0=^ r V DE WEDSTRIJD-VERSLAGEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 1 AUG. 1928 DERDE BLAD Een schitterende finale 800 Meter en een drama tische 100 Meter dames. Hannes de Boer zesde in het vèr-springen. Een kranige 5000 Meter race van Klaasse. Hamm (U. S. A.), mej. Konopacka (Po len), Lowe (Engeland,) miss Robinson (U. S. A.) verbeteren records. P. Voor den derden Olympischen athlebjfekdag was weer een machtig pro gramma te verwerken. Wij begonnen met de series van de 110 Meter horden, "waarin Kaan, van Leeuwen, Britstra en Spel de Hcllandsche kleuren te verdedi gen hadden. Helaas werden onze ver tegenwoordigers ook in dit nummer reeds in de series geëlimineerd. Het beste figuur maakte Spel, die met mi niem verschil derde werd. Intusschen was man elders op het terrein aan het ver-springen en reeds spoedig werd bekend gemaakt, dat de nieuwe Amerikaansche ster Hamm met een sprong van 7-73 Meter het Olym pisch record had verbeterd. Het oude record stond op naam van den Amerikaan Gutterson, die in 1912 te Stockholm 7.60 Meter sprong. Hei was echter nog een aardig stukje bene den het wereldrecord, dat de Ameri kaansche neger de Hart Hubbard blijft houden met 7-89 Meter. Merkwaardig genoeg sprong deze ditmaal slechts 7.11 Meter, waarmede hij zich op het nippertje voor de finale klasseerde. Het was een nationale voldoening dat onze beste springer. Hannes de Boei', zich ook in de finale wist te plaatsen, met 7.32 Meter. Lamoree, v. WeJsenes en Peters bereikten den eindstrijd niet. De uitslag van dit nummer werd ten slotte dat Hamm Olympisch kampioen werd voor den Haitiaan Ca/tor (70S), een bekende figuur in de Fransche ath- Jetiekwereld - en den Amerikaan Bate; <7-40), de Boer werd zesde met 7-32 Me ter en heeft dus werkelijk een zeer be hoorlijk figuur gemaakt, gelijk van den kampioen van Engeland mocht worden verwacht. De dames waren onder deze bedrij ven door aan het discuswerpen en het terrein werd een staalkaart van kleu rige vlaggetjes. Een Poolsche, Kono packa geheeten, toonde zich in dit nummer verreweg de sterkste. Zij werd Championne Olympique met een worp van 39-62 Meter en verbeterde daarmee het wereldrecord. De tweede prijs viel te beurt aan een Amerikaansche, mis; Copeland met 36.33 en derde werd de Duilschc Frl. Heublein met 35-56 Me ter. Ook hier hadden de Holiandschem geen kans. De Poolsche winnares werd tijdens de Cérémonie Protocolaixe Olym pique door haar landgenooten op d< deelnemerstribune op eigenaardige wij ze gehuldigd. Zij namen haar vierkant op en gooiden haar eenige malen in de lucht. Je moet voor het winnen van een Olympisch kampioenschap iets over hebben. De heeren maakten zich gereed voor de 200 Meter, het nummer dat te Parijs werd gewonnen door den Amerikaan Scholz. Er waren niet minder dan vijf tien series en wij smaakten de voldoe ning dat van den Berge en Broos beiden als tweede aankwamen en dus een plaats in de kwartfinales verwierven. Op de deelnemerstribune werd dit door de Hollanders begroet met een nieuwe strijdkreet in het Amerikaansche genre, waarvan 'wij den tekst niet ontvangen hebben, maar dat ongeveer was: Heja. heja, Hopsasa, Heja, heja, Hopsasa, Hol land, Heiland, Heiland! Gelukkig hebben we dus nu ook een strijdroop, al moet aan de uitvoering nog eenige zorg worden besteed, want het klonk nog wat ijl en schuchter. En hierop volgde het groote evene ment van den middag, misschien wel het groote evenement van de Olympi sche Spelen, de finale van de 800 Me ter. De verwachting was dat het zou gaan tusschen Lowe. S Martin, Lloyd Hahn en Engelhard. Het werd een schit terende race, die door den Engelschman Lowe op sublieme wijze gewonnen werd. In de laatste 25 Meter kwam de be slissing en met uiterste krachtsinspan ning ging Lowe met verscheidene me - ters voorsprong door de finish. Tweede werd de Zweed Byhlen, die ook in de vorige series reeds schitterend had ge loop en en derde was de Duitscher Engel hard. Hahn werd slechts vijfde en Séra Martin zesde, waardoor weer een Ameri kaansche hoop vervlogen was. In de loopnummers hebben de Yankees nog niet veel bereikt en het zit ze leeliik dwars. De Engelschen waren begrijpe lijkerwijs over dit nieuwe succes in de wolken. De zege van Lowe was buiten gewoon populair en hij was de eerste die zijn Olympische zege van 1924 her haalde. Hot Olympisch record ging er ook aan. Lowe's tijd was 1 min. 51S sec. Oud Olympisch record Meredith 1912 Stockholm 1.51.9 sec Het wereld record van Séra Martin bleef on gerept. We kregen nog een finale, die van de 100 Meter voor de dames. Hierin start- k'\ ÉM jf ten drie Canadeesche, twee Duitsche en een Amerikaarisch meisje. Het werd een dramatisch nummer, want na de tweede valsche start werd Miss Cook (Canada) uitgesloten en na de derde Frl. Schmidt (Duitschland). Zoo vertrokken er slechts vier in plaats van zes en de Stars and Stripes ging in top, want Miss Robin son won voor de Canadeesjes Rosenfeld en Smith. Deze zege veroorzaakte ge weldige opwinding bij de Amerikanen, welke nog steeg toen bekend gemaakt werd dat de winster met haar tijd van 12.2 sec. het wereldrecord mee een vijfde seconde had verbeterd. Ter vergelijking diene dat het Nederlandsch record op naam staat van Nettie Grooss met 13.1 seconde. Toen het Amerikaansche volkslied werd gespeeld ter eere van Miss Robin son stond de gediskwalificeerde Miss Cook haar leed uit te snikken op de schouders van haar landgenootjes. Het was dan ook wel tragisch, maar orde moet er nu eenmaal zijn. En na dit smartelijk gebeuren werden de demi-finales van de 110 Meter hor den geloopen. Dit werd weer een succes voor de Amerikanen die resp. eerste, eerste en tweede werden in him series. Verder kwalificeerden zich voor de finale nog de Engelschman Galey en de Zuid-Afrikanen Atkinson en Weight. man-Smith. Deze laatste liep de mooi ste race. Hij werd in de derde demi- flnale winnaar in den schitterenden tijd van 14.6 seconden, waarmede beide de Olympische en wereldrecords sneuvelden. Dit was het eerste wereldrecord dat op de loopbaan van het Olympisch Stadion werd verbeterd en dit bewijst dus af doende dat de baan uitstekend is. De omstandigheden waren gunstig voor re- co d. verbetering want de loopers' hadden den, ofschoon zwakken, wind in den rug. De beide andere demi-finales werden in 14.8 sec. geloopen Vermelding verdient het feit, dat Lord Burghley er in zijn demi-finale schoon uit werd geloopen. Het komt ons voor dat de zege in dit nummer niet meer kan ontsnappen aan de Zuid-Afrikanen, die wel zeer goed zijn over horden. Voor de 5000 Meter stonden niet min der dan drie zeer goed bezette series op het programma maar het aantal weg blijvers was zoo groot, dat het gevoege lijk in twee series had kunnen worden geloopen. m de eerste serie won een Amerikaan voor een Letlander, een Fin en een Zweed, in de tweede een Zweed voor twee Finnen en een Brit, in de derde een Amerikaan voor een Zweed, een Engelschman en een Fin. Nurmi werd vierde in zijn serie, Ritola, in een andere, tweede, maar beiden lieten in de laatste ronde de winnaars uitloopen. zich tevreden stellende met de plaatsing in de finale. De beide eerste series waren wel heel beschamend voor Nederland, daar zoo wel Wolf als Gerbrandts den strijd hal verwege opgaven. Du Hen startte nic:. Het loopen van Klaasse in de derde serie vergoedde echter weer veel. De Haarlemmer liep werkelijk uitste kend en tot enkele ronden voor '-et ein de bleef hij bij de leiders. Toen kon hij de pace van Nurmi en Wide niet langer houden en zakte geleidelijk af, tot hij als zesde aankwam met ongeveer 100 M. achterstand. Maar hij verdient speciale vermelding voor zijn kranig volhouden en heeft ongetwijfeld binnen Neder landsch record geloopen. Zijn tijd is echter niet officieel opgenomen hetgeen jammer is, want hü moet ons nationale recoixi dat op 15 min. 39 sec. staat zeker naar schatting met 15 seconden hebben omlaag geliaald. In ieder geval, bravo Klaasse! gevestigd op den fantastischer, tijd van 20.6 sec. bedreigd zal worden, lijkt ons uiterst dubieus. Als de Internationale Athletiek Federatie, die zeer streng pleegt te oordeelen, tevreden is over dit record, kunnen wy het gevoegelijk ook zijn, maar deze prestatie van Locke zal ons altijd een raadsel blijven. En waar is die Locke eigenlijk gebleven. Is hij nu, een jaar later, al niet goed genoeg meer voor de Amerikaansche ploeg? Olympisch roeiwed- strijden bij Sloten. Zooals algemeen bekend is zullen de Olympische rceiwedstruden in het tijdvak 210 Augustus 1928 worden gehouden op de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tusschen het stoomgemaal de Lijnden en de brug over de Ringvaart nabij het oude dorp Sloten. Door het bestuur van den Ned. Roei- bond te Amsterdam en van het Olym pisch Comité is met medewerking van de daarbij betrokken autoriteiten de regeling gemaakt dat belangstellende kijkers gelegenheid zullen krijgen om de wedstrijden, welke zonder twijfel zeer spannend zullen zijn, te zien van den Ringdijk af aan de zijde van Sloten, waar ten dienste van het publiek een De aankomst van den Olympischen kampioen op 800 Meter Lowe, die met zijn beenen, maar vooral met zijn hersens al zijn tegenstander s baas bleef. ruime en zeer praktische tribune Is opgeslagen. Echter zal de Ringdijk aan de zijde van de Haarlemmermeer alleen toe gankelijk zijn voor de leden van het bestuur, de Jury en de pers, die daartoe bijzondere kaarten zullen ontvangen, zoodat deze Kanaaldijk voor rij- en voertuigen en voetgangers zal zijn af gesloten. Zooals vanzelf spreekt wordt aan ds bewoners langs dezen Ring dijk en neringdoende personen ont heffing verleend van deze verkeersaf- sluiting. Ook zal de scheepvaart daar op ie Ringvaart (de roeibaan) gestremd zijn. met dien verstande dat om 12.30 uur en om 17 uur telkens gedurende en kele minuten gelegenheid zal worden gegeven tot doorvaren voor schepen, die grcote doorvaarthoogte hebben: het stilliggen van vaartuigen op de baan is eveneens verboden. Op de vlak bij de Sloterbrug gelegen boerderij JDe Badhoeve" wordt een groote ruimte beschikbaar gesteld als parkeerterrein; alle auto's uit Amster dam komende zullen daar een flinke standplaats kunnen krijgen en wie van uit de richting Haarlem of den Kaag deze spelen wil bezoeken, zal dus den Vijfhuizerweg of Spaarnwouderweg ;n Slofcerweg moeten volgen omdat de weg langs de vaart (het roeiwedstrijdter- rein) zal zijn afgesloten voor alle open baar verkeer. Er wordt zeer groote be!ar^te!?tr.c verwacht, maar tevans ge -rkcri dat de aankomst er. het vertrek van dui zenden automobilisten gccd en vlet zal verlcopen, omdat de bu: gomeestcr van Haarlemmermeer de hulp van de Am sterdamse!» politie, de rijksveldwacht en de marechaussees heeft verkregen teneinde alle moeilijke posten behoor lijk te kunnen bezetten. Het eindresultaat van het scherm- tournool, afdeeiing floret-equipes is. dat ItaliS met de eerepalm is paan strijken. Dit lag in de lijn der verwachtingen. Wjj behoeven nauwelijks te vermelden dat de Italiaansche supporters dit feit niet ongemerkt lieten voorbijgaan". Het schenngebouw zit gelukkig stevig in elkaar. Frankrijk werd tweede en Argentinië derde. Nederland, niet sterk op floret, was. zooals men weet, reeds voor de demi-finale afgevallen. In het vrij worabeten won de Ameri kaan Morrison het vcdergewicht. do Estlnnder Kupp het lichtgewicht. da Fin Makinen het b&ntamgowfcbl, tie Zwitser Kurbitz het midden B-gewicht, de Zweed Sjöstedt het midden zwaar gewicht, de Fin Haavisto het midden A-gewicht, de Zweed Rechthof 't zwaar gewicht. Ann dit nummer namen geen Holltuidsche worstelaars deel. En tenslotte, alsof het menu r.og niet uitgebreid genoeg was geweest, kregen we nog eens zes kwart-finales van de 200 Meter te aanschouwen. Van den Berge en Broos kwamen hierbij natuur lijk weer op het tapijt, maar zij konden het geen van beiden bolwerken en wer den respectievelijk vierde en vijfde in hun serie. Speciaal vermeld dient te worden dat de eerste man van Ame rika, Borah ook de halve finale niet wist te bereiken. Hij werd door den Duitscher Körnig en den Olympischen 100 Meter kampioen Williams ges'.3gen in de snelste serie van den dag. Körnig. de winnaar maakte 21.6 seconden, het geen gelijk staat met het Olympisch re cord van Hahn (1904 St. Louis) en Scholz (1924 Parijs). Deze laatste won zijn kwart-finale onbedreigd en zal wel weer een flinken gooi naar den titel maken, hoewel hij taaie tegenstanders zal vinden in Körnig. Legg (Z.-Afrika) en ook den Duitscher Schüller. Padócck won ook zijn kwartfinale en ofschoon Charlie weer vier jaar ouder en aan merkelijk dikker is geworden en zijn stijl nog altijd zonderling is, komt hij toch snel genoeg uit de voeten. Een verras sing was in dit nummer het uitstekende loopen van den Mexicaan Gomez Gaza die tweede eindigde in zijn kwartfinale achter den Canadees Fitzpatrick. Vandaag worden de halve finales en de eindstrijd geloopen en dit zal ons zeker weer verscheidene mooie races be zorgen. Het Olympisch record zal van daag zeker wel duikelen, als het weer wat gunstig is. maar of he; wereldre cord, in 1927 door den Amerikaan Locke Een serie van de 110 Meter horden. Geheet rechts op de foto de Haarlemmer Kaan. De derde dag begint met den Hordenloop over 110 Meter waarbij over tien horden van 1.06 M. hoogte, met een tusschenafstand van 9.14 M. opgesteld, moet worden gespron gen. Wereldrecord en Olympisch record E. J. Thomson (Canada), 14.8 sec. Neder landsch record: Oscar van Rappard 15.5 sec. Acht series: de twee besten van elke serie worden geplaatst. Eerste serie: vijf deelnemers. 1 G. Sempé (Frankri}k"i. 15 sec. een uitne mende tijd! 2 V. Vallania (Argentinië) De tweede aankomende V. Vallania wordt echter gedisqualificeerdzoodat de Tsjech C. Jandera geplaa'st wordt. Tweede serie: vijf deelnemers. 1. E. Ring (Amerika), 15 sec. 2 J. H. Viljoen (ZuLd-Afrika). Hier dingt de Haarlemmer A. Kaan mee. De serie begint met een valschen start, gevolgd dooreen tweeden start. De derde start is goed; Kaan is goed weg. Hij schiet echt in snelheid tegen E. Ring, J H. Viljoen en L. Wes- sely (Oostenrijk) te kort en eindigt als vierde. Derde serie: vier deelnemers. 1 Weight- man-Smith (Zuid-Afrika) 14.8 sec. 2. R. Marehanc 'Frankrijk'4 (Deze tijd ls wereld-record tijd). Vierde serie: vier deelnemers. 1 J. Anderson Amerika h 15 sec. 2. E. Weiv - ström (Zwitserland). Vijfde serie: vier deelnemers. 1 L. Dye (Amerika) 15 sec. 2 S. J. M. Atkin son (Zuid-Afrika). Weer eer. Hollander als mededing: r: de Rotterdammer A. van Leeuwen, vol maakt kansloos tegen sterren als Atkin son (Zuid-Afrika) en Dye (Amerika) Van Leeuwen eindigt als vierde, achter den Zweed E. Kjellström. Zesde serie: vier deelnemers. 1. B. Lucas (Engeland) 15.4 sec. 2. H. Steinhardt (Duitschland Zevende serie: vier deelnemers. 1. J. Ooilier (Amerika) 15 sec. 2. B. Sjöstedt (Finland). De Nederlander G. Brits tra werd vier de. Achtste serie: zes deelnemers. 1. F. R. Gaby (Engeland) 15.2 sec. 2. S. Pettersson (Zweden). Negende serie: vijf deelnemers. 1. Y. Miki, (Japan) 15.4 sec. 2. Lord D. G. B. C. Burghley (Enge land. De Amsterdammers L. Spel bracht het tot de derde plaats en liet den Brltsch Indiër A. Hamid en den Portugees Palharos da Casta achter zich. Ook op dit nummer zijn alle Nerier- landsche deelnemers dus uitgeschakeid. DISCUSWERPEN VOOR DAMES. Het discuswerper, voor dames, neemt een belangrijk deel van den middag in beslag dear er niet minder dan 29 deel neemsters zijn, die elk drie worpen doen. waarna de zes besten overgaan naar de finale. Nederland wordt op dit nummer ver tegenwoordigd dcor Zus Dekens uit Groningen en Mej. H. C. Michaelis uit Den Haag. Zij beginnen niet kwaad. De Poolsche wereldrecord.houdster H. Konopacka, wier record op 37.71 M. staat, oogst een hartelijk applaus als ze met een verren worp haar concur renten in een serie overtreft en zich een vrij zekere plaats voor de finale verovert. Zus Dekens uit Groningen werpt bij het discuswerpen uitstekend. Zij werpt een meter of tien boven het Nederlandsch record, dat met 23.84 M. op naam van Mej. Kolthof uit Enschedé staat. Nog heel wat bet ar echter doet de Poolsche wereldrecord-houdster Mej. H. Konopacka het; reeds in haar serie haalt ze 39.17 M. waarmee ze haar eigon wereldrecord (37.71 M.) met 11/2 Meter verbetert. In de finale d'scuswerpen voor dames komen: G. Heublein (Duitschlar.d:R. A. Svedberg (Zweden); H. Konopccka (Polen); L. Oopeland (Amerika); M. Reuter (Du:ttch!and) en E. Perkaus (Oostenrijk). In de finale discuswerpen voor dames blijft de Poolsche wereldrecordhoudster eerste: de Poolsche vlag gaat in top en het melcdieuse volkslied der Polen weerklinkt. Uitslag; 1. H. Konopacka (Polen) 39 17 M. 2. L. Copeland (Amerika) 37.03 M. 3. R. Svedberg (Zweden) 35.92 M. 4. M. Reuter (Duitschland 35.86 M. 5. G. Hcublin (Duitschland 35.56 M. 6. EL Perkaus (Oostenrijk) 33.54 M De prestatie van de PocSsche is een nieuw wereldrecord cn Olympisch re cord. Hordenloop over 110 Meter. Scholz, de Amerikaan sc.. e u.<> van de 2CO Meter te l'aijs zal nu een harden dobber hebben tegen Körnig .200 M. HARDLOOPEN HEEREN.. Wereldrecord R. A. Locke (Amerika) 20,6 sec., Olympisch record A. Hahn (Amerika) 21,5 sec., Nederlandsch re cord: M. v. d. Berge 22,2 sec. Vijftien series. De beste twee van elke serie worden in de volgende ronde ge plaatst. Eerste serie, zes deelnemers: 1. Cum- mings (Amer.ka), 22, 4 sec.; 2. R. Mour- lon 'Frankrijk). Tweede serie, vier deelnemers: 1. B. Kugelberg (Zweden). 22,4 sec.; 2. M. Degrelle (Frankrijk). Derde serie, vijf deelnemers: 1. J. Fitzpatrick (Canada) 22,8 sec.; 2. J. A. Carlton (Australië). Vierde serie, vier deelnemers: 1. J Schüller (Duitschland) 22 sec.; 2. M. van den Berge (Nederland). In deze serie dingt de Rotterdammer M. van den Berge mee. Heel rusf.g spurt hij naar de tweede plaats en komt als tweede binnen vóór den Belg F. Prinsen en den Zwitser H. Niggl. Van den Berge komt dus in de volgende ronde. Onze meisjes-athletcn opde deri- nemerstribune zingen uit volle borst: „Heisa, heisa, hop-sa-sa, enz. enz." Vijfde serie, vier deelnemers: 1. Pad- doek (AmerJta) 22,2 sec.; 2. M. Gomez Gaza (Mexico). Charley Paddock, die nu reeds zyn derde Olympiade meemaakt, won zoo als hy wilde.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9