HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN FEUILLETON TAXI! TAXI! MAANDAG 16 JULI 1928 TWEEDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het moeilijke leven door DICKY WAFELBAKKER. Moeder had barstende hoofdpijn, waar door heel veel te verklaren viel. wat er dien dag voorviel. Het is erg moeilijk opgewekt en vriendelijk te zijn, wanneer men zich doodvermoeid voelt. Als ze nu alleen nog maar de zorgen voor de kin deren had, dan zou het per slot van rekening wel gaan, redeneerde ze, maar er viel tegelijk zooveel werk op de boer derij te verrichten. Ze konden het niet bekostigen een vol wassen dienstmeid in betrekking te ne men er er was zooveel in de woning te c'oen. Vader was nooit sterk geweest en daraom had het het vrouwte een prach tige oplossing toe geleken buiten te gaan wonen en een klein inkomen te verdie nen met den verkoop van honig, eieren, boter en groenten. De oorlogsjaren hadden van den eens zoo blceienden, gezonden man een wrak gemaakt en mevrouwtje Thomas, die nog nooit in haar leven een koe had aan geraakt was thans wel genoodzaakt het werk ran een melkmeisje te verrichten, boter te karnen en voor de drie drukke, gezonde kinderen te zorgen. Dien dag leek alles haar echter zóó wanhopig toe. dat ze slechts met groote moeite haar tranen kon weerhouden. Al les scheen verkeerd te moeten loopen en dan nog die afschuwelijke hoofdpijn er bij.... Buttercup, de beste koe verkeerde in een verre van lieflijk humeur en had een vollen emmer melk omgeschopt. De sla ger was voor de zooveelste maal met zijn rekening gekomen en de kinderen waren meer dan lastig. De kleine Alec, die pas drie jaar was geworden, had een dikke keel en moest te bed blijven, en de overige waren zoo rumoerig geweest als gezonde kinderen slechts kunnen wezen. Moedertjes hoofd bonsde alsof het barsten meest. Groote goedheid, kon ze dan geen oogenblik rost hebben. Nooit had ze het mogelijk beschouwd zooveel werk te kunnen verrichten als ze den laats ten tijd verstuwd had, maar on verschillig tice hard ze ook arbeidde, ze was nooit klaar. Om twee uur, toen ze een oogenblikje had willen uitrusten, kwamen de kinde ren met schoentjes vol modder het huls binnenrennen. ..Waar is mams? Mams. waar zit je toch?" klonk het. Dit was de eerste vraag in den morgen en de laatste voor dat ze gingen slapen. „Eerst andere schoenen aantrekken", beval 'ze, terwijl ze de thee opschonk en cake klaarzette. Glara huilde alsof ~e vennoord werd, want haar broertje Ted dy plaagde haar en niemand kon andere schoentjes .vinden. „Oh", kreunde moeder, terwijl ze haar hand naar haar hoofd bracht. „Hoe kan ik het uithouden?" Ze liet de kinderen uitvechten en daarna holde ze de trappen op, omdat ze kleine Alec hoorde roepen. Tom. haar man. kwam even later thuis. Hij had den geheelen dag in den tuin gewerkt en pij nin zijn rug, hetgeen al tijd het geval was, als hij zwaren arbeid wilde verrichten. De kinderen kibbelden nog steeds door cn moedertje moest ze verbieden. Teddy leunde achterover in zijn stoel en toen zijn ouders even een anderen kant uit keken. gaf hij zijn zusje Clara een schop, die blijkbaar raak aankwam. Het vol gende oogenblik had hij van zijn vader een fermen klap om zijn ooren te pak- tö>n. Stilte heerschte er nu enkele oogen- blikken, slechts even verbroken door Teddy's gesnik. Tom begon nu de courant in te zien- Wanneer had moeder ooit tijd iets te lezen? Ze moest het nieuws altijd van anderen te hooien krijgen en toch had ze stemrecht. Eindelijk hadden de kinderen thee ge dronken en een stuk cake verorberd. Kort daarop zetten ze hun gevecht in de hall voort en toen ze goed en wel in bed lagen, scheen er nog geen vrede te kunnen heerschen. „Mams, kom bij me. dan kan ik mijn gebed opzeggen, klonkt het uit het linker bed. „Mams, geeft me een slokje water, ik heb zoo'n dorst." Het was nu acht uur en gedurende den avond had ze gewoonlijk tenminste een half uurtje voor zichzelf. Dien dag scheen er echter geen einde aan het werk te komen en ze kon zich niet her inneren de kinderen ooit zoo lastig te hebben gezien. Zij moest zich op de lip pen bijten om zich bedaard te houden. Ze dekte Teddy toe. die schreeuwde, om dat hij een spin tegen het plafond zag en ze meest de spin eerst verjagen. Zij knielde voor Alec's bedje neer, om hem zijn gebed te laten opzeggen. „Oh, goede God, ik ben zoo moe en het werk gaat maar door. Help me alles te dragentevreden en welgemoed U weet hoe moeilijk het is als er niet voldoende geld is...." bad zij. Om tien uur ging ze doodvermoeid naar bed, doch, om twee uur sliep ze nog niet. Het zal over enkele jaren wel beter zijn, vrouwtje," had haar man dien avond gezegd. „Dan zullen we alles doen wat je maar wilt, want dan heb ben we niet meer zooveel zorgen", zei hij troostend. „Wij zullen wel arm blijven tot onzen dood toe", zei ze bitter. Hoe gauw gingen de jaren voorbij, en hoeveel gebeurde er niet in dien tijd. De kinderen werden ziek, doch her stelden gelukkig allen taal. Drie jaar na moeder's pathetisch gebed kwam er een verandering in den toestand. Een oude tante van Tom stierf en liet hem een vrij flink bedrag na, waardoor ze in staat waren personeel voor de boerderij te nemen, zoodat moeder werk uit de handen genomen kon worden. De twee oudste kinderen waren naar een kostschoolmoeder en vader hadden ze juist naar den trein gebracht, en er was een waas voor haar oogen. Het was zoo wanhopig stil in huls als de kinde ren weer weg waren. Alec, haar jongste, haar babywas met Teddy mee naar school gegaan. Ze miste hem zoo, maar het had niet anedrs gekund, want het kind was te veel alleen. We zouden van avond naar de Ba kers kunnen gaan, stelde vader plotse ling voor. toen hij de verdrietige uit drukking in haar oogen zag. Hloe dik wijls had het vrouwtje er vroeger niet naar verlangd eens bij de buren op be zoek te kunnen gaan om wat te praten of te kaarten en nu „Ik ben erg moe." gaf ze te kennen „Laten we maar rustig thuis thee blij ven drinken." Ze kon nu zooveel handwerken als ze maar wilde en de heele dorpsbibliotheek uitlezen. Het huis was altijd schoon: géén modderschoentje die vlekken op het tapijt maakten. geen stemme tjes, dip om mams riepen. Vroeger wa ren de dagen lang genoeg om al het werk te kunnen klaarspelen en nu leek het haar toe alsof er gen einde aan zou komen. Toen ze thee hadden gedronken, stond ze eensklaps op en ging naar boven. Ze liep naar de kamer, waar haar kinde» ren geslapen hadden, de kamer, die nu kaal en leeg was. Ze begaf zich daarna naar haar eigen vertrek en be keek haar spiegelbeeld met onderzoe kende oogen. Ze zag er jonger en gezon der uit dan vroeger en ze had kasten vol mooie kleeren. En terwijl ze zich bekeek kwam het haar plotseling voor alsof een stem haar influisterde: „Wat zou je beginnen als je je man verloor?" Nooit, nooit tevoren was het ienvolle tot haar doorgedrongen wat ze begin nen zou als ze den man, met wien ze ver bonden. was „tot de dood hen zou schei den" zou moeten verliezen. En toch was hij niet sterk en misschien zou hij ge- ruimen tyd vóór haar sterven. Dan zou ze alleen achterblijven, want haar kin deren waren dan de wereld ingetrokken. Teddy wilde naar zee, Clara zou wel trouwen en Alec zou weer andere din gen vinden waarvoor hij belangstel ling voelde. Alléén alléén.zou ze blijven! Op dat oogenblik meende ze heel dui delijk Alec's stemmetje aan haar te hoo- ren roepen: „Mams, ik heb dorst. Mams, waar ben je toch?" Ze stond onbeweeglijk stil en werd doodsbleek. Ze liep naar de deur van de 1 nderkamer toe, zooals ze vroeger zoo dik wijl gedaan had en zonder er zich eigen lijk ten volle van bewust te zijn, keek ze naar binnen. Tegen den muur stonden de twee ledige bedden. Het was haar thans onmogelijk haar tranen langer te weerhouden en terwijl ze voor het bedje neerknielde, stroom den ze langs haar wangen. „Oh, goede God, U weet natuurlijk, wat het beste voor me is!" stamelde ze. terwijl ze haar handen vouwde. „Geef me al het werk terug dat ik vroeger te doen had en. unijn babies." DE REDDING VAN SORA EN VAN DONGEN. HUN ERVARINGEN. Officieel wordt thans bevestigd dat de Italiaansche kapitein Sora en de Nederlandsche bondensleemenner Sjef van Dongen door een Finsch vliegtuig zijn gered. De beide geredden zijn geës corteerd door Zweedsche vliegtuigen, naar Kingsbay overgebracht, waar zij zich thans aan boord van „Cicta di Mi- lano" bevinden. Zooals men zich zal herinneren, was kapitein Sora op 18 Juni, vergezeld door Van Dongen en den Deen Varming, met twee hondenspannen van de Beverley- sond vertrokken, ten einde langs de kust ran Noord-Oostlarui tusscfaen Kaap Noord en Kaap Brunn naar de Malm- gien-groep te gaan zoeken. Vervolgens zou den zij trachten het Fovn-eiland te bereiken benevens de groep van gene raal Nobile, die zich toentertijd op on geveer vijf mijlen ran het eiland af be vond. Op 21 Juni ontmoette de Noorsche vlieger Lutzow Holm de expeditie van Sora voor wie hij een mededeeling neer wierp, meldende dat Nobile's roode tent door vliegers was gevonden en dat de aviateur Maddalena levensmiddelen had laten neervallen. Voorts was het de bedoeling van Lütaow Holm de expe ditie op de hoogte van den slechten toestand van het ijs te stellen, die het onraadzaam deed zijn den tocht naar 't Foyn eiland voor te zetten, zoodat het boter zou zijn de nasporingen vooral op de Malmgrengroep te conoentreeren. On gelukkigerwijze kwam deze laatste me dedeeling nimmer in het bezit dei- ex peditie, die herhaaldelijk trachtte van het land op het pakijs over te gaan. hierin eindelijk ook slaagde en ten slotte het Fora-eiland bereikte. Hier werden de mannen door Zweed- sche vliegers opgemerkt Aangezien de zen ran oordeel waren, dat de situatie der expeditie weinig gunstig was, beslo ten zij te zamen met een Finsch vlieger een hulpexpeditie op touw te zetten, pvelke zooals gezegd, met succes weid bekroond. Alhoewel Sora er niet in geslaagd is, het kamp van Nobile te bereiken, zulks tengevolge van het afdrijven van de ijsschots, waarop zich de tent bevond, moet de tocht der expeditie, die onder buitengewoon moeilijke omstandigheden heeft plaats gevonden, toch als een bui tengewoon stoutmoedige en verdienste lijke onderneming worden beschouwd. In de officieele telegrammen wordt niets gezegd over den Deenschen in genieur Varming, die oorspronkelijk ook deel uitmaakte van het groepje on der leiding van den Italiaanschen kapi tein Sora. In dit verband dient er aan te worden herinend, dat Varming. die niet ernstig ziek was. indertijd met een slede en honden werd achtergelaten op Noord-Oost-eiland. Sora zette daarop met Van Dongen zijn onderzoekings tocht voort. Naar de arts van de „Citta öi Milano" seint, lijdt Mariano ten gevolge van groote uitputting aan koorts, terwijl Zappi's toestand zorg baart. Daarente gen is de gezondheidstoestand van Vig- lieri, professor Behounek, ingenieur Tro- jani en den radio-telegrafist Biagi nor maal. De chef-mecanicien Ceccioni heeft zooals men Weet, bij den val op het zijn linkerbeen gebroken. De Fransche minister van Marine heeft order gegeven tot het zenden van twee lichte watervliegtuigen van 180 P K. naar Spitsbergen. De toestellen hebben een capaciteit van 500 K-M. Sjef van Dongen „hoogcr op". De directie van dc Nederland-Spits bergen Co., de heer H. H. Dresselhuys die ter plaatse goed bekend is, vestigt de aandacht van de Tel. op de enorme prestatie, geleverd door kapt. Sora. Sjef van Dongen en Var min Deze expeditie is er immers in geslaagd Foyn-eiland te bereiken, dezelfde plaats waar de groep Viglieri zich aanvankelijk bevond en die men niet verlaten kon. Dat de groep afdreef is een omstandigheid, die Sora niet kon voorzien. De directie heeft Sjef van Dongen opgedragen naar Arends burg terug te keeren, en dan naar Rot terdam te komen, ten einde bij zijn ouders te Arnhem een tijd van welver diende rust door te brengen. Het ligt mede in het voornemen der directie Sief van Dongen in de gelegenheid te stel len zich verder te bekwamen voor een hoogere functie bij de Nederland-Spil bergen Company, want indien Sjef zich eenige theoretische bekwaamheid eigen maakt, wordt hij voor de Spitsbergen Co. een uitnemende kracht. Jongens, ge sneden uit het hout van Sjef van Don gen zijn 8-oor het succes der Nederland sche nederzetting op Spitsbergen var. onschatbare waarde. Varming en de Alpenjagers ook gered. De Citiè di Milano" heeft draadloos gemeld, dat het Noorsche s.s. Braganza dat zich op 13 K.M. ten Westen van Kaap Wrede bevindt-, Zondagochtend 2 uur een 1 lichte slede zonder honden naar den Russlschen vlieger TsJoechnofskI en zflr. i makker zond. die zich zooals men weet. bij Kaap Platen bevindt. De toestand van het Us is voldoende om er een tocht over te wagen. De „Braganza" heeft reeds den Deen schen gids Varming aan boord genomen, die door kapitein Sora aan de kust was achtergelaten, omdat hU den tocht naar het Foyn-eiland niet kon voortzetten; en ook de patrouille Alpenjagers en de Italiaansche studenten, die lid zUn van de Alpenclub, zijn door het Noorsche schip gered. Het Noorsche Telegraaf-Agentschap meldt nader, dat uit Moskou thans het gerucht wordt tegengesproken, als zou de „Malygin" Amundsen gered hebben. Geen twist tasschen Nobile en Mabngren. „Aftonbladet" had aan generaal Nobile een radio-telegram gezonden, waarin het blad om inlichtingen verzocht nopens de omstandigheden, waaronder Maling ren Zappi en Mariano de tent hadden ver laten. In zUn antwoord verklaart Nobile. dat de drie mannen, toen op de voort durend uitgezonden hulpseinen geener lei antwoord werd ontvangen, de hoop hadden opgegeven, door middel van radio-telegrafie met de buitenwereld in verbinding te komen. Daarom besloten zij op weg te gaan om kaap Noord op Noordoost land te bereiken, waar zU levensmiddelen hoopten te vinden. De generaal legde er in zUn antwoord den nadruk op, dat zijn afscheid van Malmgren en de beide Italianen smarte lijk en ontroerend was geweest en dat met hen een hartelijke verhouding be stond. Van twist is. zoo verklaarde hU, geen sprake geweest. De „Krassln". Volgens berichten uit Spitsbergen bevindt -ie Russische usbreker .JCrassin" zich op weg naar de ballongroep. De nasporingen, die het schip verricht worden door den hevigen mist ten zeerste belemmerd. VAN KASHMIR NAAR AMSTERDAM. INDISCHE PRINSEN TER OLYMPIADE. Een der allerbelangrijkste Indische Prinsen nl. de Maharadja van Kashmir heert volgens de N. R. Ct. zUn voorne men te kennen gegeven naar Amster dam te komen, om er de Olympische Spelen bij te wonen. Deze vorst regeert een land ongov.er de helft van de grootte van Nederland, t.w. 80.000 vierk mijlen, met over 1c drie millioen inwoners. Hij heeft recht cp 21 saluutschoten. Zijn land is voor Europeesch bezoek gesloten en ligt in het Noord-Oosten op de directe route naar Thibet. Uit de reisverhalen van der. Karakorumreizigers de heer en me vrouw Visser't Hooft zal men zich den naam van de hoofdstad Srinagar herin neren. Geiyktljdig zal de Nawab van Palam- pur te Amsterdam aankomen, die, al hoewel een niet zoo belangrijke rol ver vallend, zeker als een der voorname bezoekers aan de Olympische Spelen beschouwd kan worden. BUZIAU HEEFT EIGEN PLANNEN. GAAT HIJ NAAR ENGELAND? „Wat gaat Buziau nu doen", heeft zeker menigeen zich afgevraagd na het lezen van 't bericht dat .Henri ter Hali's Revue" niet door hem met Piet Kohier voortgezet zal worden, zooals aanvanke lijk het plan was. wy hebben 't Henri ter Hall willen vragen, doch die bleek op reis te zijn. en Buziau, ja waar die zat? Ergens in de provincie, in Eindhoven of zoo. Het Vad. heeft waarschynlyk in Rijs wijk bij Buziau thuis, of by diens ken nissen geïnformeerd, en weet nu te mell den. dat Buziau eigen plannen koestert. Hy overweegt de vorming van een eigen groepje om in kleinere afmeting een ander soort revue te brengen, nl. de re vue, zooals die vroeger vertoond werd met minder uitstalling van fraaie cos- tuums, maar met meer verhaal, hande ling en spel. Deze plannen hebben nog geen vasten vorm aangenomen, omdat hü nog bUna een half jaar den tyd heeft voor hy zou kunnen beginnen en bovendien gaan er geruchten, dat hem uit Londen op nieuw een engagement zal worden aan geboden. Men zal zich herinneren, dat 't een paar jaar geleden maar weinig gescheeld heeft of Buziau had de verleiding van het groote aanbod uit Engeland niet kunnen weerstaan. Onze revue-komiek spreekt perfect Engclsch en hy heeft reeds de ervaring, dat ook het Engelsche publiek zijn humor en zyn spel op prys weet te stellen. MET 60.000 GULDEN VERDWENEN. NA ANDERHALF JAAR GEPAKT. In Februari 1927 verdween de 27-ja- rige A. K., toentortyd graaamolenaar te Rotterdam, plotseling roet de noorder zon. Het bleek, dat by een bedrag van 60.000 gulden dat ter voldoening vaat crediteuren in zyn handen was geko men. had meegenomen. K. vluchtte naar het buitenland en bleek onvindbaar. zyn signalement was echter aan de politie hier ter stede bekend en toen hy Vrijdag te Rotterdam terugkwam werd hy op het station D. P. aangesproken door een rechercheur, die hem herken de. De man. die er niet op verdacht moet zyn geweest- reeds zoo spoedig jn zijn kraag te zullen worden gegrepen, liet zich gewillig arresteeren. Hy ver klaarde naar de Maasstad te zijn ge komen om zyn zaken te „regelen". Van de 60 mille had hy geen cent meer over. DE MAIL VAN DE „INSULINDE". WORDT NIET ONTSMET. Op gezag van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid kan worden medege deeld. dat het op grond ran de Sanitaire Conventie van Parijs (1926) overbodig is de door het sa. „Insulinde" medege voerde mail welke ziekte ook aan boord hcerscht of geheerscht mag heb ben san eenlgen maatregel van ont smetting te onderwerpen. Ten opzichte van de z.g. losse corres pondentie. de brieven, die aan boord gc. schreven sjju en waaraan het dus mo gelijk is dat deze met zieken in aanra king zyn geweest, zullen in ieder geval de noodige ontsmettingsmaatregelen Y/orden toegepast, meldt het Hbld. ZIJN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. ECHTELIJKE TWIST TE AMSTERDAM. Zaterdagavond om tien uur heeft een man zyn vrouw, die ln een huis op de Noord er-Amstellaan te Amsterdam in betrekking was, opgezocht, waarby bel den met eikander twist hebben gekre gen. Op de stoep staande, heeft de man plotseling een mes getrokken en daar mee de vrouw verschillende steken in de borst en in haar armen toegebracht. Op het geschreeuw ran de vrouw zyn verschillende voorbijgangers toegesneld, zy hebben den dader gegrepen en hem raar een nabijzynd politiebureau ge bracht, waar de Inspecteur hem aan een uitvoerig verhoor onderworpen heeft. De vrouw is in ray ernst igen toestand naar een der ziekenhuizen vervoerd, aldus de Tel. VAN EEN TOREN GEVALLEN. DELFTSCH ASSISTENT GEDOOD. Zaterdagochtend is lr. A. J. Buur man, assistent der Technische Hooge- school, van den observa tietoren gevallen van het gebouw \oor geodesie der Tech nische Hoogeschool aan den Kanaal weg te Delft. Dc ongelukkige was op slag dood. HU was 32 Jaar oud en ongehuwd. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN m 60 Cents per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. NUTSKWEEKSCTIOOL VOOR ONDERWIJZERESSEN Bevorderd naar dc tweede klasse: Annie Bremer. Puck Ensink. Gezlna Carssen, Willy Lansdorp. Truus Louw, Geesje van Ommeren. Catharlna Sleg- man, Ben Visser, Jo Vogel en Marie Gielen. Niet bevorderd 2. Bevorderd naar de derde klasse: Elize Artz, Hendrika Baart, Marie Boese, Leonle Campen. Catharlna de Freytag. Mien van Hoogstraten, Fran- clen Krot. Dé Kuitert (voorwj, Annie van Leyen, Baudlna Lootsma, Ouus Max, Tiny Mulders, Cor Mulder. Truus Nienkemper, Agnes van Nop. Tine Smits. Willy Sprik. Annie Togtema, Jlsje van der Veen. Frieda WÓudt. So phie van Zadel en Titi Thörig. Niet be vorderd 2. Bevorderd naar de vierde klasse: MOTEL VAN BENTMEM t ICA5TRICUM 'y? Jf*- .a- n-.r.-. vu PF*3HB!PiiPf Vv:—- V.tdi ff n Jonnle Bos, Nelly Baay. Annie Cra mer, Marie Höck, Maartje Krottje, Ma rie Lansdorp, Alie Nleland. Bep Noord kamp. Cor Moonen. Sylvie Hulsman. Leo Noltlng. Francien Stoel. Tinc de Vries (voorw.) Henny Stomphorst. Loo Nolting. Francien Stoel. Tine dc Vries (voorw.) Henny Stomphorst. Marie Wit- teveen. Mien Tates. Rie Bor. Oonnte Zuidhof. Mcta Weyrschenk. T:nl Hoorns en Oré Zwart. Niet bevorderd Toegelaten tot de eerste klasse; Nelly van Hoogstraten. Maria Visser, Nettie de Heer Kloots. Carolina Ver- nout,, Anna Zuelen, Mar :;,.-etha Stuit je, Marie van Hemert, Ji' van Zylldo Jong, allen te Haarlem. :::ine Smits, Hannie de Carpentier te Heemstede, Elizabeth Lubbers te Wyk aan Duin, Adr;ana Lindeblad te Vclscn. Catharlna Schipper te Beverwijk. Margareth» Hamburger en Jantje Engelina van DUk. te IJmulden, Johanna Vermeer en Jennie GravendUk te Bloemendaal, Annette cn Elisabeth Derx te Djokjo- karta, Sara Huender te Wijk .an Zcc ca Emilc Panhuyzen te Bloemendaal. Tot de tweede klasso; Truus van der Land te O ver veen, Arfkc Schol. Marin Bannlnk. Louise van Waveren. Annie Val en Ell.v Mosch- haupt. allen te Haarlem. Margeretha. Boukje de Jong. Heemstede, Ouurtj» Eelman te Texel, Jo Rcitsma te IJmul den en Johanna Kramer te Djokjo- karta. Tot de derde klasse: Annie Teipe te Amsterdam. Cor Carels te Hilversum, Annie Heck. Indjl van Langeveld, Sletsche Zylstra en Lien Betlem, uilen to Haarlem, Ada Posthumus Meyes tc Amsterdam. Tot de vierde klasse; Ina van den Bergh van EiJslnga te Santpoort. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: P Baten. Harmenjan: weg 64. dop van benzinetank. B. van Wees. Sophiastraat 14 rood, kinderstropdas; W. v. Daalen. Lombokstraat 24. geelharige hond: Werner. Leidschevsart 142, kinderhoedje V3n den Haak, Burgwal 9. halsketting (vermoedelijk goud) Pax tonWhite, Rozenstraat 1.pince-nez: Rooljers. Pres. SteUnstraat 22. witte klndermuts; Lindeman. Linschotenstraa: 20 b. kin- derportemonr.aie m. 1.: Martens. Pa triarchstraat 12. bruine portemor.r.aie: Jansen Van Edenstraat 2, postduif (21/700/D. J. 2); C. v. Arum. Dykstraat 16. vulpen, gemerkt C. D. L. de Bruin, Kruistochtstraat 40. blauwe kinderpop: D Ravesteyn, Gen. Joubertstraat 7. pet; v. d. Veldt, Heerensingel 109. passer: J. v. d. Molen, Gen. Bothastraat 126. portemonnaie m.l.; Warmerdam. Oranje- boomstraat 152, portemonnaie m.i.. C. Hirs, Omvalspoort 10. damesportemon- nale, bruin-zwart; C. Woelders, pyis- laan 27, rywlelbelastinmerk in étui; Peek. Kenaustraat 8 G. rijwielbelastlng- merk; Noppen. Oudcweg 5. Idem; Maurlts, Zd. Brouwersstraat 40. rozen krans in étui; Jansen. Kruistochtstraat 3 c, blauwe sjaal; KUngers, Talmastraat 10. sleutel van melkbus; A. Koster, Schoterstraat 11. zwart kinderschoentje; Bur. v. Politie Smedestraat. kinder schoentje; P. Heeremans. Wouwerman- straat 52. dasspeld; Klomp, ZUlweg 3. bruine tasch met inhoud; J. By voet, Esschlldcrrtrnat 41 rood. bruine acten- tasch; J. Noorda Patrimoniumstraat 7 damestasrhje m I. A. H. IJkclen Ged. Oudegracht 67 Jtschje met spiegeltje naaT het Engelsch door CHRISTINA KAMP 18) Roodnek lachte nogmaals luidruch tig. „Ik heb al gekke dingen hier aan den lessenaar gehoord, maar wat jij vertelt. sDant de kroon. Je zei. dat je de taxi Vrydagavond laat kocht?" „Jawel, commissaris", zei Ben haastig „Mooi! Ik wil je op je woord gelooven Maar waarom heb je ze dan overgeschil derd in een andere kleur?" „Ik wist niet. dat zy ze zouden over schilderen", zei Ben. die alweer zoo'n vreemd, klam gevoel kreeg. „Je weet zeker wel. hoe je heet". „Jawel, mynheer". „Hoe is je naam?" „Benjamin. Robert Witby". De Roodnek stak de hand uit. „Laat my eens je rijbewijs zien". „Ik.ik heb er geen. U begrüpt. dat ik van plan was den wagen zoo gauw moeelUk te verkoopen". ..Ja. dat begrijp ik volkomen! Nu. luister eens goec. Benny, of hoe jc ge- .wooniyt genoemd wordt, je moet nu toch wel begrijpen, dat je niet slim ge noeg bent. De twee anderen zullen je eenvoudig in den steek laten en je Y-oor de straf laten opdraaien. Je hebt slechts één kans. Vertel ons nu eens openhartig alles van "het begin tot het eind en Jarry zal er een rapport van opmaken. Klaar. Jerry? Nu. ga je gang". „Naam. alsjeblief", zei Jerry. Ben noemde opnieuw zijn naam. „Leeftijd en beroep". „Twee en twintig". Dan, met een triomfantelijken blik naar Roodnek: ..Teekenaar in het kantoor van Scher- merhorn. Schuyler Braithe". De commissaris keek aandachtig voor zich uitja, maar het was den blik van een jager, die grooter wild bemerkt, dan hy verwacht had. „Teekenaar?" zei hy nadenkend ..Niet zoo'n slecht baantje om platte gronden van huizen machtig te worden". Ben zei nu alles, wat hy te zeggen had en Roodnek kon zyn minacht'ng nau- weiyks bedwingen. „Schryf het op, Jer ry", zei hy, „dat zaakje is zoo klaar als de dag". Toen Roodnek het rapport had doorge lezen. maakte hU eenige aanmerkingen er op. „Hoe kwam het. dat je zooveel gejö by je had. toen je de taxi kocht?" .Ik heb mijn tegoed van de Spaar bank gehaald". „Waarom?" ,,lk wilde het op een cheque-boekje plaatsen". „Waarom?" ..Och. ik dacht, dat ik wel wat geld noodig zou hebben in verband met de Jonge dame". „De geheimzinnige miss X! Hoe heet zy?" „Ik wil haar niet in opspraak bren gen". „Dat begrijp ik! Waarom eischte je niet een bewijs, of quitantie. dat Je de taxi gekocht had?" „Ik wist, niet, dat dit noodig was". „NatuuriykOnnadenkend en zor geloos, als je biykt te zijn. Waarom zorgde je niet voor een rijbewijs? Heb Je daar ooit van gehoord?" „Jawel, commissaris". „Zoo. dat is al weer iets beter! Laten we nu verder gaan: ..Waar was je om elf uur Vrydagavond?" „Ik was juist uit het Concertgebouw gekomen en keek uit naar een taxi". „Was er iemand by je?" „Neen, ik was alleen weggegaan om een rijtuig te zoeken". .Schryf dat op, Jerry, dat kan dienen als hy probeert een alibi te fabriceeren." Benny begon te transpireeren. zyn hoofd, zijn rug. zelfs de palmen van zijn handen werden nat. Klaarblykelijk was dc misdaad, hoedanig die ook geweest was, gebeurd juist even -.-oor hij de taxi kocht en terwijl hü buiten in den regen rondliep. Hoe kon hy zijn onschuld bc- Yvyzen. als er mensehen waren, die hem achter het stuur hadden gezien in zijn groenachtig gele regenjas, kort nadat de misdaad begaan was? En zelfs als Rose zwoer, dat hij dien avond met haar was geweest, totdat hü in den regen naar bulten liep. zou dat geen nut Y'oor hem hebben, en als haar getuigenis gunstig voor hem was. zouden zy denken, dat zü loog om hem te redden., vooral als zij ontdekten, dat hij dien heelen dr met haar was rondgereden e toch had gezegd, dat hy haar nooit gezien had. „Het is mooi voor 'n beginneling", zei Roodnek spottend. ,.Je werkt in het kan toor van een architect om plattegronden van huizen te krijgen en dan ga je des nachts er op uit om in te breken vol lens hetgeen je te weten bent gekomen. Ja. ventje, je dacht dat je al heel slim was. maar zoodra wü je te pakken heb ben. weet je niet meer wat te zeggen „Hoe lar.g is het geleden, dat je daar werkzaam waart?" „Ik ben er nog in betrekking", zei Benny, een beetje moed vattend. „Hoe langer, hoe fraaier! Dat zal een mooi zaakje worden. Jerry, iederen dag een vet gedrukt hoofd in de krar.t! Na tuuriyk liegt hü. alsof het gedrukt stond! Breng hem naar buiten. Jerry en pas op hem", zei hy. terwijl een gedach te plotseling hem inviel. Ik heb hem misschien aanstonds weer noodig, in een kwartiertje of zoo!" Ben ging terug, waar de grimmige hem stond op te wachten en bracht een heelc poos door met gedachten, die verre van aangenaam waren. Misschien was het beter niets meer te zeggen, nu hU bemerkte, dat alle6 in zyn r.adee] werd uitgelegd. Misschien moest hij een ad vocaat zien te krijgenals hy er maar een kende. HIJ kende een Jongen student in de rechten, die ook by Mrs. Bullock woonde, misschien kon die hem wel aan een verdediger helpen. Maar advocaten, vooral in moordzaken, zyn erg duur. zooals hü eens gelezen had Misschien was het beter aan zijn va der te schrijvenals zy het hem Heten doen. Hü stelde zich zün vader voor een groote. stoere, oude man. langzaam in het spreken, zün mg iets gebogen or.der het gewicht van al den arbeid en zorgen, waarmede hy van zün hoeve Iets goeds had willen makenen nu te denken, dat zün vader hem zou komen bezoeken m hem met die doordringende oogen aanzien. De oude man was er al- tüd tegen geweest, dat Ben naar dc stad ging en had voorspeld, dat het slecht met hem zou afloopcn. Tranen welden langzaam in Benny's oogen op en hü wcr.dde het gezicht naar den wand. dat de grimmige het niet zien zou. Tien minuten later werd hy door Jerry geroepen. Hy stond op en ging met hem terug naar het kantoor van den commissaris en dc eerste, dien hij daar zag dat was Mr. Schermerhorn zittende naast den lessenaar Y-an den commissaris en alles in de kamer bc- heerschend. zelfs Roodnek. door de waar dikheid Y-an zyn aanwezigheid. ZUn hoogen hoed. zijn zwarte kroon, las "P z'n knieën, alsof h- bezoedeld zou kun nen worden door de aanraking van den lessenaar en in zyn hand hield hü zün stok. zün schepter met een gebaar, dat koningen hem zouden benüd hebben. „Hier is hy. kolonel", zei Roodnek eer biedig. toon Ben naar binnen werd ge leid. „Heeft u hem ooit te voren gezien?" „Jawel", antwoordde Mr. Schermer horn. terwyi hü even de oogen opsloeg. „Hy zei. dat hü bU u in betrekking is; is dat waar?" „Hy is by mij '.n betrekking geweest", zei Mr. Schermerhorn met nadruk op het laatst» woord. .Maar na hetgeen u my verteld hebt, commissaris, behoef ik niet meer te zeggen dat hy niet langer bij mü kan werken". „Neen", zei Roodnek, „het komt n.U voor. dat wij op het ooger.blik zeker recht op hem hebben. Heeft u hem vroe ger wel eens verdacht \-an hot een of anderdat er nu vreemd uitziet?" „Ik heb hem in den laats ten tüd ver dacht van een zekere dubbelhartigheid". ..Een oogenblik. kolonel, wü zullen dat eer.s nader ondersteken". {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9