H. D. VERTELLINGEN Uamiate STADSNIEUWS Laat je<f Lijmen SPLENDIGOL FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JULI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) 's Nachts door C. v. <L W. 's Nacht® zyn er kasteelen. die over dag niet te vinden zijn. Er zijn rozen tuinen, die 's ochtends ophouden te be staan, maar in den nacht leven en geu ren ze. Er zijn dan menschen, die nooit Iemand kent en waarvan niemand ooit gehoord heeft, en toch leven zü in de rozentuinen en de palelzen, als de maan schijnt, 's nachts. Er is een kasteeltje van oud porce- lein. Blank en fijn is het en het lijkt heel breekbaar. Maar iederen nacht be staat het. Zuilengalerijen en terrassen liggen er omheen en van boven is beeld houwwerk, dat als kant afsteekt tegen den donkerhlauwen nachthemel. De maan schijnt rond en blank, de schadu wen zijn grillig en donker en het por- celeincn kasteeltje staat daar te mid den van de uitgestrekte rozentuinen Overal groeien rozen, gele, rose en don- kerroode klimmen teger. de trappen op, groeien in perken, vormen bogen en prieelen. Hun zoete geur vervult de lucht en zij dansen heen en weer op den wind. In het kasteel woont Pierrette. Daar geeft zij 's nachts haar bals en partijen. Dan hangen er lampions en hun veel kleurig licht valt op het witte terras en het lijkt nu een wonderlijk mozaiek. Dan speelt er een zachte, opwindende muziek en uit de rozentuinen komen al die won derlijke menschen. eens door een artiest geschapen: pierrots, pierrettes en harle quins. Die gemaakt zijn in fantastische droomen en hier drinken en zingen en feestvieren, den heelen nacht door. Pierrette danst met Harlequin. Hij Js slank en knap in zijn wel sluitend ruiten pak, zijn driekante steek heeft hij onder zijn arm en zitn manieren zijn hoffelijk en bekorend. Pierrette luistert r aar zijn vleiende stem. drinkt met hem van den rooden wijn en vergeet Pier rot. Arme Pierrot, och waarom ben jc gemaakt om in den steek gelaten te worden? Je zit altijd maar stil met je guitaar en de maan en een zwarte pc3r op het schild van de kalender en altijd kom je te laat. En vanavond is Harle quin Jc voor, Pierrette luistert naar zijn vleiende stem en samen gaan zij der, tuin ln, dlc geurt en lokt. Het ls nacht. Dit Is een oude geschie denis, die zich even dikwijls herhaalt als de nacht. Harlequin is weggegaan en dwaze kleine Pierrette is heel alleen en verlangt naar Pierrot. Hij zal nu dansen op het kasteel van oud porce- leir., hy zal haar zoeken en zij Ls er niet. zy is den weg kwijt, zij wil nu zoo graag teruggaan, maar in dit deel van den tuin is ze nooit geweest. Tra nen rollen over haar wangen, ze schit teren als diamanten, maar Pierrette merkt het niet. En overal groeien ro zen, donkerroode. zwartroode bijna, zij maken haar bang en voorzichtig sluipt ze verder, tot ze op een plek komt waar het maanlicht bijna niet door kan drin gen, maar toch is het er licht op den grond. Want er groeit de kleine witte rozenstruik. Pierrette buigt zich er voor zichtig overheen, zij beschouwt die ro zen als een wonder, zoo teer en blank. Pierrot had eens gezegd dat zy er op leek, maar toen had zij gelachen en zijn zwarte poes geaaid. Maar nu plukt voorzichtig een kleine knop af. Hy straalt een zacht licht uit. dat haar misschien den weg zal wijzen op haar langen tocht. Maar ais de uren verstrijken verwelkt de roos, hy wordt vuil en slap. Ze strijk voorzichtig de blaadjes glad en ademt den geur in. Er is zooiets liefs en be kends in en dan is het of de kleine witt: roos wat vertelt, een boodschap van Pierrot, die hij zacht op zyn guitaar heeft gespeeld „Als je ver weg bent. zal ik je toch in de groote rozentuinen vinden, ver van het gewoel van de menschen. En daar zal ik wachten met mUn droomen over je. voor altyd. of voor een dag Pierrette". „Ik zal een kleine witte roos vinder, om naar mijn verlangen te luisteren. Misschien zal de wind je vertellen hos groot het is. En jij zult het hooren. hoe ver Je ook weg bent, Pierrette!" Zoo loopt ze door. Eindeloos schijnt het. De grond wordt modderig, ze zakt telkens diep weg en wordt er zoo moe van. De geur van de rozen om haar heen wordt bedwelmend en zwaar. Ze groeien dicht op elkaar, door elkaar geslingerd in grillige bochten. De koude wind waait haar gazen rokje tegen haar be enen en met moeite komt ze vooruit. Dichter en dichter wordt het rozenbosch. De doorns scheuren haar zijden schoentjes schrammen haar blanke armen met roo- de. bloederige streepen. Maar steeds loopt ze door, de kleine witte roos in haar hand geklemd Maar in het Oosten wordt het on- merktbaar langzaam lichter. De maan schynt nog, maar toch komt er een vreemd, grauw licht. Het is koud er nat, want overal ligt nu de dauw in rende, glanzende parels Maar Pierrett: ziet er niets van. Ze loopt door. aldoor verder, tot ze bijna niet meer voort kan Opeens blijft haar voetje haken achter een lange wortel van een rozenstruik, zy valt en het is of de grond onder haar wegzinkt. Bleek en roerloos ligt ze in het matte licht, de schemering bedekt haar met sluiers en de rozer. geuren om haar heen, 't Is heel stil alleen doet de wind soms de bladeren ritselen en een vroege vogel beweegt zich even. De lucht wordt lichter rozerood paarlemoer, totdat alles wegvloeit den morgen Maar niemand weet iets van het be staan af van de. geurende rozentuinen van Pelrrettes en Harlequins en hei. kasteeltje van oud porcelein, waar ze drinken en dansen en zingenEr zijn veel witte rozenstruiken op aarde, maar niemand kent de geschiedenis van kleine roos, die leefde en stierf voot eon liedje van Pierrot als de maan schynt, 's nachts. EXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Aan de Middelbare Technische school te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeellng Bouwkunde: de heeren W. A. Couzy, Amsterdam, J. B. Geyl en W. Ph. van Harreveld, Haarlem, W. H. J. Hoosemans, Sant poort, E. Lohmann, Amsterdam, J. P. van Nes. Boskoop. J. Ie Poole, Leiden. J Sluys, Amsterdam. Afdeellng Weg- en Waterbouwkunde: de heeren W. van den Burg, Bloemen- <ual, J. W. A. Coppée Ruurlo. A. A. C Janssen. Santpoort. J Poen, Haarlem D, C. P. Schuit, Leiden. P. H. Smüt, Haarlem, J. P. Stokfleth, Amsterdam, A. TJ. van Veen, Sneek. Afdeellng Werktuigbouwkunde: de heeren R. Baars, Leiderdorp, H. Bak ker Heiloo. A. van der Bliek. Bever wijk; H Blok, Ittersum; W. A. Brandt, Overveen; E. N. C. Brantjes, Haarlem; D. C. J. Bruinshorst. 's Gravenhage; P. Bruyn, Abbekerk; H. W. A. Clasener 's Gravenhage; H. J. Cornelisse, Haar lem; A. Crama, Leiden; J. G. Gack- statter, wyk aan Zee; B. H. Gimberg, 's Gravenhage; H. L. A. Gimberg, Rys- wyk; G. Holtkamp, 's Gravenhage; C. Houttuin, Oosterbeek, P. E. Hutte, Haar. lem; J. Jonker, Alkmaar; W. J. Kerk hoven, J. J Kotte, P. Kwantes. Haarlem; J. Pennock, 's Gravenhage; H. van 't Sant, Amsterdam; A. Swagerman, L. W, Tazelaar, 's Gravenhage; F. W. Ver- sterre, Haarlem; H. J. van Waveren. Hillegom; C. J. J, van wyk, Haarlem. Afdeellng Electrotechniek: de heeren Chr. L. Bal jé, IJmuiden; H. van Bcrselen, J. van Buuren, Haar lem; H. J. van Daalen, Aerdenhout, Chr. L. Emmeriks, Haarlem; J. de Haas. 's Gravenhage; J. Hagenaar, Haarlem, J Chr. H. Hoeke, Overveen. A. G. de Jager Aerdenhout; H. J. Jesse, Lecden; P. Jonges, Haarlem; J. G. Jüncker, 's Gravenhage; P. Krabbendam, Hoofd dorp; Th. Kumpe, Haarlem; J. A. G. Leyerzapf, 's Gravenhage; L. W. v. d. Muyzenberg, Soest; C. J. Prins, IJmui den; G. C. Reitsma, Haarlem; N. H. Schenk, Haarlem; A. F. Sipman. Alk maar; J. Timmerman, Zwaag; J. Ph. Vogel, Hilversum. afdeellng Scheepsbouwkunde: de heer H. J. Schepman, Kampen. KINDERHUIS TE HEEMSTEDE. Begin September openen de heer en mevrouw C. Jacobs en J. F. Jacobs Ariëns (leerares in kinderverzorging en opvoeding) een kinderhuis aan de Pieter de Hoogstraat te Heemstede, zoowel voor oudere kinderen als voor zuigelingen. Ouders die door vacantle, ziekte of om andere redenen tijdelijk een tehuis voor hun kinderen wenschen, kunnen van deze inrichting gebruik maken. By het huis behcort een groote tuin in de onmiddellijke nabyheld van Den Hout. Er is een kleuterklasje voor de kleintjes aan huis en Montessori- en Lager Onderwys in de buurt. PERSONALIA. - Voor de te 's-Gravenhage gehou den examens van de Kon. Ned. Toon- kunsbsnaarsvereeniging, slaagde voor het theoretisch examen mejuffrouw Nellie Jager, leerlinge van de muziek school van de Maatschappy tot bevor dering der Toonkunst afdeellng HSaar- lem, uit de klasse van den heer Lürsen. De handelsreiziger die, daar de lift defect is, zes verdiepingen heeft beklommen om een nieuwen klant te bezoeken en tenslotte op diens deur een bordje ziet: Aanbiedingen uitsluitend schriftelijk" HAARLEM'S TOONEEL. p L J "J* j? JS| HET PROGRAMMA VOOR HET j VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1249 A.S. SEIZOEN. Haarlem's Tooneel houdt een alge- raeene vergadering op Vrydag 7 Septem ber. De agenda vermeldt liet uitbrengen der Jaarverslagen en bestuursverkiezingen Aftredend zijn de heeren J. Smit, H. Ph. v. d. Horst en C. C. G, J. Hezemans, die zich herkiesbaar stellen. De heer J. v. Halem heeft als bestuurslid be dankt, zoodat in dien vacature moet worden voorzien. De secretaris de heer Ch. Boeree was om gezondheidsredenen genoodzaakt zyn functie tydelijk neer te leggen Hy wordt vervangen door den heer C. C. G. Hezemans. In het a.s. seizoen zal de vereeniging haar 10-jarig bestaan vieren. Het be stuur besloot ter gelegenheid hiervan een tooneelvoorstelling te doen geven door een eerste klas beroepsgezelschap In het komende seizoen staan op het programma: 4 of 5 tooneelvoorstellin- gen, waarvan 1 voorstelling door een eerste klas beroepsgezelschap. 2 eerst 3 klas Cabaretavonden, 1 Klen-avond, Dansavonden en 'het groote H. T - Mi-Caréme. WERK VAN KLEUTERS. Een aardig ten toons tell Ink Je werd Zaterdag gehouden in het oude ge bouwtje van het voormalige Barbara Gasthuis aan de Jansstraat. Was dit vroeger bestemd Voor hen, die van het leven afscheid gingen nemen, de oude besjes, thans komen er alleen heel jonge menschen, kleuters, die voorbereid wor den voor het schoolleven. De openbare voorbereidende school van mej. Heiloo is er gevestigd. De tentoonstel ling gaf een overzicht van het werk der kinderen en demonstreerde, wat er be reikt kan worden met de beide leer methoden, die thans toegepast worden, nJ. de arbeid onder leiding en het vrije werken. Daar waren aardige voorbeelden van te zien. Allereerst in het klasje der allerkleinsten, van 31 jaar, waar het tentoongestelde nog dikwijls van hulpe loosheid getuigt, die echter verdwynt, waar de leidende hand van de onder - wyzeres kenbaar is. Knippen en plakken deen de kinderen het liefst, en die voorliefde wordt niet tegengegaan, maar gezorgd wordt, dat het spelen ook leeren Ls, zooals Van Alphen het in zyn tyd al constateerde. Ouderwetsche methoden hebben daar'oU grootendeels afgedaan, zoowel Fröbel- als Montessori-denkbeelden vinden hier toepassing. Verschillende leermiddelen waren bij het tentoongestelde gelegd. De evolutie in het werk werd duidelijk by een bezoek aan het tentoongestelde van de klas van 45 jaar en nog meer by die van 5 tot 6 Jaar. De klei-fi- guurtjes hebben bewuster vorm ge kregen, de teekeningen zyn vaster van iyn. De kinderen kunnen al modellen in klei maken, zy het ook met hulp van de juffrouw. By het vrije werk, waarvoor 's middags gelegenheid ge geven wordt, kemt het al tot heel aardige scheppingen en vondsten. By dezen vi-yen arbeid is alles overgelaten aan eigen verbeelding en initiatief en eigen vaardigheid, en wat daarvan het resul taat was leverde wel het interessantste deel van de tentoonstelling op. Voor de ouders en belangstellenden moet bet een groot genoegen zyn geweest kennis te maken met de wyze waarop de kleuters worden beziggehouden voor zy naar de „groote school" gaan. DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT (Nadruk verboden) DE PLANNEN VAN „JACOB VAN LENNEP". MEDEWERKING VAN HET BEROEPSTOONEEL. De Kon. erkende tooneelvereeniging „Jacob var. Lennep" heeft reeds voor- lcopige plannen gemaakt voor het seizoen 1928—1929. Deze plannen hebben in afwyking by het vorige jaar, nogal eenige wyzi- ging ondergaan, daar het bestuur thane, r.aast het dilettantentooneek ook een plaats heeft ingeruimd voor het beroeps- tooneel en cabaretkunst, waarvoor le klas gezelschappen en artisten zullen worden uitgenoodigd. Ook Terpsichore de Muze van den dans, is zeer zeker niet vergeten. Een schema van het programma ziet er alsnog uit: October, Tooneelvoorstelling met bal; November, Cabaretavond- met dansen en een Tooneelvoorstelling; December. Bal met attracties. Januari, Cabaret avond en een Tooneelvoorstelling; Februari, Balmasqué, Maart Dans avond; April Slotavond. Tooneelvoorstel ling met bal; Juli, Zomerfeest. Verder ligt het nog in de bedoeling buiten het programma om voor de leden met hun introducés extra kunstavonden te organiseeren waar zy tegen een mi nimum bedrag -toegang kunnen verkrij gen. De Contributie-regeling werd ook herzien. Dinsdag 24 Juli a.s, heeft de alge- meene vergadering plaats, waar o.a. de jaarverslagen worden uitgebracht. Voorts worden bestuursleden gekozen. Er treden af J. H. Coert, E. Mey-erink, H. J. J. v. Zandbergen, J. Inpyn en M. van Halst Deze stellen zich herkiesbaar behalve de twee laatst genoemden. In die twee vacatures zyn als dubbeltallen gesteld M. C. Kloet en H. Nimus en F. H. Meyer en M. Dekker. Behalve de aftredenden zyn candidaat gesteld W. Rooze, C. H. Smit en J. Veenstra. Voorts heeft Jacob van Lennep-een zomerfeest georganiseerd op Donderdag 28 Juli a.s en wel in den tuin van Kraantjelek. Medewerking wordt verleend door het cabaret-ensemble H. K. B. (dat de suc- cesnumers „Paardendressuur* en ,.Ge- lukspoppen' opvoert) en de heer G. Drogtrop, tenorzanger. Ook zullen er ommegange met muziek gehouden wor den. Voor vervoer per autobus wordt ge zorgd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 60 CENTS PER REGEL. GR.HOUT3TR;IOI-I03 1111111 51-103 nERZ^SCHE y-THIFI 1 TAPIJTÉN V. I nltL ALLE SOORTEN „HET VOLK" OVER DE MIJNRAMP. EEN FOUT BIJ DE ORGANISATIE? Zoolang het onderzoek door het Staatstoezicht in de mijnen, ingesteld naar de oorzaak van de ramp in staats- myn Hendrik niet is geëindigd, kan men moeilyk reeds beschouwingen over de oorzaak en wat er aan vast zit hou den, te meer, daar de gang waarin de ontploffing plaats vond nog over een lengte van ruim honderd meter géheel versperd is en men de plek des oriheils nog niet heeft kunnen bereiken. In een uitvoerig artikel in het Volk over de ramp en de waarschijnlijke oor zaak lezen wij onder andere het vol gende: ,X>e groote vraag, welke zich naar voren dringt is, hoe dit ongeluk kon ge beuren. In mynwerkerskringen, waar wij hedenmorgen omtrent deze zaak in formeerden, was men niet verwonderd, dat hier een ongeluk heeft plaats ge had-. Reeds meermalen waren by den Alg. Ned. Mynwerkersbond waarschuwingen binnengekomen tegen de roekelooze wU- ze, waarop gewerkt wordt en de onhoud bare toestanden, die hier heerschen en waaraan de arbeiders te kwader ure ten slachtoffer moesten vallen. De ramp van Vrydag heeft zidh af gespeeld in opbraak 103, welke men be zig was te maken. Deze was nog niet geheel voltooid en het was dan ook vol gens het mynreglement verboden er te schieten. Nochtans was reeds voor 4 dagen order gegeven aan den schiet- meester om hier te schieten, doch dit werd door dezen geweigerd, omdat de post vol „Slagwetter" stond. Ook de toegangen waren zooals te begrypen is, door dit slechte gas vergiftigd. Hoe de aanwezigheid van het gas is te verkla ren, is op het oogenbük nog niet met juistheid uit te maken, doch zeker is. dat slechte luchtverversching de oorzaak is, dat de circulatie niet op de juiste wijze heeft plaats gehad. De vraag is thans, wanneer de schletmeester niet geschoten heeft, hoe de menschen van den post aan de patronen en het schiet- apparaat gekomen zyn. En wie hun daar toe opdracht heeft gegeven. Of hiervan ooit de oplossing gevonden zal kunnen worden, is zeer twijfelachtig, daar ver- moedeiyk niemand van de ooggetuigen de ramp overleefd heeft". „Reeds de vorige week had een voor aanstaande in de beweging der myn- werkers gezegd: Als dat zoo door gaat zal je zien wat er gebeurt". „Overigens valt dit treurige ongeluk geheel terug te brengen tot het dryf- systeem dat in de mijnen heerscht. Im mers de morgendienst was reeds geheel vertrokken, behalve de vier man, die thans nog bedolven zitten. Deze zyn achtergebleven en moeten dus over him tyd gewerkt hebben uit vrees dat zij an ders de productie niet gehaald zouden hebben. Zij hebben dus eigenlijk in hun eigen tyd geschoten, waarvan het ge volg is geweest dat de binnenkomende ploeg het slachtoffer is geworden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 60 CenU per regel. Tenslotte zy er nog op gewezen dat de toestand op de myn „Hendrik" min der slecht is, dan op andere my-nen, in zonderheid op de mijn „Emma". Wan neer hetgeen zich gister heeft afge speeld op de myn „Emma" was gebeurd, dan zou dit niemand die hier ter plaatse bekend is verwonderd hebben. Feit is, dat de myn .Hendrik" slechter is, het gesteente is erg brokkelig en de school gashoudend.'". WINKELSLUITING. B. en W. doen tc weten, dat door den Raad dier gemeente in zyne vergadering van 13 Juni 1928 no. 31 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wyziging der veror dening op de winkelsluiting. Artikel 1. In art. 9 tweede alinea wor den tusschen „levering aan" en „zieken huizen", ingelascht de woorden „binnen komende schepen,". Artikel 2. In art. 16 worden achter .geopend te hebben" ingelascht de woorden „door middel van een automaat of" en aan het slot toegevoegd de woor den „te koop aan te bieden of af te le veren". Artikel 3. In art. 17 tweede alinea wor den tusschen „ten aanzien van" en ..benzine" ingelascht de woorden „win kelwaren rechtstreeks bestemd voor bin nenkomende schepen, van". VTSOHLIEFHEBBERS. Door een Haarlemsch agent van politie en een Ryksveldwachter zyn in den nacht van Zaterdag op Zondag te half drie te Spaarndam aangehouden twee personen, die bezig waren een fuik te lichten, die hun niet toebehoorde. Zy zyn in arrest gesteld. DIERENBESCHERMING. De vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstre ken houdt Woensdag 18 Juli as. haar jaarlijksche algemeene vergadering te Haarlem. naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP 19) Roodnek wendde zich tot Jerry en maakte een beweging met zyn duim: „Breng hem weg en geef hem een cel voor den nacht", zei hy. „Ryden zond-er rijbewys, onwettig bezit van een taxi., dat is genoeg om hem vast te houden. Misschien wil de hoofdcommissaris hem morgenochtend in verhoor nemen; houd hem dus strikt afgezonderd, be grijp Je?" HOOFDSTUK 12. Als Je den volgenden morgen Mr. Schermerhorn had gezien, terwijl hy het kantoorgebouw van Schermerhorn. Schuyler Bralthe binnenging, zou Je op hei eerste gezicht geen verandering in hem hebben kunnen ontdekken, zoo smetteloos waren zijn rok en broek, zoo onverschillig zijn houding van meerder heid boven geheel zijn omgeving. De oude knecht had do deur voor hem ge opend met een diepe buiging en een eerbiedig: ..Goeden morgen. Mr. Scher merhorn. hy bracht hem ndav de parti culiere Uft cn liet hem daaruit gaan met een even diepe buiging. En je zou ge dacht hebben, dat Mr. Schermerhom de troonzaal binnentrad zyn kronings-attri buten neerlei op de gebeeldhouwde tafel alsof er hoegenaamd niets gebeurd was. Maar toen hy naar zyn bureau ging en plaats nam. zou je toch iets bemerkt hebben, een schaduw van ontstemming, iets als verontwaardiging, zooals mis schien op het gelaat van een Buddha- priester zou te zien zyn, die vreest, dat de tempel ontheiligd is. Tweemaal, terwijl hy zyn post door zag. schudde hy het hoofd en toen hy den laatsten brief gelezen had, waarna hy alweer zUn voorhoofd fronste, schelde hy Ricketts. „Binnen", riep hy. zoodra er geklopt werd en Ricketts kwam vlug naar bin nen stappen, verwonderd, dat Mr. Scher merhorn hem niet op de mat had laten wachten. „O ja. ben jy het, Ricketts", zei Mr. Schermerhorn. .Jawel, mijnheer". ..Ik heb vanmorgen opgemerkt, dat sommige van de jongelieden in de tee- kenzaal waren aan 'thmbabbe len. in plaats van te werken. Ikhm zou graag zien. dat er beter toe zicht was". ,Jk dank u, Mr. Schermerhorn. dat u er over spreekt» Ik werd opgehouden aan de telefoon, maar ik zal zelf met de jongelui er over spreken. Om de waar heid te zeggen", ging hy voort, een beetje onrustig zich nu eens op den eenen voet, dan op den anderen voet balanoeerend, „er is in den laatsten tyd niet veel werk om ze bezig te houden. By Masters, Peltier Swann gaat het anders toe. Eerst de Payson Galeryen. dan de restauratie van St. Georges, dan ce Therminal en nu heb ik juist per te lefoon vernomen, dat kolonel Baker be sloten heeft hem do nieuwe Bank-ge- bouwen ook te gunnen". Mr. Schermerhorn deed zyn best om niet ineen te krimpen, maar hy moest zyn hand over het voorhoofd leggen, om zijn verwarring te verbergen. ..Natuurlyk als wy het Palmalee-Villa park krygen. hebben wy voor de ko mende jaren werk genoeg", ging Ric ketts voort, „en dat is heelemaa! in uw branche, mijnheer, als ik het zoo eens zeggen mag een heele stad in moder nen styi en geen kosten te ontzien, zoo- als ik meen begrepen te hebben". „O, ja, dat is juist, waarom ik je heb ontboden, Ricketts. Ik heb van morgen een brief ontvangen van Mr. Palmalee. dat hy tegen cien uur zal komen om de plannen r.a tc zien voor dat villapark. Heb Je alles gereed?" „Ja. mynheer, schetsen, plannen en een aantal mooie perspectieven. Zal ik ze hier brengen?" „Alsjeblieft. Dat ls alles. Ricketts. ik denk je!" Toen de chef vertrokken was, stond Mr. Schermerhorn op en ging naar het raam. waar hy uitzicht had op een reus achtige wolkenkrabber, die ten zuiden van een paar huizenblokken verder zich verhief: de Chewly-gebouwen, waar Masters, Peltier Swann de twee hoog ste verdiepingen in gebruik hadden. Mr. Schermerhorn mompelde iets bin nensmonds en dan half aarzelend, half orgeloovig kwam hy terug op die vraag, die ieder van ons wel eens besluipt als wy lang genoeg leven: „Zou ik oud wor den 1" Ricketts kwam terug met de ontwer pen voor Mr. Palmalee en legde ze op de tafel. .Apropos. Ricketts", zei de architect, naar den lessenaar gaande. „Ja. mynheer?" „Je had beneden een jongenman in de teekenzaalWitby, meen ik of zoori onmogelijke naam...." ..Witby, Jawel, mynheer. Hy is van ochtend niet gekomen". ..Neen", zei Mr. Schermerhorn kortaf, en hU zal ook niet terugkomen. Hy is ontslagen". Jc kunt je Ricketts' nieuwsgierigheid voorstellen, maar liij was niet voor niets twintig jaar by Mr. Schermerhom werk zaam geweest. Daarom zei hy alleen maar: „Best. mynheer, ik zal iemand anders voor hem aanstellen, zoodra wy voldoende werk hebben". 1 „Juist, Ricketts. ik dank je". Hy ging terug naar het venster en stond daar een langen tijd uit te zien, zoo ongeveer als Lode wijk XVI eens stond te kijken naar de dreigende wol ken boven Parys, toen Mr. Palmalee werd aangediend. „O, hallo, Percy", zei Mr. Schermer horn, toen Ricketts üe deur voor den bezoeker opende, „kom binnenJe hoeft niet te wachten. Ricketts ik zal wel schellen, als ik je noodig heb". Mr. Palmalee kwam binnen zyn stok om een arm gehaakt en ging ritten op een hoek van den koninklijken lesse naar, en als je hem gezien had zou het je getroffen hebben, dat evenals Mr. Schermerhorn, Mr. Palmelee geboren was om deftige kleeren te dragen. Maax als Mr. Sche:merhoro steeds majestueu- ser er had uitgezien, was Mr. Palmalee magerder en taaier geworden, met die eigenaardige gelaatskleur en vorm van be enen die worden opgemerkt by men schen, die veel te paard zitten. Hy was zeer groot en een beetje gebogen in de schouders en achter op zijn hoofd droeg hy een van dis Derby-hoeden, die aan wapensmeden als model kunnen dienen voor helmen. En als je verneemt, dat hy slobkousen droeg, alsof hy er niet van bewust was en een witte anjelier, alsof die in zijn knoopsgat gegroeid was, dat hy grijs was boven zyn slapen en zwart boven de oogen, krijg je zoo"n beetje idee ran den patriciër, die zich had ge- heschen boven op den lessenaar van Mr. Schermerhorn en nu met zyn stok tegen zyn schoen tikte. „Zijn de ontwerpen gereed?" vroeg hy. „Ja, Percy. Ik heb hier iets voor je, iets heel moois, naar ik meen. Iets in den styl van het kleine Tria non. Dat heb je natuurlyk gezien en.... hmje kent die aardige geschiede nis". „Goede oude tydenniet waai-?" Mr. Palmalee nam de schetsen op en keek er zonder veel belangstelling naar. Die vleugel", zei hy, „moet die soms als stal dienen?" „Natuurlyk niet". „Toch geen kwaad idee als het zoo was. Ik sprak onlangs met Raymond Peltier en hy maakte gewag van zoo iets. Hy zei dat het in Frankrijk niets ongewoons is, als men alles by elkan der heeft onder één dak. Het lijkt toch wel een beetje gek. weet je, als je des morgens uit je raam kykt en je ziet de paarden die op den binnenhof Je staan te bekyken". „Me dunkt, dat is niet deftig", zei Mr. Schermerhorn, die onwillekeurig het voorhoofd had gefronst, toen Pel tier's naam werd genoemd. ..O, ik weet het niet", antwoordde Mr. Palmalee onverschillig. ..Er zyn paarden die deftiger rijn. jian de menschen aan wie ze behooren", £Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6