BUITENIANDSCH OVERZICHT ammrin- ER MOET GERATIFICEERD WORDEN. HYMANS INTERESSANTE REDEVOERING. MIJNHARDT'S BIOSCOOP TIJDSCHRIFTEN, SCHEEPSBERICHTEN GEMENGD NIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1928 Een termijn gesteld. T egen handels belemmeringen. België en 't herstelvraagstuk. De confercntie-OoHJn voor de afschaf fing der in- en uitvoerverboden is tot een beslissing gekomen in de twee giste ren uitgestelde kwesties: de Cechische reserves en de bepalingen aangaande <!-"* Inwerkingtreding der conventie. Daaromtrent schrijft de Te!.: De gisteren benoemde subcommissie voer laatstgenoemde kwestie had een voorstel gedaan, waar echter zooveel verschil van meening over ontstond, dat de commissie; hedenmiddag een nieuw voorstel moest uitwerken, dat ten slotte is aangenomen. De heer Wlbaut wees nog nadrukkelijk op het Nederlandsch voorstel om bij de regeeringen op spoedige ratificatie aan te- dringen en het minimum aantal ra tificaties voor het inwerkingtreden op 20 te bepalen. Thans ls overeengekomen, dat twin tig staten op uiterlijk 30 September 1929 geratificeerd moeten hebben. Achttien eaarvan worden in de conventie met name genoemd. Indien op dezen datum die staten nog niet geratificeerd hebben, zal de conferentie weer bijeen komen om te bespreken, wat gedaan meet worden. Anders treedt de conventie 1 Januari 1930 ln werking. Voor Amerika is met bet oog op de presidentsverkie zingen een uitzondering gemaakt, wat der: datum der ratificatie betreft. Oechoslovakye heeft zijn re serves voer auto's runderen, varkens en wijnen ingetrokken. Een compromis is tot stand gebracht tusschen Cechoslovakije en e enige natuurstaten in zake de Cechische reserves voor kwarts. Cechoslovakije sluit met bedoelde staten speciale over eenkomsten. De conferentie keurde dit compromis goed. Met de eigenlijke werkzaamheden is <D conferentie thans gereed. Maandag r illen de definitieve teksten der over eenkomsten nog worden behandeld. Als Hoover gekozen wordt. Volgens den correspondent te Wash ington van de „New York Sun", zal senator Borah, die een verwoed vijand is van den Volkenbond maar een warm voorstander van den wereldvrede, mi nister van buitenlandsche zaken worden voor het geval Hoover, de candidaat d?r republikeinen, tot president der V r.-enigde Staten gekozen wordt. Vrijdag heeft de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, bij de behandeling van zijn begrooting, in de Kamer een rede gehouden. Na een bespreking van de betrekkingen met Nederland betoogde de heer Hymans, dat de verhouding mot Luxemburg steeds beter wordt. Wij ontleenen daaromtrent aan do Tel.: Hy somde eenige beslissingen op. wel ke voldoening schenken aan Luxemburg- sche belangen, terwijl men liet in be ginsel eens is geworden oveT andere kwesties, zooals die der dubbele belas ting, waarvan de oplossing als nabij mag worden beschouwd. Sprekende over het herstelvraagstuk zeide de heer Hymans: „De kwestie komt thans opnieuw te berde. Zij werd ter sprake gebracht in den Rijksdag door den Rijkskanselier in zijn verklaring r.amens de nieuwe regee ring die in Duitschland tot stand geko men is. Hij heeft de Duitsche wenschen uiteengezet, zonder evenwel de voor waarden dei- door hem gewenschte op lossingen nauwkeurig te bepalen. België heeft levensbelangen te vrijwa ren: die zijner veiligheid in de eerste olaats; en degene die voortvloeien uit het herstel waarop het recht heeft we gens ten onrechte toegebrachte schade. In dit opzicht is onze houding zeer duidelijk. Zij wordt bepaald door twee intemai'onale overeenkomsten die wij geteekend hebben: die van Londen, waar bij het Dawesplan in 1924 in werking werd gesteld; en die van Washington, welke de betalingsvoorwaarden bepaalde van onze schulden tegenover de Ver- cenigde Staten in 1925. Ons begrootings- programma is voor talrijke jaren op deze beide overeenkomsten opgebouwd: de eer.e bepaalt de bedragen die wy' moeten ontvangen; de andere degene die wij moeten betalen; tusschen de twee is er een verschil ten onzen bate. dat thans meer dan 18 millioen dollar bedraagt, maar dat binnen enkele jaren bij de 28 millioen zal bereiken, om daarna gelei delijk te dalen tot ongeveer 17 millioen dollar in 1935—1936. Dit batig saldo komt volstrekt niet overeen met de zware lasten die de oorlog ons heeft opgelegd. Het Ls ech ter de eenige vergoeding- die de verdra gen ons verzekeren. Ook is het van het hoogste belang ,dat het in alle geval len voor ons behouden blijft. Het land zou zeker elke combinatie afwijzen, die de strekking zou hebben het te ver-min deren". De minister kwam tenslotte te spre ken over de Volkenbondsactiviteit; ten gunste van den vrede, en wees in dit verband ook op het voorstel van de V.S. tot uitbanning van den oorlog, een voor stel, dat onlangs aan België is overhan digd. het ijs. In de nabijheid vond men geen 1 levend wezen, zelfs geen plantengroei. Toen kwam men bij het goudgraversdorp Darwin", dat reeds vijftig jaar oud is en twintig hulzen telt. in deze omgeving zijn nog twee goudgroeven in werking en een of twee man werkten in een schacht, waar ze weinig erts bij elkaar scharrelden. Maar de hoop op het vin den van groote hoopen goud bleef in hen. Deze oude schatgravers zijn niet te bewegen eenige inlichtingen te geven. Ze bewaren hun kennis van de bergen als een groot geheim. Een zeer akeligen indruk maakt thans de oude goudgraversstad'Scidoo, twintig jaar geleden vol leven en bedrijf. Po- kerspel, drinken en moorden behoorden toen tot de orde van den dag. Maar de toevoer van water was zoo slecht, dat weldra de stad uitstierf of door de lie den werd verlaten. Tegenwoordig staan er nog de hotels en herbergen, het bank gebouw en groote danslokalen, maar geen levend wezen is er te ontdekken. Ontelbare ratten huizen op straat, deu ren en vensters rammelen in de heng sels. In het postkantoor en in de brie venbussen zyn nog tal van niet afge haalde brieven. De dein* van den bar bierswinkel staat wijd open, alsof men nog op klanten wacht en de lijkwagen staat gereed om uit te rijden. Maar Scidoo heeft nog één inwoner. In deze stad van den dood leeft één mensch, een man, een oude schatgraver, die met een langen witten baard en ver vallen kleeding door de straten zwerft. Hij is hier sinds, twintig jaar geleden, de stad werd gesticht en nog steeds hoopt hij in de omliggende bergen de groote goudvondst te kunnen doen. „Het dal van der. dood" zelf ligt schil derachtig tusschen de bergen. De bodem van het dal is krijtwit van zout en al- caliën en op andere plaatsen koolzwart van vulkanische asch. Groote uitge strektheden zijn ook met hard-geel duin zand bedekt. Ontelbare goudgravers hebben hier hun leven gelaten. In het dal van den dood" bevinden zich graven, waaruit als grafsteen een schop steekt, waarin naam en dag '.-au overlijden zijn ingesneden. Soms is er nog ingekerfd: „Van dorst omgekomen". Dicht in de nabijheid van „het dal van den dood" bevindt zich een oase van een Engelsche mijnmaatschappij, die hier. na jarenlangen, onvermoeiden arbeid, zoo iets als een paradijs heeft gescha pen. Daar groeien dadelpalmen, daar grazen koeien in sappige weiden, daar zijn zwembassins voor de arbeiders. Het personeel van deze mynbouwmaatschap- pij zijn, zonder uitzondering. Indianen. Zij alleen kunnen den hellegloed in de boraxmijnen verdragen. Nadat al het zoeken naar het wolframerts te ver- geefsch was geweest, moesten de schat gravers weer terugkeeren en bijna was de brandende dorst, welke hun kwelden, hen eens noodlottig geworden, want toen ze bij een watergat kwamen en daaruit wilden drinken, zagen ze daar dicht bij het geraamte van een paard en dat van zijn ruiter. Toen zij, daarop, voorzichtig, proefden van het water, bleek het een sterken arsenicumsmaak te hebben. In ae bergen om „het dal van den dood" wordt ook arsenicum gevon den. Het gevolg hiervan is, dat de meeste waterputten vergiftigd zijn, waaraan ze ker de dood van menigen goudgraver is te wijten. De geheele expeditie is, van weten schappelijk standpunt bekeken, een mis lukking geweest, maar de deelnemers hebben toch een kijkje gekregen in een bijna ontoegankelijk oord, waarvoor ze zeer zeker de ontzaggelijke moeilijkhe den op den koop meenemen. De negen nieuwe wereldwonderen. Men weet het, in de oudheid kende men de zeven wereldwonderen. Het wa ren 1. de pyramiden en de sfinx, 2. de hangende tuinen van Semiramis. 3. het graf van Mausoleus in Klein-Azië. 4. de tempel van Diana te Ephosus, 5. de ko lossus van Rhodos. 6. het beeld van Zeus in het dal van Olympia door Phidias vervaardigd en 7. de vuurtoren van Alexandrië. AUe 'fair deze wonderen zijn verloren gegaan met uitzondering van de pyramiden en de sfinx. Thans heeft een Amerikaansch tijd schrift aan een honderdtal bekende per soonlijkheden in Amerika de vraag ge richt, wat zij op het gebied van toege paste wetenschap voor de zeven wereld wonderen van onzen tijd houden. Den president van de Massachusetts- Universiteit werd verzocht uit de ant woorden. de zeven wonderen uit te zoe ken. Het gelukte hem in zooverre, dat hij niet zeven, maar negen wonderen vaststelde. Hij kwam tot de volgende: le. De ontdekking van de bacteriën en de toepassing der bacteriologie voor het welzijn van het menschelijk geslacht. 2. De vooruitgang van de wetenschap, wat betreft den bouw der materie en de onderzoekingen op het gebied der uit stralingen. 3. De toename van het gebruik der electriciteit als licht, kracht en in het verkeer. 4. De constructie van machines met inwendig verbrandingsproces (motoren). 5. De moderne methoden, toegepast bij den bouw van huizen met metaal en cement. 6. De moderne metallurgie. 7. Het conserveeren van voedingsmid delen met moderne methoden. 8. Het vliegwezen. 9. De ontwikkeling van machines, die den arbeid vergemakkelijken en de op brengst verhoogen. Wanneer men nog van het tiende wonder In dezen tijd kan spreken, dan is het volgens Prof. Stratten, deze: Ter wijl de zeven wonderen der oudheid vrijwel door den tijd verloren gingen, zijn de wonderen der moderne toegepaste wetenschap niet van den tijd afhanke lijk. Ze kunnen langer duren en zich verder ontwikkelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 69 Cent» per regel. Hoofdpijn-Tabletten 60c' Laxeer-Tabletten 60c' Zenuw-Tabletten 75CI Slaal-Tabletten90ct Maag-Tabletten 75cl u Bij Apoth. en Drogisten Cinema Palace. Het recht van den sterke. In het Cinema Palace komt deze week een geschiedenis uit de 15e eeuw op het doek. namelijk „Het recht van den ster ke". Het stuk speelt in Spanje, teen de zoogenaamde edellieden zich het recht toeeigenden, om de bruid van hun lijf eigenen als hun eigendom te beschou wen. De hertog De la Garda makt hierop geen uitzondering. Hij begeert de bruid van Montero, een beeldschoon Zigeu nermeisje. Als zij weigert wordt zij ge woonweg door soldaten naar het kasteel van den hertog gebracht. Hier beneemt zU zich echter door een dolksteeg het leven; als lijk wordt zij naar Montero teruggebracht. Deze zweert, zich op den hertog, die zijn geluk zoo wreed ver stoorde, te zullen wreken en wel met hetzelfde wapen. Als de hertog vele ja ren later met een schoone, rijke bruid, de nicht van den koning van Spanje, in het huwelijk wil treden, weet Montero dat te verhinderen. Ook hij eischt nu de bruid op. Het toeval wil, dat zij lief de voor Montero opvat, maar hij voelde zich reeds door haar kerkelijk huwelijk aan don hertog gebonden. Iedere bezoe ker begrijpt nu, dat de heTtog eerst zal moeten sterven voordat Montero met zijn geliefde kan trouwen. Dat gaat ech ter lang niet van een leien dakje. Mon tero wordt zelfs naar den brandstapel gevoerd, waar hy met den hertog een gevecht op leven en dood aangaat. De hertog moet hierbij, teneinde een blij einde van het stuk te krijgen, het on derspit delven. Mede door de prachtige tafereelen en costuums maakt dit grootsche filmwerk veel indruk. Ook vóór de pauze draait een groot stuk, getiteld „HuwelijksVhcantie". Een kunstenaar en zijn jonge vrouw beslui ten een poosje -vrijwillig van elkaar te gaan. een soort huwelijksvacantie te nemen, teneinde nog eens vrij te zijn. Dit heeft evenwel zulke eigenaardige gevolgen, dat de jonge menschen inge- lukkig zijn, als ze na veel emoties ein delijk weer en nu voorgoed in de ech telijke woning kunnen terugkeeren. Dol vermakelijke scènes komen in dit luch tige stuk voor, waarom onbedaarlijk ge lachen wordt. Ook kan men hierbij ge nieten van fraaien mannenzang. Als gewoonlijk wordt het programma met een bijzonder uitgebreid Wereld nieuws geopend. Rembrandt-Theater. Voor het bioscoop-theater hooren Watt en 1/2 Watt nog steeds tot de grootste attracties. Het is dan ook altijd weer een genoegen deze twee onnavolg- baren in hun avontuurlijk leven te vol gen. in hun onnoozelheid zetten ze de wereld op zijn kop en hun avonturen hebben bijna altijd de, logische gerede need. meest verrassende en minst ver wachte ontknooping. In Rembrandt viert 1/2 Watt deze week triomfen als bokskampioen, wint door het knock-out slaan van den bokskampioen Goliath 20.000 francs, waardoor hy het meisje, dat hy verlost heeft uit een bar, kan trouwen. 1/2 Watt, het meestal bange wezeltje, heeft in deze film, malgré lin, een heldenrol, welke hem als het ware opgedrongen wordt en waarby Watt als stille kracht achter de coulissen feiteiyk de doeltreffende en eerste kracht is. We willen den inhoud van „Watt en 1/2 Watt als bokskampioenen hier niet ver tellen, wel kunnen we verzekeren, dat ieder die naar de twee Denen gaat kij ken, een heel leutigen avond zal heb ben, bUzondere aandacht schenke men dan aan het publiek in het établisse ment te Havre, gedurende den boks match tusschen 1/2 Watt en Goliath. De uitdrukking der verschillende gezich ten en het zien meeleven van het pu bliek is een studie waard, zooals trou wens de geheele film bijzonder goed ver zorgd is. Als aardige verrassing toont het slot ons een 1/2 Watt in zakformaat. De „The Hiawatha's", de Indiaansche koorddanseres laten alles, wat tot nu vertoond werd, op het gebied van koord dansen. in de schaduw. Zy bewegen zich op het slappe koord, alsof ze een wandelingetje door den Hout maken, of op de danszaal bij Martin hun elegante dansen uitvoeren. Eenige.salto's morta- les doen ons den adem een oogenblik inhouden. Het is werkelijk iets bijzon ders. Het bijprogramma is heel goed en het Rembrandt-Nieuws belangwekkend. Luxor-Theater. Na de laatste werkelijk zeer goede pro gramma's in Luxor, (hebben wij in dit theater niet onlangs een reprise van Potemkin en de première voor Haar lem van de beroemde Russische film „De laatste dagen van St. Petersburg" genoten) ditmaal eenige minder diep zinnige werken. Twee hoofdnummers, beide van het oppervlakkige, maar on derhoudende genre, dat ons boeit zooals een goede trein-roman ons boeit. En is dat op z'n tijd óók niet aanbevelens waardig? Men gaat toch naar de bios coop om zich te amuseeren. Zoo zien wU dan in „De wraak van een spoorwegingenieur" hoe het toeval in honderd schakeeringen het spel des levens leidt; de entourage voor dat spel ls in hoogen mate opwindend en inte ressant: list, liefde, haat, moed, lafheid, een sneltrein die op hol slaat, een brug die instoi*tDit is het recept, dat als het goed toebereid wordt, zooals hier het geval is, één van die meer of imnder onschuldige sensatiefilms oplevert die het publiek nog steeds vermogen te ont spannen. De tweede groote film is romantischer, en minder sensationeel. Doch de lotge vallen van de 17-jarige lieftallige en zeer onschuldige dochter zijn toch ook zeer opwindend. En men slaakt een zucht van verlichting als zy van alle perikelen verlost is. Doch voor de filmregisseur daaraan toe is voert hij ons met zyn „slachtof fer" naar Weenen, naar Maxim, naar den commissaris van politie, want er is sprake van moordennfinu be- grypt wel, Weenen is groot, en de ge varen zyn velerlei Dit is in vage aanduidingen de in houd van de film „gevaren waaraan meisjes bloot staan". De revue en Polygoon's weekjournaal zyn beiden zeer belangwekkend, 't Is wel de moeite waard eens in Luxor te zien wat Polygoon wekelijks op 't gebied van filmreportage presteert. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i» 60 Cents per regel. So o 3 Ra bietten bij Hoofdpijn en Kiespijn Let vooral op <2cn naam Sanaplrln daar de« tabletten wettlfl bexberrod Hln legen namaak «n vcrvalachiog. Prl|» 25. -tO en 75 ct. EXAMENS MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES met 5 jarigen cursus. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: A. C. Adrian, H. J. A. Bannen 't Loo; G. J. van Batenburg; J. C. G. de Boer; H. Boon; J. Bosnak; J. E. Grooten B. S. Haentjens; C. E. Holst; A. J. P. A Klemkerk; M. I. van der Maaren Jansen; J. W. van der Mey; A. C. Mie- zerus; «J. Roeland; J. P. SiLakus; W, E. Thlerens; C. A. M, de Vries; H. C. Wierda; J. Slinger, s. J. C. Alewyn, F. A. Boerstra, A. Breebaart, M. P. ten Cate; P. A. J. Crommelin; H. Floor; E. O. B. Hoomans; F. A. Koek, C. J. van Nievelt; J. M, IJ. Rahusen; P. E. Roeske, H. -M. v. Rossem; E. A. Schor, J. van der Velde; R. E. Wefers Bettink, S. Plekker, A. Frekenhorst. Bevorderd van de 2de naar de 3de H. Alta, J. J. M. Budde, A. Fetzer, M. C. van Hooydonk, E. C. C. Kop, J. F. C. Machielse, L. H. Maks, C. J. M. Mooy, E. S. J. Schoevaart, G. W. Selle. E. H. van der Sluis, F. E. Slyper. C. Veerman, A. J. J. van der Weg. E. R. H. Wittop Koning, M. J. B. Drijver, J. van Eek, J. Eite, E. J. L. Haitsma Muilier. M. van Hemert, A. Hoeflake, F. A. B. Hoyer; S. W. J. Koppelman, E. over de Linden, Chr. van Looy, M. E. van der Meulen, M. J. G. Meyer, C. W. Miezerus, A. J. M. Müller, P. van Nievelt. A. Reus, S. Scheltema, J. van der Veen. M. Wories. A. M. Zaalberg, P. van der Zouwe, H. Zwanenburg. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: S. Addicks, M. E. V. M. van Alfcena. A. M. H. B. van Bemmel, J. Berghuys, B. F. Brandjes. J. G. A. Brusse, G. J. Kruyf, J. M. Maks. J. van Nifterik, J. IJ,Rees, J. Tymann, J. H. A. Wil ten, L. J. T. M. Zaalberg, S. Hover, A. van Bilderbeek, A. Blankevoort, L. G. Bos- schart, J. J. Burmeister M. M. Daey Ouwens. A. J. Deinum, H. Floberg, A. F. de Graaf, O. L. Groenevelt, M. van Hees, I. C. van Hooydonk, L-. Judels, E. J. Smits, M. Strebe, H. Vos. Voorw.: E. Broerse. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: A. H. G. van der Burg, E. S. Davidson, M. A. G. C. Driessen, W. F. L. van Gel deren, J. Haan, A. de Hosson, M. W. Bink, J. Brouwers, G. Haentjens, J. van Hemert, J. Hinloopen, A. R. Huisman, L. C. Kuiper, J. W. Pruisen, J. E. Steffe- laar, E. N. J. Sybrandi. C. J. E. Westen burg, de vakleerlingen: E. Brossois, V. van Waveren, A.' Zwanenburg, voor en kele vakken: B. M. S. Luining,, E. H. Snethlage; voorwaardeiyk: R. Timmer mans. R.K. Lyceum tc Haarlem. Geslaagd voor eindexamen H.B.S. (B.) J. P. Boot. C. P. van Galen, J. Koning, J. D. A. M. de Neyn van Hoogwerff, W. J. Nyboer, A. H. F. M. Nydam, C. M. A. Peeters, J. M. B. Yland. UITSLAG VEILING. Uitslag van de velling gehouden ten overstaan van notaris D. M. Klijzïng te Haarlem in café „Zomerlust" te Zand voort. 1. Een buis, pakhuis en erf a. d. Kos terstraat 7 en 9 N.V. Riepko, Amster dam, 6000. 2. Een huis en erf a. d. Jan Steen straat 12, S. Slagveld, Zandvoort 3200. 3. Vier huisjes en 2 pakhuizen a. h. Zeemanshofje, J. Kemp, Zandvoort sa men 3410. 4. Êen huis a. d. Oosterstraat no. 7 met het eeuwigdurend recht van erf pacht v. d. grond. W. Loos. Zandvoort. 2610. 5. Drie huizen en erven a. d. Kanaal- weg nrs. 2. 4 en 6 W. Loos. Zandvoort. samen 4380. 6. Een pakhuis a.d. Diaconiehuisstraat 17, met het eeuwigd. recht van erfp. v. grond. G. Bakkenhoven, Zandvoort 3000. 7. Het perceel Spoorbuurtstraat 6 en het hufe Spoorbuurtstraat 8, met het eeuwigd. recht van erfp. v. d, grond. W. Paap, Zandvoort 2529. OPBRENGSTEN N. Z. H. T. M. Overzicht der vervoeropbrengsten ge durende Juni 1928/1927: Lynen Scheveningen—Leiden—Kat- wyk/Noordwyk (incl. stadsiyn Leiden) 1928 130.760. 1927 133.811, per dag K.M. 1928 106.83, 1927 109.32; Leiden—Heem stede 1928 7.471, 1927 8.292, por dag K.M. 1928 10.25, 1927 11.37; Amsterdam— Zandvoort 1928 137.378, 1927 146.297, per dag K.M. 1928 163.54, 1927 174.16; Stads- lynen Haarlem 1928 73.560, 1927 71.585. per dag K.M. 1928 119.03, 1927 99.70. ZENDINGSFEEST Het zend .ngsfeest der classis Haar lem van de Gereformeerde Kerk wordt Woensdag 11 Juli in den tuin van het Brongebouw gehouden. De volgende sprekers treden op: Dr. H. Holtrop van IJmuiden, opening. Ds. W. Breukelaar van Zaandam, Dr. Of- fringa van Djokja. Ds. J. H. Telkamp van Utrecht. Ds. S. Datema van Drie bergen. Ds. A. Pos van Djokja, Ds. D. J. Couvée van Hillegersberg enDs. J.W. Sleitsema, Haarlem, sluiting. Het IJmuider muziekkorps verleen: zijn medewerking. DE GEMEENTE-SECRETARIS IS MET VERLOF. De gemeente-secretaris van Haarlem Mr. Th. A Wess'.ra is van heden af to: begin Augustus met vacantle. Waarnemend secretaris is dc heer A. J. de Landmeter, Griffier ten Stad- huize, HALFWEG. AARD APPEL VEILING. De aard appel veiling ..IJ-polders''' aan het Zijkanaal F) zal Dinsdag 10 Juli om half tien officieel geopend worden. Vervolgens wordt op alle werkdagen op voornoemden tijd geveild. NIEUWS UIT INDIë. Twee doodvonnissen. MED AN, 6 Juli (Aneta). De Landraad te Siantar heeft uitspraak gedaan in het drama, dat in November in het Sian- tarsche is voorgekomen en waarby een vrouw en zes kinderen gewurgd en in een ataphuis verbrand werden. Van de drie hoofdbeklaagden werden twee ter dood en een tot levenslange ge vangenisstra f veroordeeld. Twee mede plichtigen kregen twaalf en twintig jaar. Vier beklaagden werden vrijgesproken. Uitspraak in een moord zaak. MED AN. 6 Juli (Aneta). De Landraad te Tandjong Balei heeft vonnis gewezen in de moordzaak van den assistent Ro bert Allan, werkzaam op de onderne ming Soengei Rcembia, die door byi- slagen vermoord werd, Van de vier hoofdbeklaagden werden er drie tot achttien en een tot vyfllen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twaalf medeplichtigen kregen twee jaar en zes maanden en een vier jaar gevangenis straf. De nieuwe burgemeester van Bandoeng. BANDOENG. 6 Juli (Aneta). Het ambt van burgemeester is in een vergadering van den gemeenteraad overgedragen aan den heer Von Wolzogen Kuehr. die door drie leden van den Raad werd binnenge leid. Oud-Burgemeester Coops wenschte den nieuw bencemdcn burgemeester geluk en schetste uitvoerig den stand van de ge meentelijke werkzaamheden. Spreker be treurde het, dat er zoo weinig continuï teit in den gemeenteraad bestond. De heer Von Wolzegen Kuehr zeide, dat hij de voetstappen van zyn voorgan ger wenschte te drukken en deed hier voor een beroep op den gemeenteraad en op de ambtenaren. De oudste wethouder, het oudste raads lid, een inlandsch en een Chineesch raadslid huldigden daarop den heer Coops, die daarvoor dank zegde. Nadat de vergadering gesloten was. bood de heer Neeb namens den raad een souvenir aan den heer Coops aan, waarna de eere wijn rondging. AUTO-LEVEN. Het tydschrift Auto-Leven, dat in den Haag verschijnt heeft het voorbeeld van zijn Haarlemschen rivaal en collega De Auto gevolgd door zijn rormaat te vergrooten. Het blad is er ongetwijfeld fraaier en grootsoher van aanzien door geworden, al heeft de typografische uit voering ook voor deze verandering nooit iets te wenschen overgelaten. Zooals te doen gebruikeiyk is, zijn in difc eerste vergroote nummer vele bladzijden aan de uitgave zelf gewijd hetgeen o.i. den inhoud uit lezersstandpunt bezien nooit, ten goede komt. Maar dit is slechts een kwestie van een nummer en wy twyfe- len niet of de lezers van het Haagsohe blad zullen den uitgevers dankbaar bly- ven voor de metamorfose, die zy dit al tijd frissche orgaan, hebben laten door maken. Almkerk 6 Juli 3 u. van Duinkerken Australië n. Bremen. Alwaki 5 Juli van Las Palmas, Buenos Ayres n. Rotterdam. Algenib 5 Juli te Libreville, West- Afrika n. Amsterdam. Bintang 5 Juli te Manilla van Ba tavia. Bovenkerk 5 Juli van Hamburg naar Rotterdam. Baralt 4 Juli te Cristobal. Billiton 3 Juli van Beira naar Mo zambique Batoe 4 Juli van Singapore naar &oe- rabaja. Chr. Huygens 4 Juli van Singapore Amsterdam n. Batavia. Drechtstroom, st. 4 Juli van Freetown n Dakar Dinteidyk 5 Juli te Los Angeles, Rot terdam n. Pacifickust Delfland p. 5 Juli Las Palmas, West- Afrika n Amsterdam Eemland 6 Juli 24 u. van Buenos Ayres te IJmuiden verwacht. Grypskerk 3 Juli van Mombasse n. Port Said, Beira n. Rotterdam. Helder 5 Juli van Koko naar Warti. Hoogkerk 5 Juli te Hamburg van Rot terdam. Indrapoera 6 Juli te Rotterdam van Batavia. Insulinde p. 6 Juli Perim, Batavia n. Rotterdam. Klipfontein 6 Juli van Rotterdam n. Hamburg. Lochkatrine 3 Juli te Cristobal, Rot terdam n Pacifickust. Meliskerk 5 Juli van Bremen naar Hamburg. Medan 6 Juli 7 u. van Perim, Rot terdam n Batavia. Nias 6 Juli te Amsterdam van Ham burg. Oostkerk 4 Juli te Kobe van Rotter dam. Poseidon 6 Juli te Amsterdam van Hamburg. Rhea 4 Juli van Guatamala naar Kingston. Ryniand 5 Juli van Degama naar Port Harkourt. Simon Bolivar p. 5 Juli 12 u. Azoren, Amsterdam n. W.-Indië. Siantar p. 5 Juli Perim, Batavia n. Rotterdam. SLmaloer 5 Juli te Port Said van Am sterdam. Sembilan 3 Juli te New York van Batavia. Triton 5 Juli van Port au Prince naar Cap Haitien. Veendam p. 5 Juli Lizard, Rotterdam n. New York. Volendam 5 Juli van Halifax, Rot terdam n New York. IJselkerk 5 Juli te Genua. Rotterdam n. Br.-Ir.c:ë. Kota Radja 6 Juli te Lord.a var. Rot terdam. Sibajak 6 Juli van Singapore, Batavia naar Rotterdam- De schoone ceder. Onder de echte cederen, die in Euro- ra als sierplant worden gekweekt, is de veelbezongen boom van den Bijbel, at c'der van den Libanon „eres Lebanon de echoonstc. Heeft hij zyn volle hoogte bereikt cn is hy recht-op gegroeid, dan kan men. met reden, den ceder van den Libanon den mooistcn boom noemen Hij valt door zyn breede, platte kruin ciadeiyk op. Het is evenwel als zeker aar. te nemen, dat de cederen, toen ze nog dichte wouden op den Libanon vormden, om meer hoogere kruin hadden. Zoo lu bben dc hooge pijnboomen in de wou den aan de Oostzee, n.I. de prachtige Ri.-.ipynboomen zeer pyramidevomüge kruinen. Staan deze pUnboomen afzon derlijk. dan hebben zc meest een platte kroon. Een waarlijk mooie versiering heeft de cederboom in 7-Un dikke eironde keuels, welke, waar ze twee iaar noodie hebben cm ryp te worden, langen tnd l:un grUs-groene kleur behouden. Mooie cederboomen ziet men zelden. De machtige Zedrus Llbani was voor ei" Semitische Oosterlingen het symbool van kracht en sterkte. Dc geleovige. óp- r. elite man werd in den biibelschen als in den niet-bybelschen tijd met den c°- der vergeleken. De macht van God wordt in een psalm aldus geschilderd; „De stem van den Heer breekt cede- ir-n". Niet zelden plantte men by de geboorte van een knaap een cederboom Met de strakheid van den ceder worden eigenzinnigheid en stijfhoofdigheid ver geleken. Het hout van den ceder was voor de oude bewoners van het Oosten van zeer bijzondere beteekenls, Vervaardigden de P.monlciërs hun schepen niet uit het zoo voortreffelijke hout? En zoo dankt eigenlijk dit zeevarende volk zyn suc cessen aan de cederwouden van den Li banon. In den tyd van Koning Hiram van Ty:us, den tydgenoot en vriend van ko ning Salomo, was de Libanon dicht met cederwouden bedekt. Het geloof aan de on verwocstbaarheid van het hout van d n ceder was in Noord-Azië en Egypte d Lep ingeworteld. Men maakte afgods- b: clden en doodkisten uit dit hout. Me rk t koning liet zyn beeld uit het ceder hout snijden. Koning Salomo heeft veel cederhout gebruikt Voor den tempel en voor zyn paleis. Dit prachtige paleis v.r-rd door het volk „het Libanonwoud" genoemd. Do hars van den oeder werd in de oudheid zeer gewaardeerd en om zijn geur geprezen. Voorn 1. schrifturen werden met cederhars bestreken, om ze duurzaam te maken, zoowel in Rome als in liet Oosten. Van waardevolle gedich ten werd in Rome gezegd: „Ze zyn den ceder waard" of „ze ziln waardig met „Zedrus" (hars) te worden - bestreken", ar. a w. ze zUn van blijvende waarde. Do bfjbclschc naam „eres" werd ia het Hebreeuwsch zoo goed als uitslui tend voor den ceder gebruikt, terwijl hi; in andere Semitische talen ook werd aar gewend voor verscheidene soorten naals- hout. Eveneens heeft het latijnsche „ce- drus" ook wei „Citrus", zoowel als hei Grleksche „Medros" een meer uitge breide be teekenis. Het hout, dat onder den naam „Ce derhout" in den handel komt. is wel af komstig van zeer goede pünboomer. maar het echte cederhout wordt daar onder weinig gevonden Onder der naam van Spaansch cederhout, komt een houtsoort in den handel, dat even wel niets met den ceder gemeen heeft Van dit hout werden vroeger, in groote hoeveelheden sigarenkisten gemaakt Maar ook dit hout is zeer zeldzaam ge worden. Behalve de Libanonoeder komen oo'- nog twee andere cedersoorten voor a'- sierboomen in Europa. Uit het Zuidely- ke Him al a .i ageberg te stamt de Zedrus Deodora. terwUl de zedrus Atlantica in het Atlasgebergte is te vinden. Deze heide soorten zijn tientallen van jarer. laten tot ons gekomen dan de ceders van den Libanon. Het goudland Californië Nog tegenwoordig is de droom van het vinden van goud levendig in de lie den, die in Californië wonen en of schoon de meesten er toe zyn overge gaan te trachten het op andere wijze te krygen, zyn er toch nog velen, die in de aarde zoeken naar goud. We kennen uit den roman van Frank Noiris het z.g.n. „dal van den dood", het dal, dat 310 voet onder het niveau van de zee ligt en een der warmste plaatsen van de wereld is. Ter gelegenheid van een filmopneming werd een expeditie naar dit dal ondernomen, waarvan een der deelnemers, Jean Hersholt. met volko men vernietigde gezondheid terugkeerde. Hy had een zonnesteek gekregen en was zonder geheugen teruggekeerd. Eerst na maanden herstelde hij weder. Toen hy weer volkomen was hersteld, viel het hem in. dat hy by zyn verbiyf ln „het dal van den dood" verscheidene mine ralen had verzameld en mee naar huls had genomen. By de onderzoekingen van zyn materiaal bleek, dat men hier brokken had. welke bestonden uit wol- framorts. waarvan ae waarde ligt tus schen goud en zilver. Vrienden van Hersholt beraamden het plan. om weer naar „het dal van den dood" te gaan, waar reeds zoo menige tocht van zoe kers op hun weg naar den Stillen Oceaan was omgekomen. De moderne schatgravers gingen op weg en kwamen eerst langs een groot soda-meer, hetwelk in de zon krijtwit schitterde cn onbeweeglijk lag, als was

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10