rotterdam. Arendskerk 4 Juli van Hamburg naar Bremen. Buitenzorg p. 5 Juli Ouessant, Rot terdam n. Batavia. J. P. Coen 5 Juli v. Colombo, Batavia n. Amsterdam. Krakatau 5 Juli van Sabang, Batavia n. Amsterdam. Kota Radja 5 Juli van Rotterdam n. Londen. Kota Inten 5 Juli te Hamburg van Ro: tei'dam. Madioen 5 Juli van Liverpool, Batavia r. Rotterdam. Nickerie 4 Juli van Funchal. W.-Indië n Amsterdam. Prinses Juliana 5 Juli v. Southampton Amsterdam n. Batavia. Polydorus 4 Juli te Marseille, Java n. Amsterdam. Schiekerk p. 5 Juli Kaap Bon, Cal- cut'a n. Rotterdam. Springfontein 4 Juli te Zanzibar, vertrok 5 Juli n Dar er Salaam. Stuyvesant 5 Juli te IJmuiden van W.-Indië. Slamat Juli 13 u. te Marseille, Rot terdam n. Batavia. Sitoebondo 5 Juli te Soerabaja van Rotterdam. Tapanoeli p. 5 Juli 11 u. te Belawan v. Rotterdam. BENNEBROEK Ondertrouwd: J Ruysenaars en L. G. Kohier. Getrouwd: A F. J. Vasen er. A. A. M. Lommerse. M. G M. Holtkamp er. J Heemskerk. HAAR LEMMER LIED E EN SPAARNWOUDE. Ondertrouwd: J van der Laarse en H A L. Frankenfeld Bevallen: van Nicuwenhuijzenvan den Burg. z Wempe—Witteman. d.; Buys—Vnesekoop Corneiissen—Grif fioen, z.: de Meester—War.te. d. VELSEN. GeboortenM. Bronsema—Massier, d P. Bilder—Fennema d. H. M J van Leeuwenvan Olffen d Z. v. d. Wurf— Vonk z E. DUkman—Henneman d. A. Schijf—Hensen a. D. C. J. Bosman- de Ruiter d. M. Hania—Verhoeff d. C. C. Huysman—Rol d. T E. v. d. Pias- Pand z. B. W. BeekSchoots z. Overleden: Nicolaas Kroone. 70 j echtgen. van A. Zoon; Adrianus Schoorl 66 j., echtgen. van M. de Wit; Johan nes Schoorl 1 1/2 jaar, zoon van P. Schoorl. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. OOSTVOORN E Echte Slanja geeft cachet Menig gerst die er op let Dr. h.NANNING'S (Zetpillen tcpen aambeien.) Voor den Ambachtsschool-cursus. Aan de Ambachtsschool is 1 April j! een cursus geopend voor autorijden, los van het bestaande leerplan. Nu drie maanden later, hebben de leerlingen van dien cursus eindexamen gedaan. Dat betrof behalve bet schriftelijk en mon- delingen theoretisch gedeelte en ook de ryproef als practisch onderdeel. Woens dag en Donderdagavond werd dat rij examen gehouden. De cursisten waren daartoe bijeengekomen in het Kinheim- park te Bloemendaal met den directeur der Ambachtsschool den heer A. L. Hen- geveld. de leiders van den cursus, de heeren Meijerink, Blad en Van Hensber gen en eenige belangstellenden, zooals de heer L. van Essen, voorzitter van het door de verschillende Nederlandsche vereenlgingen op automobielgebied ge sticht Centraal Comité van Autobe stuurders. Dit comité houdt te Utrecht regelmatig examens, waar bestuurders een brevet van bekwaamheid kunnen krygen, het z-g. groot-diploma. Voorts was er de heer G. Hoogeveen. automo bielhandelaar te Amsterdam en Haar lem. De cursisten z-ijn meest personen van middelbaren leeftijd, alle menschen die reeds in een of ander vak werkzaam zijn dus en het autorijden er by geleerd heb. ten. Er zUn arbeiders en handelaars on der. maar ook leeraren en. doctoren. De proefritten worden gemaakt in aan de Ambachtsschool behoorende auto's, een Brennabor en een Austin, beide Euro peesche wagens dus. Bovendien hebben eenige welwillende autobezitters hun wa gens ter beschikking geteld.-Iedere can- c'idaat maakt een toertje door Bloemen daal waarbij' hij gelegenheid krijgt zijn vaardigheid te demonstreeren. In den Brennabor hebben wij een. ritje meege maakt. Uit het Kinheimpark vertrok ken gaat het met een gangetje van 20 a 30 KM. over Bloemendaalschenweg, Mollaan en Zomerzorgerlaan zonder moeilijkheden naar den Hoogen Duin en Daalscbenweg. Dan begint het. Geiyk met een scherpe bocht moet de automo bilist in spe de plotselinge steile helling nemen, van de vierde naar de derde en tweede versnelling overschakelen. In de volgende scherpe en hellende bocht komt juist een auto tegemoet. Een be nauwd oogenblikje. Midden op de helling stoppen, ce handrem aanhalen, dat de wagen niet achteruit de helling afzeult. dan weer vol gas vooruit, 't Lukt alle maal prachtig. Even voorbij 't Kopje een scherpe bocht naar links, meteen steil naar beneden, den Koninginne- duinweg af, de sleebaan van 's winters. Remmen dus. vooral In de scherpe bocht jes en by nauwe passages, en signalen geven. Onze candidaat komt er door of hy al jaren rijdt. Toch heeft hij maar 18 uren ryies gehad. De instructeur naast hem wijst den weg, door de nauwe we gen terug naar het Kinheimpark. Een moeilijke opdracht is het achteruitrij dend ronden van een vluchtheuveltje, waarop een boom staat by de Mollaan. Benauwde gezichten, een beetje zenu wen. maar ook dat brengen de candi- daten er keurig af. Zij demonstreeren nog eens hun stuurmanskunst met groeiend zelfvertrouwen in 't Kinheim park, waar in modernen tijd de wegge tjes al even nauw en kronkelend zyn aangelegd als in 't oude Bloemendaal Meneer Hengeveld en de instructeurs kunnen tevreden zijn. Er is geen enkel ongelukje gebeurd, de resultaten zyn uitstekend. Van de 23 cursisten zakten er drie. De overigen zyn nu vrijgesteld van het officieele examen, zy komen in de moois directeurskamer van het Am bachtsschoolgebouw hun diploma's in ontvangst nemen. Dc diploma-uitreiking. De gelukkigen werden door het be stuur van de Vereeniging voor Ny'ver- heidsonderwys ontvangen. Da voorzitter, ir. P. J. van Voorst Vader sprak hen hartelijk toe. Hij noemde het een groot voorrecht te mogen spreken by den uit slag van den eersten cursus. Hy herin nerde er aan. dat het initiatief voor dien cursus genomen weid door den heer Kengeveld. die de mogelykheid er van zonder steun van hooger hand aantoon de en daarmee het pleit gewonnen had. Toch zou de cursus niet mogelijk geweest zijn zonder de hulp van de heeren Meije rink. Hensbergen en Blad. Hun moeite vond ruimschoots belooning in de groote belangstelling der leerlingen, die allen tot het einde den cursus trouw bleven, maar toch wilde spr. hen namens het bestuur danken. Dank bracht hy ook aan de anderen, die meewerkten tot wel slagen. Met een gelukwensch besloot de heer Van Voorst. Vader. De heer Van Essen drukte zUn tevre denheid uit over den loop van het exa men en noemde het een byzonderen ge lukwensch waard, dat 7 candidaten het groot-diploma verwierven. Daarna sprak de Directeur. De hem gebrachte hulde voor het nemen van het initiatief droeg hij over op den voor zitter. Het bestuur dankte hy voor de steeds ondervonden medewerking. In 't bijzonder roemde spr. den yver. die de candidaten aan den dag legden. Zij of ferden veel moeite, geld en vrijen tijd. Van de zestien Nederlanders, die het groot-diploma bezitten levert deze cur sus er nu zeven. De directeur reikte daarop de diplo ma's uit. tot aller genoegen ook aan zijn echtgenoote, die den cursus gevolgd heeft. De heer W. Koutstaal voelde zich ge drongen iets namens de leerlingen re zeggen. Het succes, waarmee hy organi satoren en docenten feliciteert, kon niet uitblijven, waar zoo'n ambitie van beide zyden bestond. De cursus was van de leeraren het troetelkindje. Er heersch- te een kameraadschappelijke geest, de weg die ingeslagen was bleek de juiste. Den heer Hengeveld bood spr. namens de cursisten een foto in lijst aan. den leeraren schonk hij onder luiden bijval mooie cadeaux. en een foto van de leer- lingengroep. De heer Hengeveld bedankte tenslotte namens allen. De leerlingen zullen nog lang de aan genaamste herinneringen aan den cursus bewaren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 13) Ik ben niet van plan u te verraden zei Philip rustig laten wU elkander eerst goed begrijpen. U bent Spencer Tarrant, twintig jaar geleden veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens bedrog en poging tot moord. Ja, zei de man met een bitteren glimlach. voor drie kwart een man vermoord en dan nog den verkeerde! Ik weet het, zei Philip ontroerd. - en u bent ontsnapt, hoewel u spoedig vrUgelaten zoudt worden; waarom heeft u niet gewacht? Ik kon niet wachten, zei de man hartstochteiyk. ik heb op inUn kans gewacht van het oogenblik af, dat ik ln Princetown werd opgesloten. En nu heb lk de kans gekregen, maar ik ben nie: ontsnapt om vrU te komen, hij keek Philip uitdagend aan. ik was over tuigd dat ik zou worden neergeschoten. Kun je Je voorstellen, dat een man di uit de gevangenis omslagen wordt den dood boven dc vrijheid verkiest? Ja. zei Philip ernstig, maar wee; u dat er menschen zijn die u niet zoo schuldig achten als de reohtbank ge daan heeft? Tarrant lachte: een wilde lach. die in een snik eindigde. Is er een man op de wereld die ln mUn onschuld gelooft? Die is er. Philip ging op een steen zitten. Ik zal u zeggen wie ik ben. Lk ben Philip Arkwright. de zoon van John Arkwright. die eens uw beste vriend was. Herinnert u zich dat? Tarrant keek voor zich uit. John Arkwright mompelde hy. O ja, na tuurlijk herinner ik mU John Arkwright. Ais kinderen hebben we samen gespeeld. En als Jongelieden waren we veel bil elkaar. Hij was een geboren zakenman en ik was het niet. Hij heeft gepro beerd me op de been te houden, toen de boel verkeerd liep hy heeft me telkens gewaarschuwd en getraolit me te redden uit de handen van degene die me wilden ruïneeren. En u bent dus zyn zoon? Hij keek Philip aan. U lijkt op uw vader. Vader heeft me dikwijls over u ge sproken, viel Philip item in de rede; er was geen tijd voor een lang gesprek. Hy gelooft dat u niet met opzet verkeerd hebt gedaan en daarom zal ik u helpen.. Mr. Tarrant, zooals hy ook altUd ge tracht heeft u te helpen. Tarrant schudde het hoofd. Je kunt me niet helpen, zei hy. Ik ben ziek en zwak; ik heb in geen twee dagen gegeten; morgen zal ik een kogel in mijn hoofd hebben maar geen hand boeien aan! Philip begreep dat Tarrant niet wist wat er dien nacht gebeurd was. Er is iets heel eigenaardigs ge beurd. vertelde hU. men denkt dat u dood bent. Een vreemde.... een vrouw, die uw gevangeniskleeren aan had, werd vannacht neergeschoten aan den rand van Torren Mirc Voordat men haar lichaam bereiken kon was het reeds ver dwenen in het moeras, om er nooit weer uit te voorschijn te komen Begrijpt u dat? Philip had zijn hand op den schouder van Tarrant gelegd. Ik en mijn vriend zijn de eenigen die het weten, de politie heeft er geen flauw vermoe den van en wij zullen u niet venaden. De wereld denkt dat u dood bent. dus u bent vrij. Tarrant zat een oogenblik doodstil, het was alsof hy het niet bevatten kon. Bedoelt u. begon hij Philip viel hem ongeduldig in de rede. Het -s zooals ik u verteld heb; de vrouw die stierf, stond bekend als wilde Barbara. Ze zwierf in het moerland, niemand wist wie ze was. Een vreemd uitziende vrouw met wit haar? Die niet kon of wilde spre ken? Ik heb haar ontmoet en zy moet het geweest zijn die mijn kleeren heeft weggenomen, maar waarom deed zij het vroeg Tarrant, als in zichzelf., waarom? Hoe kwam zU aan uw kleeren? zei Philip. Dat keet lk zelf niet.Ik was ont snapt en in de richting van Wendleham gevlucht. Ik kende de geheime plekjes hier in het moerland van jongsaf aan. Ik wilde naar Lord Raynour gaan, een vriend uit mijn jeugd om hem te vra gen mij te helpen. Hij is altijd heel goed voor mij geweest. Een lakei ontdekte mU en ik vluchtte weer naar het moeras terug. Onderweg verborg ik- my in het huisje van een arbeider, die juist was uitgegaan en waar zich verder niemand bevond. Hier verwisselde ik van kleeren. De politie was my op het spoor, maar ik wist een veilige schuilplaats op het moeras. Toen verdwaalde ik echter in den mist en ontmoette de vreemde vrouw met het witte haar. zy wenkte mij en bracht niy veilig over het moe ras. Ik had mijn gevangeniskleeren mee genomen omdat ik bang was, dat die mijn bezoek aan het huls van den arbei der zouden v<m'aden en was van plan ze onderweg ergens te verbergen. Het eeni ge wat ik mij herinneren kan is, dat ik zo werktuiglijk bij me gehouden heb, zonder cv aan te denken. Tenslotte kwam ik hier en ben van uitputting in slaap gevallen. Ik ben nog een ko.t oogenblik wakker geworden en ontdekte toen dat mijn gevangeniskleeren weg waren. Ik was echter te vermoeid om er veel aandacht aan te schenken en ben weer ingeslapen totdat u my wekte. Waarom zou zij dat gedaan heb ben? mompelde Philip. Zy deed het na tuurlijk om uw leven te redden. Van mij die enkel verlangde te sterven! Tarrant laohte heesch. Maar misschien hing zij net zoo weinig aan het leven als ik. Wie zal het zeggen? Philip keek op zUn horloge en stond toen op. Het waarom van haar daad is met haar be graven ln de Torren Mire. Maar wij hebben geen tijd te verliezen. Luister ten eerste heeft u geld noodig. Philip nam uit zijn portefeuille een paar bankbiljetten en uit zyn zak wat goud en zilvergeld. Daar kunt u voorloopig mee toe, zei hij, en trek nu mijn overjas aan. Hy hielp Tarrant de jas aantrekken. Trek uw pet heel diep over uw gezicht, ging hij voort. en wees nie: al te bang, want iedereen denkt dat u dood bent. Ga naar Tavistock en pak den trein naar Londen. U kunt u in de groote stad het best verbergen en boven dien zoekt niemand naar u. Zoek dan na een paar dagen, als u er weer toon baar uitziet en van uw vermoeienis en emoties bekomen bent, mijn vader op. die blij zal zyn u weer te zien. Uier is het adres Hij krabbelde haastig een paar woorden op een visitekaartje dat hij Tarrant overreikte. Bovendien zal ik Vader alles schrijven en zal hy op uw komst voorbereid zyn. Over veer tien dagen ben ik zelf ook weer in Lon den en dan zullen wij daar elkander weer ontmoeten. Mr. Tarrant. Tarrant stond op. Ik weet niet wat ik zeggen moet of hoe ik u moet be danken. mompelde hy heesch. Wan neer ik nog leef, heb ik dat te danken aan die vrouw en aan u. Maar om u de waarheid te zeggen, ik geloof niet, dat ik verlang te leven, ik ben zoo moe, zoo doodmoe. Nonsens, zei Philip kortaf, maar vriendelyk, u weet niet of u misschien niet nog gelukkige jaren beschoren zijn en bovendien hebt u dan niets om voor te leven? Myn vrouw verliet my. toen ik de gevangenis inging, zei Tarrant dof. Neen ik heb niets om voor te leven. Plotseling veranderde zyn stemming. Ja toch, riep hU uit, er is iets dat sterker is dan liefde, sterker dan dood. Voor twintig jaren marteling zal God my wraak verschaffen, wraak op den man, die mij levend In de lie! zond! (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6