DE WEDSTRIJD-VERSLAGEN Van de plechtige opening. Zonne schijn na regen. Een Fransch incident. Van trompetters die te vroeg bliezen. Een indrukwekkend schouwspel. P. Het leek Zaterdagmorgen vroeg een volkomen hopeloos geval, wy zou den met zyn 40.000en de Olympischen Spe len gaan openen en 't goot var. den hemel. En hoe goot het en uit wat voor hemel. PUpes telen uit een egaal grauwe wolken massa die even ondoordringbaar als onbewegelijk leek. Er was zelfs geen wind om het vuyr der hoop neg wat aan te blazen. Om zes uur zagen wy het, dachten aan vele witte broeken en draaiden ons kreunend op het 3nders oor. Een uur later was het nog precies zoo. alleen erger en we dachten aar. wit- te stroohoedïn met een oranje lint er om en stonden op. En een uur later en nog een uur later was het nog precies zoo. wy verwachtten nu niets meer, maar zagen in doffe wanhoop het beeld van triestig hangende kletsnatte vlagen aller naties en een paar duizend athle- tischc Jonge mannen, die hun regenjas in de kleedkamers hadden moeten ach terlaten om een paar uur op een door weekt grasveld tc staan. Maar ziet. midden in den ochtend kwam er alweer een vleugje hoep. De lucht begon te breken. En om elf uur was het droog, iets dat Je een paar uur tevoren binnen de eerste veertien dagen niet mogelijk geacht zou hebben. En toen wc met een dikke 40.000 anderen in het Stadion zaten, brak er zoowaar een wat beschaamd zonnetje door. Ra. ra tot welken stam "behoorden deze deelnemers aan het défilé? Intusschen werd op het van Tuyll- pleirl de athletische stoet opgesteld. Jongelieden in allerlei uniforme kleeder drachten doorkruisten de menigte buiten de stadionmuren, j? hoorde vroolijke uit roepen in enkele talen, die Je kende en zeer veie die je niet kende en om tien minuten voor twee zette de muziek het Wilhelmus In, om Prlps Hendrik welkom te heeten en 1200 zangers onder wie het koor van ons Haarlemsche Zang en Vriendschap zongen hem het volks lied toe. Toen werd de Marathonpoort opengeworpen, de muziek zette „Einzug der Gladiatoren" in en de eerste groep athleten, de Grieken, marcheerde het Stadion binnen. Hun kwam de voorrang toe, door hun klassieke connectie met de Spelen, zy werden luide toegejuicht en achter hen volgden de Argentynen, de Australiërs, een verrassend klein ge tal Belgen, niet meer dan een dozijn, eenlge Britsch-Indiërs met tulbanden op, een vyftal Bulgaarsche officieren, de Canadeezen in keurig wit uniform. Chi- lenen. die voor de eere-tribune gekomen halt hielden en hoera schreeuwden, wat niet In het ceremoniëel stond en dus erg stout was. 2 Cubanen, de Denen, die de eenlge waren in hun gewone pakjes, een geweldige horde Dultschers, kleine groepen Egyplenaren en Estlanders, de Pinnen, die veel applaus kregen en daarna nog eenige tientallen naties waarvan wy. om niet te uitvoerig te worden, nog slechts vermelden de Engel- schen, die geen militair volk willen zijn, maar keurig kunnen marcheeren. de Japanners, die verscheidene officials onder hooge hoeden in hun gelederen hadden, de Noren, in wier eerste ry Kroonprins Olav een opvallende ver schijning was. de eenige Panamees, die zelf de vlag van zyn land droeg, maar het bord met den landsnaam aan een heel klein padvindertje had toever trouwd. de Tsjechen die een gemêleerd- pitto-eske groep vormden, de Vereenig- de Staten die in getalsterkte niet voor de Duitschers onderdeden en aan wier hoefd Johnny Wèismuller ging met het bord. De Zwitsers in fleurige kleurigs helrcoce Jasjes en daarna als laatster, de Hollanders, de machtigste groep van allen, compleet met ban en achterban. Zij werden enthousiast toegejuicht er. verdienden het. want zij zagen er niet alleen keurig uit, maar defileerden ook onberispelijk. Maar er ontbrak een groep en een belangrijke, die der Franscher.. Wat zou daar achter zitten? De officieele lezing van liet geval was, dat zij bang waren dat het slechte weer de sportieve presta ties van hun athleten nadeeilg zou be ïnvloeden. Maar met zulk een onbe holpen kluitje laat een persman zich niet in het riet sturen. En later bleek de zaak dan ook heel anders te zyn. De Franschen waren heel boos. Vrijdag was de heer Paul Méricamp van den Franschen athletiekbond bU het Stadion verschenen met zyn athle ten en de toegang was hem geweigerd door een suppoost. Er mocht niemand meer worden toegelaten. Dit lieten de Franschen zich zoo maar niet aandoen, er vielen hooge woorden tusschen twee partyen die elkaar niet verstaan kon den. tot de suppoost den Franschen leider een slag toediende met een sleutel. De Franschen eischten van het N.QIC. hierna officieele excuses en het ontslag van den suppoost. De eerste werden aangeboden, maar toen de Franse he ploeg Zaterdagmiddag voor het Stadion verscheen om aan het défilé deel te nemen, stond daar de zelfde suppoost om hun kaarten te con troleeren. Dit was voor de Franschen aanleiding om spontaan te weigeren, aan het défilé deel te nemen. I kwestie is Zaterdagavond weer in het gelijk gebreid en de Fransche hoog springer Lewden heeft toen alsnog uit naam der Fransche athleten den Olym- pischen eed afgelegd. Maar het was een onaangename geschiedenis, waarvan wij, critisch bezien, nog slechts dit zou den willen zeggen. De suppoost had zich dienen te beheerschen. het N.O.C. had zoo het geen aanleiding had den man te ontslaan, althans zoo tactisch moeten zijn hem uit de buurt der Franschen te houden en de Franschen hadden ge voegelijk na de excuses van het N.O.C. de zaak als afgedaan kunnen beschou wen. Dr. de Visser zooals onze teekenaar Bielkine hem zag. Verder valt er niet veel meer te ver melden, wy hebben in oris nummer van Zaterdag reeds uitvoerig over de speeches bericht. Alleen valt nog op ts merken, dat alles zoo vlug van stapel liep dat de menigte een uur vroeger weer op weg naar huis was, dan men had gerekend, dat de trompetters boven in den Mara thontoren te vroeg gingen blazen en daardoor den zang van „Wilt Heden nu Treden" stoorden, dat de postduiven wat zenuwachtig deden door de aan wezigheid in het luchtruim van het K.L.M. foto-vliegtuig en dat tenslotte het geheel een indrukwekkende, kleurige vertooning was, die allen, die haar ge zien hebben nog vele jaren in het ge heugen zal biyven. De eerste athletiekdag. Holland- tche teleurstellingen en Amerikaansche successen. Recordverbeteringen in het kogelstooten. Scheffer, de ge wichthef f er bezorgt Holland een der den prijs evenals zyn collega J. Ver- heyen. Nurmi's zege in de 10.000 Meter. P. Elders in dit nummer vindt de lezer de uitslagen van den eersten Olympischen dag uitvoerig vermeld, wy willen dus niet anders doen dan er het een en ander omheen schrUven. Met het weer viel het opnieuw erg mee. Er scheen een vroolijk zonnetje toen het Zondagmiddag om twee uur begon en dit zonnetje heeft ons den ge- heclen middag niet meer verlaten. De tribunes waren bevolkt met naar schat ting ongeveer 25000 mcnschen, dat is meer dan er op een enkeloen dag te Pa rijs bi)? de athietiek waren, den Mara thondag misschien uitgezonderd. Het begon reeds dadeiyk met eenige beroe ring toen de kogelstootcrs Brlx (Ame rika) en Hlrschfeld (Duitschland) bel den het wereldrecord en het Olympisch record om hals brachten. Deze stonden respectievelijk op 15.544 (Rose. Ameri ka) cn 15.34 Macdonald (Amerika) en Brlx stootte 15.75, Hlrschfeld 15.72. Dat was een goed begin. Elders op het terrein was men aan het hoogspringen en op de loopbaan stelden de deelnemers aan de eerste serie 400 Meter horden zich op. De snelste tyd der zes series was 54,6 sec. terwijl het wereldrecord op naam van Taylor staat met 52,6 sec. Dit serie resul taat gaf ons de overtuiging dat de Olympische athletiekbaan zeer goed is, na de gehaaste verbeteringen van dc laatste weken. In de halve finale, later op den middag liep Taylor trouwens 53.4 seconden. In dit nummer liepen geen Hollanders mee en. wat opvallen der was. ook geen Duitschers. Voor de 100 Meter werden niet min der dan 16 series geloopen. De Hollan ders Henning, Boot en Benz werden in hun series niet geplaatst, terwyi v. d. Berge tweede werd achter Rangeley en dus nog wel in de kwartfinales zou kunnen uitkomen. Er viej in al deze series geen enkele verrassing te notee- ren en sneller tyd dan 10.8 werd niet ge maakt en trouwens ook niet verwacht. In de 800 Meter werd het loopen van Paulen een bittere teleurstelling. Hy liep zeer ontactisch, trok het veld de geheele eerste ronde, had ln de laatste 200 Meter zyn kruit verschoten en ein digde als vyfde. Misschien was recente beenblessure nog van invloed op zyn prestatie. Dr. Peltzer won deze serie keurig en bewees daarmee afdoende dat de geruchten over zijn terugkeer naar Beriyn uit de lucht gegrepen wa ren. Hoogerwoiff en Zeegers werden in hun series evenmin geplaatst. Den besten tyd maakte de vermaarde Ame rikaan Lloyd Hahn met 1 min. 56.8 sec. (wereldrecord Peltzer 1.51.6 sec.) Intusschen was men reeds aardig achter geraakt op den tijd. Eerst zou het programma om half zes zijn afge- loopen, op den dag zelf was h£$ offi cieel bepaald op half zeven en het werd tenslotte over half acht. De kwartfinales van de 100 Meter waren vooral merkwaardig doordat alle Amerikanen als eerste in hun heat aan kwamen. maar de Canadees Williams de eenlge was. die 10,6 sec. liep. Van uen Berge werd derde in zijn heat en hier mee- was de laatste Hollander uitge sloten. Zondag was geen gelukkige dag voor Oranje. Cerbonney (Frankryk) veroorzaakte twee valsche starts en werd uitgesloten. Het eerste slachtoffer van de nieuwe bepaling. Verder bleven al'e „grooten" voor de lialve finales ge spaard: Legg, Fitzpatrick, Macalister. Corts, Russell. Houben, Williams, Lou don, Wykof, Pina, Bracey, Lammers krijgen deze uit te vechten. Voor de finale van de 400 Meter hor den zijn nog vijf loopers over, nameiyk, de Esgelschen Lord Burghley en Li vingstone Learmouth, de Amerikanen Taylor en Cubel en de Italiaan Fecelli. Het succes van de Amerikanen is weer overweldigend en toen de Cérémonie Protocolaire Olympique werd ingeluid met het hyschen van een groote en een kleine Amerikaansche vlag en 'n kleine Duitsche, begrepen wy dat dit slechts het eerste zou worden van een mach tige reeks Amerikaansche successen en dat wy het lied van de Stars and Stri pes nog vele malen te hooren zouden krijgen. Dit eerste ceremonieel voor de kogelstooters Kuck (A.), Brix (A.) en Hirschfeld (D.) die allen het wereldrecord en Olympisch record ver beterden met worpen van resp. 15.87, 15.75 en 15.72 Meter. Een machtig resul taat. Inmiddels bleven de hoogspringers kalm doorgaan tot aangekondigd werd, dat ook hier een Amerikaan had ge wonnen, nameiyk King, die een poging zou doen tot Olympische recordverbete ring. De lat werd op 2 Meter gehangen en King probeerde het driemaal ach tereen, echter zonder succes. En tenslot te werd hy winnaar met 1.94 Meter, tweede Hedges (ook alweer Amerika) met 1.91, derde Ménuard (Fankryk) eveneens met 1.91 Meter. Weer gingen dus twee Amerikaansche vlaggen aan de mast, maar we kregen toch ook nog andere volksliederen te hooren, name iyk het Oostenrijksche voor de zege van Andrysek in het gewichtheffen vederge- wichtklasse, het Duitsche voor dezelfde sport lichtgewicht Helbig ex alquo met den Oostenryker Haas en het Fransche voor Roger, die het middengewicht had gewonnen. In deze afdeeling kwam ook een kleine Hollandsche vlag aan de der de mast, door den derden prijs gewon nen door Scheffer en dit was een heele troost na de voorafgegane teleurstel lingen. Bravo Scheffer! Tabak (Beverwyk) en de Haarlemmer de Wolf weerden zich beiden kranig doch konden het in hun afdeclingen niet verder brengen dan de 13e en 14e plaats resp. Later won J. Verheyen voor Neder land nog een derden prys in de catego rie middengewicht B. En zoo waren wij tot het laatste num mer van den middag genaderd, de 10000 Meter hardloopen, waaraan Nurmi en Ritola, de Zweed Wide en de Amerikaan Joie Ray deelnamen. Er waren 43 in schrijvingen, maar slechts 24 deelne mers. Dit werd een zeer interessante race. op superieure wyze geloopen en gewonnen door de vermaarde Pinnen. Het werd een merkwaardige herhaling van de race in 1924 te Parys. Na een paar ronden namen Ritola, Nurmi en Wide, in deze volgorde, den kop en met de regelmatigheid van een uurwerk bic ven zü zoo doorloopen, voortdurend grooter voorsprong op al hun concur renten nemende. Het loopen van Joie Ray was een groote tegenvaller. Na 5000 Meter was hy op de 12e plaats en hy eindigde tenslotte omstreeks tiende. Het publiek stak zyn bewonde ring voor het leidende trio niet onder stoelen of banken en de geestdrift der Plnsche supporters steeg ten top toen Nurmi en Ritola tenslotte na 8 K.M. ook Wide van zich afschudden. Op een hal ven Meter achter elkaar liepen de Fin nen door, Ritola steeds voorop en op een paar na werd het geheele veld ge lapt. In de laatste 200 Meter begon Ri tola de eindspurt, maar Nurmi hield hem niet alleen, doch spurtte hem ln d laatste 50 Meter voorby en won schit terend in 30 min. 18.8 sec. waarmede het Olyivipnsch record, door Ritola In 1924 te Parys gevestigd (30.23,8) ver beterd was. Eenmaal door de finish ont week Nurmi naar gewoonte alle geluk- wenschen en alle camera's en dook weg in de gang, die naar de kleedkamers leidt. Wide werd derde op ongeveer 300 Meter, terwijl de Zweed Lindgren, die een extra vermelding verdient voor zyn kranig loopen vierde werd. Eli met het spelen van het Fliische volks lied eindigde deze eerste Olympische athletiekdag, die uitstekend geslaagd mag heeten en die ook nog zUn vroo lijke zyde had in de Fransche aankon digingen van den „man voor den luid spreker". Deze rapporteerde dat een paar series van de 100 Meter geloopen waren ln tien minuten viervyfde secon de en duldde een recordverbetering aan met record Olympique.corrigé. in plaats van „battu". En van een collega hoorden wy, dat hy in de stad was aan geklampt door een Duitscher, die wou weten hoe hy naar het iJ-Paviljoea Olympisch commentaar ter Eeretribune. De eerste uitingen van het publiek de den zich al voor op het Oiympiaplein. Daar liepen velen aan wie onze natio nale Olympische eer is toevertrouwd, in hun keurige donkerblauwe jasjes met wit tres afgezet, hun witte flanellen pan talons en stroohoeden met oranje lint. Het oranje vormden geen volmaakte kleur-harmonie met het overige, maar 't was natuurlijk onmisbaar. Trouwe vaderlanders op het Olympia- plein voelden bezorgdheid in zich ont waken over de Nederlandsche trainings methode, toen zy een aantal van die fraai-ultgedoste mannen groote rook wolken zagen blazen uit pypen, sigaren en sigaretten. Er waren vooral kanjers van-sigaren by. Maar later bleek geluk kig dat dit officials waren, leiders van sportbonden, die ook gingen mee-defi- leeren. Op de tribune zat achter my een dik ke, geestdriftige Amsterdamsche cam:- die al vóór het begin der plechtigheid zei: „En dat vergeet je nou nooit Zoo- iets vergeet je nou nooit. Dat blijft je nou altijd bij". Zy herhaalde dit den ganschen middag. „Maar het kost my vyftien gulden voor twee plaatsen", knorde de man- aan-haar-zijde terug. ,.En as ze nou nog een wedstrijdje ö'r by gaven! Al was het maar kogelslingex-n, of hinkstapspreng". „Wat is dat?" vroeg ae dame. „Eerst een hink, dan een stap, dan een sprong", zei de echtgenoot, op lich- teiyk deskundigen toon. „Hinken ze? Athleten hinken toch niet!" „In dat nummer wel, mevrouw", legde een welwillende jonge man uit. Het valt heelemaal niet mee. En Peeters legt veertien meter met den hinks taps prong af. Wy maken er kans mee. Wy zijn heel goede hinkstapspringers. Peeters is al kampioen van Engeland". „Gaat de Hollandsche vlag dan aan de middenmast?" vroeg de magere heer ongeloovlg. „Ook voor hinkstapsprong?" .Natuurlijk", zei de jonge man. „Waarom niet?" Het is jammer voor dit interessante nummer, maar niemand schynt het hee lemaal au sérieux te nemen. Het heeft zijn naam tegen. Ze moesten er een an dere voor bedenken. „Combinatiesprong" of zooiets zou het m.L redden. De stemming-by-de-veertigduizend was by den aanvang lauw, Merkbaar lauw. Zoo beginnen wy Hollanders altijd. En de Grieken, die vanwege de Oudheid en hun Olympische traditie voorop mar cheerden, vermochten haar nog niet op te doen leien. Maar daarna steeg de be langstelling bij iedere volgende groep, die, door bord- en vlagdrager vooraf gegaan, rond de groene vlakte kwam aanmarcheeren en hoofd-rechts naar de eeretribune maakte. Wy geraakten allemaal in enthousias me door toedoen van Chili, dat voorde tribune een soort van krijgsdans met drie wilde strijdkreten presteerde. De dames vonden dit aardig. „Die Zuid-Amerikanen hebben altyd wat raars", zei een afkeurend man. „Waarom moet dat nou? Dat is niet protocolair". „Wacht even. strakjes vallen z elkaar weer om den hals", verwachtte een an der. hoopvol. Hongarije (meende myn buurman) droeg confectiepakjes van minder quali- teit dan Noorwegen, en de Tsjecho-Slo- waaksche delegatie (zeiden ze beneden ons) had een heldhaftigen rooverhoofd- man voorop en een Boheemsch sfcrykje, met veel rood en schoudermantels, in het midden. Wat je al niet met costuums er een bijzondere houding bereiken kunt in de waardeering van een Hollandsch publiek! Ze wouen die groep ouwe Ja- De Marathontoren met zijn rook pluim en een dwarreling van post duiven panners, allemaal sportautoriteiten na tuurlijk, die in jaquettes-en-hooge-hoe- den voorop liepen, in den Marathon loop laten starten, en iemand deed da delijk het verhaal dat de Japansche athleten bij hun aankomst te Amster dam begonnen waren met op Hollandsch voedsel te leven. Het resultaat was. tot hun grooten schrik, dat ze binnen en kele dagen begonnen te groeien! „Schei uit! Da's weer zoo'n verhaal voor jou!" „Waarachtig waar. Het zouden lange gele slungels geworden zijn als ze niet een Japanschen kok bij zich gehad had den, en die heeft toen weer ryst en zoo voor ze klaar gemaaktanet gestoofde lotos-bloemen „Toen krompen ze zeker weer?" „Ze krompen". De Litausche juffrouw-met-de-vlag. in een soort van veelkleurig zwemcos- tuum, vond weinig sympathie by de da mes die zulks uitspraken en nogal veei by de heeren die geen critiek uitten. Het was een aardig meisje. Nog veel aardiger vonden de heeren de twee Roemeensche meisjes. En er was, zooals ik voorspeld heb, sympathie voor den eenzamen Panamees. Ook voor den een zamen Cuibees, en den eenzamen Haïtees. „De solitaires", noemde iemand ze. „Die mogen wel wat winnen". Iedereen zal het hun gunnen. Vergeleken bij de enorme stoeten van Duitschland, Ame rika en Nederland leken ae heel erg eenzaam. De Hollanders! Ha, ze liepen goed. Het viel ons allemaal mee. Van de mi litaire houdaig zou wel niet veel te rechtgekomen zyn, maar dit moeiiyke onderueel uit de getypte instructies voor het défilé had bet N. O. C. er blijkbaar op het laatste moment uit- geschrapt. Er werd geen halt gehouden voor alles in massa op het middenvurrein stond. Toen zei de magere lieer dat de Turk- sche vlagdrager net zoo liep als Charlie Chaplin, en zijn dikke vrouw werd* boos op hem en verzekerde voor de dertigste maal dat hy het schouwspel zijn hoele leven nooit meer vergeten zou. Vooiul vond zij het zoo mooi dat al die men- schcn uit zesenveertig vreemde naties heelemaal naar óns toe waren gekomen. „Ncgal logisch", zei haar hopelooze echtgenoot. „Koezoo logisch?" „Hoe konden ae anders aan de Spe len meedoen?" Je hebt nu eenmaal mer.sehen die het nooit leeren, die Italië's fascistengroet alleen maar aanstellerig vinden ea Zwitssrland's roodc blazers opzichtig, en den neger uit Haïti griezelig zwart.. Maar over het geheel was het publiek enthousiast, en kwam onder den indruk van dr. de Vissers rede, baron Schim- melpenninck's korte, krachtige speech, de opsnlngsformule van den Prins, Harry Denis* eed en niet het minst van de trompetsignalen, de dreunende kanon schoten, het hyschen van de Olympi sche vlag, het loslaten van de honder den duiven, het merkwaardige geval van die rookwolkjes uit den .schotel" boven op den Marathontoren.Ik hoorde geen commentaar, behalve vleiende op dr. de Visser, die op zijn vijfenzeventig ste nog een dergelijke lange rede uit het hoofd kan houden, en zin voor zin ge trouw blijven aan het gedrukte origi neel,... Prachtig vond men den zang van de acht mannenkoren. Alleen .Holland's glorie" bleek wat te lang aan het slot, en bij den regel „Weest gelijk uw vad'ren", tot Holland's zonen gericht, merkte er een op dat dit advies hier niet toepasselijk was, omdat de tyden die- onze vad'ren op de 100 M. en in den Marathonloop maakten, alsook met zwemmen en zeilen en de rest, veel slechter waren dan de onze, en dus zeer verre van Olympisch. Hetgeen waar is. Mogen wy thans gaan winnen, al is het desnoods niet met den hinkstap spreng. Wy gaan vooruit, steeds voor uit, en zouden dezen athleten, Holland's Glorie, willen toewenschen: „Weest ge- ïyk uw kleinzonen". Want die zullen de Spelen winnen, de Twintigste Olympiade of zoo, ergens in Boekarest of Praag of Constantinopel. Hun grootvaders en grootmoeders zullen er nu in elk geval voor vechten, en een goed figuur maken. R. P. De eed-aflegging speciaal voor ons Wladimir blad in teekening gebracht door Bielkine. ZATERDAG. Gewichtheffen. Zaterdagavond ving het Olympisch to urnooi in gewichtheffen aan in een der twee voorgebouwen van het Olym pisch Stadion. De belangstelling was slechts matig toen tegen half zeven aangevangen werd. Van 19 landen dingen athleten mede, nl. in vedergewicht 14, 14 in lichtge wicht, 14 in midden A gewicht, 11 in half zwaargewicht en 11 in zwaargewicht. De oefeningen bestaan in tweehandig drukken, trekken en stooten. De eerste avond was gewijd aan twee gewichten, nl. vedergewicht en lichtge wicht. In vedergewicht wei-ken mede 21 en in lichtgewicht 17 athleten. In de afdeeling vedergewicht opende de Engelschnian A. H. M. Hopkins de oefeningen met 60 K.G. drukken, waar na C. D. Vega (Argentinië), eveneens dit gewicht nam. Toen volgden de athle ten voor 62;en daarop voor 65 K.G. De beide eerstgenoemden vielen toen reeds af. Onze landgenoot H. M. de Wolf begon met 67K.G. op voortreffelyke wijze. De Oostenryker A. Stadler volgde dit voorbeeld, evenals A. Baxter (Enge land), die ook met dit gewicht begon. Voor de 70 K.G. slaagden J. Tissot (Zwitserland), onze landgenoot H. M. de Wolf. E. Muhlberger (Duitschland), F. Andrijsec (Oostenrijk). A. Pereira (Por tugal). Toen ging de 72# K.G. en ae 75 K G. in welk laatste gewicht H. M. de Wolf afviel, waarna C. H. Compter op de 77j/< K.G. strandde. En steeds ging het voort, 80, 82)4, 85 K.G. met welk gewicht de Italiaan G. Conca en H. Wol- pert (Duitschland) begonnen. Op de andere zyde der zaal was men bezig met de lichtgewlchtklasse. die met tweehandig drukken van 67; K.G. aan ving. Wegens de onvoldoende en onduide- ïyke aankondiging van de ramen der athleten en de door hen gedrukte ge wichten, zyn de wedstryden niet regel matig op papier te zetten. Na het drukken werd met tweehandig trekken begonnen en tenslotte met twee handig stooten geëindigd in beide boven genoemde gewichten. De resultaten tweehandig drukken wa ren als volgt: Vedergewicht: H. Wóipert 92K.G. en E. MUhlber- moest komen en dit aanduidde als Yp- ger 70 K.G. (Dultecliland), C. D. Vega süon-Pavllllon. 60 K.G. (Argentinië)A .Stadler 72# en E. Andijsec 77# K.G. (Oostenrijk)F. Renier 72#, A. Maes 72# (België); A. Kask 75 K.G. (Esthland); K. Rivière 67# K.G. en H. Baudrand 77# K.G. (Frankryk); A. Baxter 75 en A. H. M. Hopkins 60 K.G. (Engeland); H. M. de Wolf 72 1/2 en C. H Compter 75 K.G. (Nederland); P. Gabetfci 80 en G. Conca 92 1/2 K.G. (Italië)A. Pereira 70 K.G. (Portugal); J. Tissot 72 1/2 K.G. en A. Reinmann 82# K.G. (Zwitserland); J. Vacek- 80 K.G. (Tsjecho-Slowakye)N. Djemal Bey 85 K.G. (Turkye). Lichtgewicht: K. Helbig 90 K.G. en W. Reinfrask 85 K.G. (Duitschland); C. A. Garibaldi 72# K.G. (Argentinië), H. Haas 85 en A. Hangel 77# K.G. (Oostenrijk), Adriaanssens 75 en C. v. Hamme 77# K.G. (België), H. M. Nilson 70 (Dene marken), J. Messe 90 en F. Arnout 85 (Frankryk). G. J. Roos 75 en C. G. Ta bak 72# (Nederland), G. Pierini 90 K.G. (Italië), M. Pozzackio 75 K.G. (Luxem burg), H. E. Sjogren 70 (Zweden), J. Jaquemond 80 en A. Aeschman 87# (Zwitserland), J. Matejicek 80 (Tsjecho- Slowakye) De resultaten tweehandig trekken wa. ren: Vedergewicht: 82# en 80# K G. (Dt.). 67 1/2 K.G. (Argent.), 80~en 90 K.G. (Oostenrijk); 77# en 75 K.G. (België), 75 K.G. (Esthland), 85 en 80 K.G. (Frankryk), 67# en 72# K.G. (Enge land). 75 en 70 K.G. (Nederland). 90 en 80 K.G. (Italië). 8n K.G. (PortugaP. 77#. en 77# K.G. (Zwitserland); 82 1/2 K.G. (Tsjecho-Slowakije), 75 K.G. Tur kije. Een poging tot verbetering van het wereldrecord tweehandig trekken door H. Maas (Oostenryk) beproefd, mis lukte. Hoewel hy de 102# K.G. gehaald had, faalde hy op 105 KG., terwijl het wereldrecord op 103 K.G. staat. Het tweehandig stooten verliep als volgt: Vedergewicht: Duitschland 107# en 105 K.G.; Argentinië 95 K.G.; Oosten ryk 115 en 120; België 105 en 100; Esth land 00; Frankryk 107# en 107#; Engeland 971/2 en 95. Nederland 100 en 92#; Italië 112# en 105; Portugal 105; Zwitserland 100 en 110; Tsjecho-Slowa kye 100; Turkye 102#. Lichtgewicht: Duitschland 135 1 KG.: Oostenryk 135 en 120; België 105: Denemarken 100; Frankryk 115 en 20; Nederland 105 en 115; Italië 110; Luxemburg 105; Zweden 105; Zwitser land 112# en 120; Tsjecho Slowakije 107# K.G. De uitslag was: Vedergewicht: Kampioen F. Andrysec (Oostenryk) mèt 287# punt; 2e prys H. Wölpert (Duitschland) en P. Gabetti (Italië) met gelyk puntental 282#, 4e prys G. Conca (Italië) 277# punt. Lichtgewicht: Kampioen K. Helbig (Duitschland) en H. Haas (Oostenryk), ieder met 322# punt; 3e prys F. Arnout (Frank ryk) met 302# punt. Zaterdagmiddag werden de gewichthef wedstrijden voortgezet met de afdeeling Midden-A. De regeling w-as ook nu weer bedroe vend. Het afroepen van de namen en het gewicht geschiedde op onvoldoende wyze. By het onderdeel tweehandig drukken ging de stryd tusschen den Italiaan C. Galimberti en den Franschman F. Roger. De Italiaan wist by een hooger aan- vangsgewicht en volgens de beslissing van de jury, die veel te wenschen over liet, te zegevieren met een gewicht van 105 K.G. (Werd op het ééne platform ondanks de vele verkeerde beslissingen doorgewerkt, aan de andere zyde had men de afwerking van het programma gestaakt wegens een onderlinge dis cussie over de juryleden. Men kon zich niet vereenigen mei de oi. juiste be slissingen van Hollandsche en Zwitser- sche zijde). Het gevolg was dat dood leuk de deelnemers naar het eerste plat form werden gezonden, waardoor de jury in haar geheel aan den kant werd gezet. Deze afkeurenswaardige daad zal nog wel een staartje hebben. Japansche „athleten" in het défilé.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10