BEURSKR0NIEK Heringa Wuthrich, Haarlem HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 AUG. 1928. Centrale Verwarming (Adv. Ing. Med.) OLYMPISCHE SPELEN BOKSEN. (Vervolg der wedstrijden van Donderdag.) E. Oly (Holland) verliest. Oly (Nederland) tegen den Argentijn Rodriguez. Een slechte party. Oly met zijn lengte zoekt den korten afstand ZUn zenuwen beletten hem te stooten onder het toeloopen. De tweede en derde ronde zyn voor Rodriguez, die de party wint. De Hollanders Miljon en van Klave ren hebben verdiend gewonnen, maar m partyen, die hun zelf geen bevrediging hebben gegeven. Het was zakloopen op de 100 Meter, zoo belemmerden de En gelsche tegenstanders hun het werk. Bril was er niet in en Blommers bok ste minstens zyn gelyke partij. Oly verloor terecht, daarentegen Baan ten onrechte. DE WEDSTRIJDEN VAN HEDEN ZWEMMEN. Hedenmorgen werd aangevangen met de zeven series 100 M. vrye slag voer heeren. Uit elke serie komen de beide snelsten in dé demi-finale, welke he denmiddag verzwommen wordt. Het we reldrecord staat op naam van Weiss- muller (Amerika) met 57.4 sec. Het Olympisch record eveneens op diens naam met 59 sec. De uitslagen zUn als volgt: Eerste serie: 1. Laufer (Amerika) ln 1 min. 4 5 sec.; 2. Takaishi (Japan) 1 min. 11,5 sec.; 3. Helttmann (Duitsch- land) 1 min. 2 1/5 sec. (Deze ls de snel ste derde.) Tweede serie: 1. Wannie (Hongarye) 1 min. 32 5 sec. 2. Urannga (Argentinië 2 min. 5 3.5 sec.; 3. Klein (Frankryk), 1 min. 5 4/5 sec. Derde serie: 1. Weissmuller (Amerika) 1 min 2. Spence (Canada) 1 min. 3,5 scc., 3. Brooks (Engeland) 1 min. 3 2/5 sec. Vierde serie: 1. Grespperger (Honga rije) 1 min. 4 sec.. 2. Cornelle (Italië; 1 min. 7 sec. 3. Gordon (Panama) 1 min. 10 2 5 sec. VJjfde serie: 1. Zorrilla (Argentinië) 1 min. 14 5 sec 2. Olsen (Noorwegen) 1 min. 5 sec. 3. Petterson (Zweden) 1 min. 6 2 5 sec. Zesde serie: 1. Kojac (Amerika) 1 min. 13.5 sec.; 2. Schubert (Duitschland) 1 min. 3 4,5 sec.; 3. Sutton (Engeland) 1 min. 4 sec. Zevende serie: 1. Barany (Hongarye) 1 min. 115 sec.; 2. Polli (Italië) 1 min. 4 sec.: 3. H. van Essen (Nederland) 1 min. 7 2 5 sec. Van Essen eindigde als goede derde. Niettegenstaande zyn fraaien tyd wordt hij niet in de demi-finale geplaatst. Toren springen. De Donnder- dag gemelde nlet-officieele uitslagen der series Torenspringen komen geheel overeen met de officieel vastgestelde re sultaten. Waterpolo. Hedenmiddag wordt de waterpolowedstryd FrankrykAr gentinië om de derde plaats gespeeld. AANBESTEDING SCHILDERWERK. Door de woningstichting „Het Oos ten" werd aanbesteed het opschilderen van haar woningen, waarvoor de volgen de lnschryving enblnnenkwamenFa. Ba rend te Haarlem f 10.50, W. H. Hoppe, Amsterdam f 899, Hazevoet en Keur. Haarlem f 775. Hornstra, Hilversum f 997 Siewertsen en Voortman. Haarlem f 780, Filippo. Vyfhuizen f 698. C. Klomp. Haarlem ,f 944, Fa. Goldsteen, Haarlem f 723. Faure Haarlem f 1025. Fengler, Haarlem f 779. Monné f 680. Kraakman Haarlem f 2000. v. d. Bosch en Zonen, Heemstede f 1297, Joosten, Haarlem f 1291. D. Laat, 1' 1191, J. SchreUers, HaarlemHaarlem f 1290, Essenius, Haar lem f1345. De gunning zal nader bekend worden gemaakt. POSTDUIVEN. BEKER-COMPETITIE. Op de wedvlucht van Vilviirde 162.5 KM. werden door de navolgende voreenigin- gen de punten behaald, vermeld achter den vereenigingsnaam. Aantal punten Eind- reeds behaald bij stand. De Snel vlieger 92 4 96 De Luchtgids 101 8 109. De Snelpóst 80 10 90 Haarl. Amst. kwart. 55 11 66 Columba 67 5 72 De Ooievaar 34 3 37 Het Centrum 44 2 46 De Reisduif 61 6 67 Gevl. Vrienden 49 12 61 Pleines 106 7 113 Df Postduif 42 9 51 De Luchtpost 39 1 40 RanglUstje. 1. Pleines 113. 2 Luchtgids 109. 3. Snel- vlioger 96, 4. Snelpost 90. 5. Columba 72 6. De Reisduif 67, 7. H.A.K. 66. 8. Ge vleugelde vrienden 61, 9. Postduif 51, 10. Het. Centrum 46, 11. Luchtpost 40, 12. De Ooievaar 34. MAILVERZENDING 12—19 AUG. 1928. Ned. Oost-Ir.dië Zeepost via Amster dam 14 Aug. 3.10. Mail vla Marseille 16 Aug. 1010. Eng. Mail via Marseille 16 Aug. 12.10. Vliogdienst naar Marseille 17 Aug. 2. Suriname Aruba, Curacao, Bon&ie via Bordeaux Trenidad 14 Aug. 18.30. Saba, St. Eustatlus. St. Martin via Southampton 14 Aug 9.15. Noord-Amerika en Mexico via Rot terdam al'een op verzo?k per s.s. N. Amsterdam 14 Aug 18.30. Via Ccherbourg 13. 14. 17 Aug. 18.30. Via Southampton 14 17 Aug. 9.15. Canada: via Cherbourg 13, 14, 17 Aug. 18.30. Via Southampton 14 17 Aug. 9.15. Brazilië: Pemambuco en Batavia, via Amsterdam 15 Aug. 3.20. Via Lissabon 17 Aug. 15.05. Brazilië (Rio de Janeiro en Santas) via Londen 15 Aug. 2 Uruguay (Montevideo) via Londen 15 Aug. 2. Argentinië (Buenos Aires) Chili (Val paraiso) via Lissabon 16, 17 Aug. 15.05. Egypte: via Marseille 12 Aug. 2. via Napels 14. 15. 18 Aug. 12.20. via Brindisl 16, 17 Aug. 12.20. via Napels 19 Aug. 2. Adeu, Br.-Indië, Ceylon, Siam, Australië, N.-Zeeland, via Marseille 16 Aug 12.20. Br.Indië vliegd. naar Marseille 17 Aug. 2. Idem vliegd. Cairo-Basra 17 Aug. 12.20. China en Japan via Siberië 15, 17 Aug. 19. Idem idem 19 Aug. 2. Z.-Afrika via Southampton 16 Aug. 2. Idem nazending 16 Aug. 18 30. Bovendien heeft een wekélijksche vlicgdienst plaats naar Brazilië, Uruguay en Argentinië van uit Toulouse 15 Aug. 18.30. Aankomst te Buenos Aires 24 Aug. DE VOLKENBOND EN HET PACT. Naar de Geneefsche berichtgever van de .Petit Parlsien" aan zyn blad meldt ls het zoo goed als zeker, dat in den Volkenbond een beraadslaging over het Kellogg-Pact zal plaats hebben. Volgens de „Matin" ls het voorts waar- schynlyk, dat de plenaire zitting den wensch zal uitspreken, dat het Kellogg- Pact voor alle ledenstaten toegankelyk moet zyn. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil ie Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie der nzender niet teruggegeven. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER" Haarlem, 9 Aug. '28.. Stadgenooten, Gy herinnert U ongetwyfeld de gewel dige plasregens van verschenen Zater dag. De feestelijke opening van den speeltuin aan de Zomervaart viel daar door letteriyk in het water. In dit blad van Maandag j.l. is U dat meegedeeld! Wy zyn ervan overtuigd dat gij met ons hebt getrem-d om het verdriet van byna 2000 kinderen die dien middag een prettig feest zouden vieren. Maar gU treurt toch zeker ook met de Vereeniging die een geweldige en gevoelige strop opliep van honderden guldens schade!! En zoudt gy nu niet een steentje wil len helpen! Bedenk waarde lezeressen en lezers dat vele kleintjes een groote maken. Gy kunt Ons helpen by ons werk voor de jeugd door een kleine bydrage te zenden aan den heer J. J. C. Opbuysen, Adrl'um de Jongestraat 35. Wie dit om de een of andere reden niet kan, zende ons even een kaartje. Wu zullen gaarne even by U aankomen. Stadgenooten, helpt allen. Steunt „Het Oosterkwartier". Voor de jeugd!! HET BESTUUR. Radio geïllustreerd. (Van onzenLondenschen correspondent) Londen, 9 Augustus. De technici van de British Broadcas ting Corporation zyn sedert eenigen tyd bezig proeven te nemen met zoo ge- hceten telephobografie. Het werk is zee;' bemoedigend geweest en daarom is nu het vooruitzicht gunstig dat het publiek over een paar maanden geïllusteerd ra dio zal hebben. Deze telephotografïe is veel meer beperkt in haar functie en mogelijkheden dan de zoogenaamde te levisie. Televisie brengt, zooals bekend de beelden, die met een of ander geluld vergezeld gaan, op een schermpje zicht baar voor de luisteraars. Met televisie wanneer liet eenmaal goed werkt zal men operazangers niet alleen hooren maar ook zien zingen. Telephotografïe beteekent alleen dat stille beelden zul len worden uitgezonden. Voordat b.v. een bekend man een radiopraatje gaat houden zal zyn portret voor de luis teraars verschynen. En voor dat doel zullen deze luisteraars een speciaal toe stelletje moeten koopen, dat de eigen schap heeft het portret op te vangen er. te voorschyn te tooveren. Het uitzenden van het beeld is geheel afgescheiden van het uitzenden van de lezing en kan er niet mee samengaan. Het nut in dien er wezeniyk nut in dit alles is zou zijn dat o.a. onderrichtende praatjes kunnen worden verduideiykt met dia grammen en andere afbeeldingen. In dien een beroemde artiste van den naald het radio-damespubliek wil leeren hoe 'i. mooie jurken kan maken dan zal zij figuren van patronen en andere ïynen kunnen laten uitzenden om het gespro kenen te verduidelijken. Het is niet hceleanaal zeker dat deze nieuwigheid algemeen zal worden welkom geheeten. Radio is al zoozeer ingesteld op de be hoeften van een zoo groot mogelijke massa, dat de enkeling vanzelf er niet zooveel in vindt dat hem bekoort. Indien men nu weer tyd gaat afnemen voor het overbrengen van afbeeldingen waar door de voornaamste radio-transmissie (die van het geluid) minder tyd be schikbaar zal krygen. dan wordt de keus voor den enkeling allicht nog be perkter. Het speciale toestelletje, voor het ontvangen der afbeeldingen noodig. is thans nog vry duur, zoodat slechts weinige menschen het zich aanvanke- ïyk zullen aanschaffen. Het schynt daarom geboden deze noviteit voorloo- plg op zeer bescheiden schaal te houden, indien men in het machtig leger luis teraars geen ontevredenheid wil wekken Er bestaan reeds verscheidene radiopho- tografische uitvindingen. Een er van. van een Engelschman. is al sedert eeni gen tijd in Weenen ln gebruik. De De economische stabilisatie in Europa. Rubber prognose. Petroleumbeperking? De beurs te Am sterdam. Amsterdam. 9 Augustus. Geieidelyk zien we in Europa de laatste restjes van de financieele ont reddering. welke het gevolg was van de economische ontwrichting door den we reldoorlog, opruimen. De voornaamste valuta zyn nu gestabiliseerd, mark, de beide franken, lire, de diverse kronen, enz. Een paar der allerlaatste „oorlogs slachtoffers" zyn nu bezig, maatregelen te nemen, om een nieuw leven te be ginnen. Roemenië onderhandelt nog over een buitenlandsch crediet. dat de financieele reorganisatie meet steunen. Het internationale consortium zegde 20 mihioen dollar toe. Treedt de Duit- sche Rijksbank toe. dan wordt het 25 millioeu dollar, zoodat het Duitsche aandeel even groot zal ziin als dat van Frankrijk, Engeland en Amerika. De Spaansche peseta zal ook gestabiliseerd worden Een Madrileensch financieel blad meldde zelfs met zekeren trots, dat Spanje geen buitenlandsche hulp noo dig had. en dat men ook niet dacht aan stabiliseeren alleen, doch aan revalori se tie in étappes. Doch dit schynt toch niet bc-paald het geval te zijn, daar van verschillende zyden gemeld wordt, dat een Engelsche bankgroep een stabili- satie-crediet zal verleenen van 5 mil- lïoen pond sterling. En als laatste scha kel in den keten van hervormingen en reorganisaties op monetair gebied, wel ke duiden op een algeheele economische stabilisatie in Europa, kan gewezen worden op de omstandigheid, dat vol gens de Noorsche bladen de leiders der Zweedsche Ryksbank. de Bank van Noorwegen, en de Deensche Nationale Bank in den komenden herfst bespre kingen zullen houden over de kwestie van een Scandinavische munt-unie. Wederom valt een optimistische rub ber-prognose te vermelden, nu afkom stig van een Amerikaansche rubberfir ma, die i:. het licht stelt, dat de ver mindering der Londensche rubbervoor- raden gedurende den laatsten tyd niet meer in zoo sterke mate als vroeger het gevolg is van verschepingen naar Ameri ka, maar dat het verbruik in Europa zyn invloed doet gelden. Het Ameri kaansche verbruik overtrof inmiddels ook de verwachtingen en voor die maand Juli wordt een cijfer genoemd van ruim 40.000 ton. Verder verwachtte men, dat het /verbruik in Augustus dat van Jul: nog zou overtreffen. De bandenverkoop ging weer vlot en de fabrikanten, ook n andere rubberartikelen, meldden, nat de dagelyks binnenkomende orders de verwachtingen verre overtreffen. Ook de rubbervoorradan in Amerika zouden erg laag zyn en op 6000 a 70G0 ton geschat worden. In petroleumkringen wordt blijkbaar ernstig gewerkt aan het probleem van de productiebeperking. Met de ontwik keling van een dergelijke situatie in de rubberindustrie als levend voorbeeld voor oogen, schynen petroleumprodu- centen wel tot samenwerking te zullen komen. Van. naar gemeld wordt, be trouwbare zijde wordt namelijk opge merkt. dat de opschorting der wereld - petroleumconferentie niet als bewys moet worden opgevat, dat de plannen tot beperking der productie schipbreuk hebben geleden. De berichten die dat wilden doen geiooven waren afkomstig uit Amerika, waar men a la baisse was (of nog is). De Amerikaansche produ centen moeten van de noodzaak tot in ternationale regeling der productie door drongen zijn. En aangezien de produc tie in Zuid-Amerika op de conferentie een belangryk punt der besprekingen zal vormen, zullen ook de betrokken re- geeringen vertegenwoordigd zijn. De beurs heeft in de achter ons lig gende overzichtsperiode geen zeer be wogen aanzien gehad. De handel bleef beperkt, hetgeen een gewoon vacantie- verscliynsel is. Doch niettemin kon constateerd worden, dat de grondtoon verbeterd was en soms bepaald vast ge noemd kon worden, in overeenstemming met een dergelyke ontwikkeling op co buitenlandsche beurzen. Soms deed zich eenige vraag voor, die bij het geringe aanbod tot kleine koersverheffingen kon leiden Bankwaarden met fractioneele verschillen. Van de buitenlandsche ban ken onderscheidden Fransclae banken zich soms door levendigen handel in de certificaten, die tot boven de 700 pCt stegen. In de industrieéle afdeeling kwam voor het eerst sedert langen tyd de voortdurende styging van Philips tot staan. Voorbygaand brokkelde dit fonds zelfs af. Per saldo kwam men echter toch nog een punt of twee boven vorig peil uit. Kunstzijdewaarden ten slotte tameiyk pryshoudend. hoewel af en toe een flauwe tendenz de overhand had. Overige waarden eerder vaster van toon Voor oliewaarden, meer speciaal Ko- ninkiyke deed zich af en toe goede vraag voor, zocdat de koers zich per slot van rekening een punt of tien kon ver heffen. De gunstige stemming op do buitenlandsche beurzen was hier een zeer voorname factor. In de rubberafdeeling heerschte een vry goede stemming, op de verbeterde producten-markt, afnemende voorraden te Londen, enz. De meeste fondsen kon den zich daardoor al was het maar eer. paar punten, verheffen. Scheepvaarten met zeer geringe be langstelling, gaven ten slotte slechts on beduidende verscliillen te zien. Eenige stimulans ontbrak. Suikers toonden zich vooral de laat- stë dagen gunstig beïnvloed door de vas tere suikermarkt en de bevredigende maalcyfers. Terwijl ook de afdoeningen van de Visp tegen onveranderde pry zen later gunstig geïnterpreteerd weiden. Daardoor konden verschillende fondsen hier een paar punten monteeren. Tabakken, die dikwijls verlaten lagen, vertoonden ook al geringe veirschillen, Oostkusten en Senembah per saldo iets hcoger. Deli Batavia en Deli Mij iets lager. Arendsburg onveranderd. BEURSMAN. geestdrift voor al deze radionieuwtjes is hier zeer klein. Terecht redeneert men dat het veel beter zou zyn indien de intensieve geesten hun werkzaamheid richtten op de verbetering van inter nationale radio-onvangst, die nog alles te wenschen overlaat, terwyl ook de kwaliteit van de ontvangst van plaat- selyke stations nog veel beter zou moe ten worden. Er is iets futiels in dit springen van den hak op den tak. zon der afwerking te bereiken binnen rede lijke grenzen. Malaise in de conservatieve partij. Over de Conservatieve Partij in En geland is eindeiyk ook de narigheid ge komen. De Liberalen zyn lang onder ander elkaar verdeeld geweest in volge lingen van (wylen) Asquith en de radi calere mannen van Lloyd George. Die scheur schynt nu, naar het zich laat aanzien, hersteld. ..Labour" gaat ook aan gebrek aan eendracht mank. Een soort afscheiding, nog kersversch in de openbaarheid, is ontstaan tusschen hen die haast willen maken met het duizend jarig rijk van het socialisme en hen. die geiooven aan „de onvermydelykheid der geleidel ykheid" in deze zaak. Aan den eersten kant staan mannen als Maxton. Wheatley en Cook: aan denanderen kant de officieele leiders als MacDonald, Snowden en Webb. En nu wordt het dan mis met de Con servatieven. bijna tegen het einde van een periode die voor de regeering onge woon gemakkelyk is geweest. De Party is op zoek naar een verkie zingsprogram. Dat verklaart wel wat. Een party hier. die in dien toestand ver keert, is altyd wat ongerust en onze ker. Tegenstrijdige meeningen over de beste politiek komen naar voren. Maar de onrust, die thans de Conservatieve Party verstoort, Is ernstiger dan door vóór-verkiezing-stemming kan worden verklaard. Volgens een aantal parlemen taire veteranen moet de oorzaak van de misere worden gezocht by Baldwin, die in zyn kabinet veel te weinig de sterke hand heeft doen voelen. Hoewel hy een tameiyk gedwee span te lianteeren heeft gehad heel wat gedweeër dan b.v. dat van Asquith in zyn tijd, die zulke sterke persoonlijkheden als Lloyd Geor ge. Churchill. Sir Edward Grey en Mr. McKer.na onder zich had en hen niette min flink ir. de hand hield is in Baldwin's kabinet vrijbuiterij vooral den laatsten tyd schering en inslag geweest. De opvatting ls dat do meester zyn pu pillen veel te veel vryheid heeft gelaten. In Gladstone's tyd moest elke minis ter, die van plan was het woord te voe ren in het openbaar zijn baas schetsma tig uitleggen wat hij voornemen was te zeggen. Dat gebruik is lang geschiedenis. Maar in het geval van Baldwin's kabi net zou men het met vrucht hebben kunnen hervatten. Nog niet zoo lang ge leden maakte de Home Secretary Sir Williams Joynson-Hicks, een zoowel di plomatiek onraadzame als in wezen on juiste opmerking over het vlootprogram der Vereenigde Staten. Zijn chef gaf er hem een speelsche en dus zachte te rechtwijzing voor. De zondaar aanvaar de het standje op een wyze die verdere kritiek ontwapende en het Parlement vergaf hem graag zijn indiscretie. Maar een paar dagen later ging hy opnieuw zijn boekje te buiten. Ditmaal in de zaak van btnnenlandsch politiek beleid. Hy uitte meeningen ten aanzien van de „Safeguarding of Industries" (dat ls een nieuwe Engelsche „weten- schappeiyke vorm" van bescherming der binnenlandsche nyverheid in uitzonde ringsgevallen, door middel van de ge- brulkeiyke hooge heffing van invoer rechten op fabrikaten uit het buiten land). Die „Bescherming", altyd een ge vaarlijke zaak voor Conservatieve macht, heeft het meeningsverschil in het con servatieve kamp weer eens naar voren gebracht. Sir William ging in zijn ver klaringen ten aanzien van „Safeguar ding" verder dan het bestaande conser vatieve partyprogram. En wat hy zeide was tameiyk in tegenspraak met in zichten, den laatsten tijd door den Pre mier verkondigd. Churchill heeft, ge heel in tegenstelling met den Home Se cretary. de vlag van den vryhandel nog onlangs hoog gehouden. Het is nog niet duidelyk wat uit deze botsing van meeningen straks te voor schyn zal springen. Het is bekend dat Baldwin protectionistisch gezind isN Maar hy is voorzichtig genoeg om dit geloof niet te vurig te beiyden voor de natie, die hem ln 1923 op deze kwestie den bons heeft gegeven. Het vooruit zicht is dat de eischen der realiteit zullen verhoeden dat op de kwestie van bescherming een ernstige scheuring on der de Conservatieven ontstaat. WEDEROM EEN VLIEGONGEVAL IN FRANKRIJK. PARIJS. 10 Augustus. (V. D.) Bijna op hetzelfde oogenblik, waarop de vier slachtoffers van het vliegtuigongeluk van Luzy werden bygezet en het publiek kennis nam van het bericht Inzake het overiyöen van den vlieger Drouhln heeft gisteren een nieuw vliegongeval plaats gehad. Bij de luchtvaartschool van Aui- nat naby Clermont Ferrand stieten bij het dalen twee machines op elkaar, zy werden geheel vernield en de beide leer ling-vliegers werden gedood. WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Augustus, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 767-1 m.M te Maastricht en Prijs. Laagste baro meterstand 746-4 m.M te Haparanda. Verwachting tot den avond van 11 Augustus: Zwakke tot matigen Zuid- West. tot Zuid-Oost. wind. Licht tot zwaar bewolkt. Later waarschynlyk re gen; mogeiyk onweer. Weinig verande ring in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND 10 Aug. Hoogste gisteren. F. 67 Laagste hedennacht F. 57 Hoogste heden 12 uur F. 66 BURGERLIJKE STAND HAARLEM Ondertrouwd: 9 Aug.: C. G. P. Pete: sen en E. H. Tromp; H- Kok en E. Heit- lager; T. C. Assendelft en J. v. Staveren. Getrouwd: 9 Aug.; A. P. G. Charies en C. A. Josseaud; J. J. Roodenberg en A. Badart; C. M. J. v. d. Heuvel en C. G. Allart; J. J. de Zaayer en H. Maarleveld; H. de Jongh en A. H. Bon hof; G. J. Meenhorst en M. E. Meijer. Bevallen: 8 Aug., J. P. de Jo£g- Tromp, d.; 8 Aug., J. P. Lintsen—v Deursen, d.; 7 Aug., J. E. v. Barneveid Brouwer, d.; 9 Aug., M. R. Snocks Westhof, z.; 7 Aug., A. Versteegen— Ammerlaan, d.; 7 Aug., T. Koppen— Wekema, z.; 7 Aug., C. A. M. Bijvoet- Bar. z.; 8 Aug., M. C. Spierenburg— Lousberg, d.; 9 Aug., C. v. d. Peet—v. Brugge, d. TELEGRAMMEN PALOE-WEH GETEISTERD OOK SCHADE OP FLORES Een Aneta-telegram meldt, dat de vloedgolf die samenging met de uitbar sting cp Paloe-weh, ook op de Noordkust van Flores schade heeft aangericht. Er werden drie dorpen verwoest, waarby tien menschen het leven lieten, een aan tal anderen werd licht gewond. De vulkaan Rokatinda op Paloe-weh stoot nog steeds rookwolken uit. DE VERDWENEN HERSTEL-DOCU MENTEN. PARIJS, 10 Augustus (V. D.) Met be trekking tot den diefstal van staats documenten. betrekking bobbende op de werkzaamheden van de Commissie van Herstel, in verband waarmede ce amb tenaar Desailly van 't Dep. van Openb. Werken is gearresteerd wordt nog nader vernomen, dat deze zich reeds sedert 29 Juli in hechtenis bevond. De diefstal werd ontdekt door den controleur-gene raal van Financiën, die de verhooren in het eenigen tyd geleden plaats gehad hebbende zwendel-proces inzake de her stelbetalingen heeft bygewoond en daar bij tot de conclusie kwam. dat verschei dene beklaagden en hunne raadslieden gebruik maakten van vertrouweiyke do cumenten der Commissie van Herstel. Na het aftreden van Desailly wist deze door middel van een typiste nog de hand te leggen op nieuwe stukken, eveneens van vertrouweiyken aard. Hoogsfcwaar- schynlijk zyn er nog meer personen by deze kwestie betrokken. Ook een hoog geplaatst persoon, wiens naam verzwe gen wordt, zou reeds verhoord zyn. ZWARE BRAND IN EEN OPSLAG PLAATS VAN METALEN. ZAANDAM. 10 Aug. Hedennacht heeft een zware brand gewoed in de opslag plaats van oud metaal, gelegen aan den Zuiddyk tegenover het Skagerak. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat men een oogenblik vreesde, dat ook de huizen in den omtrek van den Zuid dyk door de vlammen zouden worden aangetast. Byna al het materiaal van de Zaan- damsche brandweer werd in dienst ge steld van het blusschingswerk, dat tot vroeg in den ochtend duurde. De geheele opslagplaats, die 60 M. diep en 15 Meter breed is, werd door het vuur vernield. Het belendend woonhuis van den eigenaar van den metaalhan- dcl, den htcr A. Foeth bleef gespaard. Verzekering dekt de schade, die niet naanzieniyk ls. VLIEGONGELUK. ONTARIO. 10 Aug. (Wolffbureau). In de nabyhetd van het Ontario-meer ls een passagiers vliegtuig te pletter ge vallen. 3 menschen werden gedood en 5 zwaar gewond. BROUWERIJ AFGEBRAND. LONDEN, 10 Augustus (Reuter). Van morgen vroeg is hier een brouwery af gebrand, waarby vier menschen ver brand werden. DE DOOD VAN RADITSCH. BELGRADO. 9 Aug. (B. T. A.) De pro fessor, die de schouwing op Raditsch' lyk verrichtte, heeft verklaard dat de doodsoorzaken hartzwakte en suiker ziekte zyn; de wonden hem by den aan slag van 20 Juni toegebracht, waren geheel genezen en zyn niet de directe oorzaak tot zyn dood geweest. OPSTAND IN BRAZILIë. LONDEN, 10 Augustus (V. D.) Naar uit Buenos Ayres gemeld wordt loopen te Asuncion hardnekkige geruchten, vol gens welke aan de grens tusschen Bra zilië en Paraguay op Braziliaansch ge bied een opstand zou zyn uitgebroken. Paraguay zou onverwyid troepen naar de grens gedirigeerd hebben. VONKEN UIT LOCOMOTIEVEN. PRAAG, 10 Augustus (V. D.) In de nabijheid van Klattau is gisteren een geheel korenveld weggebrand, tengevol ge van het wegspringen van vonken uit een locomotief. Op dezelfde wyze ont stond by Schüttenhofen een boschbrand, die zich door de droogte aanmerkelyk uitbreidt. ONTZETTENDE BRAND. NEURENBERG, 10 Augustus (V.D.) Volgens de jongste berichten zyn bU den brand in het dorp Luhwe in den Opper-Paltz niet minder dan 53 woon huizen en 120 bygebouwen in de vlam men opgegaan. Alle huizen aan beide zyden van de hoofdstraat werden in de asch gelegd. Slechts tien huizen, dist aan de bultenzyde van het dorp stonden bleven gespaard. Menschenlevens zyn gelukkig niet te betreuren De oorzaak van den brand is onbekend. ONDERTEEKENING VAN HET KEL LOGG-PACT LONDEN, 10 Augustus (V.D.) De leider van de West-Europeesche afdee ling van het Amerikaansche Staats- departement Theodore Mirriner is gis teren op de doorreis naar Parys te Lon den aangekomen. Marriner bracht een bezoek aan het Foreign Office en hield met een aantal hoofdambtenaren be sprekingen over de voorbereiding van de onderteekening van het Kellogg- Pact. DE HITTEGOLF IN AMERIKA NEW YORK, 10 Augustus (V.D.) De hittegolf heeft alleen in Illinois aan twaalf menschen het leven gekost Amsterdamsche Bears Opgegeven door de Nat. Bankvereenlging VRIJDAG 10 AUG. 1928. SlaatiIeeniojeB 5% Ned. 1923 6% Ned. 1919 Scheepvaart Oade Vaart Scheepv. Unie... Hol!. Lloyd Paketvaart Oude Boot Nievelt.— Rotterd. Lloyd.. Stoomr. Ned..... Marine Comm.. Marine Pref.—.. Industrieën Ned. Kanitatjde. Makabee— Holl. Knnitzijdi Onde Philips... Gew. jurgens.... Centr. Sniker l.'d.Cad. Buiten!. Anaconda copper Steel Comra Bank KoL Bank Indische Bank... O Hand. Mij. Petroleum Pendawa Gec. Holl. Petr. Kon. Petroleum. Geld Southern Rails.. Wabash..—* 1.30 uur 1022* 75 208 30% 228H 86.H 112 186b 192 5 H 36H 437 191-192 217 760 287 78J* 133H 138 250 169 177 201 J97K 420 687 383H 165 143 84 108 430V4 535 f48 190H 237 152 196 136 105 166 190 1CV8 145 72 1.45 uur 437-441 192 217 247b 1701 176Va 419^-421 165 143 647 190* 236*-237

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2