Electriciteit HAARLEM'S DAGBLAD Heringa Wuthrich, Haarlem (Adv. Ing. Al cd.) VERKEERSONGEVALLEN. Tc Haarlem. Maandagavond omstreeks acht uur reed op den Rijksstraatweg tn de rich ting Santpoort bij Oud-Schoten een paard en wagen De bestuurder N., wilde zijn erf. Rijksstraatweg 503 oprijden en maakte daartoe een bocht naar links Met de hand gaf hU een toeken, dat hij dat doen zou. Dat teeken is vermoedelijk niet gezien door een automobilist, die met snelle vaart uit de richting Haar lem naderde en den wagen aanreed. Het paard werd ernstig gewond. Het brak de linker voorpoot. Daar dit bij een paard zeer moeilijk geneest werd het dier per auto naar het slachthuis ver voerd om daar afgemaakt te worden. De bestuurder van den auto is zonder zich om Iets te bekommeren doorgereden. Tegen hem zal proces-verbaal opgemaakt worden. Tc Haarlemmermeer. Zondag had een hengelaar, die per motorfiets uit Amsterdam naar Haar lemmermeer was gekomen om langs de Ringvaart zijn geluk te beproeven, nabij den Vijfhuizcrweg terwijl hij bU het aanvaarden van de terugreis wilde weg rijden het ongeluk n:is te stappen en onderstboven te slaan. De man werd met een gebroken :cn opgenomen en per auto naar Amsterdam gebracht. Te Halfweg. Door onbekende oorzaak werd een dame. die alleen in een ..Citroen" zat. op den Rijksstraatweg tc Halfweg uit haar auto geslingerd, waarna het wagentje door de trambaan-afscheiding liep en op de trambaan bleef liggen. De dame kwam er, boven verwachting, geheel on gedeerd af. De auto werd' beschadigd. DE I. T. A. IS EEN SUCCES. EN WORDT VRIJ ZEKER VERLENGD. Eigen tijd geleden werd het denkbeeld geopperd om de I.TA. die zeer druk bezocht wordt en op 28 Juli gesloten zou worden eenigen tijd langer open te doen blijven, omdat juist begin Augus tus de meeste menschen vacantie hebben Wij hebben mr. Huges. de voorzitter van het tcntoonstelllngscomité gevraagd cf in deze reeds een beslissing genomen is. Dit is, naar hij ons zeide, nog niet het geval maar toch kan het als zeer waarschijnlijk aangenomen worden, dat de I.T.A. verlengd wordt, besprekingen dienaangaande zijn met belanghebben den reeds gevoerd, de verlenging duurt echter beslist niet langer dan een week. STADS-BTTLIOTHEEK EN LEESZAAL Aantal I: veken in Juli 8119 waar van 3711 aan de Krantenkamer en 1294 aan dc Algemeens Leeszaal, Uitgeleend werden 7169 boeken. PERSONALIA. Geslaagd voor het doctoraal examen ln de handelswetenschappen te Amster dam de heer G. L. Groeneveld te Haar lem. EEN ONVRIENDELIJKE VOORBIJ GANGER. Maandagmiddag omstreeks 5 uur reed bij de Noorderbrug de 15-jarige D. van A. op de flets. Naast hem fietste H. V.. 17 Jaar oud. Van A. werd aangereden door een an deren wielrijder en daar maakte V. een opmerking over. Dat scheen den man, di^ de aanrijding veroorzaakt had zoo onaangenaam te zijn, dat hij in woede ontstak en H. V. met een melkflesch een klap op het hoofd gaf. Daardoor ontstond een 4 c.M. lange wond. Dc da der vond het 't verstandigst om door te rijden. V. is in den politiepost Stations plein voorlooplg verbonden. In het St.- Elisabcthsgasthuis is de wond daarna gehecht. De politie stelt een onderzoek in. DE OUDSTE HAARLEAISCHE STRAAT MAKER JUBILEERT. De heer B. Bakhuis Roozeboom vierde Maandag den dag, dat hij 25 jaar in dienst was bij de gemeente Haarlem als straatmaker. In 1891 kwam hij reeds als zoodanig bij Openbare Werken, doch sedert dien heeft hij den diensttijd met 8 jaren onderbroken. De heer Bakhuis Roozeboom is nu de oudste straatmaker van het 20 a 30 man tellende straatma- kerscorps. Toen hij ln dienst kwam werd er gewerkt met 3 of 4 man. Er is geen straat in Haarlem, waar hy niet ge werkt heeft. Dikwijls is dat zwaar en de gezondheid benadee'.end werk. De jubila ris van thans zag dan ook allen, die 25 jaar geleden met hem samenwerkten weggaan, velen door den dood. Zoo is hij nu ook van aile werklieden bij Openbare Werken het langst in dienst. Dat zijn arbeid gewaardeerd wordt bleek hem Maandagmorgen uit de toespraak, die de directeur van Openbare Werken, de heer L. C. Dumont namens den burge meester tot hem hield. Als ..stoffelijk blijk" ontving de heer Bakhuis Rooze boom een enveloppe met Inhoud. HU heeft vUf dagen vrij- In zün woning. Waldeck Pyrmontstraat 33. waaraan zUn huisgenooten een feestelijk aanzien ge geven hadden .ontving de jubilaris des middags nog velen, die kwamen compli menteeren. JUBILEUM P. GELDORP. Zooals wij reeds eerder meldden zal het Vrijdag 13 Juli as. 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Geldorp in dienst der gemeente Haarlem kwam. als amb tenaar aan het bureau der gemeentelij ke waterleiding aan het Spaarne. Ne gentien Jaren wo* de as. Jubilaris am genoemd bureau werkzaam, tot hij ln 1922 werd overgeplaatst naar de ge meente-secretarie alwaar hU belast werd met de leiding van het Centraai- Inkoop-Bureau en waar hij om zijn gTOote toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting goed staat aangc- gchrevea DINSDAG 10 JULI 1923 EXAMENS GEMEENTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Uitslag Overgang. Bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse: Johanna Antoniottl. Jo Blankevoort, J. P. W. Bongaardt. Nelly van Dalen, R. Hagebout, J. Hartog. H. H. KolkmeUer. Jo Marsman. C. Mulder, J. C. Rol. J. F. Rijkers. Mies van Santé, P. J. Seyffert, L C. Zonneveld, Bertha v. Buren; A. A. F. Asjes. A. Eloemendaal. S. H. de Boer, A. F. P. Cassée, P. Dankelman, L. Dors man, P. J. Freni, M. Groeneveld, J. N. v der Heijden. Olga Jongen eel. Maria Klijn, C. E. Kroese. D. J. v. Lennep, Louise C. Marks. E. W. Postema. W. F. Wessels, J. v. Zuylen, E. Stesnhuyssn, Johanna C. de Boer. W. J. de Haan. C. Koning, D. A. P. Koning. P. Latensteln, H. B. Lodewijks, F. H. Meijer, Tine Mul der. C. H. Muller v. Brake], D. Ochtman, C. Schweinsbergen. H. P. Siilevis, J. W. Sipkcma, S. M. Snouck Hurgronje. J. B. Valk, A. A. van der Voort, F. v. Eijkern, E. Felder, Nelie B. Graaff, H. Th. C. Haan, A. F. J. C. Habermehl, V. L. A. Klein, G. E. Neuman, W. van Olphen, P. M. v. Os, Johanna C. M. Piekaar, D. P. Plaatsman, R. Posthumus, E. van de Stadt, J. Stalling, J. Stapensea. Margor Wilmot. Van de 2de naar de 3de klasse: Dina Amelung. C. M. Briët, Noortje Fssee Schaeffer. H. Hekket. A. v. 't Hoff. J. G. Klimbie, Annie Merkuur. Greta Molenaar, Nel Savrij. R. J. Schor. M Visser. W. E v. Vliet. E. W. Woud. A. Th. v. Baasbank, C. Bais, J. N. Breebaart. A. A. Cöhrs, G. L. Crietée. P. C. Hagenaar, Sonja K. Halkema. F. van den Heuvel RIjnders, G. I. v. d. Heyden, Nellie H. Keyser, F. A. van der Landen, A. J. Marcus. J. H. Maschhaupt Louise Neumann. J. J. Ott de Vries. Margaretha Rigbers, H. Schaap. A. J. Slenger. Nine Deinum, H. Bannink. J. D. Brand. W, R. Broose. J. DalmeUer J. H. W. Habermehl, Henriëtte Hamel. J. Hartog. J. II. Konmg, P. Korringa, H. Miillcr, Maria J. E. Niesten, H. A. v. Olphen. F J. A. Paesi. Francina Segaar N. v. d. Sleen, Claudie W. Uriot, J. Verheus. C. M. Westermann, R. F. Twiss, W. H. Baum, M. Boelhouwer. Johanna C. Geyl, N. W. de Groot, J. Haverschmidt, R. G. van 't Hoog, J. Jansen, W. Jorritsma. Jacoba C. Klok, I. G. W. Pangkat, L. Simons, P. Spaan der, Petronella J. v. Vliet, Louise Zaaijer H. v. d. Zouwe. Voorwaardelijk: P. Jongeneel, H. A. Melnsma Van de 3de naar de 4de klasse (afd. Hoogere Burgerschool) A. H. Andrea, Cornelia Appelboom, Clara J. J. Brtalcmann, Anna E. Bur- gersdijk, W. Dardenne Ankringa, A. N. Dorsman, J. R. Gunning, Adriana J. de Jonge, J. H. de Koningh, P. A. Leupen, J. H. Lottgering. G. Menalda v. Schouwenburg, Louise M. H. Meijerink. Jifke Mulder, Odilia Posthumus, P. W. Voet, Johanna H. v. Zuylen, Maria S. Bannink, Janna De de Beer. Frouwina A. Betzema,. Agnes R. A. Blad, J. A. v d. Booren, J. M. Bosman, Margaretha C. de Haas, C. Hensbroek, F. A. In 't Veld. Groetje Koel, F. Niesen, O. F. Over de Linden,, G. J. J. ter Plegt, Johanna C. v. Putten, Petronella C. Riphagen, Jeanne M L. v. d. Voort, P. J. Wie- renga, J. Zaaijer. Voorwaardelijk: P. C. v. d. Lely; en uitsluitend naar de 4de litter.-econ. klasse: Louise E. Lantzius, J. D. Rig bers, P T. v. Tongeren. Van de 3de naar de 4de klasse (Gym nasiale afdeeling)Jetske Anema, M. Sandrock, Maria Vroolijk. Van de 4de naar de 4de klasse (afd. Hoogere Burgerschool)D. L. Asjes, M. B. Bloch, R. Broekhoff, R. G. Brusse, W. A. Campen, C. Dorsman. P. J. Gre- vers, K. Günther, R. Jongeneel, W. C. B. du Moulin, A. C. J. Schipper, W. H. Struben, L. H. Tollenaar. W. H. Ver meer, J. A. Voet, T. L. J. Vreugde, R. A Ernken, S. Buiskool. P. H. Dingemans, H. J. Geijl. Elisabeth J. Hogenkamp. Wilhelmina H. v. Hoolwerff, J. Poel P. W. Ree, J. Riphagen, Jacoba de Ruiter, D. J. Smit, II. J. v. Zuylen. Voorwaardelijk: E. J. Rienfcs, S. J. C. Visser. Van de 4de kl. litter.-econ.. naar 5s kl. llter.-econ.: R. L. Bloch, M. L. Dee- nik, Jeanne D. P. Graeff, J. Heldring. C. J. J. H. v. Kemper. A. Sclieltens, M. J Senior Coronel. W. Verburgt. Voorwaardelijk: J. Bok, B. Hagen. Cath C. A. M. Pluim Mentz. Van de 4de naar de 5de klasse (Gym nasiale afd.): Hermina v. Dorp. C. A. Dardenne Ankringa, Charlotte Ferguson. Elisabet Menges. Tilly Seth Paul, Anita Sigal, Wien Westerveld. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Op Zondag 15 Juli zal door de kunst lievende- en werkende leden en vrien den van Doopsgezind zangkoor een boottocht worden gemaakt naar Alk maar. Een uitstapje naar Bergen wordt aan dezen tocht verbonden. UITKEERING BIJ WERKLOOSHEID. Door den Minister van Avbeid, Haa- del en Nijverheid is gunstig beslist op een verzoek van den Ned. Cbr. Eouw- arbeiders bond om de uitkeering bjj werkloosheid aan ongehuwden te ver- hoogen. De uitkeering bedraagt nu In: klasse 1 f 0.75 per dag; klasse 2 f 1.30 per dag; klasse 3 f 1,40 per dag: klasse 4 f 1,50 per dag; klasse 5 f 1,60 per dag; kiasse 6 f 1,75 per dag. LIEVE DOCHTERS. Te Werder bfj Berlijn is een 82-jarig man op verzoek van twee zijner doch ters door personeel van een krankzin nigengesticht overmand en naar het ge sticht gebracht. De derde dochter heeft die zaak toen aangegeven en gister is de oude man, die volkomen normaal bleek, weer in vrijheid gesteld. Tegen den directeur van het gesticht en de twee dochters is een vervolging wegens vrijheidsberooving ingesteld en ook de geneesheer die het attest van opneming heeft geteekend, zal vermoedelijk wor den vervolgd. RONDOM HET ASTRONOMENCONGRES. De eigenlijke bijeenkomsten van de Internationale Astronomische Unie heb ben plaats in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Teneinde er zeker van te zijn dat de verschillende ondergebieden ge degen behandeld worden heuben zich, excusez du peu, 34 ondercommissies ge vormd, en het werk is daaronder ge distribueerd. De commission „du Phy sique Solaire" heeft zich weer onderver deeld in 12 ondercommissies, die elk op zich zelf een gedeelte van het zonne- vraagstuk onderzoeken. Want de zon is een vraagstuk. Voor den leek is 't vol doende dat de zon zoo Dijzonder attent is ons, uitgezonderd dan in Hollandsche zomers, voldoende hoeveelheden warmte en licht toe te zenden. Enkele rappe geesten bedenken dat wij elgentfjk ons horloge regelen naar den gang van dc zon, terwijl ten slotte zeevaarders de zon „schieten" teneinde een plaatsbe paling te kunnen doen. Maar voor den astronoom is de zon een heel bijzonder lichaam. Het is evenals de millioenen andere een doodgewone eenvoudige ster. die echter veel dichter by staat Daar door zijn wij in staat haar veel nauw keuriger te bestudeeren dan andere sterren. En door de nauwkeurige studie van haar samenstelling zijn wij in staat be paalde conclusies te trekken over an dere veel verder weg staande hemel lichamen. Iedereen weet, de zon straalt warmte uit. Maar hoe kan de zon die warmte uitstralen, is het een lichaam dat op brandt, of heeft het steeds een hooge temperatuur gehad en koelt zij nu zeil af, omdat zij ons en de andere planeten voortdurend door warmte toezendt Laat ik u niet vermoeien door diepzin nige problemen aan u voor te leggen. Waar de zon haar kolossale euevgle voorraden vandaan haalt is vooreerst nog een onoplosbaar geheim. Iels van dat geheim meent de moderne astro noom u wel te kunnen verklappen. Een lichaam verliest zijn massa terwijl het energ.e uitstraalt. En de energie en de arbeid die vrij komen bij die omzetting van stof in energie moet vele honder den malen grooter zijn, dan alle be kende bronnen van werkkracht, zooals electriciteit, stoommachines of wat ook te zamen. Een astronoom gaat er gaarne prat op, dat de sterrekunde een weten schap is die om zich zelf beoefend moet worden, maar toch zal hij zelden nala ten er op te wijzen wat een geweldig iets het zoude zijn, als wel te verstaan als die energiebron nu nog eens ont dekt werd of beter gezegd in bruikbaren vorm gebracht zou kunnen worden. Maar verdiepen wij ons niet te veel in1 fantasieën. Ook zonder dat grijpen de op het zonnelichaam optredende processen heel veel op het aardsche leven in. Schier elke verandering in de atmos feer van de zon doet zijn invloed gelden op de aarde. Van tijd tot tijd treden er geweldige vulcanische verschijnselen (zonnevlek ken) op in de zonsatmosfeer, en eenige dagen daarna krijgen wij magnetische stormen op aarde, en wordt sterk Noord- poollicht waargenomen. Met geweldige snelheden worden de gassen uit de zon nevlekken weggedreven en bevindt zich de zonnevlek aan den rand der zorrnen- schijf dan zien wij lichtende fakkels, de zoogenaamde floculi, die zich tot 100.000 K.M. en meer boven de eigenlijke at mosfeer van de zon uitstrekken. Voor de ijsliefliebbers zijn die zonne vlekken van belang, want elke 11 jaar zijn ze talrijker an anders en dan blijkt de winter koud te zijn met veel vorsc. Als de astronomen gelijk hebben kunt u den komenden winter veel vorst ver wachten in Holland. Ket zijn echter niet alleen de zonne vlekken die van belang zijn. Ook de warmtestraling wordt nauwkeurig on derzocht en blijkt in het geheel niet constant te zijn. Nu heeft men om alles zoo stevig en systematisch mogelijk te kunnen onder zoeken weer zorgvuldig afgesproken wat ieder zal doen. Zoo worden alle optredende zonne- vlekken in Stonghurst dagelijks visueel (dat wil zeggen door een kijker maar met 't oog) waargenomen en geteekend Greenwich daarentegen verzamelt eiken dag foto's van 't zonsoppervlak De collectie die ze daarvan in Green wich hebben is uniek. Teneinde geen kans te loopen, dat een dag overgesla gen moet worden door het slechte weer wordt de zon nu niet alleen dagelijks in Greenwich gefotografeerd, maar tege lijkertijd op het observatorium in Kaap stad en Kodaikanal in Britsch Indië. Alle foto's worden direct opgezonden naar Greenwich. Over lange reeksei. van jaren strekken de waarnemingen zich uit. Er zijn schitterende foto's bij. Slechts een dag ontbrak aan de serie. Toen was het op denzelfden dag én in Kaapstad én in Kodaikanal slecht weer. maar gelukkig de Mount Wilson Ster- rewacht had dien dag de zon gefotogra feerd en met een afdruk daarvan werd de Greenwich collectie aangevuld. Het Smithonian Institution te hington, dat over financieele decources schijnt te beschikken heeft een groot terrein door genietroepen laten vlak. maken en inrichten om dagelijks de straling der zon te kunnen bepalen. Van tijd tot tijd vergunt de zon. ons om ai- leen haar buitenste lagen te minnen be kijken, vrij van het verblindende licht van het midden. Mijn bedoeling zal te duidelijk zijn, dat is wanneer er zons verduistering optreedt. Het optreden van zoo'n zonsverduistering en de plaats waar zij te zien zal zijn moet lang te voren berekend worden opdat ieder voor het vervoer en opstellen der insturr,en en voor de waarneming ervan tijdig zorg kan dragen. Dat berekenen gebeuri te Cambridge De commissie rapporteert ditmaal een zeer langdurige eclips waarbij geduren- 5 minuten totale duisternis optreedt op Sumatra op 9 Mei 1929. Dan op 28 April 1930 in Nevada. 21 en 22 October 1930 op het eiland Niuafon van de Tonga groep bij Patagonle. Overal wordt nu heen geschreven om van de bewoners der streek inlichtingen te krijgen over de weercondilies de beste plaats voor het opstellen der in strumenten. In haaT rapport bespreekt de commisise de verschijnselen die nog nader onderzocht moeten worden. Er zullen cm 't spreekwoord te wijzi gen nog heel wat eclipsen over de aarde moeten glijden eer zij voldoende onder zocht zijn. Dr. E. A. KR EIKEN. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Juli. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. de Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 m.M, te Ren nes. Laagste barometerstand 747.4 m.M. te Reikjavik. Verwachting zwakke, matige, later wellicht toenemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, lioht tot half be wolkt. droog weer behoudens kans op onweer, wanner overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM den 768 mil. Neiging: Vooruit. Opgave van: KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND 10 Juli Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 55 Hoogste heden 12 uur F. 66 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 JULI. Ondertrouwd: 9 Juli: O. Janda en P. W. M. Kuypers. Bevallen: 6 Juli: C. Kroon—te Velthuis, cl. 7 Juli: J WlttemanDirks d. C. van der KampBos z. J. D. W. Krikke— Koster z. M. C. Scholtz—Hendriks d. 8- T. van BrummelenTempel, d. D Hoen derdos—van Ophem, d. L. Har bendorp— v. Wijngaarden, z. M M. BlomLöwen- steljn, z. Overleden: 7 Juli: C. van der Werff— Brussel, 66 j-. Gasthuislaan. 6 Juli: W Gulmans, 42 j., M. van Heemskerk straat; 8 Juli: H. Kramer. 32 j., Kinder huissingel; W. C. Olland, 72 j-. Wagen weg; 9 Juli: J. G A. van der Putten— Hand graaf, 64 j., Kamperlaan, DE VERDWIJNING VAN LOEWENSTEIN. De corr. van de N. R. Ct. meldt uit Brussel: In verband met de verdwijning van Loewenstein blijven nog allerlei sensa- fcioneele geruchten alhier de ronde doen. maar het publiek hecht er thans heel wat minder geloof aan, dan in de eer ste dagen. De meening wint veld en communiqués door de familie Loewen stein aan de bladen gezonden dragen daartoe het hunne bij, dat de financier wel degelijk uit het vliegtuig is geval len en in zee is verdronken. Sommige kranten hebben gemeld, dat de lijkdienst voor Loewenstein te Brus sel was afgelast. Dit is onjuist; de lijk dienst heeft Woensdagochtend plaats in de State Goedelekerk. Mevrouw Loewenstein heeft een re quest doen toekomen aan den voorzitter van de rechtbank in eersten aanleg, ten einde ingevolge zekere bepalingen van het burgerlijk wetboek een admi nistrateur der door haar echtgenoot na gelaten goederen te benoemen. Het re quest werd onmiddellijk in behandeling genomen. De liberale oud-minJster, De- vezze. trad als advocaat op van de fa milie Loewenstein. Door de rechtbank is graaf Roger van der Staeten Por.thoz. zwager van den verdwenen financier, tot administrateur benoemd. Anderzijds is de familie Loewenstein ook een pro cedure begonnen, ten einde een acte van overlijden van Loewenstein te kun nen doen opmaken. Rechter de la Ru- wïère heeft den bestuurder, Drew en de Engelsche getuigen, die het vertrek te Croydon bijwoonden, alsook de perso nen. die met Loewenstein in het vlieg tuig zaten, verhoord. Eerst na ontvangst van de Engelsche en Fransche enquêtes echter zal het proces-verbaal worden ge- ledigeerd. waarna de rechtbank zich zal hebben uit te spreken over de vraag of dit proces-verbaal als overlijdensacte kan beschouwd worden en als zoodanig in het register van den burgerlijken stand kan worden opgenomen." Alleen nadat deze procedure is geëindigd, kan de voogd van den minderjarigen zoon van Loewenstein worden benoemd. Volgens een verklaring van rechter de la Ruwière zal het niet makkelijk zijn ae Juridische kwestie van de overlijdens acte op te lossen. Loewenstein is ge storven aar. bcoró van een Britsch vliegtuig, of gevallen in Fransche of Britsche territoriale wateren. De Belgi sche justitie is in dezen onbevoegd, zelfs indien een misdaad was bedreven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWER PEN. Terug te bekomen bij: Mohr, Zijl weg 291. regenjas: v. d. Veen. Geweerstraat 18. R.K. kerkboekje; Cas per. Lange Heerenstraat 5, lauwer krans. J. Delker, M. van Heemskerk- straat 7 rood. bakkersmand: Wissbrun <fe Lifmann, Groote Houtstraat, zilveren potlood; F. de Netjn v. Hoogwerf. Kle verlaan 93, blauwe postduif; J. Dui- vens. Brouwerskade 11 rood. dames- oor temonnaie met inhoud; M. Voarveld Rijksstraatweg 149, damesportemon- r.aie met zakdoek; Reijnen. Wagenweg 29. portemonnaie met inhoud; C. v. d Heijde. Jac. Geelstraat 17, rijwielbeias- tingmerk in étui: A. van Duin. Korte Begijnestvaat 31 rood. idem. idem; v. d. Broek, Leldschestraat 46 rood. diem. idem; J. Rekers, Krelagestraat 31. rij- wielbelastingmerk: T. Lening?Kolk- straat S zwart, rozenkrans: Schouten. Zomervaart l$g, rijwiel; w. Fontijne, Bcschlaan 35. EIcemencaal. rozenkrans; A Baard, Berkenstraat 57, rozenkrans met koralen; T. Tuischer, Gen. Botha- 31raat 36, rozenkrans in étui; v. He- mert, O.-erboschlaan 26, Heemstede, grijze regenjas; Reith, Laan van Bloe- menhaven 5, Heemstede, rozenkrans in etuin; Jansen, Brouwersstraat 6 rood. rozenkrans in étui; Kuntze, Dr. Leyds- straat 36. rijwielpomp; Bur. van Politie Smedestroat, huissleutel; C. Vos, Schre- veliusstraat 5, gouden sierspeld; Van Leen. Klein Heiligland 48 rood. kinder - taschje met inhoud; v. Bredercde. Donkere Spaarne 6, bruin damestasch- je met inhoud. MAJOOR DE BERNARDÏ IN EEN FOKKER. Gisteren vertoefde op Schiphol de Itallaansche vlieger majoor de Bernard:, die bekend is als de snelste vlieger ter wereld. Hij toch was het, die eenige maanden geleden het snelheidsrecord voor watervliegtuigen bracht op 512,776 kilometer per uur. Zijn bezoek aan ons land gold voor namelijk de Fokkerfabrieken te Amster dam en in den middag maakte majoor de Bernardi met een Fokkertoestel een proefvlucht boven Schiphol en omge ving. Het was een Fokker-C. V., een z. g. n. anderhalfdekker. voorzien van een Jupiter-motor van 460 P. K. De Fokker C. V. is in Italië niet onbe kend. Dit type wordt nJ. in het land van Mussolini in licensie gebouwd. Het draagt daar den naam van Ro. 1. Een escadrille van deze vliegtuigen Is on langs onder commanda von majoor Bï- tossl van Rome naar Mogadiscio in So- maliland gevlogen. Het was toen voor de eerste maal dat Itallaansche vlieg tuigen over zulk een lang traject de plaats hunner bestemming door de lucht bereikten. Na de vlucht zei de Iialiaansche vlie ger zeer tevreden te zijn over het toe stel, het vloog om zoo te zeggen bijna vanzelf. Vandaag is de majoor naar Pa- rys vertrokken. TELEGRAMMEN DE ONBEWAAKTE OVERWEG. TWEE AUTOMOBILISTEN GEDOOD. NUNEN (N.-Br.) 10 Juli (V. D.) Bij de betreffende families alhier is hedenochtend een telegram binnen ge komen uit Zonhoven (België) .waaruit blijkt, dat de 35-jarige heer W. P. van Wijk, kousenfabrikant en wethouder der gemeente Nunen en de 43-Jarige heer P. de Groot, houtfabrikant bij een auto ongeval aldaar zijn gedood. Uit het te legram, waarin voorts de familie ver zocht wordt, de lijken van het station Zonhoven af te halen, kan worden op gemaakt, dat men hier te doen heeft met een ongeluk op een onbewaakten overweg. De familieleden zijn direct vertrokken. Nader vernemen wij nog, dat de auto door een goederentrein zou zijn aange reden en vernield, en dat beide inzit tenden op slag gedood werden. De heer Van Wijle laat een vrouw met drie kin deren, en de heer De Groot een vrouw met negen kinderen achter. EEN BEHEKSTE MOORDENAAR. ROME, 10 Juli (W. B.) Te Reggio de Calabria heeft een boerenknecht die zich behekst waande zijn vrouw, zijn schoonouders en zuster vennoord. VEEL SLACHTOFFERS VAN DE HITTE IN AMERIKA. NEW YORK. 10 Juli, Er heerscht hier een verschrikkelijke hitte, de ther mometer wijst 92 gr. Fahrenheit aan. En groot aantal personen is reeds aan de hitte bezweken en velen vallen flauw. Te Chicago is een meisje in het smel tende asfaltplaveisel blijven steken. DE GRIEKSCHE KAMER NAAR HUIS. ATHENE. 10 Juli (V.D.) Officieel wordt mededeeling gedaan van dc ont binding van de Kamer. De situatie zal. na het op heden bepaalde onderhoud Konduriotls en Venizelos niet zonde spanning zijn. NA HET VERGAAN VAN DE ..ITALIA OSLO. 10 Juli (V.D.) Het stoomschip ..Inge III" heeft, naar uit Spitsbergen gemeld wordt. Advantsbaai met de Duit- sehe Klem-Daimlermachtae aan boord verlaten en koers gezet naar de Zweed- sche expeditie-basis. De toestand der schipbreukelingen is nog steeds critiea De ..Braganzaa" is van Nieuw-Olesimd in Noordelijke richting vertrokken, om deel *.e nemen aan het hulpverleeningswerk. Het schip zal in het gunstigste geval eerst na verloop van een maand tot het kamp der Nobile-groep kunnen doordringen. Ook de „Hobby" heeft weer zee gekozen om tusschen Amsterdam-eiland en Groen land de zeer naar Amundsen af te zoeken Naar via Lulea gemeld wordt heeft No- bile zijn krachten op buitengewoon snelle wijze herwonnen. Van een gees telijke afwijking is in het geheel geen geen sprake. DE RAMPSPOEDIGE REIS VAN DE IN SULINDE BATAVIA. 10 Juli. (Aneta.) De ziek tegevallen aan bcord van de Insuiinae gingen gepaard met ïr ige keelontste king. vermoedelijk is de besmetting asn boord gebracht door een passagier, die te Tandjong Priok geëmbarkeerd is. De Insultace heeft Aden aangedaan om de hoeveelheid serum aan te vullen Behalve door den scheepsdokter is ook hulp verleend door een zi-h aan boord bevindenden burger-geneesheer. Onder de overledenen zijn de luit ter zee tweede klasse H. T. de Moulin, Mej. de Gorter, de heer E. F. T. L. Tan, de machinist van de K. P. M. de heer J. Ra. venswaay. mevrouw Ten Hooven Hart kamp en de echtgenoote van den ad judant-onderofficier. de heer Van der Ven; ae laatste twee zijn echter niet aan de keelziekte overleden. KOGELREGEN TE BROOKLIJN 3ROOKLIJN, 10 Juli (Reuter) Twee menschen werden gedood en twee anderen gewond bij esn hagelbui van kogels, uit een machinegeweer afge schoten, dat op een auto stond. De auto ontkwam. De politie gelooft, dat de schutter zich ta ie personen vergist' heeft. BOM IN 'T BUREAU DER G. P. Oe. DE DADER GEDOOD. MOSKOU 10 Juli (B.T.A.) De bla den meiden: In den avond van 6 op 7 Juli hebben twee Wit-Gardisten, uit ParUs gekomen via Bulgarije en Roe menië, met behulp van geheime Roe- meensche agenten, een bom geworpen cp het hoofdbureau der G P. Oe. Door de ontploffing werd een roode soldaat gedood en een andere ernstig gewond. De dader Radkevich, oud-officier uit het leger van Wrangel. werd by een achter volging gedood. De andere werd te Podols in het gouvernement Moskou gearresteerd. DE GOEDANGS LIGGEN VOL. DE BOYCOT TEGEN JAPAN. SOERAEAJA. 10 Juli. (Aneta.) De boy cot tegen de Japansche goederen neemt ernstige vormen aan. De voorraden die opgestapeld zijn in ie goedangs van de „Oceaan" en de Java-China-Japan-Lijn zijn langzamerhand zoo groot geworden, dat speciale maatregelen overwogen wor den voor den opslag. De directie van de haven stond de loodsen aan de Kali-Mas af, aangezien verwacht wordt, dat de boycot nog ernstig zal toenemen. BATAVIA. 10 Juli (Aneta) Hier is van de boycot niets te merken, behalve dat de Japansche booten iets minder lading aanbrengen. HET VERGAAN VAN DE ..ITALIA" STOCKHOLM, 10 Juli (V.D.) Lui tenant Lundborg heeft in een interview met eenige Zweedsche bladen verklaard, dat de mannen van de ..Italia" op de ijs schots te lijden hebben van koorts en door hun hypernerveuzen toestand. Kapitein Tornberg, de leider van de Zweedsche hulpexpeditie heeft zijn re geering geseind, dat een landing op het ijs nu zelfs met kleine vliegtuigen zeer gevaarlijk is. Tengevolge van den mist en de hooie temperatuur kunnen de vliegers r meer uitrichten. 200 TOERISTEN VERGIFTIGD. BERLIJN, 10 Juli (B. W.) Naar de Neue Berliner Zeitimg uit München meldt, heeft een groot aantal deelnemers aan een reis door Rijnland die 1 Juni door de Deutsche Touring Klub was ge organiseerd een ernstige vergiftiging op- geloopen. in München zijn reeds twee van de ziek geworden deelnemers over leden. De club heeft bij alle leden die aan de reis hebben deelgenomen en die over ge heel Duitschland zijn verspreid onmid dellijk informaties ingewonnen en daar bij is gebleken dat van de 850 deelne mers 200 ziekteverschijnselen vertoon den. in München zijn thans 10 hunner onder geneeskundige behandeling. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Eanbvereeniging DINSDAG 10 JULI 19Z8 1.30 uur 1.45 uur Staatsleningen S% Ned. 1923 6% Ned. 1919 101% Scheepvaart Oode Vaart 785£ Scheepv. Unie... 2C8H HoH. Lloyd 32 Paketvaart 227 Oude Boot 84 Nieveit. 1C9H Rotterd. Lloyd.. 187 Stoomv. Ned..— 192 Marine Comm.. 6ï Marine Pref...... 35 industrieën Ned. Kunstzijde. 462 462 Mekubee- 0 «r. 1 2C14 Ho'l. Kunstzijde. 205 204- 5 Oude Philips 669 Gew. Jurgens— 283 Centr. Suiker—. 67 - I :i. 0od. Bnitenl. Anaconda copper 136tf Stee! Comm 139!* Bank KoL Bank. 248 247 Indische Bank... 168 167 C» Hand. Mij. 178H 176 Petroleum Peudawa 20 Gee. Holl. Petr. 201 Kon. Petroleum. 414 Geld - Cultuur Mij. H.V.A 675H Jara Cultuur 367H Cult. Yorstenl... 164 Dito Actions-— 142 Kaiiredjo 941. Poerworedjo- 109J* Tabak Deli Mij 448 Seacmbah 508 Oeli Batavia 521 Oostkust- 1894 Rubber Amsl. Robber... 235 235 „ampong Som... 154 Wai Sumatra 182 Vico 135 Silan Sumatra... 101 )eli Bat. Rubber 164 174 .ntercont. Rubb. 10!* Amerika Southern Rails.. Wabash.,..—,—. 76

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2