DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13821 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen' Woensdag 11 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754. met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32: per 3 maanden Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.5754 Franco per post door Nederland ƒ36754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad vopr Haarlem en Omstreken/0Ö754francc p. post f0 65 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels ƒ175: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 lot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke r*ge! meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarr»- 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie Administratie 10724 en 14825. 10600 Directeuren: J. C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Bij' antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk en*. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TEEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 11 JULI Schouwburg Jansweg: „De Jantjes I" 8.15 uur. Remonstrantenhuls, Wilhelminastraat 22: Alg. Ledenvergadex-ing Volksuniver siteit voor Haarlem en Omstr. 9 uur. Cine'- Palace: „Het Recht van den Sterke (Een nach' van Liefde)"; „Hu- welijksvacantie", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Gevaren waaraan meisjes blootstaan"; „De Wraak van een spoorwegingenieur", 2.30 en 8 uur Rembrandt Theater: „De Bokskam pioen"; Tooneel: The Hiawatha's 7—9; 9.15—11.15. Matinée 2.30 uur. Statenzaal. Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 en zoo noodig 8 uur. DONDERDAG 12 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert 34 uur. Den Hout: Concert H. O. V. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Haarlem, 11 Juli. Snobs. Terwijl geweldige nieuwe luchtvloten en tallooze nieuwe oorlogsschepen ge bouwd worden, en de vertegenwoordigers van Italië en Engeland te Genève het vredeswerk 8aboteeren, ja onmogelijk maken, door ieder voorstel van opbouwende strek king te bestrijden en er tegen te stem men, zoodat het gevaar voor een volgenden oorlog, wanneer die dan ook komen moge, elke week toeneemt.... Terwijl dit alles geschiedt houdt de Londensche pers de domme massa van haar lezers maar steeds zcet met laffe nonsens geheeten „Society-nieuw-s", waarmee op het snobisme van deze massa met gi-oot succes wordt gewerkt. Dergelijke lectuur bestaat gelukkig in de Nedei-landsche pers niet. Om u een begrip te geven van welk gehalte zij is geef ik er hier eenige staaltjes uit ver taald uit de Daily Mirror, een geïllus treerd dagblad da£ een paar millioen lezers in Londen en omgeving telt en dat als het wilde, geweldig veel tot den vredesarbeid zou kunnen bijdragen, maar zulks ixalaat en liever deze flauwi teiten opdischt. Een of andere aristo crate die aan financiëelen lager wal zou zijn als zij dit baantje niet had schryft de rommel, en wordt er na tuurlijk zwaar voor betaald, terwijl zij streng incognito blijft. Deed zij het on der haar eigen naam, dan zou dat haar positie in de geadoreerde kringen on mogelijk maken. Want deze willen wèl het geschrijf erkennen, maar niet de schrijfster. Er is een belangrijk verschil, zooals u met slechts éven nadenken dui delijk zult beseffen. Hier volgen dan eenige staaltjes. „Dezer dagen tea'de ik bij Lady Car son, en maakte kennis met den vermaar den Ned. (met portret van een jongetje van vier of vijf jaar). E>eze haar eenige zoon was juist van het familie-landgoed, Cleve Court, naar Londen gekomen. Ned had zijn moeder een belangrijke vraag te doen. Het was: „Moet ik sokjes dra gen nu ik in Londen ben?" Na dit probleem opgelot te hebben toonde Lady Carson mij een oud glas op een gebogen voet, prachtig bewerkt en dateerend uit de dagen van William en Mary. Vroeger placht Lord Carson er uit te drinken. „Het wordt nu. veilig heidshalve, in een kast bewaard". „Voor al de zuigelingen uit de beste kringen worden nu kinderpartijen geor ganiseerd. Grootmoeders, neem hier nota van. Mrs. W. B. Gladstone geeft zoo'n party voor haar lieve kleinzoontje, dat de trotsche namen draagt van John Jeremy Eustace Tennyson d'Eyncourt. Tien gasten, allen onder de acht maan den oud, zün geïnviteerd om met hem kennis te komen maken. Tien nanas (kinderachtig woordje voor kindermeis jes) zullen assistentie verleenen". „Lady Milford Haven is pas terugge komen uit Malta, waar zij twee maan den is geweest. Terwyi zij daar in zee baadde brak zU een vingertje van haar linkerhand tengevolge van een val van een rotsblok. Mar haar gezon'dheid heeft er niet onder geleden, want toen ik haar gisteren sprak zag zy cr byzonder goed uit, en bekooriyk ook, in haar costuum van grijs flanel met wit-en-zwarte- Amerikaansche schoentjes en een cycla men-kleurige crépe-de-chine jumper". „Ook ontmoett ik de Hon. Pamela Freeman-Mitford, erg opgewonden en gelukkig over haar engagement met Mr. Oliver Watney. De engagementsring, die speciaal voor haar gemaakt wordt, zal pas vandaag gereed zijn. Er zal een prachtige groote diamant in worden ge monteerd, met drie heele kleine dia mantjes aan eiken kant. Zy zegt dat zy niet in Londen wil trouwen, maar een echte „country wed ding" prefereert. Het huwelijk zal wel licht in OctobeT voltrokken worden". „Ik hoor dat het dienstbodenvraagstuk een slechten invloed doet gelden op de kleine, exclusieve, privé dinertjes, en dat de gastvrouwen met haar gasten heur heil zoeken in hotels, waar zy over niets behoeven na te denken behalve over de rekening. Groote tafels zijn meer in trek dan kleine, en rood is de uitverkoren kleur voor de bloemendecoraties". Een en ander wordt bekroond door de portretten van „den vermaarden Ned", van de danseres Tamara Karsavina en van dit laatste als groot pièce-de- milieu the Hon. Diana Skefflngton, voor wie morgen door haar moeder een dance wordt gegeven. Duizenden kleine burgers en vooral burgeressen wachten met belangstelling het resultaat af. En de ex-grootvorstin Marie van Rus land zal dansen in net zoo'n jurk als Catharina de Groote wel eens placht te dragen. En Miss Poppy Baring draagt nu een rose en beige fluweelen cape als zy naar een schouwburg gaat. En Sir Philip Sassoon's eveningdress steelt de harten van alle kleermakers. Enne. enne, enne. Intusschen merkt niemand dat in Ge nève de boel misloopt, door Italië en door Engeland's toedoen. Want daar is geen ruimte voor. Alleen voor bekrom pen, klein, snobbish geklets over de we- reld-waarin-men-zich-verveelt. R. P. VAARDIGHEIDSPROEVEN 850 JONGENS EN MEISJES DOEN MEE. Morgen .Donderdag, organiseert de afdeeling Haarlem van de vereeniging van leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland wederom vaardigheidsprceven in li chaamsoefeningen voor leerlingen uit de 6e klasse der lagere scholen. De proeven bestaande uit: loopen, werpen, hoog springen, verspringen en turnen, zoowel voor jongens als voor meisjes, worden gehouden van 8.3012 uur en 1.304.30 op de gemeenteiyk sportterreinen aan c'e Kleverlaan en aan de van Oosten de Bruinstraat, als ook in de gymnastiek zalen van de scholen Sophiastraat 2d. Linschotenstraat 57 A en Overtonstraat no. 42. Ongeveer 850 jongens en meisjes zullen daaraan deelnemen. De leerlingen die aan de gestelde eischen voldoen krijgen hiervoor een diploma. Zy die in het bezit zyn van een diploma „geoefend zwem mer" (ster) krygen op het vaardigheids diploma hiervoor een vermelding. Bo vendien zal aan alle deelnemende jon gens en meisjes een adresboekje van sportvereenlgingen in Haarlem worden uitgereikt, zoodat hen het kiezen van een sportvereeniging gemakkehjk ge maakt wordt. De leiding van de vaardigheidsprceven is in handen van den heer F. Dekker, bijgestaan door een staf van gymnastiek- onderwyzers. HET PAARDENSPORT- FEEST TE HOOFDDORP. DE KOZAKKEN KOMEN! Het bestuur van de vereeniging „Voor uit" is druk in de weer om het con- cours-hippique te Hoofddorp op Don derdag 19 Juli a.s. weer schitterend te doen slagen. Er zyn weer vele buitenlandsche in- schryvingen en de verschillende wed- stryden beloven spannend en interes sant te worden. Ditmaal zal een bezoek aan het groo te paardensportfeest de moeite dubbel loonen, omdat het bestuur heeft weten te bewerken, dat tussehen de gebrui- kelyke programma-nummers een tien tal Djiguit-kozakken stoutmoedige staaltjes van ongeloofiyke behendig heid en rijkunst zullen vertoonen. De kozakken op hunne vlugge paard- jes, die ook reeds eldei-s in ons land met groot succes schitterende demonstraties hebben gegeven in ryvaardigheid, zul len nu ook in Hoofddorp hun buitenge wone talenten laten zien. Verwacht mag dan ook worden, dat by gunstig weer op het groote en in prachtige conditie verkeerende sportter rein geen plaats onbezet zal zyn en de drukte in Hoofddorp de volgende week Donderdag zoo groot zal wezen als nog nimmer te voren het geval is geweest. EEN NAT PAK GEHAALD. Dinsdagavond omstrt .ks kwart over achten reed de 18-jarige J. J. wonende OlycanstraatS. per fiets op het Hout- vaartpad. By het passeeren van een groepje jongens raakte hy van het smalle pad. W3ar het wielryden verbo den is, in het water. Met een nat pak kwam hjj er af. DE VERGROOTING VAN ONS STADHUIS. Het kantoor van den ontvanger wordt af gebroken» DE GRUWELKAMER Het kantoor van den ontvanger in de Pandpoort, dat gesloopt zal worden. Al bewaren B. en W. nog steeds hun stilzwijgendheid over de plannen voor de verbouwing van ons stadhuis toch lekt daarvan wel iets uit. Af en toe hebben wy dan ook over de hangende plannen mededeelingen gedaan. Daaruit is wy herinneren er in het kort aan ge bleken, dat het bestaande gebouwen complex PandKoningstraatJacoby- nestraat geheel zal worden afgebroken. Er komt daar dan een nieuwe vleugel, die zal aansluiten bij het bestaande ge bouw aan het Prinsenhof. Dit gebouw, waarin behalve de raadszaal ook de bi bliotheek en openbare leeszaal gevon den worden, zal belangrijk gerestaureerd worden om het voor de nieuwe Stadhuis diensten geschikt te maken. Al wat oud is aan dit gebouw en ook aan het Pand blijft, gespaard. Het wordt dan in de nieuwe bebouwing opgenomen en wel zoo dat het zooveel als het kan tot zijn recht zal komen. Nu kunnen wij nog wel iets naders over de Stadhuis-plannen mededeelen. Het ligt in de bedoeling' om het be staande kantoor van den gemeente-ont vanger en ook de woning van den be- THANS VUILNISHOK! waarder van het stadhuis af te brexen om terrein te vinden voor de uitbreiding aan dien kant van het gebouw. Hierboven geven wij vandit gedeelte een foto. Niemand zal het betreuren dat dit lang niet fraaie gedeelte zal ve:-dwij nen. Het zal dan evenwel noodig zyn, dat B. en W. een nieuw kantoor voor den gemeente-ontvanger vinden. Achter de woning van den bewaarder en het kantoor van den ontvanger ligt een groote binnenplaats en tuin, waar op verschillende gebouwen uitzien, o.a. de oude raadszaal. Natuuriyk kan die niet geheel gemist worden, want dan zou niet meer voldoende licht in de gebou wen kunnen vallen. Van de Pandpoort uit zijn ook nog eenige lokalen die gemeente-eigendom zijn te bereiken, o.a. de boekery van de Maatschappy van Nijverheid. Die zullen ongetwyfeld ook in de verbouwing opge nomen worden. Wanneer dan ook de leeiyke blinde muur aan den kant van de Pandpoort veranderd wordt, zal dit tevens ook een verbetering beteekenen. Het is bekend, dat in ons oude stad huis en het daaraan verbonden vroegere klooster der Preöikheeren, veel overblijf selen van mooie oude bouwkunst gevon den worden. Behalve de hal. de trouwkamer en de oude raadszaal is weinig daarvan voor den Stadhuis-bezoeker te bewonderen. Bovendien is er ook nog veel. dat thans niet tot zUn recht komt. Het Stad huis is nu veel te klein, zoodat elke ruimte benut moet worden, zonder dat de vraag gesteld kan worden, of het niet mogelijk zou zyn een bestemming te vinden die meer in overeenstemming is met de historie. Zoo zyn de vroegere martelkamers in het Stadhuis totvuilnishokken in gericht! Dat is wel Jammer, want dat zijn nog historische kamers. Als die muren eens konden spreken. Of als de archivaris eens uit de vergeelde docmenten van het archief ging napluizen welke ellende in die kleine kamertjes geleden is Nu zyn de martelkamers slechts te bereiken van een klein binnenplaatsje uit. Als de Stadhuis-verbouwing uitgevoerd wordt, is de kans niet uitgesloten, dat die martelkamers weer in uiterlijk her steld zullen worden. In 't Frans Halsmu seum zyn de werktuigen opgeborgen, die in die kamers gebruikt werden. De pynbank. brandijzer, enzoovoort. De kamers hebben nog mooie oude deuren, terwyl ook de eiken zoldering heel fraai is. Zelfs moeten er gebeeld houwde kopjes gevonden worden. DE ZAAK TEGEN DEN GEWEZEN GASDIRECTEUR VAN BEVERWIJK. Het rapport der commissie. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. Men schryft ons uit Beverwyk: In de vergadering van den Raad dezer gemeente van 20 October '27 werd (op voorstel van het raadslid Visser) een commissie benoemd, met de opdracht om te onderzoeken in hoeverre de door A van der Stel te Apeldoorn aan het adres van den gewezen directeur der lichtbe- drijven F. F. M. J. Donkers gedane be schuldigingen op waarheid berustten. Het door de Commissie uitgebracht rapport zal, naar wy vernemen binnen kort in een openbare zitting van den gemeenteraad behandeld worden. Uit het rapport blykt, dat de door don heer van der Stel uitgebrachte beschul digingen juist zyn geweest. Het eerste werk der commissie was. aldus het rapport, om den aanklager uit te noodigen zyn aanklacht nader, hetzy mondeling, hetzy schriftelijk, te omschryven. Op 3 November JJ. werd dan ook aan Van der Stel verzocht, om te willen opgeven van welke firma's Don kers provisie, steekpenningen of anders zins heeft aangenomen, dan wel op welke andere wUze Donkers volgens aan klager de gemeente zou hebben be stolen. Als gevolg daarvan heeft met aanklager een besprekixxg plaats gehad, waarvan een stenografisch verslag is op gemaakt. De Commissie meent, te kun nen volstaan met naar dat verslag te verwyzen. Daarop is de heer Donkers uitgenoo- digd. om een bespreking met de Com missie te houden, aan welke uitnoodiging hy geen gevolg heeft gegeven, omdat het raadslid Groot deze zsak reeds in han den van de Justitie had gesteld en ver volgens op grond van zyn slechten ge zondheidstoestand, welke hem verhin derde de groote reis Brussel—Amster dam te ondernemen. Daar de Commissie gebleken was, dat het onderzoek betreffende de beweerde corruptieve handelingen van gasdlrec- teuren was opgedragen aan den Com missaris van Politie in de 2c afdeclbtg te Utrecht, werd by schrijven van 25 No vember '27 aan genoemden Commissaris gevraagd om een onderhoud toe te staan aan de Commissie. De Commissa ris van Politie verklaarde zich hiertoe bereid, mits de Commissie zich voorzag van een machtiging van den Officier van Justitie te Haarlem. In een bespreking met genoemden Officier bleek dat de Commissie de gevraagde machtiging niet kon bekomen, doch dat te zyner tijd Inlichtingen zouden worden verstrekt aan den Burgemeester, tevens hulp-Officier van Justitie. Naar 'aanleiding van deze weigering besloot de Commissie aan den Minister van Justitie te verzoeken om den Officier van Justitie te Haar lem te machtigen aan de Commissie in zage of afschrift te verstrekken van het dossier-Donkers. Uit het door de Com missie aan den Minister gezonden schry- ven" biykt, dat door v. d. Stel was be weerd. dat uit de door de Justitie by enkele leveranciers in beslag genomen boeken is gebleken, dat Donkers van die leveranciers belangrijke bedragen aan provisie e. d. zou hebben genoten. Van den Procureur-Generaal ontving de Commissie door tusschenkomst van den Burgemeester van Beverwyk bericht dat hy (de P.-G.) het gewenscht achtte, met de verlangde inzage en uittreksels te wachten totdat het gerechteiyk on derzoek zal zyn afgeloopen. Later werd door den P.-G. namens den Minister van Justitie bericht, dat Z. E. de Offi cier van Justitie heeft gemachtigd, aan den Burgemeester der betrokken gemeen te als Hulpofficier van Justitie inzage en uittreksels te geven van de door hen van den Officier van Justitie ontvangen bescheiden en verder, dat den Burge meesters; kon worden toegestaan, het op deze wyze te hunner kennis gekomene aan den gemeenteraad in geheime zit ting mededee'.ing te doen. De Commissie besloot de mededee lingen van den Burgemeester in geheime vergadering van den Raad af tc wachten. Waar omtrent het gesprokene in besloten zitting vooraf geheimhouding is opgelegd, fcur.ntn in dit rapport daaromtrent geen mededeelingen worden gedaan. Nadien is de Commissie gebleken, dat de heer Donkers van verschillende leve- .anders aanmerkeiyke bedragen aan provisie of retourcommissie heeft geno ten. Het Juiste bedrag is daarvan niet bepaald kunnen worden, aangezien de by die leveranciers in beslag genomen boeken zich nog steeds in Ixanden der Justitie bevinden. Dc Commissie herinnert er verder in haar rapport aan, dat de Officier van Justitie te Haarlem geen termen heen gevonden om een strafvervolging tegen den heer Donkers in te stellen. Nochtans is de Commissie van meening. dat de handelingen van den heer Donkers in hooge mate afkeuring verdienen. Daar hy echter niet meer in dienst der ge meente is, is de Commissie teruggekomen op haar voornemen den Raad te advi- seeren de door hem genoten gelden terug te vorderen. Eerstens staat het bedrag der genoten provisie of retourcommissie niet vast en in de tweede plaats is het twijfelachtig of hy eventueel in staat zou zyn de genoten bedragen terug tc betalen. Omtrent de jaariyks aan hem te ver leenen toeslag op zyn pensioen is de Commissie van meening. dat in het ver volg deze toeslag niet meer door den Ra.xd behoort te worden verleend. Onze correspondent voegt aan deze mededeelingen nog toe: Omtrent het bedrag van de door den ex-directeur ontvangen steekpenningen is, zooals uit het bovenstaande biykt niets met zekerheid te zeggen. Naar wy echter van betrouwbare zyde vernamen zou het meer dan een halve ton be dragen! HET VERGAAN DER „ITALIA". NADER VERHAAL VAN NOBILE. Aan het eerste volledige verhaal van Nobile betreffende de omstandigheden, waaronder de „Italia" is vergaan, zyn nog de volgende treffende byzonderheden ontleend: Nadat m engedurende twee dagen ver- sel beschadigd was. gelastte Nobile de motoren stop te zetten in geval er brand mocht ontstaan. Tot overmaat van ramp weigerde het stuur, toen men trachtte de „Italia" te doen stygen en het lucht schip sloeg tegen den grond. Door den hevigen schok verloor Nobile het be- wustzyn: toen hy de oogen weer opsloeg zag hij Malmgrexx en Mariano naast zich liggen. Nada tinen gedurende twee dagen ver geefs had gepoogd draadloos in verbin ding met de buitenwereld te komen, be sloot Malmgren zich op weg naar de Noordkaap van Spitsbergen te begeven, vergezeld van Mariano en Zappi. zulks ondanks het feit. dat Nobile hun dit af ried. Men scheidde als goede vrienden: het laatst werden zy gezien, terwyl zy zich in de richting van het Foyn-eiland voortbewogen. De achtergeblevenen gebruikten de benzineblikken als pannen; de benzinne zelf diende hun als. brandstof, waarna het fototoestel werd verbrand. Gedu rende de nachten naderden beren her- haaldeiyk het kamp, die echter door „Tltina". den hond. werden afgeschrikt. Een kleine voorraad geconserveerd vleesch werd door Nobile in reserve ge houden wegens de geringe hoeveelheid voedsel, die men bezat. Sommige leden der expeditie werden ziek door het ge durende drie weken achtereen eten van berenvleesch. Nobile beloofde den radio-telegrafist hem op chocola te zullen tracteeren, in dien hij erin zou slagen verbinding met een radiostation te verkrygen. Her haalde malen werden hiertoe pogingen in het werk gesteld en eindeiyk gelukte het in verbinding met een Russische sta tion te komen. Van Rilscr Larsen kreeg Nobile den raad de benzineblikken te be zigen om het zonlicht te weerkaatsen, ten einde aldus de aandacht der vliegers te trekken, die op zoek naar de „IUuia"- bemanning waren. Desondanks vloog de Italiaansche vlieger Maddalena over het kamp heen zonder het te hebben gezien. Toen Maddalena opnieuw boven het kamp vloog, slaagde de chef-mécaniclen Ceccioni er in zUn aandacht te trekken, door op zyn rug liggend een der ben zineblikken heen en weer te bewegen. Uit het materiaal van den gondel werd voor Ceccioni, die gewond was, een slede gemaakt, waarop men hem over het ijs hoopte te kunnen vervoeren. Onder de achtergebleven leden der Nobile-expe- ditie heerschte echter een uiterst ge drukte stemming, behalve by Viglleri, die yoI moed bleef. DE SPEELTUIN AAN DE ZOMERVAART. OOK VOOR ANDERE VEREENIGINGEN? De heer F. Keesen stelt voor aan de ontwerp-regeling tot exploitatie van den speeltuin aan de Zorr.crvaart toe te voe gen: „Aan andere vereenlgingen, werkzaam op het terrein van Jeugdorganisatie, wordt de tuin in gebruik gegeven op na der, in overleg met den inspecteur voor de lich&mciyke opvoeding cn het be stuur van de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier -, vast tc stellen tijdv:;. De vereeniging, welke gebruik maakt van den tuin. is verplicht te zorgen vcor behoorUik toezicht." DE LAMP. (Historisch). De bejaarde juffrouw Jansen, Woonde in een Brabantsch gat, Dat geen gas of waterleiding. Of e'.ectrisch licht bezat. Juffrouw Jansen las des avonds. In haar krantje, het bericht: Philips Lampen zUn de beste En ze geven 't meeste licht; Juffrouw Jansen keek de lamp aan. Die daar in haar kamer hing. En het kek haar lar.g geen weelde. Dat ze die nu eens verving; Toen ze dus een tUdJe later, In 't naburig stadje kwam. Kocht ze ook een lamp van Philip#, Die ze mee naar huis toe nam; Kort daarop kreeg de Directie, Der fabriek een krabbelbrief. Waarin zeekre Juffrouw Jansen. By haar aankwam met een grief: Nou meneer, schreef Juffrouw Jansen, 'k Heb zoo'n lamp van u gehaald. En 'm. denkend dat ie goed was. Met m'n zure geld betaald. "t- Ziet er lief uit. maar ik kan 'm Niet gebruiken met fesoen. Wü u me nog even schrijven, Waar "k de olie in moet doen? P. CASUS, KAPITEIN SORA ALS VERLOREN BESCHOUWD OOK DE NEDERLANDER SJEF VAN DONGEN. De Tel. verneemt uit Beriyn: Volgens berichten uit Kojxmhagen be schouwt men thans ook den Itallaan- schen kapitein Sora als definitief ver loren. Twaalf dagen geleden Is Sora met een hondenslee-expeditie vertrok ken. in zUn gezelschap bevonden zich ook de Nederlander Sjef van Dongen en de Deen Varming. Het Noorsche departement van Ma rine publiceert een communiqué waarin gezegd wordt, dat het zoeken naar het Latham-vliegtuig van Amundsen en Guilbaud door Noorsche en Franscho schepen wordt voortgezet tussehen do ysveldcn naby den 75st«n graad Noor derbreedte. alsook tussehen den rand van het ysveld cn de Westkust van Spitsbergen en ln het Zuiden in de om geving van het Bcrcilelland. Men heeft echter geen spoor van het vliegtuig ge vonden. Twee robbenvanger5. die den rand van het ysveld naby Groenland hebben gevolgd, hebben evenmin iets gezien. Met betrekking tot de geruchten om trent het overlijden van Ceccioni ver klaren de Ita'ilaansclxe legatie tc Oslo en de Noorsche autoriteiten, dat zy hier omtrent niets hebben vernomen. Naar de Zweedsche vlieger Lundborg in zyn rapport mededeelt is het dage- ïyksch menu van de leden der Viglieri- groep als volgt samengesteld: Het ont- byt bestaat uit chocolade cn cake (do cake was. toen Maddalena haar uit zyn vliegtuig omlaag wierp, in het water ge vallen). De chocolade moest met behulp van vaste spiritus worden gekookt. Des middags at men berenvleesch. dat met een schaar in stukken moest worden gesneden, terwyl men 's avonds corned- beef en cake nuttigde. Zoolang de voor raad strekt .worden als genotmiddelen kleine rantsoenen cognac en sigaretten verstrekt. De „Pourguol Pas" ver trokken. Het schip van dr. Charcot, de „Pour- quol Pas" is Dinsdagmorgen uit Saint Servan naar het Noorden vertrokken. Aan boord bevinden zich, behalve een groot aantal geleerden, eenige Poolrei zigers. Het schip Is bemand met 27 vrijwilli gers uit de Fransche marine onder bevel van kapitein Chatton. Dr. Charcot deel de voor zyn vertrek nog mede, dat lnj hoopt Amuaosen en Guilbaud te kun nen vinden. De doodstrijd. Volgens uit Spitsbergen ontvangen draadlooze berichten, heerscht groote moedeloosheid in het Vlglierikamp. Hun eenige hoop hebben de mannen nu nog gevestigd op den Russlschen IJsbreker, waarvan zy hopen, dat deze hen intijds zal bereiken. PARIJS—MADRID EN TERUG. EEN STERVLUCHT. De militaire vliegers Lassale en Du- royon zUn be'zig van het vliegveld van Bourget. by Parys. af, een stervlucht tc doen naar verschillende Europeexche hoofdsteden. Maandag hebben zy Parys- Madrld en terug gedaan. Dinsdag zou het van Parijs naar Warschau gaan en terug naar Parys. Den afstand Parijs—Madrid hebben de vliege-s Maandag in vyf uur cn vyr cn vyftlg minuten afgelegd: veer den terugweg hebben zij tien minuten rr.tr.- der tijd gebruikt. Tc Madrid hebber, zij een kleine twee uur rust genomen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1