ïïl HAARLEM'S DAGBLAD AAN DEN VOORAVOND DER OLYMPISCHE SPELEN. Uamiate SCHEEPSBERICHTEN FEUILLETON. De Dubbelganger DINSDAG 24 JULI 1928 DERDE BLAD SPORT EN SPEL. ATHLETIEK. in. De phenomenale prestaties der Yankees op het gebied van polsstok hoogspringen. De Hollander Peeters met Oda (Japan) en Tuulos (Finland favoriet voor de hinkstapsprong. Meer dan vijftig meter bij kogelslingeren. Het Olympisch debuut der vrouwelijke athleten Amerika met misschien Hongarije als derde. Osborn, die in Parijs won, lijkt ons momenteel niet meer de beste. Ne derland, -in 1924 door Harry de Keyser vertegenwoordigd, komt in dit nummer, dat over twee dagen verdeeld is, niet uit. De springnummers. In onze vorige artikelen over de kan sen der deelnemers aan het Olympisch athletiektournooi behandelen we de loopnummers, thans komen de spring en werpnummers aan de beurt, terwijl ook een en ander over het Olympisch debuut der vrouwelijke athleten niet mag ontbreken. Van de vier springnummers zal het hoogspringen de meeste sensatie bij het publiek verwekken door het pheno menale werk der Yankees. Men heeft in Amerika een half dozijntje menschen die hooger springen dan welk andere deelnemer ook en de finale zan een ..Amerikaansch onder onsje" worden tusschen Carr, Bares en Droegemuller. wier prestaties varieeren tusschen 4.12 en 4.29. De eenige Europeesche con current Hoff is tot prof. verklaard en kan dus niet present wezen. Het verspringen is ook voor Yankee- land gereserveerd. De neger Hubbart schijnt al door Hamm C7.93 M. over troffen te zijn; Zweden (Svensson), Ja pan (Oda). Finland (Tuulos), Noorwegen (Aastadt). Nederland (de Boer) en Duitschland (Dobermann of Köcher- mann) kunnen zich een plaats in de finale veroveren. Bij hoogspringen zijn King, Mc. Giunïs en Asborne alle' drie goed voor 1.94 meter, wat beduidt, dat 'ze wel eens de eerste, tweede en derde plaats voor Amerika zouden kunnen binnenhalen. Dan de hinkstapsprong, het nummer waarop Nederland's kansen ongetwijfeld het beste staan. Onze landgenoot Peeters de Fin Tuulos en de Japanner Oda maken op papier de beste kans; Ameri- ka's vertegenwoordigers zijn minder. Wanneer alles normaal gaat, moet dit drietal in de prijzen komen en de kans, dat onze vlag in een der drie masten komt, is waarlijk niet gering te achten. De Japanner is, in tegenstelling met den 'langen Zwollenaar een kereltje van 1.68 'meter hoog. wat hem niet belet om ruim 14 meter met den -hinkstapsprong. 1.90 meter hoogspringen en ruim 7 meter by verspringen te bereiken. De werpnummers. Speerv.rerpen brengt o.a. den oud-we reldrecordhouder Pentila (die Myrra overvleugeld had) en den huidigen wereldrecordhouder Lay (Zuid-Afrika) in den strijd, maar de Zweed Lind- ström is niet veel minder Er zijn hier vele speerwerpers die 60 a 65 meter wei-pen; Szepey (Hon garije), Liettu (Finland) Sunde (Noor wegen) Schlokath (Duitschland). Lund- quist (Zweden), zijn eenige daarvan. Op dit nummer is Nederland kansloos, evenals bij het discuswerpen, waarbij de Amerikaan Houser rekening zal moeten houden met de Duitschers Hoff meister en Paulus. Het schijnt dat ook Hongarije hier eenige krachten van beteekenis telt. Kamerbeek zal probeeren om op de beide kogelnummers een plaats in de finale te bereiken; groot is de kans niet, dat het hem gelukken zal, want bij ko gelslingeren komen er liefst vier Ameri kanen o.a. Black boven de 50 meter en bij Kogelstooten zijn Kreuz en Brix (Amerika) benevens de Duitscher Hirschfeld in staat om het reeds zestien jaar oude wereldrecord (15,52 M.) aan zienlijk te verbeteren. De Duitscher kwam onlangs reeds dertig centimeter boven dit record en zijn uitstekenden vorm van dezen zomer doet ons in dezen DuitsschenFéldwebel den waanschijnlijken Olympischen Kampioen zien. Wahl- stadt (Finland) en Darangi (Hongarije) zijn twee andere mannetjesputters, die tot een plaats bij de drie prijswinnaars in staat zijn. De tienkamp tenslotte is een nummer, waarvan weinig te voorspellen valt; ook hier zal het gaan tusschen Finland en De damesnummers. Voor de eerste maal zullen de vrou welijke athleten bij de Olympische Spe len verschijnen vijf nummers telt hun programma (100 M., 800 M.. 4 x 100 M., vèrspringen en hoogspringen). Daarenboven: 'n voorspelling is hier vrijwel niet te doen. want de vrouwelijke athleten uit de diverse landen hebben nog maar heel weinig contact met el kaar gehad. In Japan, in Duitschland, in Amerika, in Zuid-Amerika, in Frankrijk, zyn tot dusverre de beste prestaties bereikt, ter wijl Nederland met onze oud-wereldre cordhoudster mej. Gislof, op zeer be hoorlijke resultaten kan wijzen, vooral als men den vrij korten tijd. waarin bij ons de dames-athletiek intensief beoe fend wordt, in aanmerking neemt. Een bescheiden succesje zou de propagandis ten van athletiek voor dames in Neder land met hernieuwden moed bezielen. OLYMPISCHE SPELEN. DE OPENINGS. PLECHTIGHEID. HOE DE HOLLANDSCHE UITVERKORENEN GEKLEED ZULLEN ZIJN. Wij vernemen, dat de Hollandsche deelneemsters en deelnemers aan de Olympische Spelen as. ,Zaterdag bij de openingsplechtigheid als' volgt gekleed zullen zijn: De he eren: witte pantalon met sok ken en schoenen van dezelfde kleur; een wit Schiller-overhemd; blauw N.O.C.- jasje, wit-gebiesd met op de linkerborst een Oranjeleeuw; op het hoofd een witte stroohoed met Oranje linten. De dames: witte rok, witte blouse en eveneens kousen en schoenen van de zelfde kleur; blauw N.O.C.-jasje. Aan vankelijk was het de bedoeling, dat de dames blootshoofds zouden gaan, maar men is daar later op teruggekomen, om dat eenige dames daartegen bezwaar maakten. Zij zullen nu hun hoofd tooien met een wit-zijden net met klep. Het aantal deelnemers bedraagt on geveer 200. Zy zullen zich sportsgewijs in afzonderlijke groepen opstellen. DE VIJFKAMP Voor Nederland zullen in den moder nen vijfkamp uitkomen luitenant C. Tonet, luitenant W. van Rhy en wacht meester T. Pasma. TOEGANGSKAARTEN OLYMPISCHE SPELEN Het N. O. C. bericht: Voor de tweede periode der Olympische Spelen zijn ge heel nieuwe kaarten uitgegeven. De voor de hockey- en voetbalperiode uitgege ven kaarten zullen dus thans onder geen beding toegang verleenen tot de Spelen gedurende deze tweede periode. DE MARATHONLOOP De heer G. J. Büff te Rotterdam is aangewezen als leider van den Olympi schen Marathonloop. De heer Büfr kwam vroeger op dezen afstand uit eu heeft later zijn sporen als leider van deze loopen wel verdiend. ZEILEN DE KAAG WEEK Over de wedstrijden van Maandag ontieenen we het volgende aan het Ham delsblad De ochtendrace der zesmeters gaf na een weinig opwindende kamp voor de derde maal een Belgische zege. De Uylenspiegel kreeg al gauw een kleine voorsprong en Fria't behield die. hoewel Maarten de Wit, die nagenoeg geduren de den heelen wedstrijd tweede lag. op het laatste rak snel op de Uijlenspicgel begon in te loopen. Gerurdus de Vries Lentsch werd met 't Bijltje derde de Prinses vierde, terwijl de Antigoon, die vandaag gezeild werd door Pluygers. de rij sloot. De middagwedstryd dei* zesmeters bracht meer spanning, doordat Oscar Nathan alles in het werk stelde om Fridt van een der eerste plaatsen af te houden. Het begon al direct op het Zweiland toen de Uylenspiegel voor den wind ging uitloopen. Tot twee keer toe loefde Nathans den Belg toen ver uit den koers waardoor de Sally en de Prin ses Juliana van de anderen vrij kwamen en als eersten rond de boei gingen met gering onderling verschil. Na hes in-de- wndische rak kregen de beide, blijkbaar op elkaar nogal gebeten tegenstanders elkaar weer te pakken bij de boei op de Narremeer. Beiden leggen aan op de boel over stuurboord, waarbij Fridt een goede kans had om als eerste de boei te ronden. Nathan ging echter door den wind. kwam over bakboord, zoodat ae Belg mee moest gaan en Nathan op de derde plaats kwam. Aan den kop kwam wijziging op den terugweg bij de boei op het Zweiland, waar Van Kooiwerff de Sally voor zijn want raakte, zoodat Maarten de Wit uit den strijd was. Ver der kwam er in de «olgorde geen wijzi ging. zoodat de Prinses won, 't Bijltje tweede, Uylenspiegel derde en de Anti- goon vierde werd. Het resultaat van pro testen van Nathan en van Fridt was, dat de Uylenspiegel werd uitgesloten. De teamwedstrijd der regenbogen werd gewonnen door Willem van der Mey, terwijl het tweede jacht van De Kaag, de Gaai als vierde eindigde. Merkwaardig, dat Braassemermeer en Hollandia ditmaal op de laatste plaatsen huisden, wat niet verhinderde, dat de zeilvereeniging Braassemermeer den teamwedstrijd won met 35 punten tegen De Kaag 31 punten, de Zaanlandsciie Zeilvereeniging 19 punten en de Rot- terdamsche Zeilvereeniging 15 punten. De A-klasse der regenbogen bracht een fraaie overwinning van Stokhuyzen met de Gaai. De dames jollen gaven een aardigen wedstrijd. Na een mooien start, waarbij het geheele veld nagenoeg gelijktijdig over de lijn ging liep Oorrie de Vüeger al gauw uit en De Pam randde dan ook als eerste de boei op het Zweiland, vrij van de anderen. Verder werd het aan de boei een gedrang van je welste en de dames smachten en gilden om ruimte. Bijzonder goed namen de meisjes Roo- zen de boei, waardoor zij op een der eer ste plaatsen kwamen. Op het krulsrak naar de Norremeer liepen zij ook Corrie de Vlieger voorbij en zij wonnen voor de derde maal op keurige vy'ze den wed strijd, zoodat de hoofdprijs hun niet meer kan ontgaan. BILJARTEN SéANCE PROF. DROST Wanneer de biljartmeester Drost een biljartséance aankondigt, kan men er van verzekerd zijn, dat de biljartlief hebbers in Haarlem in grooten getale naar zijn verrichtingen komen kijken. En geen wonder ook. Als men verneemt, welke een schitterend succes hij nog verleden week in Den Haag en in Brun- sum, heeft gehad, dan moet zijn biljar ten wel iets heel bijzonders zijn. Zoo maakte hij in eerstgenoemde plaats een partij van 600 caramboles cadre 35 c.M. in slechts twee beurten uit. n.l.: van acquit 147 en de volgende beurt 453! In Brunsum scoorde hy een serie ran 1133 Men ziet, het is iets eenigs. Met recht zou men van hem van „den koning der profs" kunnen spreken. gesp. gew. verl. pnt. Blauw Wit 8 6 2 12 Ajax 8 6 2 12 Quick 7 4 3 8 Concordia 9 4 5 8 Haarlem 8 2 6 4 Z. R. C. 6 1 5 2 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. HAARLEM, Boicn BIJ ONS KOOPEN IS SPAREN Maandagavond trad dit biljartwondsr weder ln Haarlem op. Het café van den heer Doves was refeds gerulmen tijd vóór den aanvang van de séance druk bezet met biljart- liefhebbers uit de Spaarnestad. Het was reeds ruim half negen, toen met de party van 600 caramboles cadre met 500 voorgift een aanvang werd gema 4 Lustig zwierden en zwaaiden de ballen op het groene laken. Als altijd in vlug tempo stootte de prof. dan eens hard. dan weer zacht met de queue tegen het. gewillige ivoor, dat als begeesterd wend de en keerde, huppelde en langzaam voortdreef, alles naar den zin van den biljartmeester, die zelf evenveel genoe gen smaakte in de lustige wendingen als het zwijgende en verbaasde publiek. Alhoewel er ditmaal geen zeer hooge series werden gemaakt, was de partij in elf beurten geëindigd. De score verliep als volgt; 20. 91, 36, 102, 73, 44, 107, 3, 36. 39 en 59. Men ziet. geen enkele poedel. Dat de tegenpartij daartegen weinig kon presteeren, is te begrijpen. Na nog een part Ut je van driebanden, wat tegenwoordig veel in den smaak valt, kregen we een serie kunststooten te zien, die de toeschouwers in extase brachten. Jammer, dat we in Nederland dezen prof. een tyd zullen moeten missen. Na een korte poos in Duitschland, België en Frankryk op tournée te zijn geweest, zal hy einde November of begin Decem ber naar Amerika vertrekken. Het dol- larland trekt ook dit blljartgenie tot zich. Wie weet voor hoe lang. De heer Alb. Jozini uit Den Haag is zyn im- pressario. HONKBAL. Stand van de eerste klasse INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i «I CENTS PER REGEL. Wat de bezetting van de eerste plaats betreft: Blauw Wit moet nog uit. spelen tegen Haarlem en thuis tegen Z. R. C, Ajax nog uit tegen Quick en Z. R. C. Ook de stryd om van de onderste plaats af te zijn, is nog niet uitgestre den: Haarlem speelt nog thuis tegen Blauw Wit en uit tegen Z. R. C. Deze laatste nog uit tegen Blauw Wit en thuis tegen Ajax. Quick en Haarlem. Kans om te winnen heeft Z. R. C. dus nog in twee wedstrUden, Haarlem slechts in één. Om veilig te zyn zou Haarlem haar beide resteerende wedstrUden moeten winnen, terwyl Z. R. C. dan alleen van Quick winnen zou. POSTDUIVEN. P. V. DE SNEL VLIEGER Uitslag wedvlucht Vilvoorde, afstand 162 KM. wind Zuid. los 8 uur. snelheid 1296 meter per minuut. Eerste duif 10,4,51; laatste 10,10,52. H. Holsken, le, 10e, 27e, 33e, 36e. 42e; J. de Vries 2e, 4e. 12e. 21e, 32e, 39e: J. J. v. d. Meijden 3e, 38e; P. J. van Daa- len 5e. 24e, 28e, 35è; R. Slot 6e. 7e, 25e 26e, 43e, 44e; J. H. v. d. Broeke 8e, 11e, 20e; C. J. v. Tongeren 9e, 16e, 37e; W. v. d. Poll 13e, 14e; J. J. Petri 15e, 22e, 23e. 31e; Joh. van Zalen 17?; P. J. M. v. Tetering 18e, 19e, 41e; H. Roosdorp 29e, 30e; H. Fikkert 34e, 40e. Uitslag wedvlucht Bordeaux, afstand 922 KM., los Zaterdag 5.20. eerste duif Zondag 2,15,3, laatste duif Donderdag 11,51,49. C. J. van Tongeren le; J. J. Doegïas 2e, 3e, 4e. 7e; J. J. Petri 5e, 6e; W. Pe tri 8e. Kampioensduif Oud behaalde de heer H. Fikkert met 60 punten. „DE REISDUIF" TE HAARLEM Uitslag der wedvlucht van Bordeaux, afstand 924 K.M. P. de Wilde le; J. Hh. Bakker 2e. 4e; J. R. Vergers 3e: J. C. v. Vueren 5e, 6e 7e; J. Libbinga 8e; J. Verver &e; J. C. Kroon 10e. 11e prijs. Uitslag der wedvlucht van Vilvoorden, afstand 164 K.M.. los 8 uur. B. Zonneveld le, 10e, 27e, 33e; J. Lib binga 2e, 3e. 8e. 9e. 31e: A. H. J. Schij- venaar 4e. 6e, 23e; A. Vergers 5e, 18c. 24e, 30e; J. C. Kroon 7e, 12e, 25e: P. A. Blommaert lie; C. van 't Ende 13e; J. Boogaard v. 1/7 14e. 15e, 17e; P. Copini 16e, 22e; J. G. v. Leuwen 19e, 32e; A B v. Straaten 21e; J. R. Vergers 20e; J Bakker 26e; J. Verver 28e, 29e. Eerstgetoonde duif 10,02,32, laatste pryswinnende duif 10,9,8 uur. snelheid 1336,6 M. per minuut. DE SNELPOST Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Lier. De prijzen werden als volgt behaald: H. Keerwolf le, 12e, 30e; Th. Doncker-1 ■vrni GR.HOUT3TR.IC wolke 2e. 29e, 37e, 52e, 53e: P. Martens 3e. lie. 35e; Th. Vink. 4e. 16e, 23e, 27t; J. G. Kuperus 5e. 24e. 41e. 48e; C. Face 6e, 17e, 42e; J. Bogaerd 7e, 21e: J. Zu- merdUk 8e. 25e, 34e, 38e; D. Smit Se; W. Klumper 10e. 15e. 26e. 56e; H. Ven- broek 13e, 14e, 47e; B. v. d- Mier 18e, 28e, 44e. 51e; J. Vlotman 19e; C. Korte- kaas 20e; J. Kuperus 22e; H Stappers 31e, 45e, 46e; J. v. d. Linden 32e. 33e. 50e; G. AkkooU 36e. 40e; C. M. Berjh 39e: B. Braun 43e. P. R. J. Vergers 49e: M. Luyken 54ee; J. Kroon 55e. Eerstgetoonde duif 10,18,26. Laatst ge toonde duif 10,41,14. WEDVLUCHT VAN BORDEAUX De prUzen werden als volgt behaald: Zondag 15 Juli: H. Stappers lc. 2e. 3e. 4e; Maandag 16 Juli: J. Hommers 5e: H. v. Es 6e; J. Kiumper 7e; Dinsdag 17 Juli: J. v d. Linden 8e; Woensdag 18 Juli: Cr. Akkooij 9e. 10e: B. v. d. Meer 11e; Donderdag 19 Juli: J. v. d Linden 12e; J. Hommers 13e. „DE KOERIER". Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht met jonge duiven van Roo sendaal. afstand 95 K.M. De prUzen wer den behaald als volgt: P. v. Andel le. 6e. 29e en 31e; J. Phi- lippo 2e en 36e; J. van Harksveid 3e. le, 32e. 33e en 37e; ;W. Looyenga 4e; G Heerschop 5e, 12e. 13e; G. Zomerdijk 7e. 14e, 26e. 28e en 42e; J. A. van Putten 8e. 9e, 18e, 19e, 24e en 25e; J. F. Heerschop 10e; C. Kraan 11e en 17e; J. C. Fris 20e, 34e en 35e; N. Peetoom 21e, 22e. 23e. 30e en 38e; D. de Geus 27e; P. Bank 39e; J. Smit 40e; A. Heydanus 41e; J. A. Inken- hage 43. Uitslag van Bordeaux, afstand 922 K.M.: W. v. d. Veld le; J. C. Fris 2e; D. de Geus 3e en 4e; W. Looyenga 5e; Uitslag Lier. afstand 139 K.M. G. Zo merdijk le, 2e, 7e. 21e. 23e, 28e en 36e; J. Philippo 3e. 4e en 12e: J. van Hartes- veld 5e. 6e. 38e en 44e; W. Looyenga 8e, 9e. 10e. 24e. 25e en 26e; J. F. Heerschop 11e en 29e G. Heerschop 13e, 17e, 18e. 30e, 33e, 34e, 35e, 41e en 42e; P. Bank 14e en 20e; P. van Andel 15e. 19e en 45e; J. C. Fris 16e. 22e. 27e en 46e; A. Heijdanus 31e en 40e; C. Kraan 32e en 37e; D. var. Klampen 39e en 43e. HENGELEN. HET BAARSJE. Het vischcollege ..Het Baarsje" hield Zondag een or.derlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart, richting Half weg. Ondanks het mooie weer is er zee: weinig gevangen. De pryzen werden als volgt gewonnen: lste prijs H. Veen; 2e prijs J. Beenders, 3e prijs J. Kuyer; 4e prijs C. Beekhuis; 5e prijs v. d, Gronden: 6e prys A. Bors- jes. In het clubhuls by den heer W. Dil aan den Jansweg werden de prijzen door den voorzitter, den heer D. Erkens, met een hartelijk woord uitgereikt. Buenos Ayres n. Antwerpen en Amster dam. Moena p. 22 Juli Vlissingen. Amster dam en Antwerpen n. Batavia. Noorderdijk 22 Juli te Cristobal. Rot terdam n. de Paclfickust. Nijkerk 22 Juli te Dar es Salaam v. Amsterdam. Nykerk 21 Juli te Zanzibar v. Amster dam. Oranje Nassau 21 Juli te Paramaribo v. Amsterdam. Orarha 22 Juli v. Las Palmas, Buenos Ayres n. Amsterdam. Orion 21 Juli te Dakar, W.-Afrika n. Amsterdam. Palembang p. 22 Juli Ouessant, Rot terdam n. Batavia. P. C. Hooft p. 23 JuU Gibraltar. Am sterdam n. Bataria. Rhea 20 Juli v. Pto Plata n. Havre en Amsterdam. Reggcstroom 22 Juli te Amsterdam v. Hamburg RUnland 21 Juli v. Freetown n. Am sterdam. Rijperkerk 21 Juli te Del ago ab aal v Port Natal. Springfontein 21 Juli v. Delagoobani n. Port Natal. Sembllan 21 Jul! v. New-York n. Java. Siantar p. 22 Juli Flnisterre. Batavia n. Rotterdam. Sibajak 21 Juli v. Port Said, Batavia, n. Rotterdam. Streefkerk p. 22 Juli Perim. Bombay n. Rotterdam. Stuyvesant 22 Juli te Amsterdam v. Hamburg. Tambora p. 22 Jul! Kaap del Armi, Rotterdam n. Bataria. Tjerimai 22 JuU v. Belawan, Batavia n. Rotterdam. Zeelandia 22 Juli v. Leixoes, Amster dam n. Buen. Ayros. Volendajn 23 Juli v. Plymouth. New- York n. Rotterdam. Almalo 21 Juli v. Corral n. Valpa raiso. Baam 21 Juli te Guayaquil v. Am sterdam. Bandowoso 21 JuU te Belawan Dell v. Rottendam. Boskoop 19 Juli v. Antofagasta n. To- capilla. Nias p. 20 Juli Gibraltar, Amsterdam n. Port Natal. Stagen 21 Juli v. Batavia n. Bangkok. Tjlsaroea 21 Juli te Batavia v. Sjang hai. Zosma 21 Juli v. Singapore, Japan a. Rotterdam. Algenib 22 Juli v. Dual a n. Lagos. Alkaid 22 Juli te Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Ams tel land 22 Juli te Hamburg v. Amsterdam. Algorab 21 Juli v. Santos. Buenos Ayros n. Rotterdam. Amazone 20 Juli v. New-York n. Haiti. Amsterdam 20 JuH v. Supe n. Pa nama. Arendskeric 22 JuU v. Port Said. Rot terdam n. Australië. Binnendyk. p. 22 Juli Scilly, Boston n. Rotterdam. BoschdUk 21 Juli te Baltimore van Rotterdam. Bovenkerk 22 Juli v. Genua, Rotter dam n. Br.-Indië. Breedyk p. 20 Juli Perim. New-York n. Java. Buitenzorg p. 21 Juli Perim, Rotter dam n. Batavia. Oeres 22 JuU te Tenegriffe. Amster dam n. W.-Afnka. Delfland 21 Juli te Hamburg v. Am sterdam. Deli 21 Juli te Honkong. Eemland 22 Juli te Amsterdam van Hamburg. Fauna st. 22 Juli te Bremen v. Am sterdam. Flora 20 Juli v. New-York n. Vene zuela. Flandrla 21 Juli te Buenos Ayres v. Amsterdam. Ga roet 22 Ju1! te Belawan, Rotterdam n. Batavia. Ganymedes 22 Juli v. St. Tlromas n. Land's End v.o. Gemma 21 Juli v. Genua, Japan n. Rotterdam. Haarlem 20 Juli v. Callao na Tambo dot Mora. Heemskerk 22 Juli te Das es Salaam v. Mozambique. Jacatra 22 Juli v. Calcutta. Jagersfontein 22 Juü te Rotterdam v. Amsterdam. Juno 21 Juli te La Guaira v. Amster dam. J. P. Coen 21 Juli v. Genua, Batavia n- Amsterdam. Kedoe p. 21 Juli Kaap del Armi. Rot terdam n. Bataria. Kertosono p. 22 Juli Sue*. Bataria n. Rotterdam. Kleidrecht 22 Juli te Rotterdam v. Antwerpen. Krakatau 21 Juli v. Perim. Batavia n. .-'-msterdoin. Laertes 22 Juli te Amsterdam v. Bre men. Lochgoil 20 Juli v. Liverpool. Pacific - kust n. Rotterdam. Lochkatrine 19 Juli v. San Francisco. Rotterdam n. de Paclfickust. Montferland p. 23 JuU Vlissingen, Arendskerk p. 23 Juli Suez, Rotterdam n. Australië, Blitar 23 Juli te Suez, Australië n. Rotterdam. Djember 22 Juli v. Batavia n. Rot terdam. GnootendUk 22 Juli 12 u. 33 m.. 320 mUl Z.W. van Valentia, Vancouver n. Londen en Rotterdam. Kertosono 23 JuU v. Port Said, Bata via n. Rotterdam. Mapia 22 Juli 1 u. 12 m., 200 mijl Zuid van Land's End, Batavia n. Londen en Amsterdam. Merauke p. 23 Juli Perim, Batavia n. New-York. Tjerimai 23 Juli v. Saang. Batavia n. Rotterdam. Tjerimai 23 JuU v. Sabang, Batavia terdam. B:nnendUk 23 Juli te Rotterdam v. Baltimore. Oottica, 23 Juli v. Madeira, W.-Indië n. Amsterdam. Edam 21 Juli n.m- v. Tampico. Rotter dam n. New-Orleans. Mars p. 23 Juli Azoren, W.-Indië n. Amsterdam. Sldajoe p. 23 JuU Ouessant, Rotter dam n. Batavia. Volendam wordt 24 JuH 6 u. voorgoats van den Waterweg verwacht, New-York n. Rotterdam. Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 28) Ik schreeft haar herhaaldelyk naar het eenige adres, waa ik kon vermoeden dal myn brieven haar zouden bereiken, naar het huis in Devonshire. Ik zwoer haar by de liefde, die ze toch eens voor me gevoeld had, terug te komen, maar mijn brieven bleven onbeantwoord. In myn wanhoop ging ik toen zelf naar Devonshire en het veel moeite verkreeg ik een onderhoud met myn zwagers. Ze waren beiden thuis en vertelden my dat mijn '(touw in het buitenland toe vlucht had gezocht in een klooster en dat het ten eenenmale onmogelyk voor mij zou zyn om haar weer te zien. Ze had me uit eigen vrijen wil ver laten; wat immers voldoende bleek uit haar eigenhandig geschreven brief. Het is een wonder, dat ik die twee el lendelingen niet neergeslagen heb. Ze waren veel ouder dan mijn vrouw, onge nietbare, verzuurde kerels, die nergens op hun plaats waren, behalve misschien in hun eigen Schotsche moerassen. Es- heb nooit geweten wat ze ertoe gebracht heeft om naar Devonshire te komen en met hun zuster in het eenzame huis aan den weg naar Lvdford te gaan wonen. Ik moet je in dit verband nog vertellen dat zoowel mijn ontmoeting met Helen als ons huwelyk allemaal heimelyk plaats hadden. En toch was ik Spencer Tarrant van Wendlesham, een man met een stamboom, die met de beste in het land kon wedyveren en in die dagen iemand van geld en positie! Wel, om op myn onderhoud met die twee heeren terug te komen. Ik ver dacht ze er min ->f meer van. dat zij myn vrouw van mij hadden weggetrog- geld, maar na vee.l praten slaagden ze er in mU in den waan be brengen, dat het waar was wat ze beweerdendwaas driedubbele dwaas die ik was, dat ik ooit aan de Uefde van mijn vrouw ge- twUfeld hebwant ze is nooit naar het buitenland geweest, Philip. Dat ben ik pas een paar dagen geleden gewaar ge worden; ze was al dien tijd in het huis verborgen, schreiend weeklagend en vruchtelooze pogingen aanwendende om my te bereiken. Ik ging heen, bitter ontgoocheld door wat ik het verraad van myn vrouw noemde. Het kon me verder niet sche len wat er met me gebeurde en ik denk dat het de onverschillige wanhoop, die in mUn hart w~s geslopen, is geweest, die me dreef tot den aanslag, waarvoor ik voor den tweeden keer werd gearres teerd en kort daarna tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld. Maar ook& de belde broers ontliqpen hun gerechte straf niet, zoodat ik me daar hartelyk over verheugde, ofschoon ik toen nog geen idee had van den om vang van hun gemeenheid. Toen ik een paar maanden in de Prince town gevan genis gezeten had, hoorde ik van een nieuw-aangekomen gevangene, waarom hij veroordeeld was. Hij had ergens inge broken. vertelde hij, in een eenzaam!ig- gendhuis in de streek van Dartmoor en uit zijn beschUving begreep ik. dat het het huis van mijn zwagers moest zyn. Hij had weten weg te komen met een rijken buit en zün vlucht was verhaast door de plotselinge verschijning van een vrouw, waarvan hU vermoedde, da: niet wel bij het hoofd was. HU had de deur van een kamer geforceerd en die vrouw was naar buiten gerend. Van hem had nauwelijks notitie genomen, ze was naar buiten geglipt en verdwe nen in het moerland. Het was myn vrouw geweest, die hy, zonder het te wiHen, de vrijheid had gegeven, maar ik had toen geen vermoe den van de waarheid. Ik dacht niet an ders dan dat hy het over de oude huis houdster had. die sinds hun komst in Devonshire, by mijn zwagers in betrek king was. De inbreker werd kort daarop gear resteerd, nog in het bezit van al het ge- stolene, maar mijn lieve zwagers had den er niet vee! meer a3n, want ze ver dwenen van de wereld op denzelfden morgen dat ze hun verlies bemerkten en blijkbaar door eigen hand. Een van hen werd gevonden, liggend op een bed. blykbaar getikt, terwyi de andere met afgesneden hals op den vloer in dezelf de kamer lag. Paul Morley hield even op. aangegre pen door de verschrikking van zUn verhaal en Philip maakte van de inge treden stilte gebruik m een vraag te doen. Vertelt u me eens, zei hij opgewon den, waar lag dat huis waar u het over had? U zei dat het dicht bU Wendlesham Manor was, aan den weg naar Lydford? Ik ben ervan overtuigd. Mr. Morley. dat ik dit huis ken. Ik hen al eerder gehoord van de trag He. die u bedoelt. Het huis is Jaren lang na het gebeurde leeg blijven staan: ongeveer anderhalf J3ar geleden werd het ge kocht door een zekeren Marden, die er een herberg van gemaakt heeft. Harry en ik hebben daar den nacht- dat ik u op he; moeras ontmoette, gelogeerd In dat huis. dat al in zulk een slech ten roep stond, stierf de broer van Mr. Marden, ook blykbaar gestikt, net als die zwager van u. En in de zoogenaamde spcokkamer van liet huis, waar Harry en ik zouden slapen, vonden wc een vreemd meisje, waarvan niemand kon zeggen waar ae vandaan kwam. Ik heb n er nietsc van vertelr. geloof ik. Ze lag op een bed, d3t afkomstig moet zUn uit uw eigen huis.... uit Wendlesham Manor, op hetzelfde bed, waarin een van uw zwagers werd gevonden. Zegt u my mr. Morley, wat weet u van dat Procrustes bed? XXXIÏT. Het Procrustesbed? Paul Morley herhaalde de woorden op pelnaenden toon. Ik weet alleen dat er een fami lie-legende is, die handelt over een bed, dat zoo genoemd werd, je kent do ge schiedenis. nietwaar? Ja, Philip stond op en leunde tegen den boom. Hy was vreemd ontroerd, want hU voelde dat er een sensatio- neele onthulling zou komen. Lord Raynour heeft ons die geschie denis verteld, ging hy voort, ik ben er zeker van dat een van uw zwagers op dat bed den dood vond, eveneens de broer van mr. Marden. Dat is best mogelijk, antwoordde Morley langzaam, want al myn eigen dommen op Wendlesham werden op een particulier.-! veiling verkocht, kort voor dat Cecil Franklyn het huis kocht. Het is bestt. mogelijk dat mijn zwagers on der meer dat bed gekocht hebben. Ze waren er dol op om op veilingen naar rommel te snuffelen, vooral als er koop jes waren te halen. Wat weet u zelf over dat bed? her haalde Philip zUn vraag. Volgens die logende ronden de menschen die er op liggen gaan den dood. wy kennen nu twee gevallen, wacrin dat inderdaad ge beurd is en dan is er nog het mysterie, waarin het bed ook oen rol schijnt te spelen; van het (Teemde meisje dat wij erop vonden. Ze was bewusteloos, maar misschien was ze wel half gestikt. Het is lang niet onmogelijk dat onze tusschen- komst haar op het laatste oogenblik het loven heeft gered. Er kwam oen droevige glimlach op Paui Moriey's gezicht. Dit gedeelte van het raadsel kan ik wel voor u oplossen. Toen Jc me die ge schiedenis vertelde van die mysterieuze slaapster ln de herberg, wist ik dadelijk wie het was. U weet het? U weet wie ze Is. waar ze vandaan komt, hoe ae op het bed kwam? U weet niet hoe verlangend ik ben naar bijzonderheden over dit meisje! Laat my alios op myn eigen manier vertellen, antwoordde Morley. en dan zul je zien hoe de stukken van de puzzle in elkaar passen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9