DE WEDSTRIJD-VERSLAGEN ZWEMMEN. WATERPOLO ZEILEN GYMNASTIEK HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 ATJG. 1928. DERDE BLAD Dat springen van de 10 Meter plank Estafettes voor heeren en dames De Nederlandsche dames gediskwalificeerd - Kojac wint de 100 Meter rugslag, Hilde Schrader de 200 Meter schoolslag dames - Borg geslagen door Zorilla op de 400 Meter. P. Ik geloof dat ik in dit opzicht wel ben als de meesten. Er zijn dingen die ik durf, andere waar ik min of meer tegen op zie. maar die ik toch bereid ben om te doen, als het moet en dingen tenslotte die ik niet zou durven. Tot de laatste categorie behoort, laat ik het eerlijk bekennen, het duiken van een plank, tien meter boven een kabbelende watervlakte. Op het kabbelen wil ik niet den nadruk leggen, als het meer dan kabbelt of heelemaal niet kabbelt durf ik het ook niet. Van de 1 Meter of 3 Meter planken duik ik voor mijn ge noegen, maar van tien meterneen! Het water is deksels hard als je je sprong verkeerd berekent. Waarmee ik maar zeggen wou, dat ik bewondering heb voor de schoonspringers die giste ren van de tien meter plank in het Olympisch zwemstadion doken en bij voorbaat niet minder voor de springsters die het nog zullen doen. Oprechte be wondering voor hun moed alleen al. En dan spreek ik nog slechts van duiken, niet van heele, anderhalve, dubbele saltos. Het is mij, als uiterst bescheiden duikertje een raadsel hoe zij het zoo uitmikken. Voer een enkele salto moet je een geheel andere lichaamswenteling en springsnelheia volgen dan voor een dubbele en ik kan er maar niet bij hoe zij dit zoo precies uitrekenen. Soms klopt de berekening ook niet geheel en dan steken juryleden cijfers als 2, 3, 2, 4 in de lucht, terwijl je den springer al leen voer de aanvaarding van het risico al een 10 zoudt willen toewijzen. Maar het foutje is altijd uiterst klein. En daarom, hulde aan deze kloeke schare, deze discipelen van een zeer gracieuse kunst, hulde aan hen allen, niet alleen de prijswinnaars. Overigens moet ik bekennen dat dit Olympisch schoonspringen mij gauw be gint te vervelen. De wedstrijdleiding heeft het zooveel mogelijk door de snel- zwemprogramma's heengevlochten om de dosis wat te varieëren en je krijgt nu eens een uurtje, dan weer eens an derhalf uur maar eerlijk gezegd vind ik dat voor mij nog te veeL Om telkens twaalf springers achtereen dezelfde verplichte sprongen te zien uitvoeren, wordt wat eentonig en hun vrije sprong- keuze is ock tamelijk gelijk en gelijk vormig. Niettemin, er is prachtig werk gele verd. En natuurlijk is er ook snelgezwom- men. En hoe! Het lijkt wel steeds har der te gaan. Er zijn Donderdag weer ettelijke Olympische records bijgezet. Het begon al dadelijk in de 800 meter estafette voor heeren, 's morgens. Ame rika was natuurlijk de gelukkige en we zagen voor het eerst in dit zwemtour- nooi Johnny Weissmuller uitkomen. De Nedcrlandsche estafette was niet in de zelfde serie als Amerika ingedeeld, maar werd toch niet geplaatst. Canada, En geland en Frankrijk bleven ons allen voor. alleen België werd geslagen. Onze ploeg was eenigszins gehandicapt door ziekte van van Silfhout. De laatste serie van dit nummer had een eigenaardig resultaat. Hongarije won voor Duitsch land en Italië, Spanje, de vierde deel nemer, kwam zcowat 125 meter achter aan sukkelen. Maar ziet. Duitschland en Italië werden beiden gediskwalificeerd en, ongetwijfeld tot eigen verbazing, werden de zwakke Spanjaarden daar door nog tweede en in de finale ge- pVatst. Daarna zwommen de dames hun estafette over 4 x 100 Meter. Nederland dat uitkwam met de dames Smits. Bau- meister, Vierdag en Braun werd tweede in de serie achter de Amerikaantjes en voor Zuid Afrika en Denemarken. Het wordt eentonig om het te vermelden, maar Amerika verbeterde natuurlijk het Olympisch record. De tijden in deze se rie waren zoo veel beter, dan in de tweede, door Engeland gewonnen, dat wij op den tweeden prijs 's middags in de finale hoopten. Helaas het werd an ders. Onze dames moesten in de finale de meerderheid erkennen van Engeland Zij bereikten als derde de finish en werden toen. tot overmaat van ramp nog gediskwalificeerd, omdat mej. Bau- meister iets te vroeg was gestart. Verder waren er nog niet minder dan drie finales. De 100 Meter rugslag voor heeren werd natuurlek door 'Kojac voor Amerika gewonnén en Laufer werd tweede, terwijl zoowaar Wyatt op de derde plaats beslag legde. Alle drie Amerikanen. Kojac verbeterde zoowel het Olympische als het wereldrecord met den prachtigen tijd van 1 min. 8,2 sec. De dames zwommen hun finale 200 Meter schoolslag en dit nummer bracht vreugde voor Holland. Wel slaagde Ma rie Baron er niet in, ons een Olympisch kampioenschap te bezorgen, maar zij werd zeer goede tweede achter de Duit- sche Hilde Schrader, die 3 min. 12,6 sec. noteerde. Mej. Baron zwom 3 min. 15,2 sec. en Lote Mühe werd derde in 3.17.6. De eindstrijd-400 Meter vrije slag voor heeren bracht tenslotte de groote sensatie. Arne Borg nam oudorgewoonte met groote snelheid de leiding en liet r.a 200 Meter zijn tegenstanders wat bij komen. Hij had blijkbaar de grootste vrees voor Charlton en Crabbe en lette daarbij niet voldoende op den Argen tijn Zorilla, die schitterend kwam op zetten. Plotseling zagen de toeschou wers en Borg dat Zorilla voor lag en nu kon de Zweed het ondanks zijn wanho pige pogingen niet meer redden. Hij werd zeer wild in zijn slag op de laatste 50 Meter, verloor terrein en werd op het laatste moment zelfs nog door Charl ton voorbijgezwommen. De schitterende prestatie van Zorilla werd door het pu bliek daverend toegejuicht. De winnaar zwom in 5 min. 1,6 sec. Charlton noteer de 5 min. 3,6 sec. en Borg 5 min. 4.6 sec En ook hier werd het Olympisch se cond verbeterd. 4 maal 200 M. estafette voor heeren. Twee disqualificaties. De Duitsche ploeg, die in de derde eerie als tweede aankomt en ook de Italiaansche ploeg als derde, porden ge disqualificeerd wegens te vroeg starten, zoodat Spanje op vrij gelukkige wijze in de finale komt. De definitieve uitslag wordt hierdoor dus: 1 Hongarije 9 min. 46 3/5 sec. 2 Spanje 11 min. 50 sec. Gedisqualificeerd: Duitschland en Italië. De fraaie tijd der Hongaren verdient speciale vermelding. 4 maal 100 Meter estafette voor dames. Olympisch record: Amerika 4 min. 58 4/5 sec. De nummers 1, 2 en 3 van elk der beide series worden in de finale ge plaatst. welke hedenmiddag verzwom- men wordt. Uitslag eerste serie. 1 Amerika 4 min. 55 3 5 sec., 2 Nederland 5 min. 8 4/5 sec. 3 Zuid-Afrika 5 min. 17 3/5 sec. 4. Denemarken. Desniettegenstaande zwemmen de vier Amerikaansche dames Lambert, McKim, Laird en Osipowich beneden den Olym- pischen recordtijd van Parijs. Zij maken 4 min. 55 3/5 sec. De Nederlandsche zwemsters strijden aanvankelijk met Zuid-Afrika om de tweede plaats, doch reeds halverwege is het te zien, dat de Hollandse he ploeg als nr. 2 in de finale zal komen. Met on geveer 10 Meter voorsprong komt Zus Braun als tweede binnen. In de tweede serie starten Engeland. Frankrijk en Duitschland, die. daar Oos tenrijk niet is opgekomen, op zeer ge makkelijke wijze de finale bereiken. Het resultaat van de beide series is dus. dat alleen Denemarken is afgevallen. Uitslag tweede serie: 1 Engeland 5 mi nuten 16 3/5 sec., 2 Duitschland 5 min. 19 sec., 3 Frankrijk 5 min. 42 2/5 sec. In het uitverkochte zwemstadion werd be half vier begonnen met de De nieuwe wereldrecordhouder en Olympisch kampioen 100 Meter rug- zwemmen Kojac (Amerika). finale 100 Meter rug-zwem men voor heeren die. zooals te verwachten was een drie voudig succes voor Amerika opleverde. De vierde plaats gaat naar Japan. Euro pa komt pas in de achterste gelederen. De geduchte Amerikaan Kojac bracht in deze finale zijn Woensdag gevestigd wereldrecord thans op 1 min. 8 1/5 sec., doch ook Laufer (Amerika) zwom be neden het tot dusverre behaalde wereld record. Uitslag: 1. Kojac (Amerika) 1 min. 8 1/5 sec., 2 Laufer (Amerika) 1 min. 10 sec., 3 Wyatt (Amerika) 1 min. 12 sec.. 4 Iriye (Japan), 5 Klippers (Duitsch land), 6 Bresford (Engeland). Hierna komt de finale 200 Meter school slag voor dames. De uitslag was: 1 Mej. Schrader (Duitschland) 3 min. 12 3/5 sec.. 2 mej. Baron (Nederland) 3 min. 15 1 '5 sec.. 3 mej. Mühe (Duitschland) 3 minuten 17 3/5 sec., 4 Jaccbsen (Denemarken), 5 Hazelius (Zweden), 6 Hoffman (Ame rika). De schoolslag heeft precies het resul taat opgeleverd dat men uit de series der demi-firale heeft kunnen verwach ten. De nieuwe wereldrecordhoudster Schrader werd eerste. Marie Baron be zorgde ons land opnieuw een succes door evenals zus Braun in haar nummer den tweeden prijs te winnen en de Duitsche vertegenwoordigster Mühe werd nummer drie. Het zag er in het begin anders naar uit alsof men een verrassing zou krij gen. daar mej. Schrader slecht startte en terstond achter lag. Ook Marie Ba ron tikte na de eerste 50 Meter slechts als vierde aan. Toen kon de Deensche Jacobson, die aanvankelijk geleid had. het tempo niet volhouden en ook mej Mühe zakte tegen het einde af Met een feilen spurt zwommen Schrader en Baron op de finish aan. De Duitsche won met gering verschil. Mej. Baron werd uitstekende tweede. Daarna volgt de De Olympische Kampioenen. Onze Nederlandscho vrouwelijke gymnasten behaalden gisteren het Olympisch kampioenschap iin den landenwedstryd voor turnsters. Een moment uit het klassikaal brugturnen, dat fraai ensemble-werk te zien gaf. finale 400 M. vrUe slag heeren. Uitslag 1. Zorrilla (Argentinië) 5 min. 1 3/5 sec., 2 Charlton (Australië) 5 min. 3 3/5 sec., 3 Arne Borg (Zweden) 5 min. 4 3,5 sec. 4 Crabbe (Amerika), 5 Clapp (Amerika). 6. Ruddy (Amerika). De finale 400 Meter vrije slag voor heeren leverde een buitengewone verras sing op door de onverwachte zege van den Argentijn Zorrilla, die als .volkomen outsider startte. Zijn tijd -van 5 min. 13 5 sec. is een nieuw Olympisch re cord, dat met 5 min. 4 1/5 sec. op naam 7 Truus Klapwijk (Nederland), 8 van Leeuwen (Nederland), 9 Bornett (Oos tenrijk), 10 Hesterman (Nederland) 11 Lenormand (Frankrijk). De niet-offi- cieele uitslagen luiden Meany 79.63 pun ten. Poynton 76.62 punten. Coleman 72.38 punten. Van de Hoilandschen kreeg mej. Klapwijk 61.98 punten, van Leeu wen 59.86 punten en Hesterman 48.20 punten. 4 maal 100 Meter estafette dames. Finale- Uitslag: 1 Amerika 4 min. 47 3 5 sec. (Nieuw Olympisch record). 2 Engeland min. 2 4/5 sec., 3 Zuid-Afrika 5 min. De Argentijn Zorilla die bij verrassi7ig de 400 Meter vrije slag toon. stond van J. Weismülier (Amerika). De eenige, die Arne Borg scheen te duchten was de Australiër Charlton. Maar toen Arne na 100 Meter, welke hij aflegde in 1 min. 2 sec., een grooten voorsprong op Charlton had veroverd, scheen de strijd beslist. De drie Amerikanen zwommen ln de achterhoede, terwijl Zorrilla lang zaam kwam opzetten. Na 350 Meter was Arne Borg nog ongeveer 1 Meter vóór op Chariton, die op zijn beurt Zorrilla 1 Meter achter zich liet. Amerika's verte genwoordigers waren teen reeds uitge schakeld. Terwijl de Zweed en de Austra liër. naast elkaar spurtende, de laatste baan ingingen, letten zij niet op den Argentijn, die heel aan de andere zijde van het bassin een phenomenalen eind spurt inzette. 30 Meter voor het einde lagen Charlton en Arne Borg gelijk. Zorrilla was nog iets achter. In de laatste meters spurtte ce Argentijn naar voren en bcekte een even fraaie als verrassen de overwinning. Chariton slaagde er in op 10 Meter voor het einde Arne Borg te passeeren en de tweede plaats te ver overen. In dit nummer veroverde Ame rika dus geen enkelen prijs. Torensprlngen. De officieuse uitslag derde serie luidt: 1 Desjardins (Amerika) 104.90 punten. 2 Riebschliiger (Duitschland) 81.92 pun ten. 3 Philips (Canada) 78.42 punten. Schoonspringen voor dames. Finale. Tien deelneemsters bestrijden elkaar de Olympische eer in dit nummer, dat een drievoudige Amerikaansche overwin ning oplevert. De ionge Miss Meany wordt op onbetwistbare wijze eerste, ge volgd door haar lanögenooten Poynton en Coleman. Daarna komen in de volg orde 4 Meidtner (Duitschland), 5 Borgs (Duitschland) 6 Söhnchen (Duitschland) 13 2'5 sec. 4 Duitschland. 5 Frankrijk. Nederland als derde aankomende wordt gedisqualificeerd. De tijd van de Hollandsche ploeg was 5 min. 4 sec. In de finale 4 maal 100 Meter esta fette voor dames behaalde Amerika, zooals te verwachten was, een spreken de overwinning. De grootste spanning bestond echter voor den strijd om de tweede en derde plaats, waarvoor Neder land, Duitschland, Zuid-Afrika en Enge land gegadigden waren. Aanvankelijk hadden de Duitsche dames de leiding, langzaam echter lie pen Nedeiland en Engeland in en toen de vierde zwemster te water ging lag Engeland met 10 Meter voorsprong >p Nederland tweede achter Amerika. Zus Bruan wist den achterstand op Miss King wel te verkleinen, doch niet geheel in te loopen, zoodat Engeland als tweede eindigde. De Hollandsche meisjes zouden dus de derde plaats veroverd hebben als niet één van haar te vroeg gestart had. waardoor de jury Nederland disqualifl- ceerde en Zuid-Afrika op de derde plaats bracht. FrankrijkAmerika (21) Deze waterpoloweds trijd vormde het slot. vat) het waterfeest van Donderdag. Door Badou neemt Frankrijk de lei ding. O'Connor maakt vooruit voor de Amerikanen gelUk. De rust komt met 1—1. Hoewel de Franschen de geheele tweede helft met zes man speelden ge lukte het hun toch neg een tweede doel punt te scoren en daarmede de Ameri kanen uit te schakelen van verdere me dedinging in het waterpolotournooi. Einde Frankrijk 2—Amerika 1. Donderdag hebben op de Zuiderzee en het Bui ten-LJ dc finales van de zeilwedstrijd plaats gehad. De defini tieve uitslag is als volgt: Achtmeters: 1. Frankrijk (Olympisch kampioen); 2. Nederland, 3. Zweden. Zesmeters: 1. Noorwegen. (Olympisch kampioen); 2. Denemarken. 3. Estland. Tvvaalfvoetsjollen.1 Zweden (Olym pisch kampioen), 2. Noorwegen, 3. Fin land. In de zesmeterklasse ls de „Kemp haan" van Pluygers dus niet geplaatst, terwijl in ce klasse twaalfvoetsjollcn de heer Do Vries Lentsch evenmin geluk heeft gehad? Nederland moet zich dus tevreden stollen met één tweede plaats in de achtmeterklasse. FRAAI TOESTELTURNEN VAN DE HOLLANDSCHE DAMES. Prachtig zomerweer begunstigde den tweeden wedstrijddag van het grootste turn tornooi, dat ooit heeft plaats ge vonden. Evenals Woensdag turnden ook Don derdag eerst Nedsriand. Zwitserland, Luxemburg, Finland en FTankrok en wel dc heerenplocgen voor brug en hoog rek. Het rekturnen der Nederlandsche heeren viel zeer tegen. Vele oefeningen mislukten, vooral de disloque na het hurken over den rekstok was voor de meesten het struikelblok. Een gunstige uitzondering maakten de heeren v. d. Vinden en Melkman. Deze belden werk ten zich kranig door de zware oefen stof heen. Het waren vooral de Zwitsers, die buitengewoon fraai turnen lieten zien. Vooral aan hoogrek waren zij virtuosen. Het weinige publiek, dat ook dozen tweeden wedstrijddag ln het Olympisch Stadion aanwezig was, kreeg inmiddels prachtig damestocs'.elturnon te zien. Engeland had brug en ringen gekoz-m. Vooral aan de brug werden onze ver wachtingen ver overtroffen: wij note r- den plrouets, balansen en hnndstand- Padou, dc Franschc zwemmer en aanvoerder van de Fransche wuter- poloplocg. Een groot santal belangstellenden volgden den strijd tusschen de achten van Engeland en Duitschland en zagen de Enge'iche De leerlingen der Duitsche Hoogeschoo! voor Lichaamsoefenio gen te Berlyn gaf in het Olympisch Stadion o.a. een »ch{ttero*v< ploeg met twee bootlengten voorsprong door de finish gaan. de demonstratie van het werpen met medicijmballen (een hier te lande nog n»et bekend opel) ten besta.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9