PDORT EN SPEL. NA DE DUITSCKE KAMPIOENSCHAPPEN. BOKSEN OP DE OLYMPISCHE SPELEN. Tabletten EEN ONTWIKKELINGS- EN ONTSPANNINGSREIS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JULI 1928 ATHLETIEK. Wat kan van Duitschland op athletiek gebied in Amsterdam verwacht worden? (door Ir. A. PAÜLEN.) (Körnig en Wichmann), En daar de sprint-finale altyd min of meer riskant is, waar de tegenstanders gelijkwaardig zijn, is een Duitsche overwinning even zeer mogelijk als een Amerikaansche. Op de overige nummers heeft Duitsch land groote kans op plaatsing onder de eerste 6. Met Büchner, die Zondag op 400 M. 48.4 sec. maakte, Storz, Neuman en Engelhardt, heeft Duitschland een goeden kans op de tweede plaats 4 x 400 estafette. Btichner is goed voor de finale 400 M. evenals Engelhardt (1 min. 52,4 sec.) voor de finale 800 M. en Böcher, Krause en Wichmann voor de finale 1500 M. In dit laatste nummer zal Finland voor Frankrijk en Amerika wel met de eerste plaatsen gaan strijken. Steinhardi met 15 sec. op de 110 M. horden heeft een kleine kans om de finale te bereiken, wat met menschen als Dye, Anderson, Gaby, Atkinson. Weightman Smith, Petterson, Wendström echter niet gemakkelijk is. De 110 M. horden belooft de sensatie van de athletiek te worden. Neuman met 55 sec op de 400 M. hor den is ook in staat zich een plaats onder de eerste zes op dit nummer te ver werven. Vier man wierpen de speer meer dan 60 M. Schlokath 62.54 M. is wellicht goed voor de 6s plaats. Pentila, Lind- ström, Lundquist, Gunde, Lay, Scepey (Hong.) zullen de zwaarste concurren ten zijn. In het hoogspringen sprong Bormedu 1 M. 90 een prestatie die tot nu toe altijd beloond is met op zijn minst de 4e plaats. De verspringers Dobermann, Köchermann en Meyer zijn goed voor 7 M. 30. Hubbard sprong te Parijs 7.465 met zijn laatste sprong de eere plaats bereikend. Dit nummer staat steeds aan verrassingen bloot. Zes sprongen in totaal vereischen een man die constant springt en niet een die slechts af en toe een bijzonderen sprong doet. En hoewel van Hamm uit Ameri ka een sprong van 7 90 gemeld wordt, zal nog moeten blijken of deze sprin ger zijn prestatie te Amsterdam zal evenaren. En mocht hij niet gedispo neerd zijn, dan staan er direct enkele Duitschers, Zweden en een Hollander achter hc-m die met 6 sprongen 6 maal 7.30 M. weten te bereiken. Sverre Hansen die met 7 M. 35 in Parijs derde werd. stond tot de laatste sprong van de Amerikanen nog op de eerste plaats. Zondagmiddag jl. werden in het Rhein. stadion de finales der Duitsche kam pioenschappen gehouden, en daar de baanmisère de Hollandsche selectiewed strijden ten eenenmale onmogelijk maakte, leek het me nuttig eens naar Düsseldorf te gaan, waar zeer zeker een juist inzicht in den "tand van zaken bi) de Duitsche avlileten te verkrijgen was Immers hier in Düsseldorf, waar uit gemaakt zou worden welke Duitsche athleten definitief in Amsterdam zullen starten, zou elke Duitscher presteeren voor wat hij waard was en daar tevens de krachten der deelnemers onderling weinig verschilden en voor een groot aantal deelnemers een plaats in de Olympische ploeg dubieus was, kon men uit ueze weastrijden met meer zeker heid concludeer^n, hoe de Duitsche ploeg zich ln Amsterdam zal houden, dan bij de vorige wedstrijden in Duitschland. waar de verschillende cracks, verdeeld over een groot aantal piaatsen. het rijk alleen hadden en, in tegenstelling met de nerveuze wedstrijdsfeer te Düsseldorf. welke ook te Amsterdam zal heerschon. rustig en kalm een betere dan te ver wachten prestatie konden leveren. In dit licht moet men dan ook de alarmeerende berichten beschouwen zooals: Geerllng loopt 10,3 sec. op 100 M., drie man over 7 M. 50 in verspringen 4 maal 100 M. estafette in 40.8 sec. enz. Dat echter de Duitschers In Düssel dorf in deze groote wedstrijden nog der gelijke prestatie konden leveren, is een bewijs, dat te Amsterdam met de Duit sche ploeg geducht rekening gehouden dient te worden. Dit was ook het oordeel van den voorzitter van den Duitschen Athletiekibond, die Zondagmiddag voor den wedstrijd in 'n vergadering van sport journalisten wees op hun taak tijdens de spelen te Amsterdam. Geheel toevallig, ik was op zoek naar 'n perskaart, en werd door gedienstigen in de vergader zaal binnen geloodst was ik toehoor der van wat alleen voor Duitsche per sonen bestemd was. Herr Lancke sprak gedurende 1 1/2 uur in een fabelachtig tempo. Alle bij zonderheden van het Duitsche voetbal incident werden nog eens naar voren gebracht en hoewel er gedeelten in zijn rede waren, die voor Hollandsche ooren onaangenaam, ja zelfs beleedlgend klon ken, hoewol het gebrek aan humor bij onze Oostelijke naburen bleek uit het feit dat als hoogst beleedigend was op gevat, dat een der Duitsche leiders den bijnaam had gekregen an admiraal van Zandvoort. vanwege zijn enorme zeilpet, was toch de portée dezer rede, dat den journalisten werd gevraagd, mede te werken aan het uitwisschen van den on- aangenamen Indruk, die het voebbalin- ciöent gewekt had- „Ik verzoek u te pu- bliceeren. dat het lied Deutschland übor alles" in het buitenland verkeerd uit gelegd wordt en aldus een aanmatigen den indruk achterlaat. Het is funest voor den Duitschen naam, dit lied op elk moment door het Stadion te laten klinken". Wanneer de Duitsche athle- tiekwereld met een dergelijk idee naar Amsterdam komt, zullen ze zeker een beteren indruk dan de voetbalwereld maken! Wat zijn nu de Duitsche kansen ln Amsterdam. Drie categorieën: de kans- menschen, de athleten die zich onder de eerste zes kunnen plaatsen en de „also ran" athleten. En ter demonstree ring van de kracht der Duitsche ploeg dient direct geconstateerd, dat er slechts weinig der laatste categorie aanwezig zijn. Do lange afstandnummers, het polstok hoogspringen en het hamerwerpen zijn de oenige nummers waarop Dultsch suc ces uitgesloten is. De resultaten van Zon dag. die. zooals gezegd maatgevend zijn wijzen dit uit, 15 min. 0.9 sec. op de 5000 Meter. 32 min. 36 sec. op de 10 KAI. hoewel de hitte een zeer groote handicap was, zijn tegen de Finsche loopers en de Zweden absoluut onvoldoende. Ook 3 M. 82 met polsstok hoogsprin gen is een prestatie, die door een acht tal athleten van andere naties overtrof fen wordt. Drie nummers zijn er waarop Duitsch land een groote kans heeft op de eind overwinning: nl. het kogelstooten (Hirschfeld) het discuswerpen (Paulas en Hoffmeister) en de sprint wanneer we 100 en 200 M- bij elkaar rekenen. De Duitsche Feldwebel Hirschfeld is Jn Duitschland een klasse op zichzelf. Zondag gooide hij in drie worpen 14 M. 84. 15 M. 30, 15 M. 48 en dat terwijl het officicele record nog steeds 15 M. 52 staat en wat meer zegt. sinds 1912 on aangetast bleef. Hirsdhfeld toonde zijn buitengewone capaciteiten bij het beide armig stooten, waarhij hij rechts zijn serie voortzette en 15 M. 82 bereikte hetgeen de verste afstand, tot nog toe bereikt is. En. hoewel hij van Amerika in Kreuz (15.60 M.) Brix en Kuck veel tegenstand zal ondervinden, is c/n zege van den Duitscher in zijn huldigen vorm zeer waarschijnlijk. Paulus en Hoffmeister gooien con stant 46 M. Paulus bereikte Zondag zelfs 47.35 M. Won de Amerikaan Houser in 1924 te Parijs met 46.15 M. den eersten prijs, thans wordt van de Amerikaansche select ie wedstrijden ge meld dat Houser 48.62 M. geworpen heeft. De strUd zal dus zwaar zijn, doch wanneer de Duitschers met den Sand- ström discus, waarmee geworpen zal worden, overweg kunnen, zal ook hier een kans zijn op de eere-plaats. En dan de Duitsche sprinters. Corts, Houben. Dr. Wichmann, die door familie-omstan digheden Zondag ontbrak. Körnig, Eld- hacher, Lammers zijr> allen goed voor 1.06 sec., de tijd, die Abrahams in Parijs maakte. Behalve de Amerikanen zullen de Duitschers nog in den Zuid- Afrikaan Legs en de Engelschen London en Rangley gevaarlijke tegenstanders hebben. Doch het lijkt me uitgesloten dat aile Duitschers af zouden vallen. Ik reken stellig op twee Duitschers in de finale 100 M. (Corts en Körnig of Houben) en evenveel in de finale 200 M. Vormen de Duitschers momenteel na drie jaar Olympische voorbereiding nog geen ernstige bedreiging van de Ameri kanen wat betreft de plaats in het lan- denklassement, de Finnen die hun tweede plaats aan de lange afstand nummers .en de werpnummers danken, en di« zich eenige punten ontnomen zien door het wegvallen van de 3000 M. en team-race. zullen alle krachten moeten inspannen om de Duitschers achter zich te houden. Doch zelfs een derde plaats in het algemeen klassement zou toonen. dat Duitschland als a'hletiek-natie ln 1932 voor Amerika een ernstige be dreiging zal zijn. Ir. A. PAULEN. CRICKET. HIVERSUMSCHE C. C.— FLAMINGO'S. Zeer hoog is er Maandag in den wed strijd Hilversumsche Cricketclub tegen de Flamingo's gescoord. Van Booven won den opgooi en koos batten. Hij scoorde 41, Wittebol 39, Cooke 56. Hamburger 98 en W. Glerum 36. niet uit. Hierna werd gesloten op 307 voor 6 wickets. De Flamingo's maakten voor 2 wickets 208; Jhr. J. v. d. Bosch 24, G. Bierman 62 n. u. en j'nr. W. v. d. Bosch 100 n. u. Voor de Framingo's bowlden Bierman 2 voor 21, van Spengler 2 voor 65. J. v. d. Berg 1 voor 58, Laurence 1 voor 37; voor Hüversum bowlden Cooke 1 voor 56 en van Booven 1 voor 20. Er waren in zes uur 515 runs gescoord. HONKBAL. NEDERLAND—DETROIT Voor den hedenavond op het Ned. Bank-terrein te spelen wedstrijd tegen 9 man van do Amerikaansche krinser Detroit zijn de volgende Nederlandsche ;pelers aangewezen: Bronvllet en Harink ,Ajax); Vrugt er Smit (Haarlem), Vrij (Quick), Veen (Z. R C.), W. Dulling (Blauw Wit). Twee spelers moeten nog worden aangewezen. VRIENDSCHAPPEI/JKE WED STRIJD. Woensdagavond om zeven uur speelt het eenigszins versterkte tweede negen tal van Haarlem op het sportterrein aan de Kleverlaan nogmaals een vriend- schappel ijken wedstrijd tegen een ne gental van de H.B.S. uit Velsen. HENGELEN. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN" HEEMSTEDE. Bovengenoemde vischclub hield Zon dagmorgen een onderling en wedstrijd op baars in de Ringvaart onder Vijfhuizen. Om 5 uur werd begonnen. Er is 2 maal 75 minuten gevischt. De vangst was niet best, waarvan het fraaie weer zeker wel oorzaak was. De uitslag was als volgt: 1 H. Loerak ker. 2 W. Klein, 3 Th. Leuven, 4 C. Sluiters, 5 J. Leuven, 6 Th. Munnlnk, 7 K. de Lauw, 8 J. v. Straten, 9 J. v. d. Bosch. De extraprijzen voor grootste en laat ste viscli werden gewonnen door H. Loerakker en W. Klein. Des avonds had in eene feestelijke bij eenkomst de prijsuitreiking plaats. OLYMPISCHE SPELEN. DE DüITSCIIE ZWEMMERS. Thans is officieel de lijst der Duitsche j deelnemers aan de Olympische zwem wedstrijden te Amsterdam vastgesteld. Heeren: 200 meter borstzwemmen: Radema- cher. Budig en Sietas. 100 meter rugzwemmen: Kuppers, Schumburg en Schulz. 100 meter vrije slag: Heitmann, Schu bert en Heinrich. 400 meter vrije slag: Heinriöh en Ber- ges. 1500 meter vrije slag: I. Rademacher. Vier maal 500 meter estafette: Hein rich, Heitmann, Schubert, Rademacher. Berger en Lambert. Waterpolo: Gebr. Rademacher. Kipfer, Blank, Amann, Cordes. Bennecke, Prot- ze, Kuhne, K. Bahre en Gunst. Schoonspringen: Riebslager, Plumanns en Mund. Torenspringen: Riebslager, Plumanns en Mund. Dames: 200 meter borstzwemmen: Lotte Muhe, Schrader en Zimmermann; 100 meter rugzwemmen: Annie Rehborn; 100 me ter vrije slag: Erkens, Lehmann en Schonemann; 400 meter vrije slag: Er kens, Lehmann en Schonemann; schoon springen: Sonchen, Meutner en Brogs; torenspringen: Borgs, Hannl Rehborn en estafette: Erkens, Lehmann, Schone mann. A. Rehborn, Wunöer en Schnei der. DE DUITSCHE ATHLETÏEKPLOEG. Gisterenavond is de Duitsche Athletiek ploeg vastgesteld voor de Olympische Spelen Amsterdam: 100 ir. .er: Corts, Houben, Körnig en dr. Wichmann; 200 m.: Körnig. Schül- ier, dr. Wichmann en Lammers; 400 m.: Büchner, Storz, Neumann. Schmidt; 800 meter: Engelhardt, Müller, Tarnogrows- ki, Dr. Peltzer voorloopig; 1500 Meter: dr. Wichmann, Krause, Böcher, 5000 m.: Kohn en Boltze; Marathonrace: Wan derer, Stoïges, Schneider, Gehrardt, Horger, Hempel; 110 M. hordenloop: Steinhardt; hoogspringen: Hulm, Bon neder; polsstokhoogspringen: Müller; verspringen: Dobermann, Köchermann, Meyer, Schlöske; kogelstooten: Hirsch feld, Hebler; discuswerpen: Paulus, Hoffmeister, Hanchen; speerwerpen: Schlokath, Stoscliek; 4 maal 100 M. hardloopen: Corts, dr. Wichmann, Hou ben en Körnig en 4 maal 400 M. hard loopen: Büchner, Storz, Schmidt, Krabs meldt het Hbld. ZWEMMEN. VADER EN ZOON. Als een bijzonderheid mag worden vermeld dat in het Engelsche kampioen schap op een halve mijl vrije slag dat Zaterdag a-s. te Bristol zal worden ver- zwommen de deelnemers zullen zijn Jack Hatfield, Paul Radmilovic en Paul J. G. Radmüovic. Laatstgenoemde is de zoon van den bekenden veteraan Paul Radmi lovic. Wij gelooven niet dat het ooit eerder voorgekomen is. dat vader en zoon elkaar bestreden in kampioens- zwemwedstrijden. LAWNTENNIS. TOURNAMENT RIJNEGOM. Gisteravond werden nog eenige fina les gespeeld van het Tournament-Rijne- gom, welke het volgend resultaat had den: Heeren-enkelspel: J. de Ruiter sL C. Melser, 6—3, 6—4, 7—5. zGem. dubbelspel: Frl. v. Randwijck en W. Modlich sL mevr. en den heer De Riüter, 61, 75. Damesenkelspel: Troostronde: mevr De Ruiter sL mej. R. Wittop Koning, 64, 6—3. Gem. dubbelspel: Troostronde: mej. T. Smits en J. Levy sl. mevr. en den heer N ij pels, 8—6, 5—7, 6—3. Tot slot reikte de heer J. J. Bolland met een toepasselijk woord de onder scheidene prijzen uit en benevens een herinnering voor den heer P. Engelen berg die de leiding van den wedstrijd op zich genomen had. Frl. v. Randwijck en de heer W. Mod lich stelden voor het eerstvolgend RfJ-j negom's tournament ieder een wissel beker beschikbaar, respectievelijk voor dames- en heeren-enkelspeL KORFBAL. 25ste JAARVERGADERING VAN DEN N. K. B. EEN OOST-WEST BEKER. Zondag werd te Amersfoort de jaar- ljjksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Korfbalbond gehouden, onder voorzitterschap van den heer N. Broekhuysen, meldt het Hbld. De voorzitter sprak ter gelegenheid van de 25ste jaarvergadering een uit voerig openingswoord, hij trok eerst een vergelijking tusschen de gemoedelijke vergaderingen van vroeger en de groote bijeenkomsten van nu, en ging daarna uitvoerig de groote verdiensten na van de talrijke voormannen die den N.K.B. gebracht hebben waar deze nu is. Spr. bracht naar voren de mooie getuigenis van den voorzitter van het N.O.C. over korfbal, geuit bij de jubileumviering, en vestigde de aandacht op de twee belang rijke gebeurtenissen aan het begin van de nieuwe 25 jaar: de verschijning van de korfbalperiodiek en de demonstratie in het Olympisch Stadion op 6 Aug. a.s. De voorzitter kon verder de verheu gende mededeeling doen, dat door den heer P. W. Waller (penningmeester N. O. O.) persoonlijk, als hulde aan den N. K. B., een zilveren beker beschikbaar is gesteld. Het B. B. heeft besloten, dezen te bestemmen voor een Jaarlijksche ont moeting tusschen Oost en West, te spe len in Oost, wat ten goede zal komen aan verhooging V3n het Oostelijk spel peil. De heer Heyboer deelde mede dat in de Oostelijke eerste klasse H.K.C. (Hen gelo). dat tegen Rigtersbleek gedegra deerd is in de eerste klasse blijft, terwijl zoowel H. K. V. II en Rozenburg in de Zuid-Hollandsche overgangsklasse zijn opgenomen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende leden van het Bonds- Boksen hoog in aanzien en een burger plicht by de Ouden. Maar eerst de En gelschen vinclen de juiste houdig, dank zy de schermkunst. The successof errors. Er nog niet veel bekend van de spe len en van de sport der Ouden en mo gelijk zal men nooit veel meer weten, dan wij thans doen. Wat de boikssport betreft, zij schijnt mij afgeleid van het oerveefhten, dat, zooals ik het mij voor stel, grootendeels worstelen zal zijn ge weest met een sporadisohen klap, best en knieschop. In het modern boksen verleiden angst en instinct samen ons nog tot den ronden slag met den sterk- sten arm, tot het vastgrijpen van den tegenstander en, bij wie zichzelf in het geheel niet bedwingen kunnen, tot knie- schop en beet. Vooral in de zware ge- wiohten clinoht men meer dan men bokst en clinchen of wederkeerig vast grijpen is toch staand worstelen. Ik meen dan ook, dat in de eerste tijden van de worstelsport, deze nog alle vier de elementen van het ongewapend vech ten omvatte. Worstelen zal het hoofd bestanddeel hebben gevormd en vooral bedoeld hebben te kwetsen, waartoe als middel steekdrukken streekdraaien en werpen dienden. Uit dit algemeen vech ten zal het onderdeel slaan zijn getrok ken, tot een ouderlijke lichaamsoefening en spel is het worstelen beschaafd tot zoo iets als het vrijworstelen van thans. Wanneer dit alles geschied is, indien het al geschied is (want al lijkt het zeer waarschijnlijk, ik veronderstel slechts) is niet te zeggen. Daar Homeros in zijn boeiende beschrijvingen van vuistge vechten, vuistriemen laat gebruiken, moet nn zijn tijd boksen reeds afzonder lijke sport hebben bestaan en zelfs al eenigen tijd, want men had er reeds werktuigen voor gedacht. Later onderscheidde men worstelen, vuistvechten en pankration. een nieuwe sport, die echter eigenlijk oerworstclen, wat eene, maar bewuste vereeniging van alle wijzen van ongewapend vechten was. op bijten na. Pankration werd met de bloote vuist beoefend. Boksen en pan kration schijnen beslecht te zijn gewor den doordat een van beiden zich gewon nen gaf. Volgens een andere lezing zou echter, althans later, de beste stijl heb ben gezegevierd. Waarschijnlijk zijn vaak beelden van pankratiasten bij de opgravingen voor die van worstelaars versleten. De vorm der spieren, soms ook hare spanning, duidt op boksen. De stand der antieke vuistvechters was de natuurlijke houding. Do rechtëhandige man stond met den linkervoet en met de linkerzijde van het lichaam voor. beschermde zich met den linkera-in en sloeg (stooten deed men toen niet) met den rechter. In deze natuurlijke houding heeft men vrij zeker gebokst van. laat ons stellen 1000 v. Qhr. tot den val van Ro me. Ongetwijfeld is men steeds behen diger-geworden, dcc'.; de hcudlng is, voor zoover is na te gaan, niet veranderd. Boksen stond in Griekenland in hoog aanzien. Men beoefende het als voortref felijke gymnastiek en als voorbereiding tot den krijgsdienst. De bokser leert rustig blijven, scherp toezien en kalm denken in gevaar. Om dezelfde redenen boksten de Romeipen en werd in den oorlog van 1914/1918 boksles gegeven in de legers van die landen, die over leer krachten beschikken, ja werden vooral de vliegeniers tot ijverige beoefening van het boksen opgewekt. Na den val van Rome en in de Mid deleeuwen schijnt boksen vergeten te zijn, tot zijn herleving kwam in het zoo genaamd Engelsoh boksen in het begin der 18e eeuw. Daarbij heeft zich iets merkwaardigs voorgedaan. De Antieken waren in wel 15 eeuwen boksen niet be langrijk vooruit gegaan. Het Engelsch boksen daarentegen veranderde in zoo dat dertig jaar zijn houding en binnen een eeuw reeds beschikte het over alle techniek, die wij nu gebruiken en had het den nog tegenwoor dig als de beste geldenden stand aangenomen, die, zooals telkens blijkt in het straatgevecht, groote voor doelen biedt boven de natuurlijke hou ding. Zoo zeer zelfs, dat een modern bokser ik bedoel niet den ring spe cialist, doch dat een modern bokser ik bedoel niet den ring-specialist, doch den wer kei ijken bokser een sterkeren, behendiger straatvechter de baas is. Vanwaar het verschil, dat de Antieken in 15 eeuwen niets bereikten en de En- geüschen in een eeuw, wat men voor loopig als den idealen stand kan be schouwen? Het boksen der Ouden had geen sohenmen tot ondergrond of steun. De schermkunst heeft toen waarschijn lijk niet veel hooger gestaan dan de bokskunst. Maar het Engelsch boksen in de 18e eeuw ging uit van de schermkunst. In de Middeleeuwen toch. toen het boksen rustte, was het gewapende vecht spel juist krachtig doorgezet en ont wikkeld. Door dat schermen de eerste boksleeraar James Figg, was een scherm leeraar begon men in een onjuisten stand, namelijk met den sterksten arm en het sterks;, been voor. Dat was een vergissing. Maar vergissingen zijn niet atlijd verkeerd. Door dat klakkeloos copieeren van de sc'nernihouding had men in het boksen het juiste beginsel ingevoerd dat de voortse arm aanvalt. De Antieken, be lemmerd door hunne oerhouding zijn hier nooit toe gekomen, met zijn ronde slagen en grepen den het bcksen aar. het schermen zijn besten aanval. De rechte stoot, waarschijnlijk omstreeks 1750 'ingevoerd is de steek van het schennen. Het i de rechte stoot geweest, die door zijn voordeden in het straatgevecht het Engelsche bokcen zijn waarde als verdedigingssport heeft ge geven. Hij stelt den bokser in staat zijn tegenstander te treffen en had te tref fen ook, op een afstand, waarop deze met zijn roide slagen en grepen den vuistvechter niet bereiken kan. Daarbij loopt bij den reohten stoot de eigen hand geen gevaar, i bestuur de heeren Broekhuysen en Slu!- -zeman werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen, terwijl de heer Smeets met haast algemeene stemmen werd her kozen. Tot leden van de commissie erkende bonden N. Broekhuysen, voorzitter; ir. A. J. de Wilde (A. K. B.). H. D. W. van den Hoek (H. K. B.), M. de Leeuw (R. K. B.) en J. H. Ni)land-Visser (N. H. K. B.), leden; W. Keek (H. K. B.) en L. Burggraaf (Haarl. K. B.) plaatsverv. leden. Een commissie 2al benoemd worden, om rapport uit te brengen over de nood zakelijke wijziging in de compet:tie-in- öeeiir.g, die vooral in Noord-Holland fa taal dreigt te worden. De districtsvergadering voor Noord- Holland: zal plaats hebben te Amster dam op Maandag 23 Juli om 8 uur in „De Roode Leeuw". POSTDUIVEN. „DE BONTE DUIF" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag 15 Juli een wedvlucht van Lier af. Afstand 138 K.M., waaraan werd deel genomen met 107 duiven. De loslating had te 8 uur 5 min. plaats. De prijzen werden als volgt behaald: Adr. Heins le; F. J. Lourenburg 2e. 19e; P. Leurs 3e, 15e; J. Hartel 4e, 7e, 21e; J. J. van Staveren 5e. 9e. 12e. 13e. G. en Bosch 6e, 11e, 22e; R. Brakel 8e* 14e; Jan J. Lasschuit 10e. 16e; J. L. Heemskerk 17e, 20e; P. Banmnk 18e. Eerste duif te 10 uur 29 min., snelheid van 958 meters per minuut, laatste prijswinner te 10 uur 49 min. Eereprijs 2 aangewezen winnaar J. L. Heemskerk. Eerste bontgevederde duif wijmaar R BrakeL HAARL. POSTDUIVEXBOND Bovengenoemde bond hield Zondag 8 Juli een wedvlucht van Limoges af, af stand 768 K Mwaaraan werd deelge nomen met 398 duiven. De dieren wer den losgelaten 6 uur 20 min. De prijzen werden als volgt behaald: J. W. Radsma le, 17e; H. Stappers 2e, 15e, 30e, 58e; R. Slot 3e, 47e; M. Grif fioen 4e; J. Dorsman 5e, 26e; G. Molle- ma 6e, 28e; M. Mes 7e. 45e; G. Voor- ting 8e; J. J. Hart 9e, 10e, 37c; H. Vel- linga lie; J. van Duin 13e; H. J. Pet ter 12e. 50e, 62e; 70e; W. Spoor 14e; H. J. Haver 16e, 33e; H. Keenvolf 18e, 40e; 63e; P. Koning 19e; J.de Vries 20e, 36e, 48e; J. Klumper 21e, 38e, 44e; H. Lansdorp 22e, 73e; Sandiford en Co. 23e; P. de Wilde 24e; P. Martens 25e, 34e, 80e; B. v. d. Meer 27e; J. G. G. v. d. Meer 29e; H. v. d. Pol 31; A. Schiüten 32e; H. Fikkert Jr. 35e B. Roemers 39e; L. v. Bragt 41e, 65e, 79e; J. P. Fienstra INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON No. 10756 5 APEX STOFZUIGERS F. 90.- DOOR DE WARMTE 3&VANG&N Plotseling voelt gij U draaierig en niet prettig. Neem 42e; J. J. Petrle 43e, 69e; F. v. d. Veen 46e; P. H. Boeree 49e, 74e; J. Schaap 51e; H. Roosdorp 52e; J. G. Leurs 53e, 67e, 76e; A. van Zadel 54e; W. Keur I 55e; K. Paap 56e; J. Th. Bakker 57e; P. Vergers 59e. 77e; J. J. Doeglas 60a. 61e; J. C. Kroon 64e; W. Dorsman 66e; W. der Kinderen 68e, 75e; A. Dorsman 71e; C. van Meurs 72e; H. Boersma 78e. Eerste duif te 6 uur 1 min., met een snelheid van 1093 meters per minuut. Laatste prijswinner te 7 uur 57 min. DE SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Roosendaal af. De prij zen werden als volgt behaald: J. G. Kuperus le. 5e, 27e, 42e: C. Face 2e, 36e, 37e, 40e; H. Keerwolf 3e, 7e, 8e, 14e; B. v. d Meer 4c, 24e, 53e. 55e; J. Radsma 6e, 30e, 39e; H. van Es 9e. 18e, 71e; J. Zomerdijk 10e, 59e, 66e; J. Klum per 11e, 19e, 21e, 23e, 45e, 52e; D. Smit 12e, 41e; W. Klumper 13e, 29e, 35e, 54e; Th. Vink 15e, 16e, 2Ge, 28e; J. Kroon 17e, 32e, 57e, 68e; J. Vlotman 20e, 33e, 34e; P. R. J. Verkers 22e, 62e, 63e, 64e; G. Akkooy 25e; P. Martens 31e, 46e; 47e; H. Stappers 38e, 58e; J. Kuperus 43e; J. v. d. Linden 48e; J. Hommers 50e, 72e; J. Boogeart 51e; G. Koster 56e; Th. Veen 60e, 65e, 67e; M. Luyken 61e. W. Ger ritsen 69e; J. Paap 70e. Eerste duif 9.34.53; laatste duif 9.52.10. Verder een vlucht van Limoges af. De uitslag daarvan was: H. Stappers le, 2e 7e; H. Keerwolf 3e. 10e; J. Klumper 4e. 9e. lie; P. Martens 5e, 8e; B. v. d. Meer 6e. Eerste duif 6.32.30. Laatste duif 7.18.27. Een bezoek aan de grot van Capri. Het leven op het eiland. We hebben een victoria genomen met een flink mooi fazantkleurig paard er voor en we zijn gereden naar Capri naar de Piccola Marina of te wel de kleine ha yen in tegenstelling van de Grande Marina of groote haven die aan den anderen kant van het eiland ligt. Van Anacapri tot Capri den ge wonen weg, dan rechts afdalend in ve le windingen, langs villa's met terrazzi, witte zuilen en kolommen, schitterende blauwe regen en fel gekleurde gera niums. Een schitterend verwarmend zonnetje. Langs pensions, geen schreeu wende dingen als Op Scheveningen, maar rustig gehouden, langs, bijna over En gelsche missen, die couranten of boeken lezen al loopende, blauw bebrilde neus naar voren met volkomen verwaarloo- zing van de kansen voor levensgevaren, ook langs kittige jonge dingen vol mu ziek, die met hun badpak over den arm strandwaarts gaan. Wij stappen bij een kapelletje op een lage in zee vooruit springende rots en kijken naar het gekabbel der golven op, het strandje, het breken Op de rotskoppen, het gestoei en gescharrel op het zand, waar zonne baden genoten worden, het spelen met kleine platboomde vaartuigjes, die bij de minste aanleiding omsukkelen. Mijn koetsier komt me plechtig voor stellen een zeeman, bruin, gebronsd, blauwe trui, witte pet, openhartige snuit zooals trouwens velen, die met de zee, de stüte te maken hebben. Ik enga geer hem ons de groene en roode grot te laten zien; we stappen in zijn boot je, een zoontje van 8 jaar zal assisteeren. Als we buiten het allerkleinste ha ventje komen, blijkt de zoo rustig uit ziende zee toch ^.in of meer geagiteerd, dat veel erger Wordt als we de hoekrots van het eiland omgaan en ons in volle zee bevinden. We zien van uit de verte de arco natu- rale, twee betrekkelijk kleine geïsoleerde rotsen steil uit zee oprijzende; in een er van een soort poortboog. Een flink half uur roeien stevig aanpeuteren brengt ons bij den in gang van de groene grot. die, in te genstelling met haar zooveel beroemde re blauwe concurrente, een groote ren ingang heeft en ook een uitgang. De kleur van het water is inderdaad groen, groen zijn de rotsen boven ons, de golven klotsen zwaar en heftig tegen de randen, het schuimt en het bruist.. Op en neer. op en neer, vliegt ons bootje 3 menschenkind op een broos vaar tuigje te midden der kolkende, schut mende baren. Ik krijg respect voor mijn zeeman, dat stijgt als hij ons, gebruik makende van een gunstig moment, door den 2 meter breeden uitgang werkt, zonder dat onze boot met de rotsen in contact komt. Als oud-roeier kon ik dat apprecieeren. en ik zeg het hem ook. De roode grot kunnen we niet inkomen, dat is te gevaarlijk met deze hooggaan de golven, de kans om te pletter te loo- pen is te groot. Dus zien we daar van al. We wenden; dicht bij ons is een groote spleet, die telkens met water gevuld wordt: de daarin aanwezSge lucht, die dan r.t ei ontsnappen, veroorzaakt een brullende hoog spuitende fontein. Weer bestudeert onze zeeman de situatie, met een sprong zou ik haast zeggen, vliegen we den nauwen uitgang, nu ingang ge worden, van de groene grot weer in en bewonderen nogmaals het schouwspel. Het is oneindig woester oneindig groot- scher dan dat in de blauwe grot. die te tam lijkt achteraf. De laag wegval lende golven laten ons de diep onder water groeiende roode koralen z:en,i van plukken is onder deze omstandig heden natuurlijk geen sprake. Een klei ne plek buiten de eigenlijke kom heeft- hetzelfde zilverblauwe water als de blauwe grot. Dan wenden we ons weder zeewaarts, we babbelen nog intenser dan op onze heenreis, doch bereiken ge lukkig droog het rotsige strand, m welks onmiddellijke nabijheid de Engelsche kittige misses als zeenymphen rond dartelen. Onze victoria brengt ons stapvoets weer naar Ana Capri terug, voldaan over onze excursie. Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. 5 Dagen zijn we klim- gasten geweest op Capril de isola dl Capri we moeten er langzamerhand: over gaan denken dat we weer naar kikkerland terug moeten. We nemen onzen laatsten maaltijd, waarbij een landgenoote, een begaafde hoogstaande vrouw aanzit, die sinds vele jaren op Capri woont en mij allerlei locale bij zonderheden mededeelt. Hoe de oriëntalische bouw der huizen geschiedt? Men kiest zich een plek uit, men graaft ter plaatse een kelder door de steenen te laten springen met kruit; het uit het keldergat komende steenen materiaal dient voor den bouw. Dit ma teriaal de „pietra viva" wordt zoo gced mogelijk glad gekapt, op elkaar gesta peld met tusschenvoegen van kalk en later bepleisterd. Onder de metselaars specialiseeren zich zij, die zich toegelegd hebben op den bouw van ovale, vier kante en achtkantige gewelven, waarvoor eerst een houten onderbouw wordt ge maakt; op dien houten bouw die la ter wordt weggenomen wordt met het levende materiaal gemetseld. Werken met gewapend beton is op het eiland onbekend, ofschoon dit zooveel eenvou diger zou zijn. Hoe het met de algemeene ontwikke ling gesteld is? De eilandbewoners zijn over het algemeen dom, ze weten, op een enkele uitzondering na, niet eens waar Rome is. Scholen zijn er niet, hier en daar wordt nu eens in dit dan in dat huis wat onderricht gegeven. Toch heb ben de Italianen een goeden aanleg voor talen leeren, enkelen maken zich met graagte de gelegenheid ten nutte die zich soms voordoet om daarvan een en ander op te pikken. Over het alge meen vervelen dc Caprianen zich s avonds, er is geen theater, zelfs en dat zegt heel wat! geen cinema. De pastoor is de algemeene vraagbaak en toeverlaat; zij zijn steeds zelf immers van Capri geboortig, begrijpen het volk, kennen liet-, leven met hen mede. De tegenwoordige functionaris heeft veel en rijke eigen bezittingen, waarvan hij de opbrengst: wijn, olie, fruit, den ar men ten goede laat komen. Dit en nog veel meer vertelt ons onze landgenoote. Dan nemen wij afscheid van haar en van Anacapri, en rijden voor het laatst den langen kronkelweg naar beneden, naar de Grande Marina waai' de „Re- gina Elena" ons wacht, en aan welks' statietrap ons bootje ons en onze ba gage aflevert. Dan worden de ankers gelicht, we varen voorbij de steile rotsen, doen Sorrente aan. groeten voor het laatst den Vesuvius en landen weer in Napels. Een studie over het interna tionale gezelschap van ééndags-vliegen aan boord moet helaas achterwege blijven. Aan het station in Napels staat de luxe avond-trein, die ons in 3'/- uur naar brengen al gereed. TH.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10