H. D. VERTELLINGEN DE UITBREIDING DER GASFABRIEK. FLITSEN Dam i ate FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 JULI 1928 Onze fabriek kan het gas goedkooper zelf proda" ceeren, dan het bij de Hoogovens inkoopen. B. EN W. WILLEN EVENWEL EEN TIJDELIJK CONTRACT AFSLUITEN MET DE HOOGOVENS OM IN HET TEGEN WOORDIGE TEKORT TE VOORZIEN EN RESERVE TE HEBBEN TIJDENS DE WERKEN TOT UITBREIDING DER FABRIEK. Benige weken geleden deden wij mede- öeelingen over onderhandelingen van ons gemeentebestuur met de directie der Hoogovens te Velsen, over een tij delijke levering van gas door die Hoog ovens aan Haarlem. Die mededeelingen worden thans in een schrijven van B. en W. aan den gemeenteraad vestigd Tan gevolge van de toen ca..ng det gaslevering in Haarlem en de buiten gemeenten, gepaard aan de uitbreiding van afzetgebied door de annexatie zal de grens der productie-capaciteit van het gasbedrijf weldra worden bereikt, zooda,'. uitbreiding meer in het bijzon der van de koolgasstokerij, noodzakelijk is geworden. De gedachte, dat het wellicht moge lijk zou zijn het genoodigde gas tegen een billijke prijs van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken te betrekken, was voor het ge meentebestuur aanleiding, om zich tot haar te wenden. Uit de met ..Hoog- ovens" gevoerde langdurige onderhan delingen bleek echter zoo zeggen B. en W. dat die Naamlooze Vennoot schap niet alleen niet in staat was do totaal benoodigde hoeveelheid gas leveren, maar bovendien dat de veron derstelling onjuist was. dat zij het gas, dat voor haar een bijproduct is. tegen een goedkooperen prijs zou kunnen le veren, dan dien, waartegen de gai briek zou kunnen fabriceeren. De onderhandelingen, die ozr. eerst genoemde reden, slechts konden loopen over bij levering, welke zich om tech nische redenen voorlooplg te bepalen zou hebben tot het gebied van voorma!:,; Schoten als een op zichzelf staand ge heel, toonden verder aan, dat een over eenkomst tot byleverlng nog alleen zou kunnen worden gesloten met aanvaar ding van voor de gemeente ongunstige bepalingen als kolenclausule, franco-le vering onder voorbehoud van bijom standigheden enz. Ondanks die bezwaren, zou de prijs nog bedragen 2.3 cent per M3 voor leve ring franco in den gashouder te voor malig Schoten. Naar aanleiding daarvan Ls toen nauwkeurig nagegaan, welke maatrege len in eigen bedrijf zouden dienen te worden genomen, teneinde onafhanke lijk van Hoogovens in de meerdere pro ductie te kunnen voorzien. Daarvoor zijn alleen die uitbreidingen in aanmerking genomen, welke direct en uitsluitend be trekking hebben op de meer-productie en dus geenerlei verband houden met de hierna te vermelden uitbreidingen, wel ke slechts noodzakelijk zijn, om het be staande bedrijf goed te doen function - n ee ren. De veranderingen dan. welke direct verband houden met de meerdere pro ductie hebben te bestaan in een uitbrei ding van de koolgasstokerij, van de dro ge kcolgasziiivering en kleinere uitbrei ding als het aanschaffen van een nieu wen toerafsdheider en van een tweeden waswater-koeler. De hiermede gepaard gaande kapi taalsuitgaven worden geraamd op rond f 430.000. Uitbreiding van de koolgasstokerij geeft bovendien dit voordeel, dat, door vermeerdering van het thans ter be schikking zijnde aantal ovens, deze als dan met meer vrucht onderling als re serve kunnen dienen. Het plan is om. evenals In 1920'21 plaats vond, de bestaande oude Caze- ovcn-baütery te vervangen dooi- moder ne kamcrovons van hetzelfde systeem als de thans in bedrijf zijnde, roet dien verstande, dat een fundeering wordt aangebracht voor vijf ovens, waarvan er vcorloopig slechts drie gebouwd zullen vordon. De koolgascapaciteit wordt daardoor uitgebreid met 30.000 M3 per etmaal, hetgeen ongeveer overeenkomt met een Jaarporductie van 6 mlllloen M3. De huidige verhoudingen in het be- d.;jf als basis aannemende, is deze uit breiding voorloopig voldoende voor een tijdperk van ongeveer 6 jaar ingaande 1930. Door het bijbouwen van de restee- rende twee ovens kan de capaciteit ver der worden opgevoerd met 20.000 M3 )xt etmaal, waarfdoor de koolgaspro- duotlc dan weder voor ongeveer 4 jaren minstens voldoende kan worden geacht Rekening houdende met het voren staande is. om een vergelijking te kun nen maken tusschen den prys by eigen fabricage en dien door Hoogovens ge-' vraagd, uitgegaan van een minimum van 3 millioen M3. dat Hoogovens zou le veren en welke hoeveelheid vermoede- lyk meer noodig zal zijn na 1930. Een gunstige factor voor de eigen fa bricage is. det by een modern machi naal bedrijf de direct drukkende ex- ploitatiefactoren gering zyn, zoodat hier in hoofdzaak de kosten van grondstof fen. verminderd met de opbrengst van de bijproducten, benevens directe onder houdskosten hi aanmerking zijn te ne men. Deze factoren zijn berekend op resp 0.5 cent en 0.33 oent per M3, aoodat dc totale variabele kosten 0.83 cent per M3 bedragen. Daarnaast doet de invloed van de kapitaalslasten zich gelden. In dien men voor de kapitaalsuitgave van f 430.000 rekening houdt met ge middeld 10 pet rente en afschrijving, dan vordert dit per jaar f 43.000. BU een meerdere productie van 3 mil lioen M3 per jaar wordt dit per M3 1.43 cent, hetwelk vermeerderd met voor noemde factor van 0.83 cent geeft een totaal kosten per M3 van 2.26 oent. Hoogovens '.raagt. 2.3 cent, zoodat eigen productie bij 3 millioen reeds een gering voordeel geeft. By 4 milliioen wordt de prijs 1-91 cent, by 5 millioen 1.69 oent, by 6 millioen 1.54 cent. Uit een en ander blijkt derhalve, dat bij toenemende méér productie het voor deel bij eigen fabricage steeds grooter wordt. Uitbreiding der gasfabriek verdient derhalve aanbeveling boven het sluiten eener overeenkomst tot bijlevering met Hoogovens. B. en W. stellen den raad dan ook voor tot die uitbreiding te besluiten en het daarvoor benoodigde crediet ad f 430 000 ter beschikking te stellen. Indien de Raad dienovereenkomstig besluit, ligt het in de bedoeling om in den zomer van 1929 den nieuwen gas houder waarvoor by besluit van 13 Juni j.l., de benoodigde gelden zijn be schikbaar gesteld te bouwen. Vervol gens de oude Coze-ovens, welke gedu rende het komende winterseizoen nog in reserve te blijven, te doen sloopen en ten slotte tijdens het voorjaar en den zomer van 1930 de nieuwe ovens te bouwen. By de hiervoor bedoelde onderhande lingen bleek, dat „Hoogovens" berei'l was ook voor een korten termijn een hoeveelheid gas beschikbaar te steller- Het komt B. en W. gewenscht voor op die aanbieding in te gaan, omdat daar door een reserve kan worden verkre gen, welke noodig kan zyn gedurende den tyd. dat de oude ovens worden afge broken en de nieuwe ovens worden op gebouwd. De voorwaarden voor die tijde- lyke levering vinden B. en W. niet on verdeeld gunstig, doch daartegen kon voor Haarlem het recht worden bedon gen om tusschentijds van de overeen komst. terug te treden met inachtne ming van een opzeggingstermyn van één maand. Lettende op deze gunstige be paling en op de mogelijkheid dat de te verkrijgen reserve tijdens de uitbreiding van de fabriek voor het gasbedrijf van groot belang kan zijn, stellen B. en W. den raad voor hen tot, het sluiten van bodoelde overeenkomst, te machtigen. Aan de voorwaarden ontleenen wij. dat Haarlem zich verbindt per etmaal ten minste 6000 M3 en per jaax onge veer f 3.000.000 M3 (het verbruik van voormalig Schoten) van de Hoogovens te betrekken. BU een kolen prijs van f 10 per ton zal Haarlem betalen 2.30 cent per M3. Zooals hierboven reeds werd opge merkt, zyn los van de genoemde uit breiding nog uitbreidingen noodzake lijk om het bestaande bedrijf goed te doen functionneeren. Laatstbedoelde uit breidingen, waaraan dringend behoefte bestaat en die nog voor het aanstaan de winterseizoen dienen te worden uit gevoerd bestaan uit: lo. De uitbreiding van de droge zui vering der watergasfabriek. De kosten verbonden aan het aan schaffen en overbrengen van enkele ap paraten worden geraamd op f 22.500. 2. Daar de bestaande 2 kolenelevato- ren steeds sterker belast worden, te meer waar ten behoeve der fabricage van diverse cokessoorten verschillende kolensoorten moeten worden verwerkt, ls het noodzakeiyk beider capaciteit te vergrooten. opdat by stoornis de eene elevator als reserve kan dienen voor den anderen. De kosten aan deze wijziging verbon den worden geraamd op f 24.500. 3o. Tengevolge der toenesnende cokes- productie met daaraan verbonden werk zaamheden van vervoer en behoefte aan opslagruimte voor de verschillende soor ten, blijkt meer en meer de noodzake lijkheid tot het uitbreiden der bestaan de kraarihoogtoaan, door bijplaatsen van 5 portalen, alsmede tot het aanschaffen van een tweede 12-tons elecÉnsche transportkraan. De kosten van een en ander worden geraamd op f 92.000. 4o. Door de uitbreiding van den co kesopslag, wordt de plaats van de be staande gasolietanks meer en meer on gunstig. Bovendien zouden nu de nieuwe gashouder in de onmiddeDUke omge ving der tanks komt te staan, de ge volgen van een eventueele storing met daaraan verbonden gevaar, voor brand grooter worden. Het is daarom raad zaam deze olietanks te dooi verplaatsen naar een ander deel van het f abrides- terrein, alwaar ter verdere beveiliging ook een aarden wal om de tanks kan ■worden opgeworpen. Tegelijkertijd kan het bestaande teer- reservoir worden verplaatst van de wa tergasfabriek naar de haven, waar het dienst zal doen als uitbreiding van de koolteerberging en tevens als middel om de aflevering op vluggere en betere wijze te doen plaats hebben. De aan deze werken verbonden kos ten van fundeeringen, grondwerken en overbrenging zullen ongeveer f 32.500 5o. Door voornoemde werkzaamheden en mede wegens den bouw van den nieu wen gashouder, waardoor de opslag plaats voor pijpen en hulpstukken dier.t te worden verplaatst van de bestaande fundatiering naar een andere plaats van het terrein, wordt het grootste deel van het reserve-terrein in beslag geno men. Daaraan is verbonden de nood zakelijkheid om het nieuw in gebruik le nemen terrein te egaliseeren. De kosten hieraan verbonden worden geraamd op f 9.500. ëo. De wijziging in den pijpenopslag, de uitbreiding van den cokesopslag, als mede het steeds toenemende verkeer per as, ook over de rest van het ten-ei n, doen meer en meer de behoefte gevoe len aan een grooter aantal verharde rij wegen. Hét is daarom noodzakeiyk over te gaan tot uitbreiding van de bestaande bestrating met 3000 a 3500 M3. De kosten hieraan verbonden worden geraamd op f 15.000. To. De noodzakelijkheid is gebleken van een ruimeren en daardoor beter te organ is eeren opslag van vuurvast mate riaal. Tot dat doel kan volstaan worden met den bouw van een eenvoudige, ver plaatsbare houten bergjoods. De kosten van deze loods worden ge raamd op f 16.000. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen by: v. d. Horst, Nagtaaamplein 29, bezem van de Gem. Reiniging; Boon, Olieslagerslaan 5, een badmuts; Van Daim, Jan Nieuwenhui- zenstraat 15, kinderblouse; Van Hou ten. Spaarnwouderstr 38, broche; Piers Brouwersstraat 16. dop van autowiel; Donselaar, 3e Hoogerwoerddwastraat 45, gele dameshandschoen; v. a Wel, Du'o- belebuurt ljrood, beige dameshand schoen; Kennel Fauna, Parklaano zw. bruine hond, gebracht door Giebels, Ro zenstraat 63; ggrijze kat, gebracht door Silvis. Gen. Joubertstr. 23; gryswitte kat, gebracht door Schiering, Gr. Wil— lemstraat 17; Bur, van Politie, Smede- straat, kwitantie Haaxl. Ziekenkas ten name J. L. van Leen, Graafschapstraat 13 en slinger van auto; Moerkerk, Olie slagerslaan 14, zakmes; Jansen, Zylstr. 33. nummerplaat auto G 25645; Peters, Karei van Monderstr, 48. bruine dames- portemonnaië, inh. o.a. portretten; Bon- frère, Hooimarkt 12 zw., rjjwiclbelas- tingmerk; Meijer, Gen. Bothastraat 27. reflector; Van Dam, Amsterdamstraat 56, rywielbelastir rmerk; Braspanning. Paus Leostraat 26, idem; Wildschut, Hofdykstraat 9, idem; Wildschut, Ko ninginneweg 103. rozenkrans; Geertse- ma, Bilderdykstraat 22. witte strand- schoan; Roos, Gortestraat 5. gouden speld met steentje; Van Hessene Klei ne Houtstraat 59. tennisschoen; vy- zenlaan, Reitzsraat 117, bruin lederen tasohpe met inhoud. M. C. Wijkhuizen, Leidsoheplein 25 rood, bankbiljet; Hendriks, Pieter Kies- straat 55, zwerm byen; v. Gulik, van Oorschotstraat 12. pakje batteryen; W. Zwemmer, Kennemerstraat 9 rood. gum mi ceintuur; F. Wikke. Adr. Loosjes- straat 2 A, gewicht. W. L. v. Mau- rik. Rustenburger laan 17. fax teirier; H. de Vries, Lange Begijnestraat 14 zwart, dameshoed; G v. d Kort, Adr Loosjesstr. 25. hondenpenningKennel Fauna, Parklaan: bruine langharige hond; grijze kat, gebracht door J. Mors Scheepmakersdijk l; N. P. Schoen, L. Lakenstr. 20 zw., insigne D.OJK.; P. J Ego, Schneevoogtstraat 9 rood jon gensjas (manchester); B Tollenaar, Ti- morstraai 3 werkjas (manchester); VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1244 E*?4NENXOMEN Jantje hoort moeder roe pen dat het tyd is om binnen te komen besluit dat he: niet zeker is, of het zyn eiger. moeder was die riep cf Kees Kcmmer's moeder en wil geen risico ne men en bovendien al was het zyn eigen dan riep ze misschien nog wel tegen iemand anders begint hard te schreeu wen tegen z'n vrindjes om later te kunnen zeg gen. dat hii het roepen niet gehoord heeft en tracht op andere wjj- I zen zijn concentratie in I het spel plausibel te I maken het roepen wordt sterker en dringender verder negeeren lijkt niet mogelijk als de andere jongens hem erop wyzen dat zijn moeder om hem roept schreeuwt dat hij dade- lUk komt en vraagt zich intusschen af. of hy het nog vUf minuten zal kunnen uitsmeren, (Nadruk verboden) (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Piérard's Heengaan. door R. J. BRANDENBURG. Toen Piérard, een jong onderwijzer, in het kasteel werd gebracht, dat tot hos pitaal was ingerioht, was hy uitgeput door bloedverlies en buiten bewustzyn. Een schot door de rechterlong: ae dokter haalde de schouders op. Maar den volgenden dag leefde Piérard nog. zyn levenskracht was als een klein vlammetje, dat door elk zuchtje kan worden uitgeblazen. Onbeweegiyk lag hij op het smalle bed, dat ter weerszijden door een linnen scherm was afgeschut. Het gelaat was schier even wit als het kussen, de lip pen als verdord, de oogen waren geslo ten. Zwart was het kleine snorretje, een streepje onder den neus, zwart waren de krullende haren. Toen Piérard tot bewustzijn kwam, trachtte hij zyn oogen te openen, maar dat lukte niet. Even een trilling van de wimpers, meer niet, dan sliep hij weer in Na een paar uur werd hy weer wak ker en probeerde nogmaals de oogen op te slaan. Ditmaal ging het al wat beter Wat hy zag deed hem denken aan een hoogoprijzend wit booggewelf van een kerk. Maar hy zag geen raam. In de opening zag hy een gouden lichtglans en het groen van boomen. Hemel) Paradijs dacht hy en sluimerde in. Des avonds werd hij weer wakker en bespeurde, tot hem over gebogen, een bleek gelaat, omhuifd door een witte kap. Twee donkere oogen straalden hem tegen. „Madonna!" dacht hij en oen oneindige rust vervulde zUn ziel. Den volgenden morgen was Piérard een ietsje sterker. O, nog maar een vleugje. Nog zag hij van alle voorwerpen de omtrekken w g en hij bezat nog niet de kracht om ook maar zijn pink te bewegen. En de dokter, met zyn lange witte jas over zyn uniform, haalde weer de schouders op toen hy by het bed stond. Maar Piérard zag nu dat, wat hij voor het gewelf van een kerk had aangezien, hooge witte muren waren, dat de hooge glazen deuren open stonden en das hy keek in een tuin. Maar hy begreep niet waar hy was, hy dacht er ook niet over, hy kon nog niet denken. Het verleden INGEZONDEN MEDEDEELJNGEN 60 CENTS PER REGEL. GR. HOUT5TR 101-103 V.THIEI ERZISCHE LOOPERS VANAF P95- was diep weggezakt in zUn onderbewust zijn. hij wist niet meer dat hij uit de loopgraaf was geklauterd, dat hij had gerend, zoo hard hy maar kon, om ach ter de volgende dekking te komen. Hy wist niet meer, dat hij plotseling een venijnig stekende pyn in de borst had gevoeld en dat hy neergevallen was. Hy wachtte dat men hem zou komen weg halen en dat wachten scheen eindeloos. Het was begonnen te regenen, hy had de druppels voelen neervallen op zijn heet gelaat. De dorst kwelde hem en hy had getracht op zijn tong een paar drup pels op te vangen. En die stekende pyn, die al maar verder in zyn lichaam vrat! Het was of zyn levenskracht uit de wond stroomde, hy voelde zich zwak ker en zwakker worden. Toen had hy gedacht te zullen sterven en hij had zacht gehuild. Hy had ge dacht aan zyn moeder. Hoe smachtte hy er naar haar koele hand te voelen op zyn warme voorhoofd! Hy zag de kin deren van zijn klas. waarvan hy veel had gehouden. En hy dacht aan een meisje uit zijn dorpje, dat hy al lang kende, dat hij heel lief vond, maar dat hy nog nooit had durven aanspreken. Maar van dit alles wist Piérard nu niets meer, het verleden bestond niet meer voor hem. En hij zag dat het gezicht onder de witte kap dat van een jonge pleegzuster was. Het was niet wit, zooals hy het dien nacht had gezien. De wangen wa ren blozend, de lippen bloedrood en een weinig geopend, zoodat de witte tandjes te zien waren als in het hart van een vrucht de pitten. En Ja, de donkere oogen straalden, straalden! „Lief", dacht Piérard, „lief, lief. En dien morgen zong het door zijn hoofd: „lief, lief, lief Hij ag voor zich uit het zonlicht op de bladeren der boomen, die zacht be wogen in den wind. En ny was tevre den, hy voelde geen pyn, hij voelde geen lichaam meer. Hij voelde zich gelukkig, hy zou wel hebben villen zingen, maar dat kon hy niet, Doch het was hem, als hoorde hy heel in de verte muziek, heel in de verte. Dan sluimerde hy weg. De zuster stond voor zyn bed. in haar hand een kop met vleeschnat. Ze glim lachte PiéraTd toe en trachtte dan hem wat vleeschnat in den mond te gieten. Maar het ging niet, Piérard kon niet slikken, zy zette den kop neer en legde even haar hand op zUn voorhoofd en hij sloot de oogen. Hy zou haar hand hebben willen grUpen en tegen zich aandrukken, maar hy kon alleen de oogen opslaan. Hy keek haar aan FILIALEN in due omjtriug /c&s beverwijk, cvy ijmuiden, usse ►'illecom. /|\\w&c.y/ -ov/ zand voort. alpen .d rijn. t=Z. haarlem. Bo.«r—rfct 48. U. BIJ ONS KOOPEN IS SPAREN De zuster sloeg haar oogen neer en op haar hand spette een traan. Ze wendde zich af. Dien avond was het slechter met Pié rard. zyn oogen waren gesloten, maar toch sliep hy niet. Des nachts, toen de zuster haar ronde deed, was hij wakker, maar hy had niet de kracht zyn oogen te openen. Hy hoorde haar komen en voelde haar nabyheid en scherp luisterde hy toe, opdat niets hem ontgaan zou. Hij hoorde de zuster heel zacht zuchten, hii voelde dat ze heenging. Tegen den mor gen sliep hij in. Toen de dokter by hem kwam haalde die niet eens meer dc schouders op, maar buiten de zaal zeide hy tegen de zuster: „Zou hy den nacht halen?" Het ontging hem dat de zuster haar kleine vuisten toekneep. Piérard haalde den nacht. Toen de zuster aan zyn bed kwam opende hy de oogen. Nog eenmaal zr.g hy haar gelaat, haar oogen. haar lip pen. En plotseling voelde hy weer het kloppen van zyn liart, voelde hoe het bloed door zyn aderen stroomde. Op zijn bleeke wangen kwam een flauw blosje. De zuster zag het en schrok. Zij wist niet waarom. Zij voelde een brandende blos en keerde zich om. Piérard's oogen vielen toe. Maar hy wilde by haar zyn, hy wilde met haar neegaan. Zoo duidelyk zag hy haar in .vm gedachten als hij haar nog nooit in werkeiykheld had gezien. Hij zag de blauwe adertjes aan haar slapen, hii zag zichzelf weerspiegeld in den pupil harer oogen. Hy wilde haar na, wilde zijn handen op haar schouders leggen, hy moest haar in de oogen zien. En l»y vocht tegen zyn lichaam, dat niet kon. Hy streed met al zyn wilskracht. En toen was het hem alsof hy ont steeg aan zyn lichaam, dat hy achterliet als een nutteloos iets En de heengaande zuster voelde plots een wonderlyke vrede over zich komen. Heel even scheen haar ziel aangeraakt door den wiekslag van een intens geluk. Toen deed zy zachtkens de deur achter zich dicht. naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP 13) Maar juist, toen hy dat verstandige besluit had genomen, maakte zij een pauze, die zoo stom en welsprekend was. dat de arme Ben het niet kon uithou den. „Ik kan vanmiddag gaan verkoo- pen". dacht hy haastig en dan zei hy hardop: .Zegluister eens „Ja", fluisterde zy verheugd, alsof zij reeds raadde, wat zou komen. „Wanneer zal ik je weer ontmoeten?" „O. dat weet ik niet". En dan eer. beetje schuchter: „Zou Je het graag wil len?" „O. dat weet Je zelf ook wel!" Al dien tUd was Ben druk bezig met nadenken. ..Misschien zal ik de Schild pad van middag niet kunnen verkoo- pen". vertelde hy zichzelf. „Daarom is het beter niets over dezen middag te zeggen. Maar morgen is Zon dag en misschien een mooie wandeling." „Wat denk jc van morgen", vroeg hy hardop. „Zou je dan we» kunnen ko men?" .Jk zou er wel kans toe zien", ant woordde zy peinzend en toch met een lachje in haar stem, „als het niet zoo grappig was. Je weetik geloof, dat ik het al gezegd hebdat ik een tante heb wonen in New-Rochelle. Ik zou haar kunnen gaan bezoeken". Toen kwam er een inspiratie over Ben en zyn hoofd gloeide ervan, een van die inspiraties, die ieder van ons nu en dan ki-ygt, vooral in de lente, als het weldra volle maan is. „Zeg eens", zei hy met zyn stem een paar tonen lager. „Ja?" „Ik heb een verrassing voor je!" „O. heerlyk! Kan je niet voelen, hoe ik er van tril?" „O. dan moest je mij eens zien! Hoe laat in den morgen zou je gereed kun nen zyn om naar je tante te gaan?" Tegen elf uur". „Mooi! Luister nu eens. Om elf uur zal er 'n taxi voor het huis stoppen". „Ja?" „Dan kom je naar buiten en stapt in en dan mag je niet verbaasd zyn wat Je ook te zien krygt". „O. it is dat verrukkelijkgilde zU byna ertel het my eens". Hy wilde niet en zij was hem aan het uithooren, toen Mr. Schermerhom het gebouw binnen kwam en daaraan kun je narekenen, hoe lang Ben en Rose aan het babbelen geweest waren. Je herin nert je zeker wel. dat de telefooncellen pane rIe n hadden van glas in lood en nu keek Mr. Schermerhom zyn Jongen bediende met 'n vernietigenden blik aan, terwyl hy voorbyging. „Wat is er?" vroeg Rose, die iets vreemds meende op te merken aan het andere eind van den draad. „Iemand is juist binnen gekomen", zei Ben voorzichtig. „O", antwoordde Rose -begrijpend. „Dan ga ik maar liever weg. Nu, goe den dag. wy zien elkander dus mor gen". Zeifs toen wachtten beiden of de an der den hoorn zou neerleggen cn na een volle minuut, toen Ben er zeker van was, dat zy nog niet heen was gegaan, fluisterde hy heel zachtjes: „Goeden dag". En zy fluisterde hetzelfde. Hy verliet de cel en liep langzaam en in gedachten de trap op. zoodat hy byna een emmer omverwierp, die een schoon maakster op het portaal had neergezet. Hy voerde niet veel uit dien morgen, maar droomde ijverig, glimlachte tel kens weer en af en toe, als hy er ge legenheid toe had. maakte hy een paar veranderingen aan zUn schets. Den volgenden morgen regende het. Ben deed de regenjas aan eer hU naar de garage ging. In een der diepe zakken stopte hy een oud. flanellen hemd van hem. om de SchildDad eens goed te kun nen oppoetsen, zooals generaties van Bennies gedaan hebben eer zU met hun rijtuigjes hun meisjes gingen afhalen. Maar toen Mr. Punch op zyn schellen te voorschijn kwam en de deur open wierp, zag hy, dat zün wagen al schoon was gemaaktzoo door en door schoon, dat hy hem byna niet herken de. „Ik zei je toch. dat ik haar tint zou veranderen", zei Mr. Punch, terwijl hy mopperend nakeek of de plaat met het nummer goed was vastgemaakt, „Wees ruaar wat voorzichtig en let op. dan ge loof ik wel. dat alles veilig voor je is". Ben herinnerde zich vaag. dat de kleur van de Schildpad oiyfgroen was geweest. Ten minste het zag er zoo uit, toen de wagen nat was, maar nu was hy donkerrood. „Misschien verandert de kleur zoo by het drogen", dacht hij. terwijl hy ach ter het stuur ging zitten en het vlag getje naar beneden drukte. „Myn koop ziet er beter uit dan ik dacht en ik zal wel geen moeite hebben om hem van de hand te doen". Hy reed voorzichtig de garage uit en draaide de Lexington Avenue in, terwyl hy vol verwachting was om zyn rit met het lieve meisje en andere gedachten kwamen eerst niet In hem óp. Maar dan kreeg hy een zwaar gevoel in zijn maag en dacht: „Als zy het eens niet aardig vondals zy niet zou willen instap penzyn angst werd zoo iets als wanhoop, maar dat ging voorbij en wel dra was hy weer vol hoop: „Ik wed, dat zij nog nooit zoo iets heeft meegemaakt. Als ik een meisje was, zou ik het heer- lijk vinden!" Dan ging die hoop weer te loor en hy dacht met een ontzetting, die hem den adem benam: „Misschien denkt zy, dat ik niet te vertrouwen ben, zoo met een eigen taxi voor de deur te komen, ter wyl ik haar er nooit iets van gezegd heb. zy zal zich verwonderen, waar ik met haax heen ga en als ik een meisje was. zou ik my wel twee keer bedenken, eer ik instapte". Gelukkig voor Ben en zyn wisselende stemmingen, was het verkeer op dien Zondagochtend niet druk. er kwamen geen limousines uit zystraten schieten en de Avenue was byna verlaten. Niet alleen ontweek hy botsingen, maar ook had hy zoo vlug gereden, dat hy een kwartier voor den afgesproken tyd aan het hek van Gramercy Park kwam. bui ten gezicht van Mr. Schermerhorn's huis. dat aan den anderen kant lag. De re genbui had opgehouden en hier en daar zag men in het Zuiden blauwe vegen in de wolken. „Aanstonds zal de zon doorbreken", dacht Ben en dat gebeurde, terwyl hy zyn benzinetank nazag en het geheele park veranderde by tooverslag in een paradys. Zooeven morsig en vaal. schit terde nu alles van leven en licht. De druppels op de struiken leken juwee- len en je kon byna het gras hooren groeien. Een roodborstje zong met wijd geopende oogjes, vloog neer tusschen het gras en begon een spelletje van touwtrekken met zyn ontbyt, een worm. ,,'s Jongens, dat wordt een mooie dag!" dacht Ben zich zoo plaatsend, dat de zon hem bescheen. „Ik heb nooit zoo'n lente beleefd. „Opnieuw verrukking, be- geyp je?" En dan kreeg hy het te warm en dacht er over na of hy niet zyn re genjas zou uittrekken. Maar hy besloot het niet te doen, integendeel de lapel len gesloten te houden om zijn hals. „Als de oude baas mü eens aan het raam zag. mag hy' mU niet herkennen". vyf minuten voor elf nam hy het oude flanel en begon zorgvuldig de taxi af te stotfen, ook het inwendige. De wa gen had betrekkelyk smalle raampjes, maar de leeren kussens waren zacht en hy wreef er over, tot zy glommen. Hij lichtte de zitting op om er achter te komen met zyn flanel. En toen tusschen het stof zag hy een keten van licht, dat sterrenstof zou kunnen zyn, met witte stralen van Sirius. roode van Be- telgeuse en hemelsch blauw van Vega. „Lieve hemel", mompelde Ben. terwijl by het ding voorzichtig opnam. Het was een armband, r.iet breed en niet opzich tig. maar zeker een kunststuk van vol maakte schoonheid. Het was gemaakt van platina schakels, smalle, rechthoe kige schakels, ieder gezet met- een ova len diamant en iedere diamant zyn best dcer.de oir. zyn buur te overvleugelen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6