EEN DAG VOL AFWISSELING iliïïil Eerst per fiets naar Amsterdam, daarna per stoomboot over de Zuiderzee naar Harderwijk en vervolgens weer per fiets naar het Uddelermeer HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 JULI 1928 DERDE BLAD MET onze moderne vervoermiddelen is in één dag veel te doen. Ik maakte zelfs een uitstapje naar het Uddelermeer, het hartje van de Veluwe. Mijn reds •was: Eerst per fiets naar Amsterdam, dan varen naar Harderwijk Vervolgens weer per fiets naar het Uddelermeer. De terugtocht werd, met eenige afwis seling, langs denzelfden weg gemaakt. Ik trof het, dat het mooi weer was. Dat is voor zoo'n tocht ook wel een ver- eischte. Als de barometer op veranderlijk ge staan had zou ik dit reisje ongetwijfeld uitgesteld hebben. De tocht naar Amsterdam werd natuurlijk in de vroege uren gemaakt. Om 6-30 uur besteeg ik dus de fiets, om met een kalm toeristen- gangetje langs den Rijksstraatweg te rollen De booten vertrekken's morgens om 8 1/2 uur van de Ruyterkade achter •t Centraalstation te Amsterdam In den ouden tijd, toen de grintwegen door den Haarlemmermeerpolder nog mooi waren reden wij via Hoofddorp naar Amster dam, maar nu de Rijkswaterstaat voor het mooie tegelpad voor de wielrijders gezorgd heeft en de auto's de wegen door de Meer vernield hebben, gaan wij natuurlijk over Halfweg. Bij Sloterdijk gaat de E.S.M. den Ad miraal de Ruyterweg op, maar wij fiet sen rechtuit den Haarlemmerweg op, passeeren in Amsterdam de Haarlem merpoort en gaan aldaar rechtuit op het Centraalstation af. Er varen tegenwoordig al twee maat schappijen van Amsterdam op Harder wijk, De Holland-Veluweljjn heeft rader booten in de vaart gebracht, zijn concur rent schr oefbooten. IN DE HAVEN VAN HARDERWIJK den Poolschen weg. In Hierden wijst een wegwijzer rechts af naar het station Hulshorst, dot na een kwartier bereikt wordt. Daar begint de Poolse he weg, die naar Leuvenum loopt. He: is "n zandweg voor karren me: breede wielen, maar aan den kan: lig: een goed fietspad- Aan beide zijden van den weg is het heuvelachtig land bedekt met zwaar dennehout, da: harsachtig geurt. Een enkele keer pas seeren wij een beekje. In het buitenland zijn berglandschap pen die een grootse hen indruk maken, maar hier is al is het ook anders natuurschoon dat daan-oor niet onder doet! Bij een paddenstoel (lage wegwijzer) splitst de weg zich. wy gaan naar Leu venum en laten den weg naar Els peet dus links liggen. Na een half uur komt aan dezen mooien Poolschenweg een einde. Dan staan wij op den weg LeuvenumSta- verden. slaan links af en rijden in een half uur ever een mooien grintweg naar het Uddelermeer. Het Uddelermeer. Het Uddelermeer oefent steeds een groote aantrekkingskracht uit op den toerist. Als men dit stukje natuur met heeft bewonderd, heeft men de Veluwe niet gezien. Vroeger stond er een oude herberg met oud-Hollandsch interieur. Het gebouw is er nog wel. maar het wordt nu niet meer als zoodanig gebruikt. Er is even wel. door de medewerking van de Ko ningin. die eigenaresse van den grond is. een flink theehuis verrezen, dat een heerlijk zitje biedt. In de omgeving is ook volop gelegenheid om te o!e- nicken, mits.... geen papieren en schil len worden achtergelaten! In het meer kan gezwommen worden. In elk geval moet een bezoek ge bracht worden aan de Hunneschans, de HET UDDELERMEER. DE MOLEN AAN DE HAVEN VAN HARDERWIJK. De Holland Veluwelijn vaart de eerste 5 werkdagen der week van 8 1/2 uur *s morgens en om 5 uur 's avonds uit Amsterdam, Zaterdags om 8 1/2 uur en 2 uur. De N.V. Harderwijker Stoomboot Mij uit Amsterdam: Maandag 6 uur, Dins dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag 8 1/2 uur en Zaterdags 2 12 uur. Op Zondag liggen de booten stil. Dan heeft het personeel ook zijn rustdag. De kapitein zei: als ik op Zondag ook zou varen, dan zou de boot eiken keer te klein zijn. Wij scheepten ons in op de „Stad Harderwijk" van de Holland-Veluwelijn, die aan steiger B aan de De Ruyterkade achter het Centraal Station gemeerd ligt. Een retour le klasse kost f 2.50. 2e klasse f 1-75. (Kinderen betalen half geld.) Een retour 2e klasse kost dechts 1.50, maar hot is niet aangenaam om tusschen manden visch of ander minder welriekend vrachtgoed een plaatsje te krijgen. Varen Amsterdam Harderwijk. Eerst wanneer men iets zal verliezen wordt het naar waarde geschat. Zoo is het nu ook met de Zuiderzee! Vroeger werd van de „binnenlandsche" stoomvaartlijnen vrijwel alleen gebruik gemaakt door menschen die noodge dwongen de boot boven den trein verko zen en wel omdat het varen goedkooper was. Maar de laatste jaren zijn er spe ciale pleziervaarten gekomen en hebben de menschen ook plezier in het varen gekregen. Zoo leeren de Nederlanders de Zuiderzee, met de interessante haven plaatsen en mooie eilanden, nog ter elf der ure kennen en waardeeren. Misschien komt er nog een tijd dat er een actie begonnen wordt tot behoud van de Zui derzee.... Maar het is nu te laat! Langzaam maar zeker wordt „het land ontworsteld aan de baren". Wel zal er een IJselmeer blijven, maar de nieuwe dijken zullen het schilderachtige dat nu de kust van ae Zuiderzee omsluit helaas missen. Voor plezier-varen zal er niet veel reden meer zijn! Als het mooi weer is zijn er honder den zeevaarders. Maar voor allen is op de groote booten ruimschoots plaats. Het kleine tochtje langs een deel van de Amsterdamsche haven is al een inte ressant begin. In de dokken liggen de groote zeebooten ter herstelling. De hamerslag van den scheepsbouwer dreunt ver over het water. Zijn wij gelukkig - S3 ia mi WÉ Kirt Ijl li tjfil HET KASTEEL STAVERDEN. KI^DFREN UIT HIERDE. JONGE BRUIDSPAREN. (Foto's YVuestman, Harderwijk.) dan passeeren wij ook een van onze groote schepen die op Indië varen en die meestal Dinsdagsmorgens de trossen losgooien. Wij komen „oogen te kort" om in dit half uurtje een indruk van het leven in onze eerste havenstad vast te leggen. In de Oranjesluizen zijn het weer de booten van onze kleine vaart. Maar ook daar heerscht levendige bedrijvigheid. Een afgedankte stafmuzikant laat kopertonen door het luchtruim schetteren. 't Is warm, maar al pa relt het zweet hem van het hoofd, hij blijft daar in het zonnetje op den hoogen sluismuur staan, om ln klan ken te vertellen dat juffrouw Don selaar eigenaardige beenen heeft en dat de Dor\au nog altijd mooi en blauw is. Daarna komt hij aanboord om voor eigen wel zijn een inzame ling te houden. De buit valt nog al mee, want als wij de sluizen uitvaren, staat de muzikant op den sluismuur te dansen en nog een extra nummertje te geven. Tenslotte klinkt het weemoe dige: „Adieu wü moeten elkander groe ten Onze zeereis is begonnen.... Als wij naar bulten varen houdt de rioolinstallatie van Amsterdam ons aan de rechterzijde eenigen tijd gezelschap, 't Maakt den indruk van een haven hoofd, maar in werkelijkheid is het een groote buis die al de afvalstoffen uit Amsterdam ver van de stad In zee af voert. In Haarlem gebruiken wij de grachten nog voor open riolen. Wan neer leggen wij een riool naar de Noord zee aan. waar het vuil nog minder kwaad doet als in de Zuiderzee, vooral nu die verkleind wordt? De Amsterdam mers die op de boot zijn twisten onder ling om het eens te worden hoeveel mil joenen dit werk gekost heeft, maar alle cijfers loopen in de tientallen. De zee schittert in het zonlicht. Door dit goud overgoten is alles mooi. zelfs het grijze kleihoudende water van de Zuiderzee, dat door de baders natuur lijk ver wordt achtergesteld bij het water van de Noordzee. De hofmeester komt al spoedig om de dorstige kelen te lan?n. Als het warm is wordt er aanboord veel gedronken. Groote bladen li monade met ijs worden steeds vol aangedragen uit "t onuitputtelijke buf fet, maar de passa giers schijnen uit gedroogd. Het is een wedstrijd wie het 't langste vol houdt Maar de hofmeester heeft zóóveel voorraad, dat hU het glans rijk won. Ten Noorden van Amsterdam bewon deren wij eerst het liefelijk gelegen Ransdorp. Omdat 't helder Is kan aaa DE OUDE VISCHPOORT TE HARDERWIJK. den horizon Marken ontdekt worden. Aan den Zuidkant houden ons de steden en dorpen van het Gooi eerst geregeld gezelsohap. Eerst Weesp. dan Huizen, Hilversum, Bussum, Muider berg, Bun schoten. enz. Met een kijker is het slot Muiderberg goed te onderscheiden. In de verte ook de Lange Jan, den bekende toren van Amersfoort. Dan komt er evenwel een moment. dat wy geen land meer zien. Alles is zee, een wegdoe zelend gezichtsein der, een samen vloeien van lucht en water. Even beleven wij de sen satie van een wer kelijke zeereis. Alleen de zeezie ken ontbreken. Het water Is ook zoo kalm. de boot ligt zoo vast. Na 2H uur va ren komt de Gel- dersche kust in t zicht. De bebosch- te heuvels van de Veluwe breken den rechten lijn van den horizon. Nu komen er ook meer visschers in onze nabijheid Harderwijkers, El- burgers, Spaken burgers, enz. Slank scheren de kleine zeilscheepjes over het water. Als het stormt en de bootslui verzekeren ons. dat het ook op de Zuiderzee kan spoken! is het slecht varen in de notedopjes. Menige visscher heeft dan ook het leven moeten laten. Daar komt Harderwijk in het zicht. Het stadsbeeld wordt overheerscht door den molen die aan zee staat. Deze mo len is al door menig schilder gepenseeld, bijna is hij zoo bekend als die van Ruvschdael by Wijk bü Duurstede. Na ruim 2% uur varen wij de kleine haven van Harderwijk binnen, verwelkomd door honderden stedelingen die ons aan het havenhoofd begroeten. Het was een heerlUk zeereisje! BOERDERIJ OP DE VELUWE. Te Harderwijk. ..DE STAD HARDERWIJK" VAN DE HOLLAND—VELUWELIJN. Harderwijk is een oud stadje. Belang rijke fragmenten van bouwkunst uit vroeger eeuwen zijn gespaard gebleven. Daaronder is ook de Vischpoort, hierbij afgebeeld. Het bovengedeelte doet als vuurtoren dienst. Het Lui na ueus torentje herinnert aan den glorietijd toen Har derwijk een hoogeschool had. De R. K. kerk en het Raadhuis zijn ook heel oud. Aardig is het ook te dwalen door de smalle straten en steegjes, die zoo sterk het stempel dragen uit vroeger eeuwen. Voor de Haarlemmers be- teekent Harderwijk als Zeebad niet veel. De Harder- w ijkers zyn er evenwel trots op en genieten er van! Wij besloten om niet te lang te Harderwijk te ver toeven. De dag is tort en er valt vee! te genieten. Op de Markt wyst een A.N.W.B.-weg- wijzer den weg naar Zwolle. Dien moe ten wy op om naar Hierden te komen. Dit dorpje is in een goed kwartier te bereiken. Het loont de moeite om even af te stappen om de kleederdracht te Hierden te bekyken. Hierden is een der weinige dorpjes dat de traditie van de kleeder dracht streng bewaart. Wy troffen het dat juist de school uitging. De kinde ren, gToutsch op hun typische pakjes, wilden graag poseeren voor een kiekje. Eigenaardig is dat de kinderen precies hetzelfde gekleed gaan als de groote menschen. De kleeren zyn alleen vele nummers kleiner! De weg Harderwyk-Hierden was wel flink maar niet mooi. Nu komen wy evenwel aan het mooiste gedeelte van Nederland, nameiyk HERDER MET SCHAPEN. oude gerechtsplaats van de eerste bewo ners van ons land. Den terugweg per fiets heb ik geno men over het mooie dorpje Garde- ren. Verder over Putten dat steeds meer in trek komt by de pensionzoe kenden en Ermelo. Dat was een aardig rondreisje. De tocht is ruim 35 KM, maar op deze roede grintwegen is zonder Inspanning 12 a 14 K M per uur te rijden Men zit dus in het geheel 3 uur op dc fiets. Een kennis die minder fictslustig is, :naak:o den tocht uit Harderwijk met een autobus. Als de boot aankomt staan de auto-bussen klaar. Voor ongeveer 60 cent (de ver schillende bussen verschillen een klei nigheid) wordt in 45 minuten van Har- derwyk naar het Uddelermeer gere den. 4.35 gaat de bus weer van het Uddelermeer terug, zoodat de bezoeker nog 40 minuten tyd overhoudt om ut Harderwijk rond te kijken. By zomeravond if de terugtocht over zee can genot. Alleen het genieten van een zons- dergang op zee loont al de moeite ruim schoots. Toen wy evenwel over zee naar Am sterdam teruggingen, was het nogal gaan waaien, waardoor de zee nogal v. ,;d golfde. Hot gevolg was dat er slacht offers aan zeeziekte vielen. Dat geef: de sensatie van 'n echte zeereis.... Maar een kalme zee ls toch verkieslijker! De kapitein had evenwel medelijden met de „bleekgezichten" en gooide de boot DE HIERDENSCHE JEUGD VOERT EEN RIJDANS UIT.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9