BUUENLANDSCH OVERZICHT CHOBOTRA HET ANTI-OORLOGVERDRAG. MEXIKAANSCH MINISTER AFGETREDEN. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 24 JULI 1928 Japan en China. De kabinetscrisis in Joego-Slavië. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Toen te Genève onlangs overeenstem ming was bereikt betreffende zaken van in- en uitvoer, vestigde de Nederlander, die de besprekingen had geleid, oud- mirrister Colijn, er zeer terecht de aan dacht op, «lat men nu wel tot een over eenkomst was geraakt, maar dat die overeenkomst nu ook door do verschil lende landen moest geteekend worden. Zoo ongeveer staat het nu ook met Kellogg's anti-oorlogsverdrag. De ver schillende staten hebben hot aanvaard Duitsehland het eerst. Japan het laatst. Engeland vooral na veel weifeling. Op deze aarzeling, niet alleen door Groot- Brittannic getoond, vestigde Idoyd Geor ge onlangs in eon redevoering de aan dacht en hij scheen in de practische uit werking van het pact niet zoo bijzonder veel vertrouwen te hebben. „Het is", zei- de hU, met een van die humoristische en origineele vergelijkingen waarvan deze Welshman het geheim bezit, „eerst door de diplomaten van alle kanten on derzocht met een voorzichtigheid als hadden zij met een ratelslang te doen. De- diplomaten hebben hot verdrag vervolgens vastgebonden met een be hoorlijke lioevcelheid reserves en nadat zij er het vergif aan hadden ontnomen, dat het volgens hun idee bevatte, heb ben zij het in een glazen kastje gezet. Dc staatslieden van Europa kunnen zich thans beroepen op een nieuw bewijs van hun bekwaamheid in het maken van verdragen. Wat het werkelijk nut van het verdrag zal zijn, kan eerst blijken als het in derdaad gevolgd zal worden door een vermindering van de bewapening". Inderdaad: op dit laatste komt het eigenlijk aan. En nu is het wel eigenaar dig dat er thans, tegen den tild waarop de onderteekening te Parijs zal plaats hebben (als er geen kink in den kabel komt) berichten opduiken dat de Ame- rikaansohe Senaat het verdrag niet zou goedkeuren. Laat ons hopen dat zU. die deze be richten tegenspreken en ze ongegrond noemen, gelijk hebben. Maar eenigszins eigenaardig doet toch wel de mededee- ling van dc Chicago Tribune aan.: „dat het nieuwe verdrag geen verandering in de Amerllcaansche bewapeningspolitiek zal brengen". Een protest van Japan. Volgens telegrammen uit Tokio heeft de Japansche regeering tegelijk met een waarschuwingsnota aan den dictator van Mandsjoerije, Tsjang Hsoe-liang, door bemiddeling van den Japanschen gezant te Peking bij de Nanking-regee- ring geprotesteerd togen de opheffing van het Ja/pansch-Ohirveesohe verdrag. In de nota kondigt Japan scherpe maat regelen ter bescherming van zijn rechten en belangen aan. Tsjang Hsoe-liang heeft den elsdh van Japan, geen onderhandelingen met de Nanking-regeering te voeren over de vorming van een unie. aanvaard. Zondag heeft hij aan Tsjang-Kai-sjok een te legram gezonden, waarin hil mededeelt dat hij door de interventie van de Ja pansche regeering gedwongen is de on derhandelingen over een overeenkomst tusschen Zuid- en Noord-China af te breken. Den wensch den vrede te hand haven en tot eenheid te komen blijft hij evenwel koesteren. Tsjang Kal-sjek zou hierop Tsjang- Hsoe-liang verzocht hebben de be moeiingen voor den vrede en de een heid van het Chineeschc volk voort te zetten. De Japansche gezant Josjizawa ver klaarde in een onderhoud met een journalist, dat Japan een behandeling van zijn onderdanen volgens de Ohinee- schs wetten niet rustig kan aanzien. De gezant voegde er aan toe. dat wanneer de regeering te Nanking de aangekon digde maatregelen zal doorvoeren, ern stige gevolgen te vreezen zijn. Fel tegenstander van Obregon afgetreden. De minister van Arbeid. Moron es, heeft bij president Calles zijn ontslag inge diend. Het besluit was in overeenstem ming van de desbetreffende instructies van de centrale commissie der Mexi- caansehe Arbeiderspartij. De leider der aldeeling voor legerbenoodigdheden Cas- ca, en de leider der regeeringsdrukke- rijen, Moneda, zijn eveneens afgetreden. Morones behoorde sedert lange jaren tot een der felste tegenstanders van den vermoorden president Obregon, in ver band waarmede dan ook reeds geruch ten de ronde deden, dat hijzelf bij het plegen der daad de hand in het spel zou hebben gehad. In verband met zijn aftreden legde de minister een verkla ring af, waarin hij betoogde, dat hij. Casca en Moneda. hun functie hebben neergelegd, ten einde lederen schijn te vermijden, „dat aan de handhaving der solidariteit in de revolutionnaire ge meenschap door ons aanblijven hinder palen in den weg zouden worden ge legd". Calles of Saenz President Kolonel Topete, de leider der Obregon- partij verklaarde tegenover een vertegen woordiger van de „Associated Press", dat gedurende de eerstvolgende twee jaar hetzij president Calles of anders Aaron Saenz, de gouverneur der provincie Nue- va Leon, het bewind op zich zal nemen. Topete was voorts van oordeel, dat het aftreden van Morones op de verkiezings campagne een kalmeerenden invloed aal uitoefenen. Waarschijnlijk zou de beslis sing over de voorloopige aanvaarding van het presidentschap op l September tijdens do (herfstzitting van het Congres vallen. Vermoedelijk zou men hoewel de aanhangers van wijlen Obregon Saenz als een volstrekt geschikte persoonlijk heid beschouwen, Calles verzoeken de functie van staatspresident te blijven waarnemen. De Duitsche herstel verplichtingen. Poincarê had ln het ministerie van Fi- nanciën opnieuw 'n onderhoud met den agent-generaal voor de schadeloosstel lingsbetalingen Parlcer Gilbert. Zooals gemeld, vertoefde de agent-generaal de laatste dagen te Dlnard. waar hij bespre kingen met den Amerikaanschen minis ter van Financiën. Mellon, heeft gevoerd. Naar men in Parijsche politieke krin gen verklaart, hebben de besprekingen betrekking op de herziening van het Da- wesplan en de definitieve vaststelling der Duitsche herstelverplichtingen. Bijna 300 woningen verbrand. Uit Warschau wordt gemeld: In het district Pulavy van Congres-Polen zijn de gehuchten Bobrownickï en Pod- wierzbie afgebrand. De vlammen ver nielden 293 woningen. De opdracht aan Hadzjitsj mislukt. Generaal Hadzjitsj heeft aan den ko ning medegedeeld, dat hij de hem ge geven opdracht tot vorming van een neutrale regeering teruggeeft. Daarmede is de poging, een compro miskabinet tusschen Serviërs en Kroaten te vormen, als mislukt te beschouwen. Men zal thans trachten, op den grond slag van de oude regeeringscoalitie een arbeidsregeering te vormen, die met de oude Skoepsjtina verder regeeren zal. De Koning zal hedenmiddag de partij leiders na elkaar in audiëntie ontvangen. Als candidaat voor het minister-pre sidentschap wordt de leider der Sloveen- sche katholieke volkspartij dr. Koros- jetz genoemd. Drooglegging van Leningrad. Onlangs meldden wü reeds, dat het gemeentebestuur van Leningrad beslo ten had tot een gedeeltelijke droogleg ging van de stad, vooral van dat gedeel te, waarin de eigenlijke arbeiderswijken zijn gelegen. Dat deze maatregel wel noodig was, blijkt uit een bericht van den Leningradschen correspondent van de „Izwestya", waarin wordt medege deeld. dat de bevolking in het afgeloo- pen jaar meer dan 100 millioen roebel voor spiritualiën heeft uitgegeven. Ruim 113.000 personen werden d«x»r de politie in beschonken toestand straat aangetroffen en naar het bureau overgebracht, om daar him roes uit te slapen. Circa 300 menschen zijn ten ge volge van drankmisbruik overleden. De actie voor drooglegging is voor een niet gering gedeelte van de vrouwen der arbeiders uitgegaan, die er over klaag den. dat haar mannen na den arbeid in geheime kroegen verdwenen, die zich in de buurt van de fabrieken bevinden, Men heeft thans besloten om ruim hon derd bierhuizen en wijnlokalen te slui ten. Voorts wordt er een campagne ge voerd om de uren, tijdens welke sterke drank mag worden verkocht, te beper ken en voor de rustdagen een tapverbod af te kondigen, daar juist Op die dagen Leningrads bewoners zich op ongeloofe- lijke wijze aan allerlei alcoholica te bui ten gaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. XftB bij verkoudheden en rheumatiek Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 ets. MUZIEK. BOND VAN ZANGVEREENIGINGEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN CONCERT IN HET BRONGEBOUW We waren ditmaal gelukkiger dan op 3 Juli, toen het concert wegens val lende regendrupjes geen doorgang vond Zelfs werden we nog aangenaam ver rast door de mededeeling op het pro gramma dat ook het mannenkoor „Pro za en Poëzie" in strijd met reeds gelan ceerde berichten alsnog zijn medewer king zou verleenen. Evenwel: óe vreug de bepaalde zich tot het lezen van deze mededeeling in het programma, want het koor, waarvoor sinds den laatsten wedstrijd zulk een bijzondere belangstel ling bestond, betrad den vloer der mu ziektent niet, mtór stond die plaats af aan een viertal zangers, die het bekende Haarlemsche mannenkwartet „Euphonia" vormden. Verder had ook nu weer het koor uit Santpoort „Vox Humana" zich den tocht naar Haarlem getroost, even wel zonder zijn dirigent Joh. Brands, die alreeds met vacantie was. Een der bestuursleden van het koor (men kent de onbegrensde goedwilligheid dezer fac totums o-m. van wandeltochten en an dere buitengewone feestelijkheden) had zfCh hereMverfflaard, de pteate van den dirigent te willen vervangen en zoo zorgde hij, met Willem Hespe voor .Po lyhymnia" Nico Hoogerwerf voor „Cae- cilia" en J. A. Meng voor het sympho- nie-orkest „Euterpe" voor een ordelijke afwerking van het programma. Men hoort algemeen, dat er voor den dirigent van een vocaal ensemble een groot risico bestaat, als hij in de bui tenlucht zijn koor opstelt. Dit geldt even zeer voor den hoorder, met dit onder scheid evenwel, dat deze de plaats van waar hij luistert, kan wijzigen naar wil lekeur. En nu is het opmerkelijk, onder welk een verschillend aspect zich de klank van een koor voordoet, zoo men op verschillende plaatsen zich te luiste ren zet. Toen ik b.v. bü het koor Poly hymnia stond buiten het hek van den tuin, aan de oostzijde waar zióh de mees te luisteraars verzameld hadden, was de samenzang buitengewoon te prijzen, want hier was de ideale verhouding tus schen vrouwen- en mannenstemmen. By het daaropvolgend koorwerk koos ik de plaats tegenovergesteld aan de vo rige, aan de Westzijde aizoo van de tent, doch in den tuin, om de afstanden ongeveer even groot te houden. En zie, het was alsof een geheel ander koor op het podium stond. Van samenzang was nu weinig te merken, wijl de klank der mannenstemmen ditmaal slechts was te gissen. Vanaf deze plaats noorde ik ook het groote mannenkoor Caecilla, jam mer genoeg thans gereduceerd tot op bijkans de helft van het aantal zangers dat zich op het concertpodium doet hoo- ren. En hoewel er bij het uitgevoerde tweetal koorwerken, het fijne „Ménés- trel" uti Boieldieu's .Ja dame blanche" en het veeleischende „Vexilla Regis" van Neumann mooi detailwerk viel te waar- deeren, zoo was het ditmaal voor ons toch niet het mooie mannenkoor Caeci- lia, waarvan wy naast het mooie stem- menmateriaal zoozeer de kunst van kleuraaribrengen en den superieuren sa menzang waardeeren. Waar er in deze omgeving zoovele in vloeden zich doen gelden waarmee men in de ideale verhoudingen der concert zaal geen rekening heeft te houden, lijkt mij een gedetailleerde bespreking der onderscheidene koorwerken, die tot uit voering kwamen, minder op zijn plaats. Mede door de ervaring die ik opdeed bij draadlooze overbrenging (de 3000 zan gers bij het Weensche Schubertfeest in het Prater, het kolossale koor te Ko penhagen en al die massa-uitvoeringen in de open lucht), waarbij dus de sugges tie die het oog ons geeft van de groote menigte, verklaar ik mij een beslist te genstander van vocale openluchtuitvoe- ringen. Hoe beklaagde ik indertijd den grooten Italiaanschen tenor Isabalti, die hier de stralende pracht van zijn heer lijk geluid zag verworden tot het ge- mummel van den doedelzak. Het gisteravond vrijwel windstil. Maar de natuur houdt geen rekening met data van vocale openluchtconcerten en daar om ook al loopen dergelijke uitvoeringen meestal uit op een mislukking. Vanuit deze gezichtspunten beschouwd mogen wij dit Bondsconcert als geslaagd be schouwen .temeer wijl wij onder de luis teraars een opgewekte stemming be merkten die door de gulheid van het sympthonie-orikest „Euterpe"' (het speelde nog een extra marsch) niet onbe langrijk werd verhoogd. G. J. KALT. AVONDSCHOOL VOOR NIJVER HEIDSONDERWIJS. Van de voor den cursus 192?1928 be noemde tijdelijke leeraren aan de Ge meentelijke avondschool voor nijver heidsonderwijs, worden thans door den Directeur voorgedragen: a. voor een definitieve benoeming: de heeren H. Felix, Ir. L. W. P. Bianchi, N. G. Schultheiss en H. A. Oosterlee; b. voor eene herbenoeming voor den cursus 19281929: de heeren G. Brakel en A. Wensing B. en W. kunnen zich daarmede ver eenigen. WONINGBOUWVEREENIGING „HAERLEM" Op de ledenvergadering van de bouwvereeniging „Haerlem", gehouden in gebouw de Nijverheid, Jansstraat, werd met algemeene stemmen besloten tot volstorting der aandeelen, contribu tieheffing van 25 cent per maand en tot voorloopige aanstelling van een ar chitect. Daarna werden uitvoering bouwplan nen en woningtype, waarvan de teeke- ningen aanwezig waren, besproken. WAT DE STATEN- GENERAAL HEBBEN AFGEDAAN. (Van onzen Kamer-correspondent). Den Haag, 23 Juli. Het politiek gerucht rondom het Bin nenhof is verstorven alleen het ge rucht wordt er vernomen van de vele toeristen en congressisten, die in het internationale Haagje hun dorst naar nieuwe indrukken of naar kennis komen vermeerderen. Het politiek gerucht is verstorven tot September. De vraag dringt zich op: wat hebben de Kamers afgedaan, wat j bleef liggen in het afgéloopen zittingsjaar? Veel hebben de Staten-Generaal afge daan, maar toch zeer naar voren springende ontwerpen bleven ditmaal hooge uitzondering. Als voornaamste ontwerpen noemen we het veel-omstreden ontwerp van minister Lambooy tot fusie van de departementen van Oorlog en Marine, de nieuwe bepalingen t.a.v. de Naam- looze Vennootschappen en het opschor ten van den indirecten vaccine-dwang, de vervroegde weóer-invoering van de 7-jarige leerverplichting en het initia tief-on twerp-Z ijlstra, dat de leerlingen aantallen der klassen veranderen wilde, over welk laatste ontwerp nog altijd geen beslissing genomen is. En zijn we wel ingelicht dan zal de regeerir.g ook niet overgaan tot het voordragen van dit ontwerp ter teekening aan H.M. de Koningin. In ieder geval: zelfs de initiatief-voorsteller twijfelt aan die onderteekening. Er waren een aantal ontwerpen, die een zeer strompelenden gang door Twee de en Eerste Kamer namen. En dan noemen we allereeerst wel het ontwerp dat voorzieningen trof tegen besmette lijke ziekten en telkenmale onderbroken toch nog de eindstreep haalde. Daarna het ontwerp, dat belasting heffen wil de van Nederlanders in den vreemde, waarvan ten slotte slechts overbleef de mogelijkheid van het heffen van suc cessie-belasting van nalatenschappen van Nederlanders in de vreemde. Dit ont werp is het eenige, dat de Senaat tot September heeft uitgesteld. Overigens deed hij aP.es af wat het Lagerhuis hem had voorgelegd. Wij noemen van. dit werk de verschil lende begrootingen, de nieuwe medische rechtspraak, de wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid, de over eenkomsten met de Rotterd. Bank (die gelukkig uit de Staatskas niets hebben gevraagd), de instelling van een Post- raad, het ontwerpje tegen de flesschen- trekkerij, de internationale motorregeling het voorkomen van misbruiken in den haring-uitvoerhandel, de nieuwe over eenkomsten met de Schelde, de (ten slotte, door het afstemmen van een aantal belangrijke artikelen) weinig be- teekenende wijziging van de Dienstplicht wèïj de vermindering in bepaalde geval len van sommige van landgoederen ge heven belastingen, ten einde het natuur schoon te behouden, een wijziging in de Pensioenwet, nieuwe bepalingen be treffende aanmaak en verhandeling van opium e.d., de regeling van het archief wezen, de verhooging van het tarief voor klompen, de bedrijven-wet, de intrekking van het heffen van een retributie wegens het toezicht op stoomtoestellen en het stemmen bij volmacht. Geschorst is de oapitulantenwet Ver worpen zijn het steunwetje voor de aar- derwerk-industrie, het voorstel v. d. Waerden om een Kort Verslag der Ka- merwerkzaaimheden opnieuw te doen opmaken. Aangenomen werd de motie- v.d. Waerden, het instellen vragende van een Wegenraad. We hebben hierbij niet omgesomd de vele naturalisaties, onteigeningen, onder- hansohe verkoopen e.d. en interna tionale verdragen, die weinig in het oog springende be teekenis hadden. Wat liggen bleef. Ook dit jaar heeft de tweede Kamer onder het Intermezzo-kabinet vele oude paardjes op stal gelaten, politieke paardjes of moeilijk te mennen paard jes. Er zijn wetsontwerpen bij van 1905 1906! Er wordt nog steeds gewacht op be handeling van een regeling van het Midd. en Lager Landbouwonderwijs, de" bepalingen op den TooSsdtenst voor zee schepen en cp «ie vaststelling van het rechtsgebied der rechtbanken en kan tongerechten. Voorts liggen onder het stof. te wach ten. de regeling der administratieve rechtspraak, de naturalisatie van F. O. Reinke, de bepalingen omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad, de be grafeniswet, de Effectenbeurswet, de Zomiagswet, het ontwerp op de instelling van gezondheidsdiensten, de rechtstoe- standswet voor ambtenaren, de zee-on gevallenwet, de afschaffing van de Staatsloterij, de wet op het voorberei dend H. O. en Midd. Onderwijs, de na dere regeling van het muziekauteurs- recht, de wijziging van de Stuwadoors wet en de wijziging van de Hinderwet. Vrijwel hetzelfde lijstje als verleden jaar! Zou het'niet goed zijn, als verschillen de van die oud, om niet te zeggen oudbakken geworden ontwerpen maar van de plank weiden weggenomen? Er liggen op de plank der zeer rustende ontwerpen ook nog een paar die uit den oorlogstijd stammen. Die kunnen zeker worden ingetrok ken! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Ieen heerlijke chocoladepasteiI i op brood of beschuit i yfe Prijs per flacom f.1.» J. A. HOEKENDIJK. Men schrijft ons: Den Isten Augustus zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. A. Hoeken dijk te Heemstede verbonden werd aan den arbeid der Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan val lende ziekte te Haarlem. In den loop dier jaren heeft de ju bilaris in den lande .groote bekendheid verworven. Begaafd spreker, beziefld met idealisme en spontaniteit en met een warm hart, wist hij belangstelling te wekken voor het lot van on- en min vermogende toevallijders. Op zijn initiatief werd de Halve- Stuiver-Vereeniging opgericht: „De Macht van het Kleine", die in 1896 be gon en 1 Januari 1898 1116 leden telde; maar thans is uitgegroeid tot een ver eeniging met 88931 leden, verdeeld ever 889 plaatsen in ons Vaderland. Thans worden in de Inrichtingen „Bethesda- Sarepta" te Haarlem en Meer en Bosch te Heemstede ruim 90% van het aantal patiënten geheel of gedeeltelijk uit de opbrengst van het Suppletiefonds ver pleegd! Dank zij den zegen Gods mag dft werk zich verheugen in voortdurenden groei, en mag het terecht het levens werk van Broeder Hoekendijk worden genoemd. Bovendien bekleedt hij in verschil lende Vereenigingen op Chris telijk- .philantropisch gebied onderscheidene bestuursfuncties. Om den taüoozen vrienden van den heer Hoekendijk ge legenheid te geven hem op zijn feest dag te complimenteeren, zal er een re ceptie gehouden worden op de inrich ting Meer en Bosch te Heemstede, en wel op Woensdag 1 Augustus van 2.304 uur n.m. J. F. C. BATTLING Men schrijft ons: Op 1 Augustus hoopt de heer J. F. C, Bauling, commies bij de spoorwegen te Haarlem (personenstation) den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de H. IJ. S. M. De heer Bauling vervult sinds eenige jaren verschillende bestuursfuncties in spoorwegorganisaties, hij is af dee- lingssecretaxis van den B.A.N.S., be stuurslid van de Coöp. Vereeniging „Voor Allen", en leidt verschillende cursussen voor het personeel vnor de functie van arbeider-telegrafist, assis tent en stationsambtenaar. Ook bij de ouden van dagen van het spoorwegpersoneel is hij geen onbeken de, vooral ten tijde van de in werking treding der nieuwe Pensioenwet 1925 was hij voor vele een bereidwillige vraag baak. Het zal den jubilaris op zijn Jubi leumsdag dan ook zeer zeker n'et aan belangstelling ontbreken. TOCH EEN COMPLOT? TEGEN DEN KONING VAN SPANJE. Een goede week geleden werd gemeld, dat er een complot was ontdekt tegen het leven van den koning van Spanje, ter gelegenheid van zijn reis naar Can- franc. om er de nieuwe spoorlijn door de Pyreneeën in te wijden. Het bericht werd tegengesproken, doch later gaf Primo de Rivera toe, dat een revolutionnaire actie in de kiem was gesmoord. Thans meldt het B.TA. onder voorbe houd uit Parijs, dat men volgens de „Echo de Paris" in de bagage ran den secretaris der Anarchistische Federatie, die zich onder de gearresteerden bevindt, een lijvige correspondentie heeft ge vonden, waaruit de misdadige plannen zouden zijn gebleken. De politie te Narbonne heeft vier anarchisten van Spaanschen en Fran- schen oorsprong gearresteerd. RECORDREIS OM DE WERELD. MEARS IN RUIM 23 DAGEN TE NEW-YORK TERUG. De Amerikanen Mears en Collyer zijn Maandag na hun reis om dc wereld te New York teruggekeerd. ZU hebben den tocht, die per spoor, boot en vliegtuig werd gedaan, in den recordtijd van 23 cagen 15 uur en 21 minuten afgelegd. EEN MARKT-AVONTUUR. Een zonderlinge geschiedenis heeft zich op een BerlUnsche markt afge speeld. Een vrouw, die daar vleeschwa- ren verkocht, had een met iiamanten versierd collier ter waarde van vijf honderd mark gekocht en dit tusschen haar waren gelegd. Toen nu een andere vrouw wat ham kocht, werden de ju- weelen bU vergissing met de ham inge pakt. Toevallig bemerkte de verkoopster 's avonds vlak voor het sluiten van de markt de klant van *s ochtends. ZU werd opgebracht cn in haar bezit vond men een kwitantie van een juwelier. Het bleek dat ze het collier intus- schen reeds weder voor tachtig mark had verkocht. Tegen de vrouw is een klacht wegens verduistering van een gevonden voorwerp Ingediend. PLAN VOOR TRANS- BALKANSPOORWEG. Sinds geruimen tUd is er sprake van den aanleg eener regelrechte spoorlijn van West naar Oost dwars door den Bal kan. Het Grieksche blad „Ethnos" brengt thans omtrent dat plan voor een „Trans-Balk an -spoorweg'de navolgen de bUzonderheden: Het Internationaal Syndicaat voor den Trans-Balkan-spoorweg, die zijn hoofdzetel te Londen heeft, en waarmee sir John Stavrldi in connectie schijnt te staan, hoeft onlangs aan de Grieksche regeering een plan voorgelegd, waarin het syndicaat zich wil verplichten een spoorlijn aan te leggen, beginnende te Durazzo in Albanië, en loopend over Korytza, Castoria, Cozani, Ealoniki, Pravi, Cavalla, Gumuldjina en Rodosto naar Constantinopel, waardoor dus de Adriatische Zee (Napels-Barii verDon- den zou worden met de Egeïsche zee en den Bosporus. Deze lijn zal niet enkel voor den Balkan, maar voor het geheele internationale verkeer van belang zijn. ZU zal de kortste en snelste verbinding vormen tuschen Engeland, West-Europa en het Nabije en Verre Oosten. Een veerdienst zal de treinen van Bari (Ita lië) overbrengen naar Durazzo en waar schijnlijk van Constantinopel naar de overzijde van den Bosporus. De Grieksche regeering heeft om meer gedetailleerde voorlichting ge vraagd, aleer zy kan verklaren, of zij interesse heeft voor het project. DE BOSCHBRANDEN IN DE PYRENEEëN. De boschbranden aan de Spaansch- Fransche grens woeden voort. Zaterdag brak een reusachtige brand uit in het Alberesgebergte (de uitloopers van de Pyreneeën bij de Middellandsche Zee). De vlammen grepen snel om zich heen. Aanvankelijk was al het blusschingswerk vergeefsch, met zulk een geweld bra ken de vlammen zich baan. De gouverneur van de Spaansche pro vincie Gerona en de prefect van het Fransche departement Pyrénées-Orien- tales begaven zich naar den brand om het blusschingswerk te leiden. Fransche en Spaansche soldaten namen er aan deel. Het onderzoek naar het ontstaan van de jongste branden aan de grens heeft aangetoond, dat waarschynlUk brand stichting de oorzaak is. De brand is op vyf verschillende plekken tegelUkertyd uitgebroken. Nieuwe branden braken Zondagnacht uit op de bergen van Las Ilias in het ge bied van Ceret over een oppervlakte van ongeveer 15 H~A. Ook deze branden kon den nog niet worden ingeperkt. VIJFHONDERD COMMUNISTEN DOODGESCHOTEN. Naar uit Nanking gemeld wordt zün in verband met een botsing tusschen com munisten en regeeringstroepen in het district Woe tsjang vijfhonderd com munisten doodgeschoten. Tot de gedoo- den behoort ook Tsjen Kaitai, het lid van de Chineesche sectie van de Komin tern en medewerker van Borodin. OPENING VAN LOEWEN- STEIN'S TESTAMENT. Nu het stoffelyk overschot van Loe- wenstein gevonden is, zyn de laatste moeilUkheden. welke aan het opstellen der acte van overlijden in den weg ston den, weggenomen. Het testament zal dan ook, naar de „Agence Economlque et Financière" meldt, in den loop dezer week geopend worden. De familie en de associés van Loewcnstein zullen dan zUn Instructies en zyn wenschen verne men ten aanzien van dc wijze, waarop hy zijn zaken na zijn dood wenscht voortgezet te zien. EEN POLITIE-BUREAU BELEGERD. In Harlem, de negerwijk van New York. is het Zondag tot een groot ge vecht gekomen tusschen de zwarte be volking en 150 politiemannen. Pas na een stryd van uren kon de politie met hulp van de brandweer de huilende menschenmenigte overmeesteren. De aanleiding tot den slag was de arrestatie van een neger door de politie, die daarop door de woedende menigte met stoelen, boeken, steenen e.d. werd gebombardeerd. Later belegerde een menigte van circa 3000 personen tot diep in den nacht het politiebureau; zij kon slechts met behulp van de brand spuit verdreven worden. DE ONGELIJKE VERDRAGEN IN CHINA. INCIDENT MET ITALIë. De nationalistische regeering te Nan king heeft het volgende bekend ge maakt: Na de eenheid van China een feit is geworden, is het de taak der nationa listische regeering, alle pogingen in het werk te stellen om dit doel te bereiken. Terwijl de nationalistische regeering zal voortgaan, met het op rechtvaardige wijze beschermen van het leven cn de eigendommen der buitenlanders in China legt zy de volgende verklaring betref fende alle ongelijke verdragen af: 1. Alle ongelyke verdragen tusschen China en andere landen, die reeds af- geloopen zijn, worden ipso facto gean nuleerd en in hun plaats zullen nieuwe verdragen treden. 2. De nationalistische regeering zal onmiddellijk stappen doen. om langs den geëigenaen weg, die verdragen, welke nog niet afgeloopen zijn, op te heffen eu door andere te vervangen. 3. Voor oude verdragen, die afgeloopen doch nog niet door nieuwe vervangen zyn. zal de nationalistische regeering passende interimvoorschriften uitvaar digen, om aan de eischen van den toe stand te voldoen. De Japansche kolonie te Sjanghai is zeer ontzet over het opzeggen van het Japansch-Chineesche verdrag door de regeering van Nanking, in het bijzonder in verband met de groote belangen, die de Japansche scheepvaart en industrie langs de Jangtse hebben. De opzegging van het Chlneesch-Ita- liaansche verdrag heeft thans reeds tot een incident geleid. De waarnemende Italiaansche consul, die Vrijdag te za- men met een Chineescher. rechter, twee belangrijke processen had af te hande len, ontving bij zijn aankomst aan het gerechtshof de mededeeling. dat hy geen recht daartoe had, in verband met de opzegging van het verdrag. De Italiaan sche legatie verklaarde, het recht van Nanking om het verdrag op te zeggen, niet te erkennen en de consul is voor nsmens. morgen de rechtss: t'.ing bij te wonen of het werk van hst gerechtshof op te houden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10