DE TELEFOON. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 JULI 1928 5emlna EEN VACANTIEJURK VOOR EEN BAKVISCH. Dezen keer Is dat kroniek je gewijd aan de gelukkige bakvisóh! Dat is: de bak- vdsch, die naar buiten gaat al is het maar voor een paar dagen, ja, al was het maar één dagje! en daar buiten natuurlijk perséeen schattig boeaïn- netje wil zijn, liefst met een paar ge verfde klompen aan (als dat door schoenen verwende voetje en die kousen het maar verdragen wilden!). Iedere bakvisch wil in zoo'n geval zonder twij fel een „echte", „heusche" boerin zijn. Of lijken. Wat op hetzelfde neer komt. Dus kiezen we als een van de vacantie- jurken een boerinnepakje. Alle zijden en satijnen en dure stofjes gaan dus de kast in, met alle mooie franjes en lint jes en strikken! En de goedkoopen, fleu rige katoentjes, de cretonnes, de toiles, de tussors te voorschijn gehaald! Want we moeten eenvoudige pakjes hebben, boek waschbaar en sterk! Boerinne- pakjes immers? Het is alleen maar jam mer dat ik nog nooit een boerinnetje in de werkelijkheid ben tegengekomen, dat een werkjapon van tussor droeg, of die te hooien gilngin een jurkje van fcoile! Zelfs zag ik er nog nooit een, die stond te karnen in een cretonnen ja ponnetje. Maar ja, wie daarop let is een kniesoor. En onze bakvisschen wil len nu eenmaal boerinne-pakjes heb ben, fleurige, flatteuse jurkjes, die snoe zig staan, al zou men ook de heele we reld met een lantaarntje moeten afzoe ken, als wijlen een zeker Grleksch wijs geer, om een werfcelijke boerin te vin den, die de boter staat te kneden in een bloesje van toile de soie! Maar hos dan ook: aardig zijn ze. die twee imitatie boerinnetjes op het plaatje. Heel ge makkelijk na te maken is nummer één, een wit jurkje, met groene stippen, heel ruim rokje, ruim aan het lijfje gezet (ingerimpeld), waarbij natuurlijk een hoofddoek hoort van dezelfde stof. Bui tengewoon leuk is ook het tweede pakje, rok met groots blauwe en witte ruiten, lijfje van blauwe toile en een bloesje van witte toile. Deze „deux-pièces" zou ook heel aardig staan in het rood (roode en witte ruiten, rood lijfje, wit bloesje). Maar als boerin zijnde moet je er altijd rekening mee houden dat je een stier te gen kunt komen. En wat dan? MADELEINE. SPAANSCHE MODE. De Onhandigen en de Bangen. Goed telefoneeren. Grappen. EEN WENK VOOR HET HUIS, VERLICHT MENIG KRUIS. Motten hebben een hekel aan ter pentijn en zullen daarom geen aanval op kleeren doen, die daarmee bespren keld zijn. Om te voorkomen dat de motten het vilt in uw piano aanvreten iets wat niet zelden voorkomt is het goed een zakje met kamfcrballetjes binnenin te hangen, en dat om de twee maanden te ververschen. Een gekreukelde zomerjurk, of zoo'n dun. licht avond japonnetje dat nogal met krinkels zit. hange men op een hangertje en schudt het flink boven een groote pan met kokend water. De stcom zal de kreukels op de vlucht jagen. Spijkers en haakjes in de keuken (of badkamer) waaraan vochtige doeken opgehangen worden, moet men wit verven. Dat voorkomt roesten en roest vlekken. Voorkom het beschimmelen van eigen gemaakts jam en marmelade, door het perkament- (was-) papier, waal-mee de potjes afgedekt zijn in melk te weeken en dan de potjes secuur af te sluiten. Wanneer gekleurde zijden kleeding- stukken voor de eerste keer gewas- schen worden, kan het nuttig zijn, ze eerst een uur te weeken te zetten in koud water, waarin een klont gewoon keukenzout is opgelost en een lepel azijn Dit dient om de kleur „vast te zetten", zoodat het goed na het wasschen niet zooveel lichter zal geworden zijn. Gebruikt u nog gas? Voor het licht? Gooi oude gaskousjes dan niet weg. Want ze zijn een prachtig middel voor het poetsen van lepels. Breng het poeder er op met een eenigszins klamme doek. Daarna afspoelen in kokend water waarin een beetje ammonia is gedaan. Ten slotte met een zeempje droog wrij ven. Zemelenwater Is een uitstekend middel om gekleurde stoffen, als cretonne enz. ie stijven. Last van krakende schoenen? Wrijf de zooien met een flanellen lapje met gekookte lijnolie. Chocolade-stroop. Een zeer smake lijk „stroopje" bereidt men van 1/2 kopje cacao-poeder met 3/4 kopje suiker. Deze beide goed dooreen roeren en daar op een kopje heet water gieten, lang zaam aan, onder voortdurend roeren. Dan op het vuur, zoo noodig nog met een weinig water, een minuut of twin tig laten koken, tot de massa goed strooperig is. Voeg er een half thee- lepelt jevanille-extract bij, en giet alles in een flesch, die men goed gesloten op een koele plaats liefst in een koel kastje bewaart (Maar niet langer dan drie weken). Een eetlepel van deze stroop (of zoo men blieft, nog meer) door een glas koude melk geroerd, geeft een heerlijke frissche drank. Ook roert men het wel door spuitwater. HUTSVROUW. VAN ALLES WAT. EEN WENK VOOR OP REIS. Als gü op reis wilt gaan en uw kof fer is er niet op ingericht om flacons van uw toiletstel lek-vrlj vast te zet-' ten, sluit dan de flacons door een kaars aan te steken en op de open randen kaarsvet te druppelen Zoodra er een laagje kaarsvet op ligt wrijft ge dat met de vinger rond de sluiting, zoodat alle open plekjes gesloten worden. Nu kun nen de flesschen in uw koffer niet meer lekken. Voor het openen is geen kracht noodig, daar de kaarsvetlaag gemakke lijk met de hand verbroken wordt en by het afreizen sluit ge de flacons weer even snel met de gemakkelijke methode. DE LOGEERKAMER. Men lacht wel eens om de vrouw, die uren zoekbrengt met mooie dingen te borduren voor haar logeerkamer. Maar waarom? De logeerkamer moet de trots van het huis zyn, de show-room om *t zoo eens te noemen. In onze eigen "woonkamers kunnen wy net zooveel rommel vergaren als wy zelf willen oude foto's, kalenders, gelukspoppen en wat al niet meer, maar de logeerkamer moet ingericht worden naar onze wer kelijk artistieken aanleg. De kamer moet een heerlijk vertrek zyn vol rust en waardigheid en schoonheid. Men moet het prettig vinden by u te komen en dan in die mooie kamer te kunnen blijven slapen en wonen. STROOHOFTDEN WASSCHEN. Een goede kwaliteit stroo kan, mits goed onderhouden, veel langer mee dan de meeste menschen denken. Als u een hoed hebt van byvoorbeeld Bangkok- stroo zult u opmerken, dat deze na een jaar gedragen te zyn of na een winter in de kast gelegen te hebben, slap wordt en zyn vorm verliest. Om hem weer hard te maken moet de hoed geborsteld worden met hoedemaaksters- ïym, welke in warm water opgelost is, of beter gezegd: verdund. Na het bor stelen hangt men den hoed aan de voering op. Garneersels maakt men schoon met gezuiverde benzine, welke erop gebracht wordt met een klein nagel borsteltje. MODERN ADVIES. Als u populair wilt worden, weest een huichelaarster. Als u het land hebt: geeft het zoo gauw mogelijk aan een ander. Als u geen zorgen wilt heb ben: blijft gezond Als gy een lyfspreyk zoekt: kiest „Doe wel en zie niet om". Als u slank wilt worden (daar weet de redactrice geen raad op: zy wil juist zoo graag dikker worden). Als u eens uw gemoed wilt luchten: maak geen twist maar ga een lange wandeling maken. Als u eens flink uit wil rusten: neem twee maanden vacantie aan de Rivièra en maak geen zorgen over wat er zal gebeuren als u terugkomt (eenvoudig nietwaar?!) Als u werkelijk den waren man gevonden hebt: houdt het zoo lang mogelijk geheim! Goed telefoneeren is een kunst. En die kunst is lang niet iedereen machtig. Het merkwaardige ervan is, dat de eene mensch op een heel andere wijze die kunst beoefent dan de andere. Wie veel met iemand spreekt door de tele foon, kent hem of haar meestal reeds aan de eerste woorden, zonder dat het herkennen van de stem daarmee iets te maken heeft. Iemand heeft byvoorbeeld de gewoonte om met een wat bevelende stem:' hallo! te zeggen. Het stemgeluid herkent ge niet, maar de wijze van ant woorden vertelt u direct wie het is. Een ander leidt zijn of haar hallo in met een min of meer aarzelende stomme e, zoo als: .ehallo. Ge moet eens oplet ten hoeveel menschen op die manier de telefoon beantwoorden. Zulken behoefden hun naam niet eens te zeggen tegenover de goede kennissen: men kent ze toch wel. Maar lastiger zijn zy die beslist wei geren hun naam te noemen, zy vragen iemand van het gezin te spreken aan een der andere familieleden en wan neer die naar den naam informeert, meenen zy dat „dit er niet toe doet". Of zy g*ven zooiets vaags op als „een kennis" en dergelijke. Dit zijn altijd men schen die niet telefoneeren kunnen. Niet minder erg zyn intusschen zy, die raad seltjes opgeven: „kun je dat niet ra den?" of anders: „hoor je dat niet aan de stem." Dat is mischien als grapje be doeld, maar het is wel typisch dat het ook alweer steeds menschen zyn, die óf onhandig zijn in het telefoneeren óf er bang voor zyn. Dat bang zyn ervoor, komt voort uit gemakzucht:, ieder die zich het telefo neeren aanwent, vindt het de gewoonste zaak van de wereld en denkt er niet meer over. De bangelyken probeeren dit werkje steeds aan anderen op te dragen, en als zy er niet meer van bui ten kunnen, beginnen zy met het op geven van raadseltjes, schreeuwen daar- by veel te hard, en eindigen zoo onver wachts dat de persoon die aan den an deren kant staat, niet weet of het ge sprek al afgeloopen was of niet. Waar na de geplaagde die er niet mee overweg kan, een zucht van verlichting slaakte. Schreeuwen door de telefoon maakt het verstaan zeer lastig: óf alles vloeit schreeuwend door elkaar, óf de trom melvliezen van denarmen man aan de andere zijde scheuren zoowat van het lawaai. Uit angst hiervoor zyn sommi gen ertoe gekomen om te fluisteren, wat ook dikwijls alleronaangenaamst is. Gewoon praten, alsof men ieder aan een kant van de tafel zat, is het duide- ïykst verstaanbaar, hoewel natuurlijk by interlocale gesprekken, wanneer de verbinding te zacht doorkomt, luider sprek en wel eens noodzakeiyk is. Lange gesprekken door de telefoon zyn uit den booze: zeg wat ge te zeggen hebt, en begin geen lange verhalen, die den ontvanger aan den anderen kant tot wanhoop brengen: hy hangt ten slotte van zyn eene boen op zyn andere, zyn linkerhand wordt pynlyk van het vasthouden van den hoorn, en het ge sprek gaat maar onafgebroken door. Meestal zijn het zaken die den vol genden dag of tenminste binnen ai'zien- baren tyd mondeling behandeld kunnen worden. En zit men ver van elkaar af, dan is het gesprek interlocaal en zal men zulke zeurpraatjes wel laten, om dat dit een kostbaar babbeltje zou worden. Hebt ge de onderafdeelingen der te lefoon zooals de Informatie en de Sto ringsdienst weieens noodig? Ge zult dat telefoongesprek geen twee minuten doen. Ge belt de laatste op byvoorbeeld, en ge hoort een duidelyke stem zeggen: Storingsdienst. Ge brengt uw boodschap over met het betreffende nummer een naam is overbodig ge behoeft het nooit tweemaal te zeggen, de duidelijke stem geeft even kort antwoord, en het is klaar. Vriendelyke strykages maken deze diensten niet: zy zyn modem- practisch en een korte mededeeling, eenmaal gezegd, is voldoende. Dadelyk verstaan wat een ander zegt: dat is ook een kunst, die het telefonee ren tot den kortst mogelyken tyd be perkt. Sommigen zijn daar zóó op inge steld, feat zelfs vreemde namen en adres sen voor hen geen moeiiykheden ople veren: maar zy hebben zich hiervoor wel degelyk de noodige moeite gegeven. Wilt ge gemakkelijk telefoneeren, be gin dan altyd met het noemen van uw eigen naam, of ge nu opgebeld wordt of dat ge zelf de verbinding tot stand brengt. Dat geeft voor den ander dade lyk houvast. Maar doe niet zooals de man, die een dergelyke theorie met na druk verkondigde, doch vond dat hij maar aan zyn stem herkend moest wor den en zyn eigen naam niet noemen wilde. Tenslotte zyn grappen ten koste van een ander door de telefoon, zouteloos en van alle humor ontbloot. Zy zijn pre cies even kinderachtig als anonieme brieven en het slachtoffer dat er mede- ïydend zyn schouders over ophaalt, heeft gelijk. Maar zoo wijsgeerig is lang niet iedereen, vooral wanneer dé „aar digheid" zoo hopeloos flauw is. MENU. Biefstuk Gebakken aardappelen Dorperwten Koude rijstschotel Voor het koken van doperwten moet een half uur gerekend worden, terwyl de andere soorten wel cj.ie kwartier moe ten doorkoken, liefst niet te zacht. Het is dan echter wel zaak, er na verloop van tijd op te letten, dat de erwten niet kapot koken. Voor de koude rystschotel is noodig: 1 L. melk 1 d.L. ryst suiker kaneel geraspte schil van een halve citroen A ons krenten 1 d.L. roode wijn. De melk wordt met de ryst op de ge wone wyze tot rijstebry gekookt. Intus schen worden de krenten in weinig wa ter op een zacht vuur gaar gekookt. De ryst wordt, als ze iets minder heet is. in een diepe vlakom geschept, bestrooid mor flink wat suiker, de geraspte schil van de citroen, de kaneel en de krenten metl het vocht dat erop staat. Daarna het gerecht een uur lang weggezet om te bekoelen en tenslotte overgoten met den wijn en eenzelfde hoeveelheid water. Het gerecht wordt koud opgediend.. E. E. J.—P. WELKE VROUW KIEZEN DE MANNEN. MOEDERS GELIJKENIS OF NIET „Als het gaat om de keuae van een vrouw, zal een zoon altyd die vrouw kiezen, die in alles tegenovergesteld is aan zyn moeder", zegt Bernard Shaw, de bekende Engelsche schrijver. De booze geest van de schoondochter, die juist jaren geleden ter ruste was gegaan toen Freud beweerde, dat de man bij voorkeur een vrouw 'koos „precies als zyn moeder" is nu weer verrezen en de versslagigevers vinden het bel angryk ge noeg om er eens een paar vooraan staande mensdhen over te interviewen. Het eerst werd een dokter onder vraagd. „Wie heeft gelyk", vroeg de man van de krant, „Bernard Shaw of Freud?" „Geen van beiden", antwoordde de dokter. „Zy probeeren de vrouwen te verdoelen in types en er zyn geen types. Er zyn huiselyke vrouwen en onhuise lijke, vroolijke en triestige, koude en hartstochtelyke, maar er zyn geen soor ten, waartusschen onomstootelyk ver schil moet bestaan. Alle vrouwen worden beïnvloed door /haar omgeving. Het meis je met een zachtaardige moeder zal zelf ook eerder zachtmoedig dan ruw wor den en omgekeerd. Voor zoover het de keuze van den man betreft, zyn er zoo vele elementen die van invloed zyn op het moderne huweiyksleven, dat er on- mogeQyk gesproken kan worden van een keus gebaseerd op onderbewuste psycho logische reden. De vraag of het meisje hem in zyn carrière zal kunnen helpen, of cr gelykgestemdheid bestaat enz., dat alles zyn vragen, welke heden ten dage voor den man meetellen. De kwes tie van het huwelyk van den zoon wordt door de meeste moeders met angst en beven tegemoet gezien, maar toch zullen byna alle moeders u zeg gen. dat zy hopen hun zoons vroeger of later te zullen zien trouwen. Een zui nige moeder maakt zich illusies van een spaarzame schoondochter; een vrouw, die veel aan haar kleeren besteedt, maakt zich illusies van een schoondochter die mee gaat winkelen en inkoopen enzoovoorts. Dat iedere moe der meent te weten wat de beste partner voor haar zoon is, spreekt wel niemand tegen". Percy Grainger, een bekend musicus, die verloofd i3 met mejuffrouw Strom, een Zweedsclie schilderes en dichteres, bekent dat dc keuze van zyn meisje werd beïnvloed docr haar gelykenis met zyn moeder, terwijl een bekend schrijver zegt. dat z.i. alle mannen geboren wor den met 't instinct voor de keuze van pen levensgezellin. Tot zoover de idealisten en weten- schappelyken. De gemiddelde man denkt er andere over. Over het algemeen zegt de man: Shaw heeft gelijk, kies een vrouw die niet op je moeder lykt. Maar. zeggen zy er achter, het gekke is, dat als een man eenmaal een vrouw geko zen heeft, die in geen enkel opzicht op zyn moeder lykt, en zy zijn een paar jaar getrouwd, hy haar juist zyn moe der in alles als voorbeeld zal gaan stel len! Als men schoondochters vraagt, zullen zy ook voor het meerendeel dit standpunt kiezen. De moeders echter zeggen: Freud heeft gelijk. Hoe het zy, het meisje gaat haar eigen weg, onver schillig of zy de gelykenis van haar schoonmoeder is of niet! Allereerst moeten wy uw aandacht vestigen op de Spaansche ceintuur, wel ke rond de heup gewonden is en dan door zichzelf gestoken wordt tot slui- tins. Dit is de meest charmante afwerking van de rok, welke met de insteek- blouse van ons plaatje gedragen wordt. Wij geven een knippatroon alleen van de hemd-blouse, precies zooals zfl ge maakt moet worden (namelijk als een heeren-overhemd). De rok wordt met kneopen bevestigd onder de ceintuur, welke bestaat uit een reep van twee meter van dezelfde sterf als de rok. Voor de hemd-blouse is twee meter stof noodig van 90 breed. ALS DE HUISVROUW VAN HUIS GAAT. Gelukkig komt er voor vele huisvrou wen in den zomer meestal wel een tijd dat ook zy eens met vacanitie kunnen gaan. Als is het maar voor enkele dagen uit logeeren. En dan komen een paar nuttige wenken heel goed van pas, op dat, wanneer zy weer naar huis terug keert haar geen onaangenaamheden zul len wachten. In de eerste plaats dan: de waterkranen. Die draait men ge woonlijk zoo stevig mogelyk dicht, cm druppelen, lekken enz. te voorkomen. Maar juist dit harde aandraaien is ver keerd, want daardoor werden de rubber- sluitringen in de kraan beschadigd., met als gevolg., lekken. Veel beter is dus de kranen gewoon dicht te draaien en de hoofdkraan af te sluiten. Verder draait U de hoofdkraan van het gas af. Best Maar er liggen vele meters gaspijp door uw heele huis. Er kan een klein lek zyn dat u andere niet merkte. Maar nu hst huis voor e enigen tijd gesloten is, krygt het gas gelegenheid zich te verzamelen. En wordt er by terugkomst een lucifer aangestreken, dan kunnen er leelyke dingen gebeuren. Steek daarom voor het weggaan eerst een gaspit aan, draai de hoofdkraan by den meier uit. waarna het gaspitje langzaam uit zal gaan en alle gas uit de leiding zal opgebruiken. Sluit, als het pitje is uitgebrand, het kraantje. En dan: die motten. Juist in dezen tyd bestormen ze in zwermen ons huis. Om ergens hun eitjes te deponee- ren. En uit die eitjes komen de larfjes, die zulke groote gaten in ons gced vre ten kunnen. U sluit kasten en laden goed af. Dat is verstandig. Maar ver geet ook niet, de sleutelgaten met prop jes papier dicht te stoppen. Want mot ten kruipen door sleutelgaten naar bin nen. Ten slotte de bloemetjes in den tuin. Natuurlijk besproeit u ze heel goed met water voor u weggaat. Maar dat is niet genceg. In den zomer vormt zich gemakkelijk een korst, op de aarde, waardoor lucht en water niet goed tot de planten kunnen toetreden. Maak daarom de aarde los met een schoffel of hark. En snydt alle bloemen, op een enkelen knop na, af. En geef ze weg. Als u dan terugkomt, zullen er nieuwe knoppen gevormd zyn en zult u nog veel meer nieuwe bloemen hebben, dan toen u weg ging. Zoudt u dat niet doen. dan bloeien de bloemen tijdens uw afwezig heid uit en vormen zaad. Waarna het met het bloeien gedaan is. HUISVROUW. EEN SPORTJASJE. Niets kan eleganter staan by een tennisjurk dan een „blazer" van wit flanel met zwart afgezet en met uw club-insigne of uw initialen geborduurd op het borstzakje. Een zwart-witte scarf verhoogt het effect van uw ver- schyning nog. Vcor het maken van het sportjasje heeft men 2.25 meter van 135 breed noodig. Het knippatroon kost 55 cent en is onder no. 217 ver- krygbaar in de maten' 42, 44, 46 en PARIJSCHE SNUFJES. Onafgebroken zyn de scherpzinninge ontwerpers der groote Fransche maga- zynen bezig aantrekkelijke nieuwigheid- jes op modegebied te bedenken. De vrouw is nu eenmaal zoo, dat zy vaak iets anders wil doen en dragen en daar hebben de heeren leveranciers maar in te voorzien! Een bekende Franschman bedacht het aardige plannetje van scarf en tasch in dezelfde kwaliteit wol en met dezelfde kleuren en motieven versierd. De tasch wordt gesloten met een beugel, welke een ring heeft, welke over de hand om de pols schuift (dus ook weer een snufje!) en de scarf is feitelijk niets anders dan een groote zakdoek afgezet met een rand van ef fen stof. De combinatie is naai' den ontwerper genoemd, namelijk Rodier- ccmbinatie. Voorts brengen wy in beeld een hoedje (het zwarte) van fyn Bangkok-stroo, gegarneerd met ganzepennen (de groote mede op het oogenblik). Om de beurt zijn de veeren beige en bruin gekleurd en aan het uiteinde krullen zij rond om op zeer charmante wyze over te hangen Let tevens op de initialen op de japon, die op een niet opvallende wyze aange bracht zyn in het motief van den op- gespelden kraag. Tenslotte nog een combinatie van twee nieuwe ideeën. Een hoed van ge brand stroo, versierd met zwarte was- blaadjes En een kleine schuin ge vormd schcuder-cape van georgette over een kanten japon. De cape is af gewerkt niet zyden franje en versierd met een motief uit de kant van de japon.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12