BU1TENLANDSCH OVERZICHT Persoonlijke Wedstrijd Wereldschaakbond 9 15 0 0 31 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 STADSNIEUWS HET ENGELSCH-FRANSCHE „COMPROMIS". AMERIKA EN CHINA. GEMENGD NIEUWS De afgebroken partijen, uit de negen de ronde. Tsehépurnoff—Whitaker en HennebergerCarls werden respectieve lijk door Whitaker en Carls gewonnen. Elfde ronde: Nilson Whitaker 14. Roselli del Turco 1, Tschépumoff 0, Tyroler 0—Arada» 1, PrzepiorkaTreybal (afgebr.), Golmayo y2—Euwe A, Matti- son—Becker (afgebr.). Henneberger 0 Steiner 1. CarlsChéron (afgebr. i Twaalfde ronde: Whitaker—Chéron (afgebr.), Steiner 1—Carls 0, Becker— Henneberger (afgebr.). Euwe 1—Mattlson 0, Treybal l/Golmaya 14, AraizaPrze piorka (afgebr.), Tschéparnoff—Tyroler (afgebr.), NilsonRosséill del Turco (afgebroken). Dertiende ronde: Rosselli del Turco— Whitaker (afge'or.), Tyroler 1Nilson 0. Przepiorka—'Tschépumoff (afg.),. Gol mayo YiAraiza 'A, MattlsonTreybal (afgebr.), Henneberger 0Euwe 1, Carls y3—Becker V,. Chéron 0Steiner 1. Stand na de 13de ronde (Dinsdagnam.) DEELNEMERS L 1 2 3 4 1 5 6 7 i 8 10 il 12 13 14 16 A. BECKER (Oostenrijk) l |W o H| 1 M| 1 0 0 1 H M. EUWE (Nederland) 2 1 1 E H 1 1 M 0 H 1 1 1 Ch. TREYBAL (Tsjecho Slowakije) Vi R m 1 i 1 0 H 1 1 1 Yi 4 I X 0 0 E o 0 1 i H 1 l 0 1 0 A. TSCt.ÉPURNOFF (Finland) 5 0 0 0 |L X H H l 0 A. NILSON (Zweden) 6 1 0 M 1 H D 1" 0 0 1 1 H M. S. ROSSELLI DEL TURCO (Italië) 7 X 0 0 1 1 s 0 0 0 0 1 A. TYROLER (Roemenië) 8 0 1 0 1 1 C X 0 0 1 0 D. PRZEPIORKA (Polen) 9 1 1 1 I M H M H 1 0 i 1 M. GOLMAYO (Spanje) 10 I H K X 1 1 J, A 1 l 1 H H 0 0 A. MATTISON (Letland) "I 0 1 1 1 0 A 1 1 W. HENNEBERGER (Zwitserland) 12 1 0 1 0 1 I X 0 0 K 0 Yi 0 0 C. CARLS (Duitschiand) 13 j X o j x 1 1 B 0 1 A. CHÉRON (Frankrijk) 14 1 0 1 X 0 I 0 H H O 0 L. STEINER (Hongarije) 13 1 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 N N. T. WHITAKER (Amerika) 16 H 0 H 111 H 1 1 0 D DE WEGSCHAATS- WEDSTRIJD. GOEDE SPORT EN EEN GOEDE STEMMING. Der Breestra atvereeniging ontbreekt het niet aan moei, want het is zeker geen kleinigheid, om in het hartje van den zomer, ook al vallen de kraaien en de musschen nog niet dood van de hit te; een .twintigtal onzer beste amateurs te laten komen om op de Br eestraat een baantje te wedstrijden. Een wed strijd op de gladde ijzers gaat niet door als het kwik in den thermometer het vriespunt is gepasseerd. Maar de weg- schaats geeft niet om vorst of dooi. Deze lijdt ais er gereden moet worden; is het slecht weer dan blijft het publiek thuis en is alle moeite tevergeefs geweest is het per ongeluk goed weer dan is de toeloop zoo groot, dat men meer met dan om de toeschouwers verlegen is. En Dinsdagavond was het weer bij uit stek gunstig. Er was dus een massa volk op de been, waardoor het tenslotte haast onmogelijk bleek, de baan vrij te hou den, hetgeen mede daarin zijn oorzaak vond dat men verzuimd had, de baan behoorlijk af te sluiten van de voor het publiek bestemde plaatsen. Een half uurtje later dan aangegeven werd begonnen. Aan den start versche nen 15 rijders, zoodat 5 niet waren op gekomen. De gebroeders C. Kos en J. Kos bel den van Oud-Karspel openden den wed strijd die de 300 M. lange baan aflegden in resp. 41 1 en 39.5 seconden. De ver dere ritten hadden het volgende resul taat: Tj. v«n Goinga, Beemster 38.9 sec. S. Heiden, IJselmonde 38.4; W. Kos, Oud-Karspel 39; A. Myts, Zeist 48.4; Leo Haag, Amsterdam 40; T. Hooftman, IJselmonde 37; Koos de Koning, Pur merend 46.7; N. Pronk, Warmenhuizen 40.6 sec. Teun Boot. Purmerend 38.4, J. P. de Koning, Purmerend 42.1. G. Mettes, Haarlem 41, J. Stam, Mon nikendam 43.7. j. Veeristra, Zeist, walkover 45 sec. In de hierna gehouden herkahsinsrit plaatsten zich J. Stam 42.4 sec. en J. P. de Koning 42.8 sec., welke beiden met de tien snelsten van de eerste rit in de demi-finale werden geplaatst. In de demi-finale kwamen dus uit T. Boot, S. Heiden, T. Hooftman, J. Kos, W. Kos, C. Mettes, N. Pronk, Lex Haag, T. van Goinga, C. Kos en beide bovengenoem- den. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat niet do winnaars de<r afzonderlijke ritten als winnaar werden beschouwd, maar steeds de rijders die de beste tij den hadden gemaakt. Winnaars der demi-finale werden W. Kos 36.8. Boot 36.9, Hooftman 37; Hei den 38; van Goinga 38.6 en J. Kos 38.6 seconden. Thans besliste de jury, dat zouden kampen om den 5en en 6en prijs J. Kos en Van Goinga, om den 3en en 4en prijs Hooftman en Heiden en om den ler en 2en prijs Boot en W. Kos. Deze be slissing lijkt ons niet geheel juist. Naar onze meening hadden de in de finale gemaakte tijden den uitslag moeten be palen. De uitslag der finale was als volgt: Van Goinga 6en prijs 39 sec.; J. Kos 5en prijs 38.2; Hooftman 4en prijs 38.3; Heiden 3en priis 37.8; W. Kos 2en prijs 3S; T. Boot len prijs 36.2. Direct na afloop van den wedstrijd, die door duizenden toeschouwers werd bijgewoond .vond de prijsuitreiking plaats hetgeen geschiedde door den burgemees ter van Beverwijk, Jhr. Strick van Lin- schotcn. De burgemeester gaf zijn tevredenheid over den wedstrijd te kennen. Namens de bevolking bracht spreker hulde aan de deelnemers, die een dergelijke snel heid wisten te bereiken dat indien er hoofdwegen komen als de Breestraat, de wegschaatsensport zoodanig zal toene men dat er een tijd zal komen, dat er ook een maximum snelheid voor weg- schaatsenrijders en rijdsters zal moeten worden vastgesteld. Met eenige geestige woorden overhan digde de burgemeester den winnaars hunne prijzen, nl. een zilveren weg- sehaats benevens een lauwertak van den uitvinder, den heer Th. van Buren aan den eersten prijswinnaar en verder ver schillende luxe voorwerpen aan de vol genden. De wedstrijd werd bijgewoond door den wereldkampioen K. Thunberg. Tusschen den wedstrijd en het vuur werk gaf de Beverwijksche Harmonie en Beverwijk's Mannenkoor een concert. Het vuurwerk op de Meerstraat, even eens bijgewoond door duizenden slaagde uitstekend. Op de Breestraat heerschte nog lan gen tijd na afloop een gezellige drukte. BILJARTEN. JUBILEUMWED STRIJD EN BIJ „ONDERLINGE VRIENDSCHAP" Deze wedstrijden werden Dinsdag avond in het clublokaal van den heer Engwerda voortgezet met de ontmoeting tusschen de viertallen van de eerste klas sen, van de biljartvereen. ,,'t Spaarne" en „Onderlinge Vriendschap". In de eerste partij was de speler van 't Spaarne aanvankelijk in de meerder heid, doch zijn partner wist met zeer vast spel voor te komen en steeds ver der uit te loopen. Het einde kwam dan ook met groot verschil: 100 om 61. De tweede partij scheen ook in 't voor deel van O. V. S. te zullen uitvallen, maar aa nhet einde wist de tegenpartij met een serie van 15 voor te komen en te winnen met 100 om 92. Het was een spannenden strijd. Ook in de derde ontmoeting waren de krachten ingeveer gelijk. Tot het einde toe bleef er spanning in, ofschoon geen van beiden op dreef was. Ten slotte wist de V. S.-er te winnen met den stand 100 om 96. In de slotpartij deed men de ballen flink rollen, hetgeen niet bevorderlijk was voor de moyenne. Er kwamen te veel beurten. De speler van O. V. S. bleek de sterkste en won met 100 om 90. De stand van dezen avond was: 't Spaarne 347, O. V. S. 392. De totaal stand: 't Spaarn 672 O. V. S. 792. HENGELEN. „DE RÜISCHVOORN" Bovengenoemd college hield zijn eersten kaswedstrijd van dit seizoen op witvisch en wel te Akersloot. Na afloop bleek men niet minder dan 318 stuks gevangen te hebben. De uitslag was als volgt: C. Spaargaren le prijs, deze wist den grootsten visch te vangen, na melijk 23 1/2 c.M. De „held van de dag" was W. Boezer; deze wist niet minder dan 68 stuks visch te vangen, zoodat hem de 2e prijs niet kon ontgaan. Een goede derde was P. Out met 59 stuks; 4e prijs J. M. Stoof 34 stuks; 5e pr. P. Kruijer 28 stuks; 6e pr. S. Inpijn 25 stuks; 7e pr. C. Spoor 24 stuks 8e pr. J. Kessens 18 stuks; 9e pr. D. Haan 13 stuks; 10e pr. J. Terhorst 8 stuks; 11e pr. A. Kruijer 1 stuks; 12e pr. H. v. d. Berg 0 stuks. De heer C. Spoor, voorzitter, reikte met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uit, waarna men nog een uurtje gezellig bijeen bleef. DE RIETVOORN. Het vischcollege De Rietvoorn, hield zijn half jaar lijkschen wedstrijd op wit visch in de Ringvaart tusschen Heem stede en Bennebroek. Aan dezen wed strijd was verbonden de kampioensprijs der vereeniging. De eerste prijs werd gewonnen door C. H. Scheffer, tevens kampioensprijs; 2de prijs K. v. Gruus, voor den grootsten visch, 32 cM.; 3de prijs L. J. v. Ncrde Jr., 4de prijs C. v. d. Burg; 5d'? pr. C. Steenhoven, 6e pr. F. Frijer, 7e pr. Frijer Jr.; 8e pr. E. de Geus; 9e pr. C. Scheffer; 10e pr. L. J. v. Norde: lie pr. J. Buis. 12 pr. J. C. de Geus, 13e pr. J. H. Früer; 14e pr. A. Smal; 15e pr. J. Moerkerk; 16e pr. A. de Kort; 17e pr. T. Larson; 18e pr. D. Calland; 19e pr. H. Graus. DE SECRETARIS VAN DEN MINISTER. Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit War schau gemeld: In het prachtige vroegere palels van den primaat van Polen zetelt tegenwoor dig de minister van Landbouw. Nieza- bytkowski. Deze heeft een groote wacht zaal, die steeds vol wachtenden is. welke soms dagenlang geduld moeten oefenen. Het werd dan ook algemeen buitenge woon op prijs gesteld, dat de secretaris van den machtigen heer minister gere geld zelf in ae wachtzaal kwam en daar petities in ontvangst nam. waarvoor hij dan tevens de nic; steeds geringe rech ten incasseerde. Eigenaardig genoeg evenwel verlangde hij nooit van die in- vulbiljetten, die zoo moeilijk zijn in ge reedheid te brengen, vooral wanneer men, als eenvoudige landsman, niet lezen of schrijven kan. in tegenwoordigheid van den aanwezige telefoneerde de se cretaris steeds, uit naam van den mi nister naar hij zei. naar de politie, naar de departementen, naar de autoriteiten, en altijd was alles oogenblikkelijk ia orde. Ook de boden van €•- omliggende ka mers in het ministeriegebouw waren vol diep ontzag voor dezen almachtigen se cretaris, die zich niet eens in bepaalde gevallen met den minister persoonlijk in verbinding lehoefde te stellen. Zoo beoefende de secretaris, de heer Kalksztein-Orlowski, wekenlang vreed zaam en ijverig zijn ambt, tot op een dag de politie, die tot dusver zoo gewillig de orders van dezen heer had uitgevoerd, zelf eens haar vertegenwoordigers na - de wachtzaal zond. Want uit het plaatsje Luboml aan de Boeg was bericht geko men, dat daar een houtvester, die al lerhande ambtsmisbruiken had gepleegd en met name groote sommen aan rech ten op verzoekschriften in eigen zak had gestoken, de vlucht had genomen en dat hij waarschijnlijk te Warschau een nieuw en zelfs vruchtbaarder arbeids terrein had gevonden. Zoo kwam het. dat de algemeen beminde secretaris he laas uit de antichambre des ministers verdween en de minister zelfs van het bestaan van z in „secretaris" pas ver nam in het eigen oogenblik, dat hem het politie-rapport bereikte! EXAMEN HOOFDAKTE TE HAARLEM 31 Juli 1928. Geëxamineerd 8 ml. candidaten. Geslaagd de heeren: C. A. v. d. Laan. Beverwijk; A. Middelkoop, Haarlemmer meer; J. A. A. van Overbeek, Overveen: J. M. Overmeer, Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 2 Augustus 1928 des namiddags van 34 uur do>r den r.eer Fior Peeters, Mechelen. Programma 1. Prelude en Fuga, in re groot. Bach (1685—1750). 2. Drie Koraalvoorspelen, Bach. a. „Bedwing ons door Uwe goed heid"; b. „O Hoofd vol bloed en wonden"; c. „Waakt, roept ons de stem". 3. 6o. Sonaat, Mendelssohn (1809 1847). 4. Twee Koraalimprovisationen, Karg- Elert. a. God, o Heilige God"; b „Op de stroomen van Babyion". 5. 1 Simphonie, L. Vierne, a. Allegro vi vace; b. Finaal. BLOEDDORSTIGE HONDEN Dinsdagnacht werd bij den landbou wer v. d. B. aan den Sloterweg in Haar lemmermeer een in de weide loopende koppel schapen door bloeddorstige hon den aangevallen en op ernstige wijze toegetakeld. Een der sdhapen werd des morgens doodgebeten en verscheurd in de sloot teruggevonden. Direct werden maatregelen genomen om te trachten het spoor van de honden te ontdekken. NTJTS-SPAARBANK Vergelijkend overzicht over Juli 1928—1927. Aantal behandelde posten 13891 (vo-, rig Jaar 12273). Aantal inlagen 10613 (vorig jaar 9342). Aantal terugbetalingen 3278 (vorig jaar 2931). Ingelegd f 474.854.30 (vorig jaar f 491.592.68^). Terugbetaald f 462.171.47^ (vorig jaar f 390.334.91). Meer ingelegd f 12.682.82J-j, (vorig Jaar f 101.257.77^). Aantal nieuwe boekjes 281 (vorig jaar 316). Aantal afbetaalde boekjes 107 (vo rig jaar 114) Spaarbusjes op 31 Juli 1928 in om loop: 2256. Geledigd in Juli 1928 263 busjes met totaal f 4492.36)4. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Juli 1928: 140, De vermoedelijke inhoud. Stemmen vóór beschermende rechten in Engeland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS De in het Lagerhuis door Chamber lain afgelegde verklaring volgens welke er tusschen Frankrijk en Engeland eer. compromis in de Ontwapeningskwestte is tot stand gekomen, heeft te Parij.= bijzondere belangstelling gewekt. In de tot dusverre door de marinedeskundigen afgelegde verklaringen stonden de Fransche en Engelsche opvattingen scherp tegenover elkaar. De Franschen verlangden een eenvoudige beperking in der tonnenmaat. met de vrijheid het scheepstype uit te kiezen, terwijl de En- gelschen erop stonden, dat vooraf clc bijzonderheden van het vlootprogiam aan de mogendheden medegedeeld zou den worden. Wanneer deze controversen Thans uit den weg zijn geruimd schrijft de Matin, moet men wel een politieke reden hiervoor zoeken. In zijn redevoe ring heeft sir Austen Chamberlain op zwakke landstrijdkrachten gezinspeeld, in het bijzonder met betrekking tot het Engelsche leger. Men kan ook aanne men, dat tusschen Frankrijk en Enge land in dien zin een overeenkomst is tot stand gekomen, dat eenerzijds de Engel sche admiraliteit de vrijheid gegeven wordt haar opvattingen te verwezenlij ken en anderzijds het Fransche leger at vrijheid zal hebben zijn bewapening te- regelen, zooals het dit wenscht. Na het mislukte der vlootconf eren tie tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Ja pan duikt het probleem van de vermin dering der maritieme bewapening uit den aard der zaak weer voor de ontwa- peningsconfeentie op, welke waarschijn lijk in den herfst van dit jaar te Genève zal worden gehouden. De Engelsche minister van Binnen- landsche Zaken, Sir William Joynson Hicks heeft Zaterdag een rede gehou den, waarin hü in tegenstelling met zijn collega's opkwam voor beschermende rechten voor de ijzer- en staalindustrie. Deze rede heeft in het kabinet zooda nige meeningsverschillen doen ontstaan, dat tegen heden. Woensdag, een bijzon dere kabinetszitting zal worden belegd. Dezer dagen, op 23 Juli, is er een con servatieve delegatie bij den premier. Baldwin, verschenen, die er op wees dat de toestand voor de industrie er veel on gunstiger op is geworden en dat men nu opnieuw behoorde te overwegen, wat er ten opzichte van deze nijverheid kon worden gedaan. De heer Baldwin echter verklaarde dat er van beschermende rechten in deze legislatieve-periode geen sprake kon zijn en dat het kabinet op zijn te dezen aanzien eenmaal genomen besluit niet zou terugkomen. Maar blijkens de rede van minister Joysons Hicks, is het verzet in zijn eigen ministerie! nog niet gebroken Met belangstelling mag dus het re sultaat van de bijzondere kabinetszit ting tegemoet gezien worden. De vergadering van protectionistische conservatieve Lagerhuisleden, heeft een motie aageomen, die zij aan den pre mier wil voorleggen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de politiek tot bescherming der industrie het beste middel is tot be strijding van de werkloosheid in vele industrieën, ook in de ijzer- en staal industrie. Wat Frankrijk en Engeland overeen kwamen. De Fransche ministeries van buiten- landsche zaken en oorlog hebben een gemeenschappelijk communiqué uitge geven, waarin wordt medegedeeld, dat toen de voorbereidende ontwapenings commissie genoodzaakt was, op grond van de meeningsverschillen tusschen de mogendheden ten aanzien van de me thodes ter beperking van de bewapening ter zee, de ontwerp-conventie, die de commissie had voorbereid, Op te geven, Frankrijk en Engeland besloten naar een compromis te zoeken, waardoor het mogelijk zou zip het werk te her vatten. De opperste nationale verdediglngs- raad kwam op 13 Juli bijeen en gaf in structies voor de voortzetting der onder handelingen, in overeenstemming met de voorstellen, welke waren opgesteld naar aanleiding van de besprekingen, waaraan van Fransche zijde was deel genomen door Briand, Paul-Boncour en Leygues. De Fransche regeering is ten volle overtuigd, dat de bereikte conclu sies de maritieme belangen van Frank rijk volkomen recht doen wedervaren en hoept. dat de andere mogendheden, aan welke mededeeüng zal worden ge daan van de getroffen overeenkoms' zich hierbij zullen aansluiten en difc ook de voorbereidende ontwapenings commissie het zal aanvaarden. In dit geval zou het compromis in de aanbe velingen der commissie worden opgeno men en aldus naar gehoopt wordt, de bijeenroeping van de ontwapeningscon ferentie verhaasten. Algemeen wordt aangenomen, dat de overeenkomst gebaseerd is op Frank- rijks aanvaarding van het Engelsche voorstel, dat niet slechts de totale ton nage der vloot beperkt zal worden, doch dat ook de verdediging dier tonnage over de verschillende categorieën sche pen vastgesteld zal worden. Frankrijk heeft, naar verluidt, dit punt aanvaard op voorwaarde, dat niet meer dan vier categorieën schepen gespecificeerd zullen worden. Volgens het „Journal" zou Frankrijk ook hebben toegestemd in een vermin-, dering van het dulkbooten-program en van het aantal moederschepen voor vliegtuigen. De overeenkomst omvat in het alge meen een uitwisseling van inlichtingen tusschen de belde landen met betrekking tot het vloot program en een verdere vemünlering in de vervanging der ge schrapte oude slagschepen door nieuwe, alsmede een vermindering van den bouw van kruisers en andere oor logs schepen. De vergelijking, welke sir Austen- Chamberlain gemaakt heeft tusschen de sterkte van de Brltsche militaire macht en'die van andere mogendheden wordt als een aanwijzing beschouwd, dat ruil voor de aanvaarding van het Engel sche standpunt in zake de vlootbewape- ning Frankrijk eenige concessies heeft verkregen ten aanzien van de sterkte van het landleger. De .Temps" is overtuigd, dat de over eenkomst het succes zal verzekeren van den arbeid der voorbereidende ontwa peningscommissie en dat zoolang Parijs en Londen op deze wijze samenwerken, het geheele probleem ran den Euro- peeschen vrede vereenvoudigd wordt. In politieke kringen te Londen is men er van overtuigd, dat de Ver. Staten van de besprekingen op de hoogte zijn gehouden. Het antwoord van Nanking aan Amerika. Het Chineesche gezantschap alhier publiceert thans liet antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken der Nanking-regeerin g. Wang, Op de nota van 24 deze van den Amerikaanschen gezant te Peking. MacMurray, waarin de aanpassing van het Chineesch-Ame- rikaansche verdrag en der betrekkingen tusschen de beide scatan aan de gewij zigde omstandigheden werd verzocht. In het antwoord w>rdt uiting gegeven aan de voldoening der nationalisten over de bereidwilligheid der Vereenigde Staten tot, het voeren van onderhandelingen met de nationalistische regeering. die. zoo wordt in het antwoord betoogd, de tusschen de beide staten bestaande tra- ditioneele vriendschap op een vaster en edeler basis plaatst. Naar voorts verluidt, heeft de Nan- king-regeertng dr. Tsjau Tsjoe-woe vol macht gegeven, om met de Amerikaan- sche vertegenwoordigers de onderhan delingen te voeren. Naar het ministerie van Buitenland sche Zaken der Vereenigde Staten ver klaart. moet een verdere herz.ening dei tusschen Amerika en China bestaande verddagen, met name van die verdrager., die op de kwestie der ex-territorialiteii betrekking hebben, uitgesteld worden, totdat in China stabieler b.nnenland- sche toestanden bestaan. Voorts wordt door het ministerie ver klaard. dat, nu het nieuwe Chlneeseh- Amerikaansclie verdrag reeds ondertee kend is, de Vereenigde Staten op het oogenblik niet bereid zijn verdere on derhandelingen te voeren. Niev.we Poolsch- Litausche conferentie. De Tel. verneemt uit Warschau: De Poolsche regeering zal toestemmen in 't voorstel van Litauen, om op 15 Augustus te Koningsbergen een tweede Poolsch-Litauscho conferentie te hou den. Men neemt aan, dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, te dien einde zijn vacantlc zal onderbreken. De moord op Obregon. Uit Mexico wordt gemeld: Naar de bladen vernemen, ls het vooronderzoek in zake den moord op Obregon thans geëindigd. In totaal zullen 23 personen terecht staan. DE ZAAK VON WALDOW. OOK NEDERLANDERS ER IN GEMOEID? De Tel. verneemt uit Beriijn: Het onderzoek der Berlünsche politi- naar de zwendei-affalre in paplermark- leeningen is, wat Hamburg betreft, ge ëindigd. De resultatesi warden voorloopt.-; geheim gehouden en zijn zelfs niet aar. de Hamburgsche poh tie- autorite: ten ter kennis gebracht. De oud-secro'.oris van het Sttnnes- concern, von Waldow. is ter beschik king ran de justitie gesteld. Naar geble ken is is von Waldow door een consor tium van internationale zwendelaars er toe gebracht, te Londen voor een be drag van 250.000 mark oorlogsleeningen t-er waarde van 30 mDlioen mark nomi naal op te koopen. Destijds moot von Waldow niet, in staat zijn geweest de som van 250-000 mark uit eigen zak te verschaffen, zoodat hü geld moest op nemen bij andere personen, tegen wie eveneens een onderzoek gaande is. Ten bewijze dat de stukken zich op den door de Duifsche wet veredschten termijn in het bezit der houders be vonden, zou von Waldow valsche verke ringen van Nederlandse!» aoiaristen hebben overgelegd. DE „MONTE CERVANTES" Naar uit Moskou gemeld word. heeft de IJsbreker .JCrassln" medegedeeld, da* de reparaties op het tweede dek var. de „Montc Cervantes" geëindigd zijn. De ijsbreker heeft zijn tocht naar de repa ratiehaven voortgezet. COMMUNISTEN IN ITALIë VEROORDEELD. De speciale rechtbank ter besefcorntng van den staat heeft opnieuw 26 commu nisten tot kerkerstraffen veroordeeld, variceread van één tot vijftien Jear. DE BRAND IN HET KRANKZINNIGEN GESTICHT. Uit Brussel wordt aan de Tel. ge seind: Eenige dagen geleden werd gemeld dat het krankzinnigengeeticht Guislain te Gent door brand is vernield. De politie heeft r.u een el cc trie kin gearresteerd, zekeren Charles B„ die sinds enkele da gen in het gesticht werkte. Hü wwxit er ran verdacht, het gebouw in brand te hebben gestoken, doch liet is nog niet bekend, welke beweegredenen hü voor deze misdaad aou hébben gehad. EEN VERDACHT DOODSGEVAL. Het Engelsche stadje UtaoeBy (in Carmarthenshire) is in rep en roer over den raadselaohrigen dood van de 53- jarlge mrs. Jessie Llewellyn. do vrouw van een aannemer. Mrs. Llewellyn trad twee jaar geleden voor den tweeden keer in het huwelijk. Dit huwelijk wekte groote verbazing wegens den vergevor derden leeftijd van den echtgenoot, die thans bijna zeventig jaar oud is. Kort geleden werd rnrs. Llewellyn riek en 13 Juni overleed zij plotseling. Dr. Da- vies, die haar behandelde, was er niet van overtuigd, dat de dood het gevo-g was van een natuurlijke oorzaak en weigerde een overhjdensoertlficaat. Bij liet officieel medisch onderzoek, dat als gevolg van deze weigering werd inge steld. verklaarde dr. Harry Llewellyn, stiefzoon van de overleden vrouw, dat naar zijn meening de dood het gevolg was van hartverlamming, veroorzaakt door de uitputtende ziekten, waaraan zü geleden had. Een post mortem-ondcr- zock werd ingesteld door dr. Bevan John die een zeer geringe hoeveelheid arseni cum in het lijk ontdekte doch niettemin erkende dat de dood het. gevolg kon zijn zoowel van arsemicomvengiftisinS als van hartverlamming Dr. Davies ech ter Ls cr ran overtuigd, dat arsenicum vergiftiging de doodsoorzaak is. Ten einde in deze »ak tot klaarheid te komen heeft de lijkschouwer een be kend deskundige, met name Sir Wil liam WiUcox, do medlscl» adviseur van het Departement van Binnenlandsche Zaken, verzocht zijn oordcel uit te spre ken. In verband cohter met het feit dat dr. Willcox voorioop.g niet beschik baar is. is de vc. „ere behandeling der zaak tot 1 Augustus uitgesteld. VERVALSCHTE SPOORKAARTJES. De opsporingsafdeeling van de Reichs- bahn-directie te Brcslau Ls samen met de recherche een reusachtig bedrog op het spoor gekomen, dat sinds jaren met valsche spoorkaartjes werd gepleegd. Tegen tien betrokkenen, wlen hun aan deel in de zaak kon worden bewezen, is reeds een strafvervolging ingesteld. Het lioofd der „onderneming" is iemand uit Breslau, zekere Tsclicroik. Hij kon ach ter slot en grendel gezet worden. Tschernik. wiens voornaamste mede plichtige een spoorwegambtenaar ls. die nog niet kon worden opgespoord, heeft een complete organisatie voor het ple gen van zijn manipulaties opgericht Dc bedoelde spoorwegambtenaar verschafte hem sedert een reeks van Jaren gere geld gebruikte spoorkaartjes, die door de reizigers na het verlaten der treinen aan de controle worden afgegeven. Van deze ongeldige kaartjes verwijderde hU zorg vuldig alle sporen, die er op hadden kunnen wijzen, dat men met gébruikte kaartjes te doen had. Vervolgens bracht hü ze naar de bureaux van afgifte te rug, reclameerde ze daar orxler het een of onder voorwendsel als ongebruikt en ontving het betreffende bedrag uitbe taald. Daar liet steeds kaartjes over groote trajecten betrof, was dit in het algemeen een zeer voordeelig zaakje. Het drieste optreden van een vrouw lijk tusschenpersoon werd hem dezer gen echter tot sün noodlot. Hot pas 22- Jarige meisje maakte nan het loket, toen de ambtenaar het verlangde bedrag niet onmiddellyk wilde uitbetalen, misbaar, in verband waarmede de politie haar identiteit vaststelde. Ir.tusschcn kreeg een beambte van de opsporlngsafdeel r. die van de manipulaties op de hoogte was, het gereclameerde kaartje in han den. Na zich met de opsporingsafdeel r ».e Breslau in verbinding te hebben gc steld, kon hü de oplichterij constat*' - ren. waarna liet meisje gearresteerd werd. Daar de betrokkenen tot dusverre wei geren eenlgcrlei mededeellng te doen. kon de omvang der manipulaties en 'e veroorzaakte schade nog niet vastgesteld worden. Ook bagagcdiefstallcn te Breslau. Te Brcslau fc, behalve het bedrog me t spoorkaartjes, ook nog oen ander spoor wegdelict aan het licht gekomen, cn wel een reeks diefstallen uit bagage. Her- haaldelük hadden reizigers reeds ge klaagd, dat uit, htm bagago was gestolen, waarna de koffers weer deugdelijk wa ren dichtgemaakt. Os. werd aan een SI- lezlsche gravin een broche van ca. 500 Mark ontstolen. Vastgesteld werd ten slotte. dat de diefstallen werden begaan door twee beambten, een conducteur cn een bagagemcester. Bü den conducteur vond men de broche, zoomede verschei dene loopers waarmee hü koffers open de en weder sloot. Dc bagagemeester was blijkbaar slechts het werktuig van den ander; hij heeft bekend, terwijl do conducteur hardnekkig blijft or.tkonr.cn. Beiden rijn geschorst.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11