GEMENG! GEMENGD NIEUWS BE: HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 JULI 1928 LOEWENSTEIN EN ZIJN CONCERN. Een meester in het maken van reclame. Zijn ondernemingen. Laat hij eenige ponden of eenige milliarden na? Niet om geldophooping maar om macht was het hem te doen. Van het bestaan van den. op zoo tragische wijze om het ieren gekomen financier Alfred Loewer.stein, heeft het groote publiek eerst in den zomer van 1926 iets vernomen, teen bekend werd, dat hy het plan had, een internationale •trust van electlciteits-ondernemingen •tot stand te brengen Enkele maanden later heette het weer, dat hij niet minder van plan was, dan de Belgi sche valuta te stabiliseeren. doordat hij den Belgischen staat een leening var. 10 millioen pend sterling uit zyn over- zeesche electriciteits-ondernemingen wilde verstrekken. De Belgische regee ring heeft deze aanbieding aestijd van de hand gewezen, stellig niet alleen, omdat het geschenk van een particulier kwam, maar ook omdat het als .nationaal geschenk" ingekleede geschenk inder daad zeer duur kwam. Loewenstein zou er in drie jaar ten minste tien millioen dollar mede hebben verdiend. De franc werd dus zonder medewerking van Loewenstein gestabiliseerd Doch van deze afwijzing zal Loewenstein niet al te veel spijt hebben gehad, want het doel was bereikt: reclame. In die dagen, namelijk in 1925'2G had hij die dringend noodig. Kort daar na heette hei weer. dat de Belg Loe wenstein het electriciteitsmonopolie van geheel Spanje tot zich had getrokken en daarna weer dat hij in België een gxooten slag geslagen had, vervolgens in Mexico en in Canada en tusschen de bedrijven door had hy ook nog de zijde- industrie van Lyon in de zak gestoken. Toen hem bovendien te Biarritz voor 25 millioen francs aan diamanten tege lijk werden ontstolen, was hy de man van den dag en ieder geïllustreerd blad bevatte zyn milde gelaatstrekken Wie was deze man. die in korten tyd zulk een aanzienlijk vermogen heeft yerzameid? Loewenstein was de zoon van een Brusselschen, effectenhandelaar, hij iheeft dus reeds in de kinderkamer „beurslucht" ingeademd en nog wel een uiterst speculatieve: Brussel toch was voor den oorlog reeds een geliefde plaats voor groote internationale vooze en goede ondernemingen, in het bijzon der op het gebied van de electrïciteit en haar toepassingen. Loewenstein, die ofschoon van Joodsche afkomst, aan het aartsbisschoppelijk instituut St. Louis was opgeleid, begon als deelgenoot van de firma Stallaerts en Loewenstein. zyn commercieele loopbaan begon met een faillissement, hetgeen, zooals men weet, „geluk" brengt of althans het geen men als zoodanig pleegt te be schouwen. De firma bleef onder ande- xen naam voortbestaan. Loewenstein werd evenwel onder de leiding van een min of meer fantastischen heer Parcival Farquhar in hooger sferen geheven en zat weldra in een reeks buitenlandsche tramondernemingen en andere exoti ca van middelbaren omvang. Gedurende den oorlog zette hy onmiddellijk op de goede kaart, begaf zich Koning Albert trouw, naar Londen, kwam daar in een Belgische militaire miss.e, vanwaar hij draden naar de Engelsche haute finance kon spinnen. Hy onderscheidde zich door groote en winstgevende leveranties aan het Britsche leger; ontving, behalve tal van oorlogsmedaiïles een zeer deco ratieve Engelsche orde en keerde, aan merkelijk beter geworden aan lichaam ziel en portemonnale uit den grooten tijd huiswaarts. Van dat oogenblik af ging het in sneller tempo omhoog Aanvankelijk is zUn poging, de con trole over twee der grootste internatio nale electro-holdings te verkrygen, mis lukt. Dat waren de Belgische maat schappijen „Sidro' en „Sofina", beurs- namen voor „Societé Internationale d'Energle Hydro-Electrique", Brussel en ..Société Finaniére de Transports en d' Entrepris-es Industriëlles, Brussel. Hun voornaamste bezit bestaat uit aandeelen, meest meerderheden, van groote Belgische, Fransche, Duitsche, Spaansche electriclteits-, financierings- of Ieveringsmaatschappyen, en voorna melijk uit het bezit van aandeelen Chade (Compania Hispano-Americanade Electricidad. Madrid). Deze (tot den oorlog Duitsche) onderneming is mis schien de grootste, maar stellig de meest rendeerenóe electriciteits proüucente ter wereld; haar electriciteitswerken en -verzorgingsgebieden zyn Buenos Aires en omgeving in Argentinië. Loewen stein keeht. groote hoeveelheden Sidro- aandeelen wier koers destijds verveel voudigd is, maar de oude grootaandeel houders van de Sofina, Chade en Sidro, hadden door hun oude bezit een voor sprong, nieuwe aankoopen verzekerden hun de meerderheid en Loewensteins poging, er de lakens uit te deelen, onder de bescheiden leuze van stichting van een wereldelectrotrust, faalde. Later heeft hy zyn bezit vermoedelijk aan zyn tegenstanders verkocht, in die dagen meende men, dat Loewenstein verloren was, maar men heeft zijn kracht toen reeds onderschat. Hy had zijn andere electriciteitsbelangen ondergebracht in een nieuwe onderneming, de Hydro- Electric Securits Corporation in Cana da (Canada is wegens zyn lage belas tingen favoriet bij de internationale financiers). Deze maatschappij werkt thans met een kapitaal van 54 millioen dollar; daarvan zijn, volgens Loewen- stein's gegevens 22.5 millioen dollar be legd bi aandeelen met 1.25% en 25 mil lioen dollar met 6% netto-rendement, laatstgenoemde voor 97% in de Ver- eenigde Staten, waar ook de overige 22.5 millioen dollar zullen worden ge ïnvesteerd. Ha het mislukken van de wereld electrotrust heeft Loewenstein zich op de kunstzUde toegelegd, eveneens een gebied met groote toekomstmogelijkhe den. Waarschynlijk heeft hij zich ook hier een internationale kur.stzydetrust voor oogen gesteld, maar toch zijn zonder zijn hulp de hechte combinaties, vooral tusschen Glanzstoff en de grootste Britsch—Amerikaansche producent© Courtaulds, tot stand gekomen. Tege lijk met "hem of na hem 'kochten zyn tegenstanders d.wz bestuursgroepen van ondernemingen, dis Loewenstein niet als partner of groot-aandeelhouder wilden hebben. Met de Britsh Celanese heeft hy ruzie gekregen; met- het bestuur van de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda kwam hy niet tot overeen stemming, ofschoon hy de meerderheid der aandeelen in handen had. In vast bezit var. Lr-wenstein was daarentegen vooral de Etlgische Tubize; ook met dé directies van de Duitsche onderne mingen Gianzstoff en Bemberg, waar van hij 15 a 20% van het kapitaal be zat, stond hy naar het schijnt op gceden voet Zyn kunstzyde-belangen zijn ge concentreerd in de International Hol ding and Investment Company te Lon den. De successen van deze beide hol dingmaatschappijen hebben er toe ge leid, dat een nieuwe creatie van Loewen stein, wederom met reclame en propa ganda in scène gezet, een fantastisch succes heeft gehad. De aandeelen van een nieuwe Fransche holdingmaatschap- pU re „Soc. Financiere Internationale ae la soie artificielle", zyn zoodanig overteekend. dat reeds na korten tyd het kapitaal van 40 tot 230 millioen francs is verhoogd. Om de nieuwe aan deelen heeft het publiek als het ware gevochten. Ziedaar het geheim van zUn succes: de aandeelen van zUn nieuwe ondernemingen werden door het publiek overteekend. van hem als het ware met groote koerswinst gekocht. Welke stich tingswinsten daarbij door hem gemaakt werden, kan men zich voorstellen. Het geld was er dikwyis vroeger dan het object; zoo kon Loewenstein .telkens nieuwe veroveringen maken; men weet. dat hy onlangs een groote hoeveelheid aandeelen Enka heeft gekocht ter waarde van verscheidene millioenen. Hij heeft dus op de basis van zUn alleraardigste effectenverzameling een groot industrierijk gebouwd. Loewenstein maakte van de mode der investeerings- trusts gebruik, om de financierings maatschappij van zijn Engelsche kunst- zUdefabriek in een algemeene Interna tional Holding and Investment Com pany om te zetten, die tevens het dak zou zyn van zyn geheele con cern. De clou van de transactie was echter dat hij met een beroep op het hoogé dividend van de Investment Company het kapitaal liet vertienvoudigen, om zich drie millioen pond te verschaffen. Een miilloen pond, dat binnenkwam, werd terstond weer uitgeleend aan de Brusselsche kunstydefabriek; ook met de Fransche fabriek zou een dergelijke leeningtransactie uitgevoerd worden; doch hierby stuitte Loewenstein op zoo sterken tegenstand, dat hy er van moest afzien. Natuurlijk was Loewenstein niet identiek met zijn maatschappy, hy leidde ze, maar hij beheerschte ze ook volgens het oude beginsel van „wortel trekking": bezit ik van een maatschappij 51% van het kapitaal, dan sticht ik voor deze .51% aandeelenbezit een holding- niaatschappy. ter beheersching waarvan ik wederom slechts 51% van haar ka pitaal. dus slechts 26% van het oor spronkelijke bedrag noodig heb; de overige 25% kan ik goed gebruiken en toch blijf ik beide ondernemingen be- heerschen. Nog een derde onderneming en ik leg slechts nog 13 a 14% van myn oorspronkelljken kapitaal vast enz enz. Daarom heeft Loewenstein kort voor zijn dood nog een holdingmaatschappy voer de oude opgericht, de Société fi- r. ..nciere Belge-Canadienne. Nog om streeks 19251926 heeft Loewenstein zijn zaken stellig met groote credieten behartigd; of dat ook den laatsten tijd het geval is geweest, moet worden be twijfeld, omdat het groote publiek zijn geldgever is geworden. Wie Loewen steins geldgevers waren of nog zyn? Precies weet niemand het. Men neemt aan, dat hechte relaties, behalve met Brit-sch-Canadeesche financiers, hebben bestaan met de Londensche bankiers firma J. Henry Schroeder en Co. zyn dood zelf zal een raadsel blijven. Maar alle verschijnselen wijzen op een fantastischen zelfmoord. zcoals men hem van dezen Belg kon verwachten. GROOT-BRITTANNIë EN HET KELLOGG-PACT De regeling der Fransche schulden. HE DAWES-PLAN, iiiiKunn;i:iiiiiiii:nnniRtniiiiuini(ïïiiiiHiiBiHiniiiiiMiifiR]i!$it '3 Proef met Loewenstein s vliegtuig Majoor Cooper er. andere ambtenaren van het. departement voor ongelukken van het ministerie voor Luchtvaart on derzochten vandaag op een vlucht den toegang van het Fokkervliegtuig, waaruit kapitein Loewenstein 4 Juli is verdwe nen. Ofschoon geen officieele mede- öeelingen zyn gedaan, verneemt men toch dat een der leden van het ge zelschap de deur met de grootste moeite slechts een paar duim kon open kry- gen en dat, toen dit lid de deur weer losliet, deze door de kracht van de wind met geweld werd dichtgeslagen. Na een langdurige worsteling slaagde majoor Cooper er in, met een touw om zyn middel gebonden de deur voldoende te openen om naar een buiten hangende ladder te klimmen. Hij werd later weer naar binnen gehaald De proefneming geschiedde op een hoogte van duizend voet met kapitein Drew, die op Loewen- stein's machine als bestuurder fungeer de. Geitenmelk tegen bliksemgevaar. In vroegere eeuwen was men de mee- ning toegedaan, dat brand, door het in slaan van den bliksem ontstaan, met door gewcon water kon worden ge- bluscht, maar dat men hiervoor andere bluschmiddelen noodig had. Deze mea ning komt uit in een officieele Beriyn- sche brand ver ordening in den aanvar-r der 17e eeuw. In deze verordening werd o.m. gezegd: ..Brand, door den bliksem veroorzaakt, kan, zooals reeds van ouds is bekend, nimmer door gewoon water worden gebluscht. Het beste is daarvoor geitenmelk te gebruiken. Is die melk niet bij de hand, dan moet het water dcor bepaalde toevoegingen ..tezen het melvuur" eerst „veilig worden gemaakt Of de Berlijnsche rasdsheeren. die die verordening in het leven riepen zelf hadden beproefd, of met gewoon water den „brand" niet kon worden bluscht, wordt niet verteld Vuurpijlwagens in Het nieuwe Britsche luchtschip. Het gordijn, dat de R 100, het nieuwste Britsche luchtschip van vyf millioen kubieke vie ten, in mysterie hulde, is dezer dagen weggetrokken. Vyftig voor mannen van politiek en zaken zijn er op uitnoodiging van de Admiraliteit naar gaan kijken, nu het zoo goed als gereed is. Het doel was na alle kritiek die er over was geboord deze menschen in staat te stellen met eigen oogen te zien „dat er in het groote luchtschip een bepaald vooruitzicht ligt om snelheid en gerief in luchtreizen te doen samen gaan". Of een aanschouwing van het schip met theedrinken op een van zyn dekken zulk een overtuiging kan bijbren gen, is een vraag die de bezoekers voor zich zullen hebben beantwoord, of niet beantwoord. De grootte van het schip laat weinig te wenschen over. Het is tennaastenbij 240 meter lang en de om trek is dien overeenkomstig 40 meter. Langs een mtalen trap met mahonie houten leuning en spyien bereikt men een eetkamer, begrensd door een veran- dah of serre aan vier kanten. In een geheel electrisch ingericht* keuken, die voorts aan dit eetvertrek grenst, worden de pryzen klaargemaakt. Er zijn verder twee promenadedekken ongeveer 3 M. breed en 14 M. lang. Leunend over balustrades van gepoiyst aluminium kan de toekomstige luchtreiziger van die dek ken uit het wisselend panorama van lucht, land en zee gadeslaan. Er is een luierkamer boven de eetzaal, en te be reiken langs breede trappen. Daar staan geirefelijke stoelen, waaruit de reiziger zoo de geest hem dry ft. kan opstaan om een paar stappen hooger een op perdek te bereiken. Aan de dekken grenzen de hutten, die ook ten deele uitzicht geven op de wereld beneden en waarvan een deel is voorzien van ramen een ander deel van patrijspoorten. De bouwers hebben hun best gedaan een maximum nuttigen last aan het schip te geven, zcodat lichtheid in de con structie gewetensvol is doorgezet. Daar uit is gevolgd dat het schip in weelde rige en rijke inrichting niet kan wed ijveren met de groote stoomschepen (het tegendeel is indertijd beweerd). Maar, vooropgesteld da: h? (luchtvaartuig be stand zal biijken tegen de plagerijen der natuurelementen, het verblijf tr in gal voor de reizigers verre van ondra gelijk behoeven te zün, temeer niet d3ar luchtschip-reizen, zelfs naar Australië, niet langer dan een week behoeven te duren. Oonder het hoofddek is een derde dek, voor de bemanning van 45 koppen En nog wat lager is „de brug". Men weet dat verscheidene deskun digen geen vertrouwen hebben in lucht scheepvaart door middel van een „gas- zak" of een combinatie van gaszakken. Zij verklaren op indrukwekkende tech nische gronden dat de constructie zich eenvoudig niet kan leenen 'voor het doel dat een luchtschip in de praktijk eer. monsterachtig ding is, waar geen hei', van is te verwachten. Andere, even des kundige technici zUn minder zwart gallig. En aangezien, zooals men hier zegt, „the proof of the pudding is in the eating", heeft de R 100 zeer zeker dit voordeel dat ze door te toonen wat ze vermag of niet vermag een einde kan maken aan heete technische meenings verschillen. Inmiddels heeft Commander Bumey. die voor den bouw van de R 100 ver antwoordelijk is, reeds te kennen ge geven dat zyn schip nog niet heele- maal gereeds reeds sterk verouderd is. Het nieuwste inzicht in luchtschip- bouw is dat de machines in den staart moeten zU en dat de motoren zooge naamd „luchtgekoeld" moeten zyn. Dar. wordt het schip 25 percent doeltreffen der. Ook zyn nieuwe middelen gevon den voor betere mechanische behande ling van het luchtschip. Voor toepas sing dier verbeteringen is echter weer een massa geld noodig. En de bevorde raars van dezen vorm van luchtvaart zyn wat bevreesd dat het Parlement zich zal verzetten tegen verdere uitga ven voor dit dosl en dat daarvan hc" gevolg zal zyn dat de ontwikkeling van het luchtschip, thans in zulk een hoop vol stadium, naar zy zeggen, tot stil stand zal komen. Prinses Hermine in het paleis Unter den Linden. Naar de „Vorwarts" meldt, zal prinses Hermine gedurende geruimen tyd haar intrek in het paleis Unter den Linden nemen, waar zy een aantal recepties ?sl geven. Volgens het sociaal-democra tisch blad zyn reeds verscheidene orders voor livreien aan bekende Berlijnsche kleermakers verstrekt. Een „meineed fabriek" Binnenkort begint te BerlUn een pro- oes. dat het BerL Tagebl. onder den veelzeggenden naam „Een meineedfa- briek" aanduidt. De hoofdbeklaagde is een vrouw, de 50-jarige Anna Ohlerig. die niet minder dan 14 menschen heeft overreed in civiele processen tegen haar gescheiden man valsche verklaringen onder eede af te leggen. De zaak is des te treuriger omdat de acties van Anna Ohlerig tegen haar vroegeren man liepen ever een oude tafel en een versleten vloerkleed, te zamen nog geen tien mark waard. Or.der hen die zy tot mein eed heeft bewogen bevindt zich ook een ingenieur, die een kamer b{j haar huur de en verder de vader, de moeder en de zuster van Horst Kiebach. den jon gen man die dezer dagen ter dood is veroordeeld wegens den moord en beroo- ving van een meisje in den tunnel spoorweg. De meineedieen hebben geen van allen eerJg voordeel van hun valsche verkla- rirg gehad; ze zyn eer-.eudr: bezweken voor de suggestieve kracht die er van de hoofdbeklaagde moet uitgaan. ZUn portret is dat van een man met' een energieke kin, maar met diepe, melancholieke oogen. Rok en hooge hoed op een van de bekende foto's passen weinig by den smaDen. vast ge sloten mond. Het is bekend, dat Loewen stein in Biarritz de dolste feesten gaf en daar voor het herbergen van zyn vrien den de kostbaarste villa's kocht maar waren het vroolijke feesten en niet veel eer voorwendselen voor bittere zakelijke besprekingen? Waren het vrienden en niet bondgenooten of tegenstanders? Den laatsten tyd was zijn naam op aller lippen, men was bekoord of verstoord door zyn successen, doch thans, nu hy dood is, weet men nog niet. of hy eenige ponden, dan wel eenige milliarden na laat. Sceptici beweerden reeds lang, dat de „vliegende bankier" niet zeer sol vent moet zyn geweest. Vele van zyn zaken waren „lucht", lucht was ook zijn dood. Maar men weet van Stir.nes, Castaglioni en andeern, dat een instor ting van financieels grootheden niet gelijk staat met bankroet, Ir.dien Loe wenstein dus vrüwïllig stierf, dan deed hij het niet uit zorgen voor het dagc- lljksch brood. Maar hy deed het ver moedelijk omdat >zyn macht ten einde was. Niet geldaccumulatie dryft ryke men schen tot telkens nieuwe zaken en ge vaarlijke avonturen. Enkel en alleen het verkrygen van een machtspositie is hun levensdoel. Rothschilds fykdom mag kleiner zyn dan die van andere families. Maar hy is machtig, Morgan is machtig, anderen zyn het ook. Ook T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In diplomatieke kringen houdt men zich druk bezig met de vraag of na het aanvaarden van het door staatssecreta ris Kellogg voorgestelde anti-oorlogs verdrag door Frankrijk het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken zijn reserves met betrekking tot interventie in die gebieden, welke voor ce veilig heid en welvaart van Groot-Brittannlë een levenskwestie zyn. zal handhaven. Volgens ce „Echo de Paris" zouden de juridische deskundigen van. de Fransche. Engelsche en Duitsche regeering by hun besprekingen te Berlijn tot de conclusie gekomen zijn, dat het interventierecht, waarop Groot Brittannië aanspraak maakt, valt onder het. verdedigingsrecht. dat Kellogg in zyn voorgesteld verdrag heeft opgenomen. De verrassende snelheid van het ant woord van Frankrijk acht het blad een bewys daarvoor, dat de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken Cham berlain niet langer aan zUn oorspronke lijke reserves vasthoudt. Naar uit Washington gemeld wordt, hoopt men in officieele Amerikaansche kringen, dat het anti-oorlogsverdrag in het begin van Augustus zal worden ge- teekend. Hoewel de grootst mogeiyke geheim zinnigheid in acht wordt genomen, ver luidt toch dat Polncaré een zeer aan lokkelijk voorstel voorbereidt, in ruil voor een aanzienlijke reductie der ver schuldigde bedragen, zoowel wat de Engeland De Duitscher Kurt C. Volkhart. die op het oogenblik in Londen vertoeft. Is voornemens in Engeland vertooningen te geven met vuurpijl-auto's van de soort als de Duitschers den laatsten tijd heeft vermaakt. Het is volstrekt uit gesloten dat dit modernste van alle snelheldsvertoon zal plaats hebben op de baan van Brooklands. In de eerste plaats is de exploiatie van die baan ge bonden aan strenge regels voor matig heid ingeluid, door de wagens, die er gebruik van maken, voort te brengen. In de tweede plaats wordt verwacht dat de „rocket"-vehikels zeker meer dan 150 myi per uur zullen loopen. een snelheid die op de baan van Brooklands niet kan worden bereikt zondc-r den bestuurdci naar de andere wereld te helpen. Volk- hart. die in Duitschland dit nieuwe auto projectiel voor het eerst, bestuurde, denkt voor zyn demonstraties hier ge bruik te maken van een der twee ver maarde vlakke stranden in Wales of Lancashire, by Penöine of bij South port. De Royal Automobile Club heeft on langs te verstaan gegeven dat zy voor snelheidsproeven op d e stranden haar onontbeerlijke medewerking moet ont houden in verbafcd met het gevaar. Dc stranden zijn te kort voor aan- ca uit Locwenstefn wilde het zijn. Dat hij haakte naar een positie in de oude Banque de Bruxelles.. bewijst het er. da: hy dezen strijd verloor, zal voor hem. verschrikkelijk zyn geweest. Zijn leven was bedorven. Op dit punt berint he: verfoeilijke van dergelijke naturen. Snel verrast den mensch de dood en de beheersching van anderen zou het uit eindelijk doel zyn? Indien men Loewen stein tot het leven zou kunen doen torugkeeren. zou hy het nogmaals zoo door eerzucht en haar kwellingen ver vuld willen zien? Zou hy niet aan een wandeling boven den vliegtocht en aAr. een kleine zaak boven de groot-industrie de voorkeur geven? Niemand weet he: Alleen op ce beurzen zag men een krach. De rouwenden spreken me. wrevel van de „spatten", wanneer zy denken aan den man. die in het water stortte, maar zij bedoelen alleen ef fecten en daler.de koersen. Een leider is heengegaan, die elec trïciteit en kunstzijde en spoorlijnen be zat en die rusteloos rondvloog: die Amerika met 19 secretarissen bereisde, die het landschap aan zyn oog onttrok ken; die een kasteel met kunstschatten vulde. zonder het te bewonen: die machtig was en voortdurend machtiger wilde zyn en niettemin slechts één en kele stap van het niots was verwyderd gelijk wy allen Alleen dit geeft or.s het recht. Loewensteins dood interes santer te vinden dan een anderen: dat het zeldzame schouwspel een schitteren de meteoor te zien dooven ons meer tot nadenken sfc-mt dan een doovende lucifer. schulden aan Engeland als wat die aan de Vereenigde Staten aangaat.' De Fran sche premier zou bereid zijn, do ammui- teit, dit dit jaar aan Groot-Brit-tanrüë moet worden betaald, te verdrievoudi gen en verschillende andere voordeelen toe te staan. o.a. het verrichten eener zeer groote aanvangsbetaüng. op voor waarde dat de werkelijke schulden met de helft sommigen beweren met een derde worden verminderd. Ofschoon elke bevestiging ontbreekt, wordt niettemin in welingelichte krin gen aangenomen, dat men een flink eind is opgeschoten in de richting eener definitieve regeling, die in den aan staanden herfst aan het Fransche par lement ter ratificatie zal worden voorge legd. Wil Venizelos een Balkanbond? Het heeft te Athene de aandacht ge trokken, dat de Italiaansche gezant to Athene als eerste een bezcek bracht aan Venizelos. nog voordat deze was be noemd tot minister-president. De ge zant vertoefde anderhalf uur by Veni zelos. Met het oog hierop vermoedt men te Athene, dat Venizelos de politiek van toenadering tot Italië, die door Micha- tacopoelos is gevolgd, zal voortzetten: wellicht zal hy echter trachten tot een betere verstandhouding met Joegoslavië te komen. Uit betrouwbare bron wordt verder medegedeeld, dat Venizelos bovendien loop. Maar de vuurpyiwagen heet niet zooveel ruimte voor uitloopcn noodig te hebben, aangezien hy kan worden voor zien van kruitladingen die by ontbran ding in tegenovergestelde richting wer ken. zoodat de wagen snel tot stilstand kan komen. Het is nog niet bekend hoe de R. A. C. over de zaak denktmaar ck fameuse coureurs hier, zooals Malcolm Campbell en Segrave hebben de groot ste belangstelling voor Volkharts plan nen enh ebben reeds met hem geconfe reerd over de uitvoering er van. De- wapen. waarmede de proeven cventuces worden gedaan, heet in staat te zyn een snelheid te bereiken van 250 mijl per uur. Ook een boot. die 100 mijl zou ha len, zal hier worden beproefd De boot wordt voortgejaagd op het zelfde beg ni sei als de vuurpijl-auto. De massa-vergiftiging op een Rijntocht. Van de personen, die tydens een Ryn- tocht ziek zyn geworden en vergiftigings verschijnselen vertoonden, zijn er te Miinchen tot dusver drie overleden, o.w. de Zweedsche Afrikareizlger Svcn Alin- öer. In de ziekenhuizen te Miinchen lig gen nog 23 zieken. Velen hunner bevin den zich nog in levensgevaar. De oor zaak de- vergiftigingsverschijnselen is nog niet bekend, daar het onderzoek van Mains uit plaats heeft- Ontploffing bij schiet oefeningen. Bij schietoefeningen der artillerie op het oefen:erre:n te Hsnjnasker had een ontploffing plaats. Hierbij werd generaal Csoergy zoo zwaar gewond, da: hy kort daarop overleed. Onder de gewonden, bevind: zich een luitenant-generaal. wiens kwetsuren echter van minder ern- stigen aard zijn. Giolitti's toestand nog steeds ernstig. De gezondheidstoestand van Gio'itti die te Cavour ernstig z:ek is geworden, wekt nog steeds groote bezorgdheid, of- schoor. een directe instorting niet wordt verwacht. - - voornemens zou zijn. spoedig na de herfstzitting van den Volkenbond tea conferentie bijeen te roepen van Bal- kanstaten. tc weten Griekenland. Tur kije. Bulgarije. Joegoslavië en Roemenië :,r. eir.de d - mc-gelvkhcld van een ge meenschappelijk verdrag tusschen al ceze staten te bespreken. Bulgarije en Joegoslavië sehyr.cn echter niet genegen hun medewerking hiertoe te verlcenen. zoolang de talrijke kwesties tusschen Griekenland en deze staten niet met Griekenland afzonderlijk zijn besproken. Minnelijks schikking in China? In regeringskringen te Tokio hecht men geen geloof aan de geruchten uit Peking dat de nationalisten voornemens zouden zijn, MandsjoerUe binnen te drin gen. Japansche militaire en civiele au to rhei ten te Peking en Moekden melden integendeel, da: een vreedzame oplossing van het vraagstuk zal worden gevonden. Wanneer het gevaar voor oorlogshande lingen Inderdaad groot was, zou Japan niet besloten hebben, a.s. Maandag 7000 reservisten uit Sjantoeng terug tc trek ken. Tsjang Hsoe-liang heeft besloten, de Ncordeiyke troepen uit SJangalkwan naar de Amoer-provincie terug te trek ken. De Japansche regeering beraadslaagt thans over de politiek, welke zy by de komende onderhandelingen zal volgen. In sommige buitenlandsche kringen ge looft men. dat Chir.a bij de onderhan delingen over het nieuvrc handelsverdrag Japan zal laten boeten voor <Je Tslnan- foe-affaire. doch de officieele atmosfeer is vredelievend en hoopvol. Het Dawesplan. Wy meldden gisteren reeds kort dat Parker Gilbert de volgende week in Pa rijs zal kernen. Tegelijkertijd verwacht men zoo deelt .Excelsior" mede te Parijs den gouverneur van de Federal Reserve Bank Strong, en den Amerlkaanschen staats secretaris van financiën Mellon, die, als elk jaar. niet zal nalaten een bezoek aan Poincaré tc brengen. Parker Gilbert zal ce Commissie var. Herstel verslag uil- brengen over de laatste zes maanden en zeer waarschynlijk besprekingen voe ren met Poincaré. Briahd en andere vooraanstaande politici en financiers. Men kan met zekerheid verwachten, dat Duitschland zeer spoedig het openen van onderhandelingen over oen vroegere ontruiming van het Rijnland en wijzi ging var. het plan- Dawes zal vragen. Om persoonlijke redenen en op grond van het algemeen belang zou Parker Gilbert den wensch te kennen geven, dat de by het herstel betrokken mo gendheden zco spoedig mogeiyk tot een oigemeer.e regeling der schulden komen. Daarvoor is evenwel de medewerking van Amerika noodig. Daar de presi dentsverkiezingen in de Vereenigde Sta ten echter eerst in November plaats hebben, en de nieuwe president eerst zes maanden later zijn ambt. aanvaardt, zal men niet voor Maart weten hoe officieel Amerika tegenover deze aangelegenheid staat. Daar in Augustus 1929 dc be Uülng van de Fransche handelsschuld voor de Amerikaansche ledergoederen moet ge schieden, moet de Fransche regeering maatregelen nemen tot betaling van vierhonderd millicen dollar of voor de ratificatie van de overeenkomst Mellon- Eerengcr. Een zelfde meening wordt verkondigd door de „Gaulois"; het blad wUst op de verklaring van Poincaré aan den voor avond van de stabilisatie van de franc, dat elke vermindering van het bedrag van de Duitsche schuld moet gepaard gaan met een vermindering der Fran sche schuld tegenover Engeland en de Vereenigde Staten. Kwaadwilligheid. Het onderzoek, dat door de spoorweg autoriteiten is Ingesteld naar de oor zaak van het ontsporen van den snel trein CalcuttaGaya. welke op 9 Juli pi. by Belur plaats had en waarby acht tien personen werden gedood, heeft opgeleverd dat dc romp veroorzaakt is, dcorda: ir. een bocht een deel van de rails was weggebroken. Munitie-ontploffing aan boord. Arbeiders waren bezig met het laden van munitie aan boord van het Engel sche stoomschip „Cambrian Idylle", toen een kist in het ruim viel boven op een andere kist Beide kisten ontploften. Negen personen werden gewond, waar van vier zeer ernstig. Er ontstond een begin van brand. Brandweerlieden zet ten de ar.dere kisten onder water, ten einde de ontploffing ervan te voorko men De grootste meteoor. De grootste meteoor, wolke tot nu oe uit het wereldruim op onze aarde viel, is dc Juist twintig Jaar geleden in de onbewoonde van de Siberi sche provincie Jen: :e gevallen me teoor. zyn eenige slachtoffers waren boomen en een kudde van 1300 rendie ren. „Waai- dc meteoor viel", zoo be richtte dc daarheen gezonden Russi sche expeditie, „was dc aarde in den omtrek van gemiddeld eenige mijlen uit eik"ar gescheurd en als door oen reus- schtlgen ploeg omwoeld. Rondom lagen vele doode boomen. van hun takken be roofd. alsof een geweldige en handige kegelaar .Alle negen" had geworpen. Ik een nederzetting 50 myien verwijderd van dc plaats, v.-aar dc meteoor was ge vallen. werden twee menschen dcor den geweldigen luchtdruk neergeslagen. Zoowel de hltegolf als de explosie wer den geveeld aan d:r. spoorweg. 400 myien verwijderd. Van een kudde van 1500 tamme rendieren, die zich in de r.abUheid van de plaats bevond, waar de meteoor viel. werd niet het minste spoor teruggevonden. I'ad het toeval de ze reusachtig; bede uit het v ercld-uiro in een stad of in can dich&cDikte streek doen vaien, zoo ware een ongeluk geschied, ongeëvenaard in dc historie,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11