HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT EEN NIEUW KONINKRIJK IN EUROPA? POLEN EN LITAUEN EEN FEDERATIEVE STAAT? ACTIE DER KROATEN. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS FEUILLETON. De Dubbelganger MAANDAG 6 AUG. 1928. DERDE BLAD Achmed Zogu wil koning van Albanië worden! Hij werkt met effect! Zijn werkkamer een lange zaal. Een merkwaardige militaire parade. Zijn afkomst en familie en zijn eerste bezoek aan den Prins van Wied. (Van onzen Balkancorrespondent). Weenen, JulL Weldra zal ons werelddeel wellicht een koninkrijk rijker zijn, want reeds sedert geruimen tijd doen hardnekkige geruchten de ronde, als zou Achmed Zogu Bey, de president van de repu bliek Albanië, gaarne koning van dit land worden en inderdaad schijnt deze jonge staatsman er ernstig aan te den ken deze droomen, die hij reeds sedert lang koesterde, in werkelijkheid om te zetten. Wanneer wij den naam Albanië hoo- ren, denken wij meestal onmiddellijk te rug aan den tijd vlak voor het uitbre ken van den grooten wereldoorlog. Het was de korte regeeringsperiode van den Duitschen prins van Wied, dien vreem de machten tot „Mbred", tot vorst van het nieuwgeschapen koninkrijk Albanië hadden gemaakt. Met zijn jonge echt- genoote nam de nieuwe monarch zijn intrek in het primitieve „paleis" in de residentie Durrazo, maar lang zou de glorie niet duren. Wij Nederlanders volgden de gebeur tenissen in Albanië met de grootste be langstelling, omdat men aan Neder- landsche officieren had opgedragen het Albaneesche leger te organiseeren. Het ging erg woelig en onrustig toe in het nieuwe koninkrijk en tijdens de onlusten Is onze dappere majoor Thomson als een held gevallen. Heel Nederland treurde bij het vernemen van deze droeve mare en met militair vertoon werd het stof felijk overschot van den moedigen offi cier naar het vaderland teruggehaald. Jaren zijn voorbijgegaan, thans is niet meer Durrazo de hoofdstad van het land doch is het meer binnenslands ge legen Tirana de zetel van de regeering en van den president. Achmed Zogu is een man, die weet, hoeveel men met effect kan bereiken en welk een indruk uiterlijk vertoon en pronk en praal op het menschdom kunnen maken. Brengt men het Albaneesche staatshoofd een bezoek, dan wandelt men eerst langs schildwachten in roode uniformen, wel ke met gouden en zwarte tressen zijn versierd. Door fraaie vertrekken schrijdt men tot aan de deur rn Achmeds werk kamer. De deur ooent zich en men komt in een lange smalle zaal. Het is, alsof men een film voor zich ziet, waarin Ie een of andere koning de hoofdrol speelt: een helverlichte zaal met kostbare veel kleurige tapijten, kristallen lustres, don kerbruine clubfauteuils en geheel aan het einde van de zaal, achter een bree- de schrijftafel de jonge, slanke Achmed Zogu, gezeten op een stoel met hooge rugleuning, welke den Albaneeschen dubbelen adelaar in beeldhouwwerk draagt. De president is gekleed in een maarschalkuniform, zijn bureau is be dekt met boeken en papieren. De president houdt van militaire pa rades en kortelings werd te Skoetari een militaire inspectie gehouden waarbij de soldaten zóó stonden opgesteld, dat hun rijen te zamen de voorletters van Ach meds naam vormden: „A Z De eer ste groep soldaten vormde een reusach tige A, dan kwam een punt, dan kwam de Z. eveneens gevolgd door een punt! Achmed Zogu stamt uit een der voor naamste families van Albanië Eeuwen en eeuwen werd Albanië door de Turken overheerscht. maar in de bergstreken van het land waren de verschillende stammen en groepen toch him eigen baas. Zü hadden hun eigen aanvoer ders, hun stamhoofden en stierf een dezer, dan volgde zijn zoon hem op. Men had dus in Albanië een soort familie- regeering, zooals wij die in vroegere eeuwen ook in de republiek der zeven vereenigde Nederlanden hebben gehad! Achmeds vader nu was zoo een invloed rijk stamhoofd geweest en ook zijn moe der was een telg eener zeer aanzien lijke familie Toptani geheeten. Door haar was hij verwant met den beruch te n Essad Pascha, den verbitterden te genstander van den prins van Wied. Toen de prins van Wied in het voor jaar van 1914 als nieuwe vorst in Al banië zijn intreden deed, verscheen de nauwelijks twintigjarige Achmed Zogu aan diens hof. Achmeds vader was reeds gestorven en hij zelf was nu' het hoofd van zijn stam. De jongeling verscheen in rijk-versierde nationale dracht en hij had een groot gevolg bij zich. Hij vond. dat het gepast was den nieuwen heer- scher zijn opwachting te maken, zonder dat hij d aartlij al te onderdanig behoefde te zijn. Reeds toen schijnt hij In het ge heim er aan gedacht te hebben eens zelf het land werkelijk te regeeren zonder dat men een vreemdeling op den troon moet hebben, die onbekend is met de taal, zeden en gebruiken van het volk. Achmed Zogu heeft het beste met zijn land voor en hij wil het tot een staat van orde en regelmaat maken. Reeds worden nieuwe straatwegen aangelegd en bruggen gebouwd, voorziet men het land van electrische centrales en worden de rijksbureaux in nieuwe, betere gebou wen ondergebracht. Bovendien wil men buitenlandsche ingenieurs naar Albanië laten komen om de diverse technische werkzaamheden te leiden. Amerika en de Fransch-Engelsche overeenkomst T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals te begrijpen is, zal er op de aan staande ■vergadering van den Volken bond het is uit de berichten van de laatste weken wel duidelijk gebleken weer een quaestie PolenLitauen te be handelen zijn. Naar verluidt zal dan het plan ter sprake komen Polen en Litauen te za men een federatieven stat te doen vor men, waarvan dan de twistappel tus- schen die beide staten: Wilna en om geving, een autonoom onderdeel zou vormen. Woldemaras heeft reeds in een inter view te verstaan gegeven dat hij voor dit plan bijzonder weinig gevoelt, hij wil wel een autonoom Wilna maar dan buiten verband met den Poolschen staat. Het is te hopen dat het nu den Vol kenbond mag gelukken de formule te vinden die beide twistende staten kan bevredigen, want hun „onderling over leg" heeft nooit veel te beteekenen ge had. En ook nu zal er deze maand van besprekingen wel niet meer komen. Intusschen doet de Poolsche pers erg boos en daar in Litauen slaat Wolde maras nu en dan eens met de vuist op tafel. .De Fransch-Britsche vloot-overeenkomst De admiraliteit der V. S. is begonnen met de bestudeering van de Britsche nota omtrent het Fransch-Britsche vlootaccoord. De ontvangst is blijkbaar niet enthousiast. Er is een aanmerkelijke verandering merkbaar in de houding der regeerings- zegslieden, sinds de eerste mededeeling van Chamberlain. Terwijl zy aanvanke lijk geneigd waren over het pact, zelfs nog na ontvangst van de eerste nota, informeel iets los te laten, merkt men thans op dat zij hangende het volledig rapport der admiraliteit weigeren iets er ever te zeggen. Er wordt nog al naar gegist of het ac- coord een Fransch-Engelsche afspraak inhoudt tot handhaving ven de huidige Fransche bewapeningen te land. maar men gelooft met meer stelligheid, dat het accoord in de eerste plaats op het oog heeft de vlootsituatle, waaromtrent ter conferentie van Genève zich een ge brek aan overeenstemming tusschen En geland en Amerika heeft ontwikkeld. Na diepgaande bestudeering van het Fransch-Engelsch vlootaccoord door staatssecretaris KeTIogg. tê zamer. met admiraal Long en commander Train, heeft Kellogg aan de pers een voorloo- plge verklaring afgelegd. HU zeide, dat de overeenkomst, kwesties behelst, die reeds door vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Frankrijk en Groot- Brittannlë tijdens de laatste zittingen van de voorbereidende ontwapeningscon ferentie besproken werden. Het houdt zich slechts bezig met het grondbeginsel: de bewapeningslimieten, zonder een daadwerkelijke vermindering te garan- aeeren. Naar zijn meening bevat het accoord niets, uat aan de ontwapenings conferentie als grondslag voor een al- gemeene ontwapening kan worden voor gelegd. Kellogg legde verder den nadruk op het feit. dat het Fransch-Engelsch accoord en het anti-oorlogspact in gee nerlei betrekking tot elkaar staan. De Kroaten. Uit Zagreb wordt aan de Tel. gemeld: De coalitie van Kroatische boeren en onafhankelijke democraten heeft haar besprekingen onder leiding van Pribitsje- wltsj geëeindigd. Er is een commissie ge vormd. die wekelijks zal bijeenkomen. Voorts is een tweede commissie Inge steld die uit vijftig personen bestaat, en wel voor de helft uit afgevaardigden en voor de andere helft uit buiten het par lement staande persoonlijkheden. Deze laatste commissie zal propaganda maken ln den zin der richtsnoeren van de coali tie van boeren en democraten. KORT EN BONDIG. In de nabijheid van Spezzia is een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Men vreest dat talrijke menschenlevens te betreuren zijn. Naar gemeld wordt, zijn bij een ge vecht nabij Teopean, in den Mexicaan- schen staat San Luis Potosi, 22 opstan delingen gedood. United Press.) Naar de Duitsche bladen uit Mexico vernemen, heeft de officier van Justitie tegen José de Leon Torral. den moor denaar van Obregon, de doodstraf ge- eischt. President Calles heeft verklaard dat de vroegere minister van Arbeid Morones geheel onschuldig is aan den moord op Obregon. In Italië is het de laatste dagen op nieuw veel warmer geworden. Sinds 1902 heeft men een dergelijke hitteperiode niet meegemaakt. DE STIERENGEVECHTEN IN SPANJE. VERBODEN OF BEPÉRKT? De corespondent van de Fr ank f. Zt.g, te Madrid schrijft: Corridas zijn in Spanje stierengevech ten en capeas zijn ook stierengevechten, maar de eerste zijn gevechten van be roepsstierenvechters tegen echte vecht- stieren, de laatste een boersche na- aping, een dorpsche parodie op <ie echte corridas: zii vinden eenmaal pier jaar als hoofdattractie van de kermis tusschen onervaren stieren en koeien uit de wei en even onervaren vechtliefhebbers plaats. De corridas zijn voor een groot deel: dierenpijniging, maar hebben ten minstee nog veel schilderachtigs; de capeas daarentegen zijn niets dan too- neelen van dierenmishandeling, onopge smukt, en schandelijk, daar de tamme stieren op allerlei wijzen wild worden gemaakt. In de corridas verliest van tijd tot tijd een torero op de hordenpun- ten zijn leven, maar dan schreeuwt heel Spanje er over. Bij de capeas vallen veel meer dooden en van die ongelukken hoort men haast nooit iets. Dat behoort zoo by het risico der kermisvermaken. Nu ls voor eeruge weken een decreet verschenen, dat de capeas onder alle omstandigheden verbiedt en de stieren gevechten in het, algemeen aan wette lijke regelen onderwerpt. Voor de are na's (plazas), die binnen een bepaalde afmeting blijven, mogen geen picadores (bereden stierenvechters) gebezigd wor den. daar het ruimtegebrek gevaar op levert voor ma.n en ros. De in groote arena's optredende paarden moeten dat was reeds bekend van buikpant sers voorzien zijn. „Banderillas de fuego" (werp-pyien met kruitlading, welke, gestooten in den nek van een nog zoo tammen stier, dezen razend maken) zijn geheel verboden. Graaf de Santa Coloma, de president van het verbond van vechtstieren-fok- kers, heeft nu dezer dagen een audiëntie gehad bij den minister van Binnenland- sche Zaken en hem dringend om op heffing van het decreet verzocht. De nieuwe maatregelen, zoo klonk de nood kreet, beteekenen, de vernietiging der stierengevechten. Jammer, want nu zou den de groote arena-ruimten aan akker bouw dienstbaar moeten worden ge maakt! De regeering zal zich aan het pro test wel niet storen, maar de onder nemers van corridas en capeas ook niet aan het nieuwe decreet. St. Pauls aan den ketting Rond den koepel van de St. Paul's Kathedraal komt een «usachtigc ket ting als deel van het wèvk der restau- stauratie. De koepel dat deel van het gebouw dat indertijd de grootste onge rustheid heeft veroorzaakt door verzak king. ontzetting is drieledig en steun op een dubbelen cylinder van metsel werk. De cylinder wordt omringd door een collonade die buiten te zien isa Dit geheel rust op 8 pilaren strekkend tot in de lundeeringen. Die pilaren zijn excentrisch belast en waren oorspron kelijk van zwak materiaal, bestaande uit een mantel van steen binnenin op gevuld met steenslag. Gedurende het restauratiewerk, dat nu al een half do- zyn jaren aan den gang is, zijn die pi laren ingespoten met beton. Die ver sterking schijnt de technici tevreden te hebben gesteld: en de kans dat het voornaamste Godshuls van het Brit sche Rijk oof moet men de West minster Abdijkerk als zoodanig be schouwen? ineen zal storten, als veeg omen voor het lot van dat Rijk zelf, kan nu wel als geweken worden be schouwd. Maar de wijze waarop de pi laren den last van de koepelconstructie dragen, is oorzaak dat de pilaren ge neigd zUn uit het lood te gaan staan en den koepel gelegenheid geven onder ver schillende invloeden van temperatuur en weer in omtrek uit te zetten. Ten einde dit uitzetten van den koepel te verhoeden heeft men nu een zwaren ketting van vlek- en roestvrij staal maakt, die aan de basis den koepel zal omcirkelen en die di door gebruikma king van wiggen den koepelwand onder aan binnen de gewenschte perken zal houden door er een druk van 1000 ton op uit te oefenen. Men verwacht dat dit de tendenz van den koepel in omvang uit te zetten voorgoed zal overwinner De ketting is in den vorm van een rij- wlelketting met rollen en bouten. Het zal wel de grootste rijwielketting zUn, die ooit is vervaardigd. Levend verbrand. Naby Halle is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Naar een telegram van het W. B. meldt, is in de duisternis de personen auto van een meubelfabrikant uit Halle buiten de stad tegen een stilstaande vrachtauto opgereden, die een panne had en slecht verlioht was. Bij de bot sing werden den chaufieur van de per sonenauto beide beenen afgekneld. De auto vloog in brand en de gekwetste verbrandde levend. De fabrikant en zijn vrouw konden zich slechts met moeite door het inslaan van de ruiten, uit de auto redden, De eerste werd daarbij zwaar gekwetst. DE ROOILIJN VAN DE LELIESTRAAT By de behandeling van de begrooting voor 1928 door den Raad is de noodza kelykheid bepleit, ter verbetering van de toegangswegen naar het oostelijk deel van de gemeente, voor de Leliestraat een nieuwe rooilyn vast te stellen, wyzl- ging van de bestaande rooiynen voor die straat moet volgens B. en W. ech ter meer worden beschouwd uit een oog punt van normalisatie dan wel uit eer oogpunt van verkeer. Op de voor de raadsleden ter inzage gelegde teekenlm ls met roode ïynen een wijziging in de rooilynen voor genoemde straat aange geven. By vaststelling van die lyner wordt, zoodra de toestand dienovereen komstig zal zyn gewyzigd, het uitzicht van de zijde der Lar.ge Heerenvest oj den Bakenessertoren, iets ruimer. B. en W. merken op, dat door langhebbenden geen gebruik is gemaakt van de gelegenheid om tegen de vast stelling van de nieuwe rooilynen, bnnen den bij openbare kennisgeving bepaal den termyn, schrifteiyk bezwaren m te brengen. GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEURS. Door bovenstaande instelling werder. ln Juni 1928 geplaatst: 118 bouwvak arbeiders, 42 metaalbewerkers. 4 lian- dels- en kantoorbedienden. 33 fabrleks- haven- en transportarbeiders. 79 perso nen in hulsel Uke diensten en 67 andere werkkrachten in totaal dus 343. In Juni 1927 werden 305 werkzoeken den geplaatst. ORGELBESPELING in de Gr co ie of S:. Bavokerk :e Haar lem. op Dinsdag 7 Augustus 1928 des avonds van 8 1 49 1/4 uur. door den heer Hendrik Andriessen, Haarlem. Programma. 1. Toccata e fuga d kl. t. J. S. Bach, a. Fantasia c kl. t. J. S. Bach, b Fuga c kl. t. 3. Andantino César Franck. 4. Cantabile César Franck. 5. Vrye Improvisatie. OPDRACHTEN. Het bouwen van een Montessori- en Naaischool voor de eerw. zusters der Ma- |-ia Scholen ln de Koningstraat en de uitbreiding van den zuidelijken vleugel en het vergrooten der kapel aan de Ma- riastichting zyn opgedragen aan de fir ma Schiphorst en Philips aannemers te Haarlem. EXAMENS HOOFDAKTE te Haarlem. 4 Aug. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd mej. A. H. F. Bec. kering. van Amsterdam, en de heeren W. G. J. van der Meer, Alkmaar, W. Nauta. Amsterdam, M. DUkwei. Amster dam, F. Eygberts. Hilversum. RAADSVERGADERING. Vergadering van den Raad der ge meente Haai-Jem op Woensdag S Augus tus 1928 des namiddags te 1.30 ure. zoc noodig voort te zetten d -s avonds te 8 ure. in de Statenzaal (Prinsenhof!. De stukken liggen ter lezing ten Raad- huize in de leeskamer, dagelijks van 9 uur des morgens tot 5-30 des namiddags en ook op Zaterdag-, Maandag- en Dinsdagavond van 6 tot 9 uur Aan de orde zal worden gesteld: 1. Vergadering met gesleten deuren. 2. Mededeeling en en ingekomen stuk ken (liggen ter inzage). 3. Balans 1927 enz Wcnlngbouwver a. „Tuinwijk Noord", b .De Voorzorg 4. Aanvaarding schilderij. 5. Wijziging verordening enz. Stor tings- en Ophaaldienst. 6. Verhooging crediet bouw voorberei dende school Saraoenenstraat 7. Ruiling grond enz to: verbetering goederen-empüacement Ned. Spoorwe gen. 8. Aankoop instrument voor opmeting 9. Vaststelling rooilyn: a. Pijlslaan en Leidsche Vaart; b. Leliestraat, 10 Verbetering rioleerlng Leidsche Vaart. 11. Onttrekking grond openbaren dienst (ged Dorpsweg voorm. Schoten) 12. Instelling bedrijfsvorm enz. diefis: O. W. 13. Aanvaarding van voor straat be stemden grond Marnixstraat. 14. Aanleg Centrale Verwarming school voorber. onderwijs Leidscliepl. 33- 15. Verkoop grond van Nesstraat (N. R. v. d. Berg). 16. Aankoop grond tusschen Midden weg en de Delft. 17. Verhuring grond Friesche Varkens- markt. IS. Beschikbaarstelling gelden stich ting bijz. school Timorstraat. 19. Beroepschrift N.V Noord - Hol - landsche Expl. Mi), tegen weigering ver gunning verbouw Boekenrodestraat 2. 20. Beroepschrift H. Eeltink en H Groenewegen tegen weigering bouwver gunning Rijksstraatweg. 21. Afstand gebouw voorm. hulpschoc Panentoreiwest. 22. Overplaatsing onderwijzend pereo neel O L. scholen. 23. Overplaatsing enz. onderwijzerc =?hool Voorbereidend L. O. 24 Benoeming: a. tijd. leeraren H.B.S A met 5-J c. b. tijd leeraressen Middelbare Schei voor Meisjes met 5-j. c, c. hoofd school U.L.O letter B d hoofd vervolgcursus No. V e. idem no. VI. f onderwijzeres school voorbereiden Lager Onderwijs. KEURING VAN WAREN. Van 352 genomen monsters werden door den Keuringsdienst van Waren in April van dit jaar 7 partijen afgekeurd, ln Mei van 487 monst-:rs 17 partijen en in Juni van 318 monsters één party. Van melk, brood, boter en bereide vleeschwaren werd geen enkele party afgekeurd, de afkeuringen betroffen an dere waien. EEN BOUWQUAESTIE H. Eeltink en H. Groenewegen deelen den raad mede. dat nadat reeds een bouwplan voor twee woonhuizen aan den Rijksstraatweg ten N. van de Jan Gijzenvaart door hen was ingediend, de rooilyk gewijzigd is. zy vragennu alsnog vergunning tot het bouwen op de cude rooilyn. B. en W. stellen voor de reclamanten niet ntvankeiyk te verklaren, omdat zy den gestelden termijn van het beroep niet in acht genomen hebben. UITKEERINGEN AAN WERKLOOZEN In totaal werd tusschen 21 Mei en 17 Juni van dit Jaar aan gemiddeld 509 werkloozon per week uitgekeerd een bedrag van f 16738.15 tegen f 19146.94 1/2 aan gemiddeld 663 werkloozon per week ln eenzelfde periode van 1927. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN j»d f)UM 09 Aan de vruchten kent men den boom. Aan het merk Sigaren den rooker. Ca den a-roo kers kunnen dus gerust zijn In d* voornaamst* sigarenwinkels. DE KAART VAN GROOT-HAARLEM. De gronsultbreiding heeft het nood zakelijk gemaakt, de aan deze gemeente toegevoegde gebieden op te meten en ln kaart te brengen. Het opmeten vond tot nu toe plaats met een z.g. bouw theodo liet. Dit instrument is feitelijk voor dat doel niet geschikt. Aanschaffing van een nieuwe theodoliet achten B. en W. daar om gewenscht. De kosten daarvan be dragen 1000. Zy stellen den raad voor tot die aan schaffing ten behoeve van den dienst van openbare werken over te gaan. CARBID ONTBRAND. Op het terrein van de draadnagelfa- briek der N.V. Hilarlus en Co. in den Waardcrpoldcr stond Zaterdagavond een party carbkibusscn opgeslagen. Door den zwaren druk vermoedelijk raakte een der bussen defect, zoodat cr water by den Inhoud kon kornet'. Toen die bus vervoerd werd volgde dan ook zelfont branding. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde niet op te tre den. daar personeel den brand al ge- bluscht had. PERSONALIA. Mej. M. E. B. Brinkman te Haarlem Ls Zaterdag in Rotterdam geslaagd voor 't examen handenarbeid. EEN RIOOL Het is gewenscht ln het trottoir langs de Leidsche Vaart tusschen de Schreve- llusstraat en de Adrlaan de Jongestraa een riool aan te leggen. De voor de al daar staande perceclen aanwezige beer putten kunnen dan worden opgeruimd, waarna de huisafvoeren op het te leg gen riool kunnen worden aangesloten. De aan het leggen van het riool ver bonden kosten worden begroot op f2.400.—. Dee Directie van de Electri- *srhe Spoorweg MaatschappU heeft zich bereid verklaard de in het trottoir aan wezige tra mm asten tz.t. te verwij deren. B. en W. stellen den raad voor ge noemd bedrag ter beschikking te stellen. OPDRACHT Door de directie der Nederlnndsche Spoorwegen zyn aan het Technisch Bu reau ..Theo Bonarius" Soendapieln ie Haarlem, opgedragen de volgende wer ken aan het goederenstation aan de Westergracht: le. de algeheele vernieuwing van de electrLsche lichtlcidlng in en aan de ge bouwen; 2e. het aanleggen van een kabelnet groot 3813 M. voor de verlichting van het emplacement. 3e. het aansluiten van een electrische hijsclikraan aan de Spoorhaven. BOUWTERREIN. N. R. van den Berg te Haarlem wenscht van dc gemeente in koop to ontvangen een gedeelte bouwterrein, ge legen aan de zuidzijde van de Van Nes straat. ter grootte van pl.m. 120 M2to gen den prys van 13.— per M2. Het voornemen bestaat om op dien grond een woonhuis te bouwen, bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. PRIJSVRAAG VOOR TOONEEL- SCHRIJVERS Naar wy vernemen zUn op de prijs vraag voor een oorspronkelijk Neder- landsch tooneelstuk, uitgeschreven door het Maandblad „Ons Tooneel" niet min der dan 104 inzendingen binnengekomen De Jury, bestaande uit Mevrouw B. Ranuccl-Beckmann en de heeren J. B. Schuil en A. J. Zoetmulder, hoopt haar uitspraak ln de maand September a.s. bekend te kunnen maken. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cent* per regel. N. V. Meubeltransport Mij. v/h VAN HULST Den Hnag Haarlem Tel. 13052 Tel. 15166 Garde-Meubles Buitenlandsche Transporten Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 39) Wat denk jy ervan Philip?, vroeg John Arkwright in spanning. Philip verkreukelde den brief in zijn handen en fronste het voorhoofd. In het licht gezien van Pierce Ruthven's bedreigingen vind ik den toestand heel somber, zei hij langzaam. Dlre dagen later was er een klein dinertje. onofficieel, op Pembroke Lodge. Het was bedoeld om Dora in eigen cogen te rehabHiteeren en be- teekende haar bereidverklaring om zich weer in het publiek te vertoonen. Lod en Lady Kentard zouden komen evenals de Graaf van Bridgetown. Deze laatste had een vriendelijken, sympathieken brief aan Dora geschre- yen, waarin hy zijn leedwezen uit drukte dat hy haar een oogenblik ver keerd beoordeeld had. Lord Raynour was ook een van de gasten en was wat vroeger naar Wem- bledor. gekomen, om vooraf een onder houd te hebben met zyn dochter en met Philip. Ongeveer een half uur voor het diner zat deze laatste met zijn gast in zijn eigen zitkamer. Beide heeren rookten sigaretten by een kleine tafel, waarop half gevulde glazen en een karaf met Sherry stonden. Lord Raynour genoot van zijn opwek kend appératif en strekte zyn beenen behageiijk uit. Ik denk dat morgen alles tot je volle tevredenheid geregeld zal wor den. Philip, zei hU en ik behoef je niet te zeggen dat het my veel ple zier doet. in staat te zyn Je een dienst te kunnen bewijzen. U bent buitengewoon vriendelijk voor my, Mylord. antwoordde Philip dankbaar. Ik weet niet hoe ik u ge noeg danken kan. Lord Raynour glimlachte. Ik beschouw het als een weder dienst voor wat je voor mij deed, was het antwoord. Ik heb niet vergeten dat, als jU er niet geweest was, ik hier op het oogenblik niet zou zitten. Ik ben niet zoo jong meer en die ongelukkige Tarrant viel me hefi.g aan. Maar nu ter zake. Wat heb je een romantische genegenheid opgevat voor onze arme kleine Helen. Zoo iets had ik nooit ver wacht! De gedachte kwam by Philip op. da* het al heel gemakkelijk bleek Lord Raynour tevreden te stellen! Die wei nige woorden, die hy had opgevangen in het tuinhuis, gaven de verklaring. Lord Raynour was bang geweest dat hy en Greta zich tot elkaar aangetrok ken gouden gaan voelen. Hy zou ernstig bezwaar hebben gehad tegen een huwe- ïyk, dat hy als een mésalliance be schouwde en verheugde zich daarom dat de affecties van den jongen man in an dere richting gingen. De geschiedenis is werkeiljk buiten gewoon romantisch, hij stond op, vooral nu je het geluk hebt geihad den vader van Helen tc ontdekken. We kunnen geen overgroote genegenheid van de zijde van het jonge meisje voor hem verwachten, maar dat zal wel ko men. In leder geval. zUn oogen schitter den'toen hij sprak. ik twyfel niet Philip, of je zult haar spoedig trou wen. En vindt u het niet vreemd, dat ik u zoo weinig over Mr. Morley mag vertellen? Philip speelde zenuwachtig met zyn glas, alleen maar dat ik u kan verzekeren, dat het zijn dochter is? Ik heb je woord, mijn jongen, ant woordde de ander, en dat is my vol doende. Mr. Morley is een gentleman en het is my liever dat hy de zorg op zich neemt voor Helen, tot jouw tjjd is ge komen. dan dat ze verplicht was mee naar Australië te gaan met die boeren- menschen. Dat spreekt toch vanzelf, nietwaar? En denkt u niet dat er moeilijk heden zullen ryzen met die Fletchers? Niet ln het minst. De woorden klonken opgewekt en waren er op bere kend alle zenuwachtigheid by Philip te verdrijven. Naar zyn brief te oordee- len is Fletcher niet eens erg biy met den terugkeer van zyn pupil; lk ver moed zelfs, dat hy. als hij had geweten wat de bedoeling was van mUn adver tentie. hy er niet eens op geantwoord zou hebben. Lord Raynour lachte geamuseerd. U wilt alles met hem regelen? vroeg Philip. Ja, ik denk dat het niet eens noodig zal zyn dat Mr. Morley nog een onder houd heeft met Fletcher Het eenige wat hy te doen heeft is my in Regent Hotel te komen opzoeken en ik twijfel er niet aan of Ik zal in staat zyn zUn dochter aan zyn hoede toe te vertrouwen. Ik had alleen graag dat Jij als getuige by het onderhoud tegenwoordig zou zyn. Ik ben bang. dat het my absoluut onmogelijk zal zyn, zei Philip spytig, ik ben morgen der. heelen dag aan kantoor gebonden. Er is op het oogen blik Juist veel en belangryk werk en zooals u weet zyn onze zaken heelemaal in de war door de malversaties van dien schurk in Parys. Ik weet het en ik vind het meer dan droevig dat een firma als Arkwright er. Zoon zoo zwaar getroffen is. Maar a propos. Je vertelde me van de be dreigingen van dien gevaarlijken kerel, van dien Pierce Ruthven, den ouden vyand van Je vader, die op een mysteri euze manier alles van iedereen schijnt te weten, er is door zyn toedoen toch niets onaangenaams gebeurd, hoop ik? Philip schudde ontkennend het hoofd. Neen, zet hy, maar als Palllon gearresteerd wordt, weet ik niet wat kan gebeuren. U weet dat allerlei ge stolen goederen gevonden zijn by den inval in Pail'.on's woning. De man is ongetwUfeki betrokken by de laatste in braken. waarbij kunstvoorwerpen ge stolen zyn En Mr. Morley vertelde, en die weet wat hy zegt. dat Ruthven. niettegenstaande de positie die hy zich in de society heeft weten te verwerven, in betrekking staat met de Londensche misdadigers wereld en in werkelijkheid niets anders is dan een opkoopcr van ge stolen goederen. En omdat Ruthven dreigde ons ln het verderf te storten, als Paillon gearresteerd werd, geloof ik zeker dat Mr. Morley's meening Juist is. Ja, Ja. I/>rd Raynour hief zijn wijn glas op. hield het tegen het licht en keek mot een glimlach naar de goud gele vocht. Mr. Morley ls een soort detective, vermoed ik? Neen, niet bepaald, antwoordde Philip sneL Maar hy en mijn vader zijn heel oude vrienden en nu Mr. Morley by ons in de zaak is gekomen, helpt hy ons natuurlijk zooveel als hy maar ecnlgsxins kan. Ik ben absoluut overtuigd, dat hy gelijk heeft en geloof alles wat van Mr. Ruthven kwaads verteld wordt Het eigenaardige ls dat hy Juist kortgeleden gevraagd heeft om mUn landgoed ln Northumberland te huren! Ik had er nooit over gedacht het te verhuren, maar het lijkt me op zichzelf niet zoo n slecht plan. En Ruthven met zyn grooten rijk dom. zou de bezitting zeker in uit stekenden staat houden. Maar ik was direct in dubio of ik het hem wel ver huren zou. want ik heb nooit vee', goeds over hem gehoord. Maar na wat jy verteld hebt. doe lk het zeker niet. Ik zal hem morgen zeggen als hy by me komt, dat ik niet op zyn aanbod ir. kan gaan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9