HAARLEM'S DAGBLAD BERLIJNSCHE BRIEVEN BIOSCOOP Roll-Film/ UIT DE PERS. FEUILLETON De Dubbelganger ZATERDAG 14 JULI 1928 VIERDE BLAD (Van onzen correspondent). Berlijn, 11 Juli. Het zal nog heel lang duren, voordat we als buitenstaanders ons zullen kun nen verheugen over eensgezindheid en nationale aaneensluiting bij onze ver dienstelijke Duitsche buren Over zulke dingen kunnen we schrijven zonder eenig voorbehoud, omdat de Duitscher zelf de eerste is om toe te geven en zelfs zeer scherp te critiseeren, dat het nog altijd niet goed -wil in Duitschland, thans niet, een honderd en meer jaren geleden ook niet. De nieuwe Grondwet van Weimar, die onder den indruk van de slappe revo lutie van 1918 tot stand kwam. stelt al dadelijk '.ast. dat het ..Duitsche Volk, eensgezind in zijn stammen, zichzelf deze Grondwet gegeven heeft". Dat is een mooie haast dichterlijke tekst. En bij feestelijke gelegenheden, bijvoorbeeld op den Dag der Grondwet in de groote zittingszaal van den Rijksdag, als de Rijkspresident in de vroeger keizerlijke Loge zit (waarin Wilhelm II. die het parlement geen al te goed hart toedroeg, nimmer plaats genomen heeft!), dan pleegt men deze beginwoorden vaak met reuzenletters boven de stoelen van het presidium aan te brengen. Maar een waarheid verkondigen ze helaas niet, Het Duitsche Volk is nimmer i.einig in seinen Stammen" geweest (oogen- blikkelyke massa-opwinding bij het uit breken van een oorlog mag men niet als normaal voorbeeld aanhalen) en er zyn hier heel wat pessimisten, die bewe ren. dat het dat ook nimmer worden zal. In elk geval is het in deze tijden min der eensgezind dan ooit te voren. En men brengt dat ook ondubbelzinnig tot uiting! Een theoretisch praatje, dat- ik u hier wil voorzetten? Neen, het alleractueelste wat er op het oogenblik uit Berlijn te melden valt, en bovendien in hooge mate belangwekkend als algemeen ver schijnsel van deze dagen. En wanneer ik hier op deze dingen nader inga, dan wil ik al dadelijk verklaren, dat ik er niet aan denk eenige parallel te trek ken met het eigen vaderland, waar een vorstelijk gezin sinds eeuwen met het lot van het geheele volk verbonden is en orpechte vereering en dankbaarheid een zeer bijzondere verhouding gescha pen hebben. Hier in Duitschland is de toestand eenigszins anders. Hier is niet één volk, maar een soort Bond van volksstammen, die onderling vaak meer verschillen dan de Duitscher van den Nederlander. En die elkaar in bepaalde gevallen het licht in de oogen niet gunnen. Dat Bismarck er indertijd desondanks in slaagde, een soort eenheid tot stand te brengen, die ook na de ineenstorting der talrijke er felijke monarchieën ongeschokt gebleven is. bewijst zijn genialen aanleg. Al is men het er over eens. dat ook Bis marck's Grondwet slechts menschen- werk geweest is. Men stelt nu vast. dat plotseling in het Duitsche Rijk de vraag van monar chie of republiek, en de kwestie van eenheid of verdeeldheid weer actueel geworden is. Dat is des te vewonrder- lijker, omdat eigenlijk de monarchisti sche gedachte de laatste jaren in Duitsch land zoo zware klappen gekregen heeft, dat het er voor de aanhangers van een monarchie nimmer zoo slecht voorge staan heeft als nu. en dus begrijpelijker zou zijn als men er maar liever het zwijgen toe deed. Het verwonderlijke is nu. dat in de rijen van hen, die als monarchisten te boek staan, dit vraagstuk te berde ge bracht is en wel op een wijze, die ge werkt heeft als de knuppel in het hoen derhok. De Duitsch nationale Volksparty, die onlangs op den 20sten Mei, toen de nieuwe Rijksdag gekozen werd, zoo ge weldige verliezen te boeken had. is toch nog op een na de sterkste party in Duitschland gebleven Maar zij maakt een ernstige crisis door. In haar gelede ren staan aristocraten naast burgermen- schen, arbeiders naast werkgevers, rij ken naast armen, gelijk dat bijvoorbeeld ook in het katholieke Centrum het ge val is. Maar onder deze menschen be vindt zich een zeker percentage, dat over de dingen van heden anders denkt dan de ouderen van dagen. En wel in de eerste plaats de jeugd» De jonge „conservatieven" verlangen niet meer naar een Keizer, naar Koningen, herto gen en prinsen. En een der bekendste afgevaardigden van de Duitsch nationale Partij in den Rijksdag, de heer Lam bach, die bovendien voorzitter van den Bond van Kantoorbedienden in het ka der der partij is, heeft dat in een tijd schrift dezer dagen eens duidelijk neer geschreven. Deze jonge menschen, die slechts oorlog en ellende hebben mee gemaakt. en die hun keizer en alle an dere Duitsche gekroonde hoofden slechts uit de boeken kennen, zijn modem van opvatting en vinden monarchen, bij alle respect voor wat de kranige vertegen woordigers van deze kaste, dan toch wel een beetje een overleefde geschiedenis, en in sommige opzichten ook wel lach wekkend. Dat schreef tenminste de heer Lambach. en vond koningen en keizers, ziende door de oogen der rechtstaande jeugd, eigenlijk alleen nog maar goed voor operettes en films. Nu is de heer Lambach zelf overtuigd monarchist, en men vraagt zich af. waar om hij dan zulke harde dingen geschre ven heeft? Omdat hij het met zijn partij goed meent! Hij wil de jonge menschen niet van het geheel vervreemden. De schrik is hem den 20sten Mei om het hart geslagen, toen hij moest constatee- ren. dat het jonge Duitschland niet meer voor zijn partij te vinden is zoolang deze krampachtig vasthoudt aan naar de meening der jongeren afgeleefde be grippen en instituten. Het is van groot belang om deze din gen op te merken. Ze zijn van meer dan Duitsche beteekenis! Al spoedig bleek, dat een groote min derheid van de groote monarchistische partij er net zoo over denkt als de heer Lambach. Maar de meerderheid won het toch, althans voorloopig, en een rechtsradicale groep, onder leiding van den kranten- en industriekoning Hugen- berg, eischbe een paar dagen geleden zelfs, dat Lambach oogenblikkelijk uit de party zou uitgesloten worden. En dreigde, een eigen partij te zullen vor men als dat niet geschiedde. Maar dan zou ook de Lambachgroep wel eens zich zelfstandig kunnen gaan maken, en daar mee zou dan het lot der trotsche maar gehavenden Duitschnationale Volkspar tij bezegeld zijn, en dc monarchistische afdseling op den duur denzelfden invloed krygen als de machtelooze royalisten in Frankrijk. Men heeft de laatste dagen by de hee. ren van rechts een soort paleisrevolutie kunnen beleven, en op sommige oogen- blikken zag het er werkelijk naar uit, alsof van hun partij niet al te veel meer zou overblijven. Maar ze hebben ten slotte alles voorloopig in de beroemde doofpot gedaan, ofschoon ze zelf wel weten, dat er te veel vuur is om nog aan werkelijk dooven te denken. Tegen het najaar zal de stryd opnieuw ont branden. En het zal er tenslotte wel van komen, dat de ouderen, die liet keizer rijk nog in volle heerlijkheid meege maakt hebben en zich niets voortreffe- lijkers ook voor de toekomst kunnen voorstellen, hopeloos geïsoleerd zullen kernen te staan. Wat- ze dan aan de diep in alle lagen van het Duitsche volk dcor gedrongen impopulariteit vooral van het Huis Hohenzoilern te danken zullen hebben. Zeer verwant aan deze dingen en even actueel is de strijd om den ..nationalen feestdag". Helaas zijn de revolutionnalren van 1918 zoo dom geweest, toen ze hun nieu we Grondwet maakten, de bestaande en over geheel de wereld bekende zwart' wit-roode vlag door de veel minder fraaie en slechts in woelige dagen van de negentiende eeuw tijdelijk opgedoken zwart-rood-gouden vaan te vervangen. Waarom, begrijpt heden eigenlijk nog niemand. Het was eigenlijk een besluit van negatief karakter. De burgerlijke groepen, die na de revolutie bereid wa ren met de socialisten een meerderheid te vormen, wilden verhinderen, dat bo ven het officieele Duitschland de roode vlag der Marxisten zou wapperen. En ze voerden de nieuwe in, die door de sociaal-democraten hoewel met tegenzin werd overgenomen. Ook deze betrekke lijke futiliteit is een bron van eeuwige twisten geworden. Handig was het van rykspresident Ebert, om tenminste het oude volkslied „Deutschland über Alles" als nationale hymne voor alle stammen en kringen te herstellen. Maar een nationale feestdag ontbreekt tot heden. De socialisten had den natuurlijk het liefste den eersten Mei gezien, wat echter onmogelijk is omdat deze dag slechts (en dan nog in ternationale) paTtijbeteekenis heeft. De rechtsche kringen voelen het meest vcor den achttiende Januari, den dag van de grondwet van Bismarck, die de eenheid van het Rijk symboliseert. Maar hier willen de socialisten weer niet mee. om dat dit een feest ter herdenking van de monarchie zou be".5kenen. De stryd is dus dezer dagen gegaan om den elfden Augustus, den dag. waarop in 1919 in de Nationale Vergadering in Weimar hel volk zich voor het eerst een eigen Grond wet gaf. En daartegen opponeeren nu weer de conservatieven, die r.og aityd volhouden, dat deze nieuwe Grondwet een einde aan de grootheid van Duitsch land gemaakt heeft. Men viert hier den elfden Augustus nu al sinds jaren. Maar hoe! Op com mando. En ofschoon de belangstelling der massa's grooter wordt, kan men toch r.og niet bij benadering van een werkeHjken volksfeestdag spreken, geiyk het bijvoorbeeld 's Keizers verjaardag geweest Is. Van een wettelijk vastleggen zal het ditmaal neg wel niet komen, wil men de zoo juist gevormde regeering niet da delijk weer in gevaar brengen. Maar ook hier zien we weer. hoe „eir.ig in seinen Stammen" het Duitsche volk is. Zuid-Slavië is er nog heilig by! H. v. B. Lon Chaney in Rembrandt. In „Eerst de Jantjes!" hebben we ge legenheid Lon Chaney als groot karak terspeler te bewonderen in de rol van O'Hara.den schijnbaar ruwen, veeleischen den drii-sergeant van 't corps mariniers in San Diego in Californië. Lon Chaney slaagt er altyd in door zijn min of meer afstuitend uiterlijk heen, de hoofdtrek van zyn karakter op zijn gezicht tot uit drukking te brengen. Zoo ook in deze film, de zoo ruw lijkende sergeant, is in werkelijkheid een kerel met een hart van goud, die zich weet op te offeren en weg te cijferen voor het meisje, dat hij lief heeft. Wanneer hy met het meisje praat, verandert de uitdrukking van zijn gezicht geheel en lezen we in zyn hart. Belialve om Lon Chaney en de andere medespelenden is deze film ook belang rijk om de opnemingen in de kazernes, op de exercitie-terreinen en aan boord van de oorlogsschepen, waartoe de re geering der Vereemgde Staten haar toe stemming gaf. Bovendien liet zij het corps mariniers en de Amerikaansche vloot voor deze film medewerken. Van het byprogramma is het Rembrandt- nieuws verreweg het interessantste. Dit is al een genot op zichzelf en doet je den heerlijken zomeravond buiten ver geten. Het Engelsche danspaar Joe en Fallou zyn in hun genre zeer kndig en vol maatgevoel. Luxor-Theater. Om, zooals het behoort, met het be gin te beginnen, willen wij allereerst iets zeggen over het weekjournaal ran de Polygoon in het byprogramma. Filmoperateurs en persfotografen zijn zou half en half collega's van ons jour nalisten. Bij alle mogelijke gebeurtenis sen werken we samen op 't zelfde ter rein,-zy richten hun lenzen, wy spitsen de ooren en snuffelen, maar by beiden gaat het er om. zoo spoedig mogelijk den volke kond te doen van wat er gebeurd is. En dus kan men het niet andere dan apprecieeren dat Polygoon in haar week- journal een aantal keurige opnemingen heeft van den brand bij Kaub: enkele beelden, zcoals de dikke rookwolken en lekkende vlammen met daarvóór het sil houet van een brandweerman zijn heel goed. En nu de hoofdfilms. Daar is dan allereerst ,.De tragedie; van een Prinsenleven". Een historische film over de eerste jaren van de vorige eeuw toen Napoleon zyn kracht wat al te sterk in Europa deed voelen. Geen sterke film is dit. de geschiedenis is zon der heftige momenten, vól is de film van generaals en officieren die als maar antichambreeren, druk de politiek bespreken; een enkele scène is echter wel goed, zooals die by het schimmen spel. En de humor wordt geleverd door journalisten die met copie smyten, niets dosn en met hun veeren pennen spelen. De tweede film „De danseres van Bar celona" is stukken beter, goed van tech niek en met fyne regie vondsten. Lily Damita speelde de hoofdrol, maar daar naast moet. Warwick Ward bekend als ..de derde" tut variété - - zeker ge noemd worden. Het is de al oude historie van een ar tiste. die tracht de wereld van schijn werpers, impressarii en klatergoud te ontvluchten, maar die toch op een ge geven oogenblik weer naar de schmlnk- doos grypt en gelukkig ls als ze weer op de planken staat. Spanning zit er zeker in deze film. het spel. ook van de personen in byroiien. is goed en de opnemingen zijn heel vaak zeer goed. Cinema Palace. De ..Wolga Bootman" is ook in ons land bekend geworden door opvoeringen van een Russisch cabaretgezelschap en het lied van den Wolga-bootsman. dat hy zingt om de pijn te vergeten, die de over de borst getrokken riem hem ver oorzaakt, hooren wy thans weer zingen i in de Cinema door het Rostoff kwartet. dat daarmede zeer veel succes heeft De „bekeering" van een prinses tot de ..rcocer. wordt er in geteekend: Prinses Vera keert zich tenslotte af van haar aristocrat ischen verloofde die het oude Rusland vertegenwoordigt en zich trouwens niet van zijn mooiste zijde laat kennen en door met den volksman. Feodor. de toekomst in te gaan. ver een igt zy de ziel van het oude Rusland met de ziel van het nieuwe en toont zij de overtuiging te zijn toegedaan, die doorklinkt is het lied van den Wolga- bootman. „Onder de zon zijn allen ge- üjk". Vol dramatische momenten is deze film (jammer dat h.y VrUdagavond eeni ge malen op de meest ongeschikte oogen blikken afgebroken werd. bijvoorbeeld bij het afgaan van een kanonschot, het geen wel een humoristischen indruk maakte maar toch ook stoorde) en Wil liam Boyd en Elinore Fair maken daar van een dankbaar en artistiek gebruik. Ock Julia Faye als de waarzegster Ma- ruschka is uitstekend. En de regie lïeeft veel indrukwekkends en moois weten te bereiken: in het No madenkamp byvoorbeeld en in den aan val van het roode leger op het kasteel. De speciale illustratie van deze film. uitgevoerd door het orkest en het con certorgel van de Cinema, doet het goed. De rest van het programma is naar verhouding: al staat het natuurlijk niet op de hoogte van het hoofdnummer, toch is bijvoorbeeld de truc-teekenfilm die wij te zien krygen een meesterstukje in zijn genre HOLLANDERS OP SPITSBERGEN. HET GRAF VAN HEN, DIE STIERVEN IN DEN POOLNACHT. Nu iederen dag verscheidene berich ten in de bladen komen over dc reeds ten deele geslaagde pogingen om de poolvaarders van de vergane Italia tc redden, concentreert aller belangstel ling zich op Spitsbergen. Bijna drie-honderd jaren is het ge leden dat ook velen over Spitsbergen praatten en dachten, dat. was toen Hol- landsche schepen telkenjare ter waï- vischvaart gingen op Amsterdam-eiland en Denen-eiland de nederzettingen der vaderiandsche visschers waren. Wcin; gen weten dat Virgo-baai. thans in tai- looze telegrammen genoemd, de tegen woordige naam is van de nederzetting der Kariingers, meer bekend is de naam Smeerenburg, waar groote traankoke- ryen waren, in naam heugenis dragend aan het feit dat het werk niet erg frisch was, evenals Doodeneiland en Treurenbmg-baai dit, deen Daar, aan de Ncord-West-kust van Spitsbergen trachtten enkele Hollanders te overwinteren, in den winter van' 1632 op 1633 en in dien van 1633 op 1634. Vooral de laatste verliep zoo slecht, dat men er verder van afgezien heeft. 11 September vertrokken de schepen en zeven vry willigere bleven achter tot in Mei 1634 de Hollanders weer terug kwamen. Zij holden naar de hut waar zy drie doodkisten vonden en vier lijken van mar.nen die plat in hun kooien l9gen. Dit het tot 26 Februari bijgehouden dagboek blsek dat allen last van scheurbuik hadden en doo.r de duisternis van den maanden langen poolnacht, geen stuk wild konden schie ten om van hun kwaal af te komen. De lyken zyn toen begraven in den harden grond. In de tachtiger Jaren van de vorige eeuw is de „Willem Barendtsz" naar Spitsbergen geweest, een eenvoudige steen werd op een der graven gelegd, die men verder aan hun lot overliet. Toeristen die met Duitsche schepen naar Spitsbergen kwamen, deinsden er niet van terug de graven te schenden om maar aan souvenirs te komen. D:t ten leste moede stuurde de Neaerlandsche regeering H.M. pantserdekschip .Fries land". dat toen dienst deed aLs oefen schip voor adelborsten, den twaalfden Juli 1906 van Nieuwediep naar het Noorden. Op dit schip was ook de heer Hulsman, een Haarlemmer, die ons over de reis een en ander vertelde en ons eer. foto ter reproductie afstond. Welnu, de Frieslsnd kwam order ge leide van een Ncorschen loods, die In Tromsö aan boord gekomen was, voor Spitsbergen aan. met eenige moeite gc- lukte het op de rotsachtige kust lan den en daar werden al spoedig de gra ven gevonden. Enkele verspreide graven werden geopend en de bijna geheel ver gane kisten overgebracht naar het zoo genaamde Hollandsche kerkhof dat eer. kwartier loopen benoorden Smeeren burg lag. Met de affuiten van landings- kanonnen, met takels en hefboomen werden rotsblokken bUeen gehaald, de grond was te hard cm een gewoon graf te maken. De ten deele gaaf ge bleven lijken welke nog bedek: waren met de typische ouderwetsche kleertr. slobkousen, korte broeken, buizen: de enkele kisten en nog eenige voorwer pen uit de graver, werden by elkaar ge legd en daarna bedekt door de stcenen Eer. plaat welke de ..Barents?.' op een der graven had geplaatst werd tusschcn de steenen gemetseld en een and:re plaat, door de „Friesland" medegebracht eveneens. De opschriften lulden: IN MEMORIAM. Spitsbergen of Nieuwland Ontdekt door de Hollanders op 79 graden Noorder Ereedte en 30 Minuten Ooster lengte Hier overwinterden van 1632 tot 1633 Andriesz Jansz van Middelburg en zes anderen: van 1633—*34 Jacob Seegerez van Middelburg en zes anderen. Hare Majestelts „Friesland" h:rst:lde de graven in 1906 op last van de Koningin der Nederlanden. Op 23 Juli was het werk klaar, kolo nel Sne'.hlage van de „Friesland" ver- eenigde de schepelingen rondom het graf en sprak enkele korte, kernachtige woorden Daarna wendde de .Friesland" den steven naar het Zuiden, KRIJGT ONZE EMAILLE- INDUSTRIE EEN KNAUW? GEEN PROTECTIE TEGENOVER ENGELAND. Op de vragen van het Kamerlid Kor- tenhorst betreffende de bescherming van dc Nederlandsche emaille-industne. ..ntwoordt thans de minister van Arbeid dat hU kennis genomen heeft van het bericht, dat hot Engelsche Parlement heeft besloten, hot invoerrecht op ge ëmailleerde ijzeren artikelen voor huis houdelijk gebruik met ingang van 13 Juni met een invoerrecht van 25 pet. der waarde te belasten. De minister is van oordeel, dat.al moge wellicht eenige invoer naar Engeland mogelijk biyven, deze markt voor de Ne- üerlandsche emaillefabrieken. voor zoo ver zU geslagen tmalllevaren voor huis houdelijk gebruik exporteeren. waar- schynlljk tengevolge van dit invoerrecht grocter.ricels verloren zal gaan. Hy is van oordeel dat vcor inkrimping ran werkgelegenheid gevreesd kan wor den. doch zelfs het geheele verlies van één enkele markt behoeft, naar zyn meening nog niet lot maatregelen van bescherming te noodzaken, omdat dik werf gebleken is. dat de nadeelige ge volgen uit eigen kracht kunnen worden afgewend. Hij ls van oordcel dat voor een geval als het onderhavige het niet noodzakelijk is. dat de Regsorim over de bevoegdheid te beschikken, om door bescherming van eigen mark' 't ever— Uieele verlies eener markt re i mren- seeren. EEN HOLLANDER ALS ZEEAAP. 25 JAAR GEKETEND AAN EEN STEEN. Te Djokja bezocht kort geleden de on dersecretaris van Koloniën van Groot- Brittannlë. onder geleide van t en heer Westra. Kotta Godeh Oude stad. ten Z. O van Djokja. Vooral de bekende steen van Senahpatlh interesseerde het buitenlandsche gezelschap. Zooals men weet. aldus het blad Mataram, ls uit combinaties van op den steen aanwezige inscripties en inlar.ösche bronnen ge bleken. dat lang. vóór de komst van de Hollanders op Java. een. tengevolge van schipbreuk op de Zuidkust aangespoel- de. Hollander gedurende ongeveer 25 jaar aan dezen steen vastgeketend heeft gelegen, aangezien de toenmalige Java nen dachten, dat hij de witte ztcaap van Njai Loro Kidoci dc godin van den Grooten Oceaan ten Z. van Java was. Sir Ormsby Gore ontdekte ech ter iets. wat nog nimmer een ander Ls opgevallen, nameiyk, dat de steen een dateering bevatte en wel het Jaartal 1567. Daardoor is de mogelijkheid niet buitengesloten, df.t nagegaan kar wor den. welk Portugeesch schip - want oen schip van ccn andere natie kan in dien tijd hier moeilijk schipbreuk hebben ge leden omstreeks dezen tyd spoorloos verdwenen is. en zou acifs. indien de monsterrol var. dit schip ware op te sporen, in de Portugeesche archieven kunnen worden nagegaan, wie de onge lukkige Hollander is geweest, die in don Kraton Senahpatih gedurende vyf cn twintig jaren dc rol van witte zeeaap heeft vervuld. Dc oudheidkundige dienst zal trachten hier in Europa nadere ge gevens op te sporen. INGEZONDEN MEDEDEF.LINCEN 60 Cent» per regel 'n Artikel met Reputatie Jneïafs het Heft IMPOPTtua fflffMfflJP fl.V.POTOHANPELv. 1.8 UJWIfi.IJT CElD.KADEÖÖ AMSTERDAM C. LIEBERMANN. Een!gen tijd geleden heeft het Vader land een art.kel gewijd aan het feit dat de heer Lisbzrmann door ccn bepaalde autoriteit (i.e. dc Haagsche hoofdcom missaris van politie de heer Van 't Sant) over de grens gezet zou worden, doch dat dit door een hooger autoriteit (door den minister van Justitie nameiUk) ver hinderd werd. Nu. na de publicatie van het bekende interview met Mr. Mar chant over Lle- bermann in de N. R. CL, schrijft het Vad.: „Wy moeten thans natuurlijk aanne men. dat de minister het gevoelen van mr. Marchant deelde, doch het feit blijft er niet minder merkwaardig om. dat de zelfde politic, die van de hccgste politie autoriteit een bepaald prrsoon niet over de grens mag zetten, eenigen tijd later overal biljetten moet laten aanplakken, waarin cm zijn opsporing wordt ge vraagd. Hier rammelt iets. Intusschen is. op d'.t pun'de loon van z3ken opgehelderd: de minister is blijk baar van oordcel geweest, dat het heb ben van een zekere reputatie den uitzet- tin jsmaatresel niet wettigde". En verder schryft genoemd blad: Liebermann had bijzondere passen, had paspoort voor rechten, die hem het in- en uitgaan zeer gemakkelijk maak ten. Hoe kwam hij daaraan? Had hy ze van de Nederland se he a tu or 1 tel ten ont vangen? Waren het voorrechten van diplomat;eken aard. waaraan ni?t te tornen viel? Dc heer Marchant hoeft In het onderhoud dit punt niet aangeroerd en toch is het wensclieiyk. dat ook hieromtrent klaarheid kome. War.t tenslotte U het verteeren van bijzondere voorrechten aan lemardie den toch bovenaan op cic nominatie stond cm ov:r dc grens te word- :i gcrït, wei opmerkelijk". KWAKZALVERIJ. In de Hygiënische Kroniek van het Volk schryft L. H.teyermans. arts) over een kwakzalverei ristltuut, „dat met schaamtelooze advertenties, met portret ten van ..eenezen patiënten", natuurlijk dcor de doktoren opgegeven, genezmg voor aile mogelykc ziekten belcoft: Wel ke methoden men daar volgt, biyict uit het volgend relaas: „Na 55 a 60 treden geklommen te zyn, werd men toegelaten tot den dokter cn deze verlangde, alvorens advies te ge ven 5. Het zieke been werd nagekeken: ontstoken spataderen, duur der behan deling 6 niai;reien, kosten por maand 55. Men wordt zoogenaamd in een aparte kamer behandeld, waar dan ook. bulten die 55. huur voor moet worden betaald. Alles wordt contractueel vastge legd op een daarvoor speciaal gedrukt contract, Dc artikelen lulden ongeveer als volgt: Is men op eer. vastgesteld uur niet aanwezig dan vervalt de kamer waarin de behandeling plaats zou hebben, maar... betaalt haar toch. Wil men nu toch be handeld worden, dan betaalt men twee kamers- Stelt men geen prys op verdere behandeling en dc door den dokter vast- g os telden tijd is niet verstreken, dan ls betaling voor de geheele behandeling verplicht. Contractverbreking kan gc- rechteiyk vervolgd worden". Aldus onze berichtgever, die mede deelde. dat patiënte gelukkig niet teekende en voor 1.25 per week goede specialistische hulp vond. door dc bemid deling van het ziekenfonds. Dit Ls wel een sterk staaltje van de brutale wijze waarop deze heeren. ai of niet gedekt door een of anderen misluk ten arts. durven optreden". üit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 20) HU hield even op en trommelde met zijn vingers in gedachten op het blad van zyn schryftafel. En wat had Ruthven met de zaak te maken? vroeg Philip. Hij wendde eerst voor dat het een zuiver vriendschappelyk bezoek was antwoordde John Arkwright. Hij zei dat we elkaar in zoolang niet gezien hadden, en dat, wat hem betrof, het verleden vergeten was. Dat durfde hy te zeggen, ofschoon hy de oorzaak was dat mijn beste vriend de gevangenis is ingegaan! Ik vertrouw Ruthven nu even min als ik hem tien jaar geleden ver trouwde en ik begreep heel goed dat er wel iets meer achter zou steken. En al spoedig kwam de aap dan uit de mouw. Hij kwam in het belang van Paiüon. dio een vriend van hem scheen te zijn en i:i Parys ook voor hem zaken scheen te doen. Om kort te gaan. toen ik geen definitief besluit nam ten opzichte van wat ik doen zou. tartte Ruthven mij eenvoudig om mijn agent te durven ver volgen! Hij waarschuwde mij zoo ik het deed de firma Arkwright en Zoon ge ruineerd zou worden .Hen speelde op een krasse manier tegen me op. Mijn ant woord was dat ik hem de deur wees en onmiddellijk daarop deed ik aangifte bij de politie. Zoo staan de zaken, en ik ben overtuigd dat wy tegen een gevaar lijken tegenstander zullen te vechten hebben. Philip zweeg een poosje en overdacht de zaak. Maar wat heeft Pierce Ruthven ar mee te maken, riep hy tenslotte uit. En waarom bemoeit hy zich met oi.ze zaken? Ja. dat is meer dan ik zelf weet. jongen, antwoordde zyn vader. maar Ik heb zoo'r. idee dat Ruthven bang is, dat wanneer Paillon gearresteerd wordt, hij dingen zal verklappen die vcor hem Ruthven bedoel ik gevaarlyk kun nen zyn. We moeten den loop dc din gen maar afwachten, maar het is onze plicht in deze zaak geen steen op de anderen te laten om de waarheid aan het licht te brengen! Dat ben ik volkomen met u eens. vader, stemde Philip toe. We zullen tot het bittere einde doorgaan, wat er ook van komen raag. En we zullen ho pen dat Pierce Ruthven en niet wy, het looaje er bij zal leggen. XXIV. Den volgenden morgen ontvingen Philip en Harry een uitnoodiging van Lady Kenard om dien avond by haar in Grosvenor Square te komen dinee- ren. Lady Kenard schreef een allerliefst briefje dat ze van Dora gehoord had. dat haar broer en haar verloofde terug gekeerd waren en dat Dora den vol genden dag naar Wimbledon zou terug gaan. zou zij het byzonder op prys stellen, als Mr. Rricwright en Mr. She- rard haar het genoegen zouden doen, aan te zitten aan een dinertje, dat ze voor dien avond had gearrangeerd. Phi lip accepteerde de uitnoodiging graag cn reisde in den loop van den morgen naar de stad. om Harry op te zoeken, die den vorigen avond zijn eigen kamers in Jermvn Street weer had betrokken. Harry was ook zeer ingenomen met de uitnoodiging en zoo gebeurde het da: dien avond om acht uur de beide vrien den elkaar weer entrr. etten, in de hall van het groote huis op Grosvenor Square. Luister eens. fluisterde Harry, toen zU door een gepoederde lakei de brrede trap opgeleid werden. Er is vanavond een vriend van Je hier, weet je wie Ik bedoel? Ik heb er geen flauw idee van. fluisterde Philip terug, wie is het? zyn auto stopte juist voor myn taxi. Het is Pierce Ruthven! Philip fronste de werkbrauwen Die verit schUnt overal te komen, antwoord de hij. maar ik wist dat hy een vriend van de Kenards was. want hy was ook op het bal uitgenoodigd. Toen is hy er niet geweest, dus daarom is hy van avond zeker gevraagd. Philip en Harry waren precies op tyd gekomen. De gas ten waren nog niet allen aanwezig, maar er waren er toch reeds acht byeen in den salon, toen Philip en Harry aangediend werden. Ik ben erg blij dat u allebei in de ge legenheid was over te komen. Lady Kenard ontving de belde vrienden met een harteiyke aant-rekkeiyke glimlach. Ze was een jonge vrouw, met een fyn gracieus figuurtje, een prachtige rose en blanke teint en lichtblond haar. Maar haar ferme kin en rechten mond drukten wilskracht uit en er was een schittering in haar heldere oogen die een sterk ontwikkeld gevoel voor humor verried. Toen Lady Kenard zich verwijderde om een nieuwen gast te begroeten, liep Dora op hen toe. Wat een schatten zyn jullie toch. riep zy uit. wat is liet ontzettend leuk van jullie om zoo gauw weer naar Londen te komen, zy keek als of zU beiden wel een zoen had willen geien, maar ztj hield zich in en stelde ach tevreden met een stevigen handdruk. Dora Arkwright was ongeveer twintig jaar. Een fijngebouwd meisje, wier oogen evenwel tintelden van levenslust. Ze was haar lieele leven ge.woon geweest om verwend te worden. Haar vader was eenvoudig haar slaaf en haar broer eveneens. Er was een zeker iets aan hr.ar, dat haar in de oogen van ieder buitengewoon aanlrekkeiijl: maakte. Er ging iets ongelooflijks vriendelijks van haar persoonlijkheid uit. ze was met iedereen dadelijk op haar gemak. wis', tegenover menschen van den meest uit- eenioopenden stand en geaardheid on middellijk den Juistcn toon te treffen de glimlach in haar oogcn-vol- uitdrukklng won terstond alle harten voor liaar. Ze was middelmatig groot, maar buitengewoon sierlijk in haar be wegingen cn over haar hoogblond haar lag een koperrooden gloed. Het was dan ook geen wonder dat ze tfjdens haar ver- biyf op Grosvenor Square aller aan dacht had getrokken, maar Harry had aanleiding r.och neiging tot jaloezie. Je hebt natuurlijk weer schandelijk geflirt! zei Harry glimlachend. Ik geloof dat het hoog tyd werd. dat wc terug kwamen om op jouw te passen! Ik zorgde er vcor dat zij allemaal wisten, dat ik verloofd was antwoord de Dora naief. Dt dacht dat hen dat op een afstand aou houden, maar het middel hielp niet byzonder. Is dat een ran je bewonderaars? Harry trok hot meisje terzijde daar Phliiip nu in beslag genomen was door zijn gastvrouw, om voorgesteld te wor den aan zijn tafeldame. Harry maakte met zijn hoofd een beweging naar de richting van Mr. Staunton Heath. Ja, antwoordde Dora. dat is de meest vasthoudende van allemaal, maar hy is werkelijk heel aardig. HU heeft me ten huwelijk gevraagd, maar dat was voordat hij wist dat ik verloofd ben. Hij logeert hier ook en ernat morgen weg. HU heeft allerlei moeilijkheden en daar heeft hy me een hc-oleboel van verteld. Je moot al die Jongelingen niet zooveel over zichzelf laten vertellen, protesteerde Harry glimlachend. Het is gevaarlijk, weet Je. maar het doet er niet toe. nu Je weer onder myn hoede bent. Ik heb je een massa tc vertellen. Laten we hier of daar een zitje zo'ken. Ik veronderstel, dat ik de eer zal heb ben je tafelheer te zyn. Ja. zei het meisje en na afloop word: er gebridged. O. Harry je weet niet hoe nerveus en verlogen ik was toen ik hier pas kwam, ma-ar iedereen Is zoo vriendelijk tegen mil geweeet d.*t hot mij nu niets meer kan scholen. (Wordt rervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13