OM ONS HEEN FLITSEN FEUILLETON, De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 AUG. 1928 No. 3772 VACANTIEKOUT. i. HET LIEFELIJK ARNHEM DE ACHTERAANKOMENDE GEMEENTE DER KINDEREN OVERVLOED EN DE ITA HET EOOTJE NAAR DE WESTERBOUWING KENT GIJ DAT DORP ZOO LANG GEREKT? Als iemand verre reizen doet. dan kan li ij wat verhalen, maai' wanneer alleen de menschcn van de verre reizen verha len deden, dan zouden de meeste va- cantlevertellingen achterwege blijven en ook de vacantiekout, die hier wordt op gezet.. Want de reis ging niet verder dan Arnhem en als ik daar niettemin een relaas van doen wil, dan vloeit dat hieruit voort, dat ik houd van Arnhem cn mij er dus wèl gevpeld heb. Sommige menschen gelooven niet aan geheim zinnige sympathieën lusschen menschen en steden, anderen zijn er van overtuigd dat die bestaan. Hoe is het anders te verklaren, dat zoodra ik Arnhem binnen kom, de zon begint te schijnen en blijft schenen! Vier weken heb ik er doorge bracht en slecht weer is het er nooit ge weest. Als dat geen vriendschap is Andere steden zijn minder goed ge humeurd wanneer ze mi) zien, Rotter dam bijvoorbeeld. Do tweede handels stad des lands pleegt haar vetste re eenbuien en wildste windvlagen te mij- ner begroeting, naar 't station af te vaardigen. Rotterdam mag mi) niet lij den. Wat mij betreft van 't zelfde. De aantrekkelijkheid van Arnhem ligt natuurlijk voornamelijk in de omstre ken. Die zijn uitgebreider dan de onze, afwisselend door hun heuvels en boven dien versierd met stroomend water. De Rijn is niet majestueus als de Waal «,o Nijmegen, eerder gemoedelijk en soms smalletjes, maar- het is toch stroomend water en dat kennen wU in Holland niet. Arnhem zelf is niet groot, je rijdt de eigenlijke stad met een klein vaartje in een minuut of wat om, maar je vindt nergens zulke mooi bebloemde singels cn een grcotstcedsche ruimte als het Vel- perpiein. Natuurlijk gaat ook Arnhem gebukt onder haar administratie hoe onnoozel is het, een gebouw als Musis Sacrum, café restaurant op een ideaal piekje, juist te gaan verbouwen op het moment dat de Ita, de Indische ten toonstelling te Arnhem gehouden werd. Terwijl de menschen naar den Zijpen- daalschen weg stroomden zwaaiden de schilders de kwast in het gesloten Musis. Zulke handigheden kun je alleen van de gemeente-administratie venvachten: een particuliere eigenaar zou er wel voor ge zorgd hebben, dat zijn deuren op tijd openstonden. De vissolier gooit het net uit als de vlsch zwemt. Maar wie haalt ooit een gemeente uit de klauwen van die drie nijdige schik godinnen Taimina, Treuzelaria en Traag- hcidia? Dat krijgt zelfs Hercules niet ge daan. die toch den stal van Augias wist te reinigen. En de drie godinnen, doch ters van koning Teut, die ten tijde van Hercules geleefd moet hebben, zijn ook de schuld er van, dat het gemeentege- bouw Musis Sacrum dicht was, juist toen het open had moeten zijn. Een van de merkwaardigheden van Arnhem is de kinderstroom in den zo mer. Dat do Amhemsclie kinderen tal rijker zijn, dan d;e uit andere oorden van 't land is nooit beweerd, maar ze komen er in drommen op. af. Nauw kraait de haan of de lieve jeugd ver schijnt per spoor, per tram en vooral in autobussen van overal de begelei dende onderwijzers, onderwijzeressen en welwillende helpsters uit het dorp zet ten de kinderschaar in rijen van twee en welgemoed trekt het de stad in, op Sonsbeek af, naar de herten. Hebben zij daarvan voldoende genoten, dan ging de tocht dit jaar rechtstreeks op de Indische tentoonstelling, op do ITA, af. Dat gebeurde maar niet zoo bij toe val. De vereenlging voor Vreemdelin genverkeer had door het heele land heen al wat voor Indië voelde en wel liever eens een schoolreisje maakte dan tusschen de schoolmuren zat, aange spoord om naar Arnhem te komen. Daar waren zs dan, vulden de tentoon- stellingslokaien die zoo wonder groot r.iet waren cn 'oievcn af en toe plicht matig staan om te luisteren naar de uit leggingen van hun begeleiders -- ach, of zij niet liever hun geestdrift besteed zouden hebben aan een eekhoorn in het bosch. Men zegt, dat er 75000 of 80000 kinderen zijn geweest en wij moeten I maar hopen, dat Indië er door winnen zal aan belangstelling bij het op groeiend geslacht, dat wel een tegen hanger kan gebruiken tegen de zotte be wering, dat Nederland maar zoo gauw mogelijk Indië moet verliezen. Maar de kinderlijke invasie was niet gunstig voor het bezoek van oudere belangstel lenden, die door de overmaat van jeugd niet in staat waren, het tentoongestelde wanneer het hun bijzondere belangstel ling inboezemde, eens aandachtig te be kijken cn die door suppoosten af en toe tot spoed werden aangespoord. „Doorloopen asjeblief, doorloopen!" Er zijn klachten van gekomen. Nie mand, of hij moet een verstokte nijdas wezen, zal aanmerking maken op de aanwezigheid van kinderen, maar men kan ook van het goede te veel hebben en zoo kwam het, dat sommige bezoekers voordat zij hun toegangsbe wijs aan het loket kochten, informeer den; „zijn er'vandaag weer zooveel kinderen?" De beambten antwoordden dan met de raadgeving: „Komt u Za terdag. Dan komen er niet veel kinde ren". Waars, .hynlijk is deze jeugd- overvloed ook de ooTzaak geweest, dat de tentoonstelling nog verlengd is. Het bestuur verwachtte, wanneer de vacan- ties maar eenmaal begonnen zouden zijn, geen kinderbezoek meer, ofschoon dit een tegenstelling lijkt. Je zou ge dacht hebben: „als 't vacantie is. bre ken ze pas goed los". Dit is theorie. De practijk heeft het tegendeel geleerd. Hoe dit zoo gekomen is vormt een aar dige zomerpuzzle. Met alle bescheiden heid denk ik, dat ik de oplossing wel weet. Maar ik zeg die niet! Je kon geen stap doen, of je zag op tochten van kuierende kinderen. Op het Wlllemsplein, op het Velperplein, op Sonsbeek, op Zijpen.' xl, op den weg naar de tentoonstelling of vandaar te- rugkeerende vooral. Wanneer zij waren samengevoegd tot één groote kolonne, dan zouden ze meteen "en prachtige bijdrage tot folklore geleverd hebben: voor kleeding en voor dialect. Zoo om en bij etenstijd streken ze neer in cafés, in theetuinen en uitspanningen om de meegebrachte boterhammen op te eten met een glas limonade of een kogel- fleschje tot hulp voor minder grage eters. Overal hoorde je de va- derlandsche liederen, vlijtig geoefend op school. Het meest geliefde was v/el: ,,'t is plicht van lederen jon gen", dat de meisjes gewillig meezon gen, alsof die geen plichten hadden, al waren het weer andere plichten, dan ',t vaderland te verdedigen. Het zal dan ook wel een soort van ironisch protest geweest zijn, dat drie frissche meisjes op Sonsbeek op een middag uit volle borst aanhieven: ,,'t is plicht van ieder meisje...." maar verder kwamen ze niet. Waar is de dichter, die ook voor haar een hyimne schrijft? 's Middags trok de jeugd naar het bootje naar de Wcsterbouwing om een kijkj® te nemen van 't mooie rivierge zicht op den Rijn. Hoe gauw hadden ze daar geno-eg van en waren weggesto ven naar schommel en wip in den speel tuin! Het bootje was geduldig en be reidwillig, het nam maar voortdurend nieuwe troepen varenslustigen op, ook wanneer je dacht dat het nu toch wél heelemaal vol was. Uit oude traditie heet het nog altijd het bootje voor de Westerbouwing, maar de onderneming gaat uit van het Huis ter A a en de bedoeling was, om het publiek daarheen te brengen. Ik wil van die uitspanning geen kwaad zeggen, maar het is toch door de Hevea- fabriek, die er vlak voor staat wel ln de verdrukking geraakt; wie kan zien niet een fraaier uitzicht voorstellen, dan op schoorsteenen die zware rook wolken uitblazen? Nijverheid en natuurschoon zijn alle bei kostelijke zaken, maar zo komen al gauw met elkaar in botsing. En zoo lieten velen het Huis ter Aa in den meest letterlijken zin van het voord „links" liggen en sloegen rechtsaf, het wandelpad op langs den Rijn, waarmee zij na tien minuten wandelens aan den voet van den trap kwamen, die naar de Westerbouwing leidt. Soms wacht daar een teleurstelling, de tijding namelijk dat het bootje, dat op den heenweg alleen naar Huls ter Aa vaart, ook op den terugweg niet bij de Westerbouwing zal aanleggen om dat de waterstand te laag is. En als je dan rustig naar het panorama van den Rijn zit te kijken en niet precies op den tijd let, kan het gebeuren dat je geen tijd meer hebt om het voetpad ai' te loopen en dus te land naar Arn hem terug moet gaan. „Een halfuurtje loopen", zegt de kellner troostend. Mogelijk per fiets of op zijn lange beenen, maar een ander doet er een uurtje over en hoe! In een blakerende zon, over langgestrekbe we gen langs Oosterbeek-laag, totdat Je ip een oogenblik klauteren moet naar Oosterbeek-hoog, waar een vriendelijke tram klaar staat om je naar Arnhem terug te brengen. Er zijn soorten van dorpen. Interes sante dorpen waar je lange reizen voor doet, nietige dorpen die je uit bent voordat Je begrijpt dat je er in kwam, lijzige dorpen die je liefst per auto met een vaart van vijftig kilometer door kruisen moet. Zoo een is Oosberbeez. Het gaat bij ons in Holland voor een mooi dorp door, ik begrijp niet goed waarom. Toch niet om de ontelbare pensions, groot en klein en als archi tectuur vaak heel leelijk, waarvoor oude dames een min of meer gecamoufleerd middagdutje doen. Evenmin, denk om zijn saaie straten hoe doodsch moet Oosterbeek wel zijn in 'den win ter, wanneer liet, boordevol pension gasten, in den zomer al zoo eentonig s! Neen, mij snappen ze in Oosterbeek niet. Maar dat zal Oosterbeek koud laten, want mijn beurs is nu toch leeg en vele anderen denken er zoo niet over. Want overal, waar een huisje staat met een verandaatje of een serretje, prijkt een bord PENSION en daar zitten ook oude dames met een boek of een handwerk, de beschermengelen van de zomer- pensions. J. C. P. KON. ONDERSCHEIDINGEN IN VERBAND MET DE OLYMPISCHE SPELEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. A. M. Was zink, heeft g'stermiddag in de nieuwe Raadszaal te Amsterdam een groot aan tal onderscheidingen uitgereikt in ver band met de Olympische Spelen. Om v'jf uuir waven in de zaal een aan tal hoeren aanwezig, die niet wisten, waarom zij daar waren genoodigd. Even later verschenen minister Waszink en burgemeester De Vlugt. Minister Waszink zeide in een korte rede dat de regeering de aanwezigen, die zich veel moeite gegeven hebben voor de voorbereiding der Olympische Spelen, zeer dankbaar is voor hun werk. Zij wil het niet bij woorden laten, en daarom heeft de Koningin het besluit geteekend waarbij de volgende on derscheldingen worden verleend: De heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, is benoemd tot com mandeur ln de orde van Oranje-Nassnu; de Regeering wenscht in deze onder scheiding tevens de goheele gemeente te huldigen. Tot ridders in de orde van den Ne- derlandsohen Leeuw zijn benoemd de heeren mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter, en majoor P. W, Scharroo, vice-voorzitter van het NOC, De Minister zeide, dat de regeering zeer erkentelijk is voor het werk dezer heeren. Benoemd zijn verder: Tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heeren C. W. A. Hirschman, lid van het N.O.C.J. J. Roovers, secre taris der gemeente Amsterdam. J. W. Teillers, secretaris van de afdeeling Kunst van het N.O.C. te 's-Gravenhage. de heer Jan Wils, architect-bouwer van heb Stadion, de heer C. P. Kellenbach. voorzitter van de afd. Sporttechniek van het N.O.C, de heer L. T. Verwoèrtl. voorzitter afd. Huisvesting van het N.O.C. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heeren: A. Th. G. Coblijn, lid van het U.O.C., jhr. mr. E. C. U. van Doorn, lid van het'N.O.C., ir. W. A. de Graaf, directeur P. W. te Am=- sterdam, vooral titer van de Verkeerscom- missie, A. B. van Holkema, lid van het N.O.C., mr. S. J. van Lier, directeur van de afdeeling Algemeene Zaken ten Stad- huize te Amsterdam, T. E. van Putten, directeur der Amsterdamsche Gemeen tetram, G. van Rossum, lid van het N. O, C., en voorzitter van de Schermfede- ratie. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heeren: P. Bossen, commies, chef van den dienst der P. T. T. in het Stadion, D. Dijkstra, commissaris van politie, L. Hoogenboom, hoofd-inspec- teur van politie, Kouwenaar. voorzitter van de Amsterdamsche Pers, E. J. C. Staal, Inspecteur van politie, lid en se cretaris van de Verkeerscommissie. Toegekend is de eere-medaille, ver bonden aan de Oranje-Nassau-orde: in goud aan den heer J. P. Kelder, hoofd van afd. Bestrating van den dienst van P. W.; in zilver aan de heeren G. A. Brinkman en C, J. M. Hlllebrand, beiden inspecteur van politie, en in brons aan de agenten van politie de heeren P. Borst en W. Bron. De burgemeester sprak enkele wokr- den van dank, baron Schimmelpenninck van der Oye sloot zich hierbij aan. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1263 MOEILIJK BESLUIT Wanneer je juist kortaf meegedeeld hebt dat je van morgen al driemaal bent opgehouden door menschen met knoopen en zeep en dat je er nu genoeg van hebt en je gaat vaag beseffen, dat dit weieens die zakenrelatie van je man kon zijn die zou komen eten en dien je zoolang moest bezighouden tot hij thuiskwam. (Nadruk verboden) REVUE „DAT IS HET TOPPUNT!" Louis Bouwmeester's Revue „Dat is het toppunt!" wordt hier in de groote Gem. Concertzaal opgevoerd van 8 tot en met 12 Augustus. Met zeer veel succes is deze revue al gegaan te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Antwerpen en andere plaatsen. Na de opvoeringen te Haarlem vertrekt hei gezelschap naar Duitschland voor een serie voorstellingen. De bekende revue-artisten Siem Nieu- wenhulzen, Henriëtte Davids, Mimi Boesnach, Willy Luers, Aug. Kiehl e. a. treden ook in deze Bouwmeesterrevue weer op; voorts Louis Bouwmeester's Dancinggirls en een twintigtal revue- girls. Het oordeel van de pers luidde onver deeld gunstig over deze revue. De TUd schreef: Zonder aanstoot, lachwekkend, vol oogen-bekoring door fraaie costumes, prachtige décors, verrassende lichteffec ten, Het Alg. Hbld.: Siem Nieuwenhuizen is prachtig op dreef. Wat hij in die laatste dolzinnige klucht doet is tooneelspel van den clown, zooals geen der Fratellini's ons getoond heeft. En het oordeel van de Tel. luidde: Bouwmeester's Rido-revue is een kijk spel dat niet onderdoet voor de beste buitenlandsché revues. Tafereelen als de „Exotische vogels en visschen", „de Pop pen", het feest van den Maharadja en éventails du monde zijn er op berekend, den meest geraffineerden smaak te tref fen, IN- EN UIT DEN NOOD Donderdagmiddag werd een zwemster by de badinriehing te Bloemendaal aan Zee, terwijl zij zich ter hoogte van de eerste zandbank in zee bevond, door den opkomenden vloed verrast. Zij had waarschijnlijk niet zeer veel vertrouwen in haar zwemkunst, tenminste zij durfde de overtocht door het breede diepe zwin niet meer aan en seinde o:n hulp. De badman begaf zich met de reddingslat te water en wist haar be houden aan 't strand te brengen. HUWELIJKEN. In de maanden April, Mei en Juni zijn te Haarlem onderscheidenlijk 59, 101 en 63 huwelijken gesloten, waarvan kerkelijk werden ingezegend 25, 39 en 19 huwelijken. EXAMENS. Hoofdakte Haarlem 2 Aug. Geëxami neerd 7 candidaten. Geslaagd de dames: A. Bouman, Amsterdam; M. Bouman, Amsterdam; A. C. H. J. Vreulen, Am sterdam; A. de Vries, Zaandam; C. A. G. van Nes, Amsterdam. DANSAVONDEN STADSSCHOUW BURG. Haarlem deelt mede in Amsterdam's Olympische geneuchten. Want nu ver schillende bekende artisten dezen zo mer in verband met de Spelen naar Am sterdam gekomen zijn, heeft de direc teur van den Haarlemschen Stads schouwburg enkele voorstellingen voor bereid van de besten onder hen. De Ballets Russes met Vera Nemchinova en Anton Dolin komen hier op 7 Augustus. Deze zeer goed geschoolde groep danst o.a. het mooie „Spectre de la Rose" en „Le Ros- signol et la Rose", voorts staat de le vendige „Snegourotchka" op het pro gramma. Twee dagen later, Donderdag 9 Aug. komt Edith von Schrenck, een gansch ander genre als de Russen brengend. Haar dansen is ernstig, en iets geheel eigens, haar sterk gevoel voor rhythme openbaart zich vooral in de dansen zonder muziek en in haar beken den Gothischen dans. Edith von Schrenck wordt begeleid door de pianiste Elsa Nolthenius en den bekenden vresgeren concertmeester van de H. o. V. Frits Hinze die ook bij <.le „Ballets russes" als soloviolist optreedt. Des Vrijdag nóg een dansavond en wel van de beroemde Sakharoffs. Clothilde van Erp en haar echtgenoot Alexander Sakharoff behooren tot de beste dans-kanstenaras van onzen tijd en geven steeds veel moois te genieten. Op 't programma staan o.a. Pavana, Tanz Goya. Negerlied, enz. Vierre Reit- linger en Marcel Gaveau verzorgen de begeleiding. WEENSCHE OPERETTE. In den Stadsschouwburg te Haarlem zal 11 en 12' Augustus een Duitsch ope rettegezelschap waaraan ook een aantal Weensche artisten verbonden zijn de be kende operette „Wiener Blut" van Johan Strauss opvoeren. Ten gerieve van beozekers van buiten de stad zullen de voorstellingen om kwart over acht beginnen. Waarlijk, een goed einde van de al oude kermisweek. HERVORMDE STADSZENDING HAARLEM Ds. C. J. van Paassen, predikant te Haarlem zal Woensdag 8 Augustus om 8 uur een openluchtsamenkomst lel den voor de Hervormde Stadszendlng Haarlem. De samenkomst wordt gehou- i den voor het Paviljoen in den Hout. I Het Evangelisatie-koor ,.Eben Haezer" zal eenige liederen zingen. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISR. GEMEENTE. Van 38 Augustus. Vrijdagavonddienst bij den ingang van Sabbath te 7.30 uur. Sabbath: Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 9.38 uur. W Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur.. Talmoed Tor ah: Sabbath te 21.30 uur Werkdagen te 7.30 uur. Zondag 7.15 u. De midda- en avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talanoed Torah, worden verricht in het Gemeentege bouw L. Wijngaardstr. 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagog' .e LBsgynestraat 11. HAARLEMMERMEER GESLAAGD De heer J, Roggeveen, onderwijzer aan de openbare ulo-school te Hoofddorp, heeft Donderdag te Utrecht met goed gevolg afgegled het examen voor de akte Engelsch l.o. GEVECHT VAN PAARDEN. Een tweetal op een stuk land aan den Lisserweg loopende paarden kreeg Don derdag twist met elkaar, waarbij een der dieren zijn tegenstander zoo'n trap gaf, dat het in de sloot terecht kwam. Toen het gebeurde werd opgemerkt, was het paard reeds bijna geheel in de modder weggezakt. Door middel van katrollen slaagde men er niet dan met moeite in het gekwetste en bijna verdronken paard weder op het droge te brengen. GRAANBEURS Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden graanmarkt was de aanvoer als volgt: tarwe (rood) f 12 a f 13, tarwe (wit) f 12.50 a f 13.50; rogge f 12.50 a f 13.50; gerst chevalier f 12.50 a f 13.50; wintergerst f 11.50 a f 12, kanvlj f 36 a f 37, blauwmaanzaad f 36 a f 37, kool zaad f 21 a f 24, kanariezaad f 14 a f 15 Alles per 100 K.G. HILLEGOM. DOKTERSFEEST Dr. L. H. H. Hanrath heeft zijn 25- jarig jubileum gevierd. 's Morgens werd in de St. Martinus- kerk een plechtige gezongen H. Mis op gedragen, voor den H. Dienst werd het Venl Creator gezongen. 's Middags van 24 uur is ten huize van den jubilaris receptie gehouden, die druk bezocht werd door de Gestelljk heid, de kerkbesturen, collega's doktoren afgevaardigd envan corporaties enz. Fraaie cadeaux zijn aangeboden. Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 37) Als een meisje van een man houdt, zal ze wel een middel vinden om de moeilijkheden uit den weg tc ruimen, antwoordde Greta. Ze vond het vanzelf sprekend dat Philip zich haar rijkdom en stand als bezwaren voorstelde. Maar in dit geval zijn er-moeilijk heden van heel bij zond eren aard, Greta, je weet hoe Helen is. Het was eruit! Hii hield zijn oogen op den grond gevestigd, bang om die van het meisje te ontmoeten. Helen? I-IU hoorde het haperen van haar stem, toen ze het woord herhaal de. Ja het Is Heien, van wie ik houd. Maar hoe kan ik het haar in den eer sten tijd vertellen? I-IU sprak gejaagd. Je houdt van Helen, mijn Helen van het moeras? Ze zei het heel lang zaam. Ja, ikik. dacht dat jij dat wel vermoed zeu hebben. Dit was wel geheel bezijden de waarheid, maar Philip wist in zijn wanhoop nauwelijks meer wat hij zeggen moest. Greta lachte. Het was een korte, scherpe lach. die onaangenaam aan deed, Toen, met inspanning van al haar geestkracht, werd ze zichzélf weer mees ster. Wat ben jij een eigenaardige jongen Arme ketel! Ik had geen vermoeden dat Helen zoo gauw een verovering zou maken. Ze Is inderdaad heel mood, maar alles bU elkaar Ik houd van haar, vertelde Philip verder, sedert het eerste oogenblik dat ik haar zag. Er kwam een vreemde sensatie over nüi. die ik met den besten wil niet kon onderdrukken, ik rukte mij los uit Dartmoore, omdat ik dacht dat het beter voor mU was haar niet meer te zien. Maar nu, Je zult moeten toe geven dat alles veranderd Is. Ja viel ze hem in de rede, lang zaam en met nadruk sprekend, ja, de dingen zUn nu heel anders. Ze zweeg en ging op geheel anderen toon voort: Ik ben toch zoo blij, dat je mU in vertrouwen genomen hebt. Ik zal je hel pen zooveel ik kan, échte liefde is iets, dat altijd tot mUn hart spreekt. Maar zal je vader deze romantische liefde goedkeuren? Helen is allerliefst, maar ze heeft haar verled oir tegen! Zeven of acht jaar moet zU toch het leven ge leefd ,,Abbe& een wilde. Een je er wel zeker van dat het zich later niet wreekt? Ze is hot nu vergeten, maal ais ze het zich later herinnert En dan haar afkomst. Wat is zU anders dan een verlaten kind, aangenomen door een boerenfamilie? Haar afkomst, daar weet ik meer van! Philip Het het zich ontvallen im het vnvige verlangen om zUn liefde te verdedigen. JU weet wie Helen's vader is? Greta staarde hc-m aan en haar verbazing was ongeveinsd. Ik sta verstomd. En mag ik dit geheim ook weten? Ik mag het niet vertellen. Vraag het me niet, Greta, want het is nijt mUn geheim. De woorden ontvielen me; het was dom van me cm er over te spreken. Ze bestormde hem met vragen, maar hij hield voet bU stuk. BU nader inzien scheen het haar ook beter dit onderwerp verder te laten rusten en ze was al spoedig weer heel geween in haar optreden tegen hem, Zulk een volmaakte actrice was ze, dat Philip zich afvroeg, of hU zich niet vergist had en ze ten slotte niets dan gewone vriendschap voor hem koesterde. Ze was bUzcnder aardig en toonde zich een en al belang stelling voor Philip's romantische liefde. Ze verklaarde het heel lief van hem te vinden dat hU haar in vertrouwen had genomen en ze was overtuigd, zei ze, dat Helen in afzienibaren tyd een ideale vrouw voor hem zou zyn. Maar er was nog een moeilijkheid die Philip niet overwogen had. Ze keek hém van onder haar gefronste wenkbrauwen aan cn Philip merkte op dat zc haar roos ln stukken getrokken had. Je weet dat mUn vader een adver tentie geplaatst had om de menschen te vinden waar Helen vroeger in huis is geweest, de Fletchers van Holt Farm. Juist gisteren kreeg hij bericht van ze. Daarom voornamelijk, wil vader mU bU zich hebben. Dit was een geheel onverwachte schok en Philip stamelde: Lord Raynour heeft bericht gekre gen van Fletcher? En wat wil Fletcher? Dat is nu juist de moeilijkheid, zei het meisje vol sympathie. De Fletchers willen naar Australië emigreeren. Mr. Fletnher schreef, dat hU Helen mee wil nemen. Het spUt me toch zoo voor je, Philip. O, maar adt kan, dat mag niet, Helen naar Australië! Dan zou ik haar voor goed verliezen. Ja, ik zou niet weten wat er aan te doen is. Mr. Fletcher is Helen's wettige voogd; we hebben niet het minste recht op haar. Gerta had de roos nu geheel in stuk ken getrokken. Haar eigen vader is er nog! Philip zei het heesch. Zijn polsen klopten. zUn zenuwen waren tot het uiterste gespan nen. Niemand weet waar hij is. Hij schUnt de eenige te zUn, die het weet. Waarom maakt hU geen aanspraak op zUn doch ter? HU kan dit nietnog niet ten minste. E'- zijn omstandigheden die het onmogelijk maken, O Greta, hij drukte zUn hand tegen zUn voorhoofd. ik zou willen, dat ik jou alles vertellen kon. JU bent zoo aklm en verstandig. JU zou me zoo goed raad kunnen geven! Misschien. Haar oogen schitterden, toen he licht van de maan er inviel. Er komen vaak menschen raad bU mU vragen, maar ik wil je vertrouwen natuurlijk niet afdwingen. Philip veelde zich in een fataal parket. ZUn grootste fout was zUn gebrek aan zelfvertrouwen, zün niet-durven-afgaan op eigen oordeel. HU wilde Greta dol graag in vertronwen nemen, aan den anderen kant evenwel was hU gebonden door de belofte aan Morley. Maar hU was verbUsterd door het dreigende gevaar dat hU Helen zou verliezen. ZUn hersens werkten niet meer helder. Waarom zou hU per slot van rekening niet spreken? Was Greta niet zUn ver trouwbare vriendin? Had ze niet dik- wüls met groote sympathie gesproken over Tarrant, dén laatsten van zijn ge slacht, die den dood op het moeras had gevonden en toonde ze zonder het te weten geen hartelijke liefde voor zUn dochter? Geta stoorde zUn overpeinzingen. Ik moet Helen over een paar dagen mee naar de stad nemen om Mr. Fletcher te ontmoeten, zei ze. Dit deed Philip tot een besluit komen. HU keek om zich heen., alsof hU er zich van wilde vergewissen dat er niemand in de buurt was. De kleur op zUn gelaat werd dieper, hoewel het onzicthbaar was in de duisternis. Luister eens Greta, zei hU ik zal je een groot geheim vertellen. Maar het moet absoluut onder ons beiden blij ven, Wil je me dat beloven? Ik hoef het je eigenlijk inet te vragen, maar het is een geheim waarbij het leven van een ander op het spel staat. Ik beloof het je Philip. Ze had haar arm door de zUne ge stoken en hU kon zich niet ontrekken aan de ninvloed die van haar aanraking uitging. En toen vertelde hU haar alles van Paul Morley, zonder eenige terughouding en zonder én detail over te slaan. Maar terwyl hU sprak voelde hU dat hy, dat al handelde hy ook om bestwil, zü'n vriend verried. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6