D HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN DAIVIIATEv STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON. De Dubbelganger dinsdag 7 aug. 1928. derde blad alg. ned. geheel. onthoudersbond ALGEMEENE VERGADERING De eerste dag. De Alg. Ned. Geheelonthoudersbond hield Zaterdagmiddag en Zondag hier ter stede zijn jaarvergadering. De voorzitter de heer A. Martinus wees er in zijn openingsrede op, dat er wel reden is voor den bond om verblijd te zijn over den arbeid, maar het is toch gewenscht dat de bond tot een hoogeren bloei komt Meer contact dient er te zijn met de groote massa der arbeiders, die nu niet meer den Bond steunen als dat eenmaal, Jaren geleden het geval was. toen al wat vooruitstrevend was, de zaak van de drankbestrijding steunde. Met groote waardeering herdacht spr wijlen Prof. van Rees, den man van de grootheid van karakter, wiens naam in de annalen van den Bond steeds met eere zal genoemd worden, maar die zich mede aan anderen arbeid gaf. Hij was een man, die deed een onbaatzuchtig werk, die 't oog had gericht op 't mor- gengloren van een nieuwen dag. Hij was de man die de menschheid wilde dienen, een man van blijmoedig heid en optimisme. Hem dienen allen na te volgen, deed spr. uitkomen; in zijn geest dient te worden gehandeld met de blijmoedigheid en 't optimisme die hem kenmerkten. Daarna werd de vergadering toege sproken door eenige afgevaardigden van rustervereenigingen. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer C. E van Eykeren te Haarlem bleek dat er 60 af deelingen zijn. Over de geheele linie is krachtig door den bond gewerkt. Er zijn 2779 leden bij den bond aangesloten. Besloten werd in totaal ter beschik king te stellen voor de P.P.C.'s 250 en voor de Jeugdclubs in totaal 200. Het bepalen van de plaats der volgen de algemeene vergadering werd aan het Hoofdbestuur overgelaten. Na voorlezing van de statuten werd besloten daarop opnieuw de Koninklijke goedkeuring te vragen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Zondag. Het programma vermeldde nog dat bezoek aan den Stadskweektuin en de kassen zou worden gebracht.maar al meer en meer was de regen bij stroo men gaan vallen, waardoor dit bezoek niet kon doorgaan. Kunstavond. Zaterdagavond werd in Rosenhaghe eer kunstavond gegeven. Vooreerst was daar mevr. Riek Hippe- Tcndeloo, die op de piano begeleid door mej. Ida Uzuret, haar auditorium op heerlijken zang vergastte. Voorts de heer Leo Straus, die decla meerde. Het eerste nummer was het eerste be drijf van „Judith" naar de vertaling van Nico van Suchtelen een stuk dat betrekking heeft op den tijd van Koning Nabucadnezar. Het tweede was het der de tconeel van „De Koopman van Ve netië van Shakespeare naar de verta ling van Dr. L. A. J. Burgersdijk. De heer Van der Spek gaf een toe lichting op wat zouden kunnen worden genoemd .wetenschappelijke platen", om te doen uitkomen de werking van den alcohol op 't menschelijk lichaam. Spr stelde in het licht hoe proeven die ge nomen waren door de mannen van we tenschap hadden aangetoond, dat na het gebruik van alcohol het arbeidsvermogen vermindert, zelfs na het gebruik van slechts een kleine hoeveelheid alcohoL Tweede dag. Zeer Jammer was het dat de aubade waaraan werd medegewerkt door: Kin derclub „Nieuw Leven", afd. Haarlem van den A.N.O.B.; Geheelonthouders Kinderkoor „Nut en Genoegen", (Direc teur de heer Jan Overhuys)Harmonie korps „Voorwaarts", (Directeur de heer W. v. Tienen) te lijden had van den regen, wat had een zonnetje over dit concert een vreugde gebracht. Niette min hebben de afgevaardigden genoten mede door het iedeale plekje waar de uitvoering werd gegeven. Ofschoon de zitting van Zondagmor gen huishoudelijk was en dus niet toe gankelijk voor de pers, was de algemeen secretaris bereid ons eenige mededeelin- gen te doen. In deze huishoudelijke zitting zijn een tweetal referaten gehouden één door den voorzitter en één door den secre taris. Als gevolg van het referaat van den voorzitter zal een propaganda-fonds worden gevormd terwijl de concHisies van de inleiding van den secretaris over interne zaken en taktiek, aan de af- deelingen als leiddraad zullen worden toegezonden. Beide referaten werden door de aanwezigen op prijs gesteld. Besloten werd over te gaan tot con tributie verhooging. Er werd een muziek- commissie ingesteld bestaande uit de heeren C. Dietz te Dordrecht. J. Klein te Haarlem en H. van Swteten te Delft. Een inleiding over het werk onder de rijpere jeugd werd door de vergadering met instemming aanvaard. Besloten werd om een speciale pro pa - gandamaand in te stellen en de radio voor propaganda werk te gebruiken. Een bondsmaaltijd vereenigde in het middaguur de afgevaardigden in opge wekt samenzijn. Aan het hoofdbestuur werd machti ging gegeven tot nieuwe uitgaven. Vermelden we nog de fraaie aan kleeding van de zaal door de leden der afdeeling Haarlem aangebracht. Een bijzonder opvallend geheel vormde de fraaie wijze van opstelling van het bondsvaandel, geflankeerd door het vandel van de afdeeling den Haag waar de bond werd opgericht en van de af deeling Haarlem. Deze heeft zich alle moeiten getroost om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken en alzoo bijgedragen tot propaganda voor het bezoeken van Haarlem waartoe tevens de gidsen door de V. V. V. be schikbaar gesteld, het hunne zullen doen. Een woord van oprechte waardeering is op het einde der vergadering tot het hoofdbestuur gericht bij monde van den heer J. W. Vlind. van Krommenie, voor het welslagen der algemeene vergade ring; inderdaad, het was een genoegen deze vergadering bü te wonen. De A.N G.03. kan met dankbaarheid op zijn twee-daagsche samenkomst terug zien. Voor het Jaar 1928 bestaat het bestuur uit: A. Martinus, voorzitter, C. de Jong, penningmeester; S. Nijveen, 2de secre taris; S. Rugaart—Holwerda, redac trice; J. C. Rugaart, redacteur, H. E, Kaspers, administrateur, C. Rem, be heerder Brochure-depóthouderC. Slop, algemeen bestuurslid; C. E. van Eykern, secretaris. Het bondssecretariaat is te Haarlem gevestigd. EEN CONCERT IN DE PRINS HENDRIKSTICHTING. De R.K. mandolincelub „Santa Lucia" directeur de heer A. J. P. Hakkenberg van Gaasbeek en het Haarl. R.K. man nenkoor, directeur de heer Jan Nib- bering, hebben een conce/t gegeven in de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. De groote zaal was gfcvuld met een 120-tal bewoners dier stichting, waar onder 12 vrouwen. Santa Lucia begon met een pittigen marsch, gevolgd door eenige andere mooie stukken, waarna het mannenkoor eenige fraaie nummers ten gehoore bracht. Vooral het Matrozenlied was een succes. Hierna voerde de mandolineclub we derom een drietal nummers uit. wj van voora: Gabella, Ouverture van Marie Macloechl, veel bijval vond. In de pauze werden de oudjes getrac- teerd. Daarna zong het koor nog eenige num mers, waaronder het leuke „Conduc- teurtje". Ook moest op verzoek het Matrozenlied nog eens herhaald wor den. Deze gezellige middag werd besloten met eenige populaire stukken van Santa Lucia. Vooral bij de Boerenbruiloft wer den de bekende melodiën dapper door de oudjes meegezongen. Na afloop sprak de directeur dei Stichting een woord van dank namens de verpleegden, waarna de oudjes spon taan een „Lang zullen zc leven" aan hieven. Dit was werkelijk een aardig moment en schonk tevens aan de uit voerenden de overtuiging dat de midda: bijzonder geslaagd was. HOOFD VERVOLGCURSUS. Het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente is in de gelegenheid gesteld te dingen naar de betrekking van Hoofd van den Vervolgcursus no. VI (Soendasta-aat 41). In overleg met den inspecteur van het lager onderwijs is door B en W. opge maakt de navolgende voordracht: 1. de heer H. van Leeuwen, Hoofd der school no. 34; 2. de heer W. Koutstaal, onderwijzer aan school no. 36; 3. de heer J. Over Az., Hoofd der school no. 37. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te ontvangen bij: Vermeer. Boogstraat 6, gouden broche met steen: Dolstra, Hedastraat 40, 3 bankbiljetten; Jansen, Spaarnwouderstraat 61, alpacca beursje; Bur. v. Politie, Sm edestraat, kerkboek, dop van auto: J. Hendriks, Nagtzaamstraat 50. grijze ceintuur; K. Tienhulzen. Rozenhagenstraat. 48, zwart hondje; G. Vierssen. Gr. Willemstraat 52, hondenhalsband met penning; Kluit. Gasthuislaan 111, 2 haarvlechten en een sierspeld; Derogee, Leliestraat 31, hon denpenning; Staphorst, Gasthuislaan 4, damesarmbandhorloge; Alberding. zyi- weg 159 rood, kinderhoeje; Kennel „Fauna". Parklaan: zwart geel honje, gebracht door De Graaf, Parkstraat 3d.; zwarte kat gebracht door Kemp, Kleverparkweg 52; grijswitte kat, ge bracht door De Nieuwe, Spionkopstraat 8; zwartwit katje, gebracht door Roos, Aelbertsbergstraat 83; Bur. v. Politie, Smedestraat, lorgnet en een lorgnet in étui. P. v. Dongen, 2de Vooruitgang straat 25, nummerplaat G 60074; Post kantoor, damesparapluie; Ober ink, Prin sessekade 37, portefeuille met inhoud; Karper, Leliestraat 18c, gouden ring met steen; Bos, Rustenburgerlaan 73 c, zil veren rozenkrans; Kraan. H. v. Alphen- straat 12, sleutel met nummerpaatje; J. Nieirwenhuis, Scheepersstraat 8, bos sleutels; F. Pont. Westerhoutstraat 46 damestaschje; J. v. d. Veen. Kinkerstr. 19. vulpenhouder: Koehorst, Kruisweg 52, vulpotlood; W. Haak. Rollandstraat 35 geldstuk; Cassee, L. Heerenstraat 48 zwart, witte foxhond; M. Wijkhuizen, Nieuw Heiligland 15 zw., herdershond; Kennel Fauna,, Parklaan, herdershond, gebracht door: v„ Bilderbeek,, Beeren- steijnstraat 30; H. r?ssels. Amsterdam- schevaart 52, hondenhalsbandje met penning; v. d. Putten. Saenredamstraat 72, armbandhorloge; M. Helder. Ceder straat 20, namer; Dijkgraaf, Kruisweg "Da, poes Hapjes-) gebr. naar Kennel ,Fauna";Akkerman, Zijlweg 104, gr. witte poes gebr naar de Kennel Ha una"; M. Poldermans, Coomhertstr, lrd., grijze kater, gebr. .naar de Kennel .Fauna"; Konings, .Gedraal de la Reystraat 97, kettinkje: J. Sival,, Karo- lingenstraat 33, litermaat: D. Boywman, v. Zeggelenstraat 6. kinderportemonnaie m. i.; J. v. Leeuwen, Bakkerstraat 47, portemonnaie m. i.; Huneker,, Bisschop Ottostraat 8, rijwlelbelastlngmerk; G KroonstuUver, v. Oorschotstraat 4, rij wiel; P. v. d. Hart, Adr. Loosjesstraat lc, ringen; Van Dijk, Bellameijstraat sleutel; P. de Liefde, 2e Hoogewoerd- dwarsstr. 31, actentasch m. 1; D. J, B Duijen. Paul Krugerkade 45. (fabriek) werkjas; G. Jonker, Lucas Meijerstraat 1, zakje met flesch. EXAMEN HOOFDACTE. Haarlem 6 Aug. 1928 Geëxamineerd 8 vrl. candldaten. Geslaagd de dames: J. A. M. Cramer Amsterdam; c. E. Lindhout, Amsterdam M. E. vain Leeuwen, Hoofddorp; M. J. Veenhuijzen, Amsterdam. OVERPLAATSING ONDERWIJZEND PERSONEEL De opheffing van de School voor ge woon lager onderwijs No. 29 (bij raads besluit van 25 Juli j 1.) doet de daaraan verbonden leerkrachten, mej. W. E Huiskes en den heer A. L. van Lohuizen aanspraak verkrijgen op wachtgeld totdat zij aan een andere school worden herplaatst. Hetzelfde geldt voor het onderwijzend personeel dat door niet-vorming van een éérste (of van een hoogere) klasse aan de Scholen Nrs, 2, 8, 25 en 31 buiten betrekking geraakt. Aan andere scholen zijn echter nog tal van vacatures te vervullen, zoodat door overplaatsing een op-wachtgeld-stelling kan worden voorkomen. Ter zake zijn B. en W. in overleg ge treden met den heer Inspecteur van het lager onderwijs. In overeenstemming daarmede stellen B. en W. voor: L Met ingang van 21 Augustus 1928 over te plaatsen: a. als onderwijzeres naar School No. 19. mej. F. J. M. W. Vrijer, (thans nog als zoodanig verbonden aan School No. 8) b. als onderwijzer naar School No. 19, den heer M. A. van Heuven (thans nog als zoodanig verbonden aan School No. 25); c. als onderwijzeres naar School No. 3, mej. W. E. Huiskes. (thans nog als zoo danig verbonden aan School No. 29); d. als onderwijzer naar school No. Ï5 den heer A. L. van Lohuizen. (thans nog als zoodanig verbonden aan Scnooi No. 29); e. als onderwijzeres naar School No. 32, mej. M. J. T. Bellaart. (thans nog als zoodanig verbonden aan School No. 31); en f. als onderwijzer naar School No. 19, den heer G. de Boer (thans nog als zoo danig verbonden aan School No. 4). II. Met ingang van 1 September 1928 over te plaatsen naar School No. 5, den heer J. Y. Berger, benoemd onderwijzer (om op gezegden datum in dienst te tre den), aan school No. 2. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1265 DE WERELD OP HAAR ERGST Stilstaan als er een bij om je heen gonst, terwijl de anderen vroolijk opmerken, dat ie je niets zal doen, als je je niet beweegt en dat ie eigenlijk veel banger is voor jou dan jij voor hem. (Nadruk varbodm). (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Hulsknecht door A. A. THOMSON. De man: Ja; zoo'n oude schelm! Toen u mij inbreker noemde, vleide u mij: Ik ben zoo ver niet. Ik ben schrij ver van dieteotiveverhalen. Bobby lacht altijd en zegt: Mijn waarde ezel, wat weet jij van inbreken? Waarom doe je het zelf niet eens, voor je er over schrijft? Waarom Het meisje: Juist. „Waarom steel je Elma's paarlen niet De man: En geef ze des morgens weer terug. Juist, wat een booswicht! Het meisje: De oude kwajongen! (Op dit oogenblfk gaat de deur open. Eer. huisknecht komt binnen). De huisknecht: Pardon, meneer Ik wist niet dat er gasten waren. De man (in de war): O. dat is all right. De huisknecht: Niet heelemaal all right, meneer. Ik zie daar Miss Pannet- te's paarlen op tafel. Mag ik vragen, hoe u binnenkwam? Het meisje: Ik heb een sleutel. De man: Miss Pannette weet er alles van. De huisknecht: U zult mij niet kwa lijk nemen, meneer, indien ik aan juistheid van uw verklaring eenigszins twijfel. Intusschen, mijn plicht tegen over mijn meeteresse is duidelijk Wilt u mij die paarlen geven .meneer? (De man geeft de paarlen). Dank u, me neer. Ik zal zoo vrij zijn. ze beneden te bewaren, tot Miss Pannette thuiskomt, (Hij gaat heen). Het meisje: Nee maar! De man: Het is grappig Zoo'n echte oude, eerwaardige familiehuisknecht maar hy was in zijn recht, de oude heer. Het meisje: Maar wat moeten we.... (de dein: gaat open en een mooi, leven dig meisje komt binnen). De man en het meisje: Elma! Miss Pannette (haar operamarke'. neerleggend): Hemel! Toni! Jovoe! Wat komen jullie doen? Ik wist niet eens dat jullie elkaar kenden! Het meisje: Dat doen wij ook niet, of liever, dat deden wij niet, maar wij kwamen allebei om je te bezoeken. Elma ik vrees dat ik je bekennen moet ik wou naar je paarlen kijken en.... Miss Pannette: Nee maar! Het meisje: Ja, kind, ik weet, dat het schandelijk is. SpUt mij zoo! Maar ik wou toch zoo dolgraag weten of ze werkelijk imitatie waren. Miss Fannëtte: Natuurlijk zijn ze echt Maar ik vertelde ledereen dat ze imi tatie waren, omdat het mij veiliger leek Het meisje: En toen ik er naar keek werd ik voor een inbreker gehouden. Miss Pannette (glimlachend): Door Toni hier? Het meisje: Neen. die was er al met dezelfde bedoeling. Maar Je huisknecht verscheen Miss Pannette (verwonderd) Mijn wat? Het meisje: Je huisknecht. Hij ver trouwde ons niét en nam de paarlen mee. Miss Pannette (in ontsteltenis)Groo te hemel, maar ik heb geen huisknecht. (Doek). Het tooneel is een kamer In de villa van Miss Pannette De tUd is midder nacht. Een schaduw glijdt over het bal- con, de deur gaat open en een man sluipt binnen. Een electrische zaklan taarn flitst aan en hij loopt zacht naar een groote kast. waarvan hU de lade uittrekt Plotseling klink een vrouwelij ke stem: „Hands up!" En de kamer is plotseling hél ver licht. Een mooi meisje houdt een revol ver op den indringer gericht. De man (beleefd): Goedenavond. Het meisje: Steek uw handen boven uw hoofd. Vlug! Dank U (21e loopt ach terwaarts, steeds de revolver op hem gericht houdend, naar de tafel, waarop de telefoon staat). De man (beleefd): U zult zien, dat dat moeilijk is. twee dingen tegeiyk. Het is lang zoo gemakkelijk niet als het op de film lijkt. Straks vergeet u uw re volver. Zal ik voor u de politie opbel len? Het meisje grijpt haastig de telefoon en laat in de haast de revolver vallen. De man schiet toe en zet er zijn voet op: Daar hebt u het nu al. Nu. zal ik nog opbellen? Of wilt u mijn naam we ten. Als de politie hier komt en u ziet. dat ik de gasman ben. zoudt u een ver velend figuur maken. Het meisje (koel): O. neen. ik weet, wat u is U is. wat men noemt een gentleman-inbreker. Gentleman, omdat u heerenkleeren draagt, inbreker, omdat u hier klaarblijkelijk kwam. om Miss Pannette's paarlen te stelen. De man (luchtig): Een vernuftige theorie Maar laat ik u zeggen dat mijn naam niet is Raffles, maar Hubbard en wat de paarlen botreft.... Het meisje (loopt naar de kast): Ze zijn weg! De man: Zooals u zegt. En nu, mejuf frouw, deze absurde theorie aldus ver werpend: laat mi) vragen: wat is U? Het meisje (wil snel terugkopen) Maar De man is haar voor en haalt uit een openstaand taschje een prachtige snoer paarlen). De man: Uw taschje. denk Ik? Het meisje: Bc-ik De man: Kalm aan maar. Ik houd we! van een vernuftig verhaal. Eer. goe- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN M CENTS PER REGEL. ■-* CR. HOUT5TR, IOI den leugen waardeer ik Het meisje: Ik haat U! De man: Psychologisch interessant. Maar denk aan uw verhaal. Kunt u geen somnambule zijn, of een slaap wandelaarster? Of misschien heeft u een zieken vader? Kom. bodenk n maar. Het meisje (lacht): O. laat mi) u de waarheid maar zeggen. Het is aoo onge- loofeiyk. dat u het vast gelooven zult. (Zij zetten zich naast elkaar op den divan). Het meisje: Allans. Elma Pannette is mijn beste vriendin en ze zegt altijd dat haar paarlen imitatie zijn. Dat. geloof ik niet. En een vriend van mij zegt: Waarom breek je niet in en kijkt er goed naar: lk zeg: O. Bobby De man: Bobby? Het meisje: Ja, Bobby Duckman. Kent u hem? De man: Kennen? Wel. htl is een van mijn oudste vrienden, de deugniet. Ik geloof alles wat u zegt, want hü loeft mij hetzelfde geleverd. Het meisje: U bedoelt, dat hU u ook aanried, hier In te dringen? het einde der i. t a RUIM 300.000 BEZOEKERS. Zondagavond om 10 uur sloeg de Batakker voor het laatst op de gong op het I.T.A.-terrein. Op dat uur werd de zoo belangrijke tentoonstelling, na een weck verlenging zelfs, gesloten. Maar in he: Indische restaurant kwamen organisatoren en deelnemers bijeen om daar nog eenige uren te toe ven. Aan tafel heeft mr. Huges naar het Hbld meldt, mededeel mg gedaan over het resultaat van de tentoonstelling. Er Zijn 300.000 bezoekers geweest, waar van 70.000 tegen verlaagd tarief cn 62.000 schoolkinderen. Het bestuur is er in geslaagd de touwtjes bijeen te hou den, zoodat noch van de gemeente, noch van de garantie houders ook maar één cent zou worden gevorderd. Minister Koningsberger. die o.a. aanwezig was. verklaarde dat deze ten toonstelling. geboren uit het hoofd van mr. Hughes, beantwoord heeft aan de gestelde verwachtingen. Spr. wenschte daarmede mr. Huges geluk en verheugde zich ln het groote succes van do Ita. Hij voegde daaraan toe de mededeeling, dat de Koningin mr. Hu ges heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tot laat in den nacht duurde het souper. OUT EN NIEUW. Het bezoek aan de Alkmaarsche kaneemt lederen Vrijdag zoo sUra ice, uftt de politie er by te pas moet komen om het verkeer te regelen. Er is dit Jaar een bijzondere liefheb berij om den Waag to ren te beklimmen. Op den Jongster, marktdag hebben niet minder dan 480 vreemdelingen den Waagtoren bestegen De vraag rUst nu of het gemeentebestuur niet ver standig zou doen om ln plaats van de eenigszins ln vervallen toestand ver keer ende wenteltrap te hernieuwen, een lift te doen aanbrengen spe ciaal in het belang van de ouderen cn dames om van uit de hoogte «en blik op de markt, de stad en de omge ving te werpen, aldus schrijft het Hbld. Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 40) Philip keek op zijn horloge. Ik ben overtuigd dat u daar goed aarftsult doen, die man is niet te vertrouwen, afgezien van de vraag of hij een dief is of niet. En nu denk ik dat het tijd is om naar beneden te gaan; onze gasten zullen ■wel direct komen. Hij stond op. Maar laten we nu nog even definitief alles voor morgen afspreken. U gaat vanavond naar de stad terug en morgenochtend hebt u een gesprek met Fletcher en tracht met hem tot een overeenkomst te komen. Morgenochtend gaan ook Greta. Helen en ik samen naar de Stad; ik ga naar kantoor en neem aan het station afscheid van ze. Greta zal Helen dan naar uw hotel meenemen en daar zal Helen dan blijven tot vier uur, tot Mr. Morley komt. Later hoop ik dan Mr. Morley te ontmoeten om te hooren hoe alles afgeloopen is. Mr. Morley wil Helen in de stad houden? vroeg Raynour, nadat hy zijn goedkeuring had gehecht aan Philip's samenvatting van het programma. ja> hy wil haar ib huis doen bjj twee lieve, oude dames, die ik hem heb aanbevolen. Het zyn allerliefste men- schen en ze zullen goed voor Helen zor gen. en haar verdere opvoeding vol tooien. Miin vader heb ik hiervan nog niets verteld, maar ik zal het direct doen wanneer Mr. Morley mij hiervoor zijn toestemming geeft. Zoowel vader als Dora gelooven beiden nog. dat Helen door haar pleegouders opgeëischt is. Mr. Morley verzocht mij niets te zeggen voor hij er zeker van was, dat alles in orde zou komen. Philip dronk zijn glas leeg en ging met Lord Raynour naar beneden, waar hy tot zijn verwondering de gasten al aan wezig vond. Marion Kentard zag er eenigszins rood en opgewonden uit. ze was druk in gesprek met John Arkwright en Dora, toen ze Philip en Lord Raynour in het oog kreeg. Ze scheen het noodig te vinden hen direct op de hoogte te bren gen van wat besproken werd. Wat zegt u ervan, zei ze luid, dat was wel het meest onverwachte wat had kunnen gebeuren. Ik moest er eigenlijk vreeseiyk bedroefd om zUn, maar ik geloof niet dat dat het geval is. Want het bewyst dat wat de detectives van Staunton Heath hebben gedacht, waar moet zyn, alleen zyn de feiten nog erger dan ze hebben kunnen vermoeden. Dora keek haar broer aan en deze vond dat ze er betrokken uitzag. Het deed hem onaangenaam aan dat juist nu een toespeling werd gemaakt op dat ongelukkig incident met den diamant. Hy ging naast haar staan alsof hy haar als steeds, onder zyn hoede nam. Wat is er dan gebeurd? vroeg hy. Wel, verklaarde Lady Kentard. de diaman: die in Dora's beursje gevonden werd. is heelemaal geen diamant, het is niets anders dan een knappe imitatie. XLVI. Toen ze aan tafel gingen, Dora aan den arm van Graaf Bridgetown, vond het meisje een tuil Maréchal rozen naast haar bord liggen, een attentie van den ouden edelman. Dora bloosde en dank te den gever hartelijk. Ze probeerde de rozen op de een of andere manier op haar japon te bevestigen. Ze was eenvoudig en zonder veel sieraden ge kleed en kon geen broche vinden die voor dit doel* geschikt was. Ze kreeg evenwel een gelukkigen ingeving Haar plaats aan tafel was vlak naast den schoorsteenmantel. Zy duwde haar stoel achteruit, stond op en liep op een oude Chineesche vaas toe. een van de geliefkoosde antiquiteiten van haar vader. Ik heb altUd een kleinen voor raad van veiligheidsspelden en öerge- ïyke dingen in die vaas, legde re lachend uit. Vader kan er zich ab soluut niet mee vereenigen en zegt. dat ik een verschrikkelijke vandaal ben. Terwyi ze sprak stak ze haar hand in de vaas en ze bevestigde vervolgens de rozen op zoo'n handige wijze dat de stelen en bladen de wijze -van bevesti ging totaal verborgen. Men had de gas ten aangevuld tot twaalf, door zekere Mrs. en Miss Gilmor te vragen, buren van de Arkwright's. Op Harry rustte, zeer tegen ijn zin. de verplichting vriendelijk te zUn tegen miss Gilmor. doch daar de tafel door Dora gearran geerd was. sprak het vanzelf dat hy haar aan zijn andere zyde vond. Philip had Helen tot tafeldame. Het meisje maakte ongelooflijk snelle vorderingen en had onder voortdurende leiding van Greta er. Dora al veel van haar schuwe onbeholpenheid afgelegd. Aan haar andere zijde zat Lord Kentard en hoe wel het meisje zoo als gewooniyk wei nig spraakza-m was. gaf ze toch niet den indruk van geestelijke achteriyk- heid. Philip beschouwde dit als een zeer verblijdend teeken. want het was in derdaad wondertraarlyk. dat een meisje dat in de ontwikkelingsjaren, van haar jeugd, practlsch gesproken verwilderd was. zoo spoedig der. indruk van een normaal mensch maakte. Maar lang stonden zyn gedachten hierby niet s U; er waren nog andere problemen om over na te denken. De diamant die in Dora's beursje was ge vonden was een imitatie gebleken cn de voor de hand liggende verklaring was, dat deze steen zorgvuldig naar den echte was gecopieerd. met het doel om den diefstal te bemantelen. Waar schijnlijk had de dief zonder twijfel Staunton Heath geen kans gezien de imitatie onopgemerkt op de plaats van den verdwenen steen neer te leg gen, nadat hy den gestolen diamant in veiligheid had gebracht. En toen hy op het bridge-avondje den valschen steen by zich had en er zich geen raad mee wist. had hy er gebruik van ge maakt voor een laaghartige wraakne ming op het jonge meisje, dat zyn hu welijksaanzoek had afgewezen. Dit was Lady Kentard's meening over de toedracht, een meening die door iedereen gedeeld werd. Eén ding was zeker, nameiyk dat nu het vast stond dat de diamant werkelijk gesto len was Staunton Heath hieromtrent moest ondervraagd, en eventueel we gens den diefstal vervolgd moest wor den. Het is my een raadsel, had Lady Kentard gezegd. wat wy niet eerder ontdek: hebben, dat de steen valseh was. Maar om de waarheid te zeggen, noch Hugh, noch ik liebben er goed naar gekeken, wy hebben hem dade- lyk als den echten steen geaccepteerd. Ik heb hem direct in zyn étui gelegd en er verder niet naar gekeken. Pas vanmiddag, toen Mr. Orale kwam om my een paar vragen te doen, haalde ik hem te voorschyn, en hy zag dade- lUk, dat het een imitatie was. Do wending die de historie met den diamant genomen had stond Philip maar matig aan. Juist nu de zaak weer in het vergeetboek raakte zou zy op nieuw opgerakeld worden. Als Staun ton Heath niet vrijwillig bekende de dief te zyn, zou er ook hiervoor een vervolging tegen hem moeten worden ingesteld en zou de heele geschiedenis op de openbare terechtzitting komen. Dora zou als getuige aan al de ellende an een kruisverhoor zyn blootgesteld en weliswaar zou haar onschuld dan voor verstandige menschen zonneklaar blijken, maar er bloven toch nog altyd bekrompen en kwaaddenkende zielen over. die nu eenmaal zweren by het spreekwoord: Er is geen koe bont. of er is een vlekje aan! De maaltijd liep ten einde: de hee ren bleven niet al te lang by hun port en hun sigaren, maar voegden zich spoedig by de dames in den salon. Men wilde het niet al te lang maken, want het was een heelen rit naar Londen. Vooral graaf Bridgetown hield er niet van om er nachtwerk van ie maken, zooals h y het noemde. Trouwens hy zou wat eerder dan de anderen ver trekken en had Lord Raynour een plaats aangeboden in zyn vagen, die om tien uur zou voorkomen. De Ken- tards die hun kleine auto buiten had den 'aten staan, zouden wat later weg rijden. (Wordt 7ervolgd4

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9