STADSNIEUWS VAN KUNST EN KUNSTENAARS. GEMENGD NIEUWS. Zomerwarmte PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 JULI 1928 DE STAKING DER LOODGIETERS. EEN TOESLAG OP DE STAKINGSUITKEERING. Het bestuur van de afdeeling Haarlem Van den Alg. Ned. MetaaIbewerkersbond zegt in een oproeping tot de leden o.a.: Het is nu de 10e week dat onze leden loodgieters in staking zijn voor den va- cantie-eisch. De laatste poging tot bemiddeling van den heer v. IJselsteijn heeft niets opge leverd. De patroons in 't loodgietersbedrijf ga ven in geen enkel opzicht iets toe. Wij kunnen dit alleen verklaren uit l.t-t ieit, dat de werkgevers tot nu toe iedere staking in het bedrijf hebben ge wonnen en daardoor overmoedig zijn. Ket is evenwel voor den eersten keer dat de loodgieters als leden van onzen Bond in staking zijn en het is daarom dat wij van meening zijn,, dat deze strijd gewonnen kan worden. Het hoofdbestuur staat met zijn volle kracht achter de stakers en heeft den steun reeds met. 1 gulden voor de cnge- huwden en 1.50 voor de gehuwden ver hoogd. Wanneer je echter 10 weken in sta king bent, komt er heel wat kijken en het is daarom, dat ons bestuur besloot o mal onze leden te vragen een offer op het altaar van de solidariteit te bren gen en wekelijks een bedrag te geven voor een plaatselijken toeslag op de ult- keerlng van de stakende kameraden. DE OPENING VAN KET STANDAARD - THEATER. Uit het oude Scala-theater in de Klei ne Houtstraat, dat verdwenen is, werd het Standaard-theater geboren. Een verandering is dat geworden in vele op zichten. Van het oude vonden wü te rug het gebouw Kleine Houtstraat 77, maar geheel gerestaureerd. Reecis voor de tijdelijke sluiting van het theater was met het verbouwen en opnieuw aan kiceden begonnen, nu er in een periode van rust de laatste hand aan gelegd kon worden kwam alles tot in kleinigheden in orde. De vloeren werden gebijtst en de lcoppaden van loopers voorzien, de koffiekamer gezellig ingericht, en de ruimte achter het tooneel verbeterd. Over de decoratie, aangebracht door dezelfde firma, die de theaters Tu- schinsky en Roxy te Amsterdam be schilderde schreven wij reeds eerder. Nu er ook een palmenversiering was aan gebracht was het theater echt in feest stemming. He: orkest heeft een betere plaats ge kregen en is met een saxofonist, tevens organist, uitgebreid van drie tot vier man. Er zijn nieuwe instrumenten ge plaatst. Thans wordt evenals in de groote bipscopen orkestmuziek afgewis seld door orgel. Het orkest heeft mede- geholpen den openingsavond tot een succes te maken. Want dat is hij ge worden. Niet het minst door het uit muntende programma. De nieuwe direc teur, de heer F. Korte is reeds langen tijd in het bioscoopbedrijf, eemge maan den geleden trad hij af als mede-direc teur van het Scala-theater. Hij is dus in bekende omgeving weergekeerd en kent het vak. De eerscte hoofdfilm was uit stekend gekozen. Een alleraardigste rol prent. Dc eerste vier act-en zijn dol-ver- makelijk, vol sensatie van de beste Jammer dat ..Het geheimzinnige Por tret" zich in de vijfde en laatste acte een Amerikaansche film toont, waarin alle problemen op onbevredigende wijze tot oplossing komen door dolzinnige toeren op rennende auto's. Het tweede hoofdnummer .Ken har de Leerschool" staat op even hoog peil. Indien de directie voortgaat program ma's te brengen als dit, zal het Stan- daardtheater zeker volle zalen blijven trekken, vooral daar de heer Korte zich voorstelt er steeds, goede variété-num mers in op te nemen. Het optreden van de Yuïatos, jong leurs en goochelaars was inderdaad verrassend goed. Zoo ook het bijpro- gramma waarin opgenomen is de „Stan daard-revue", welke ditmaal het aanleg gen van wegen in Oanada te zien gaf. Voor de pauze vond een huldiging plaats van den heer Korte, waarbij de heer Koos Speenhof! Jr. als woord voerder optrad. De coulissen op het tooneel gingen schuil achter talrijke bloemstukken, waarbij een groote palm van het per soneel. De heer Van Workum sprak namens de trouwe bezoekers en zette er nog een bloemstuk bij. Mevrouw Fie v. d. Aard weg en de heer. Pardo wensahten geluk namens de musici. Het publiek onder streepte door applaus deze woorden, zoodat wij gelooven mogen, dat de heer Korte in den komenden tijd den steun zal hebben van de vaste vroegere-Scala- bezoekers. EXAMENS. KENNEMER LYCEUM. Bij het toelatingsexamen voor de eer ste klasse van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal zijn 21 candidaten afgewe zen. Aan een vrij groot aantal candi daten kon de verklaring van toelating worden afgegeven, maar geen plaats worden verleend. Het Lyceum met Kennemer Instituut voor Hoofdelijk Onderwijs zal in den ciu'sus 1928—1929 worden bezocht door ongeveer 330 leerlingen, verdeeld over 16 klassen van Onderbouw en Bovenbouw- afdeelingen: Gymnasium, Wiskundige H. B. SLiterair Economische en Lite rair Historische H.B.S. Aan de eind-examens der Bovenbouw- afdeeüng werd deelgenomen door 36 candidaten. waarvan werden afgewezen 3, nl. voor de Literair Economische af deeling één, voor de wiskundige HB.S.- afdeeling geen; voor de Gymnasium- afdeeling twee. Bij het verlengd examen voor de Gymnasium-afdeeling slaagden alsnog de candidaten H. Rijk van Om meren en H. de Vries, respectievelijk voor het dip'.c-ma A en 3.. Aan een dra candidaten van de Literair Economische afdeeling is. wegens ziekte, een r.ader gxamen :n September toegestaan. R.K. LYCEUM Tosgelaten tot de 1ste klas; L. Alders, J. C. M. Berghuis, F. C. Bosman, J. C. Bosse, L. H. J. Brinkmann, J. P. M Commandeur, H. J, Cornet, H. M. J. Dazert, M. K. Dous:, G. J. van Franken- huysen, A. van Gooi, A. Th. van Kei voort, P. Hoogeveen. H. de Jong, J. Karskens, A. M. Kokkelkoren. D. H. Kranendonk, G. Kromhout, J. F. Kui per, R. J. Laming, G. Lommerse, N. H. C. van Loenen, F. R. Meltzer, W. G. J. Mennes, J. J. M. van Pelt, A. M. C. J. Philips, G. S. F. van de Pol, J. J. A. Preyde, H. J. van Sambeek, N. P. M. Sips, G. A. M. Slinkert, J. G. M. Smit, Th. Stevens, W. F. M. Straatmans, P. Stuifbergen, F. Veerman, G. A. M. van Wayenburg, W. C. Wiesman. Afgewezen 15 candidaten. Van klasse IA bevorderd: R. P. J. Eomans, J. P. Boutcilier, C. A van den Broek, H. van Cranenburg, D. Deutekom, Th. P. M. Everard, N. J. de Graaf. F. Henfling. A. J. Kemper, A. Kockx, P. G. Kraakman, H. Prenen. Lamb. J. M. Roozen, L. Schellings, F. G. Seveke, D. L. M. Smit, J. Verbeek. E. M. M. J. van Vlijmen; G. Vugts, E. R. Wes- seling, P. Richardson Bennernagel, P. van der Vlugt. Afgewezen 8. Van klasse IB bevorderd: J. P. Bolle, H. C. van den Bos, M. J. Bouman, R. J. M. Coebergh, E. H. van Dam, met lof, G. J. van Dusseldorp, P. F. J. Everard, P. J. Goossens, eervolle vermelding, C. van Kan, H. J. Koehorst A. G. Krouwels, W. R. Nas, eervolle vermelding, L. Povel, M. E. R. Rahusen, Leo J. M. Roozen, B. A. H. Schmeink, H. Seveke. B. Spronk. Th. H. Vermeu len, J. J. M. de Vos, P. J. M. van Wayen burg, A. Yland, B. Hoogsteyn, W. J. M. Meuskens, J. H. Voorveld. Afgewezen 5. Van klasse 2 A bevorderd: J. Castelein, eerv. verm.. C. Deute kom, met lof, F. Haase, W. van Hets, voorw., W. Hoogantink, met lof, H. Hulsbosch, met lof, J. Laming, G. van der Meer, F. van Niel, herex., J. Rey- gersberg, J. Sanders, Th. Smit, W. Spel ler, A. van Weezenbeek, herex. Herexamen 2, afgewezen 5. Van klasse 2 B bevorderd: B. Bal, met lof, G. Bomans, J Bosse F. Deulir.g, H. Everard. met eerv. verrm, A. van Hecke, mei lof, A. Huizing, G. Janssens, C. Nelis, met lof, C. Olie, B. van Pelt, J. de Ruig, A. ÖpëêkenbrSnk, L. Spoorman, A. Wyte, J. Tack. Afgewezen 2. Bevorder klasse 3 H. B. S. B: Th. Bosman, eerv. vermelding, A. Brandenburg, F. van den Broek, W. Duyn, J. Hirsch, K Kraakman, eerv. verm., J. van der Linden, J. Oostdam, R. van Rossum, Ch. van Rooy, voorw R. Snel, E. Spierenburg, eerv, verm., J. van der Vossen. Afgewezen 1. Van klasse III Gymnasi va. bevorderd: C. van den Bergh, P. Deeleman, herex., S. van der Keyden, E. Hoogeveen, M. Indenbosch, I. G. Lindner, J. P. Ne- lissen, H. Rcozen, met lof, A. van der Storm, G. Wanna. Herexamen 1; afgewezen 1. Van klasse 3 H. B. S. A bevorderd: J. van dc-n Berg. A. van Buchem, eerv verm., W. Faase, H. Hartcg, P. Huig, P. Klauwers, F. Koster, A. de Neyn van Hcogwerff, S. Reygersberg, J. Reynen, E. Schürmann, J. Smolenaars, R. Ver hoeven. Afgewezen 2. Van klasse 4 II. B. S. B bevorderd: J. Bosse, met lof, F. Claassen, Kampmeyer, G. Lamp, J. van Lunen burg. E. van Ravcnsberg, A. Reestman, Th. O. Smit. Herexamen H. Klementkow; afge wezen 2. Van klasse IV Gymnasium bevorderd J. Babeliowsky, P. van Empelen, met lof, J. van Hooff, G. Zeeuwe. Afgewezen 1. Van klasse 4 H. B. S. A bevorderd A. van Hooff, S. Hooy, A. van der Mey, eerv. verm., P. Nieuwendijk, C. Schade, J. Scheerder, H. Walenkamp. Van klasse V Gymnasium bevorderd: M. van Buchem. voorw., P. Huizing. W. Kloosterman, met lof, J. Nieuwen huys, voorw., W. Pau'.ik, eerv. verm.. Ta Ruysenaars, B. Vrijdag, J. van Wayen burg, eerv. verm., P. Wouters. Aanvang van den nieuwen cursus Dinsdag 4 September met een plechtige H. Mis in de Kathedraal 's morgens om half acht. Het speelveld (niet de tennisbaan) is wegens de retraite gesloten Maandag 16 Juli tot en met Vrijdagmorgen ds.v. Overigens kunnen de Lyceisten gedu rende de vacantie van het terrein ge bruik maken. EXAMEN HANDENARBEID Aan de Nutskweekschool alhier zijn geslaagd: de dames: M. C. Eterman, S. C. P. W. Beth, M. Kuiper, J. M. Barthei, C. C. Honig, A. C. J. W. van der Mie- sen, J. A. Nederhoed, P. J. C. Hovy en J. M. Bitterlich. EIND-EXAMENS ..H. B. S, 5-J. C. B Geslaagd: L. N. van Asperen. D. de Boer, A. f. Bunge, F. L. Gölhier, D. C. P. Grin, A. S. Groen, P. J. Kuitert. J A. A. v. Meeteren, J. F. Pape, E. v. Voo- len, A. S. Eleeker*. A. Donkervoort, G. Hanneman, J. Held'. K. L. Keel, G. C. Luining*. C. J. v. Mansum, Th. J. G Pardoen, Ch. Scherpenhuysen, M. P Stol', C. Val*, P. G. de Vries De namen met aangeduid, zijn die der vrouwelijke leerlingen. Eén candidaat kon wegens ziekte niet aan het examen deelnemen. Afgewe zen 2. P. H. COOL In het Diaconessenhuis te Arnhem Is in den ouderdom van 60 jaar overle den de heer P. II. Cco'.. gepensionr.eerd luitenant ter zee le klasse, wonende te Haarlem. De begrafenis is Dinsdagmorgen 12 uur op de begraafplaats aan de Kleverlaan. PERSONALIA. Na gehouden examen aan de Huis- hr :I.-rl.ool in de laan van Mcardervoort te 's-Gravenhage werd het diploma voor huishoudkundige c.r.. liitgc.rik: mej. R. E. de Nee te Oven-een. IL J. HAVERMAN IN LEIDEN'S LAKENHAL. I De uitmuntende lokaliteiten, door den uitbouw van het museum De Lakenhal in Leiden verkregen, worden voortdu rend, en op intelligente wijze, benut om de Leidenaars op afwisselende tentoon stellingen te onthalen, die, met juist De- grip en veel goeden smaak gehangen, zooveel leering en, vooral, genot bieden. Jat een uitstap naar de Sleutelstad vaak ook ons, Haarlemmers kan wor den aangeraden. Zoo ditmaal, nu tot eind Juli een vijftigtal werken van H J. Haverman daar zijn bijeengebracht; waartoe de onlangs gevierde zeventig ste verjaardag van den schilder wel de directe aanleiding geweest zal zijn. Haverman is een figuur in onze kunst, voor velen vol aantrekkelijkheid. Popu lair is hij niet: men weet dat hij vele portretten geschilderd en geteekend heeft, de gemiddelde tentoonstellings bezoeker kent hem als den schilder van bakers met kinderen op den arm in zon nige tuinen en een enkele herinnert zich de groote schilderij in het Arn- sterdamsch gemeentemuseum, dat .De Vlucht" heet en een levensgroot naakt» met lange losse haren, die in de takken der boomen verward zijn, voorstelt. Maar wat is populariteit! Apol's Win ters, Mesdag's Bomschuiten genoten die populariteit, welke op lichte bevattelijk heid en frequente productie berustte, maar waarvan op den duur niet veel overblijven kan. Een sterk ontwikkeld repeteervermogen van een mageren in houd kan tijdelijk de menigte boeien, die toch al te gaarne door een „quan tum" zich laat overweldigen. En daar van is geen spraak bij een schilder ais Haverman. In de eerste plaats al niet, omdat hij een veel te intellectueel artist was om in het scheppen van een spe cialiteit behagen te hebben en tweedens omdat juist zijn hoofdbezigheid als por tretschilder hem telkens voor andere opgaven stelt, waarbij repetitie en ma nierisme uitgesloten zijn. Tenminste bij iemand van zijn critischen aanleg en natuurlijke scherpzinnigheid. Op die beide eigenschapper is men nooit moede geworden de aandacht te vestigen en wie zich den schilder kan voor oogen stellen, en zich diens trek ken, vaak vol glimlachend sarcasme cn vooral diens schedel, een kluif voor phrenologen misschien, kan herinneren; zal dat licht begrijpelijk vinden. Plas- schaert heeft in de Groene van deze week een karakteristiek van Haverman gegeven, waarin aan dien intellectuce- len kant van den laatsten al'.e aandacht geschonken wordt, natuurlijk. Maar nog een ander element wordt, daarmee ver bonden. naar voren gebracht, namelijk de eerzucht. Ik vrees dat daarmee de grond voor een misverstand is gelegd. Wanneer men onder eerzucht dat ver staat. wat bij de Dutschers Streberei heet, dan geloof ik dat de karakteristiek voor dat deel onjuist is. En nu meen ik te begrijpen dat ook Plasschaerf iets anders met ?4jn defi nitie als „eerzuchtige jaloersche na tuur" bedoelt, maar dan blijft het ge vaar voor misverstand, door de troebele uitdrukkingswijze van den criticus, be staan. Die overigens ook hier weer blijk geelt een figuur, eene verschijning scherp te kunnen doorschouwen, doch vaak zijn rapport opstelt in een moed- willigen woordenknoedel waaruit men. goedgezind of kwaadgezind, precies kan halen wat men wenscht. Neen. over te leurstelling en achterstelling heen, zal iemand van Haverman's geestelijk postuur, die drommels goed weet wat hij in eigen omgeving waard was. en ls, tot ironiseerende beschouwing van eigen leven en arbeid kunnen komen, voor eerzucht en jaloezie (in de dage- lijksche beteekenis dan) staan die ka rakters zelden open. Zoo die neigingen al bij ze mochten opkomen, schuiven zU ze schielijk van zich af met de glim lachende berusting van den wijze. Een paar herinneringen aan de Leid- sche expositie mogen tot een bezoek op wekken. Een belangrijk portret uit Haverman's levenswerk blijft dat van den ouden heer Krelage, dat uit Haarlem tijdelijk werd afgestaan. In dit werk en dat por tret van den krantlegenden heer Bi raio zyn volop de kenmerken van des kun stenaars portretwerk af te lezen. Htt zijn de nimmer mankeerende. eerlijke zakelijkheid waarmee de schilder zich voor zijn model plaatst, Geen détail in den uiterlijke verschijningsvorm laat hi) onopgemerkt en hij verm ooit noch ver doezelt het bec'.d zooals zich dat aan hem voor doet. Maar die zakelijkheid blijft zoo zeer te goeder trouw, dat hij nergens in 't caricaturale terechtkom Zelfs een teekening als het portretje van Prof. van de Sande Bakhuizen blijf nobel, als ge het aandachtig be kijkt en kan alleen den oppervlakkigen beschouwer aan een spotblad doen den ken. Zijn er verder van Van Deyssel en Frederik van Eeden eigenlijk ooit betere porretten gemaakt dan door Haverman, toen deze Allebé-leerling en tijdgenoot van Veth en de andere Amsterdammers deel ook had aan het geestelijk reveil van na tachtigNog een andere periode van gelukkige activiteit was Haver man's medewerking (ik meen zelfs me de-redactie) aan het aardige tijdschrift Woord en Beeld dat in Haarlem werd uitgegeven, maar dat, jammer genoeg, geen lang leven had. Van de vitaliteit van den schilder vindt men nog de be wijzen in de portretten van den heer en mevrouw Henny die in 1927 ontstonden. Vooral in dat van den heer Henny zit ten eigenlijk nog alle echt-Ha verman- sche quailteiten van den jeugdtijd. Werkelijk, het is een genieting zoovele goede prestaties uit een gaaf schilders- leven eens by elkaar te zien Er zijn enkele naakten, er zijn ook die ir.do- europeesche kinderen, welke te schilde ren hem zulk een genoegen scheen; er zijn reisherinneringen u:t Tanger en Sevilla, er is per slot, en dat lijkt me een juweeltje, dat doode muildier, uit gestrekt bij de schutting van een Scheveningsch binnenplaatsje, waar een stil maanlicht de roerloosheid van het geval nog roerender accent geeft. Ook Allebé aquarelleerde eens een dood ezeltje; ja, wie in de romantiek deed het niet Delacroix om te beginnen. Maar dit werkje van Haverman is wel heel gaaf en bijzonder. Een bijna zcu IR zeggen; alleen dit schilderytje is een reisje naar Leiden waard. 11 Juli 1928. J. H. DE BOIS. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) Een Tatouage- kunstenaar. Londen moet nog verscheidene men sehen herbergen in wier aard de wilde man is blijven huizen. In elk geval moe ten er genoeg zyn om Mr. Burchet' een rijkelui's bestaan te versohaffen. Mr. Burchett is de „master tatooist" ran Londen. En hij is dezer dagen in het licht dei' bijzondlere openbaarheid ge treden aangezien hij op den rug van een van zijn klanten diens testamant heeft getatoueerd. Hy heeft voor die gelegen heid iets van zijn ambtsgeheim verklapt. „Ik taitoueer den blos der jeugd op de wangen der vrouwen" verklaarde hij. Wanneer deze delicate tinten eenmaal zyn aangebracht houden ze stand tot in grijzen ouderdom. Mr. Burchett geeft- ook permanente frisehheid van kleur aan lippen, interessante schaduwen aan oogranden en lijn aan werkbrauwen. Dit geschiedt slechts in den dienst der vrouwelijke schoonheid en de ..wil deman" staat er buiten. Anders wordt het wanneer hij verklaart dat hij een soldaat van een garderegiment. een stip- pell yn heeft gegeven rond den hals, met de inscriptie „hierlangs af te snij den". Hij heeft, volgens zijn zeggen, ook een tijger getatoeëerd op het bovenbeen van een vrouw, twee slangen op de bee- nen van een Spaansche danseres, por tretten van geliefden op de ruggen en borsten van beiderlei kunnen en duren de „blauwe oogen" voor een Amerikaan- schen bokser, die hierin blijkbaar een aanbeveling ze* voor zijn beroepsposi tie. Mr. Burchetts werkzaamheid is niet geheel ray van humor. Eens heeft hy verklaard, kwam een volstrekt kaalhoof dig man op bezoek met verzoek een portret van Ironing Edward op zyn knikker te tatoueeren. Aan het verzoek werd door dezen artiest van de ta- tocernaald graag voldaan. Nieuwe gevechten in Mexico. Een officieel communiqué meldt, dat 43 opstandelingen werden gedood en ongeveer 30 gewond by drie gevechten, die in het Zuiden van den staat Ja- pesco met de federale troepen zyn gele verd. Van deze laatste werden drie man gedood en een gewond. Het grootste gevecht werd geleverd toen 200 rebellen de stad Ahuijullo aan vielen. die door de plaatselijke soldaten werd verdedigd, tot het meest naby- zynde garnizoen te hulp was gekomen Twee Fransche vlieg tuigen in botsing. In de nabijheid van St. Algnan zyn tijdens een cc-fcningsvlucht twee Fran- militaire Vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen cn omlaag geste.:. Een der piloten kwam om het leven. De hitte in het buitenland Te Berlyn steeg de temperatuur Vry dagmorgen te elf uur reeds tot 30 gra den in de schaduw. Gelijke berichten komen uit geheel Duitschland. Alleen aan dc kust in Oost- Pruisen is het wat koeler. Volgens mcdedeeling van het meteo rologisch Instituut is verandering in het weer niet spoedig te verwachten. Ook in Frankryk heorscht op het o ogenblik een hittegolf, waarvan het einde nog niet te verwachten is. Te Parijs steeg de temperatuur Donderdag tot 30 en 32 graden in de schaduw. In Zuid-FrankriTc bedroeg de temperatuur zelfs 35 graden. De droogte heeft in verschillende dee- len van het land groote s.hade aange richt, De rivier de Doubs, in het dep ran dien naam. is droog. Verscheidene fabrieken, die door deze rivier hun drijf kracht kregen, moesten worden stop gezet. Op verschillende plaatsen heersen.t gebrek aan drinkwater. Overstroomingen in Chili. Naar uit Buenos Aires geseind wordt, heerscht langs de Chileensche kust een hevige storm, TegeiykertUd wordt het land geteisterd door een wolkbreuk. Uit verschillende deelen van het land ko men berichten over groote overstroomin gen. die groote schade aanrichten. De stad Concepcion is overstroomd. In An- tofagasta zijn de haven werken ernstig beschadigd. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Men vreest dat er talrijke slachtoffers zyn. Ketelontploffing op een locomotief. De machinist, de stoker en de con ducteur van een trein van den Cana- dian-Pacific-spoorweg zyn ten gevolge van de ontploffing van d'.n ketel der locomotief gedood. De ramp vond plaat* toen de trein zich op de hellingen van het Rotsgebergte bevond. Stakingsonlusten te Lodz. Te Lode hebben cmstlse sMkingson- lusten plaats gehad. Dc stakende tex tielarbeiders trokken na dc afwijzing van hun eischen naar het directiege bouw van een groote textielfabriek en bekogelden het gebouw met steenen. Alle vensterruiten werden vernield. Een groote politiemacht, die ontboden werd, werd eveneens met steenen en met re volverschoten ontvangen. Eerst na hef tige gevechten konden de stakers terug gedrongen worden De beide directeuren van de fabriek en twee politie-beambten werden ern stig gewond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt'* Hoofdpijnteblelten doen dezespoedig bedaren. In Uuisjes60en30cl. Bij Apoth.cn Drogisten. ZONDAG 15 JULI EGLISE WALLONNE (Eglise réformée evangélique de« Pays Bas). 101/2 heures: Culte et sermon. Mr. Ch. Ed. Reymond. CHURCH OP ENGLAND Westerkapel. Lcidschestraat 20 Geen opgave ontvangen. DEUTSCHE EVANO BRÜDER- GEMEINDE Sonntag 15 Juli Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland, Deutsche Prcdigt. Nam. 8 uur: Evange-i atiesamenkomst Spr. de heer J. A. Staalman, uit Hui zen, met zang. GEREFORMEERDS KERK KLOPPERSINGELKERK (Kloppersingel) V.m. 10 uur: Ds. P. C. de Bruyn, van Apeldoorn. Nam. 5 uur: Ds. W. H, v. d. Vegt, van Bergum. WILHELM1NAKERK Ged. Ondc Gracht V.m. 10 uur: Ds. W. H. v. d. Vegt Nam. 5 uur: Ds. J. \V. Siertsema. Hulpkerk Jacob Gcelstraat 9 V.m. 10 uur: Ds. J. W Siertsema. Nam. 5 uur: Ds. P. C. de Bruyn. Botsingen in Bulgarije? V. D maakt meldir.g van berichten uit Sofia, volgens welke de aanhangers van den vermoorden generaal Proto- gerow reeds uit de Macedonische organi satie zyn getreden, om een eigen orga nisatie te stichten onder leiding van Christow. Er zouden al in verschillende steden botsingen zyn voorgekomen tusschen de aanhangers van de twee richtingen, waarby talrijke dcoccn cn gewonden mcetea zyn gevallen. De politic heeft vele personen gearresteerd. CHR. O DREF. KERK (Raaks) V.m 10 um: Ds. Byieveld. Nam. 5.30 uur: Ds. Byieveld. NOORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. L. D. Poot. Pred. te Haarlem. Collecte voor de bewaarscholen. GEREFORMEERDE KERK Zoiderstraat Vm. 16 uur: Ds. P A. E. Sillevls Smltt Nam. 5 uur: Ds. J. C. Aalders, van Amsterdam. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. A. II. Haentjens. KERK DER VEREEN, DOOPS GEZINDEN V.m 10.30 uur: Ds. J. M. Leendertz EVANG. LUTII. KERK. V.m. 10.30 uur: Prof. Mr. J. Loosjes. hoog'.eeraar aan het Evang. Lutii. Semi narium. Zondagsschool vacantie. JANSKERK Haarl. Jcugdkcrk voor ouderen. Geen opgave ontvangen. PAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. Schors. On derwerp: „Moeten we wachten op Gods genade?" Jes. 30:18a. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors. On-i derwerp: ..Een gewetensvraag aan gods dienstig Haarlem." 1 Petr. 2:7. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. LEGER DES HEILS Schagchclstraat 26 V.m. 1 uur: Bidstond. V.m. 10 uur: Heiligingsdienst. Nam. 4 uur: Openluchtmeeting In den Kout. Nam. 7.30 uur: Heilssamcnkomst. Dinsdag nam. 8 uur: Soidatenmee- ticg. Donderdag nam 8 uur: Heiligings meeting. Zaterdag, nam. 7.30 uur: Bidstond. Nam. 8 uur: Straatzang. VEREEN. VAN VRIJZ, HERVORMDEN (In het Gebouw van den Protestanten bond) Jacobstraat Geen dienst. BAPTISTEN-GEMEENTE Lokaal Parklaan 21. Nam. 5 uur: de heer A. de Jong. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. Parklaan 21 V.m, 10 uur: Samenkomst voor Kin deren Gods (Broodbreken). VRIJE EVANG. GEMEENTE JacobUnestraat 20 Zaterdagavond 8 uur: Openluchtsa menkomst op de Paul Krugerkade. V.m. 10 en nam. 5.30 uur: de heer F. W. Buys. 12 uur: Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Bybelbespreking in de Benvlljoenstraat 56. Haarlem-Noord. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. PINKSTERGEMEENTE Gebonw „Immanucl" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomsten Nam. 6 uur: Openbare Samenkomsten Donderdagavond 8 uur: Openbare Sa menkomsten. VEREEN. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Remonstrantenbu's Wtlhclminastraat 22 V.m. 10.30 uur: Wijdingsmorgen. Spre ker de heer J. P. Smit. Haarlem. On derwerp: „De zin der Onsterfelijkheid." Introductie vry. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan. Klnheimpark. V.m. 10.30 uur: H. Mis. Zaterdag 21 Juli van. 7.30 uur: Stille Mis. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13. V.m. 10 uur: H. Dienst. KERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderingen worden gehouden Gra- rinnesteeg 8rood. Eiken Zondagavond om 6 uur. Geen foUefte. Toegang vry. BIJEENKOMSTEN TOT GEESTELIJKEN OPBOUW die lederen Woensdagavond om 3 uuX gehouden werden in het W Uk gebouw Ge dempte Oude Gracht 79. SCHOTEN NED. HERV GEMEENTE Julianakerb (telefoon voor bard- h oorenden). v.m. 10 uur: Ds. D. Emiï Boeke. Collecte voor de Tnw. Zending. Woensdag 18 Juli v.m. 10.30 uur: Hu- eiyksinzegening van Jan van der Holst i Wiiiemina Marytje van den Bel. Zoadagsschool 12.30—1.30 uur: Open bare School Overtor.straat. Fröbelschool, Coiensostraat, Catechisatiekamer Kloos terstraat. CHR GEREF. KERK Fioresstraat V.m. 10 uur: Doe. F. Lengbeek, Apel doorn. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. VEREENIG ING VAN VRIJZINNIGE PROTESTANTEN AFD. HAARLEM -NOORD NED. PROT. BOND. Hulpgebouw!je Ceramslraat achter remise N. Z. H. T. Nam. 7 uur: Ds- W. D. M. Baar uit Alkmaar. Vryz. Zondagsschool vacantie. AERDF.NIIOUT RELIGIEUZE KRING V.m. 10.30 uur: Ds. J D. Dozy. Doops gezind Pred. te Leeuwarden. BLOEMENDAAL NED. HERV. GEMEENTE Zaterdag 14 Juli. Nam. 9 uur: wydmzsstORd in de Con sistoriekamer. V.m. 10 uur: Ds. J. C. var. DUk. Extra collecte voor Zotten. JEUGDDIENST IN MARANATHA V.m. 10 uur: de heer J. HeeseUng, Ara- sterdam. NEDERL, PROTESTANTENBOND V.m. 10.30 uur: Dr. L. J. van Hoik, van Utrecht. OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. 10 uur: de heer K. Koopman, Extra collecte voor Zetten. HALFWEG NED HERV. GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. A. C. La Grand Em. Pred. SPAARNDAM NED HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A Snethlage. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: de heer R. van Tuinen, van Amsterdam. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. J. A. van Leeuwen, Em. Pred. te Heemstede. KAPEL NIEUW VREDENHOP Joh. v. Oldenbameveldslaan V.m. 10 30 uur: Ds. Briët In beide diensten collecte voor schuld- delgingsfonds Nieuw Vrcdcnhof. GEREFORME1DF. K 3RK V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H. Ba vin ck. Namiddag 5 uur: dezelfde. SANTPOORT NED. HE7.V KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Doopsbcd lening. NED HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. C. J. Warners. Vloot- predikant. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds Lckkerkerkcr. Co'.iec'.c voor de in- cn uitwend!"- Zending. NED. PROT, BOND Afd. neemstedeBcnncbroek V.m. 10.30 uur: Ds. G. Westmyze, uit Drachten. (Mot medewerking van het Dameskoor) Uitzending Kerkdienst door Radio Hil- versutQ. nn.LEGOM NED HERV. KERK V.m. 10 uur: de heer I. C. Baav Nam 5 uur: Ds. P. Hofstede van Noordwykcrhout. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Ds. van Herksen. Nam. 5 uur: Ds. van Herksen. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Leesdicnst. Nam. 5 uur: Lecsölenst NED. PROT. BOND. Geen opgave ontvangen. ZANDVOORT NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur, Ds. A. H dtraatsma. GEREF. KERK' Julian a weg (binnen het verband.) V.m. 10 en nam. 5 uur: de heer H, Ber genia, beroepen predikant te Kebocmen. GEREFORMEERJ >E KERK Brederodestraat V.m. 10 uur: Ds. H. C. v. d. Brink. Nam. 7 uur: Dezelfde. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN Afd. v. d. Nod. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt. 12 uur: Kinderdienst (9 Jaar en ouder) In school D (Ilecrenstraat). 12 uur: Kinderdienst (5—8 Jaar). BEVERWIJK DOOPSGEZ. GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. J. D var. Calcar. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Geen opgave ontvangen. LJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND V.m. 10.30 our: Ds. A. van wyk. van Zaandam. HAARLEMMERMEER NED HERV. KERK. Hoofddorp: V.m. 10 uur: Ds. Poort, van Beverwijk. LUnden: V.m. 10 uur: de heer P. v. d. Berg. Aalsmeerderweg V.m. 10 uur: de heer J. Kroon. Vijfhuizen: V.m. 10 uur: de heer A. C. Brörcns. Nieuw-Vennep: V.m. 10.30 uur: Ds. Blauw van Hakr- iem*

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15