BEURSKRONIEK FLITSEN DE WERELDPRODUCTIE VAN ELECTR0- TECHNISCH MATERIAAL. FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1928 Productie- en afzetproblemen. Afbetalingsstelsel en spaarsystemen. De Fransche valuta. Emissies. De beurs. Amsterdam, 5 Juli. Voor handel er. industrie is het vraag stuk der verkoopen cp termijnbetaling van zeer groot gewicht, daar "net nauw verwant is aan het probleem van regel matige productie-afzet. Dat het afbe- talingstelsel schaduwzijden heeft verminderde spaarlust. aankoop door financieei-zwakken. die na eenige ter mijnen niet meer kunnen beialen, waar door de eerste betalingen verloren zijn; dus vermindering nationaal vermogen is bekend, doch de fjnancieele en Industrieele wereld is het er reeds lang over eens, dat de voordeelen zwaarder wegen. Namelijk: grooter afzetmogelijk heid en vooral: regelmatiger afzet. Dit voorkomt de groote fluctuaties in vraag en aanbod, dus ook overproductie of te geringe productie op bepaalde momen ten. en daardoor grocte prijsschomme- lingen, welke tot allerlei onregelmatig heden en schokken in de productie aan leiding geven. Door de grooter afzet, ook onder degenen, die niet direct het volle bedrag ter beschikking hebben, stijgt, de productie, waardoor de werk gelegenheid en dus, in cirkelgang, -de welvaart der arbeiders, en hun afname- capaciteit van verschillende producten. Een ander .systeem, dat reeds in Am sterdam by Gcrzon werd ingevoerd, n.l. het rekening-courant-systeem, waarbij voor deposito's een zekere rente wordt vergoed, doch welk geld dan ook alleen gebruikt kan worden voor aankoopen In deze zaak. vindt den laatsten tijd toepassing. Zoo vergoedt de fa. Rudolf Karstadt. een warenhuis in Hamburg niet minder dan 12% per Jaar. Ook hier is opvraging van het tegoed slechts mogelijk, door aankoop van goederen. Dit is dus een combinatie van een spaar en verkoopsysteem. Het is duidelijk, dat de vergoeding van zulk een hoog per centage niet meer *is zooals bijv. Gerzon opgaf een intrest op het geld dat door de zaak gebruikt wordt als kasgeld. In deze 12% zit iets anders, r. l een zekere korting op den aankoopprijs der goederen, een premie dus op den afzet, een omzetprovisie zou men het kunnen roemen. En waar juist den laatsten tyd handel en industrie zich zoo sterk ver zetten tegen het te veroordeelen systeem van cadeaux en kortingen enz. lijkt het Hamburgsch voorbeeld niet navolgens waardig. Het zou kunnen leiden tot een wedstrijd in het geven van hocge per centages intrest, dat is: hooge kortin gen. En dat is een euvel, dat den bona- fide handei nadeel berokkent. Nog afge zien van het feit dat dit systeem zeker nog meer de spaarlust en dus de vor ming van nationaal vermogen belem mert, daar de spaarbanken immers slechts lage percentages kunnen ver goeden. Door de Jongste stabilisatie-besluiten fs in Frankrijk een opmerkelijk valuta systeem geschapen. Terwijl Frankrijk vóór den oorlog den z.g. dubbelen stan daard had, heeft het thans niet een zuiveren gouden standaard, doch een z.g. goud-baar-standaard (gold bullion standard). Of het hier gaat om een overgangsstadium naar den klassieken gouden standaard, dient afgewacht te worden. Voor den eersten keer in de ge schiedenis van het Fransche muntwezen Js de munteenheid nu in een directe verhouding tot het goud gesteld. Want onder de muntwet van 17 Germinal van het Jaar XI stond de Fransche franc in directe verhouding tot een bepaald gewicht aan zilver en eerst door aan neming van een vaste verhouding tus- schen de waarde van het zilver en het goud, en later door de beperking van de verplichting tot aanneming voor zil veren munt. werd de valuta van Frankrijk in verband met het goud gebracht. De nieuwe muntwet beteekent in elk geval een groote schrede vooruit; voorloopig brengt zy het directe systeem van den goud-baar-standaard, in zoo verre de Bank van Frankryk vry is. haar biljetten in plaats van met gouden munten, met gouden baren in te wis selen en daarvoor ook een minimum bedrag kan vaststellen. Daardoor wil men waarschUnllJk voorkomen. dat groote sommen goudgeld door de bevol king opgepot worden, want immers het slaan van nieuwe gouden munten neemt lUd In beslag. Na Ae geringe inzinking van Mei, heeft Juni weer een verhooging van de activiteit op de emisslemarkt te zien ge geven. Totaal werd vcor ruim 85 mil- lioen gulden ondergebracht (Mal 74 mill.) Daarvan kwam ruim 45 mill, voor rekening var. het binnenland (waar van 28 mill, obligaties en 17 mill, aan- deelen) en 40 mill, ran het buitenland (waarvan 31 mill, aan aandeelen). Opmerkelijk is. dat het buitenland in tegenstelling met vorig jaar nu voornamelijk met aandeelenuitgif ten aan de markt komt. Ook dit duidt op een terugkeer van normale omstan digheden en verhoudingen ten opzichte van het buitenland. Van de nieuwe emissies noemen wij: f 1.758.000 6% cum. pref. wd. aandeelen N.V. Gem. Bezit v. aand. Philips Gloei lampenfabrieken a 130% en f 4.427.000 gew. aar.d. a 250%; f 1 miilioen gew. aand. Magazijn de Bijenkorf a 115 en f 2 mill. 6% cum. pref. aandeelen tegen 100%; 100.000 gew. aandeelen American Beet Sugar a 15; 50.000 aand. Compania Hispano Americana de Electricidad van 100 pes. a 546% (f 273). De beurs was aanvankelijk zeer on geanimeerd. (het gewone verschijnsel) met uitzondering van enkele afdeelingen waarin iets bijzonders gaande was, zoo als industrieelen, waar claims Philips verhandeld werden Later werd de stem ming echter toch wat beter en kwam er wat kooplust opdagen, hetgeen de koersontwikkeling ten aanzien van vorige week zeer beperkt. Banken golden eer der een punt of wat beter. In de industrieele afdeeling ging de belangstelling in hoofdzaak uit naar Philips, waarvan de claims aanvankelijk verhandeld werden op 945 tot 980 gul den. De koers stelde zich daardoor na tuurlijk ex claim een dikke 90 punten lager. De mededeeling ln het prospec tus. dat de huidige dividendbasis ook voor het vergroote kapitaal gehandhaafd zou blijven, was overeenkomstig de ver wachtingen. Later stegen claims nog tot f 1025. doch deze topprys werd ge volgd door reactie. In kuntzydewaarden ging noga! wat om. doch de koersen verschilden per saldo zeer weinig. Margarine Unies gevraagd. Van de buitenlandsche waarden trokken vooral Norddeutsche Wollkammerei en Kali Industrie de aandacht op hoogere koer sen. Opmerkelijk was het voortdurende aanbod in Centrale Suiker, die per saldo bijna 10 punten moesten prysgeven, het geen op het lage niveau van ca. 75 vrij veel was. Calvé Delft gevraagd en beter. In Kon. Olie ging nogal wat om Deze werden ex 14% div. verhan deld en desniettegenstaande boette de koers per saldo slechts een punt cf 9 in. De geruchten omtrent overeenstem ming met de Standard Oil blijven hard nekkig aanhouden. In scheepvaarten ging weliswaar zeer weinig om. doch de grondtoon was beter en daar konden de koersen een puntje monteeren. De Ned. Scheepvaart Unie stelt verhooging van het kapitaal voor van f 75.250 000 tot f 150.250.000 De Java China Japan verkreeg machtiging tot uitgifte van 4 seriën aandeelen van elk f 1000.000. Rubbers, die aanvankelijk flauw in de markt lagen, kregen later op voor beeld van Londen iets meer weerstand. Men beoordeelt de toekomst van het ar tikel over het algemeen wat beter dan tot voor kort het geval was. Zoodoende ontstaat er af en toe wel eenige koop lust voor deze waarden. De koersen ga ven hier en daar een fractioneele sta ging te zien per saldo. Kendeng Lemboe keert 42% (v.j. 40%) div. uit. Dit viel erg mee, waardoor de koers een punt of tien, twaalf kon stügen. Suikerwaarden, die in den beginne flauw van toon waren, trokken later een weinig aan, zoodat het slot slechts enkele punten beneden vorig peil kwam H. V. A. ex dividend (15%) per saldo ongeveer 30 punten lager, wat voor dit hooggenoteerde fonds niet buitengewoon was. Tabakker, met weinig handel en later iets beter, kwamen dikwyis eerder wat lager af. Behalve Senembah, die vast was en ca. 15 punten winst kon boeken, op gunstige oogstverwachtingen. BEURSMAN. EEN KLACHT BIJ HET HANDELSREGISTER. WEGENS MISBRUIK VAN FIRMANAAM. Indertijd dreef de heer J. D. Weijers in het perceel Koningstraat 8 het „Ma- gazyn 't Pand". Nadat de heer Weijers zijn perceel aan de gemeente verkocht had, verliet hü de stad. Thans wordt in hetzelfde perceel een uitverkoop gehouden. Naar wij vernemen heeft de heer Weyers officieel een klacht bij het Han delsregister ingediend, omdat op de bei de ruiten van den winkel nog staat ge schilderd: J. D. Weijers en: Magazijn t Pand. Ook in advertenties worden deze namen genoemd. De lieer Weyers acht dit misbruik van zün naam en vroegeren firmanaam. De tegenwoordige huurder van het huis, de heer B. A. A. Lenderink de Vries, deelde ons mede, dat de naam „Het Pand" gekocht is dpor den heer Wit, een vroegere bed left de van den heer WeUers. die onder dien naam thans eer. zaak drijft in de Comelissteeg. De heer L. de V. hecht geen waarde aan den naam „Het Pand", doch wenscht dien. daar hij naar hij ons meedeelde niets meer aan het perceel ten koste wil leggen, niet va nde winkelruiten doen verwijderen. Hy heeft echter geen bezwaar, dat de heeren Wit of Weijers dezen naam doen verwyderen. In adver tenties heeft de heer Lenderink de Vries den naam „Het Pand" gebruikt, omdat hy niet wist. dat deze gekocht was door den heer Wit. De naam J. D. Weyers ls niet verkocht, en wordt door den heer L. de V. gebruikt met het woord voorheen er voor, waartoe hy meent ge rechtigd te zijn. Van een aanklacht was hem niets bekend, alleen was hem ver zocht den naam ..Het Pand" te verwy deren van den gevel. BEZWAREN TEGEN DEN DIENST. „U ZULT ER MIJ NIET MEE AFSCHRIKKEN!" Voor den Politierechter hadden zich een paar jongelui te verantwoorden: H. de W., kruideniersbediende te Kromme nie en P. V., kantoorbediende te Wor- mervesr. die baden opzettelijk geen ge hoor hadden gegeven aan de oproeping voor den Keuringsraad der militie te verschijnen. De eerste verdachte redeneerde, na volmondig het hem ten laste gelegde feit erkend te hebben: „De Keurings raad staat in verband met den militai ren dienst. Deze dient oiH de kapitalisti sche maatschappij in stand te houden c-n aan die maatschappy geeft ik myn krachten niet" Zoowel het O. M. en de Politierechter maakten hem er opmerkzaam op, dat iedereen de wetten moet gehoorzamen. De officier zeide dat het hier een mis drijf gold, omdat opzet in het spel was; had verdachte vergeten naar den Keuringsraad te gaan. dan was er sprake van een overtreding. De eisch luidde: 4 dagen gevangenisstraf. De politierechter legde verdachte een boete van 10 op subs. 5 dagen hech tenis maar waarschuwde hem dat een volgenden keer gevangenisstraf zou Op gelegd worden. „U zult er my niet mede afschrikken", merkte verdachte op. P.'V. zeide: „Ik ben anti-militairist en wensch my met die formaliteiten niet in te laten". Het bleek dat hij al 14 dagen gevan genisstraf had ondergaan omdat hy zich niet voor den militairen dienstplicht had aangegeven. „En is dat geen les voor u geweest?" vroeg de Politierechter. „Neen", was het antwoord. Eisch en vonnnls luidde: 14 dagen ge vangenisstraf. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen by: F. J. Honnebier. Nassaulaan 72, vier autobanden; Stapel, K. Karelstraat 46, gummibal; B. Debats. Ruichaverstraat 34 rood, beige ceintuur; Bur. v. Politie, Smedestraat, couponboekje stoomboot- dienst AalsmeerAmsterdam; A. Heins, L. Margarethastraat 36, 2 duiver.; Bur. van Politie, Smedestraat, halsband met riem en een kraansleutel; Kennel „Fau na", Parklaan: zwarte kat, gebracht door v. d. Beidt, K. Houtweg 43, A. Aris- hoek, Anslynstraat 11, zwarte portemon- nale met inhoud; J. v. Oosten, Korte Margarethastraat 3. bruine portemon- naie met inhoud; P. v. Eekhout, Korte Poellaan 9. pakje met badcostuum enz. R. Nies, Wouwermanstraat 17, gTijze pet. Saenredamstraat 5a. blauwe pet; H. Bosman, Gen. de Wetstraat 43. gTijze regenjas: W. Kroon. Gen. Cronjéstraat 64, rywielbelastingmerk; Bur. van Poli tie. Smedestraat. rywielbelastingmerk in étui; B. Consent, Nachtegaalstraat 73, damesrywiel; C. v. d. Pieterman, Van Zeggelenstraat 33, bruine actetasch; Ch. Steffens, Spaarne 36, touw; J. O. Hulj- gen, Grebberstraat 6, wollen kindervest. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1243 WEGSPLITSING Vader stopt by een splitsing in dei weg en oppert de veronderstellin; dat ze hier rechtsaf mee ten vader speurt vergeefs naar een wegwijzer het debat over de vraag: links of rechts wordt scherp vader verklaart, dat hij de wijst' zsl zyn en liet op de kaart zal na- kyken kan het niet op de kaart vinden, maar uit ncgeens zijn overtuiging dat ze rechtsaf moeten stapt na een heftig debat uit om het iemand te vragen, maar zi:t niemand verliest tenslotte het debat en slaat links af eenige henderden meters verder vereenigen de belde wegen zich weer en voor- en achterbank voe len zich dwaas. (Nadruk verboden). De Philips' fabrieken te Eindhoven die eenerzyds als model-industrieele onderneming als voorbeeld gesteld mo gen worden, vormen andsrzyds een complex, hetwelk grooten invloed heeft op de positie van onze handelsbalans in 1925. Van den werelduifcvoer aan lampen, die biykens de jongste publicaties 132 miilioen goud francs bedraagt, expor teerde ons land 35 pet., Dultschland 25 pet. en Frankryk 6 1/2 pet. Nederland en Dultschland te zamen exporteeren dus meer dan de helft van den wereld- uitvoer aan lampen, die in totaal circa 8 pet. bedraagt van den werelduitvoer aan electrotechnisch materiaal. Tegen over een invoer in ons land aan electro technisch materiaal, welke in 1925 een waarde vertegenwoordigde van 58 mii lioen goud francs staat een uitvoer van lampen tot een waarde van 46 1 '2 mii lioen goud-francs, terwyl de totale uit voer van electrotechnisch materiaal 66 miilioen goud-francs bedroeg. Deze cij fers toonen wel overduidelijk aan, dat de lampenuitvcer uit ons land zeer be- langryk is en circa 80 pet. bedraagt van den invoer van electrotechnisch mate riaal. Door Dr. Ing. L. G. Stokvis zyn aan deze cyfers enkele beschouwingen ge- wyd, waarin de schrijver er op wijst, dat het bovengenoemde Nederlandsc'ne exportcyfer (35 pet.) sterk in het oog springt tegenover het Fransche cijfer (6 1/2 pet), een verschil, hetwelk zich op overeenkomstige wyze aan ons voor doet, wanneer men de inkomende rech ten op lampen voor beide landen verge lijkt. Deze bedragen voor ons land 8 pet. van de waarde, voor Frankryk gemid deld 42 pet. Nog sterker treedt een der- gelyke overeenkomst naar voren, wan neer de vergelijking wordt gemaakt voor de were'dmarkt en de beschermende rechten gesteld worden tegenover den totalen uitvoer. Als gemiddelde van de beschermende rechten is genomen het gemiddelde van de hoogste en de laagste rechten voor: electrlsche machines, ka bels. instrumenten, telefoon- en tele graaftoestellen benevens lampen. Verge leken met de relatieve grootte van den uitvoer, zien de cyfers voor 1925 er als volgt uit: Engeland: Rechten 0 pet., groote v. d. uitvoer 23 pet. Duitschland: Rechten 9.5 pet., groot te v. d. uitvoer 16 pet. Zweden: Rechten 16 pet., grootte v. d. uitvoer 15 pet- Frankrijk: Rechten 30 pet, grootte v. d. ultvccr 9 pet- Ver. Staten: Rechten 35 pet., grootte v. d. uitvoer 8 pet. De grootte van den uitvoer neemt af in omgekeerde verhouding tot de be schermende rechten. De cijfers van de wereldproductie der electrotechnische industrieën dienen met de nooöige voorzichtigheid bekeken te worden. De oorlog, de inflatie en de ont wrichting van het economisch leven in bijna alle landen hebben het uiterst moeilijk gemaakt alleszins betrouwbare cyfers te vinden. Hoe het zy, zoowel in 1913 als in 1925 zyn de Ver. Staten. Duitschland, Engeland en Frankryk te zamen de producenten van circa 75 pet. van de wereldproductie aan electrotech nisch materiaal. In 1913 stond Duitsch land op de eerste plaats, in 1925 de Ver- eenigde Staten. Voor zoover betreft de jaarlijksche productie per arbeider blijkt dat de Vereenigde Staten in 1913 30 pet meer en in 1925 40 pet meer per arbeider produceerden dan het gemiddelde, ter wijl Frankryk per arbeider in 1913 45 pet. 'minder en in 1925 46 pet. minder produceerde dan het gemiddelde. Vóór den oorlog voerde Duitschland in vergeiyking met zijn productie het meeste uit. met Frankrijk was het geheel andere gesteld. Dit land voerde in 1913 meer in dan het uitvoerde. Na den oor log is de toestand evenwel geheel anders geworden. Duitschland is van de eerste plaats verdreven, welke is ingenomen door Engeland. De cyfers van 1913 en 1925 geven het onderstaande beeld: Relatieve grootte v. d. uitvoer 1913 1925 Duitschland 0.24 Engeland 0.23 Engeland 0.17 Duitschland 0.16 Ver. Staten 0.10 Frankrijk 0.09 Frankryk 0.01 Ver. Staten 0.08 Vergeiykt men de tabel der jaariyk- sche productiecijfers met bovenstaande, dan biykt dat de waarde der productie in de Vereenigde Staten tusschen 1913 en 1925 -verviervoudigd is. doch uitslui tend als gevolg van meerder inlandsch gebruik, ce uitvoer is nl. ongeveer de zelfde gebleven. Het productie-cijfer voor Duitschland is tusschen deze jaren met 60 pet- toegenomen, voor de Ver eenigde Staten met 400 pet., voor Frank ryk met 280 pet. en voor Engeland met 72 pet. De Duitsche uitvoer is met 8 pet. verminderd, die van de andere landen is geiyk gebleven of toegenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 cents per regel. DE STAKING DER SCHILDERS GEZELLEN. Woensdagochtend heeft er, terzake het conflict op hst bouwwerk der firma van Brussel aan de Oost-Indiëstraat van de Woningbouwvereeniging St. Jozeph. een conferentie plaats gevonden tusschen een schilderspatroon en 't be stuur van den Nederl Schiidersgezei.er.- bond. Aan het slot van deze conferentie werd door den werkgever eenige verbe tering in de arbeidsvoorwaarden toe gezegd. doch in een daarna gehouden "oyeenkemst der stakers, waar door het bestuud verslag werd uitgebracht van de geveerde besprekingen werd het resul taat onvoldoende beschouwd en bssloot men het conclict te deen voortduren. Ds byeenkomst der werknemers sprak zich uit da: de dcor hen gestelde eïsehen niet alleen billijk maar ook mogelijk zyn en dat men deze eischenbleefhand- baven. VERBETERINGEN OP HET BLOEMEND A ALSC1IE STRAND. Na het aanleggen van de telefonische verbinding naar het politieposthuis aan het einde van den Zeeweg, een noodza kelijkheid waarop dikwyis werd gewezen heeft het gemeetebestuur dezer dagen ook een pemp laten slaan naast het politieposihuis. ter verstrekking van drinkwater aan strandbezoekers ep kampeerdere. Deze attentie zal docr duizenden op prijs worden gesteld. De autoparkeerplaatsen voldoen niet min der goed. De Zeeweg blijft nu ruim en in het algemeen geven de automobilisten gewillig gevolg aan het verzoek van de gestationneerde politieagenten en bren gen hun auto' naar de parkeerplaats. De ten Noorden van het Politieposthuis aangelegde glooiing langs den duinrand naar het strand wordt al evenveel ge bruikt als de steenen trap. De langza merhand tot standgekomen verbeterin gen trekken steeds meer kampeerders. Ondanks het feit. dat er nog slechts weinig warme dagen zyn geweest, is het aantal kampeerders toenemende, niet het minst, omdat het kampeeren te Zanö- voort niet bepaald goedkoop is, en het aan het Bloemendaalsche strand gratis mag TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEYERMANS". In de gehouden ledenvergadering van bovengenoemde tooneelvereeiniging kwam o.m aan de orde bestuursverkie zing wegens het vertrek van den heer J. C. Jansen welke de functie van voor zitter vervulde, naar Amsterdam. Na de gehouden verkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld J. C. F. Schïffer, voorzitter: H. de Mon. pen ningmeester; J. A. Boerigter secretaris, mevr. Renout, 2e penningmeesteresse; en H. Wernlk 2e secretaris. Besloten werd het speelseizoen te openen op 4 September a.s. terwy'. als regisseur werd benoemd der. heer Strouken, (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP. 11) Misschien kwam het door de opmer king: „Dit is mUn rytuig", dat Ben op een inval kwam vooral omdat hy wist dat Rose bil liet Concertgebouw stond tc wachten, terwijl andere hoe ren met taxi's eraan kwamen rijden. Hy toch had beloofd haar thuis te brengen voor half twaalfDat ulles en dan de muziek.... en liet oogenblik. dat zy tegel Uk het programma hadden willen oprapenIn alle geval, hü ademd' diep en zei. by na boos: „Best, als je Jc wagen niet wilt verhuren, zal ik je ver tellen. wat ik zal deen Ik kzal dat ver- wer.schte ding van Jc koopen!" De chauffeur keerde zich om en kee' hem aan en als Je daar bil was ge weest zou het je getroffen hebben, da' zy beslist op elkaar leken.. Ben en d; chauffeur. Alle twee waren groot en slank, beiden hadden blauwe oogen en een blozend gelaat. Maar de mond van den chauffeur was in de hoeken als liet ware ingezakt zeker door de gewoonte daar een sigarette te houden en zyn neus rag eruit, alsof het neusbeeïjtje ge broken was geweest. En zijn oogen had den een soort van hypnotische kracht. „Koopen?" zei hij. „waarom wilt u mUn wagen koopen?" ..Daar is een jonge dame. die naar huis moet. gaan", zei Ben. „En als je den wagen niet wilt verhuren, zal ik hem koopen. want er is geen ander middel. Er is niet veel om te koopen". voegde hy eraan toe. het rUtuig beter bckykend.„Maar als je werk wilt hebben kan jc het van my krUgen en gauw ook". Om de waarheid tc zeggen, de auto leek op een natte schildpad met z'n kop buiten de schaalzooiets als een ve teraan uit den laatsten oorlogstijd Maar het was een merk. dat Ben kende en waarmede hy op de hoeve van zij:: vader te Norwich dikwyis gereden had Hy wist ongeveer wel. wat die kleine dingen waard waren en dat men ze nogal gemakkeiyk van de hand kon doen. „Koopen?" herhaalde de chauffeur n hy deed zUn best om er zoo bedaard mogelUk uit te zien. opdat Ben nie' ,-ou merken, dat hy inwendig blij wa van het ding af te zijn. „Hoeveel geeft u voor den wagen?" „Twee honderd vUftig dollars". „De motor is het alleen waard", spot te de chauffeur. „Maar ik zal u zeggen wat ik zal doen Ik vraag vijfhonderd" ..Drie honderd", zei Ben. ..Vier honderd!" „Drie honderd vyrtig. als je mij naa- Gramercy l'ark rUdt", riep Ben uit, toen de regen steeds harder neersuis- de. En ziende dat de chauffeur byna be sloten was sprong Een naar binnen er. opende het raampje achter de zitplaats van den chauffeur: „Ryd eerst naar het Concertgebouw", zei hij, „onderweg zal ik het geld uittellen. En je krygt nog een extra fooi, als je ons voor half twaalf aan het Gramercy Park brengt". Het Kikt langer dan het was. Maar als je erop let, dat Ben hard geloopen hacl en dat zUn gesprek met den eige naar van de Schildpad biina ademloos was geschied, kan je begrUpen. dat hy terug was aan het Gebouw slechts een paar minuten later dan hii er vandaan ging. Inderdaad was de menigte onder de peristyle grooter dan te voren en allen schenen op den Schildpad los te willen gaan, toen die naast het trot toir stopte. „Bezet!" riep Ben kortaf en staand naast het portier wenkte hy Rose cir zco gauw mogeiyk in te stappen. En o, wat was zy biyzeker zov 'edere andere Jonge dame daar in d' hal haar benUden. „O, was is u gauw terug!" riep zy uit terwijl zy wegreden. „Maar, arme jonger, ik geloof dat je doornat bent" „Och neen", a:\twoordde Ben. „het is maar mijn overjas. Toon hU zün voeten verzette om haar meer ruimte te geven, deden zün schoe nen: „Sic. .e. .e. .s". „O, me dunkt, je bent verbazend leuk werkelijk, dat denk ik", zei zy me: bewondcrenden blik. Tierst bezorg jc my de mooiste loge van de zaal, terwyl er honderden afgewezen zün. die er niet meer inkonden en r.u bon je heen gegaan en hebt voor mU deze mooie. warme taxi gevonden, als duizenden jawel, duizendenhalf gele werden om er een te krijgen!" Arme jongen! Ja, hU' was nat en zyn broek zat vastgeplakt op zyn knieën. Toen zU dat zag, maakte zij een ge luidje van sympathie, zoo iets als het spinnen van een poesje, terwijl zy hem zachtjes over den rug van zyn hand streek. En alsof het zoo moest, draaide de hand om Het was nog vyf minuten voor half twaalf toen zy stopten vlak voor he* huis van oom Christoffel en Rose ver dween op de stoep. „Ryd om den hoek", ze! Ben, „en i' -al je Je geld geven". Toen de chauffeur het in ontvang?" had genomen, klom hü van den bok e- zei: „Daar de wagen hoort u toe. I' moet nog naar Grand Street". En hü maakte een veelzeggend gebaar, waar over Ben naderhand tlid genoeg- kreeg om na te denken. „U zult dry f na! worden daar op den bok", zei hij „Wilt u deze regenjas en pet koopen?" De jas zag er eigenaardig uit. aoo'r. groenachtig geel met een broeden kraag dia, In dc hoogte ken gedaan worden en dan byna het heele gezicht bedekte, de lapellen konden over elkander geslagen en vastgemaakt worden met een soort gesp, zooals boeren en buitenlui gebrui ken. De pet was van hetzelfde maaksel ..Hoeveel?" vroeg Ben een beetje tv.-y- felachtig want nu Rose veilig thuis geko men was, was zün koorts van verkwis ting voorbU. „Och. u bent een aardige meneer", ze' de chauffeur. „Ik geef ze op den koop toeals u mU uw hoed geeft". Het was een goede rail, vooral onder deze omstandigheden en Ben deed het Eerst verwisselden zü van hoofddeksels en dan wierp de chauffeur de regenjas over Ben's schouders. Deze begon di' dicht te knoopen, natuurlijk bovenaar beginnend en verder naar beneden. Toer hy zich oprichtte, was de chauffeu verdwenen om den hoek van de straa' „Grappig", dacht Benny.... hy wa ren aankomend architect en geen -enman, most Je denken. ..Me dunk dat hy een bewijs had moeten teeken maar ik kan een beësdigde verklarin 'aten opmaken, als ik het ding ver koop". Hy wendde zich naar de Schildpad er deze leek hem aan te kUken. nat en oud en wereldwijso. ver boven haar jaren. ..Het ls al een tUdje geleden dat ik cr zoo een gereden heb", dacht Ben. terwijl hy op den bok klom. ..maar dat zal ik toch wel niet vergeten hebben". Bedachtzaam trok hii de handle over en zette zijn voet op het pedaal; de Schildpad sidderde en bromde eer. beetje terwyl zy voortreed. HOOFDSTUK 7. Toen Ben wegreed met de Schildpad, terwyl de regen nog steeds neerstriemde, was zün eerste idee om naar Mrs. Bul lock's huis te ryden en den wagen den heelen nacht voor de deur te laten staan. „Het eerste wat ik dan morgen zal doen ls een tweedehands koopman te zoekeniedere taxi-chauffeur kan my er een opnoemenen daar het ding te verkoopen. eer ik naar mUn werk ga". Maar langzamerhand kwamen w r.ooHükhed'n. ..Ik zou i worden dco- de po'it ie als Ik d- - - gen d n g-1 --':n nacht on t taan", dr "w 'j n nu nogal wat tijd cm koopman te vinden, roo wc- n morgen. Als de oude lxtas er merkte. Het beste zou zün de taxi in een ga rage te brengen. „Morgen is het Za terdag", dacht Ben, „dan heb ik den heelen middag om die te verkoopen. Daarom meet ik haar voor den nacht opbergen en vooral niet ver van mij a woning". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6