PARIJSCHE MODE. VOORUITKOMEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 AUG. 1928 3^nuna Hoe wij vooruit moeten komen in de wereld. Zoudt u dit geen heerlijk japonnetje vinden voor de vacantie? De stijl van het toiletje leent zich bijzonder voor voile de kleine zachte, omgeslagen kraag, de fraaie plooitjes op schouders en rok, de lange mouwen met het grap pige ballon-effect bij de polsen, de lichtelijk overblousende taille, allemaal kleinigheden, die aan het toiletje zijn apart effect geven. Een knippatroon kost 55 cent en is verkrijgbaar an de maten 42, 44, 46 en 48 onder no. 219. KOELE ZOMERDRANKEN. Wat is er nu heerlijker op een heeten ïomerdag dan een fijn, frisch glas koele limonade? Vooral de kinderen, die on danks de felste warmte, toch altijd ra votten, zijn er dol op. Natuurlijk kunt u heel goede, smakelijke siropen in den winkel koopen. Maar opdat u nu eens niet karig met deze heerlijke koele dranken hoeft te wezen, zelfs tegenover de veeledschemdste kinderwenschen, ge ven wij hier eenige wenken, hoe men zelf met zeer weinig kosten, een smake lijke limonade kan maken. En met wei nig moeite bovendien. Al wat men noo- dig heeft is suiker, water, citroenzuur en een of andere vruchtenessence. Be ginnen we met gewone citroenlimonade. Daarvoor neemt men op elke liter water 2 pond suiker, 25 gram oifcroenzuur en 15 gram citroenessence. De bereiding is heel eenvoudig. Het water brengt men aan de kook, waarna men er de suiker en het citroenzuur in oplost. Dan neemt men de pan van het vuur en laat de vloeistof bekoelen. Eerst daarna roert men er de citroenessence door. Dan is de limonade gereed en giet men haar In een goed schoongemaakte flesch. Stevig afsluiten. Gaat men ei-van gebruiken, dan verdunt men met 3 dcelen water op 1 deel limonade. Frambozenlimonade en ananaslimonade worden op precies de zelfde manier bereid, alleen vervangt men de citroenessence door resp. fram bozen- of ananas-essence. Maai- het ci troenzuur blijft. Dat dient voor den fris- sohen smaak. Sinaasappellimonade be reidt men ook aldus, echter met dit ver schil. dat men op de genoemde hoeveel heden suiker enz. slechts 3/4 L. water neemt. De essences koopt men bij dro gist of apotheker. HOE MOET MEN UITRUSTEN. Ware rust wordt het best verzekerd door eenige massage. Hiervoor gaat men languit op divan, rustbank of bed lig gen en wrijft zich met de toppen der vingers luchtigjes de gesloten oogleden en het voorhoofd en daarna de' nek spieren. Na een kort poosje bemerkt men dat al de spieren van het lichaam slapper zijn geworden en dientengevolge neemt men een gevoel van heerlijke rust waar, dat langzaam over ons komt. Er is een gevoel van lichtheid en onge wone vrede, zooals men op geen andere ■wijze kan verkrijgen. Dit is de ideale staat van rust en elk oogenblik dat men op die wijze nuttig kan maken komt aan de gezondheid en den licha- melijken weerstand ten goede. Na tien of vijftien minuten voelt men zich een nieuw mensch en door deze wijze van rusten tot een gewoonte te maken zal een vrouw zoowel haar uiterlijk als haar innerlijk een dienst bewijzen. Door oefe ning moet uw geest in staat te brengen zijn, op commando te rusten! NUTTIGE WENKEN. Er zijn van die kleine, nuttige zaken, die dikwijls het huiswerk makkelijker maken. Wordt de kurk uit die thermosflesch duf of schimmelig? Dat kan voorkomen worden door om de kurk een glad, on- gekreukeld stukje zilverpapier met- een stevig draadje te binden. Zorg er voor dat de kruk geheel da-oog is. Die gerafelde stijve boorden ,die niet meer gedragen kunnen worden moet u toch niet weggooien. Kook de stijfsel er uit. Dan zijn het onovertrefbare poets lappen voor uw koperen kranen. U houdt uw karpetten frisch en helder van kleur, als u ze eens in de week schuiert mot eer. borstel die in heet water gedoopt is, waarin een weinig ter pentijn is gedaan. Ijzerroest wil dikwijls uit het linnen goed verdwijnen, door de vlekken met citroensap te besprenkelen en ze daarna in de zon te laten opdrogen. Zoo noodig kan deze behandeling eenige keemen her haald worden. Het moet in de open lucht gebeuren. Zet gekleurd goed niet te weeken voor het wassohen. Wasch de kleedingstukken in ee warm sopje, spoel ze uit en hang ze zoo gauw mogelijk te drogen. Voeg Dij het spoelwater een lepel azijn, om de kleur op te halen en gebruik geen blauwsel. GESTOOFDE BESSEN. Voor dit smakelijke nagerecht neem! men op 2 pond bessen 1 ons suiker en wat sago. De bessen worden gewasschen en afgeritst, waarna men ze op een klein vuur een minuut of drie laat ko ken. Af en toe schudden Daarna doet men er de suiker, terwijl men roert, by en maakt het sap af met een beetje aan gemengde sago. SINAASAPPELLIMONADE „AU NATUREL". Hiervoor neemt men op 2 sinaasappe len 2 pond broodsuiker, 20 gram citroen zuur en bijna 3/4 liter water. De schil van de sinaasappelen borstelt men goed schoon, waarna men ze tegen de brok ken suiker afraspt. Daai doet men de stukken in een Keulsche pot, doet het water erbij en laat alles staan, totdat de suiker zooveel mogelijk is opgelost. Af en toe eens roeren. De nog niet opge loste stukken smelt men met eer\ beetje water en het citroenzuur, waarna men dit bij de rest doet Ten slotte giet men de massa eenige keeren door een doek, tot men heldere limonade heeft. In goed gesloten flesschen bewaren. HUISVROUW. MODESNUFJES. De nieuwste soort hals-snoeren zijn van goud en zilver samen, met groote steenen. Het onderste snoer is speciaal ontworpen voor decolletés in V-vorm, Iedere jonge mensch met een gezon den geest en een normale ambitie, heeft de illusie om vooruit te komen in de wereld. Hoe bescheiden het werk ook mag zijn, dat men doet. er is toch al tijd nog wel een trap of een paar trap pen hooger in te bereiken, en ieder heeft als ideaal gesteld om dat te berei ken. Maar hoe weinig komt er nu van zul ke illusies terecht! Allereerst natuurlijk omdat de capa citeiten tot het bereiken van het gestel de doel ontoereikend blijken te zijn. Zelfs overschatting is dus eigenlijk de oorzaak van dit mislukken der groot - sohe plannen en dat komt heel vaak voor, omdat jonge menschen geneigd zijn zichzelf hooger aan te slaan, dan zij in het leven blijken waard te zijn. Intusschen is een geringe mate van zelfoverschatting een noodzakelijke eigenschap om in het begin de noodige kracht te geven om door den eersten moeilijken tijd heen te komen Wie dan niet veel reserves van energie en illusies achter zich heeft, legt het al spoedig af. Dit laatste is dus ook een reden waarom sommigen reeds spoedig op het „doode punt" komen, en daarachter blijven steken. Zy beginnen met genoeg liefde voor hun werk. maar hun energie is spoedig uitgeput, zij verslappen en langzamerhand verdwijnt de eens ge stelde illusie op den achtergrond. Anderen hebben wel genoeg energie, maar zü meenen dat met hard werken in korten tijd heel veel bereikt kan wor den het gaat hom niet gauw genoeg. Het is waar sommigen bereiken hun doel in ongelooflijk korten tijd, maar hoe oneindig veel meer zijn er die slechts door stagen arbeid en grooten ijver hun levensdoel kunen bereiken en dan pas nadat er jaren en jaren verloopen zijn. Maar die haastigen staren zich blind op de enkelingen, die zoo spoedig op den top waren, wat misschien aan een gelukkig toeval, misschien ook aan zeer buitengewone eigenschappen was te danken. Het gevolg ervan is dat zij on tevreden worden, niet met zichzelf, om dat zij te ongeduldig waren, maar met het leven in het algemeen, waarvan zy meenen dat het him eigenlijk een poets heeft gebakken. Nu zijn er ook nog anderen die den ken dat de weg tot succes bewandeld kan worden door anderen te laten wer ken en er zelf zoowat het toezicht over te houden. Zij hebben dan wel eens van „geslaagde" menschen gezien, dat deze met personeel werkten en zelf schijnbaar niet veel deden. Maar zij vergeten dat zulke succesvolle menschen zeker hard geploeterd hebben om er te komen, en dat zij nu nog de gansche verantwoor delijkheid voor hun geheele personeel dragen, en bovendien dat de groote denkbeelden en de belangrijke besluiten alleen van hen kunnen uitgaan. En wie zyn geest niet wakker houdt door in zijn jeugd te werken, kan ook nooit groot- sehe gedachten tot uitvoering brengen. En dan tenslotte zijn er nog de men schen wie het eigenlijk èn aan capaci teit èn aan de noodige energie beiden ontbreekt, die zich in hun jongen tyd door hun vrienden en kermissen zoo wat hebben laten opzweepen, maar die, losgelaten, niets liever -willen dan maar wat op den achtergrond van het leven blijven toekijken. Zij houden er, in theo rie, heel vaak prachtige denkbeelden op na, maar zij missen de geestkracht om ze tot uitvoering te brengen. Over het algemeen mag men zeggen, dat er niemand door stil zitten .geko men" is in de wereld. Het mag dan zijn dat enkele menschen in één slag rijk zijn geworden, of dat een ander zonder slag of stoot oen plaats inneemt in de maat schappij waarvoor elk mensch -hard moet werken regel is dit alles niet en het is veel zuiverder om zich het doel voor oogen te stellen aan het einde van een langen, soms moeazamen, maar zeker veel voldoening gevenden weg. dan als een onverwacht fortuintje dat ons om zoo te zeggen ieder oogenblik in den schoot kan worden geworpen. En dan geeft het bereiken van het doel na ja ren van eerlijke inspanning een voldoe ning die geen enkel loterijgelukje ons verschaffen kan. MENU. Soep, h la St. Germain. Kalfsschijf. Slaboonen. Aardappelen. Vruchtensla. Voor de soep worden versche doperw ten zeer gaar gekookt en door een zeef toe purée gewreven. Daarna worden ze verder aangemengd met room of met melk. er worden eenige eetlepels heele doperwten doorgeroerd en zout naar smaak. De soep wordt voorzichtig ge roerd totdat de erwten gaar zijn, waar na ze in de ten-ine zoo noodig nog met een eidooier wordt gebonden. De 6laboonen, waarvoor men nu nog zoo jong zijn, heel goed de dikke soort kan nemen, worden dubbel afge haald, gebroken en in kokend water met wat zout gaar gekookt, ongeveer een uur. Dan worden ze afgegoten, gestoofd met wat boter en in de dekschaal met wat geraspte nootmuskaat bestrooid. Voor de vruohtensla worden verschil lende vruchten genomen, zooals nu: bes sen. frambozen, banaan, kruisbessen, stukjes peer (er zijn zoogenaamde Dirk jesperen te krijgen), en desgewenscht een appel. Een klein blikje ananas kan er een fijner gerecht van maken. Deze vruchten worden schoongemaakt, zoo noodig in kleine stukjes gesneden, met elkaar vermengd, én het ananosvocht er bij gegoten. Suiker naar smaak voegt men er dan bij benevens enkele drup pels citroensap en dit laat men enkele uren staan voor dat het gegeten worden Het is niet geraden het gerecht den vo- rigen dag al te maken, daar het dan al wat neiging tot gisten krijgt, vooral in deze maand. Desgewenscht geeft men er ln de vla- kom een laag stijfgeslagen en iets ge zoete room overheen. E. E. J.—P. DIT SPAART DE HUIS VROUW TIJD EN DIKWIJLS NARIGHEID. Wanneer u zelf kleedingstukken verft, met behulp van pakjes verf, zult u dik wijls opgemerkt hebben, dat zwartge verfd goed een grijsachtige glans krijgt. Om dit be voorkomen, is het verstandig 1 deel marine-blauwe verf op 2 deelsn zwarte verf te gebruiken. U zult minder last hebben dat de melk zuur wordt op warme dagen, wan neer u, aoodra u ze in huis heeft, er een snuifje soda door roert. Is de melk aangebrand dan kunt u de smaak wegnemen door de pan met melk in koud water, waarin een hand vol zout is geworpen, gedurende een paar minuten te laten staan Wijnvlekken kan men uitmaken, door de stof met de vlek ln kokende melk te houden. Zeemleeren handschoenen enz. moet men wasschen in warm water, waarin een snuifje soda is opgelost Dat houdt het zeemleer zacht en soepel. Schimmel vlekken in linnengoed (ont- saan door het bewaren van het goed op een vochtige plaats) kan men weg maken, door ze te weeken in zure melk. U zoudt wel gaarne buiten zitten,, des avonds of op uw balcon, als er niet zooveel muggen hardnekkig poogden een stukje van uw hoofd of arm te bemach tigen. Wel, ze zullen u niet lastig vallen als u op de bedreigde lichaamsdeeleu een paar druppels nagelolie wrijft. VAN ALLES WAT. EEN WANDEL. JAPONNETJE. Wandeltoiletten zijn dezen zomer gegarandeerd met zeer origineele jabots van verschillende kleuren peau-de-suède aan één kant geschulpt, en een platte corsage op de taille gehecht, eveneens van suède gemaakt. Dit is werkelijk een grappige garneering, hetgeen des te sterker spreekt voor iemand, die haar zelf gemaakt heeft. Een knippatroon van dit aantrekkelijke japonnetje kost 55 cent en is onder no. 220 verkrijgbaar in de bovenmaten 42, 44, 46 en 48. We hebben nu eenmaal een grillig klimaat. Vandaag kan het heet zijn als in de tropen, zoodat de musschen van de daken vallen en morgen loopen we te rillen onder een loodgrijze lucht Wa t zullen we er aan doen? We kimnen er hoogstens rekening mee houden met on ze kleeding. En daarom tellen we on der onze zomer-garderobe natuurlijk ook een aard i gen mantel die in staat is de zomerkilte te weren Een heel ge kleed model geeft de teekening daarvan te zien, links op het plaatje. Deze kan men bijvoorbeeld nemen van amandel- groene drapella, waarvan de garneering alleen bestaat uit de opgezette stukken, die met grove stiksels afgewerkt zijn. - "is 3 M. stof van 1 40 M. breedte voor noodig. Geheel rechts weer een ander model, een fijne, ruime, gemak kelijke jas, buitengewoon geschikt voor de reis enz. Deze is van pastelblauwe crê]>ella, gegarneerd met opgestikte lip pen met knoopjes. Derevers zijn van blauw met zilvergrijs gestreepte stof, waar ook de pull-over van is. die onder dezen mantel gedragen wordt. Het rui me rokje is eveneens van pastelblauw Voor den mantel is 3 M. stof van 1-40 M. breed voldoende, voor den rok 1.90 M. van 1.40 M en voor de revers 0-15 M. van 1.40 M. Verder hebben we in het midden een ensemble van grijze crepel- la, het rokje met aan eiken kant een stolpplooi, het lijfje gegarneerd met „chevrons" van rood. geel en zwart. Een aardig, sportief pakje. Het manteltje is heelemaal recht. Er is totaal 5 meter stof van 120 breed voor noodig. En dan onze hoedjes. Zouden we wel ooit moe worden van die unieke klee- dingstuk nieuwe modelletjes te bekij ken? Ik geloof het niet en daarom geef ik dezen keer nog een paar van de nieuwste zomerdopjes. Van links naar rechts in de eerste plaats een klein hoedje van grijs stroo, rand opzij om geslagen, gegarneerd met een fluweelen lint van dezelfde kleur als de hoed, waarlangs van boven nog weer een bies van lichter satijn loopt. Daarnaast een heel flattante grijze hoed, een strooien cloche-mcdel, alleen maar gegarneerd met een bloem van lint on zij. Ten slotte een groen vilthoedje, waarvan de rand heelemaal in het rond is om gelegen en opzij in een origineele fi guur is gewrongen. MADELEINE. PROBEERT HET EENS. Als aantrekkelijke garneering wordt tegenwoordig gemaakt een ceintuur, zak en manchet van gekleurd, gestreept crêpe de chine op witte strand- of sport jurken. RECEPT. Bessensap kan men zelf maken door bessen <2/3 roode en ]/3 zwarte) met zooveel water op te zetten tot ze ruim half onderstaan en ze te koken, tot ze zacht geworden zijn (kwartiertje). Dan perst men ze uit, door een dubbelge vouwen linnen doek, doet het sap in een schoone pan en laat het daarin nog een goed kwartier koken. Nadat men het schuim afgeschept heeft, doet men het sap in uitgekookte flesschen en sluit ze meteen en lakt de kurken dicht. LACH TOCH! Uit mijn prille jeugd herinner ik mij het gevoel van medelijden dat ik altijd kreeg met meisjes, waarvan mijn fami lie altijd zei: „Ach, die arme Miesje Zoo- en-zoo". Ik begeerde te weten wat het noodlot dezer misdeelden toch was, dat zij altijd zoo beklagend besproken werden, maar ik heb het nooit kunnen ontdekken om de eenvoudige reden, dat het niet be stond! Later ontdekte ik pas. dat er een vry groote groep vrouwen bestaat, die er behagen in scheppen al haar genoegens treurig op te vatten en die zich niet ge lukkig gevoelen zoolang zij niet beklaagd worden of kunnen worden. Hare conver satie is een aaneenschakeling van „Oh gunst", en „Hè-hè", en „wat ia het leven toch een strijd" en zij zuchten en jam meren en lamenteeren zichzelf in het oordeel van anderen tot „Miesjes-Zoo- en-zoo". Zy zijn van een gewoon, overbekend type en zijn zeer vermoeiend. Ik veracht hen op zoo'n stralenden zomerochtend als zy op den uitroep: „Wat een heer- lyke dag!" niet anders weten te ant woorden dan met een grom en een twy- felachtig „Als het zoo blyft...." Zy vegen de helderheid en de vreugde weg uit alles door hun „Ach" en „Oh" en „Och" en als wy op hen gaan letten hooren wy niets anders dan: „Ik weet niet wat er van terecht moet komen „Is ook niet meer wat het geweest ia hier„Wat veranderen de tyden toch".... 't Zou my niets verwonderen als „Nog nooit in myn leven enzoovoort, enzoovoort, al de zinnen die het humeurige karakter kenmerken en die uitgesproken worden met een onaf gebroken schudden van het hoofd. Ongelukkigerwyze is het zoo angstig gemakkelyk op deze wyze te leeren pra ten. Het is een weelde op zyn tyd een echt ouderwetsche mopperbui te kunnen hebben en dit moet ook, maar het mag niet aangroeien tot een gewoonte want dan komt het moment dat men er niet meer buiten kan! Het is een goed idéé af en toe eena eenige zelf-controle op uw conversatie te houden. Als er teveel „Ach" en „Och" in gehoord wordt moet dit direct afge leerd worden. Neem een goed scherp mesje, snoei ze weg en werp ze op den aschbelt, want zy zyn als onkruid' en als u ze niet snel en radicaal uitroeit zullen zy zich verspreiden en al de ge lukkige, vroolyke dingen verjagen, die n anders gezegd zoudt hebben. Het komt my voor, dat er twee ver schillende manieren zyn om te praten. De eene conversatie is als een tuin vol bloemen en zonnsschyn; een heerlyke plaats om te rusten en te genieten; om warmte en troost te vinden. Als de men schen, die zoo praten, u aanspreken, gaat er een gloed door u heen. De andere is het praten van menschen, die u omringen met een vochtigen mist. Hun conversatie hangt prikkelend om u en klampt zich aan ieder ander boven dien. Het is niet zoozeer wat u zegt, dat van zulk een grooten invloed is, als wel de manier, waarop u het zegt. De een kan een deur opendoen en zeg gen: „Kom binnen" met een warmte, die u rechtstreeks in het hart van een hartelyk welkom trekt. Anderen kun nen dezelfde woorden zeggen en u daar bij het gevoel geven, dat u buitengeslo ten wordt in de kou. Sommigen hebben de gave hun woorden te doen zingen, zy lachen en doen u meelachen. Als u be droefd bent vroolyken zy u op. En als u prikkelbaar bent brengen zy u weer op uw gemak. Vrouwen ran dit type heb ben al tyd succes. Vrienden en vriendin nen wenden zich tot haar om hulp. Kin deren snellen op haar toe can getroost en vertroeteld te worden en mannen ko men tot haar om zich weer prettig te gaan voelen waar zy eerst zoo uit het spoor waren en zoo pessimistisch. Deze vrouwen hebben het hoogste van alle schoonheid; een mond, die klaar is om te lachen en een hart, dat anderen ge lukkig maakt. De werkelijk grccte hoed geeft een van de meest is zeer in de mode gedragen genres. op het oogenblik en ons plaatje

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12