ATHLETIEK OPRUIMING VAN COUPONS APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD ZEILEN P. JOH. ROOY MET ONZE ATHLETEN NAAR DE BRITSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Twee Hollanders worden kampioen van Engeland. (Door oen specialer, verslaggever). Londen. Zandagavond. U kent het Olympische Stadion in Amsterdam, waarde lezer? Het kan als het geheel gevuld is circa 31.000 toe schouwers bevatten. Dan is het vol. zoo vol als bij dien gedenkwaardigen Neder land—Uruguay-avond Stel u nu voor: een sportpark met het dubbele aantal menschen. Om en bij de zestig duizend kijkers volgden op Stamford Bridge te Londen, het terrein waar de bekende voetbalploeg van Chel sea haar triumfen ennederlagen beleefde, het jaarlijksche athletiektour- nooit om de Britsche kampioenschap pen. Het is voor den Nederlander, die gewend Js om het athletiekpubliek met honderden te tellen inplaats van bij tienduizenden. een indrukwekkend schouwspel. En voor de Britsche athle- tiekorganisatie een uitnemende affaire! Ik schat de recette gedurende beide da gen op een goeie tachtigduizend gulden, waartegenover geen noemenswaardige onkosten staan. Niemand der deelne mende athleten bijv., onverschillig of hij uit Australië of Nederland komt. krijgt een penny reiskosten vergoed, en niet temin is ieder jaar een keurcorps athle ten uit talrijke landen tegenwoordig: Wat Wembley is voor den voetballer, en Henley voor den roeier, en Wimbledon voor den tennisserdat is Stamford Bridge voor den athleet, het Mekka, het ethletische Walhella. Daar stonden we dus Vrijdagochtend op Liverpool Street Station en onder gingen den roes van de woelige wereld stad: coach Kreigsman, de athleten Van den Berge. Broos. Hannes de Boer, Pe ters, Van Welsenes, Blankers. Van der Zee. Klaasson en Gerbrands, de A.A.B.- voorzltter A. J. G. Strengholt. die den toer leidde. Paulen, die als belangstel lende meeging (een lichte spierdefect maakte helaas deelneming voor hem onmogelijk) en enkele persmenschen, op gewekt en vol goeden moed „to make the best of it". Dienzelfden middag begon het tour- r»ooi reeds, met deelnemers uit Engeland bij honderden, en voorts uit Duitsch- land, Frankrijk. Zuld-Afrika, Australië. Nieuw-Zeeland, Italië enNederland. U vindt wel goed, dat ik u voor alles wat over de oranje-athleten vertel. Er zit een verblijdende climax in de prestaties der onzen. Twee jaren gele den startte alleen Paulen te Londen zonder dat een kampioenstitel kon wor den veroverd. Het vorige jaar trokken zes landgenooten het Kanaal over en een er van. de Zwollenaar Peters wist. voor het eerst in de geschiedenis der Nederiandsche athetiek. een Britsch kampioenschap te veroveren. Thans, weer een jaar later, namen 9 oranje-athleten deel, en twee ervan be haalden den ceretitcl Britsch kampioen, een prestatie die tot het hoogste be hoort wat op athletisch gebied te be reiken valt. Twee kampioenschappen voor klein Holland, terwijl Duitschland, dat zijn sterkste Olympische ploeg had afgevaardigd, in totaal slechts drie titels te veroveren wist. Waarachtig, er zit vooruitgang in de prestaties der onzen.' Kreigsman is niet vergeefs aan het werk geweest. De beide uitblinkers waren de Zwolle naar Peters en de Hagenaar De Boer. De blonde Peters is er in geslaagd voor de tweede maal in successie het Engelsche kampioenschap hink-stap- sprong te behalen. Hij bereikte ditmaal circa 14.92 nieter, wat dus minder is dan het vorig jaar. Daartegenover staat dat hij niemand minder dan den Olym- pischen kampioen, den Australiër Winter (tevens houder van het wereldrecord) wist te slaan. De Olympiade-winnaar belandde op de tweede plaats, met 14.51 meter. De Amsterdammer Blankers zorgde voor een prettige verrassing, door met 14 37 meter den derden prijs te winnen. Een andere aangename verrassing bracht Hannes de Boer bij het versprinij gen, waarvoor 29 athleten ingeschreven stonden. De Nederiandsche kampioen overtrof zich zelf door eerst 128 meter, daarna 7.34 1/2 meter en vervolgens 7.39 mieter te springen. Hij legde met deze briljante prestatie niet alleen be slag op den Britschen kampioenstitel, doch verbeterde iegens het Nederlandsch record, da; met 7.30 Meter op zijn naam stond. Het is bovendien een bij zondere voldoening voor De Boer. da', hy den vorgen titelhouder den Duit- schen kampioen Doberaiann, heeft we ten te slaan, pit maakt de overwinning dubbel waardevol. En niet minder pret tig is, dat van de andere 27 deelnemers onze landgenooten Van Welsenes en Peters zich resp. 5 en 6 wisten te plaat sen. Ook aa: is een hoopvol stemmend feit. Dit alles betreft Peters en De Boer. Maar er is meer goeds te zeggen. Ook van den Berge, hoewel hij ditmaal geen jrijs behaalde, kan op een goeden dag terug zien. Oop de 220 yards wist hij zijn serie te winnen in 22 4 '5 sec., waar door hij zich in de volgende ronde plaatste. Hier kwam hij echter tegen den Engelschman Rangeley, die den snelsten tijd van alle series maakten n.l. 22 seconden. Het is geen schande dat hü het moest afleggen En daar alleen de winnaars der tweede ronde geplaatst werden was Van den Berge uitgescha keld: zün gemis' aan wed strijd routine de vloek van alle Hollandsche athleten op het oogenblik, had hem parten ge speeld. Inmiddelsom met 2 meter te verliezen van een tegenstander, die opnieuw 22 sec. noteerde is op zichzelf een prestatie die een gelukwensch waard is. Ook op de 100 Yards heeft Van den Berge een goed figuur gemaakt. Hü werd. weer tegelijk met, Rangeley. In de tweede ronde geplaatst. Dich achter dr. Wichmann. die in 9.9 sec. liep, werd onze snelle Rotterdammer tweede, waar door hy in de finale belandde. In den eindstrijd kwamen uit: de Duitschers Koernig en Wichmann, de Zuid-Afrikaan Legg, de Britten London en Rangeley en Rinus van den Berge. Naar men ziet een zestal uitnemende krachten, die een prachtstrijd beloofden te geven. Helaas, het is anders gewor den: m een onregelmatige beslissing won de gelukkigste, niet de beste looper. Bij den start namelijk kregen London, Rangeley en Van den Berge, den indruk dat teruggeschoten zou wordenhet geen niet gebeurde. Legg. vxüwel de eenige die op tijd weg was, had direct zooveel voorsprong, dat van inhalen vrijwel geen sprake meer kon zijn. Niet temin heeft Koernig door bovenmen- schelyke inspanning nog dicht achter den winnaar weten te eindigen. TÜd 9.9 sec. Ook op de 14 myl (402 1/4 meter) zijn de goden niet met ons geweest. Broos, enze snelle 400-meterman, plaat ste zich, tegelijk met den Engelschman Lowe, gemakkelijk in de tweede ronde (tijd 50 2,5 sec), doch dei tweede ronde zelf was een teleurstelling. In Broos' serie stratten verder de Engelsche oud- kampioen Rinkel en de Britten Harri son en Bird drie tegenstanders, die Brooe.s man voor man kon slaan. De heer Bird liet zich in deze race niet van zün beste kant kennen. Honderd meter voor het eind coupeerde hü den Neder lander op zoo hinderlükc wüze, dat deze enkele meters handicap kreeg die niet meer in te halen bleken. Rinkel maakte van het incident gebruik om naar den kop te spurten en daar te blyven en in 51 3/5 te winnenHet was een zuur oogenblik voor Broos., op een dergelijke wijze het onderspit te delven. Zyn landgenooten Paulen cu Strengholt hebben nog officieel gepro testeerd tegen den gang van zaken, doch zij kregen het laconieke antwoord dat het bewuste jurylid niets gezien had- Tableau en slot. Troost is echter, dat Broos dezen dag het zelfvertrouwen is bijgebracht dat hij van den kop af weg- spurtend, een respectabele snelheid kan ontwikkelen. Indien onze Olympische estafetteploeg 4 maal 400 Meter op volle kracht zal uitkomen (Broos, van den Berge, Hoogerwerff en Paulen!) ver wacht ik een prima prestatie. De Sympathieke Haarlemsche pols stokspringer Van der Zee had een off day. een ongelukkigen dag. Hij, die on der normael omstandigheden toch zeker voor 3.50 meter goed is, bracht het dit maal slechts tot 3.20 meter. Oorzaak: zenuwen en..,, gebrek aan wedstrydrou- tine, dubbel jammer, omdat alleen reeds de vele soesah, verbonden aan het ver voer van den 6 meter langen polsstok van Haarlem, dwars door de Londensche city. n3ar Stamford Bridge een overwin ning billijk had doen zijn Ten slotte onze beide lange afstand- loopars. Klasse en Gerbrands. Beider, bleven eveneens beneden hun capaci teiten. De Haarlemmer Klaasse was zoo onverstandig om de eerste kilometers in te snel tempo te loopen, waardoor htj halverwege moest opgeven. En zün mak ker Gerbrands, die het tempo best kon volgen,„zakte door zijn been" zooals dat leelük, maar typeerend in de ath- letiekwereld heet. Toch zijn belden m.i. nog tot goede dingen in staat. Al met al: twee Britsche kampioen schappen, een nieuw Nederlandsch re cord. meer zelfvertrouwen en wedstryd routine. We kunnen tevreden zün wat Nederland betreft. Over het vele andere morgen in een tweede artikel. ATHLETIEK De Engelsche kampioenschappen. De wedstryden van de Engelsche kampioenschappen werden Zaterdag te Londen gehouden. De Nederlander de Boer won den eersten prijs verspringen. Hij sprong 7,39 Meter en verbeterde daardoor het Nederiandsche record met 9 c.M. Onze landgenoot Peeters verdedigde met succes zijn kampioenstitel in het nummer hink-stap-srpong. HU sprong 14.93 M. Hij sloeg daarbij zün Engel- schen concurrent voor de Olympische Spelen, Winlers. Die sprong 14.51. Blan ken werd derde met 14.33. Naar aanleiding van het succes van 'den Hollanaschen springer De Boer in de Engelsche athletiek kampioenschap pen met een sprong van 7,39 Meter is het interessant hier ter vergeiüking bü te vermeiden dat de Amerikaan Hanun in de series van het Amerikaansche kampioenschap dezer dagen 7.68 Meter sprong. BOKSEN De Spaansche bokser Paolino bokste Zaterdag om het Europeesch zwaarge wicht kampioenschap tegen den Duit- schen kampioen Haymann. die in de elfde ronde knocklout ging, waardoor Paolino zün titel behield. Om den Gold Cup. Kemphaan tweede. Naar de Ct. meldt is het Hollandsche zesmeterjacht Kemphaan (st. Pluygers) in de eerste raoe om den Gold Cup bü Stockholm tweede gearriveerd. Winnaar werd het Am.erikaar.sche scheepje „Sa- leema". HEEREN- EN DAMESKLEERMA GED. OUDE GRACHT 9 - TEL. I1' WAARVAN COSTUMES VERVAARDIGD WORDEN TEGEN GEREDUCEERDEN PRIJS. 20 ZWEMMEN. 3 K.M. TE ROTTERDAM. BRAAM WINT. De H.P.C.'er Braam heeft Zaterdag te Rotterdam een keurige prestatie gele verd door den 3 KM. zwemwedstrijd in de Schie bü Delftshaven te winnen ir. den zeer fraaien tijd van 50 min. 16 sec. In de afdeeling der veteranen won het bekende lid der Waterratten A. Ger ritsen in den tüd van 1 uur 2 min. 51 sec., terwijl mej. C. van Oort de eerste der dames was in 59 min. 7.8 sec. ROEIEN. Henley. Zaterdag zijn de finales van de re gatta te Henley verroeid met het re sultaat dat de Grand Challenge Cup werd gewonnen door de Thames Rowing Club. De Deamond Sculls viel ten deel aan den Canadees Joe Wright in eind strijd tegen den Engelschman Lee. Het vorig jaar waren dezelfde roeiers in de finale. Toen won Lee, daar Wright zich verstuurde en een piket raakte. Thans klemde de schoen aan den anderen voet, Lee verstuurde zich en Wright kreeg zün revanche. Echter niet door dezen tegenslag voor Lee, want Wright bleef zeer sportief op zün tegenstander wach ten toen deze in moeilijkheden was. Wright won tenslotte na een feilen, op windenden strüd met één lengte. De laatste Olympiade? De graaf de Baillet Latour, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité en dus het hoofd der goden op den modernen Olympus, heeft in een interview verklaard, dat al het ge praat als zouden de Olympische Spelen te Amsterdam de laatste zün, absurd is. Hij meende, dat de Spelen tot in de verre toekomst zullen blijven bestaan, omdat alle landen der wereld prijs zouden stellen op hun behoud. Deze uitspraak kan ons niet verwonderen Als Zeus zelf pessimistisch werd, wat zou er dan van de mindere goden verwacht kunnen worden. Maar dit neemt niet weg. dat in het tegenovergestelde kamp vele kopstukken, die het toch even goed met de sport meenen en die ook de Spelen graag zouden behouden, overtuigd zijn dat Amsterdam het einde van de Coubertin's herschepping zal zijn. ZU staan op het standpunt dat de tUd voor dergelijke, tal van sporten omvattende internatio nale ontmoetingen, voorbü is en dat de toekomst afzonderlijk georganiseerde wereldkampioenschappen zal zien in eiken tak van sport. De sportkinderen zijn groote menschen geworden, die voortaan hun eigen boontjes zullen willen dop pen. In elk geval, aldus redeneeren zij, hebben wü het laatste Olympische voet- baltournooi al gehad en er zün reeds concrete plannen in voorbereiding voor het verspelen van een wereldkampioen schap in deze sport. Dit ls van groote beteekenis. want hoe moeten Olympi sche Spelen in de toekomst op denzelf den voet gefinancierd worden zonder de groote inkomsten uit het voetbal en lawntennis, dat zich nu reeds heeft afge scheiden en zeker niet onder de Olym pische vV.0els zal terugkomen? AUecn Amerika, dat. bereid geacht mag worden voor het doel een groote financieele strop te aanvaarden, zou zulke Spelen kunnen organiseeren. Nu is voor de Spelen in 1932 Los Angeles aangewezen en het komt ons dus voor. dat in dezen gedachtengang, Amster dam op zün pessimistisch beschouwd niet de laatste maar de op-een-na-laat ste zou zün, Toch. deze Spelen in Los Angeles beschouwen wy eer als een na deel. want al is Amerika bereid, er een groot bedrag aan te verkyken (en dit is wel zeker) de Europeesche landen zul len toch den overtocht en 't verblijf van him afgevaardigden moeten bekosti gen En wat stelt mer. zich voor van de sterkte der ploegen uit kleinere landen, zooals Zwitserland. Denemarken. Noor wegen. Zweden. Finland, en nog zoo vele anderen. Hoevee: Nederiandsche athleten zullen er naar Californië kun nen worden gezonden? Bitter weinig, vreezen wü- Daarom, wü gelooven niet dat de Spe len te Amsterdam de laatste rullen zijn. Los Angeles zal nog wel volgen, maar op veel kleinere schaal wat deelnemers aantal betreft. En dit is misschien maar goed ook. Als men daarna zoo verstan dig is om ;e Rome of Berlijn in 193S de installatie ook op kleinere leest te schoeien dan bestaat de kans. dat de Spelen tot in lengte van Olympiades zullen kunnen worden voortgezet, maar dan teruggebracht tot eenvoudiger pro porties. Doch het zal een heele toer zyn om dat voor elkaar te krügen. Zelfvertrouwen. Op 36 Juli ajs. zullen de heeren Tunney wereldkampioen en Heeney,. uitdager, eikaar in Amerika om den wereldtitel boksen in de haren vliegen. Er. zooals bü dergelijke gelegenheden te doen ge bruikelijk is. leggen belde ridders-van- de-mist verklaringen af over hun ver wachtingen van de uitkomst van dezen strüd. Wij willen onzen lezers deze uit spraken niet onthouden. Tunney zegt: Ik onderschat myn tegenstander niet. Ik besef dat het een zware strüd zal zün. Maar ik ben nog nooit in zulk een uitstekenden vorm geweest als op dit oogenblik. Zonder eenigen twüfel zal ik hem overwinnen en mün titel behou den. Maar op welke wüze ik hem zal slaan kan ik niet vooruit zeggen. Heeney verklaart: Nog nooit heb ik zulk een volko men vertrouwen in het resultaat van een gevecht gehad als in mün aanstaan de ontmoeting met den wereldkampioen. Ik heb zün stül. zür. sterke en zijn zwakke punter, in vorige gevechten be studeerd en ik weet. dat ik hem kan overwinnen, hoewel het een zware strüd zal zün. Beiden dus vol zelfvertrouwen, hei- geen een buitenstaander goed doet. Vertrouwen in eigen kracht en kunnen siert den mcnsch. Een van de belden zal zün zelfvertrouwen wel beschaamd zien. maar da', doet er niet toe. Wc zyn dankbaar dat een paar honderd Amerlkaansche reporters deze gulden woorden wel uit: de monden der ver waande gladiatoren hebben willen op- teekeuen. Want straks, als zü uit hun kleedkamers naar het strüdperk wande len. is het te laat. Dan zeggen ze niet veel meer. Overigens gelieve men de hier afge drukte verklaringen voor alle toekom stige bokswedstrüden te herlezen. Ze zyn altüd goed en het bespaart ons moeite en ruimte voor het herdrukken. Als er ooit eens een bokser mocht komen, die zegt: Nou. ik weet het niet. Ik ben er niet erg gerust op. maar ik zal mün best doen kortom als er een bokser opstaat, die eens verklaart, wat bü werkelijk denkt, zullen wü niet vergeten hiervan gewag te maken. En nu wij het toch hierover hebben, willen wü even wüzen op den vet- gedrukten kop van een beschouwing over dezen strüd ln een Amerlkaansche krant. Daar stond woordelijk in: Ieder een wil met Tunney vechten. Dit is onjuist, wü niet. Fransche Tennis- supprematie. Wie zal het na de laatste uitslagen van Wimbledon nog kunnen ontken nen: Frankrük is op het oogenblik de sterkste tennlsnatie der wereld. Te Wimbledon waren er vüf Franschen onder de laatste acht enkelspelers en twee Franschen bevochten de finale Cochet en Brugnon wonnen verder het heeren-dubbelspel. Lacoste sloeg in dit tournament Tilden voor de vüfde maal. De Franschen hebben nu den Davis Cup en kampioenschappen van Engeland, de Vcreenigde Staten en FrainkrUk op hun naam. reeds vüf seizoenen lang hebben spelers als Lacoste. Cochet en Borotra de aanvallen van alle andere tennissers ter wereld doorstaan en meest glorierük afgeslagen. Er is in de Internationale tennis wereld nooit cn nimmer zulk een on tegenzeggelijke supprematie geweest als die van do Franschen op het oogenblik. En de toekomst ziet er voor het Fransche tennis, althans wat de heeren betreft, zeer rooskleurig uit. want naast de vier musketiers Lacoste. Cochet, Borotra er Brugnon. komt reeds weer een jonge generatic in Boussus. Landry, Buselet op. om op de bres te springen als de vier eerstgenoemden verslappen. LAWNTENNIS. WIMBLEDON. HELEN WILLS WINT. Helen Wills heeft in de finale van het Wimbledonsche dames-enkelspel Sen. de Alvarez ir. twee sets geslagen met 6—2, 6—3 en üiemand zal hier een ver rassing in vinden. Niet alleen was een dergelijk resultaat verwacht, Miss Wills is zooveel sterker dan haar tenntozusjc dat het absoluut onvermijdelijk was Maar de Spaansche heeft zich tegen de overmacht buitengewoon dapper ge weerd, het scoren van vüf gaines ln der gelijke omstandigheden is een prestatie op zichzelf. In de finale van het heeren-dubbel spel sloegen Brugnon-Cochet de Austra liërs HawkesPatterson na harden strüd met 1311, 64. 64, in het ge mengd dubbelspel werd de tttel gewon nen door Miss Ryan en den Zuid-Afri kaan Spence die Crawford en Miss Ak- hurst in de finale versloegen me'. 7—6. 64. De dames-dubbel tenslotte viel te beurt aan Mrs. Watson en Miss Peggy Saunders die Miss Harvey en Miss Ben nett overwonnen met 62. 63. Wimbledon ls afgeloopen en een der merkwaardigste uitkomsten is wel dat de groote Tilden het ln gen enkele af deeling tot den eindstrüd heeft gebracht en dat Miss Eileen Bennett, op wie de Engelschen alle hoop hadden gevestigd, is tegengevallen. Maar het is een moo! tournament ge weest-, ook al was het uit Nederlandsch chauvinistisch oogpunt bekeken, zeer teleurstellend. Te huur ..Ever Ready" TENNISBANEN H. BROUWER Zandvoortschelaao 70. Tel. 20287. 5 KRACHTSPORT De kansen van Scheffer en De Wolf. Nog slechts enkele weken sohrtden ona van de Olympische Spelen. Telkens weer wodt door spor'.vereerders de vraag gc- stelsteld of do HaarL Kracht:; portuien- schen G. Scheffer en H. de Wolf eenige kans of succes zullen hebben ln Amster dam. Deze vraag kan bevestigend wor den beantwoord. Indien G. Scheffer en K. de Wolf beiden hun vorm behouden welke de laatste week hebben ver toond; Scheffer stoot op "t oogenblik >50 en de Wolf 210 pond respccUevolük in midden A en vedergcwlcht Dit ls een zeer bemoedigend resultaat. De verecnl- ging heeft naast haar oefenlokaal een douche aangebracht, speciaal de leden N. Harting en J. de Ruter hebben zich te dien aanzien verdienstelük gemankt. De H. K. V. Haarlem organiseert 19 Augustus een boottocht naar Muiden voor leden, donateurs en sport vrienden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den hoer N. Harting. Lotterstraat 25 Haarlam-Noord. De oefeningen worden gehouden Dinsdags- en Vrüdagsavonds van —10.30 in Gebouw Olympia. HONKBAL. De Uitslagen. De twee wedstrüden in de eerste klas se zyn geëindigd zooals wü verwacht hebben Blauw-Wit heeft met liefst 22—6 van Quick gewonnen. Daar AJax en Quick nu ieder tweemaal verloren heb ben en Blauw-Wit nog maar éénémaal. zyn de kampioenskansen van deze laat ste club aardig gestegen. Ir. een wedstrüd met slecht «pel en veel fouten heeft Ajax over Z. R. C, ge zegevierd. Vijftig runs werden ln deze negen innings gemaakt. Op het laatst was de vonsprong van AJax zoo klein dat Z. R. C. nog goede kans had om te winnen. Dat gebeurde echter niet en met 26—24 won Ajax zoodat Z. R. C. ook dezen keer nog geen winst punten behaald heeft. Vermoedclük val', de beslissing inzake het bezetten van de onderste plaats pas in de bcMe ontmoe tingen tusschen Haarlem en Zk.C. Engelsche berichten over het vasteland. Merkwaardige avonturen van een Erlgelsch scheidsrechter in België. Ze blijken volkomen gefingeerd te zijn. Hoe het in werkelijkheid was. Ook in Ierland is bij voetbalwedstrijden wel met vuurwapenen geschoten. Voor Engeland dus niets nieuws meer onder de zon. Engelsche schorsing en gros. Een der grootste Engelsche amateurleagues stop gezet. De oorzaak der schorsing. Er Ls al eer- eerder de opmerking ge maakt. dat de Engelschen door hun bla den zóó slecht over de sport op het vasteland worden ingelicht, dat het niet te verwonderen is, dat ze zich van die sport vaak een geheel verkeerde voor stelling maken. Tegenwoordig geeft Athletic News, het leidende sportweek blad in Engeland, geregeld levensge schiedenissen van bekende personen op sportgebied. Deze heeren doen dan ver halen uit hun rijke schat van sporter- varingen, waarbü ze ook meermalen ver tellen van hetgeen ze op het vasteland hebben beleefd. Of het geheugen hun daarbü parten speelt, dan wel, dat ze meenen dat die verhalen toch niet op het vasteland gelezen zullen worden, weet ik niet doch vast staat, dat die opy merkingen gewoonlijk met de waarheid op gespannen voet staan en slechts er toe bUdragcn om den Engelschman er toe te brengen het vasteland op sport gebied nog niet voor „vol" aan te zien. Een merkwaardig staaltje van onjuiste inlichtingen las ik toevallig in het jong ste nummer van genoemd blad. waarin de heer T. P. Cambell aan het woord is. Hij vertelt daarin, dat hy talrijke uit- noodigingen gehad heeft om op het vas teland te komen scheidsrechteren, doch dat hy slechts éénmaal een cergelüke uitnooüiging heeft aangenomen. Dat was voor een in Antwerpen gespeelden wedstrijd tusschen België en Denemar ken. Hy' vertelt dan verder, dat hü bij het betreden van het veld vereerd werd met twee prachtige bloemruikers, die hü ter bewaring gaf aan een der in uniform gekleede ballenjongens rondom het speelveld. „Ik zag ze nooit meer terug" zoo gaat hij verder, doch toen ik na af loop van den wedstrüd het veld verliet, vlogen mij twee jonge dames om den hals die my kusten en toevoegden: „O, schat van een scheidsrechter!" Het moeten Belgische meisjes geweest zün want de Belgen wonnen den wedstrijd met 41". „Bü dien wedstrüd moest ik een der Belgische spielers waarschuwen wegens wangedrag doch tot mün spüt verstond de man geen Engelsch. Bü den maal- ty'd na afloop van cVn wedstrüd werd mij gevraagd te spreken, waarbü ik op merkte, dat er tüdens den wedstrüd een onaangenaam incident was geweest, dat 'M zeer betreurde". „De voorzitter, later mün speech be antwoordende, verzocht me het gebeurde niet al te ernstig op te vatten. Het elf tal der Belgen bestond nl- geheel uit ge wone soldaten, de Denen hadden echter een ploeg, die geheel uit officieren was samengesteld. Dit was dan ook voor de soldaten de eenige gelegenheid geweest, waarbij ze officieren eens flink onder handen hadden kunnen nemen". Vap dit geheele verhaal ls alleen juist het feit, dat de heer T. P. Campbell slechts eenmaal een uitnoodiging om op het vasteland te scheidsrechteren, heeft aangenomen en dat de bedoelde wed strüd in Antwerpen plaats vond. Voor de rest komt echter alles uit den duim van aen heer Campbell. De eenige wedstrijd, welke de heer Campbell in België heeft geleld, was die in 1911 tusschen België en Neder land. De Denen waren dus aan het ge heele geval onschuldig. Voorts werden hem geen bloemen aangeboden, doch huldigde men daarmede den bekenden Belgischen voetballer Camiel van Hoor den, die z'n vyf-en-twintigsten Interna tionalen wedstrijd voor de Belgen speel de. Van ballenjongens in uniform was geen sprake en ook de dames, die hem om den hals vlogen, hebben waarschün- lük slechts in de verbeelding van den heer Campbell bestaan. Ik heb er ten minste niets van gezien en toch was ik vlak by" den heer Campbell, toen hü hot veld af liep. daar ik in dezen wedstrijd als grensrechter voor Nederland dienst heb gedaan- Ik heb ook aan den bewus- ten maaltijd mede aangezeten, doch van het bewuste speech je van den heer Campbell niets gemerkt en evenmin iets van het antwoord van Baron de Lava- leye, die voorzitter van de tafel was. Trouwens de onjuistheid van het geheele verhaal is reeds dadelük bewezen door het feit, dat in het Nederlandsch elftal slechts een enkele officier was nL Lut- jens, die linksbinnen speelde. HU had tegenover zich van Hoorden, die zeer zeker geen soldaat was en als back Poelmans. die ingenieur was. dus even min soldaat. Men vraagt zich werkelük af met welke bedoeling üergelyke on ware verhaaltjes toch eigenlijk worden gepubliceerd. Van een vergissing van den schrijver kan hier geen sprake zijn. m dergelijke aaneenschakeling van „vergissingen" ls onbestaanbaar. Ik zou büna vergeten te vertellen, dat ook het resultaat onjuist was. De wed strüd werd niet met 41 door de Bel gen gewonnen, toch met 5—1 door Ne derland! De heer Campbell vertelt verder nog het een en ander van zyn ervaringen in Engeland. Ik neem aan, dat hy daarbij meer de waarheid in het oog heeft ge houden dan toen hü zijn ervaringen bui ten Engeland vertelde. Hy verhaalt o.m.. dat bij een wedstrüd in Ierland 25 be reden agenten van politie noodig waren om hem in veiligheid te brengen. HU lag toen bü die gelegenheid plat op z'n buik boven op een tramwagen. Zóó ver ontwaardigd was het publiek op hem. dat alle ramen van den tramwagen stuk gegooid werden, daar men meende, dat hij in den wagen zat. Toen hy in de pauze van den wedstrüd naar de kleed kamer liep. gooide een soldaat hem met een ijzeren hek. waardoor hü zich vrij ernstig bezeerde. De heer Campbell beantwoordde die onvriendelükheid door den soldaat twee tanden uit den mond te slaan. Onmiddellük hierna lag hü op den grond met vier Ieren boven op hem. doch voordat men hem iets had kunnen doen. slaagde de politie er in hem te bevrijden. HU vertelt verder, dat het bü, door hem in Ierland geleide, wedstrüden her- haaldelük is voorgekomen, dat van vuur wapenen gebruik gemaakt werd. Tot dusver heb lk steeds gedacht, d3t men in Italië daarvan het patent had. Overigens oegin ik r.u toch in te zien. dat de heer Wfü gelük had met z'n op ta! van Ftr A-congressen gemaakte op merking. dat alles, wat men thans op het vasteland op voetbalgebied mee maakt, zich reeds vyftig jaar geleden in Engeland heeft afgespeeld! Voor En geland is er dus op voetbalgebied niets nieuws onder de zon. Toch zullen dc Engelsche voetballief hebbers verleden week we! eenigszlns hebben opgekeken, toen de bladen kwa men met de medcdeellng. dat niet min der dan 403 spelers cn officials in ver band met overtreding der amateursbe palingen. voor eenigen tüd waren ge schorst. Een aantal spelers ls geschorst tot 31 December a.s„ de rest tot het ein de van het volgend seizoen, allen zün bovendiru tot beroepsspeler verklaard. Bovendien werden de clubs beboet tot een totaal bedrag van 4620. welk be drag door de Football Association voor liefdadige doeleinden beschikbaar zal worden gesteld. Het betreft hier nog maar uitsluitend clubs in de provincie Durham, die door de Football Association onderhanden genomen werden. Het aantal clubs, dat hier werd getroffen, is zoo groot, dat een der groote amateursleagues stopge zet moet worden, daar er geen voldoend aantal amateurs meer is. Er worden zelfs pogingen gedaan om een nieuwe league te vormen, geheel staande buiten de Football Association, in welke League dan de geschorste spelers kunnen uitko men. Het zwaarst getroffen is de Nor thern League, na de London League de grootste amateurleague van Engeland. Van de 465 spelers, welke in het vorig seizoen in wedstrüden van deze League hebben gespeeld, zün er thans 355 tot beroepsspeler verklaard! Van het geheele bestuur van die League, zün slechts twee leden overgebleven, alle andere bestuurs leden zijn geschorst. Onwillekeurig za! men zich afvragen, wat al die menschen-ioch hebben mis dreven om op een dergelijke wüze ge straft te worden. Uit het rapport blijkt, dat het hier hoofdzakelük gold het ge ven van een vaste vergoeding in plaats var. vergoeding van de werkelük ge maakte kosten. De meeste clubs hebben n!.. ter voor koming Juist van te hooge declaraties, de bepaling gemaakt, dat de spelers voor lunch en diner een vastgestelde, matige vergoeding krijgen. De meeste spelers gaven dat bedrag ook werkelük uit. doch het geven van een vast bedrag Is in strüd met de amateursbepallngen. Wanneer iemand 10 voor een lunch heeft uitgegeven, mag dat worden ver goed: het geven van een vooraf vastge steld bedrag Is evenwel verboden. Voorts hebben ook de spelers vergoeding ge kregen van hun voor het oefenen ge maakte onkosten, terwül in het regle ment staat, dat een amateur alle kasten voor oefening behalve de kosten van een trainer zelf moet betalen. Men ziet. dat de overtredingen niet van zoo buitengewoon ernstlgen aard zün, daar al die dingen op het vaste land wèl aan amateurs zün toegestaan. Zoo hebben in ons land de spelers de reiskosten, welke ze hadden uit te geven om de oefeningen voor de Olympische Spelen bü te wonen, vergoed gekregen. ITet geven van een vaste vergoeding voor lunch enz. is eveneens ln vele continentale landen gebruikeiyk. Men krijgt den Indruk, dat de Engel sche leiders aan het vasteland hebben willen laten zien. hoe streng zy de amateursbepalingen wel opvatten. Van meer dan een rijde wordt echter be weerd. dat de heeren veel beter ge daan zouden hebben hun amateursbe palingen aan de gewijzigde tijdsomstan digheden aan te passen dan te trachten spelers, die volgens onze opvattingen amateurs zün, te dwingen beroepsspeler te worden. C. J. CROOTHOFF. Bilthoven, 6 Juli 1928.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7