BUITEN! ANDSCH OVERZICHT GHOBOTRA Ieem heerlijke chocoladepasteii MINISTERWISSELING IN ITALlë. DE KABINETSCRISIS IN JOEGO-SLAVIë. BINNENLAND UIT DE PERS. TROUW. INGEZONDEN^ FEUILLETON De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 JULI 1928 DERDE BLAD Het rouleeringssysteem van Mussolini. Engeland nog voorzichtig ten aanzien van het Kellogg-pact. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Italiaansche minister van Finan ciën, graaf Volpi. en de minister van Onderwijs, Fedele, zijn afgetreden. De koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de benoeming door Musso lini van senator Moconi tot minister van Financiën en van Beliurao, die thans minister van Economische Zaken is. tot minister van Onderwijs. Voorts werd de huidige onderstaatssecretaris van Ver keerswezen, Martolli, in de plaats van Belluzzo tot minister van Economische Zaken benoemd. Het aftreden van Volpi en Fedele komt wel voor de buitenwereld zeer verrassend. Eerstgenoemde heeft de stabilisatie, die zijn voorganger De Stefani ontworpen had. ten uitvoer gelegd, terwijl Fedele veel gedaan heeft tot uitbreiding van het onderwijs, vooral ten aanzien van het vakonderwijs. Int.usschen is er wel een verklaring voor beider aftreden te vinden, in zooverre, dat de financieele politiek van Volpi al geruimen. tijd te genkanting ontmoette, omdat men daar aa nde malaise weet. waaronder de in dustrie nog steeds gebukt gaat. Fedele's ondenvijsmaatregelen hebben af en toe tot botsingen geleid, terwijl hem van sommige zijden verweten werd, dat zijn hervormingswerk te langzaam ging. Nader wordt nog gemeld dat men het woord „demissie" niet te letterlijk moet opvatten. Het betreft, hier een daad, die voortvloeit- uit een besluit van den Duce, die een vurig voorstander is van een ft-ouleeringssysteem bij de bezetting der ministerieele functies, ten einde een zoo groot mogelijk aantal nieuwe persoon lijkheden aan da verantwoordelijkheid van het gezag te wennen. Acht fascis tische afgevaardigden zullen thans on der de leiding van Mussolini een leertijd doormaken. De reorganisatie van her, Italiaansche kabinet is dan ook voltooid door de be noeming van deze fascistische afgevaar digden tot onderstaatssecretarissen. Twee hunner zijn als zoodanig benoemd bij het department van Financiën, twee bij dat van Economische Zaken, een bij het departement van Openbare Werken, enz. Alle nieuwe onderstaatssecretarissen zijn vurige aanhangers der fascistische be ginselen. twee hunner zijn oud-strijders. De wijziging van het kabinet, die gisteravond laat werd aangekondigd, be teeken t geen verrassing. Reeds lang had een gerucht de ronde gedaan, dat graaf Volpi het ministerie van Financiën wenschte te verlaten, terwijl hij gaarne tot gezant, eventueel te Washington of t.e Londen, zou worden benoemd. Indien deze wensch thans vervuld wordt, betee- keht dit tevens een tegenspraak van het gerucht, dat zijn aftreden zou moe ten worden toegeschreven aan liet ver langen, zijn particuliere belangen beter te kunnen behartigen en aan het feit, dat hij omtrent eenige financieele kwes ties met Mussolini van meenrng zou verschillen. Stefan Raditsj naar Zagreb. Dit Belgrado wordt aan de TeL ge meld De leiders der twee groote Servische partyen, (radicalen en democraten). Sfca- nojewitsj en Jovanowitsj. zijn overeen gekomen. een poging te ondernemen om overeenstemming tot stand te brengen met de Kroaten om te geraken tot de vorming van een concentratie-regeering. Wanneer ook deze poging om de crisis op te lossen, zonder resultaat zal blijven, zal een nieuwe regeering uit de huidige meerderheidspartijen worden gevormd. Stefan Raditsj is met de beide andere Kroatische afgevaardigden, Pernar en Grandia, die bij het bloedbad in de Skoepsjtina werden gewond, naar Zagreb vertrokken. De toestand der drie leiders is bevredigend en zij hebben de reis goed doorstaan. De reis van Raditsj naar Kroatië was een ware zegetocht. Op alle stations hadden zich reusachtige menschenme- nigten verzameld om hem te begroeten. Tal van boeren waren in nationaal cos- fcuum verschenen. Op sommige plaatsen vormden zij aan beide zijden van de spoorlijn een haag van verscheidene ki lometers lengte. Aan het station te Zagreb werd Ra ditsj door een ontzaglijke menigte opge wacht, die hem stormachtig toejuichte. Toespraken werden niet gehouden, daar Raditsj en zijn beide reisgezellen ver moeid waren. Een boerenmeisje over handigde Raditsj een bouquet. Door een haag van ongeveer 60.000 menschen re den de Kroatische afgevaardigden naar hun woningen. Het Kellogg-pact. Dit Pary's wordt aan de Tel. geseind: Ter gelegenheid van Independence Day heeft president Doumergue aan pre sident Coolidge een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat de vriendschap tus schen Frankrijk en Amerika onveran derd blijft en dat deze vriendschap zeer heeft bijgedragen tot de groote gebeur tenis, die thans in voorbereiding is, om den wereldvrede op een solider basis te grondvesten. In zijn antwoord zegt Coolidge. dat uit de pogingen, welke de beide naties doen, om den wereldvrede te verzekeren blijkt door welke vriendschapsbanden zij worden verbonden. Aan deze telegramwisseling wordt in Frankrijk groote aandacht geschonken, daar men er meer in ziet dan een ge wone beleefdheidsformule. Algemeen wordt aangenomen, dat het pact zoo goed als gereed voor ondertee- kening is, met de reserves van Frankrijk, en Groot-Brittannië in een afzonderlijke nota. Tn een commentaar op de rede van den Belgischen minister van Buiten- iandsche Zaken zegt de ..Temps", dat ook de Belgische steun aan het pact af hankelijk wordt gemaakt van het Vol- ken-bondssiatuut en de verdragen van Locarno. Het blad verwacht in verband met het feit, dat de voorstellen van Kellogg door een nota van rie andere mogendheden zal worden begeleid, een onderteekeuing van het verdrag op een min of meer vroegen datum. Dit een nader bericht uit Londen blijkt dat Engeland nog steeds zeer voorzich tig is. In antwoord op een door een der La gerhuisleden gestelde vraag. nL of de -Britsche regeering het Amerikaansche anti-oorlogspact gaat onderteekenen. verklaarde Chamberlain: „Wij zullen al les doen, wat mogelijk Ls om het ant woord cp Kellogg's jongste nota te be spoedigen. De regeeving moet echter voorzichtigheid in acht nemen, als het er om gaat, nieuwe verplichtingen te aanvaarden en de oude niet te verbre ken". Bom-aanslag te Moskou. Naar de „Montag" uit Riga verneemt, is eerst thans bekend geworden, dat Vrij dagavond om ongeveer tien uur te Mos kou op het hoofdgebouw van de Gepeoe op het Loebjankaplein een bomaanslag is gepleegd. Het plein en alle aangren zende straten werden urenlang door ar beiders en soldaten afgezet. Door de ontploffing zyn talrijke rui ten vernield. Ook zouden cr menschen- levens te betreuren zijn; althans ver scheen een ziekenauto van den eersten hulpdienst onmiddellijk na ue explosie ter plaatse. De Angamos Dit Lebu wordt gemeldt, dat zes over levenden van het ss. ..Angamos" zijn ge vonden. Tevens heeft men zes lijken van verdronken opvarenden van het schip geborgen, die Dinsdag met de grootst, mogelijke eerbewijzen ter aarde besteld zullen worden. Naar algemeen wordt geloofd, zal het ten gevolge van den he- vigen storm niet mogelijk zijn nog meer overlevenden te redden. De zaak-Bela Kun. De bladen melden, dat bU het strafge rechtshof te Boedapest thans officieel mededeeling is bekomen, dat Oosten rijk de uitlevering van Bela Kun weigert. Loewenstein9s vlieg- ACHT STERFGEVALLEN! tuig in beslag OP OE INSULINDE. genomen De Eng else he Zondagsbladen melden dat het Britsche luchtministerie het Fokkertoesiel met drie motoren, waaruit Loewenstein verondersteld wordt in zee te zijn gevallen, in beslag heeft geno men. Er is geen opheldering verstrekt aan gaande de vraag, waarom dit gebeurd is. Ook het uitstel van den rouwdienst die Woensdag te Brussel in de St. Goóclele - kerk zou gehouden worden, lokt in En geland commentaren uit, aangezien als reden hiervoor werd opgegeven dat „de dood van Loewenstein nog niet voorgoed geconstateerd is". Loewenstein was wel in zijn vliegtuig. Op last van het Britsche Ministerie van Luchtvaart is naar de Tel. meldt het vliegtuig, waaruit de Belgische financier Loewenstein verdwenen is te Croydon in een hangar opgeborgen ten einde een onderzoek te kunnen instellen of het verhaal over de deur der ma chine juist is. Kapitein Drew, de be stuurder van het vliegtuig noemde de geruchten, volgens welke Loewenstein niet met het vliegtuig zou zijn vertrok ken of bij landing op de Fransche kust verdwenen zou zijn, belachelijk. Een be ambte te Croydon heeft eveneens ver klaard, dat genoemde geruchten enkel op fantasie berusten, daar personeel van het Ministerie van Luchtvaart Loewen stein met de machine heeft zien ver trekken. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. ZES GEWONDEN. Zondagavond reeds een autobus hal verwege Hengelo en Enschedé bij het plotseling uitwijken van een wielrijder, die zonder een teeken te geven der. weg overstak, in volle vaart tegen een boom waardoor de bus totaal vernield werd. Van de tien inzittenden kregen er zes verwondingen door de glasscherven, me'.dt de Tel. Twee personen bekwamer, vrij ernstige wonden aan het gelaat. Dr. van Leeuwen uit Enschedé verleende geneeskundige hulp. De jongen die het ongeluk veroorzaakte. kwam er met enkele ontvellingen af, doch zün fiets werd geheel in elkaar gereden. DRINKWATERVOOR ZIENING EN UITBREIDINGSPLANNEN DE TAAK DER GEWESTE LIJKE COMMISSIES. Op het congres voor openbare ge- zondheidsregeling heeft Zaterdag ffë heef W. F. J. M. Krul, directeur vaii het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening te 's Gravenhage, prae-advies uitgebracht over: Drinkwatervoorziening van Nederland, nu en straks. Hij vatte zijn betoog in 9 stellingen zamen, waarvan stelling 7 luidde: De drinkwatervoorziening van het ge- heele land behoort speciaal wat de keuze der voor de toekomst noodige waterwinplaatsen betreft door een centrale instantie te worden bezien in het kader der gewestelijke uitbreidings plannen. Bij de gedachtenwisseling besprak de lieer Van Oldenborgh, directeur van het prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland meer in 't bijzonder de genoemde stelling. Spreker geloofde dat de heer Krul te veel waarde hecht aan het werk van de gewestelijk commissies. De drink watervoorziening is een primair belang; vóór men overgaat tot plannen voor stedenuitleg, wegenaanleg, electrische centrales, industrietereinen, zai met watervoorziening rekening moeten wor den gehouden. Als de gewestelijke com missies moeten gaan beslissen over drink watervoorziening. komen ze voor kwes ties. die buiter. hun gebied liggen. Men öenke b.v. aan Amsterdam en zijn plan nen tot- wateronttrekking aan de Veluwe Een rijksregeling zou dus vóór moeten gaan. Spreker vestigde de aandacht op de droogmaking van de Zuiderzee. Dat is geen kwestie van jaren meer. Op 1 Augustus 1929 moet hij in zijn kwaliteit van directeur van het Provinciaal elec- triciteitsbedrijf in Noord-Holland al ge reed staan om de Wleringerwaard droog te maken. Tusschen 1932 en 1933 moe: de afsluitaam een sopedige verzoeting van het IJsseimeer doen intreden, da: I een nieuwe bron van oppervlaktewater zal worden. DE TOESTAND GUNSTIGER. MR. H. P. MARCHANT OVER LIEBERMANN. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt aan Aneta mee, dat uit telegrafische berichten van den gezag- woerder van de „Insulinde". die 14 Juli te Marseille moet aankomen, op thuis reis uit Indië, gebleken is, dat zich verscheidene ernstige ziektegevallen aan boord hebben voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop De directie heeft de familie, zoowel in Indië als Neder land hiervan in kennis gesteld. Ter geruststelling van familieleder, van passagiers en opvarenden verzoekt de directie mee te deelen, dat de laatst ontvangen berichten veel gunstiger luiden, en er thans aan boord geen zeer ernstige ziektegevallen meer voorko men. Het schip werd gisteren te Suez ver wacht. BIJZONDERE BEZOEKERS OP WAALHAVEN. MC. INTOSH EN DE 80.000ste. Zondagmiddag omstreeks half vijf is de 80.000ste bezoeker in dit geval be zoekster, mej. Sandvoort, de controle op Waalhaven doorgekomen. Zij werd door den chef van het vliegveld ontvan gen. .Nadat er een foto vaif haar was gemaakt, maakte zij met het vliegtuig N.A..A.DX. een tochtje boven de stad in gezelschap van haar vriendin. Een half uur later is op het vlieg veld het vliegtuig GJE.B.Z.J., eigendom van majoor Holt, den bekenden Engel- schen zakenman, geland. Het werd be stuurd door den vlieger Mc. Intosh, vroeger piloot van den Impreial Airways bekend door zijn poging om den Atlan- tischen Oceaan over te vliegen.. He! luxueus ingerichte vliegtuig nam benzine en olie in en vertrok denzelfden avond weer naar zijn plaats van herkomst, al dus de N.R.Ct. VERKEERSONGEVALLEN. Tc Hengelo. Zaterdagavond wilde dr. W. M. te Hengelo (O.) met zijn auto een bocht te snel nemen, waardoor hij met zijn wagen het trottoir opreed juist voor een winkel, waar drie jongens stonden, aldus de Tel. Twee der knapen konden nog tijdig opzij springen, doch de derde, de 11-jarige J. A. S. raakte tusschen auto en muur bekneld, waardoor hij een ernstige ver bloeding in den buik kreeg en zijn rechterkuit geheel werd afgescheurd. De toestand van den jongen bleek gis termiddag van dien aard te 2ijn, dat onmiddellijk operatief ingrijpen nood zakelijk was. Zijn toestand is zeer ernstig. Bij Eindhoven.. Maandagmorgen kwam te Eindhoven de 18-jarige A A., van Z. uit Valkens- waard. onder eer. auto. tengevolge waarvan hij werd gedood. .De jongen fietste op het rijwielpad uit de rich ting Valkenswaard, toen hij vermoede lijk doordat hij zich door autobussen die hem inhaalden, heeft laten afleiden eensklaps den middenweg opzwenkte. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Eindhoven een vrachtauto die den jongen in volle vaart aanreed. De jongen werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden, meldt de Tel. IN WEINIGE WOORDEN. De Altena is, na te Coruna gerepa reerd te zijn, vertrokken naar Buenos- Ayres. Te Valthermond heeft een koe een boerenknecht in een sloot geworpen, de jongeman verdronk. Uit een kantoor in Den Haag is een geldkistje met 3000 ontvreemd. Het grootste motortankschip, ooit In ons land gebouwd is Zaterdag te Krim pen aan den IJsel te water gelaten, het schip heet „Turicum". In Den Haag is. 81 jaar oud. overle den de oud-vice-admiraal W. G. van Nes. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* per regel. I OP BROOD OF BESCHUIT ia Prijs per flacohLL-jkI Ons recht is Russisch. „NIETS TEN NADEELE VAN LIEBERMANN GEBLEKEN." Een medewerker van de N. R Ct. had dezer dagen een onderhoud met Mr. H. P. Marchant. die in de zaak der Veen- dammer Hypotheekbank ls opgekomen voor den lieer L'.cbermanr.. In het re laas over dit onderhoud zijn de volgen de passages wel interessant: .Jk ontving van den heer Liebermann in April een brief, waarin hij een drin gend en hartstochtelijk beroep deed op mijn hulp. HU had zich aan den arm der Justitie onttrokken, niet omdat hij zich schuldig gevoelde: doch alleen om dat hu wist, dat hU. indien hU het niet deed. preventief zou worden gedetineerd. Hij was overtuigd .dat hij den rechter duidelijk zou kunnen maken, dat hU te gceder trouw was geweest en niet had gehandeld ter bedriegeUjke verkorting van de rechten der schuldeischers. Hij had integendeel, zoodra hem duldelUk werd dat de schuldeischers nadeel zou den kunnen Ujden. alles gedaan om dit te voorkomen. HU had vcor de betaling van de coupons der pandbrieven gelden beschikbaar gesteld. HU had, bU zijn vertrek uit Brussel, zijn geheeie vermo gen daar achtergelaten, ofschoon hU alle geegenheid had om het in veiligheid te brengen. HU wilde zich ter beschikking stellen van de justitie om te worden ge hoord. Alleen, hy wilde niet zonder ver oordeeling worden gestraft met preven tieve hechtenis. HU wilde zich aan alle voorwaarden onderworpen, te stellen als zekerheid tegen vlucht of het uitwls- schen van sporen. HU kon onder toe zicht worden geplaatst, door recher cheurs worden nagegaan. Men kon zUn correspondentie onder censuur stellen. Hij wilde verzoeken aan vreemde regee ringen om hem niet toe te laten. HU wilde als borgstelling geven wat hU nog van de curatoren der Vcendammer had te vorderen. Maar overigens wilde hij bij zijn vrouw en kind zün. en niet in de cel. Daar komt bU. dat WJ. blUkens genees kundige attesten. lüdende is aar. hypo chondrie. welke ziekte zijn opsluiting maakt tot een ernstig gevaar voor zün leren. Allen, die hem kennen, bevesti gen dit". Mr. Marchant zeide voorts Liebermann niet te kennen. Wél ls hy in 1925 voor hem opgekomen. E!r werd toen namelUk tegen L. ge waarschuwd door de Haagsche politie. L. zou over de grens gezet worden, maar mr. Marchant wist dit te voorkomen daarna werd L. nogmaals vervolgd om een andere reden, die echter zonder grond bleek te zijn. maar L. had toch al ln preventieve hechtenis gezeten. Mr. Marchant over Pre ventieve Hechtenis. Mr. Marchant vervolgde dan: „U weet nu. waarom Liebermann zoo bang is voor preventieve hechtenis en hoe hU heeft ervaren, dat deze wordt toegepast, tegen de wet, als straf door tot straffen onbevoegden. Daarin heeft Liebermann groot gelijk. De practUk der preventieve hechtenis i-5 mij een gruwel. Waarom werd Lieber mann. waarom werd niet nog een an der, in de tegenwoordige zaak vervolgd, waarom werden sdj niet verder vervolgd, toen de rechter de preventieve hechte nis had opgeheven? De officier moet toch goeden grond hebben gehad voor zyn vervolging! HU laat de menschen toah niet zoo maar in de gevangenis werpen! Ik kan er maar één verklaring voor geven. Het is deze: men straft met preventieve hechtenis. Men wil Lieber mann niet laten komen zonder preven tieve hechtenis, omdat hU dan. werd hU vrijgesproken, in het geheel geen straf zou hebben gehad. Dat is de ongelük- heia met de anderen, die de officier ge voelt- Zelfs mr. Kortenoever heeft .ge zeten", en Liebermann zou in het geheel niet .zitten". Dat zijn nu dingen, waar ik niet tegen kan. Daar kom ik met heel myn ziel tegen op. De prev. hechtenis is geen straf. Zü is een maatregel van veilig heid: „uit vrees voor vlucht, herhaling of andere gewichtige reden van maat schappelijke veiligheid". Wie de hech tenis toepast zonder dat deze gronden er zijn, hetzij officier of rechtbank, pleegt onrecht, handelt tegen de wet. zet onze rechtszekerheid der burgers op losse schroeven, handelt Russisch". Liebermann te goeder trouw. Op een vraag of hU, na al hetgeen omtrent Liebermann gebleken is, nog kon aannemen dat deze te goeder trouw I ts geweest, antwoordde mr. Marchant: I ..Die mogelijkheid neem ik nog aan. Maar er is nog iets anders. Naar mün overtuiging kan de rechter 1 niet met de noodige kennis van zaken vonnissen in de thans behandelde zaken INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regcL „Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw Ter wereld ooit gevonden!" Misschien dat daarmeê strookt HIJ. die Cadena s rookt Die voelt zich óók gebonden! in de voornaamste elgerenwinkeie. zonder eerst de zaak-Liebennann te hebben onderzocht. Dit is mogelijk, want als de rechtbank wil. zal Liebermann in enkele dagen zich ter beschikking stellen. HU zal allo op te leggen voorwaarden aannemen, mits niet in de cel. Ik begrijp maar niet, wat daartegen is. Tot dusver heeft de rechtbank twee verzoeken tot opschorting van het bevel tot. aanhouding niet-ontvankelUk ver klaard. Op liet eerste verzoek heeft de recht bank mij opgeroepen. Deze oproeping, ia een dienst-enveloppe van het departe ment van justitie aan mijn woning ver zonden. waar ik tallooze dienstbrieven ontvang, in plaats van aan mUn kan toor. is door toevallige omstandigheden niet tUdlg tot mijn kennis gekomen. Ik bemerkte dit eerst toen de dagbladen hadden bericht, dat ik was opgeroepen doch niet verschenen. In dat bericht stond vermeld, dat de rechtbank de zaak herhaaldeiük had aangehouden. D.t maakte den indruk, als ware ik herhaal delijk opgeroepen. Dat is echter niet het geval. Wat baat herhaalde aankondiging, misschien op denzelfden middag, wan neer de opgerocpenc daarvan geen ken nis krügt? Ik zet echter mijn poftmgen voort, al moet ik mijn zomervacaniio er aan op offeren. De rechtbank kan met volledige kennis van zaken «ordeelen, doch zü wil het niet. Ik weet niet, of Lieber mann zal kunnen aantoonen. dat hU goeder trouw was. maar ik wil. dat de gelegenheid hem worde gegeven. In het belang van hem. van de anderen, van de pj'-lieke zaak en het recht. Als hij daarin niet slaagt, zal hU toch worden veroordeeld en moet hij toch zijn straf ondergaan". Tot slot zelde Mr. Marchant. dat hij aanleiding had om te meenezt. dat de rechtbank verkeerd zou vcroordcclen. daar de argumenten van de zijde van het O. M. en ook van de zü<Jo van den president speciaal tegen verdachte A. C. M. aangevoerd volgons hem weinig of geen steek hielden, daar o.a. geble ken was. dat ten nadeelc van Lieber mann niets gebleken was. Voor den Inhoud dc^er rubriek stelt Je Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie den nzender niet teruggegeven. DE GEMEENTE-KWEEKTUIN AAN DE KLEVERLAAN. Dezer dagen las ik in uw blad. dat de Marnlxstraat tusschen Kleverlann cn Haarlem-Noord zal worden doorgetrok ken. Er zal een hek Langs den kweek tuin der gemeente moeten worden aan gebracht. zoodat deze tuin don aan alle vier züdcn aan den openbaren weg komt te liggen. Waarom wordt echter deze mooie tuin. die een sieraad zou kunnen zijn voor de omgeving door een hooge. dichte ligusterhaag aan het gezicht der voor bijgangers onttrokken? Waar Haarlem, als bloemenstad, dezen naam hoog te houden, wordt hier m.i. een prachtige gelegenheid ongebruikt gelaten. Zonder aan de inrichting van den tuin zooals deze thans is. met zijn mooie lanen, bloemperken en rotspartij, iets te ver anderen, zou de omgeving door het weg nemen van die haag ren zeerste worden verfraaid. En waartoe dient deze? Voor stofbestrijding zal deze Indien ze daarvoor geplant werd. niet meer zoo noodig zijn. nu de Kleverlaan geregeld met een teerpre pa ra at besproeid wordt; ook voor den wind behoeft, althans aan de KleverlaanzUde. geen haag te worden geplant. Evenmin aLs oen particulier tuinier er aan denkt zijn tuin aan het oog der voorbügangers te onttrekken, behoeft toch ook de gemeente dat re doen. Daarom hoop ik. en zeker velen met mij. dat. nu door de nieuwe afsluiting aan de Marnlxstraat, de wenschelUkheld zal worden overwogen ook op dat ge deelte behalve het hek nog een liguster- haag te zetten, de betreffende autoritei ten er toe zullen besluiten de gelieele haag aan alle züden van den kweektuin op te ruimen. Kleverparkbewoner. Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 16) Ik denk dat ik Harry maar zal voorstellen de expeditie op te geven en .morgen terug te gaan naar Londen, be sloot hü eindelük. Ik weet hoe vader is, hij zou mü alleen in het uiterste geval terug roepen. Maar hij zal toch wel blij zijn als ik terugkom. En bovendien is Tarrant er nog. Het verstandigste is om er niet over te schrijven, maar vader 'zelf alles te vertellen. Ik moet maar een uitvlucht bedenken tegenover Lord Raynour. Maar wat kan er toch aan de hand zün? De zaken van de firma Arkwright en "Zoon, bevonden zich voor zoover Philip wist, in uitstekende conditie en de te genslag met den Fransohen agent, kon toch niet van zulk een ingrijpenden aard zijn- Eindelijk gaf hij het op om te trachten het raadsel op te lossen en ging Harry in diens kamer opzoeken, waarin hü niet zonder moeite slaagde. Ook zün vriend had zijn toilet reeds vol tooid. Hü vertelde ook dat hy een brief van Dora had gehad en las Harry de passage omtrent Pierce Ruth ven voor. Ik heb ook een brief van Dora ge had vertelde Harry. Om eerlijk te zijn; ik heb ei- al vüf gekregen; het lieve kind schrijft zoo ongeveer ieaeren dag. Ze zal me wel een standje maken dat ik zoo Ti luie schrüver ben. maar ik heb zooveel zakelijke correspondentie altüd, dat ik het schrijven van privé- brieven afgeleerd heb. Maar om de waarheid te zeggen; die brieven van Dora maken mü verlangend om zoo gauw mogelijk weer naar haar toe te gaan en nu ze schrijft dat ze nog maar drie dagen op Grosven or Square blü'ft, ben ik volkomen bereid het Dart- moorsche avontuur voor een volgend jaar te bewaren en zoo spoedig je maar wilt, met je mee naar Londen terug te gaan. In orde, stemde Philip toe, dan denk ik maar, dat het 't beste is om onze excuses te maken bü Lord Raynour en morgenochtend den trein naar Lon den te nemen. Hy zei dit met een diepen zucht, denkend aan het meisje in de herberg, dat hü nie: meer zien zou. Het was inderdaad maar het beste om Dendlesham en Devonshire te verla ten. zei hü bü zichzelf. De twee jongelui gingen naar bene den. passeerden een lange galerü. waar in oude lijsten de familieportretten der Tarrant's hingen. Het is toch merkwaardig, merkte Harry op. toen ze bij een portret ston den dat onze vriend Faynour. die toch zelf een uitgestrekte bezitting heeft met een familiegeschiedenis, teruggaan de tot den tüd van Willem den Ver overaar. verkiest te wonen in het voor vaderlik huis van een ander en zich omgeeft met de portretten van diens voorvaderen. Raynour's bezittingen in het Noorden moeten toch de moeite waard zijn, ofschoon ik heb hooren ver tellen dat zün eigendommen in büzon- der slechte conditie waren en verwaar loosd door het wanbeheer. Raynour gaat er toch zeker vaak heen? vroeg Philip. tenminste ik heb altüd gehoord dat hü dat deed. Dat dacht ik ook. was het ant woord, maar degeen die mü dat ver telde van zyn bezitting .k weet niet meer wie het was, beweerde dat Lord Raynour byna ncoit Devonshire verlaat. Maar enfin wat gaat het ons aan; wij moesten maar liever eens naar beneden gasn. Na de thee zullen we hier door Lord Raynour zelf rondgeleid worden. Het zal mij benieuwen wie van deze hoe ren de beroemde Godfrey is. In de hall wenden zy door den bedaag den butler ontvangen en naar den sa lon een ruim weelderig ingericht ver trek gebracht, waar Lord Raynour hen aan de deur opwachtte. Hy leidde hen, steunend op zijn stok. naar een oudere dame die achter een welvoorzie ne theetafel troonde. 25e moest vroeger heel mooi geweest zün en was het in zeker opzicht nog, maar een gemelüke trek om mond en oogen gaven "n smartelyke uitdrukking aan haar gezicht. Het kon ook wel van PÜn zyn, want Lady Raynour was in valide. Philip onderhield zich met Greta Franklyu, de mooie, goedgekleede, slan ke dochter van zün gastheer. HU was nooit zeker of zü hem aantrok of af stootte; hü was het daarom nooit met zich zelf eens geweest als hü haar ln Londen ontmoet had. Maar nu hü wist dat zijn zuster Dora vriendschap geslo ten had met Greta, was hü geneigd haar van haar beste zijde te zien. Het was een genoeglük theeuurtje, alleen ges too rt door Philip's mededee ling dat zij morgenochtend wilden ver trekken. Lord Raynour protesteerde luide, maar kon Philip toch niet van zün besluit afbrengen en na lang deiibe- reeren besloten zü dat zij dan maar den middagtrein zouden nemen. U hebt eer. heel avontuurlijken tijd gehad, merkte Lady Raynour op. Myn man heeft er mij alles van ver teld. U bent wel aan een groot gevaar ontsnapt, daar in het moeras in den mist. Vooral toen de politie jacht maakte op dien ongelukkigen ontsnap ten gevangene, den laatste van het ge slacht der Tarrants. Ze zün geen bijzonder eervol ras geweest, lachte Greta. daarom geloof ik niet dat het Iets hindert, dat het nu uitgestorven is. Mü interesseert, wilde Barbara veel meer. ze is zoo'n verruk kelijke oude heks en heeft, zoo'n sfeer van geheimzinnigheid om zioh heen. Ik heb me vaak afgevraagd, wat haar ge schiedenis wel zou zün. O, daar schiet mc iets te binnen, viel Lord Raynour haar in de rede, zün theekopje neerzettend. je wilde me dat sieraad nog geven, dat Je opgeraapt hebt bü Torren Pound, Philip, opdat ik de eigenares zou kunnen opsporen. Je dacht Immers dat het van wilde Barba ra was? Ik kan het me haast niet voor stellen. HIJ staarde In zün kopje toen hü sprak. Een sieraad; heeft u een sieraad ge vonden bü Torren Pound. Mr. Ark wright? Wat interessant, riep Greta. Haar donkere oogen keken Philip aan Ik denk niet dat het van veel waarde is, antwoordde Philip, en ik ha 3 het al heeiemaal vergeten. Het vreemdste was alleen dat het gewikkeld was in een zakdoek van bijzonder fijne stof maar met vlekken er op die r/. afkomstig schenen van bloed. Philip doorzocht zün zakken, maar herinnerde zich plotseling dat de broche met dc zakdoek in de Jas waren dien hy dien morgen gedragen had en aan den vluchteling op het moeras gegeven had. Hü bloosde in zün onzekerheid wat voor uitvlucht hü zou zoeken. HU was zich bevus:. dat de scherpe oogen van Greta en haar vader op hem gevestigd waren. - Ik merk dar jk het niet meer ln mün zak heb. ik denk dat ik het bo ven heb laten liggen. XX. Dien avond bü het diner was Philip genoodzaakt te bekennen dat hy op een of andere manier het kleinood was kwijtgeraakt. Hü had het nergens kun nen vinden hot zat in de Jas die hij aan de vluchteling had gegeven. Nu was het ding vermoedelijk zonder waar de en zor.dcr belang, maar het lncld-nt Irriteerde hem toch. Hü had een hekel cr aan om onwaarheid te spreken en toch was het onmogelijk Lord Raynour de waarheid te vertellen. Ik schijn altüd Iets te moeten ver liezen. ze1 hü met een lach en Ik ver moed. dat toen lk mijn zakdoek of rits anders uit mijn zak haalde, het er uit gevallen is. Het hindert niets, zei Lord Raynour vrier.delük. Misschien wordt het wel weer opgeraapt. ik zou er mü maar niets van aantrekken. (Wordt vervol gdJ

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9