KWATTA'S CITELLI KALZAN DEBAKER B'TTENLANDSCH OVERZICHT De °w V\V|T Gezondheid der vrouw EEN VREDESCONGRES. HET DUITSCHE STANDPUNT GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND HANDELSBLAD MARKTNIEUWS. Studebaker als eerste! N.V. v.h. Gebr. H. F. Kimman FOTO HANDEL 5EN10CTS VRUCHTENROLLEN WEKE1UK5CHE PRIJSVRAAG ADVERTEERT IN DIT BLAD. Moskou en Kellogg's pact. Uit China. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Te Brussel Is Zondag het congres geopend van de Tweede Internationale Het congres bedoelt in de eerste plaats te zijn een vredescongres Het voornaam ste vraagstuk dat ter behandeling komt is dan ook het militaire vraagstuk. Daar nevens komt als tweede het koloniale. Henderson sprak de openingsrede uit voor een volle zaal en gaf uiting aan zijn tevredenheid dat de vergadering een opbouwende taak kan beginnen. Hij verweet de Engelsche regeering, dat zij niet instemde met den acht-urigen werkdag. Ondanks de talrijke dictaturen ln Europa gelooft Henderson, dat het socialisme op den drempel van de over winning staat. Vervolgens sprak hij over het protocol van Genève; de voortdurend groeiende invloed daarvan bracht het pact van Kellogg. Vervolgens schetste spr. het werkplan van het congres ten gunste van ontwapening. Daarna sprak Vandervelde over het socialistisch activisme van 18911928 en over het pact van Kellogg, de politiek van Stresemann, den groeienden invloed van het socialisme en over de tactiek van de communisten en de fascisten, de twee vijanden van het socialisme. Verklaringen van T sjitsjerin In een gesprek met persvertegenwoor digers verklaarde Tsjitsjerin omtrent de houding van de Sovjet-Unie tegenover het Keilogg-pact, dat het zoogenaam de verdrag tot oorlogsuitbanning wel reeds sinds December van het vorige jaar in het middelpunt van de aandacht der diplomatieke wereld van slle lan den staat, maar dat de mogendheden er niet aan gedacht hebben de Sovjet-Unie tot deelneming aan de onderhandelingen over het pact. uit te noodigen. Deze omstandigheid bewijst het wer kelijke doel, dat met het sluiten van het pact wordt nagestreefd. De opstel lers van het pact beoogden daarvan een werktuig in den strijd tegen de Sovjet-Unie te maken. De onderhande lingen zijn een bestanddeel der politiek die op een omcirkeling der Sovjet- Unie gericht is. De feitelijke taak van het Kellogg-pact wordt nog begrijpelij ker in het licht van oc Amer.kaansche nota van 23 Juni. waarin de regeering der Vereenigde Sta*-in uitdrukkelijk verklaart, dat zoowel de statuten van den Volkenbond als die van de verdra gen van Locarno, zoomede de verdragen tusschen Frankrijk en een aantal andere staten, tot de in het Kellogg-pact ge noemde relaties behooren. Daarmede wordt volgens Tsjitserin duidelijk be wezen, dat het Kellogg-pact een bestand deel van de voorbereiding van den oor log tegen de Sovjet-Unie is. De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken ging dan verder: „Thans is het nog niet te laat. Ook als de eerstondergeteekende mogendheden het onderling reeds eens geworden zijn. hebben zij toch, wanneer zij inderdaad aan het pact iets veranderen willen, de volle mogelijkheid met de Sovjet- regeering te onderhandelen. Haar ge neigdheid of ongeneigdheid om met de Sovjet-Unie in onderhandeling te tre den, zal het bewijs leveren, wat het werkelijk doel is: Vrede of oorlogsvoor bereiding. Ik kan verklaren, dat onze regeering bereid is aan deze onderhandelingen deel te nemen. In het geval van onze deelneming aan de onderhandelingen zouden wij de van ons standpunt uit noodzakelijke veran deringen in het pact voorstellen. Onze regeering wijst er op, dat het Kellogg- pact vooral waardeloos wordt door de omstandigheid, dat het niet een ver plichting in zake de ontwapenings kwestie bevat. Duitschland en Tsjitsje rin's verklaring. De Tel. verneemt uit Berlijn: De door den Russischen volkscommis saris vanBuitenlandsche Zaken Tsjitsje rin, vertolkte wensch, dat de Sovjetunie als onderteekenende mogendheid aan Kellogg's anti-oorlogspact zal deelne men, heeft in Duitsche politieke kringen min of meer verrassing gebaard. Men verwondert zich er over, dat Rusland eerst thans met dezen wensch voor den dag komt, nu de onderhandelingen over het pact reeds geruimen tijd beëindigd zijn. Dat het de Sovjetunie inderdaad mogelijk zal zijn, als onderteekenende mogendheid aan het pact deel te nemen, wordt dan ook nauwelijks denkbaar ge acht. Anders daarentegen staat het met de kwestie der eventueele latere toetreding door Rusland tot het anti-oorlogs pact. die men te Berlijn zeer zou toejui chen, te meer daar men in Duitsche po litieke kringen van oordeel is, dat Rus- lands niet-toelating het pact in moreel opzicht een groot deel van zijn waarde zou doen inboeten. Men moet evenwel afwachten, of ook de andere onderteekenende mogendheden bereid zullen zijn tegenover de Russische eischen tot wijziging van het pact tege moet te komen. Feng's optreden in Nanking. Naar uit Sjanghai aan de „Daily Tele graph" wordt gemeld, schijnt Feng Joe- sjiang te Nanking steeds meer op den voorgrond te komen. Aan een lunch, die te zijner eere werd gegeven, heeft hij zijn gastheeren verbaasd door voor drastische bezuinigingen te pleiten. „Ik herinner mij", zoo zeide hij, „in Noordwest-China vele menschen te hebben gezien, die gras aten ten einde hun honger te stillen, doch hier zitten wij aan een uiterst over- dadigen maaltijd." Niemand in Nankings politieke kringen schijnt in staat te zijn Feng's werkelijke motieven vast te stellen, doch op het oogenblik is z-yn naam het symbool voor bezuiniging en zelfopoffering. Zooals met weet. geeft hij zelf het voorbeeld: een prachtigen auto, die te zijner be- schikking is gesteld weigert hij te aan vaarden. terwijl hij in een afgedankten vrachtauto de stad blijft rondrijden. Verwacht wordt, dat wanneer in Nan kings officieele wereld splitsingen blij ven voorkomen de stem van Feng zich meer en meer zal laten hooren. De nationalistische regeering ontvangt uit alle deelen der wereld adviezen en programma's. Het belangrijkste daarvan is afkomstig van Soen-fo, den zoon van Soen Jat-sen, die de Nankingregeering heeft getelefargeerd zoo spoedig moge lijk het Nanking-incident te regelen, in dien mem althans de herziening der ver dragen met Engeland tot een goed einde wil brengen. Raditsj's einde spoedig verwacht. De bladen te Zagreb noemen den toe stand -van Raditsj zeer kritiek. Raditsj' einde zoo wordt gezegd, kan elk oogenblik worden verwacht. In geval van zijn overlijden zou, naar de „Prawda" betoogt, de politieke toe stand van Joegoslavië zeer duister wor den. De groote massa der Kroaten, zegt het blad, die vastbesloten achter haar leiders staat wacht slechts op een tee- ken voor het ontketenen van een poli tieke actie. Algemeen heerscht de op vatting, dat het overlijden van Raditsj den toestand uitermate zou complicee ren, waarbij de extremisten ongetwijfeld zijde zouden spinnen. De leiders der Kroatische boerenpartij hebben een proclamatie tot de bevol king gericht om voorloopig van het hou den van straatdemonstraties af te zien omdat daardoor, naar in het manifest wordt gezegd, de arbeid van „agents provocateurs" slechts vergemakkelijkt zou worden. Hec Persbureau Vaz Dias seint nog: Naar verluidt is een specialist uit Weenen naar het ziekbed van Raditsj geroepen. De villa, waarin hij verpleegd wordt, wordt zeer streng bewaakt. Nie mand wordt tot den zieke toegelaten. KORT EN BONDIG. Thea Rasche is naar Hamburg ver trokken, nadat al haar pogingen om den Oceaan over te vliegen, mislukt waren. Te Bulaways (Rhodesia) is een merk waardig hemellichaam waargenomen, dat verschillend omschreven wordt als „gespleten ster" of „komeet", of meteoor met staart Naar het B. T. A. uit Athene meldt, heerscht aldaar een hevige koorts-epi demie; er zouden een achtduizend per sonen zijn aangetast. Te Mariampal heeft de Litausche justitie twee agenten van den Poolschen spionnagedienst in hechtenis genomen. Noodlottige brand in een Pruisisch dorp. In een huis van twee verdiepingen te Wehlau (Oost-Pruisen) is een brand uitgebroken, die zóó snel om zich heen greep, dat het voor een deel der be woners niet meer mogelijk was zich in veiligheid te brengen. Een 23-jarig jong meisje en een kind van drie jaar kwa men in de vlammen om. Drie andere personen liepen zulke ernstige brand wonden op, dat men voor hun leven vreest. Twee andere personen sprongen met ernstige brandwonden overdekt uit de tweede verdieping van het gebouw op straat en moesten in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden overge bracht. Een klein kind werd uit het bran dende huis op straat geworpen. Kassierster beroofd Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.: Een kassierster van een bioscoop op den Kurfürstendam te Berlijn werd Zon dagavond tegen tien uur aangerand door een jongeman die haar zeshonderd mark ontrukte en er mee vandoor ging. Voor bijgangers die de hulpkreten der kassier ster hadden gehoord zetten den dief na die op den hoek van een straat uitgleed en ln de étalage van een winkel terecht kwam. Hij kon worden gevat en aan de politie uitgeleverd. Het is een twintigja rige werklooze tuinman die verklaarde het hoofd te hebben verloren toen bij de kassierster het geld zag natellen. Een justitieele dwaling In 1891 heeft het Hof van gezworenen te Epinal (Fr.) Justin Adam en zijn vader schuldig verklaard aan moord op een oude dame en beiden tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Toen de moeder van Justin het vonnis vernam, is zij krankzinnig geworden; zij stierf in een krankzinnigengesticht. De beide mannen werden naar de strafkolonie overgebracht, waar de vader, na het grootste gedeelte van zijn straftijd te hebben volbracht, het leven liet. De zoon keerde, toen de vijftien jaar om waren, naar Frankrijk terug; hij had echjer het verstand verloren. Louis Adam, een broeder van dezen ongelukkige, overtuigd van de onschuld van Justin en zijn vader, heeft zeven endertig jaar gewerkt om recht voor bei den te krijgen. Hij heeft daarbij den steun gehad van den Bond voor de rech ten van den mensch en nu zal het pro- herzien worden. Naar verluidt, laat het thans bij de bevoegde autoriteiten ingediende rapport geen twijfel .bestaan of de Adams zijn het slachtoffer ge weest van een verschrikkelijke justitiee le dwaling. Helaas kan het aangerichte kwaad niet meer ongedaan worden gemaakt. Storm Het W. B. maakt melding van een telegram in de „Berl. Z. a/M.", volgens welk Zondag de badplaatsen aan de Oostzeekust duchtig te lijden hebben gehad van ruw weer. Den geheelen dag goot het, zoo dat in verschillende plaat sen de kelders onderliepen, terwijl in andere weer het zeewater zoo hoog op gestuwd werd, dat overal de badstoelen en badkoetsjes ronddreven. In Noord-Beieren heeft het Zondag ook gespookt. De telefoonverbindingen bijv. van Neurenberg met het Noorden werden totaal verbroken. Verdwenen Staats documenten In één week tijds heeft de Engelsche crimïneele politie zich tweemaal n.et het verdwijnen van belangrijke staatsdocu menten moeten bezighouden. Eenige da gen geleden liet een lid van de Admirali teit in een huurauto een handkoffer met belangrijke stukken liggen, die echter spoedig daarop door den chauffeur wer den terugbezorgd. Vrijdag jl. raakte overste Coles, die tot de hoofdambtenaren van den staat be hoort, tijdens een autorit door Londen twee kleine lederen koffers kwijt, die een hoeveelheid documenten bevatten welke van groote diplomatieke waarde zouden zijn. Servisch Journalist vermoord De journalist Ristovitsj uit Belgrado hoofdredacteur van een te Belgrade verschijnend blad, is des nachts in een straat van Zagreb vermoord. Hij was eerst met een wandelstok afgeranseld, werd in gevolge dezen overval door een agent naar het ziekenhuis geleid, doch onderweg trad een man hem in den weg en schoot negen maal met een revolver op hem. De agent en een voorbijganger werden gewond. De moordenaar, Josef Koegnitsj, verklaarde, niet de polemiek te hebben kunnen dulden, die Ristovitsj zich had veroorloofd in zijn campagne tegen de Kroatische partij en met na me tegen Raditsj. Uit Zagreb wordt nog nader aan de Tel. gemeld: In het bezit van den vermoorden jour nalist Ristovitsj uit Belgrado moeten aanteekeningen gevonden zijn die op de ligging van het huis van den leider der onafhankelijke democraten, Pribitsje- witsj, en op diens dagelijksche gewoon ten betrekking hadden. Hieruit en uit de omstandigheid, dat men Ristovitsj her haaldelijk in de omgeving van het huis van Pribtsjewitsj heeft gezien, maakt men de gevolgtrekking, dat Ristovitsj een aanslag op Pribitsjewitsj in den zin had of by een dergehjk complot be trokken is geweest. Koning Gustaaf's neef verloofd De Tel. verneemt uit Stockholm: Een néef van koning Gustaaf van Zweden, graaf Folke af Visborg, heeft zidh met een jonge Amerikaansche, miss Estelle Manville, verloofd. Graaf Vis borg is 33 jaar oud en luitenant bü de gardekurassiers. Hij is een zoon van prins Oscar Bernadotte, een broeder van den koning. Miss Manville stamt uit een Amerikaansch koopmansgeslacht van Fransche afkomst. Het huwelijk zal in den herfst worden vitrokken. Bombay's Katoenspin nerijen weder gesloten Ofschoon de -werkgevers hadden me degedeeld dat Maandag de katoenspin nerijen weder zouden worden openge steld, is het werk nergens hervat. In elf katoenspinneryen werden de machines in werking gesteld, doch spoedig weer stop gezet en de fabrieken werden ge sloten, daar zich slechts ongeveer vijftig arbeiders hadden aangemeld. Het sta kingscomité voert een krachtige cam pagne tegen werkhervatting; de katoen spinneryen worden door politie bewaakt. HA ART.i hi.MMJs'RMj^'HiLC. Van 13 Augustus. Bevallen: D. Helslootvan der Heyden, z.; M. C. van GraasWeyers, d.; A. Dekker—Vink, d.; C. J. Verhoeven— Stange, z.; H. W. Roubosvan Loeve- syn z.; A. van BentemKaasjager, z.; A. WilderomBakker, d.; T. Joore Tas z.; G. M. J. Versteegvan Krimpen dochter. Ondertro wd: J. H. van Nobelen en M C. Jonker; R. Evers en S. Onkenhout P. M. Hendriks en J. P. Willemse; G. Tit en H. J. Eggink. Gehuwd: J. Wubben en C. M. van I'euwen; C. Kramer en P. Hogerwerf; G. G. Boellaard en J. Hemelaar; J. Kinkel en M. Spaargaren; J. Smit en A. IJ. Lammers. Overleden: Hendrikus van der Valk 28 j., ongehuwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Dr. h.MANNING'S SUPPOSITORIA (Zetpillen tegen aambeiea) Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 BENNEBRQEK. Ondertrouwd: A. Heystek en W. de Bres. VELSEN. Geboorten: E. Zweiphennig—Kutze- haas z.; A. W. C. BakkerKroos d.; G. WortelBakker d.; A. M. Uytendaal Dam z.; M. K. HellmanKouwenoord dochter. Overleden: geene. Getrouwd: J. C. Comes en J. B. Ma- rinus; H. J. Lukassen en W. Tollenaar; W. J. Nederkoorn en C. A. M. Ruyter. Ondertrouwd: P. J. Visser en E. Bak ker; J. P. Lagendijk en A. M. A. Over» zier; J. Bosman en B van Keulen. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. G. van Amerongen en C. de Bree. Getrouwd: geene. Bevallen: M. J. WeyersJansen z.; G. de Wagt—Schipper d.; A. M. Ver- steegeSpeiring d. Overleden: A. Koster, weduwe van H. Weyers 82 jaren. BEVERWIJK. Nofceering van den 6en Augustus 192S» Postelein per kist 0.350.45. Andijvie 100 str, '3—5. Wortelen, 100 bos 8—/ 12. Komkommers per 100 36. Augurken per kist 1.75. Aardappelen klei per K.G. 0.04— 0.06. Id. zand per K.G. f 0.07. Peulen per Kilo Ö.30. Doppers per Kilo 0.24. Capucyners per Kilo 0.30. Raspers per Kilo 0.32. Tuinboonen per K.G. 0.060.15. Snyboonen per K.G. 0.330.38. Heerenboonen per K.G. 0.23—0.25. Roodekool per 100 12. Bloemkool per 100 1923. Uien per K.G. 0.11. Sla per 100 krop 2.3.50. Rabarber per 100 bos 57. Pieterselie per bos 0.05. Selderie per bos 0.04f 0.06. Morellen per gr. slof 1.75. Aardbeien per slof 1.35. Frambozen per sof 0.72—0.86. Bessen per slof 11.50. Id. zw. per slof 1.35. Kruisbessen per slof 1.15. |N gevallen van bloedarmoede, als gevolg van onregelmatigheden in de functionnee- ring der inwendige organen, heeft Kalzan, het kalkvoedsel, bewezen, krachtig mede te werken tot herstel van den normalen toestand. De gunstige werking van Kalzan openbaart zich in r 1* Een normaal verloop der periodieke functies. De kalk vermindert de bloedingen en oefent een segoleerende werking uit op de functioonccring der inwendige organen. 2? Verminderen der pijnen, doordat Kalzan bet geheele zenuwgestel versterkt en zoodoende overgevoeligheid bestrijdt. 3? Het krachtiger worden van het bloed. Kalzan sterkt de eellen van bet bloed waardoor bet tevens een gunstigeo invloed op den geheelen gezondheidstoestand uitoefent 1/ oop nog heden Kalzan. Ge zuh dan spoedig een merkbare verbetering in Uw gezond heid cohstateeren. Kalzan !s volkomen onschadelijk en kan (e allen tjjde zonder eenlg beswaar genomen worden. Het Kalkvoedsel fc>SD»ApodLoO*c»4/'IJ1«o/ra^p»»CTpakklng i_ Er is geen andere naam op automobielgebied die evenveel of meer genoemd wordt dan de Aan de kostelijke eigen schappen van dezen wagen is het te danken dat de Studebaker steeds in de eerste plaats genoemd wordt Vertegenwoordiger voor Haarlem: gevestigd sinds 1884 Kantoor, Fabriek, Showroom Garage: Plein 23-35 Wagenweg 8-10 Tel. 13850 Telefoon 11578 t;P--fff - W. KUIPERS Zn. ZIJLSTRAAT 97 Telefoon 12726 HAARLEM Bij Iedere rol een LEUKE MOP en slechts 3 etiketten der 10 cents rollen °f 6 5 zijn noodig om aan de prijsvraag mee te doen. Zie de voorwaarden bij iedere rol verpakt KWATTA's CITELLI - frissche fijne vruchtensmaak

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 8