DE P00L-EXPEDITIE, DE VAARDIGHEIDSPROEVEN. DE AANWINST VAN HET FRANS HALSMUSEUM ALLES WAT GROEIT EN BLOEIT 46e Jaargang No. 13823 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Vrjjdag 13 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32: per 3 maandenVcor Haarlem «n de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 357V4- Franco per post door Nederland ^3-8754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken /0-5754francc p. post f0 65 ADVERTENTIENVan l tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers»advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant- buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Snaar-" 12. T"!efoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J.C. PEEREBOOM ei> P. W PEEREBOOM Bij! antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmniden. Beverwyk ens. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Mariano en Zappi gered. OOK VIGLIERI IN VEILIGHEID. In een groot deel van ons vccig nummer is reeds medegedeeld, dat Mariano en Zappi gered zijn. Uit Moskou wordt nog gemeld: Zappi en Mariano zijn half bevroren, en totaal uitgeput door gebrek aan voedsel. Een van Mariano's beenen is volkomen bevroren; overigens is zijn toestand niet onrustbarend. Malmgren's lijk is eveneens aan boord genomen door de .Krassin", die full speed in de richting van de Viglieri- groep stoomt. Zappi en Mariano hadden alle hoop reeds opgegeven, toen zij Dinsdag plot seling Tsjoechnofski's vliegtuig uit den mist zagen opdoemen. Tsjoechnofski cir kelde vijfmaal over hen heen om aan te geven, dat hij hen gezien had, en Zappi en Mariano begrepen toen. dat zij toch nog een goede kans hadden om te worden gered. De twee geredde Italianen deden een verschrikkelijk relaas van htm lijden en hun ontzettende ervaringen, en vooral van de wekenlange wacht bij het lijk van Malmgxen. Stefanï meldt officieel: De Citta di Milano meldt draadloos dat Donderdagavond te 9 uur de Krassin de groep-Viglieri aan boord nam. Mariano en Zappi zijn eveneens aan boord. De dood van Malmgren. De „Lókal-Anzeiger" meldt uit Virgo- baai; De beide overlevenden van de Malm- gren-groep, Mariano en Zappi verklaren, dat Malmgren den 15en Juni reeds be vroren is. Bij den ondergang van de „Italia" had hij reeds een hand gebro ken. Kort daarop zijn beide beenen be vroren. Op zijn nadrukkelijken wensch is hij in de nabijheid van het Brooks- eiland achtergelaten, waarop Mariano en Zappi den weg hebben voortgezet. La ter zijn zij naar hem teruggekeerd, daar liet open water hen het bereiken van het vasteland onmogelijk had gemaakt. Verder verklaarden zij, dat zij den waanzin nabij zijn geweest, want niet minder dan acht vliegtuigen waren in hun onmiddellijke nabijheid, doch zij werden niet opgemerkt. Overgelukkig waren zij, toen zij aan het cirkelen van Tsjoechowski bemerk ten, dat hij hen had ontdekt. Toen werd bij hen weer de hoop levendig, dat zij eindelijk zouden worden gered. Het bericht van de redding van de beide Italiaansche zee-officieren Zappi en Mariano door den Russischen ysbre- ker „Krassin" heeft in geheel Italië groote vreugde verwekt. Zoo snel moge lijk werd het nieuws aan hun bloedver wanten overgebracht. De dood van den Zweedschen meteoroloog wordt algemeen betreurd. De redder van de Malmgren- groep in nood. De Russische vlieger Tsjoechowski heeft aan den ijsbreker .Krassin" een draadloos telegram gezonden, waarin hij verzoekt aan hem geen aandacht te wil len besteden, doch de anderen te willen redden. Hy deelt verder mede. dat hij en zijn metgezellen in goeden toestand verkeeren en over voldoende levensmid delen beschikken. Tsjoeknowski heeft met de andere expedities een draadlooze verbinding tot stand gebracht. In den loop van den dag van heden hebben hij en zijn metgezellen een beer geschoten. Verder wordt gemeld, dat de Russische vlieger Baboesjkin, die zich aan boord bevindt van de „Malygin" voornemens is te trachten de Tsjoechowski-groep te redden. Prof. Malmgren's Pool reizen. Prof. Malmgren, wiens tragisch levens einde thans vaststaat, was een bekend Zweedsch meteoroloog en hoogleeraar aan de universiteit van Usala. Hy was een ervaren Pool-onderzoeker, dreef o.a. met de „Maud" drie jaren lang door de Poolzee en nam onmiddellijk daarna deel aan de vorige luchtschip-expeditie met de Norge. Toen de Russische vlieger Tsjoe chowski aan den bevelhebber van de „Krassin" meldde, de groep-Malmgren gevonden te hebben, waarvan twee leden wuifden en de derde uitgestrekt op het ijs lag, wist hü nog niet, dat deze derde reeds vier weken dood was. Het laatste hoorde de moeder van wij len prof. Malmgren iets van haar ge leerden zoon, op wien zij zoo trotsch was, toen deze een pakje liet vallen, tij dens het overvliegen van Stockholm, den 3den Mei des morgens te elf uur. Malmgren was aangewezen als com mandant van het landingscontingent, mede bestaande uit prof. Pontremoli (die met de afgedreven ballongroep wordt vermist) en den thans geredden majoor Zappi, dat eenige dagen aan den Pool zou kampeeren om wetenschappe lijke waarnemingen te doen. Het was de groep Malmgren, die door. Guilbaud en Amundsen werd gezocht op hun tocht uit Tromsö, waarvan zij niet terugkeerden. In Malmgren verliest de wetenschap, en speciaal het wetenschappelijk Pool- onderzoek, een der grootste geleerden van dezen tijd, een man evenals Amund sen in zijn genre zonder evenknie. DE TOCHT VAN TSJOECHNOFSKI. Omtrent de vlucht van den Russischen vlieger Tsjoechnofski, die tot de ontdek king van de Mariano-groep leidde, ont ving de „Citta di Milano" Woensdag het volgende radiografische rapport van de .Krassin": Gisteren, den lOen Juli, heeft een vliegtuig van de .Krassin" een tocht van vier uur ondernomen langs de Noorde lijke en Oostelijke kust van Noordoost- land. Op den terugweg ontdekte de avia- teur op een ijsschots een groep van drie mannen, van wie er twee met vlaggen zwaaiden, terwijl de derde op het ijs lag. De positie dezer groep was 80 gr. 42 m. N.B. en 25 gr. 45 m. O.L. Een plotseling opkomende mistbank belette den vlieger de .Krassin" terug te vinden. Hij richtte zich toen naar de kust en slaagde er in bij kaap Platen te dalen. Hierbij werd het toestel echter beschadigd. De vijf personen, die zich in het vlieg tuig bevonden, hebben de kust kunnen bereiken. Zij beschikken over een draad loos zendtoestel voor de lange-golf en over levensmiddelen voor veertien dagen. Aan de ..Krassin" zijn aanwijzingen gegeven over de positie van de „Bragan- za" en de levensmiddelendepóts langs de kust. Nieuwe aanvallen op Nobile. De Deensche Poolvorscher Peter Freu- chen heeft tegenover een vertegenwoor diger van „Extrabladet" een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de Ita liaansche regeering te laat hulp heeft geboden bij de redding van de beman ning van de „Italia". Nog in Mei waren de ijsomstandigheden zoo, dat met een expeditie van hondensleden veel kon worden bereikt. Zonder twijfel, aldus de Deen, heeft Nobile buitengewoon lichtzinnig gehan deld. Het kan waar zijn, dat hij onaan gename feiten heeft moeten verzwijgen, doch voor mij staat het vast, dat Nobile de schuld draagt aan den ondergang van Amundsen en zijn metgezellen. Im mers Amundsen is van Tromsö uit on- midellijk naar de „Italia"-groep gaan zoeken, doch zooals van zelf spreekt, kon hij deze niet vinden, daar het lucht schip reeds lang was verbrand. Deze omstandigheid moet Nobile bekend zijn geweest. Toch heeft hij haar weken ver zwegen. Donderdagmiddag werden de vaardig- heidsproeven in gymnastiek en athletiek voor leerlingen van lagere scholen voort gezet. De meisjes moesten in de zaal een drie tal oefeningen afwerken, ni. een vrije- en twee hangoefeningen. Op het terrein werden door de Jongens vereischt: bal- werpen (25 M.). vèrspringen (2.75 M. zon der plank), hoogspringen (0.85 M. zonder plank), en 80 M. hardloopen (binnen 14,2 sec.) In het geheel waren dus zoowel voor de jongens als de meisjes 7 onderdeelen be stemd. Wie daarbij hoogstens één onvol doende behaalde, kreeg 's middags reeds zijn (haar) diploma. Bovendien ontvangen alle deelnemers nog een uitvoerig adresboekje van de Haarlemsche sportvereenigingen. Vele van deze clubs lieten daarin mededeelin- hoogspringen voor jongens. gen opnemen over doel, oefentijden, enz. Bovendien bevat het voorwoord van liet bestuur der Haarlemsche gymnastiek- leeraren een bezadigde en ook voor jon geren bevattelijke beschouwing over spor tieve oefening, zoodat ook in dit opzicht een schakel wordt gevormd tusschen de school en de sportbeoefening na het ver iaten der school. Van de zijde der z.g. opleidingsscholen kon de daadwerkelijke belangstelling der leerlingen niet groot zijn in verband met de toelatings-examens van middelbare scholen. Volgende jaren zal daarmede zeer zeker rekening worden gehouden, door de data der proeven te vervroegen. Overigens was het voor de jeugd een prachtige dag, waarvan het welslagen verzekerd was door een uitmuntende re geling. Het schilderstuk van Ph. Wouwerman. Wouwermanseen dier Holland- sche schildersfamilies wederom waarin begaafdheid voor kunstbeoefening erfelijk schijnt. Er zijn er drie, allen begaafde zonen van Paul Joosten Wouwermans, een eenvoudig schildei uit Alkmsar afkomstig. De zonen zyn allen Haarlemmers. Van Pietex, den oudsten, die nog voor 1618 in Alkmaar geboren moet zijn bezit ons museum een „Kermis in Haarlem". Van Jan, den jongsten, (geb. 1629) de schilderij met de Sint-Bavo. Philip, die in 1619 te Haarlem werd geboren en die er in 1668 stierf, is de beroemdste en belangrijkste van het drietal bioers. Hoewel slechts vijftig jaren levens hem toegemeten waren, was hij van een enorme productiviteit: men meent dat er een duizendtal schil derijen van hem aan te wijzen zijn. Hij is met de beide schilderijtjes Herten en Geiten, die zich reeds in het Haar- lemsch museum bevonden niet behoorlijk vertegenwoordigd. Philips Wouwermans (of Wouwerman; beide schrijfwijzen gebruikt hij) is als schilder van jacht gezelschappen. ruiterstoeten liefst met een of meer witte paarden, gezocht en gespecialiseerd Dit werk behoort ook tot zijn laatste, productiefste periode. Wel maakt hy in zijn middentijö werken waarin aan het landschap zelf meer aandacht wordt geschonken en die artistiek vaak buitengewoon hoog staan, maar als men aan Philips denkt, stelt men zich toch zoo'n ryk gevuld fi guurstukje voor. De aanwinst van ons museum, (geschenk der vereeniging tot uitbreiding der verzameling) voldoet geheel aan dien wensch. Een jachtgezelschap is afgestegen bij een hoefsmidje: het schimmeltje moet beslagen worden en de ryk gekleede neer kijkt toe of het werk naar zin geschiedt. Achter het smidje zit een voorname dame te paard, nieuwsgierigen kijken toe; op een afstand, in het land. ziet men wat spelende boeren. Een Wouwermans. tout comme il faut. niet groo* van afmeting doch in de fi guratie heel fijn en uitvoerig. Een waar kabinetstukje met een romantische be lichting van een warmen Zomerdag waar onweerswolken dreigen. Maar de zon schijnt nog juist óp het schimmeltje en pakt de rijkkleurige stof der voor name lieden mee. Het schilderijtje was vroeger in een Engelsche of Schotsche verzameling, de Tullogh-collectie en kwam via den Am- sterdanischen Kunsthandel in Haar- lemsch bezit, naar ons de directeur de heer Gratema, die met de nieuwe aan winst zijner collectie zeer ingenomen was, mededeelde. J. H. DE BOIS. jHot kamp on do tent van de groep van Nobile en z'tfn makkers op het ijs. DE AARDBEIEN- CAMPAGNE. VEEL AANVOER. Men schrijft ens uit Beverwyk: Ten gevolge van de warmte rypen Je aardbeien zeer snel zoodat de aanvoer aan de verschillende veilingen steeds grooter wordt. Daar de prijzen toch goed blijven (gemiddeld wordt ongeveer 15 cent per K.G. betaald» zijn de omstan digheden niet ongunstig. Goed wordt het echter niet meer, daar de warmte te laat is ingetreden. JUBILEUM J. M. GROENEVELT. 13 Juli 1903 trad de heer J. M. Groe- ncvelt in dienst der Spoorwegen, zoodat hij vandaag zijn 25-jarig jubileum viert in de functie van chef-commies op het locomotievendcpot. In den namiddag zou de jubilaris gehuldigd worden door den depot-chef en door het personeel. GOEDKOOPE TREIN. OOK WEER REGEN VERZEKERING. Op Zondag 22 Juli loopt er een goed- koopc trein (alleen 2e en 3e klasse) van Enkhuizen. Bovenkarspel Gr.. Hoog- karspel. Westwoud, Blokker, Hoorn. Avenhorn. Oosthuizen. Kwadijk-Edam Purmerenrl. Oostzaan. Zaandam (Haar lem) en Amsterdam C. S. naar Arnhem, Oos-erbrck laag en Nijmegen. Reizigers van Haarlem moeten tUdig naar Amsterdam C.S. reizen om aldaar op den goedkoope trein (Amsterdam C.S. vertr 8 38) over t<^ gaan Reizigers naar Haarlem gaan van Amsterdam C.S. met een der treinen der gewone dienstregeling naar bestem ming. Reizigers, die zich van plaatskaarten voor de goedkoope treinen voorzien, kunnen desverkiezende een Tegenverze kering sluiten, mits deze gesloten wordt tegelijk niet het r.;m:n der plaats- kaarten en de verschuldigde premie zijnde 10% van den prijs der plaats- kaarten wordt betaald (opwaarts afge rond op veelvouden van 5 cent). ROTTERDAM IN ROUW. NU DE BURGEMEESTER OVERLEDEN IS. In verband met het overlijden van den burgemeester van Rotterdam. Mr. Dr. J. Wytema. was tegen gistermiddag 3 uur een spoedeischende gemeenteraadsver gadering uitgeschreven, meld: de N.R.Ct. Op den lessenaar van den burgemees ter lag een krans van witte lelies. Daar naast stonden zilveren kandelaars die even voor de zitting werden aangesto ken. Op den zetel van den voorzitter lag een rouwkleed en ook van den troonhe mel hing een rouwkleed. Vóór de voorzittersplaats, waar anders de stenografen in de raadszaal zitten, was op de verhooging een met een rouwkleed bedekte tafel geplaatst, waar aan de waarnemende burgemeester en de gemeentesecretaris plaats namen. De loco-burgemeester wethouder mr. A. de Jong, hield een herdenkingsrede, hij memoreerde, dat Mr. Wytema zioh bij zijn intrede gedaan: „Be zal mij bij myn werk slechts laten leiden door één doel, dat Is het welzijn van Rottendam, steeds gehouden heeft aan de belofte. Daarvoor zal ik geven mijn volle per soon, eerlijk en oprecht". Ook sprak de heer Hoebe, als oudste raadslid, een korte rede uit. Van het stadhuis en de gemeentege bouwen waait de vlag half stok. Op het stadhuis zijn ook de gordijnen gesloten. In verband met het overlijden van burgemeester Wytema is het bezoek van de Koningin-Moeder aan de Nenyto voodloopig uitgesteld. By de teraardebestelling ran den burgemeester op Zaterdag zal de be graafplaats Crooswijk te 3 uur voor het pubhek worden gesloten. Voor belangstellenden zijn toegangs bewijzen tot een beperkt aantal te ver krijgen tear secretarie (afdeeling alge- meene zaken, kamer 146). De voorzitter stelde na deze redevoe ringen voor, de kennisgeving van mevr. Wytema (die. voordat mr. de Jong zijn herdenkingsrede hield, door den secreta ris was voorgelezen) te beantwoorden met een brief van rouwbeklag. Daarna deed hij het voorstel aan de nabestaanden aan te bieden de begrafe nis te deen plaats hebbdh van ge meentewege. De heer Van Burink zeide dat als dit voorstel moet beteekenen het eeren van den overleden voorzitter als mensch en als mensch alleen, niet als vertegenwoor diger van een klasse, de heele raad zich er mee kan vereenigen. Is de bedoeling alleen burgemeester Wytema te eeren als nobel en opreoht mensch, als deze plechtigheid niet de be doeling heeft er een politieken bijsmaak aan te geven, kan spreker zich er zonder stemming te vragen, mee vereenigen. Nadat de voorzitter er op had gewezen, dat het voorstel was gedaan, omdat mr. Wytema als fungeerend burgemeester van Rotterdam was gestorven, en geen andere bedoeling had dan een daad van heoge piëteit te verrichten tegenover hem en zyn nabestaanden, werd het worstel zonder verdere discussie aange nomen ende droeve plechtigheid geslo ten. BELANGSTELLING UIT HAARLEM. Men deelt ons mede. dat door het be stuur dezer gemeente in verband met het overlijden van den heer Mr. Dr. J. wytema. Burgemeester van Rotterdam, aan mevrouw de Wed L. E. Wytema— Versteeg een brief van rouwbeklag ls gezonden. Het College van Burgemeester en Wet houders zal, voorzoover de leden niet persoonlijk verhinderd zyn, de begra fenisplechtigheid op as. Zaterdag by- wonen. Namens de gemeente Haarlem zal een krans worden gezonden. DE OORZAAK. Vader was een beste kerel, Van een echt betrouwbaar typ', Maar één eigenschap was lastig. Vader praatte als hy sliep; Moeder had hem raak geraden: Ga eens naar een dokter toe Vader had maar steeds geantwoord: 'k Weet niet wat ik er aan doe Totdat moeder, vastbesloten. Zelf eens naar den dokter liep, Om te vragen wat ze doen kon. Aan een man die pratend sliep; En de dokter hoorde zwygend. Moeder een kwartier lang aan. Heel haar milde woo rdens tort vlood. Liet hy kalmpjes langs zich gaan; Is hy daar niet af te helpen? Want dit is toch niet normaal Aldus kwam tenslotte moeder. Aan het eind van haar verhaal; En de dokter zuchtte even. Maar hU zeide onverstoord: Laat hem. als Ik u mag raden. Overdag wat meer aan "t woord. P. GASUS. HET TRAMVERKEER BIJ DE NIEUWE KENNEMERBRUG. WAAROM GEEN VLUCHT. HEUVELS? Sinds Woensdag is de tramlUn door de Kennemer- en Frans Halsstraat, in gebruik genomen. Van het Soendapleln komende wagens ryden niet meer over den Schoterweg, zoodat ook het lange wachten voor de enkele honderde meters enkel spoor vervallen is. Dat komt den dienst zeer ten goede. Er zUn nu haltes gekomen by de Saenredamstraat en op het Frans Halsplein. By de Laatste is een lange vluchtheuvel aangelegd, op dat de reizigers niet op den drukken rij weg behoeven te staan, als zU op de tram wachten, of instappen. Waarom is nu echter niet tegeiyk een vluchtheuvel aangelegd in de Kennemerstraat by de halte Saenredamstraat. waar de situatie precies dezelfde is? Thans moeten tram reizigers midden op den weg blijven staan, om op hun tram te wachten, ter- wyi hot verkeer in de Kennemerstraat zeer druk is. Ter plaatse is die straat breed genoeg om er een sinellc vlucht heuvel in te kunnen opnemen. Nu de bestrating echter gereed ls. en de straat weer voor het verkeer opengesteld. Ls er weinig kans meer. dat dit gebeuren zal. Tot ongerief van de trampassagiers. EEN WOEDENDE BEER TE HARLINGEN. Gisteravond bU het transport van vier beren, behoorende by liet variété- gezelschap Faveur te Rotterdam, die in den schouwburg to Harlingen eenige vocifctellingen hadden gegeven en per trein naar Leeuwarden zouden worden vervoerd, wist een der beren by de goe derenloods te ontkomen, doch werd door den Duitschen oppasser gegrepen. De beer viel daarna den oppasser aan. die leven:gevaarlijk gewond werd. Hy ls naar he: Alg. Ziekenhuis vervoerd. De beer werd doodgeschoten. HET ROKIN-VRAAGSTUK. TE AMSTERDAM. Het Hbld. verneemt, dat het gemeen tebestuur een nieuwe prysvraag zal uit schoven voor de oplossing van het Ro- kin-vraagstuk. De deelnemers zullen geheel vry zyn in hun opvattingen, zoodat zoowel de projecten, waarin met de demping wordt rekening gehouden, als die. welke hot water willen behouden, kunnen mede dingen. De afdeeling Bloc-mondaal- -Velsen van I v.at groeit en bloei"t georganiseerd, de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Hierboven een kykje in een met uloc- Plantkunde heeft in de orangerie van J men versierde kamer. Eiswout een tentoonstelling van „Alle*

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1