GERZON Waer man sich ook keert ofwendt overal is de Klompen Centrale m i v, Ousseldoip's Msatk'esding Eait be (Q H. D. VERTELLINGEN Augustus kunstzijden Bustehoude: Bezoekt onze Lunchroom HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 AUG. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Boksen in de Huiskamer door HASSE ZETTERSTRÖM. (Nadruk verboden; auteursrecht voor behouden). De heer Blom kwam met twee paar bokshandschoenen thuis, die hij op een veiling had gekocht, het paar voor 7ö cent. Dat is goedkoop, wanneer men bedenkt, dat beitsen een veredelende sport is. De heer Blom nam dus dc handschoenen mc-c naar huis en bü het koffiedrinken zeide hy tot Piet en Frits, zijn twaalf en veertien jaar oude zoons, die Juist bezig waren elkaar onder tafel roet de voeten te bewerken: „Tegenwoordig moet zen zich kunnen verdedigen. Ik bedoel niet alleen het eene volk tegen liet andere, maar ook zuiver individueel. Het eene individu moet zich tegen het andere kunnen ver dedigen, wanneer het wordt aangevallen. De verdediging, waarover ik spreek, ging de heer Blom voort, is een verdediging, the in alle levensomstandigheden bruik baar is. De groote Fransche schrijver Met terlink „Maeterlinck heet hij, zeide Frits. En bij is een Belg". „Niet PT-a in de rede vallen", berispte mevrouw Blom. „Maar wanneer hij nu ortgelUk heeft?" Beide Frits. „Ik weet het: hij heet.... Namen warden zoo verschillend uitgesproken", zeide de heer Blom. „Eens was er een Engelscliman bij mij op kantoor en die noemde mij Blaam, zoodat niet zoo ge- ma kei ijk te zeggen valt, hoe Metterlin'.: eigenlijk heet. In ieder geval heeft deze auteur ergens geschreven, dat de mensch het eenage dier is, dat zich niet van na ture kan verdedigen. Alle andere dieren kunnen zich verdedigen. De os heeft zijn horens, de kat haai- nagels, de slang haar giftanden". „En wat hec-ft de regenworm?" vroeg Frits. „Do regenworm, sprak de heer Blom en by legde zijn vorg met een halve sar dine er op neer, de regenworm heeft een beschermende gelijkenis met den aardbodem: hjj is niet te zien". „Dat helpt hem niet veel. wanneer hij aan een vischhaak in het water hangt, en er komt een baars op hem af", zeide Frits „Metterlink meent", ging de heer Blom verder, „dat de mensch ter verde diging zijn handen heeft, maar dat hij deze kunst heeft verwaarloosd. In plaats van zijn handen gebruikt hij wapenen, wat ruw en gemeen is. Een mensch die boksen kaai grijpt niemand aaai, maar wanneer hy aangegrepen wordt, verde digt hij zich ka.lm en koelbloedig en maakt zijn tegenstander haastig onge schikt voor don strijd, zonder zelf noe- monswaard beschadigd te worden, Na de koffie zal ik jullie een paar kleine truc jes van het boksen toonen. die ik dezer dagen bij een demonstratie heb gezien" Toen de familie gegeten had, trok de heer Blom het eene paar handschoe nen aan en gaf mevrouw Blom het an dere. „Trok die aan, Bertha, ik wil de jongens alleen een paar kleine stootjes laten zien". „Ik denk er niet aan", zei mevrouw Blom. „ik vècht niet". „Er is geen sprake van vechten, maar ik moet toch iemand hebben, waarmee ik het kan demonstreer en, Trek dus de handschoenen aan". Piet hing al uit het venster en riep naai- beneden: „Kom boven, kijken, jongens, pa en moe slaan elkaar. Alleen voor de aar digheid". Mevrouw Blom trok tenslotte de hand schoenen aan en ratte post tegenover haar man. Het scheen, dat zij aan iets anders dacht. De heer Blom zeide: „Wanneer je nu dan linkerarm uit strekt(mevrouw Blom strekte den linkerarm uit, zoo, dat haar vuist vrij luidruchtig op het gezicht des heeren Blom arriveerde). De jongens amuseorden zich. De heer Blom voelde een brandende hitte in hei gezicht en zeide, wat hardop: „Je moet er toch niet op los tim meren als ik er niet op reken!" „Denk jij. dat een bokser vooruit zegt: „Daar komt de tik aan?" vroeg mevrouw Blom. „Ik sla, wanneer ik wil". „Zoo?" zeide de heer Blom en hij deed een uitval met den rechterarm. Mevrouw Blom ging op zy en de sa lonlamp, die Blcm als huwelijksgeschenk van mevrouw Blom's grootmoeder hod gekregen ving den stoot op. De glazen ballon brak. „Dank je wel", zeide de heer Blom, schopte de glasscherven op zij en gaf zijn vrouw een stoot op de borst. Mevrouw Blom hapte naar adem, ruk te de handschoenen uit en riep: „Zoo'n vent, slaat een vrouw als er niet op verdacht is. En op de borst, zoodat een mensch geen adem kan ha len. Wat zouden dc menschen zeggen, als zij wisten hce jij je gedraagt! Zich zoo te misdragen". Er werd gebeld. Het was de heer Lan sen, fabrikant, die op bezoek kwam. Me vrouw Blom was er biy om, wierp even een blik in den spiegel en zeide: „Wat aardig, meneer Lansen, dat u juist hier komt. Stel u voor, Otrto leert me juist boksen, dat is bil zonder grap pig". De heer Lansen deed overjas en hoed uit en toen hii binnenkwam zeide Blom: „Jij, Lansen, je moet boksen leeren. Wie 's nachts veel op straat is, zooals jij, kan gemakkelijk worden aangeval len. Trek de handschoenen aan, dan zal ik je een paar trucs laten zien". „Ach, kom, zeide Lansen, ik ben te oud voor zooiets, maar als ik jong was. dan zou je eens iets gezien hebben „Trek de handschoenen nu aan, dan maken we een paar stooten. Alleen voor de aardigheid". Lansen trok de handschoenen aan. zette zich ik bokspostuur en gaf Blom snel en zeker een slag met den linker vuist, juist tusschen de oogen. Blom zag zc-s-en-dertig kleine sterren en een zon ran middelmatige grootte en toen dat visioen voorbij was zeide hij: „Jij hebt vroeger al gebokst, Lansen, bedrieg me niet". „Ja, een beetje, in Amerika, toen ik nog jong was", zeide Lansen en daarbij kreeg Blom een uppercut dat hij hikte en op weg scheen, de boekenkast in te suizen. ■•Kun je dan heelemaal niet terug slaan, Otto?" zeide mevrouw Blcm. „Ik pareer voorloopig alleen", zeide Blom en op hetzelfde oogenblik kreeg hij een duw tegen het rechterwangbeen. dat het hem was, alsof zijn hoofd uit 't lid schoot. Na dszen stcct ontving hij een tweeden, direct onder 't hart, daar na volgde een serie slagen rondom het hoofd en overal waar Lansen maar een plekje kon vinden. De heer Blom had ieder begrip var. ruimte verloren. En van tijd ook. Hij wist alleen, dat hij er genoeg van had Hy liep naar de slaapkamer. Lansen volgde hem. Blom ontving den eener. sïag na den anderen. Het bloed begon hem langzaam uit den neus te druppe len en mevrouw Blom stond in de gang en zocht in het telefoonboek naar he. nummer van Eerste Hulp bij ongevallen. Blom beheerschte zichzelf niet meer. hy maakte een pas achteruit en schopte Lansen tegen het scheenbeen. Dat werd Bloni's ongeluk. Lansen was btleedigc. Hij vergat, dat hij bij de familie te gast was, dat hij gekomen was om een praatje te maken en een groc te drin ken: hij werd woedend, hij werd ver schrikkelijk rood en zag in Blcm een schandelijken en wreeden vijand, dien hij te bevechten had. Blcm schreeuwde en brulde en mevrouw Blom had haar telefoonboek al lang neergegooid en was de straat op geloopen. om een politie agent te halen. Blom's gezicht was ge heel opgezwollen, zijn oogen keken der. verkeerden kant uit, zijn beenen bib berden en met slap neerhangende ar men nam hij de eene stomp na de ande re in ontvangst en tusschen de slagen riep hij zijn vrouw, zijn beminde kin deren, dc politie en een heer, die een verdieping lager woonde. Maar niemand gaf antwoord. Niemand kwam hem te hulp tegen den razend en Lansen. Na drie-en-een-halve minuut onafgebroken strijd was Blom buiten gevecht. Hij zakte op een klein, rank naaitafeitje in elkaar: een brief spelden drong zijn neus binnen en de stopnaald uit een kluwen sajet zijn middenrif. Toen kwam mevrouw Blom met een poïitie-agent. Lansen werd gearresteerd en Blom d'iende een aanklacht in we gens huisvredebreuk en zware mishan deling. Lansen werd tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld en Blom neemt nu les in boksen en wacht op Lansen's vrijlating. En mevrouw Blom heeft steeds twee grendels op de deur en met een politie-agent die in d'e straat op en neer loopt, een fluitsignaal afge sproken. BINNENLAND DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER. Te Soestdyk. Omstreeks elf uur heeft gister voor het paleis van de koningin moeder een huldiging plaats gehad waaraan dui zenden mcncchen deel namen. Driehon derd kinderen zongen onder leiding van den heer Jacob Hamel een feestlied. In de Leuvenzaal van het paleis boden het öagelijksch bestuur van Baarn en de dagelyksche besturen van de Perma nente Oranjecommissie en de Christelij ke Oranjevereeniging het huldeblijk van Baarn's ingezetenen de Ambachts vrouwen aan. Dit bestaat uit twee rust banken in empire-stijl, ze zullen in het paleis geplaatst worden. Meisjes ran de naaischool overhandigden de Konöigin- Moeder een kleed, dat door hen zelf gemaakt was en groote bouquetten voor ae jarige, de koningin en de prinses werden eveneens bloemen aangeboden. Tot slot liad een bloemenhulde plaats Kinderen strooiden bloemen op bet bor des voor het paleis, daarin gevolgd door vele volwassenen. Sommige kinderen gooiden de bloemen hoog in de lucht, met het gevolg, dat deze op de schou ders van de vorstelijke personen te rechtkwamen. waarom deze hartelijk moesten lachen. Het duurde gerumien tijd eer de laatste bloem op het bordes was neergelegd. Te Amsterdam. Ook in de hoofdstad is de verjaardag van de Koningin-Moeder gevierd. Daal de heele stad al vlagt voor de Olymipi- sche Spelen, zag het er al feestelijk uit Maai- extra luister zetten de muziek uitvoeringen die op enkele plaatsen in de stad gegeven werden, bij. De tradi- tioneele carillonbespelmg moest dooi- bijzondere omstandigheden achterwege blijven. In Indië. De bladen in Indië bevatten gisteren artikelen over de koningin-mceder ter gelegenheid van haar zeventigsten ver jaardag. De bladen wijzen op het feil. dat Nedei-landsch Indië zich mot opge wektheid en offervaardigheid opmaakt tot herdenking raai het jubileum van het Nederlanderschap van de Koningin- Moedier in 1929, waarbij ais heuglijk feit te constateeren valt, dat ook de In- landsche bevolking en de Chineesche medeburgers bijdragen aan het hulde blijk. 20.000 BUITENLANDERS IN AMSTERDAM. MAAR WEINIG GASTEN IN ANDERE PLAATSEN. Ongeveer 7000 buitenlanders, zoo deelde de heer H. D. van Deilen, di recteur van het huisvestingsbureau voor bezoekers van de Olympische Spe len aan het Hbld. mede, hebben voor uit in Amsterdam kamers besteld; sinds verleden Vrijdag heeft het bureau per dag een vijf tot zeshonderd vreemde lingen, in het geheel ruim 3000 „ver werkt", zoodat thans ruim 10.000 bui tenlanders ln Amsterdam aan kamers zijn geholpen. Telt men daarbij op het quantum buitenlandsche bezoe kers, dat door reisbureaux, door vrien den, door buitenlandsche vereenigingen enz. onderdak is gebracht, en 2 a 3000 die in hotels hier ter stede plaats heb ben gevonden, dan mag men wellicht het geheel aantal buitenlandsche be zoekers op 20—25.000 stellen. Voor 35.000 bezoekers is er in Am sterdam plaats, dus overvuld is de stad niet. Toch valt, in vergelijking met de eerste periode der Spelen toen het Huisvestingsbureau ongeveer 1000 gasten onderdak te brengen kreeg, het bezoek mede. Dit echter niet voor de hotel- en pensionhouders in de plaat sen buiten Amsterdam, die allen te zanjen nog een 15C00 bedden beschik baar hadden voor Olympische gasten; buiten Amsterdam, een enkele uitzonde ring buiten beschouwing gelaten, zijn geen vreemdelingen die voor de Olym pische Spelen naar ons land kwamen» In Amsterdam, zoo kan men nu als regel aannemen, is in de hotels by uitzondering neg een plaats te ver krijgen en het bureau brengt al zijn klanten onder bij particulieren in de buurt van het Stadion behalve de Italianen, die allen als woonplaats het Centrum verkiezen, waar ook hun Olympische wedkampers verblijven. Dag en nacht is het bureau open. alles loopt uitstekend en eiken dag blijkt opnieuw, dat de instelling recht van bestaan heeft. Door een stelsel van „woningkaarten" waarop alles wat op de te verhuren kamers betrekking heeft, is -vastgesteld, worden moeilijk heden tusschen huurders en verhuur ders voorkomen het Huisvesting bureau is zoo geworden tot den trech ter waarin vertegenwoordigers van alle wereldvolken tot hun genoegen samen- stroomen. om van daar in de stad te kunnen worden verspreid. AMSTERDAM: WERELDSTAD. NOG MEER ZAKKEN ROLLERS. De Amsterdamsche politie, die in de iaatste dagen al eenige internationale zakkenrolelrs heeft ingerekend, is er in geslaagd op nog- vier man de hand te leggen. Zij hadden op het Spui gestaan en eenige niet al te volle trams laten passeer en. Zy stapten ten slotte in een volle tram. In de Leidschestraat spron gen zy stuk voor stuk van den wagen. De politie die de mannen had gade .ge slagen, en wie dit gedrag verdacht voor kwam, arresteerde de mannen. Zij werden naar het hoofdbereau van politie gebracht en daar bleek, dat twee hunner bekende internationale oplich ters waren. De anderen zijn vermoede lijk helpers. Het bleek dat op de tram reeds een poging tot zakkenrollen was gedaan. De mannen, die van Grieksehe origine zijn, zullen uit het land worden gezet. Een 35-jarige buitenlandsch journa list is op het Damrak de dupe geworden van zakkenrollers; een portefeuille met f 30, een lorgnet, eenige papieren en medicijnen zijn hem afhandig gemakt. Op het Muntplein is aan een 51-jarig man by het instappen van lijn een por- temonnaic met f 18 ontrold. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 69 cents par regel. e£j?phima. QiQejfocfiG. &un£pfl Scutd VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN Transpireerende Voeten en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooi- poeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. EEN GEMEENTE MET ZEVENTIEN GULDEN. EN DAAROP NOG BESLAG GELEGD. Reeds langen tyd is er kwestie tus schen de gemeente Posterholt en den heer S. over de levering van electrici- teit aan die gemeente. Nu een verzoek van den heer S. om beslag te mogen doen leggen op de goederen der gemeen te, ingewilligd is, is dit beslag gisteren een feit geworden. In de gemeentekas was slechts zeventien gulden en nog wat centen, deelt de N. R. C. mede. IN WEINIGE WOORDEN. Te Voorburg is een timmerman van een in aanbouw zijnd huis van het dak gevallen. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij spoe dig overleed. Te Gouda Is Woensda g een sigaren- fabriekje afgebrand, de eigenaren waren met tegen bedrijfsschade verzekerd. Oor- zifek onbekend. Ook te Huizen is een sigarenfabriek in de asch gelegd. Vele sigaren brandden ontydig op, de brandweer kon weinig anders doen, dan aangrenzende huizen nat houden. Oorzaak ook onbekend. Gedurende de maand Exceptioneele prijzen Barteljorisstraat 5 j T Smedestraat 4 DAM u mei ALLE KLEUREN 50 ets. 'KRUISSTRAAT 51-53 - HAARLEM LOTEN VOOR BREDERODE-DUIN AAN ONZE CASSA'S VERKRIJGBAAR De oublieke opinie is, dat Haarlem's Dagblad het grootste, het eerste en het prettigste Familieblad in Haarlem en Omstreken is. de Tribune, in de spanning van den wedstrijd, te mid den eener dru en enthousiaste menigte, is het een -waar genot, u nu en dan te verfnsschen met npaardruppelsEau de Cologne Boldoot. Eau de Cologne S o 1 d o o t veris oe It het verhitte gelaat, kalmeert de ge spannen zenuwen en stelt U in staat ten roll* te genieten van den spannenden kamp om de overwinning. De naam Boldoot moet op het etiket staan. D.in alleen heeft U dc echte originccle Boldoot volgens ons aloud recept bereid uit de edelste grondstoffen. A^oor iSpelers £n T oescl oescliouwers

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12