DE WEDSTRIJD-VERSLAGEN ATHLETIEK MODERNE VIJFKAMP TIENKAMP DE MARATHONLOOP LACROSSE-DEMON- STRATIE GRIEKSCH-ROMEINSCU WORSTELEN. Zaterdag een dag vol regen en narigheid. Ritola geeft op in de 3000 Meter steeplechase. Drie Finsche vlaggen tegelijk aan de masten. De Neder- landsche dames-estafette bereikt de finale. Het kranige zwemmen van Zus Braun. P. De athletiek begon Zaterdag al aardig op haar eind te loopen en het was te merken. De belangstelling was niet bijster groot. Bovendien regende het bakstcenen, wat de onoverdekte plaatsen r.iet aanlokkelijk moet hebben gemaakt. Twee belangrijke nummers moesten nog begonnen worden, de 4 maal 100 en de 4 maal 400 Meter estafette. In de eerste serie moest Holland uitkomen, maar de ploeg had zich teruggetrokken omdat van den Berge en Broos ook in de 4 maal 400 Meter zouden uitkomen. Ca nada werd eerste voor Engeland. In de tweede serie won Frankrijk voor Duitsch land. in de derde Amerika voor Zwitser land. Hongarije, dat tweede binnen kwam werd gediskwalificeerd wegens foutief overnemen. De dames liepen het zelfde nummer en hier smaakten wij het genoegen de Hollandsche dames tweeden te zien binnenkomen achter Canada, dat in 49.4 sec. (nieuw wereld record) won. De tijd der Hollar.dsche dames was 50.2 seceen nieuw Neder- landsch record. In de andere serie won Amerika in 49.8 sec. voor Duitschland. De series der 4 maal 400 Meter wer den vervolgens geloopen. Amerika won de eerste zonder zich geheel te geven, van Canada. In de tweede dong de Ne- derlandsöhe ploeg mee met v. d. Berge, Broos, Hoogerwerff en Paulen. Wij wer den vierde achter Duitschland, Italië en Zweden en de eenige troost is dat het Nederlandsch record door onze ploeg is geslagen in 3 min. 23.4 sec. (oud record 3 min. 28.4 sec.) De derde serie wordt in een stortregen door Engeland gewonnen van Frankrijk. Door een onregelmatig heid met de tijdopneming werd van deze serie geen tijd bekend gemaakt. De 3000 Meter steeple chase werd, zoo als verwacht was. een volledig Finsch succes, maar toch was dit nummer lang niet zonder sensatie. Ritola volgde het voorbeeld, dat Nurmi hem in de serie gegeven had en viel in de sioothinder- nis. Hij raakte telkens bij het passeeren van de sloot achter en gaf tenslotte maar op. Dit was wel het laatste dat men van een beroemdheid als Ritola zou ver wachten. Een andere verrassing was, dat Nurmi niet won. Deze eer viel te beurt aan zijn landgenoot Loukola, die een schitterende race liep. Nurmi werd twee de en nog een Fin, Anderson, derde. Zoo geviel het dat bij een Cérémonie proto- colaire drie vlaggen van een en dezelfde natie aan de masten hingen. Een zeld zame gebeurtenis:. In het zwemstadion begonnen Zater dag de Olympische zwemwedstrijden. Men vindt de uitslagen elders in dit nummer. Ik vermeld slechts dat mej. Braun haar serie van de 400 Meter won en dat Miss Noreiius in een der andere series het wereldrecord verbeterde. Deze Noreiius schijnt een „safe bet" te zijn voor de 400 Meter dames, maar zus Braun zal het haar zeker niet gemak kelijk maken. In ieuer geval is onze Rot- terdamsche zwemster in haar besten vorm want zij verbeterde in haar serie het Nederlandsch record reeds met niet minder dan 13 seconden. De Heeren estafettes beide voor Amerika, de dames estafette voor Canada. Mej. Gisolf Hol landtweede in het hoogspringen. El Ovafi wint voor Frankrijk den Marathon. De athletiek be ëindigd. Holland slaat Zwitserland in waterpolo en Zus Braun wint haar demi-finale. P. Zondag 5 Augustus, de laatste dag van het athletidktoumooi. Mara thondag! Het weer was droog en de tribunes zaten vol. maar er hadden toch neg wel 'n 5000 mcnschen bijge- kund. Natuurlijk was de belangstelling geheel geconcentreerd op den Marathon loop, maar er stonden toch ook nog en kele andere belangrijke beslissingen op het menu. Amerika had nu voor het laatst nog eens eet? extra goeden dag want het pikte zoowel de 4 x 100 ais de 4 x 400 Meter estafetteloop in, het eer ste in 41 seconden, hetgeen juist wereld recordtijd is (de 40-8 sec. door de Duit- sche estafette onlangs te Dortmund ge maakt, is nog niet als zoodanig erkend). De Duitschers gaven den winnaars prachtig partij en Kümig, hun laatste man, kwam slechts een halve Meter achter Russell binnen, Dit nummer gaf dus eindelijk eens den spannenden strijd Amerika—Duitschland. dis in tal van nummers verwacht was. doch uitbleef. En de 4 x 400 Meter ging zélfs binnen wereldrecordtijd, namelijk 3 min, 14.2 sec Ook op dit nummer waren de Duit schers tweedie. En nu wil het toch over de estafette hebben, kan ik er meteen bijvoegen dat Canada de 4 x lcO Meter voor dames won In deze finale lieper. de Hollandsche dames ook mee, maar zij werden slechts vijfde. Amerika werd tweede, Duitschland derde. Frankrijk vierde en Italië zesde. De tijd der win naressen was 48.4 sec. En dan was er nog het hoogspringen voor dames, hot nummer waaruit ons nationaal gevoel nog wat streeling hoopte te verwerven, want had mej. Gi solf niet onlangs het wereldrecord ver beterd on .gebraoht, op 1Ó8 Meter? Met eenige spanning volgden wij het steeds lrooger leggen der lat en wij verheugden ons in het verbluffend gemak, bijna on verschilligheid, waarmee de Hollandsche sprong. Maar zij had zware tegenstand sters in een Canadeesje en een Ameri- kaansche. Tenslotte bleven deze drie neg alleen over. De lat werd op 1.59 Meter gelegd. Het Canadeesje kwam er, en verbeterde dus het wereldrecord, he Amerikaansche wierp de lat af. de Hol landsche helaas ook. En zoo won Cana da, Nederland werd tweede. Amerika derde. De Nederlandsohe vlag ging vcor de eerste en een', ge maal aan een der masten voor een athletiékprestatie. Hul de aan onze hoogspringster. Zij sprong 1.56 Meter en bezorgde Nederland 5 punten in het landehklassemeait. Met de twee punten van de dam es estafette 4 x 101) Meter en het eene van den ver springer de Boer geeft dat een totaal van acht voor het geheele athlotiektour- nooi. Voorwaar wel erg mager. En d? dames brachten er zeven van bij el kaar. Over den Marathon is elders in dit nummer reeds het een en ander ver meld en ik zal er dus niet over uitwij den. De atmosfeer in het Stadion was, zooals steeds bij dit nummer, gespannen en menigeen zal de ruim 70 deelnemers toen zij vertrokken op hun zwaren toch: beklaagd hebben Het weer was echter ideaal voor een dergelijken wedstrijd, koel en droog en daar de weg vlak Wft-s hoooten wij op een verbetering van lie: wereldrecord. Dit is echter niet ge beurd. De Fransohs koloniaal El Ovafi. die het eerst de eindstreep passeerde, bleef echter slechts 23 seconden boven het record van Kolehmainen. De Ame rikaan Joy Ray, die in alle bescheiden heid voorspeld had dat hü zou winnen en er gemakshalve een nieuwen wereld recordtijd van 2 uur 25 minuten bij ge geven had, werd vijfde. Nummer twee zeer dicht aohter den winnaar, was een Chileen, die deer zijn landgenooten uit bundig werd gehuldigd en in koelen bloede nog een eererondje liep. getooid met de vlag van zijn land. De eerste Hollander, Landheer, kwam als der tigste binnen en had natuurlijk een apart applausje in ontvangst te ne men. Maar alle deelnemers waren op merkelijk frisch en zoo werd dit klas sieke besluit van de atletiekwedstrijden door geen enkel incident verstoord. Hot zwemitcumooi ging Zondagmid dag voort en bracht voor de Holland- sohe kleuren twee successen. In het wa- ten'pclotoumjooi won Holland vaai het; zwakke Zwitserland met niot mindter dan 111. Dit lag in de lijn der ver wachtingen. Zus Braun zwom kranig in haar halve finale van de 400 Meter vrije slag, die zij in 5 min. 54-6 sec won, Martha Noreiius, de wcveldrecordhoud- 3ter had de eerste demifinale in 5-58 sec. gewennen. Maar hieruit kan be zwaarlijk worden afgeleid, dat het Rot- terdnmsche moiske de mooiste kans treeft op dit nummer, warit dat Noreiius harder kan heeft zij Zaterdag in haar serie bewezen. Het lijkt echter vrij ze ker, dat mej. Braun minstens tweede zal warder, en zij zal waarschijnlijk nog wel een beteren tijd zwemmen, wanneer zij door de Amerikaansche „getrokken" wordt. De finale is heden. De demi finales 1500 Meter heeren waren voor Arno Borg en Crabbe. Borg maakte weer den besten tijd en Charlton, die tweede werd achter Crabbe zal vandaag in de finale alle zeilen moeten bijzet ten. De atletiekwedstrijden begonnen Za terdagmiddag in stroonienden regen met 4 MAAL 100 M- ESTAFETTE VOOR IIEEREN. Ondanks den regen zijn nog ongeveer 12.000 toeschouwers aanwezig. Het Olympisch record staat op naam van Amerika met 41 seconden. Neder landsch record 42,8 sec. (Haarlem). Deze wedstrijden worden door landen- equipages gehouden in drie series. De twee beste equipes worden in de demi finales geplaatst. Eerste serie: Aan den start verschij nen Spanje, Griekenland, Canada, Italië en Engeland. Nederland is niet opgekomen. Uitslag: 1. Canada 42,2 sec. 2. Engeland. De Nederlandsche ploeg heeft niet deelgenomen om zich te sparen voor de 4 maal 400 M waaraan door dezelfde athleten, die de 4 maal 100 M. zouden moeten loopen. wordt deelgenomen. Tweede serie: 1. Frankrijk 41 8 sec. 2. Duitschland. Derde serie: 1. Amerika 41.2 sec. 2. Hongarije. 4 MAAL 100 M. ESTAFETTE VOOR DAMES. Wereldrecord: 440 yards Engeland 49.8 sec. Nederlandsch record: 54.2 sec. (Den Haag). Twfe series van vier ploegen. De beste van elke serie komen in de finale. Eerste serie: Aan den start verschijnen, Nederland, Frankrijk, Zweden en Ca nada. Uitslag: 1. Canada 49 4 sec., 2. Nederland, 3. Frankrijk, 4. Zweden. De Canadeesche damesploeg maakte een nieuw wereldrecord (49.4 sec.). De tijd der Nederlandsche ploeg is 50.2 sec. (nieuw Nederlandsch record). Tweede serie: Aan den start verschij nen België, Duitschland, Italië en Ame rika. Uitslag: 1. Amerika 49.8 sec., 2. Duitschland. 3. Italië. 4. België. In de finale 4 maal 100 M. estafette loop dames komen dus Canada, Neder land. Frankrijk, Amerika, Duitschland en Italië. 3000 METER HINDERNISLOOP HEEREN. FINALE. 1. Loukola (Finland) 9 min. 21.8 sec. 2. P. Nurmi (Finland). 3. Anderson (Finland). 4. Eklöf (Zweden). 5. Da.rtlgues (Frankrijk). 6. Duquesne (Frankrijk). NIEUW OLYMPISCH RECORD. De gemaakt? tijd Is een nieuw Olym pisch record. Het is een plechtig oogen- biik als trotsch drie Finsche vlaggen aan den Olyinplschen mast wapperen. Nurmi staat ergens en lacht, lacht ver heugd om de glorie van zijn land. die hem meer waard is dan een overwin ning van zichzelf. 4 MAAL 400 METER ESTAFETTE VOOR HEEREN. Daarna worden de series verloopen van den 4 maal 400 M. estafetteloop. Olympisch record: Amerika 3 min. 16 sec. Nederlandsch record: 3 min. 28.4 sec. Drie series: de beide beste ploegen van elke serie komen in de finale. Eerste serie: Uitsuag 1. Amerika 3 min. 21.4 sec. 2. Canada, 3. Engeland. Tweede serie: Uitslag: 1. Duitschland 3 min. 20.8 S8c. 2. Zweden, 3. Italië, 4. Nederland j>e Nederlandsche ploeg bestond uit de heeren M. v. d. Berge. A. Hoogerwerff A. Paulen en H. A. Broos. Men was te langzaam. Ook deze esta fette werd in stroomenden regen geloo pen. Groote plassen staan op de baan. Uitslag: 1. Engeland 3 min. 20 3/5 sec. 2. Frankrijk De regen blijft doorgutsen. De baan gelijkt een ovaal meer Een aantal tienkampers blijft over op het verlaten middenveld met een paar doorweekte Juryleden, gehuld in regen jassen en verscholen onder parnpluies. In de finale 4 maal 400 M. estafette heeren komen Amerika, Canada, Duitschland, Zweden, Engeland en Frankrijk. ZONDAG. Voor een Stadion met meer dan 20.000 toeschouwers vangt Zondag de laatste middag van het Athletiek tournooi aan. BU den dames-estafetteloop 4 x 100 Meter. Wereldrecord 49.4 sec, ten name van (Canada) komen aan den start voor de finale: Canada, Italië, Amerika, Duitsch land. Nederland en Frankrijk. Nederland heeft de tweede baan. Duitschland loopt voorop. Bij de laatste wisseling zit Nederland nog goed, ongeveer op de derde plaats, doch door zenuwen wordt slecht overge geven en ondanks een felle eindspurt van mej. Groos eindigt Nederland als vijfde. Uitslag: 1. Canada 48.4 sec. 2. Amerik3. 3. Duitschland, 4 Frankrijk. 5. Nederland. 6. Italië. De tijd van de damesploeg van Canada vormt een nieuw wereldrecord. De prestatie van on2e damesathleten is dus tot nu toe de beste geweest van alle Nederlandsche athletiekdeelnemers. De Nederlandsche ploeg bestond uit de dames Terhorst, Aengenent, Brieger en Groos, Het viertal heeft ongetwijfeld op nieuw het Nederlandsch record verbe terd; 4 x 100 Meter heeren- estafetteloop. Finale. 1 1. Amerika, 41 sec. 2. 'Duitschland, 3. Engeland, 4. Frankrijk, 5. Zwitserland, Canada werd gedisqualiflceerd. 4 x 400 Meter estafetteloop heeren. Finale. Uitslag: Amerika 3 min. 14.2 sec. 2. Duitschland. 3. Canada. 4. Zweden. 5. Engeland. 6. Frankrijk. De gemaakte tijd is een nieuw wereld en Olympisch record! Hoogspringen met aanloop voor dames. Wereldrecord: Mej. C. Gisolf (Neder land) 1.576 M. Twee series van twaalf. De dames die 1.40 Meter springen komen in de finale. Voor Nederland kamen uit: Y. Buisma (Hoofddorp) en mej. C. Gisolf (wereldrecord). In de finale komen o.a. Mej. C. Gisolf en Mej. Y. Buisma. Finale: Mej. Buisma (Nederland) is afge sprongen. Mej. Gisolf blijft nog één en heeft 1.45 M. gesprongen. In de finale zijn nog aan op 1.54 M. de dames Gisolf (Nederland). Gather - wcod (Canada) en Shilley (Amerika). De Canadeesche springster Catherwood verbeterde met een sprong van 1.59 M. het wereldrecord hoogspringen voor dames, dat met 1.572 stond ten name van Mej. Gisolf (Nederland). Deze sprong 1 56 M. Uitslag hoogspringen met aanloop dames. 1. Catherwood (Canada) 1.59 Meter. 2. Mej. Gisolf (Nederland) 1.56 Meter. 3. Wixley (Amerika) 1.56 Meter. Trctsch waait de Canadeesche vlag aan den mast. geflankeerd voor het eerst by de athletiek door de Neder landsche dnek'.eur. De uitslag van de Vijfkamp is als volgt: 1. Thofelt, Zweden, 2. Lindman, Zwe den; 3. Kahl, Duitschland: 4. Berg, Zwe den-; 5. Hax, Duitschland; 6. Torquand Young, Engeland; 7. Tonnet, Nederland; 8. Hölter, Duitsdhland; 9. Van Rhijn, Nederland, 10 Jensen, Denemarken; 11. Pagnini, Italië; 12. Mallysko Polen; 13. Kettunen, Finland; 14. Cesen Denemar ken; 15. Newman, Amerika; 16. Avelian Finland; 17. Petrillo, Italië; 18. Simo- nettl, Italië: 19. Mayo, Amerika, 20. Halns Amerika; 21. Lampola, Finland; 22. Goodwin. Engeland; 23- Filotas, Honga rije; 24. Pasma, Nederland; 25. East, En geland: 26. Szelostowski, Polen; 27. De la Court. België; 28. De Vavasseur, Frank rijk; 29. Coche, Frankrijk; 30. Ruzicka, Polen; 31. Freitas Branco, Portugal; 32. Vauneron, België; 33. Cremon, Frankrijk 34. Koprowski, Polen; 35. Schebal, Tsche- cho Slowakye; 36 Cumont, België; 37. Gampe, Tschecho Slowakye. Het definitieve resultaat van den Tien. kamp is: 1. Yrjöla (Finland) met 3.053.290 pun- ten (wereldrecord). 2. A, E. J. Jdrvinen (Finland) 7.931,500 punten. 3. K. Doherty (Amerika) met 7.706.650 punten. 4. J. Stewart (Amerika) met 7.624.135 punten. 5. F. H. Churchill (Amerika) met 7.417.115 punten. 6. H. Jansson (Zweden) met 7.286.285 punten. 7. F. Wessely (Oostenrijk) met 7.274.850 punten. 8. A. R. Anderson (Zweden) 7.109.635 punten. 9. H. Lindblad (Zweden) met 7.071.425 punten. De Fin Martilainen derde aanko mende in den Marathonloop. Te 3-10 uur Zondagmiddag komt er spanning onder de toeschouwers in het Olympisch Stadion, dat dan ongeveer 24000 bedraagt. Voor de Maa-athontribune verzamelen zich ongeveer tachtig athleten, gereed voor den titanenkamp. De Nederlandsche eer zal verdedigd worden door zes athleten. n.l. T. Sprong, H. Landheer, W. F. van der Sleen, J. Vermeulen, C. Groeneweg en P. van Leenen. Onder groot gejuich loopt het peloton een ronde door het Stadion, de een armige Afrikaan M. J. Steytler voorop. De route. Het traject loopt van het Olympisch Stadion langs den Appdolaan. Amstel - laan, Amsteldijk. Amstel. voorbij het Kalfje, Ouderkerk in de richting Uit hoorn, langs den Tbamerdijk, Boven- kerkerdijk. Nesserlaan, opnieuw langs den Amstel maar nu terug, zelfden weg als bij het begin tot den Nieuwen Wandelweg en daarlangs naar het Sta dion terug Het totale parcours be draagt 42.19 1/2 K.M. Het weer is droog. Er staat een matige wind. Tijdens den laatsten K.M. ontstaat er een geweldige sensatie. A:gemeen dacht men. dat de Japanner Yamada, die toen nog een voorsprong van 30 Meter had, zou winnen. Daar- schiet plotseling het kleine ten gere kereltje, de Fransche Algerijn El Ouafi, in ongedacht tempo vooruit. Hij passeert den Fin, vervolgens ook Ray en een oogenblik rit er schiet hij ook langs den leidenden Ramada heen, om in een minimum van tijd een voorsprong van circa 100 Meter te nemen. Dit was echter niet de eenige sensatie. Op een 50 meter achter den Franschman volgt de stoere Chileen Plaza en thans wordt het duidelijk hoe uitermate tactisch hoe welberekend dit tweetal de course heeft geloopen. Er valt niet meer aan te twij felen, de strijd voor de eerste en tweede plaats zal gaan tusschen deze twee en deze twee alleen. Weg zijn de kansen van den kranigen Japanner, die bijna 40 K.M. lang op zoo schitterende wijze de leiding had gehad, weg zijn de kansen van den befaamden Joie Ray, weg zijn de kansen ook der in den Ma rathon zco gevreesde Finnen. Van een eigenlijken strijd op die laat ste meters van de race is feitelijk geen. sprake geweest. De Franschman, die nog volkomen frisch scheen, was en bleef voor. Hij won zelfs nog op zijn Chileen- schen rivaal en teen hij om 5.44 dus na 2.33 uur, door de Marathonpoort't stadion binnenschoot om zijn laatste halve ron de tot de finishlijn te loopen, barstte het gejubel in het Stadion uit duizenden kelen omhoog als een hulde voor den triomphater van de meest klassieke race, welke de wereld kent. De eerstaankomende is dus de Fransch man El Ouafi. De winnaar, die vroolijk wuivend arriveert, wc-rdt gekust. Tweede is Plaza (Chili), die in een ChEleensche vlag wordt gewikkeld. De drie eerstaarikomenden zijn in uitste kenden toestand aangekomen. Het ge juich hield vele minuten aan. De volledige uitslag is als volgt: I. El Ouafi (Frankrijk). Tijd 2 uur 32 min. 37 sec. 2 Plaza (Chili) 3. Martelixn (Finland) 4. Yamada (Japan) 5. Ray (Amerika) 6. Isuöa (Japan) 7. Korhoiin Kosti (Finland) S. Ferris (Engeland) 9. Michelson (Amerika) 10 Bricker (Canada). II, Wood (Engeland) 12. Laaksonen (Finland). 13. Payne (Engeland). 14. Rastas (Finland). 14 Sipila (Finland) 16. Krof (Tsjecho Slowakije). De Nederlander H. Landheer kwam als 27e binnen im den tüd van 2 uur 52 minuten. De tweede Nederlander kwam. te 6-25 binnen, namelijk J. Vermeulen Ban mi nuut later arriveerde P. van Leenen en te halve zeven W. van der Steen. Bij het sluiten van de Marathonpoort ontbraken nog Spreng en Groeneweg. Terwijl het Canadeesche volkslied door het Olympisch Stadion klonk, kwamen de forsche Canadeesohe figuren, de Lacrosse-spelers op het middenveld om tijdens den duur van den Marathon loop een demonstratie van het La- crosse-spel te geven. Een Lacrosseploeg bestaat uit twaalf spelers, nl. een doelverdediger, vijf ach terspelers, een middenspeler en vijf aanvallers. Men speelt met een harden rubber bal en de eigenaardige Lacrosse-sticks met ee,n net er aan bevestigd. De bedoe ling is, evenals bij voebbal een hockey, om den bal in het doel der tegenpartij te krijgen. Dc twaalf Cansdcczen. die heden te gen Amerika speelden, komen uit New- Westminster en omgeving en hebben een reis van 10.000 K.M. gemaakt om him nationale spel te Amsterdam te kunnen demonstreeren. De geestdrift der deelnemers van New-Westminster voor deze demonstratie en deze propa ganda is zoo groot dat het stadje van 20.000 inwoners bijna geheel de noodige reisgelden heeft bijeen gebracht. Al deze aardige bijzonderheden ver telde ons een Canadeesch journaliste. Myrtle B. Patterson de vrouw van den aanvrerder der Canadeesche Lacrosse- spelers, captain Leo Gregory. Het derde gedeelte van de zware athletiek Grieksoh-Romeinsch worstelen werd Zaterdagmiddag voortgezet met de verwerking van het Midden B- en Zwaargewicht in de tweede ronde en de lagere gewichten in de derde rond.? Voor het publiek werd geen toeganc verleend! De uitslagen waren: Midden B-gewicht: A. Rieger (Duitschland) won op pun ten van R. Gaupseth (Noorwegen) 13; E. Hansen (Denemarken) toucheerde J. Galuska (Polen) 6—3; J. H. Hedm (Hol land) toucheerde M. Studer (Zwitser land) 03; O. Pellinen (Finland) tou cheerde O. Pohla (Esthland) 0—3; E Szala (Hongarije) won op punten van J. Vavra (Tsjecho-Slowaküe) 1—3; K. Petersons (Lethland) toucheerde B. Ju- hush (Joego-Slavië) 0—3; n. Appels (België) toucheerde E. Clody (Frank rijk (03)I. Moustala (Egypte) wen op punten van A. Ohefik (Turkije) 1—3. Zwaargewicht, J. Urban (Tsjecho-Slo- wakije) toucheerde J. Simonis (Hol land) 0—3; A Donatie (Italië) tou cheerde G. Colpaert (België) 0—3; G. Gehring (Duitschland) won door touché van S. de Lanfranchi (Frankrijk) 03; A. Svejniéks (Lethland) toucheerde J A. Bricla (Argentinië) 3; M, Mehmed (Turkije) toucheerde E Larsen (Dene marken) 03; E. Wiesberger (Oosten rijk) toucheerde I. Mohammed Soubhi 'Egypte) o3; H E. Nystöm (Finland' toucheerde R Badö (Hongarije) 0—3. Bantamgewich:G. Gozzi (Italië) tou cheerde P. Mollin (België) 6—3: A Ahlfors (Finland) won op punten van A. Aaria (Frankrijk) 1—3; J. Mauör Tsjecho-Slowakye) won op punten van J. L. van Maaren (Holland) 13; H. Andersen (Denemarken) won door touché van E. Putsep (Esthland) 03; O. Lindeloew (Zweden) won op punten van J. Szabo (Joego-Slavië) 13; k. Leucht (Duitsohland) won op punten van S„ Matinsen (Noorwegen) 13. Zaterdagavond werden de worsted wed- strijden voortgezet met de verwerking van de derde ronden in het Veder-, Licht-, Midden A-, Midden B- en Zwaargewicht. Lacrosse-demonstratie Zondagmiddag, terwijl het publiek cp de aankomst van den Marathon wachtte en de dames nog aan het hoogspringen waren, gaven een Canadeesche en een Amerikaansche ploeg een demonstrate van het Lacrosse-spel, de sport van het schepnetje, zooals wij het op de tribune oneerbiedig hoorden betitelen. De plaatsruimte laat niet toe, dat wij dit spel in geuren en kleinen beschrijven. Laten wij dus volstaan met enkele meöedeelmgenlo. Elke speler heeft een netje van langgerekt model, waarmee het kleine balltje wordt weggeslingerd en cck opgebracht. 2o. Het terrein i; zoo groot als een voetbalveld, de goals van dezelfde afmeting als hockeygoals. 3o. Er wordt niet alleen tusschen maar ook op eeniger. afstand achter de goals gespeeld. 4o. Om zijlijnen schijnt men zich niet veel te bekommeren. 5o. In de goals meet op de voor de hand lig gende wijze gescoord worden. Wij meer. en dat men het zich zoo wel een beetje kan voorstellen. De demonstratie wees utt, dat het een zeer snel spel is en dat het geheel ge baseerd is op het tactisch kiezen van positie. Het publiek weet meestal niet dadelijk waar de bal is, want het ding is heel klein, wordt snel gegooid en een maal in het netje liggend, is het heele- maal niet meer te zien. De speler die het hardst loopt en naar wien de ande ren kijken, is de man, die het balletje „wel zal hebben". Ongevaarlijk is lacros se niet, want de spelers meppen elkaar af en toe ongenadig met het net en de demonstratie eindigde eenigszins teleur stellend met een vechtpartijtje tusschen twee tegenstanders, die met geweld ge- schelden moesten worden. Dit was jammer, maar ook zonder dat geloof ik niet, dat vele toeschouwersc na deze demonstratie spontaan besloten zouden hebben zich aan lacrosse te gaan wijden. i:u De uitslagen waren: VecTergewicht: E. M. Sadm (Turkije) icuchemie B. Esteves Aranjo (Portugal) 0—3; V. Wall (Esthland) toucheerde A. Kamel (Egypte) o—3; K. Karpathy (Hongarije) won op punten van F. Kra- tochvil (Tsjeoho-Slowajkije) 13; E. Steinig (Duitschland) won op punten van J. Dillen (België) 1—3; A. Meier (Denemarken) toucheerde R. Rey Par- deilas (Argentinië) 0—3; E Malmberg (Zweden) won op punten van A. Toi- vola (Finland) 13. Lichtgewicht: E. Vesterland (Finland) won reglementair van K. Petersen (Noorwegen) (niet opgekomen) 1—3; L. Keresztes (Hongarije) toucheerde W. B. Massop (Holland) 0—3; E. Sperling (Duitschland) toucheerde F. Janssens (België) 0—3; J. Tayer (Turkije) won reglementair van O. Kapp (Esthland) 0—3; R. Blazyen (Polen) toucheerde K. H. F. Petterson (Zweden) 03. Midden A-gewicht: V. A. Kokkinen (Finland) toucheerde A. Walzer (Argen tinië) 03; F. Haala (Tsjecho-Slowa küe) toucheerde I. V. Johansson (Zwe den) 03; L. Papp (Hongarije) tou cheerde J. Saenen (België) 0—3; A. Kusnets (Esthland) toucheerde F. Fal- kovic (Joego Slavië) 0—3; J. Jacobson (Denemarken) won door touché E. Bonassin (Italië) 0—3; Ch N-ouri (Tur kije) toucheerde O. Froy (Zwitserland) 0-3. Midden B-gewicht: A. Prieger (Duitsch land) toucheerde J. Galuska (Polen) 0—3. Ook de tweede Hollander J. H. Helm moest zich met een nederlaag tevreden stellen. Zijn tegenstander O. Pohla (Estland) kreeg de overwinning echter niet cadeau. De eerste tien minuten ver liepen zonder dat er één behoorlijke greep was geplaatst. De 2—3 minuten in kniebrug bracht eenig leven. Heim, de eerste drie minuten in de verdediging, leverde goed werk. Vermeldenswaard is zijn bevrijding door een brugstand uit een staande achterwaartsche ceintuur- greep. De laatste 4 minuten staande werken had veel weg van het eerste ge deelte van den strijd. De Esthlander werd tenslotte winnaar op punten. De derde en laatste Hollander bracht de derde nederlaag. Simonis werd bin nen twee minuten door een Finschcn gicep getoucheerd door den sterken Zweed Svensson. Het Midden B-gewioht leverde drie touches, twee punten- en twee regle mentaire overwinningen. E. Hansen (Denemarken) won regle mentair van R. Gaupseth (Noorwe? v 03; O. Pellinen (Finland) won rc f •■- memtair van M. Studer (Zwitserland1 03; O. Lellinen (Lhüand) toucheerde K. Petersons (Lethland) 03; O Pohla (Estland) won op punten van Helm (Nederland) 13; E. Clcdv (Frankrijk) won op punten van E. Sri';-, (Hongarije) l3; N. Appels (Belg.ë) toucheerde J. Vavra (Tsjecho Slowa kije) 0—3. Zwaargewicht: J. R. Svensson (Zwe den) toucheerde J. Simonis (Nederland 03; J. Urban (Tsjecho-Slowakije) tor cheerde A. Donatit (Italië) 03; R. Ba do (Hongarije) toucheerde A Svejr (Lethlaind) 03; G. Gehring (Duite-h- land) toucheerde M. Mehmed Bey (Tur kije); A. E, Nyström (Finland) won op punten van E, Wiesberger (Oostenrijk) 1—3. Baintamgewioht: Viardie ronde. E, Zombory (Hongarije) won op punten van A. Ahlsfors (Finland) 1—3; J. Maudr (Tsjeclio-Slowakije) won op pun ten van G. Gozzi (Italië) 13; O. Lir.- ddoew (Zweden) won op punten van H. Andersen (Denemarken) 13: E. Put sep (Esthland) won op punten van K. Leucht (Duitschland) 13. Vedargewicht: G. QuagJia (Italië) toucheerde Saim Bey (Turkije) 03: V. Wali (Esthland) toucheerde K. Kar- pathy (Hongarije) 0—3; E Malmberg (Zweden) toucheerde A. Meier (Dene marken) 03; E. Steinig (Duitschland) won op punten van A. Toivola (Fin land). De wedstrijden worden Zondagavond voortgezet. ZONDAG. Zondagavond werden in het Kracht- sportgebouw de wedstrijden in de zware athletiek geëindigd met de finales in de verschillende gewichten van het Grieksch-Romeinsch worstelen. De Nederlander W. B. Massop opende den avond met den Belg F, Janssens. Om zich te handhaven moest hij door touche winnen. Het mocht hem inderdaad ge lukken, -

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6