HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 JULI 1928 SPORT EN SPEL. AAN DEN VOORAVOND DER OLYMPISCHE SPELEN. ATHLETIEK. IV. De internatinale sintelbaan. Hoe de portier Nederlanders van vreemde lingen onderscheidt. 'n Babylonische spraakverwarring. Mexico's Mefis to's. Met langen broek en sweaters boven Ned. record. De groote onbe kende" uit Haiti of Cuba. De pols hoogspringer springt mis ....op 4.25 M maar 4.15 M. haalt hij met glans! De sintelbaan aan het Olympiaplein die als oefengelegenheid aan de buiten- landsche deelnemers aan het athletiek- tournool In gebruik is gegeven, herbergt van den vroegen morgen tot den laten namiddag een cosmopolitisch athletiek gezelschap, dat in sportbroederlijke kameraadschap elke vierkante meter van de baan en van liet middengrasveld gebruikt om zich te gewennen aan de Hollandsche athletiek omstandigheden. De Cerberus aan den ingang, die strenge instructies heeft gekregen om alle nieuwsgierigen te weren en alleen actieve athleten toe te laten tot de sintelbaan, weet al lang niet meer hoe hy zjjn portiersplichten naar behooren moet waarnemen; het modieus gekleede juffertje, dat hy als „nieuwsgierige" buiten het hek wil houden, blijkt een C?nadeesche discuswerpster te zijn en de bejaarde oude heer met z"n pijp in den mond ontpopt zich als als een coach der Mexicanen. Hoe moet de arme portier nu nieuwsgierigen onder scheiden van c' mers? Hy heeft er v op gevonden: tegen leder die aanstalten maakt om het hek binnen te gaan, zegt hij „verboden toegang"; wanneer de bezoeker hem niet verstaat verstaat en toch doorloopt is hij overtuigd met 'n vreemdeling te doen te hebben en hij laat den man rustig zijn gang gaan. Protesteert de bezoeker echter tegen dit Hollandsch bevel,* dan weet hij, dat het 'n Hol lander is en dus iemand, die niets op de baan heeft te maken, onverbiddelijk blijft die buiten het hek, waar men trouwens ook nog genoeg zien kan. De twee listige Amsterdammers, die .gap per Engelsch tegen elkaar pratend, het verboden land betraden, glipten aldus tusschen de mazen van het net door! Het is een Babylonische spraakver warring op de sintelbaan; juist staan we met 'n Hongaarschen teekenaar en 'n Canadeesch middelafstandlooper te oreeren dat de baan niet geschikt is voor sprinters als 'n klein Japannertje dichterbij komt en met 'n zonnigen glimlach 'n Japansche speech afsteekt, waarvan we geen van drieën 'n syllabe verstaan, wat geen bezwaar is om in stemmend te knikken bij zijn klemmend betoog. Later blijkt, dat hij heeft willen vragen, hoever hij hier van de tram af is en dat het instemmend geknik hem dat probleem niet veel duidelijker heeft gemaakt. 'n Heel regiment Mexicanen in vuur- roode sweaters en broeken zwerft als 'n aantal Mephisto's over de baan. Een kittig Japansch meisje heeft zich onder de hoede gesteld van Adje Paulen, die haar eenige starts laat maken en iets verder op. zit onze hoogblonde speer werper Jaap Knol de kunst af te kijken bij 'n pikzwarten neger uit de Vereenig- de Staten. Charley Paddock trippelt rond in een aller-opzichtigst toilet met witte golfbroek en roodwit-geb'.okte kousen, gelijk een oud-Olympisch kam pioen en echtgenoot van de filmster Bébé Daniëls betaamt. Een lange Cana dees informeert eens by een der Hol landsche officials op hoeveel het Ned. record polshoog staat en als hij ver neemt. dat Harry de Keyser bij ons met 3.595 Meter recordhouder is, zet hy de lat op 2 60 Meter en wipt er, in langen broek en dikke wollen trui, op zijn doode gemak overheen. We zien Oda aan het werk, het kleine Japannertje die de grootste concurrent van Wim Peeters op de hinkstapsprong schijnt te zijn en iets later krijgen we 'n offi- cieusen landenwedstrijd over de 4 x 100 Meter tusschen een Canadeesch dames estafette en "n Mexicaansche heeren- estaffette te aanschouwen waarbij de Mexicanen hun tegenstanders een 25 Meter voorgift geven en ze even voor de finish inhalen. De Polen komen eens even polshoogte nemen, als de Ameri kanen al weer wegtrekken naar het Oude Stadion, waar ze meer de ruimte hebben dan hier op het bijna overvolle midden-terrein. Een fiksche neger blijkt hier „de groote onbekende" te zijn, niemand verstaat hem en hij verstaat niemand, maar even rustig ver richt hij er zijn werk. Zijn shirt brengt geen opheldering over zijn nationaliteit en de geleerden weten niet. of hij Quba dan wel Haïti vertegenwoordigt. Er zijn ook zóóveel landen op onzen aardbol... De befaamde polshoogspringer Carr traint zich temidden van een groepje zwijgende bewonderaars uit Nederland. Licht als een veer wipt hij over de lat, steeds hooger gaat het. telkens 10 cM. erbij. Eindelijk springt hij mis en de lat valt 8-f. Met behulp van twee stok ken wil hü de lat weer op zijn plaats brengen, maar zóó hoog is het, dat de stokken onvoldoende blijken. Sarr lacht even en beduidt dan, dat het zóó goed is, hij heeft er voor vandaag ge noeg van. Nieuwsgierig kijken we even, op welke hoogte hij al gesprongen heeft: 4.25 M. wijst de lat; 65 centimeter hooger dan er ooit tevoren in ons land (door den Duitscher Baltes) gehaald is. Maar 'de vorige sprong, tien centimeter lager, dus 4.15 Meter, had hij nog met glans gehaald.... DE ZEILWEDSTRIJDEN 2—9 AUGUSTUS. NEDERLAND MAAKT EEN GOEDE KANS. Het is waarschijnlijk niet toevallig, dat een oude zeevarende natie als Neder land naar alle waarschijnlijkheid een goede kans maakt om een der eerste plaatsen in de Olympische zeilwedstrij den te bezetten. Er wordt in drie nummers gezeild lichtmeters, zesmeters en twaal'voets- jollen. Hiervan is de zesmeterklasse ongetwij feld de belangrijkste, niet alleen omdat daarbij zoowel de bouwmeester als de stuurman van het jacht mee kunnen spreken, doch ook omdat deze. zooals wij indertijd reeds in dit blad mochten be schrijven tegenwoordig de internatio nale klasse bij uitnemendheid is. Tot voor kort stond het vrijwel vast dat Mr. Carp in zijn nieuwe Admiraal de Ruyter Nederland zou vertegen woordigen. Edoch in de selectiewedstrij den die'n maand geleden op de Zuider zee wei-den gehouden toonden de heer H. J. Pluygers in zijn nieuwe Kemphaan in alle opzichten sneller te zijn dan carp zoodat Pluygers met algemeene stem men werd aangewezen deze belangrijke wedstrijden te zeilen. Wie Pluygers kent en dat zijn er ve len in Haarlem zal z'ch daarover ver heugen. Reeds jaren zeilt hij in de wed strijden mede. eerst in de 45 M2. klasse en de 12 v.jollen. Tal van prijzen heeft hij daarin behaald en een enthousias ter, vinniger doch tevens loyaler wed- strijndzeiler is moeilijk denkbaar. Dat hij eerst zijn 45 M2. en daarna zijn zes meter „Kemphaan" doopte, toont ook wel aan hoe hij in het algemeen de wedstrijden opvat. Zoo de boot is, zoo is de stuurman, een echter Kemphaan die het de buitenlanders niet gemakke lijk zal maken. Zijn bemanning is ver der ook zoo goed als men zich maar denken kan. Hans Fokker die reeds ja ren met Pluygers zeilt, Willem Schouten, een bekende 6 nieter zeiler, Carl Huys- ken, de beste Vrijbuiterzeiler, die op de Kaagweek steeds ver als eerste aan kwam -n Vermeulen, vormen een 4-tal dat voor den stuurman weinig behoeft onder te doen. En dan de boot. Het is reeds de derde 6 meter die Pluygers heeft. De eerste was een afleggertje van Carp, toen liet hij er een bouwen door Holm, den beroemden Zweedschen con structeur. Deze, Piet Hein geheeten was echter een teleurstelling doch Pluy gers hield vol en thans heeft Gerardus de Vries Lentsch een boot voor hem ge bouwd, die vooral bij veel wind, volgens kenners vrijwel volmaakt is. Is het won der dat gezien den stuurman, de beman- nig en de boot heel zeilend Nederland vol vertrouwen is. In de 8 meterklasse zal ons land ver tegenwoordigd worden door de Hollan- dit met Ir. J. C. v. Hoolwerff, den onvol prezen voorzitter van de Kaag aan het roer. Deze stuuman heeft vooral in grootere jachten 'n bui', mgewonen staat van dienst. Bovendien kent hij als vroeger inwoner van Hoorn de Zuider- zeer op zijn duimpje. De bemanning bestaat ook weer uit de fine fleur van onze Nederlandsche zeilers. Daar zijn vooreerst Ir. Dcedcs en Maarten de Wit de beide eigenaars van de boot, dan Hein Hersken de zeilmaker en met v. Kampen wel de beste zeil technicus in ons land, verder Gerardus de Vries Lentsch, de bouwer van het jacht, Cor van Staveren, de bekende Regenboog zeiler en de jonge v. der Stadt uit Zaan dam. die op de Kaag in de Regenbogen en de Scheldejollen zooveel succes had. Omtrent de boot Is niets meer te zeg gen dan dat het een ontwerp is van Gerardus de Vries Lentsch. Maar dit zegt reeds heel veel. Het is de eenige 8 meter in ons land. Deze jachten zijn eigenlijk te groot voor onze wateren, ze hebben te veel diepgang, zoodat ze practisch alleen maar op de Zuiderzee kunnen varen en zijn natuurlijk ook zeer duur. Het is dun ook een klasse die in Holland nooit populair zal worden. Des te meer eer is er daardoor echter in gelegen om toch een goed figuur te slaan. Tenslotte de 12 voetsjollen. Deze klasse wordt gezeild in de 12 jollen van de K. V. N. W. V. die ook steeds voor het Nederlandsche kampioenschap worden gebruikt. Er komen 12 nieuwe, geheel gelijke zeiltjes en de booten met de zei len worden voor eiken wedstrijd onder de deelnemers verloot. Er zijn 21 lan den ingeschreven, die telkens in 2 groe pen verdeeld worden. Men zeilt geheel alleen zonder bemanning. Voor wie ook maar eenigszins bekend is met de zellerij is het geen vraag wie hier ons land vertegenwoordigt.. Na tuurlek Willem de Vries Lentsch, die 4 maal achtereen het kampioenschap van Nederland in de 12 voetsjollen behaalde en die, tenminste wanneer er zonder be manning wordt gezeild en er een beetje veel wind staat onmogelijk te slaan is. D.wi. door geen enkelen Hollandschen zeiler. Of een buitenlander er toe in staat is. staat echter ook nog te bezien. In- tusschen zal het hem niet gemakkelijk gemaakt worden. Voor Engeland zeilt Harry Gavdon. de bekende zeiler van de Burnham Yachtclub die ook zoo dikwijls hier te Haarlem toonde dat hij een ge ducht en tactisch tegenstander is. En voor België komt ae beroemde Leon Huybrechts. bij alle Haarlemsche zeilers welbekend. Huybrechts won in 1924 in Parijs, zij het ook op het nippertje van Tony Hin. Maar dat was niet in 12 voetsjollen. doch In een boot die meer op een scheldejol geleek. Eerlijk gezegd gelooven wij dat Huybrechts, vooral bij weinig wind grooter zeiler is dan de Vries Lentsch. Maar dat wil nog niet zeggen, dat hij het ook van hem win nen zal. Want ae 12 voetsjol is de boot voor de Vries Lentsch. „Laat het maar waaien" heeft Nijland in het Handels blad gezegd dan hebben onze mannen de beste kansen. Ik voor mij geloof dat ook. zoowel in de jollen als in de 8 en 6 me ters hebben wij veel wind noodig. Dan zijn onze zeilers op zijn best. Men kan natuurlijk nooit weten wat er uit landen, die tot nog toe niet aan inter nationale wedstrijden deelnamen, los komt. Daarom is het moeilijk eenig oor deel te vellen. De algemeene indruk, ook in het buitenland, is echter, dat onze Hollandsche vertegenwoordigers tot de meest gevreesde tegenstanders moeten worden gerekend. Het spreekt vanzelf dat de hoop van geheel zeilend Nederland op hen is ge vestigd. En al is er geen enkele Haar lemmer onder hen <de heer v. Hoolwerff woont wel in Heemstede, is, evenals trou wens W. de Vries Lentsch ook lid van de Haarlemsche Jachtclub, maar het is toch geen Haarlemsche zeiier), wij zijn er zeker van, dat ook tal van Haarlem mers naar het Buiten IJ en de Zuider zee zullen optrekken teneinde den grooten strijd te volgen. Moge onze Hc .andsche driekleur verscheidene keeren boven aan de Olympische mast komen te wapperen. DE OPENING VAN HET I. O. C-CONGRES. Woensdagmorgen is te Amsterdam be gonnen een bijeenkomst van het „Co mité International Olympique". nes lichaam dat formeel de leiding heelt van de moderne Olympische Spelen. Namens de gemeente Amsterdam uraa burgemeester de Vlugt aanwezig. De voorzitter van het Ned. Olympisch Comité, baron Schimmelpenninck heel: de bijeenkomst geopend met een woord van welkom. Daarop nam burgemeester De Vlugt het woord, om in een kort betoog te verklaren dat de gemeente Amsterdam krachtig heeft medegewerkt om de Spe len van 1928 te doen slagen. Spr. vertrouwde persoonlijk stellig op succes en uitte zijn beste wenschen voot den goeden afloop. De derde en laatste spreke'r was graaf de Baillet Latour, de voorzitter van h.s Internationaal Olympisch Comitéi „Helaas valt op deze vreugde een sombere slagschaduw van droefheid" aldus spr., „want onder u is de plaats ledig gebleven van den man, die de bezielende kracht was van deze Spelen-, welke door hem -;yn leven lang werden tegemoet gezien, ilie op het gebied vaa sport, waaraan hij zich met hart en ziel had gewijd, zooveel voor zijn vader land heeft gedaan, ik verzoek u eer. oogenblik tot u zeiven te willen inkee- ren om de nagedachtenis te huldigen van ons aller hocggewaardeerden vrienc, Fritz van Tuyll van Serooskerken." Samenwerking Sportbonden. met de1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cents per regel. Deze zitting zal door een gewichtige gebeurtenis worden gekenmerkt, zei graaf De Baillet Latour, nJ. door de eerste daadwerkelijke samenwerking met de afgevaardigden der Int. Sport bonden. Voortgaande op den weg dien wy voor ons zelf hebben afgeteekend. zullen wy deze samenwerking steeds meer in de hand werken: wij hopen dan ook de tuak van tiet Beriynsch Congres te kunnen verlichten, dank zU een onafgebroken voorarbeld, doordat wy de bestudeering der aldaar te be- speken aangelegenheden, reeds lang van te voren willen voorbereiden. Tenslotte is het mijn wensch in deze plechtige vergadering, aan het Int. Olympisch Comité over te dragen: vooreerst, het Boek, bevattende de hand teek eningen van allen, die in de jaren 1894 tot 1925 lid zijn geweest van het Comité en d!e het my mogelijk is geweest te bereiken; vervolgens, de ge denkplaat van ZUne Reverentie de Courcv Laffan. die ik. ingevolge uw machtiging, door den beeldhouwer Go- de froy de Vreese heb laten vervaardi gen. Het Boek zal worden aangeboden aan Baron de Coubertln, als een blyk onzer bewondering voor dc grootsche schepping, waarvan hy de grondlegger is, en als een onderpand v:vi onze vriendschap en van de toewijding van al zyn medewerkers. De gedenkplaat zal worden geplaatst in het Olympisch Museum te Lausanne, ten e:ndc voor de toekomstige geslachten de herinnering levendig te houden van een der vurigste verdedigers der Olympische gedachte. Vervolgens werd de gedenkplaat, aanvankeiyk verscholen onder de Olym pische vlag. ten toon gesteld, waarna de openingszitting gesloten werd verklaard. De verdere bUcenkomsten zullen van huishoudciyke aard zyn. SCHERMEN. DE LOTING VOOR DE OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN. De loting der Scherm poules voor de Olympische wedstrijden had het volgend resultaat Voor equipes: Floret. 1. Frankryk, Denemarken. Roemenië en Duitschland 2. België. Spanje, Noorwegen en Argentinië; 3. Hongarije, Cuba en Nederland; 4. Italië, Engeland en Oostenrijk; 5. Ame rika, Egypte en Zwitserland. Eerste demi-finale: 1 poule van 4; 2 poules van 3. Tweede demi-finale: 2 poules van 3. Finale: 1 poule van 4. Degen. 1. Frankryk, Griekenland en Tsjecho-Slowakye; 2 België, Denemarken en Spanje; 3. Italië. Cuba en Argentinië: 4. Zweden. Portugal en Holland; 5. Zwitserland, Noorwegen en Engeland; 6. Hongarye. Amerika en Egypte7. Roe menië. Finland on Duitschland. Eerste demi-finale: 2 poules van 4 en 2 poules van 3. Tweede demi-finale: 2 poules van 4. Finale: 1 poule van 4. Sabel. 1. FrankrUk, Griekenland. Italië en Joegoslavië 2. Engeland, Polen Hongarije ein Amerika; 3. Holland. Turkije en Cuba; 4. België, Chili en Duitschland. Demi-finale: 2 poules van 4. Finale: I poule van 4. Wat de individueele wedstrUden betreft voËtaan we met de mededeel!ng. dat op floret Mosman in een poule ver- eenigd is met Estrada (Cuba), Berthelsen (Denemarken), Schenker (Hongarye), Abdine (Engeland), Vana (OechoslCa. Jinon (Am.) en de Roocker (Iklgië). Kunze met Heredia (Port.), Mont gomery (Eng.), Pignotti (It.), Pêcher <B.), L. J. Lucchettl (Arg.), Albaret (Zw.) en Nicolopoulo (Gr.) Nederpelt met Pulltl (It.), Cesioao (Rcem.). Moyal (Er.g.). Fitting (Zw.), Wand Tetl-sy (Eng.). Goyoga (Chili en Akre Ass (Noorw.) Floret dames. Mevr. Admiraal met Butler (Eng.), Mahout (Fr.). De- Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTR AAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F125.— swarte (B.), Klint (Den.), Dany (Hons.) en Sondheim (D.). Mej. De Boer met Adams (BA. Bo gen <H.). Hoppen (A Grippcnstadt (Zw.). Chapupoba (Oechosl.) en Ohlsen (Den.) Degen. Myer met Rudeanu (R.). Gaxzera (D.). He listen (Zw.). Empeyta (Zw.). de Tejada (Sp). Oslier (D Hadjdu <H.>. Appdrolh (F.), Tille (Cechosl.) en Calnan (A.) Driebergen met Dyrssen (Zw), Breckinridge A.). Clcureï (Eng.). Oor- naggla (It.). Rady (H.), Heide (N.>. de Cardenas (Cuba), Carnet (Egypte). Leal (P.). de Rivera (Sp.) en Berthelsen (D.>, A. E. W. de Jong met Scotidas (Or.>. de Beukelaar (B.). Ryevelt iD.). Cerno- horsky (Cechosl.). Massard (Fr.). Penes, cu (Roem.). Lorentzen (N.), Milner (A.), L. Luchetti (Arg.) en Lampola (Fr.) Sabel, wynoldi Daniëls met Ducret Fr.), von Buskirk'A.L Petschauer (H.). Harry (Eng BertheLsen (Den.. Adda (Egypte) en Manalieh iCuba). A. E. W. de Jong met Fouad (T). Vasslleff (Buig Stilling Anderson (D.>. Tmgdall (Zw.). Tliadce (Polen), Lacroix (FY.) en Moss <D.>. Vinder Wiel met Lyon (A.)Men- doza (Sp.). Stordeur (B.), Botassis (Gr.>, Mouhiddin (T.), Llauro (Arg.) en Rlha (Cechosl.). (Tel.) ZWEMMEN. IIET ZWEMFEEST VAN „DE DELFT". In plaats van 19 Augustus zal het aan gekondigde zwemfeest van „De Delft" op Zondag 12 Augustus gehouden worden. Tevens kan medegedeeld worden dat reeds ruime toezegging is binnengeko men van bulten land sche zwemmers ter- wyi met de Japansche Olympische zwem mers onderhandeld wordt. Het belooft een waar Olympisch zwem feest te worden. KEGELEN. HULDIGING B. GROENEWEGEN Zondagmiddag twee uur zal de heer B. Orocncwegen ter gelegenheid van diens 20-Jarig voorzitterschap van den Haarl. Kegelbond ln het gebouw aan de Tempeliersstraat worden gehuldigd. KAATSEN. WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM EN HILVERSUM Na ongeveer vier weken rust komen thans aan de beurt de wedstryden van Zaandam en Hilversum Te Zaandam zal Zondag 29 Juli, de bekende Hannema-partU plaats vinden. Vele deelnemers hebben zich aangemeld voor den wisselbeker te strijden, die het vorige Jaax door Hilversum werd gewonnen. „Frlsla" komt ln den strijd met twee parturen 1. D. GodUk, S. Broersma, J. P. DUkstra. 2. Goyenga, Zwiers, De Vries. Te Hilversum is Zondag 5 Augustus een kaatswedstrijd op het Gemeente Sportpark aan den SoestdUker Straat weg. Aanvang 12 uur. De pry zen zullen bestaan uit fraaie luxe voorwerpen- NAAR DE KAAG. Indrukken van een driedaagschen zeiltocht. Toen wy ter Kage aankwamen was de Kaagweek al in vollen gang. En he: wemelde er, op de wyde plassen, onder den stralenden blyden hemel vol kleur en wolkenspel, van honderden zeil-, motor- en roeibooten. De veelheid van zeilschepen is ontstellend en onbegrij- pelük. Je moet een zeiler bij je hebben die er weg in weet, die ze allemaal thuis kan brengen. Dit voorrecht had ik. Van vermaarde schepen, zooals zesmeters, 45 kwadraatmeters, zestig kwadraatmeters en Regenbogen herkende hij soms al op honderd meters afstands de preciese indentiteit, wist je naam van schip en eigenaar te vertellen, in enkele gevallen zelfs het geboortejaar van het jacht erby. Voor zulke kennis koester je, als leek aan-de-fokkeschoot en dilettant-op- ruim-bezeilde-rakjes. diepen eerbied. Op honderd, neen op tien meter af stands zyn alle zesmeters voor my nog precies gelyk. Ik ben biy dat ik ze als klasse herken, en dat een ietwat vage notie van de beteekenis van Marconi- tuig, spinnakers en zoo my deelachtig is. De Regenbogen lijken makkelijker, want die hebben vrijwel allemaal eet andere kleur op de romp, maar houd ze maar eens uit elkaar, want er zeilen er hier, in twee klassen, drieëntwintig Dat een zesmeter niet zes meter lang is, maar dat dit getal door de een of an dere ingewikkelde scheepsbouwkundige berekening verkregen moet zyn, aan vaard je zonder moeite, zonder verder onderzoek in dit mysterie te beproeven. Heb je vacantie of niet? Al die scherpe kieljachten met hun vervaarlyke zeil-oppervlakten een zesmeter heeft maar een kleinigheid minder dan vijfenveertig kwadraat nie ters stuiven ens bescheiden tjotter- tje voorbij als een Lancia een fiets, op de auto-renbaan Haarlem—AmstcYdam. Je kykt omhoog naar je masttop en voelt de kleinheid van je schip, zyn luttele kwadraatmeters zeil, zUn traag ofschoon rykeiyk-bruisend voorwaarts streven. De eenige troost ïykt dat het klassieker is dan die slanke, kostbare. telkens-maar-weer-geperfectiouneerde wedstrydjachten, die in enkele jaren verouderd zyn. Tjotters kunnen niet verouderen, evenmin als boeiers en schouwen, als Staversche jollen en Zaansche gondels, dewelke laatste niets Venetiaansch over zich hebben. Hun origine verliest zich in de grUze oud heid. Onze voorvaderen, vele geslachten achtereen, hebben erin gezeild en er ongetwijfeld elkaar fel in bekampt, al was het dan zonder vyf-niinuten-schot en chronometers, zonder starters en eindelooze reeksen protesten by geterg de wedstrydcommissies. Ook en niyn gezagvoerder zegt het met trots kun je met zoo'n platboom de schuit overal komen, maar een kiel- jacht-zeiler heeft niet veel keus ln be vaarbare wateren buiten de meren, en moet ook daar nog geducht Op z'n qul- vive zyn om niet aan den grond te loopen. Hij kan maar niet zoo 'es even ergens het riet in loopen en zeggen: „Ziezoo, dit water hier ziet er lekker uit, laten we er even in springen".en tien mi nuten later de opwindende sensatie doormaken van een jacht of zoo'n groo te motorboot of een giyboot die recht Op z'n hoofd aankoerst. "Dat mist hy. Ook die rust. dat weg glijden van je gedachten naar de pret tigste onderwerpen die zy kennen zooals ik in I onzen Kaagwaartschen tocht beschreven heb en de kans om om te slaan. Niet dat het bijzonder waar- schyniyk of plezierig ïykt om zulks te doen, maar de wetenschap dat je iets van dien aard overkomen kan, mits je een stevigen blunder begaat, geeft toch een zekere sportieve charme aan de zaak. Misschien is dit, ik geef het by voorbaat toe. een roeiers-standpunt. Het verhoogt de aantrekkelykheld van skiffs en gieken boven de stabiele wher ries. Er moet een zeker risico by wezen. De zeilers moeten toch iets dergeiyks voelen in him voorkeur voor twaalfvoets- jollen en Scheiaejollen. Pittige kleine dingen. Loopen een knap gangetje, en eischen heel wat zeilers-kunst. Vooral 12:voeU jollen by de Kaag-sociëteit. de twaalfvoets, de kleinste soort, geven een aardig schouwspel als ze racen, om dat er zooveel zijn Het wemelt ervan, een heele kudde die over het water stuift. Ze trachten elkaar listiglijk uit te manouevreeren, en er komt een dikl c domme motorboot in de baan, die er minstens drie tegeiyk hindert. Een heele ry toeziende zeilers, gemeerd aan een oppertje in 't riet by het Norren- meer brult: „Uit de baan! Uit de baan! Ga toch weg kerel!" De kerel puft lynrecht verder, vaart twaalfvoetsjol nummer zooveel op den achtersteven aan, net naast het roer, en geeft het jolïetje een opstopper die het minstens vfjf meter zuiver voordeel bezorgt Mal geval. De zeiler, voorover getui meld. krabbelt op. grinnikt, zegt er nu maar niets meer van. Maar hoe vaak bederven die motorbooten, en soms ook onhandige fuifzeiiers die in de baan ra ken. het niet voor oen een of anderen strijder! Hetzelfde heb ik meer dan eens op roeiwedstryden zien gebeuren, als de een of andere miserabele sportsman een ploeg in de zware deining van zyn motorboot liet roeien, alleen omdat-.e het van dichtbij wou zien. En omdat-le een vrije Hollander was. van het soort dat zich aan niets of niemand stoort, en dat overal lak aan heeft. Het soort dat ver van alle sport moest biyven. maar er helaas al» yd by is. De Kaagweek kent het in alle varië teiten. van de alleen-maar-onhandige tot de bUna-kwatöwillige toe. En de vyf zesmeters, behoorend tot de ver in aardste internationale klasse, hebbcv er wel de meeste last van, want hun ochtend- en middagraces worden door heele vloten belangstellenden gevolgd. Prachtige schepen, die zesmeters. nobel en slank van iyn, hoog en trotsch. ragfUn van structuur als je re In de verte, op het volgende ir.ser, de boei ziet ronden en dan cpkruisen ln «den wind. weer naderend in snelle, scherpe slagen, elkaar fel bekampc-nd. Die fel heid waarmee vermaarde zeilers zooals onze Olympische vertegenwoordiger Pluygers, de Belg Fridt, Oscar Nathans en onze eerste bootbouwer.de Vries Lentsch. elkaar in zoo'n race bestryden voel je ook als leek. De fyne Duntjes van hun tactiek ontgaan Je, maar niet de span ning in de bUeeni lurkende kleine groep die zoo'n zesmeter bemant, en de vlotte vastberadenheid van hun manoeuvres, het snel en onberispelijk hanteeren van schip en tuigage evenmin. Daar is strijd, en strijd geeft altyd spanning en In tense aandacht, voor 1egenen c"ie toe zien ook Maar net verheug je ie over het feit dat de Wit's Sally inloopt op het Belgische jacht Antigoon. n's het blijkt, dat Pluygers vandaag de Anti goon zeilt, by afwezigheid ttn den eige naar. My ontbreekt de bevoegdheid om het zeilen te critiseeren van zeer velen die naar de Kaag gaan zonder aan de wed strUden deel te nemen. Er zyn er ook onder hen een aantal die de kunst zeer goed verstaan. Maar er zijn er die er slechts een zeer gelimiteerd begrip van hebben, en bU sommigen bepaalt het zich tot een minimum, te oordeelen naar de milde maar besliste commentaren van mijn vriend Henk. Soms zag ook lk iets dat wel zeer ver mis moest zyn. 's Middags, vlak na de races, schenen honderden zeilers in schepen van di verse makeiy soms zeer vreemde makely allen tegeiyk uit hun ligplaat sen in het riet los te breken. Dan werd het een plezierige verwarring, vergroot door de motorbooten die er haastig tus- schendoor bleven stuiven, en door de wedstrydjachten waarvan er ook nog heel wat bleven varen. WonücrlUk, zco weinig aanvaringen als Je zag gebeuren. Maar als de zeilsport dermate in popu lariteit blijft toenemen voexzie ik het moment waarop de een of andere ener gieke regeering trachtend om orde en veiligheid te scheppen in het verkeers- gedrang op ons laatste nlet-drooggelegde meer, de staats-zellproef zal invoeren, en het zeilbewys dat erby hooren zal Ook is dit geen luxesport. Er komt luxe in voor, kieljacht-luxe in stygende aantallen kwadraatmeters, maar even zeer bescheiden eenvoud. Met een kleine beurs kun Je. eenmaal geestdriftig voor de zeilsport zyndc, altyd nog wel iets veroveren dat vaart. Ook de motorboot- sport kent vele zeer goedkoope uitingen. En met een der goedkoopste, die niet eens bescheiden was, maakten wy op de zen eersten middag kennis by de Kaag sociëteit, naar welks haventje wU vlot getjotterd waren. Tot welke klasse van zeilschepen dit vaartuig behoord had voor het, een mo torboot werd had niemand kunnen zeg gen. Het meet een der vele straathonden onder de ras-exemplaren zyn geweest een kruising van een Zaanschc-n gondel met een schouw, of lets van dier. aard. Er pufte nu driftig een aar.hangmotor achteraan, en de eigenaar had een i groote glazen kajuit erop gebouwd, met spiegelglas en met voyante gordUntjes en fauteuiltjes binnenin. Deze eigenaar was een Jordaner. Hy droeg zoo'n witte Amerikaansche s&ilor- cap, die nu ln de mode is. en mooie flannels, maar dat hielp niet. Als wy nog even aan zUn landaard kadden kun nen twyfelen, ondanks de kenmerkende wyze waarop hU zUn sigaar bezoog, zou den mevrouw en de 3 dochters ons heb ben Ingelicht zy waren onmiskenbare Jordanerlnnen. zy droegen zeer opval lende en kleurige toiletten, die zich met Amsterdam volkomen maar met de Kaag en de zeilsport volstrekt niet vereenig- den. Deze gelukkige familiegroep, gedragen door het bovenbeschreven goedkoope maar onbescheiden familieschip, liep op volle snelheid het haventje naast de Kaagsoclëteit binnen. Henk had nog Juist tyd om te zeggen: „Dat gaat mis" en ik om te antwoorden „Vast". Toen zat het gezin al met een schok aan den grond, waarby de Jongste dochter, in rose crépe-de-chine. zich over het dak van het spiegelglas-salonnetje uitstrekte. „Sie Je r.ou wel, pa", kreet de Jongste dochter. „Watheppikgesegt?" „Niks", ze: p3. „Je sei niks. Gein asem gegelfc." „Sel ik niks! San! Ik seg nog me gane veils te hard. lk seg nog „Seg nau maar niks meer", adviseerde Ma. zeer dik en vormloos, van de ach terplecht des motorschips. ..Pa" dit op sarrenden toon „weit 'et altyd 'et besjt. Dat slene me nau weer 'es Pa heppet gcschote. Pa heppet lek gefonde. Pa. „Och mensch, hou Je gerege", zei de gezagvoerder bedaard, en het leek zoo wel figuuriyk als letteriyk een goede raad. „Hoe komme we deraf, heirc?" De beide andere dochters doken uit het salon op; en weeklaagden met Ma. zy waren respectievelijk gec! en zacht lila van kleur, en schonken ons belden heur glimlach. „Boorr.en!" zelden wy, en het gezin boomde tot het losraakte cn naast ons ligplaats koos, zijn onbescheiden schip tegen alles aanbenzend. Waarop het zekere hartelijkheid be gon te tooncn, hetgeen ons noopte om zeil te hijschen cn te vluchten naar het erf tfan boer Dc Haas. om liever daar ons middagmaal te koken. Over welk erf, en vele andere dingen lk meer hoo? te schryven. R.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7