I "UITEN! ANDSCH OVERZICHT r" PHILIPS RADIO 70 KRUISWEG 70 Haarlem's Dagblad Adverteert De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 9 JULI 1928 POLITIEKE MOORD TE SOFIA. De regeeringscrisis in Zuid-Slavië. ENGELAND EN DE VOORSTELLEN VAN KELLOGG Leider der Komltadsjl's neer geschoten. Zaterdag tegen middernacht Ss. vol gens de Tel., generaal Protogerof, de lei der der Macedonische Komitadsji's door drie mannen te Sofia op straat dood geschoten. De moordenaars wisten in de duisternis te ontkomen. Protogerof. die doodelijk gewond werd. overleed spoedig nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen. Een man, die den generaal vergezelde stierf reeds ter plaatse; hij- werd het eerst door de moordenaars overvallen. Het bericht van den aanslag ver spreidde zich als een loopend vuur door de stad en maakte een diepen indruk. Er werd aan herinnerd, dat de Joegosla vische regeering onlangs een half mü- lioen dinar op het hoofd van den gene raal heeft gezet. Protogerof was een oud-bestuurslid van het centrale Macedonische revolu- i tionnaire comité, op wicn reeds voor de tweede maal in acht maanden een aan slag werd gepleegd. Den eersten keer werd hij slechts licht gewond. Den laat- sten tijd had de generaal zioh uit de Macedonische organisatie teruggetrok ken wegens mee mngsverschilien met de andere bestuursleden. De politie zou volgens een later be richt een der daders gearresteerd heb ben. 2Un naam wordt echter geheim ge houden. Het. tweede slachtoffer is waar schijn 1 tik ook een bekende politieke per soonlijkheid. Dr. Korosclsj kabinetsformateur. Do leiders ran de meerderheidspar tijen uit de Skoepstjina hebben, volgens een telegram uit Belgrado besloten den Koning voor te stellen den Sloween- schen clericaal dr. Anten Korosetsj met. d 1 vorming van een zakenkabinet te bel; i. Korosetsj zal. daarbij gesteund door dezelfde meerderheid, die de vo rige regeering had, trachten met de oude Skoepstina den parlementairen ar beid voort te zetten. Het het oog hierop zal hij in de eerste plaats traohten de oneenigheden tusschen Serviërs en Kroaten uit den weg te ruimen en de incidenten in de Skoepstjina van 20 Juni j.l. tot een oplossing te brongen. Immers in deze beide kwesties ligt de ooraoak van alle moeilijkheden. De opdracht van den koning aan Korosetsj zal waar schijnlijk Zaterdagmiddag nog plaats hebben. Kellogg's voor stellen. De Britsche draadlooze dienst wijst er op, dat het steeds vast heeft gestaan dat Groot-Brittannië zijn definitieven steun zou verleenen aan het pact van Kellogg tot afzien van den oorlog. Het nauwkeurig onderzoek waaraan het do cument te Londen wordt onderworpen met betrekking tot de bestaande ver plichtingen op grond van het pact van den Volkenbond en het verdrag van Lo carno wordt beschouwd als een nood zakelijke voorbode van de teekening. Dit welwillende onderzoek heeft een gevor derd stadium bereikt, waarin de juiste phraseologie van Juridisch standpunt wordt bestudeerd, daar het als van groot belang wordt geacht dat ieder gevaar voor misvatting of voor uiteenloopende interpretatie door de onderteekenaars zorgvuldig dient te worden uit den weg geruimd. Intusschen wordt de wensche- lijkheid om vertraging te voorkomen bij de voltooiing van dit noodzakelijke voor bereidende werk niet over het hoofd ge zien. (Bbld.) Naar de Londensche correspondent van de ..Echo de Paris" meldt, zou de Britsche regeering weinig 1st gevoelen, zich ter zake van het anti-oorlogsver drag bij de houding van Frankrijk aan te sluiten. De Britsche regeering weigert mede te werken aan een protocol bij het verdrag, waarin de reserves van de verschillende regeeringen zouden wor den opgenomen. In strijd hiermede is evenwel een Havasbericht uit Londen, waarin wordt medegedeeld, dat de Britsche Minister van Buitenlandsche zaken, Sir Austen Chamberlain, het Fransche voorstel tot. het opnemen van de Fransche en Brit sche reserves in een protocol onderzoekt. Ofschoon men in do kringen van het Britsche ministerie van Buitenlandsche zaken hieromtrent niets uitlaat, acht men het toch mogelijk het Fransche, Britsche en Amertkaansche standpunt met elkaar in overeenstemming te bren gen. Volgens het Havas-bericht voegt men hieraan in de kringen van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken toe. dat men vóór het zenden van een antwoord aan Kellogg de verplichtingen moet onderzoeken, welke Engeland en Frankrijk op grond van het Pact van den Volkenbond op zich genomen heb ben. Het is overigens waarschijnlijk, dat de regeering te Londen in haar ant woord aan Washington deze verplichtin gen duidelijk wH laten uitkomen. Het wil nog steeds niet vlotten. Men seint ons: In de derde plenaire zitting der Poolsch-Litausche conferentie, verklaar de de voorzitter der Poolsche delegatie Holowko, dat de Poolsche regeering het door de Litausche regeering voorgestelde tegen-ontwerp voor een veillgheiasver- drag niet kan aanvaarden, daar het niet blijft binnen het kader van het Volken- bondsbesluit van 10 Maan. 1927 en de territoriale onschendbaarheid van Polen aantast De Litausche delegatie noemde deze beide bezwaren tegen hes Litausche voorstel ongegrond en verklaarde, het door Polen geformuleerde voorstel in zake van een pact van nonagressie vol komen onaanvaardbaar te achten. De Poolsche delegatie verklaarde daar op, niet bevoegd te zijn tot het doen van verdere voorstellen. De leider der Litausche delegatie behield zich zijn antwoord voor tot de volgende zitting. Een standbeeld voor Foch. In Cassel in Noord-Frankrijk is, in tegenwoordigheid van hooggeplaatste ge allieerde en bevriende civiele en mili taire autoriteiten een ruiterstandbeeld voor maarschalk Foch onthuld. Poin- caré hield een toespraak waarin hij den geweldigen arbeid van den oud-opperbe velhebber in herinnering bracht, wiens eenvoud en bescheidenheid spreekwoor delijk zijn. Hij verklaarde dat het mo nument den voornaamsten bewerker van een rechtvaardigen vrede huldigt, die in staat stelt in orde en veiligheid den arbeid te hervatten. Al stellen wij het gevoel van haat ter zijde zoo ver geten wij noch de soldaten die de be vrijding brachten noch de leiders, die het ter overwinning voerden. Mecklenburg wil van justitieele functies afstand doen. Men seint ons: Volgens den democratischen persdienst zal de Ryksregeering in een voorstel der regeering van Mecklenbirrg-Schwerin worden verzocht de justitieele functies van laatstgenoemd land over te nemen. Hiervoor zou een grondwetswijziging noodig zijn, want in art. 103 der grond wet wordt gezegd, dat de gewone rechts pleging geschiedt door het rijksgerecht en de rechtbanken der afzonderlijke landen. De Italianiseering van Zuid-Tirol. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Innsbruck, dat krachtens een decreet van den prefect van Bozen het tweetal- lig stelsel, dat tot dusver in de gemeen ten Brixen, Ettan en Lana bestond, met ingang van 1 October wordt opgeheven. De prefect kondigde voorts aan, dat bin nenkort ook voor de overige gemeenten in het district Bozen het tweetalig stel sel zal worden opgeheven. Een Geneefsche bioscoopkwestie. Wü lezen in de Telegraaf: Op de conferentie voor de opheffing der in. en uitvoerverboden oefende de Amerikaansche gedelegeerde, Wilson, critiek uit op de Fransche bepalingen in zake de vertooning van buitenlandsche films, welke in hoofdzaak hierop neer komen, dat voor elke Fransche film die geëxporteerd wordt, zéven buiten landsche films in Frankrijk vertoond kunnen worden. Deze bepalingen, welke Frankrijk spontaan aan de conferentie heeft voorgelegd, ten einde daaromtrent advies te verkrijgen, heeft wel is waar ten doel, de nationale filmindustrie te beschermen, doch uitsluitend mét het cultureele oogmerk, de overmatige ver tooning van buitenlandsche en speciaal Amerikaansche films voor het Fransche publiek te voorkomen. De sympathie der conferentie was geheel aan de zijde van de Fransche regeering, die door deze be palingen aan den Volkenbond voor te leggen, een merkwaardig voorbeeld heetf gegeven van waren Volkenbondsgeest. Wilson betoogde, dat de Amerikaan sche film industrie ernstig door deze be palingen wordt geschaad. Hij hoopte, dat de conferentie te kennen zou geven, dat zij in stryd zijn met de conventie tot afschaffing van de in- en uitvoerverbo den. De Fransche gedelegeerde, Serrnys, hield een zeer scherpe rede tot beant woording van Wilson, waarin hij o.a. zeide dat de veramerikaniseering van Europa mogelijk door Wilson als een voordeel werd beschouwd, doch dat deze zienswijze in Frankrijk niet werd ge deeld. Teekenend was, dat van alle gedele geerden de Duitscher Trendelenburg Serruys, den krachtigsten steun ver leende en met klem betoogde dat de be scherming van cultureele belangen buiten de competentie der conferentie lag. De gedelegeerden van Oostenrijk, Britsch-Indië en Italië sloten zich hier bij aan. De heer Colijn stelde daarop voor, dat de conferentie in overeen stemming met de zienswijze van Tren delenburg zou adviseeren. dat zij ten deze niet bevoegd is, zonder zich even wel over de kern der kwestie uit te spreken. MGR. J. D. J. AENGENENT. Wapen en devies. Naar de ..Leidsche Grt." bericht, heeft Haarlem's nieuwe bisschop mg. J. D. J. Aengenent den heer H. Bijvoet opdracht gegeven voor het ontwerpen van zijn wapen, waarvoor Z. D. H. als spreuk koos „Justitia et pax". Gerechtigheid en Vrede. Het wapen is van goud met een hoofd van sabel (zwart); het hoofd beladen met een aan de punten verbreed Grieksche kruis van goud; het veld bela den met een afgerukten olijftak met ze ven bladeren in natuurlijke kleur. Het geheel als hartschild op t wapen van het Bisdom. Collecte voor een geschenk. In een brief van mgr. Taskin ter zake van de benoeming van mgr. Aen genent aan de geestelijkheid van het Bisdom Haarlem, wordt, volgens „De Tijd", nog medegedeeld dat een ge meenschappelijk geschenk aan den nieuw benoemden bisschop zal worden geschonken. Voor dit doel zal op Zondag 15 Juli in aaie kerken en kapellen een collecte met open schaal worden gehouden. WACHTHUISJE B. en W. stellen voor 6 M2. grond aan de Vijverlaan in het Haarlemmerhout park aan de N. Z. H. T. M. te verhuren voor het plaatsen van een wachthuisje voor passagiers. EERVOL ONTSLAG GEVRAAGD Mej. A. M. van der Rijn, leeraar ln de wiskudne aan de Meisjesschool voor U. LO verzoekt wegens haar benoeming te Amsterdam eearvol ontslag tegen 1 Sept. as. RADIO-PROGRAMMA. DINSDAG 10 JULI. HILVERSUM, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 5.30—7-15 Concert door het Omroep orkest. 7.157-45 Lesing dtoor G. H. Meuleman S-00 Concert door ae Kon Militaire kapel (Grenadiers en Jagers Den Haag), onder leading van C. L, Boer. In dé pau ze leest Emma Morel voor uit „Sara Burgerhart;', door Betje Wolf en Aagje Deken. 10-15 Persberichten. Daarna dansmu ziek door Ted Stavast and his band van het Casino te Scheveningen. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-uitzendingen .uitsluitend). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 7-00 Gramofoonmuziek. 7.308-00 Cursus kerklatijn door Leo Speet. S.00 Concert. Het Btrio (C. v. Boven, piano; H van Born, viool; C. v. d. Beek cello). Spr,: Pater A. G. M. Populier uit het Missiehuis SparrendaalEen be schouwing over Chineesche toestanden der laatste jaren. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. Nadat de welkoinstrede k voorgelezen voert de schutterij van de Labbcrnoekaansche haven* stad indrukwekkende krijgsdansen uit. Kun* nen wij veel mooier, fluistert Knaag, zoo plat op den grcaid is er niks aan.... Neen, ze moes ten hun rare fratsen eens op een dun touwtje uitvoeren, zooals wij gedaan hebben. Muziek is er ook alMaar wat klinkt ze mistroostig! Weet je 't nog, zegt Knagelijntje tegen haar broer, zoo loeiden de koeien in Nederland, als ze gemolken moesten worden en de baas kwam niet gauw genoegMaar de negermuizen vinden die jammerende tonen overheerlijk en zco gevoelvol. DAVENTRY 1*09 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramof oonmtBiek. 12-20 Het Szeminanji-TTrio. M. DaJ- meyda, sopraan. 1-20—2-20 Orkestconcert ;4-104-40 Opening van de Universiteit in Nottingham door den Koning van Engeland. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Vacantiepraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7-05 Gramofoonmuziek. 7 20 Lezing: Women's life in New-Zea land. 7-35 Pianomuziek van Debussy. 7-45 Lezing: Engines for the air. 8-05 Variété. 8.20—8.50 Lezing: Psychology of food and dress. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 9-55 Nieuwsber. 10.00 Concert door de militaire kapel G. Parr, alt. 10-50—12.20 Dansmuziek. PARIJS «RADIO-PARIS". 1780 M. 10.50 Gramofoonmuziek. 12-50—2-10 Orkestconcert 4.055-05 Orkestconoert. 9.05—11.20 Concert. Mile. Welty, plane Daarna fragmenten uit „Rigolettu" tin 't Italiaansoh) van Verdi. LANGENBERG, 469 M. 1-252.50 Werken van Léhar. Orkest en vocale solisten. 4-20—5-05 .Das verwunschene Schloss", sprookjesspel van Blachetta. 6-20—7.15 Zwitsersche liederen. Orkest en solisten. 8-35 „Ecarus", Werag-orkest, Hr, Wocke zang. Hr. Hilvers, orgel. 10.50 Sluiten. ZEESEN, 1250 M, 12-20—5-20 Lezingen. 5 206-20 Orkestconcert. 6.208-05 Lezingen. 8-50 Causerie. 9.20 Vocaalconcert. Ida Orloff, decla matie. C. Bronsgeest, bariton. HAMBURG, 396 SE. 4-35 Liederen van Wolff en Strauss voor sopraan met pianobegeL 6.20 Walsmuziek door orkest. 8.20 Actueele causerie. Daarna tot 11.20 Cabaret. Norag-jazz-orkest en so listen. BRUSSEL 509 M. 5.20—5.50 Gramofoonmuziek. 5-506-20 Gramofoonmuziek. 5-50—6-20 Orkestcocert 6.507-20 Orkestconcert. 8.20 Concert in den dierentuin te Antwerpen. Groot orkest. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cent» per regel. ULTRAPH00N GEHOORZALEN DEMONSTRATIES AAN HUIS VAKKUNDIG PERSONEEL 8 SCHEEPSBERICHTEN Almelo 6 v. MoHendo naar Cirica. Arendskerk, 7 17 n. v. Bremen te Rot terdam verwacht. Aagtekerk, 6 te Wallaroo v. Rotter dam. Bovenkerk. 7 te Rotterdam v. Ham burg. Batoe, 7 te Batavia v. Amsterdam. Bondowoso, 7 v. Calcutta. Ceres, 5 te Hamburg v. 'Amsterdam. Drechterland, p. 5 Teneriffe, Amster dam naar Buenos-Ayres. Eemlanti, 7 te Amsterdam v. Buenos Ayres. Haarlem 6 v. Balboa n. Buenaventura. Hermes, 6 te Oonackry, W.-Afrika n. Amsterdam. Jason 5 v. Cristobal naar Curacao. Kota Inten, 7 te Rotterdam v. Ham burg. Kinderdijk. 5 te Liverpool, Pacifickust naar Rotterdam. Koningin der Nederlanden, 7 6 u. te Genua, Batavia naar Amsterdam. Leerdam, 6 v. Vigo, New Orleans naar Rotterdam. Moerdijk, 5 te Vancouver v. Rotter dam. Oostkerk 7 v. .Yokohama, Rotterdam daar Japan. Orania, 6 v. Montevideo, Buenos Ayres naar Amsterdam. Orion 4 te Grand Bassam v. Amster dam. Patria, 7 10 u. v. Colombo, Rotterdam naar Batavia. Poeldijk, 6 v. Santos, Amsterdam naar Buenos Ayres. Rijnland, 6 v. Port Harcourt naar Am sterdam. Reggestroom, p. 6 Las Palmas West- Afrika naar Amsterdam. Scheldestroom, 5 v. Secondi naar Freetown. Texel. 6 te Freetown, West-Afrika n. Amsterdam. Waterland, 6 op de reede van Buenos Ayres v. Rotterdam. IJstroom, 6 te Secondi v. Amsterdam. Arendskerk 7 te Rotterdam v Ham burg. Aldabi 7 v. Rotterdam naar Buenos Ayres. Beemsterdijk 7, 12 130 mijl van Scilly, Baltimore naar Rotterdam. Boschdijk 7 v. Rotterdam naar Phila delphia. Boskoop. 5 v. Talcahuano n. Corral. Crijnssen 7 v. Hamburg naar Amster dam. Edam 7 n.m. v. Havana. Rotterdam n. New Orleans. Kedoe, 7 v. Rotterdam naar Batavia, Leerdam 7 v.m. van Corunna, New Or leans naar Rotterdam. Maasland 7 te Pernambuco, vertrekt 8. Mapia, 7 te Suez. Minerva, 7 v. Amsterdam naar West- Indië. Palembang 7 v. Rotterdam naar Ham burg. Rijperkerk 7 te Kaapstad v. Rotter dam. Rijndam, 7 v. New York naar Rotter dam. Simaloer 7 v. Suez. Salland, 7 v. Hamburg. Schiekerk 7 v. Rotterdam n. Kaap stad. Tjïkarang, 5 te Batavia v. Sjanghai. Veendijk, 5 v. Calcutta naar Rotter dam. Volendam 7 v.m. te New York v. Rot terdam. IJselkerk 7 n.m. v. Genua, Rotterdam naar Britsch-Indië. Zijldijk 7 v. Amsterdam naar Rio Grande. ,!lL=a is de courant waarin de zakenman het doeltreffendst en met groot succes [BI! ;eï;*1 FEUILLETON Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 15) En onder het bed? opperde Lord Rayn our. Ook niet-. Het ls een van die ouder- wetschc bedden, waarbij het houtwerk over de geheele oppervlakte op den grond rust. Ze kwamen tot de conclusie dat. Phi lips theorie onhoudbaar was en dat ze nog net zoover waren als daarnet. Bo vendien hoorden ze later op den dag dat uit het St.- Anne's gesticht niemand ontsnapt was cn evenmin uit een ander krankzinnigen gesticht ln de buurt, zoo dat het mysterie, dat zij a! meenden te hebben verklaard, voorloopig onoplos baar scheen. xvm •s Middags kwam Lord Raynour's rij tuig voor. om hem en zUn gasten naar W: ie brvr.gen. Er was een boodschap gestuurd noar het hotel ln Lydford. dat de bagage van Harry en ■Phijii naar de Manor moest worden ge- Het was maar een korten afstand en spoedig hadden ze het landgoed be reikt. Het kasteel lag in een groot park, dat aan den eenen kant begrensd werd door de uitgestrekte velden van De vonshire en aan den anderen kant uit zag over liet sombere, eindelooze moer land. Groote terrassen omringden het hooggelegen huis, vanwaar men 'n wijd uitzicht had crver Lydford en het moe ras. Het huis was in den loop der eeuwen telkens vergroot en de verschillende eeuwen dag reekenden uit opeenvolgende stijlperioden. Het grootste deel van de oude be huizing, -vertelde Lord Raynour, is door Cromwell verwoest En toen heeft onze vriend Godfrey Tarrant zijn wel verdiende straf gekregen. Ze zeggen dat hij in den kerker van Lydford werd ge worpen. waarin hij zoovelen van zijn persoonlijke vijanden had laten zetten en dat hU daar nooit meer uit te voor schijn ls gekomen. Jullie moeten het huis eens op Je gemak bekijken, het is de moeite waard! Maar om over wat vroolijkers te praten, het is direct tijd voor de thee. Jullie bagage is al aange komen. Het lijkt me het beste dat jullie maar eerst jullie kamers eens gaat bekijken en je wat opknapt en ver kleed en'daarna in de zitkamer komt. Dan kan Ik jullie aan mijn vrouw en dochter voorstellen, die zoo Juist van Tavistock zijn teruggekeerd. Maar mijn dochter kennen jullie al, geloof ik. Daar na zal ik jullie mijn huls laten zien. Het idee om zich wat op te knappen en te verkleeden trok hen wel aan. Hun kamer werden hun gewezen door den ouden butler en de eenige aanmerking die zjj zouden kunnen maken op de wij ze waarop men getracht had het htm naar den zin te maken was,, dat hun ka mers, hoewel op dezelfde verdieping, niet naast elkaar lagen en zelfs niet op dezelfde gang. Ik denk niet dat ik ooit alleen je kamer kan vinden, zei Philip lachend zooveel gangen en trappen en bochten zijn er. Maar het doet er niet toe, in ieder geval zullen we hier tot rost ko- ben na al de emoties van de afgeloopen vier en twintig uur! Terwijl de oude butler zijn koffers uitpakte, nam Philip de brieven op. die van Lydford nagezonden waren. Een er van droeg het handschrift van zyn va der, de andere was van Dora. Ik ben benieuwd wat vader mij te schrijven heeft, peinsde Philip, die lui in een stoel lag en naar den butler keek. Vader schrijft niet gauw als het niet over zaken is. Hij opende echter Dora's brief, het eerste, broer en zuster hielden dolveel t an elkaar. Dcra was ongeveer res jaar jonger dan hij. Lieve kleine meld, peinsde hij. toen hij het dichtbeschreven papier uit de enveloppe haalde. Hoe zou zij zich wel voelen onder al die druktemakers van Grosvenor Square. Ze schreef over haar aankomst en de prettige ontvangst die haar was ten deel gevallen, over een bal dat had plaats gehad den dag nadat Harry en Philip uit Londen waren ver trokken en over de vriendschap die rij gesloten had met Greta Franklyn, de dochter van Lord Raynour. Dat is aar dig. dacht Philip, ik ben blij dat ze zóó met elkaar kunnen opschieten, Ray nour zal het ook wel aardig vinden :e hoorei1, dat zijn dochter en mijn zuster vriendinnen zyn. Er is intusschen een vervelend ding, ging de brief verder, je weet dat Lady Kenard dat was Dora's gastvrouw de bezitster is van den beroemden groenen Bridgetown dia mant. die een enorme waarde moet ver tegenwoordigen. De steen heeft een tra gische geschiedenis en men zegt, dat reeds vele menschen er voor gevochten hebben en er voor gestorven zijn. En nu droeg Laura, dat is Lady Kenard, den diamant op den nacht van het bal. Se dert dien is de steen spoorloos verdwe nen. Men weet niet of hij verloren of gestolen is. Verder vertelde de brief wat Dora sedert den avond van het bal gedaan had cn toen kwam een passage die Plü- lip zyn werkbrauwen deed fronsen en op zijn lippen bijten. Ik ben niet heelemaal gerust over vader. Ik weet niet wat er met hem is Hij lykt zichzelf niet den laats ten tijd en juist voordat ik uit Wimbleton weg ging, kreeg hij bezoek van een vreem den man, dien ik nog nooit eerder ge zien heb en hy scheen erg opgewonden toen zyn bezoeker was heengegaan. Ik vroeg hem wie dat was en na lang aandringen vertelde hy mij dat de man Ruthven heette. Hy wou verder niets zeggen, maar ik ben er zeker van dat Mr. Ruthven iets gezegd heeft, dat va der erg van streek heeft gemaakt. Denk er om Philip, dat als je me schrijft, je me alles vertelt wat je over dien Ruth ven weet. Hij lykt me een onuitstaan bare kerel. Philip üet den brief op zijn knie zin ken en de rimpels op zijn voorhoofd werden dieper. Toen nam hij den brief van zyn rader en begon hem langzaam te openen. John Arkwrighfs brief was,- in tegen stelling met dien van zUn dochter, een typische brief van een zakenman. Hij begon met de hoop uit te spreken dat Philip en Harry een prettige vacantie hadden cn ging toen verder over ccr.igs zrkelyke aangelegenheden, c..e voor Phi lip, als firmant zouden interesseeren. Slechts in de laatste regels zinspeelde hij vaag op moeilijkheden en zelfs daar werd de naam Ruthven niet genoemd. Ik wil je vacantie niet in de war sturen of je terugkomst verhaasten, maar ik moet je toch schrijven, dat de Paillon-affaire een verkeerde wen ding neemt. De kerel heeft boeken cn papieren vervalscht en ons links e:i rechts bedrogen, dat staat nu als een paal boven water, hoewel toen we de zaak bespraken, voor jij met vacantie ging. ik niet dacht, dat het zoo'n vaart, zou loopen. Het eenige wat we kunnen doen :s de zaak in handen van de politie ge ven. En daartoe ben ik wel gedrongen door een onaangenaam voorval dat een paar dagen geleden plaats had, waarover in een volgende brief meer, tenzij dat het noodzakelijk mocht blijken dat je terugkomt in welk geval ik zal telegra- feeren. Philip zat een poosje in gedachten. Wat meest hij doen? Vader is zco vrien delijk cm mijn vacantie niet te willen bederven, dacht hy, maar zoo kan het toch niet! Wat moest die Pierce Ruth ven by zUn vader doen en in welk ver band stond dit bezoek met de aangele genheid ran Francis Paillon, hun agent in Parijs? Hij stond langzaam op om zich te ver kleeden. Ze zullen beneden wel ver baasd zyn. dat. ik zoo laai ko.n. Maar alles was keurig voor hem klaar gelogd, zoodat zijn toilet niet lang duurde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10