FEUILLETON, De Dubbelganger FLITSEN BERLIJNSCHE BRIEVEN, VICTOR IA-WATER VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1269 ZOMERMUZIEK Vader gaat bij het open I Jan gaat zich boven raam zitten om te genie- I oefenen op de mandoline tan van den zomeravond, I een goed boek en een I goede sigaar als Jan ophoudt, begint als bij afspraak de gram mofoon van de buren te vader sluit het raam en zoekt rust aan de andere zude van het huis Is juist electrlsohe plano van de Kommers begint sluit het raam en gaat in de serre zitten waar alles rustig Is Mientje's jongste liefde komt op bezoek en be gint binnen op de piano te tokkelen waarop vader zucht, naar zyn eigen kamer gaat en de radio inscha kelt (Nadruk verboden HAARLEM'S DAGBLAD Maarn. Maarn is vooral bekend door zyn berg. Het is een heéle trao om naar boven te komen (kortademige fietsers doen beter 5 minuten te loopon) maar de belooning is rijk. Men heeft daar op den berg een hceriyk vergezicht over de Geldersche vallei en de Betuwe. De heide kleurt al, schitterend liggen die paarse velden in den gouden zonne glans! Ook Maarn zelf heeft veel natuur schoon. bosschen en heide, doorkruist met flinke fietspaden. De Pyramlde van Austerlitz. Op eenige Kilometers afstand ligt de Pyramide van Austerlitz Een flinke uitspanning wfjst den fietser waar hy moet afstappen om langs een zandweg naar boven te klimmen. Het dorp Austerlitz is ontstaan uit het kamp door Pransche en Nederland- sche troepen in 1804 op de Amersfoort - sche heide betrokken en genoemd naai de plaats in Moravië, waar Napoleon 1 den 2den December 1805 in den beroem den driekelzeraslac? een schitterende overwinning behaalde. In do nabijheid van het dorp is de Pyramide van Aus terlitz, ter herinnering aan het kamp van 1805 opgericht. De Pyramide die 65 meter hoog is biedt voor den besttjger heerfUke pano rama's. By heider weer ziin zelfs Arnhem en Amsterdam aan den horizon te onderscheiden. Soesterberg. Na de Pyramild/e bezichtigd te hebben, gaan wy den straatweg op in de rich ting Zeist. By het hertenpark, dat links van den weg ligt kenbaar aan eenige gebeeldhouwde steenen herten komt hot fietspad, dat door de hel en de bos schen naar Soesterberg loopt, op den grooten weg. Na een mooien tocht van Berlijn. 7 Augustus. Nog slechts vier dagen, en Duitsch- Jand staat weer eens voor het feit. dat iiet den „Dag der Grondwet zal moe ten herdenken Met opzet schryf ik „moeten". Want de lezer zal wel voldoende op de hoogte zyn om te weten, dat van een werkeiyk feest voor geheel het Duitsche volk voorloopig nog geen sprake is. De Duitscher die wat geld te misser, heeft, is in deze twee maanden Juli en Augustus met vacantie Dat zit zoo: in dit land hebben we twee va- cantlemaanden. omdat de scholen in West-Duitschland eerst in Augustus, die in Noord- en Oost-Duitschland reeds in Juli de groote rust afkondigen, terwijl de overige deelen van het Rijk zich by een van beide termUnen aansluiten. Een verstandige maatregel, die ten gevolge heeft, dat de badplaatsen en andere contra met vacantiegenot niet als by ons in Nederland in bepaalde weken meer dan overvol zyn. zoodat bovendien zij, die niet van kinderlawaai en alles was daar by komt houden, zich in een van beide maanden die streken kunnen uitzoeken, waarheen weinig of geen ouders met kinderen komen, omdat de reis daarheen dan te ver en te kostbaar is Ook in die badplaatsen zal de elfde Augustus gevierd worden, al is het dit jaar ondanks de grootendeels sociaal democratische nlksregeering nog nie: gelukt, dezen dag als officieelen feestda verplichtend te stellen. En het zal daar- by geheel afhangen van de streek, waar in een bepaalde plaats gelegen is. of de Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 44) HU had zyn zelfbeheersching weer teruggevonden. Terwijl de ander sprak, was hu naar het venster gegaan en keek naar de straat beneden. Er was aan dezen kant ook een uitgang van het hotel en hy zag dat een rechercheur, dien hU van gezicht kende, geduldig stond te wachten aan den overkant. Ruth ven kon onmogelijk ontsnappen! Wat. kon deze onverwachte ontmoeting dan ten slotte voor kwaad? Hy had op Ruthven's vraag nog geen antwoord gegeven, hy had nauwelijks zyn hoofd bewogen. Na een poos begon Pierce Ruthven opnieuw. Als u denkt dat Lord Raynour niet gauw hier Is, zal ik maar niet wachten. Maar misschien kunt u my wel een inlichting geven Ui verband met het doel van mijn komst. Het is van niet zoo heel veel belang. Het gaat alleen over den aankoop van een bezitting en ik kan de zaak ook wel per brief behandelen. Neemt u my niet kwalijk dat ik u lastig viel, voegde hy ZATERDAG 11 AUG. 192? een half uur ligt het groote vliegveld voor ons. Het groote theehuis lokt met een ge zellig zitje. Steeds doorklieven de vlie gers het luohtruim, soms ziin er wel 8 machines in. de lucht. De stoutste stuk jes lucht-acrobatilek worden soms te zien gegeven. Ook het opstijgen en da len trekt veel belangstelling. Niet alleen zyn in het theehuis altijd veel kijkers, maar ook op den weg langs liet geheele vliegveld staan er honder den, soms wel duizenden. Ijswafel ven ders en fruitkooplieden trekken daarvan party. Het is een levendigheid cfie aan een kermisdmikte doet denken Langs het vliegveld leidt een grint en heidepad naar Den Dolder ook een aardig dorp met mooie bos schen en brokken heide. Ook zyn schil derachtig gelegen landhuisjes te bewon deren. De L.age Vuursche. is het laatste dorp dat wy passeeren. Daar is het natuurschoon nog m ruime mate te genieten. Prachtige lanen van hooge dennen en sparren, dichte bos schen en uitgestrekte heidevelden. Er leiden van de Lage Vuursche ver schillende wegen naar Hilversum. De wegwijzers geven er verschillende aan Men kan kiezen tussohen grintwegen en heidepaden Hilversum. Over deze stad van het Gooi schreven wy reeds in een vorig artikel. Nu pas seeren wy er alleen om naar het station te trekken. Wy hebben deze tocht per rijwiel ge maakt. maar het is geen verelschite om te fietsen. Langs den geheelen weg loo- pen autobussen, die voor weinige kwart jes den vacantie-genieter door de Utrechtsche lustwarande voeren. C. J. v. T. badgasten van dit „feest" ja dan neen iets zullen bemerken. Het is in Duitsch- land namelük merkwaardig, dat er re- publikeinsche en monarchistische bad plaatsen zyn. Men moet dat persooniyk meegemaakt hebben om het te kunnen gelooven. Wie gewoon is Duitsche bad plaatsen te bezoeken, weet zelf. waar hy zyn rust vinden zal en waar niet! Dit volk is nameiyk nog altyd zoo geweldig verpolitiekt, dat het niet kan naiaten ook ln de luttele weken, die voor herstel van het lichaam bestemd z(jn, nog met een voor buitenstaanders grappigen en eenigszins onbegrypeiyken yver aan partystryd te doen. De Nederlander, die de Duitsche toe standen van tegenwoordig niet kent. kan er zich natuuriyk moeilUk inden ken. Vooral ln de zeebadplaatsen wordt de strijd op aller kinderlijkste wyze ge streden. Men is hier sinds menschen - heugenis verzot op vlaggetjes! Niet al leen de kinderen, ook de volwassenen maken op de stranden van Noord- en Oostzee hun eigen „burgen", dat zijn de ook by ons bekende wallen om de strandstoel, die tegen vloed heeten te beschermen, maar die tan slotte niet. anders dan een uiting van de mensche- ïyke neiging naar huiselijkheid en af geslotenheid zyn. Ik ken Duitsche stran den die zoo vol „burgen" zyn, dat van wandelingen op het zand geen sprake meer ls. Men heeft zelfs vanwege de stramddirectie voorgeschreven, hoe groot ie middellijn van zulke zandgrenzen mag zyn. en de buurman sluit zich daarbij aan. zonder meer dan eenige centimeters tusschenruLmte te laten. Een „Strandburg" zonder vlaggen is er aan toe. toen hy merkte dat de an der zich niet bewoog, maar ik meende u myn naam te hooren noemen, toen ik binnen kwaan. Heb ik misschien het genoegen u te kennen? Morley keerde zich om, HU kon zich niet meer inhou den. al de opgekropte haat van jaren her moest mi een uitweg vinden. HU hoopte dat Lord Raynour spoedig zou binnenkomen en dat hU in diens tegen woordigheid zyn doodsvyand zou kun nen ontmaskeren. Hy beheerschte zich met bovenmenscheiyke inspanning. Ik ken u Pierce Ruthven, misschien beter dan u mU kent. Myn naam ls Morley. Heeft u dat gehoord? Ruthven kende de naam Morley. het was immers de man die met Grale sa menwerkte om bewijzen tegen hem te verzamelen, Ah, bent u mr. Morley? Ja. ik heb van u gehoord. Be ben erg biy u te ont moeten en dat nog wel op zoo'n on verwachte manier. Maar u staat zoo in de schaduw en ik ben erg bijziende, zoodoend kan ik uw gezicht niet goed zien. Morley bewoog zich niet van zyn plaats en reageerde ook niet op den sar- castischen toon. waarmee de ander had gesproken. Ik ben ook blU dat we elkander ontmoeten, zei hy alleen. Het zal wel niet den kaatsten keer zyn. maar de volgende ontmoeting zal wel heel ergens anders plaats hebben! Ruthven trommelde met zUn vingers echter ondenkbaar Zelfs oudjes van da gen die zonder kroost nog eens de ze nuwen door zeewind gesterkt wenschen te zien. willen rondom de strandstoel een „burg" hebben en planten op den stoel en rondom op den zandheuvel hun vlag, die dan meestal de vlag van stad of ryksland, dian wel de nationale is. En zoo zal men begrijpen, dat deze ge woonte de politiek ook in de vacantie naar het strand gebracht heeft. Immers in Duitschland woedt helaas nog altyd de strijd tussohen de beide vlaggen, de zwart-wit-roode van het oude. de zwart- rood-gouden van het nieuwe Duitsch land. Wie nu naar het strand trekt, wil op den strandstoel niet alleen zijn stads- vlag hebben, maar bovendien door het toonen van de oude dan wel de nieuwe vlag duideiyk aangeven, tot welke van beide hoofdgroepen hU gerekend wenscht te worden. Nu geldt in Duitschland in het alge meen de oude vlag nog altyd voor „def tig" (ofschoon natuurlijk ook heel wat Diritschers uit allereerste kringen tot de republikeinen gerekend kunnen worden en hun aantal met den dag toeneemt), Maar het is ontegenzeggelijk een feit, dat het overgroote deel der republikei nen tot het armer deel van de bevolking behoort. Ware liet verschil tusschen bei- do vlaggen nu uitsluitend een graadme ter voor het bezit van aardse he goede ren, dan zou het intusschen nog niet zoo'n vaart loopen. Maar het is helaas een strijd van veel vinniger karakter! Immers, de aanhangers van het monar chistische Duitschland beschouwen in him groote meerderheid de republikei nen nog altyd als een soort landverra ders. Zy zijn daarin radicaal. Iemand, die meen- voor de republiek dan voor de monarchie voelt, en dat door het uit hangen van die nieuwe vlag ook openlijk wenscht te demonstreeren. is in de oogen der conservatieven een van hen, die ln de tweede helft van 1918 de schuld was, dat 't leger niet meer te gen den vyand stand hield; iemand die meehielp om Duitschland de nederlaag te bezorgen; iemand die schuld had aan de revolutie, aan de inflatie, en de he mel alleen weet wat nog meer. En tot op heden worden republikei nen waar zy in de minderheid zUn, door de andersdenkenden eenvoudig geboy cot! Ik heb de laatste weken een rondreis door verschillende Duitsche badplaatsen gemaakt en die verschijnselen nog eens tor plaatse bestudeerd Zoo'n studiereis is voor hem, die de toestanden beschrij ven en van commentaar voorzien moet. uiterst leerzaam. Men kan in de groote Duitsche bladen van linksche richting de laatste jaren lezen, de de republiek in alle kringen vorderingen gemaakt heeft en dat de tegenstand tegen deze staatsinrichting eigenlijk slechts tot en kele kringen in Mecklenburg, Oost- en West-Pruisen, Pommeren en Beieren beperkt is. Wie Duitsche badplaatsen in de vacantie bereist, komt tot een ander resultaat. Het is mogelijk, dat by ver kiezingen de meerderheid van het volk links kiest. Maar de overgroote meerder held van het meer welgestelde en van het intellectueele Duitschland hangt bo ven de „Strandburgen" de vlag van de monarchie uit. En de kinderen worden in den geest der ouders opgevoed en lee- ren de vlag der republiek als iets min derwaardigs te beschouwen. Daarom is deze strijd der vlaggen in de vacanti: zoo leerrijk voor den buiten staander! Ik was gisteren' ln een badplaats aan de Oostzee (men noemt deze zee, die een zoo mild klimaat met zich brengt, in Duitschland zeer eigenaardig „die Nordsee des kleinen Mannes") en telde onder zeker zesduizend vlaggen slechts één republikeinsche, die dan toch maai de in de grondwet vastgelegde vlag van het Duitsche Rijik is! En het was ook typisch, dat in de stoel onder die vlag, die 's avonds voorzichtdglijk mee naar huis genomen werd. terwijl alle andere op de stoelen bleven, een Jood sche fa milie zat! De eenige, die ik in het plaatsje heb kunnen ontdekken. En daaraan merkte men tevens, dat in Duitschland de tegenstelling repubii- keinsch-monarchistisch ook nog altyd dezelfde is als die tussohen Joodsoh en niet-Joodsch. Ook het hatelijke en domme anti-semitisme wordt Lu de va cant ie weken den kinderen nog inge prent. Het is daarom niet te verwonderen, dat alle kranten dezen zomer weer vol1 staan over den vlaggenstrijd in de zee badplaatsen, en dat de rijksregeering er zich zelfs mee heeft moeten bemoeien, zoo dat de hooge regeeringsambten aren onder wie de kustplaatsen ressorteeren. of ze willen of niet strenge bepalingen hebben moeten uitvaardigen, die allen met straf bedreigen, die rijksvlaggen stelen en vernielen. een aardigheid, die aan de Duditsohe kusten nog dage- lyks de hoofdpret van de vacantie schUnt te zUn. Alle geschryf en zelfs de strenge straf fen helpen niets. Er zUn overal wel op geschoten jongens te vinden, die van het duister gebruik willen maken om op zUn stok, hU negeerde den steek on der water volkomen. In elk geval, hernam hU. het is heel interessant u te ontmoeten, vooral omdat ik het idee he'o. dat u een bUzondere interesse toont voor mijn zaken en daarover wilde ik wel eens iets van u hooren. Zoo zou ik byvoorbeeld wel eens willen weten, waarom u zoo'n verkeerden indruk van my hebt en waarom u tracht de politie op my af te sturen. Dat is toch werke lijk te absurd om van te praten. HU lachten. Ik heb een positie in de- maatschappü te verliezen en zou die heusch niet in de waagschaal stellen dcor dingen te doen waarvan u mU ver denkt. Mortcy ging van het raam weg en stond nu tusschen zUn tegenstander en de deur. Voor vijf en twintig jaar Pierce Ruthven, begon hij, stond u in relatie met misdadigerskringen. niet alleen in Londen maar ook elders, want u bent cosmopoütisch in uw smaak. De positie die ge thans inneemt heb je verkregen door zwendel, bedrog en dief stal. Door duivelsche handigheid, wist ge uit handen van de politie te blijven. En niemand van al je vrienden uit de society, niet eens de politie tot voor korf. weet wat en wie je bent. Maar ik weet het nu en ik vertel je dat de dag van vergelding gekomen is. Je zult dit hotel niet meer uitgaan als vrU man. Paul Morley wees naar het raam. zy wachten daar op je en als je uit het een vlaggenrazzia op touw te zetten. Dat weten de republikeinen maar al te goed. en zij, die niet den moed of de lust heb ben om desondanks door te zetten en het op een vaak vinnigen en tot hand tastelijkheden voerenden strild te laten aankomen, zoeken badplaatsen op, waar zy zeker zyn hun republikelnsohe kleu ren zonder storing te kunnen uithangen. In geen enkel ander land ter wereld zaï het waarschylUk ooit kunnen voorko men. dat men de badplaatsen naar de politieke overtuiging der badgasten in groepen verdeelen kan. In Duitschland kan men dat! Om mU tot enkele Oost- Friesche eilanden te bepalen: monar chisten gaan naar Borkum en Juist, re publikeinen en stellig de Joden naar Norderney en Sylt. Aan de Oostzee zyn Brunshauten en andere Mecklenburg- sche badplaatsen rechts, Heringsdorf en Swlncmünde links getint. Zoo zou men honderd voorbeelden kunnen noemen. Wie een beeld wil krijgen van het Duitschland van heden mag aan zulke verschijnselen niet voorbijgaan. Zy zijn typisch voor de mentaliteit van een volk dat een overgangstoestand doormaak*. H v. B. HET AVONTUUR VAN MIEK JANSEN AAN DEN RAND VAN EEN RAVIJN DOOR BANDIETEN AANGEHOUDEN „Midden in het meest woeste gedeelte van Corsica verscheen plotseling op een plateau langs den weg, die naar Ghisoni voert, een jonge kerel met een groote ruitjespet op het hoofd en een geweer in de hand. Hy schreeuwde: arrêt! en toen de groote toeristenauto van de P. L M. stilstond, commandeerde hU, dat wy allen moesten uitstappen en al ons geld en al onze sieraden op den weg moesten leggen". Lykt het niet oo 't scenario van een erg spannende film of op een romanne tje uit een dertunde-rangs tijdschrift? En toch is het gebeurd, Miek Jansen, de schrijfster, heeft een groot a/vontuur beleefd op Corsica, zooals men weet. Dezer dagen kwam ze in den Haag te rug en het Vaderland heeft haar ge ïnterviewd. In dit blad lezen we o&.: Negen uur zal het geweest zyn de auto reed juist langs een van de vele ravynen. toen men op een boschrijk plateau langs den weg een man met een geweer ontwaarde. Arrêt! schreeuwde de man. Snerpend bracht de chauffeur den wagen tot stilstand. Het was een jonge man, die daar dreigend met het geweer op de helling van den heuvel stond. Hy had een groote ruitjespet op het hoofd. Hy schreeuwde, dat wU al ons geld en al onze sieraden op den weg moesten leg gen. De chauffeur gooide het weinige dat hij had spoedig neer. wy grepen hotel komt val je in handen van de politie. Alle uitgangen zijn bewaakt! Ik ben het die je het masker heeft afgerukt. Schurk en dief die je bent! Pierce Ruthven zat onbeweegiyik op zijn stoel, hy was recht op gaan zitten en zette zUn bril vaster op zyn neus. Zoo eoo? Dus de politie wacht op me en ik zal gearresteerd worden, mag ik vragen op welken grond? Pierce Ruthven bleef heel kalm. het scheen hem niet te deren dat de politie op hem wachtte, integendeel hy scheer, het heele geval min of meer humoris tisch op te nemen. Voorloopig maar om één feit, ant woordde Morley. maar er zal vanzelf nog heel wat moois meer aan 't licht komen. Het is bekend dat u handel hebt gedreven in kunstvoorwerpen, afkom stig van de inbraken by de firma Morris in Brondstreet en Sir Wilfred Brand. U hebt een byzonder handige manier om uw helerspraktyk te bemantelen. Ma#r ik heb uw geheim ontdekt. Wilt u nog meer hooren, of bent u tevreden? Gaat u verder alstublieft. U moet wel een expert zUn op het gebied van misdaden mr. Morley! Uw levensbeschryving wilt u die hooren. of tenminste een gedeelte? Elk woord dat over Moriey's lippen kwam was als geladen met haat. Luister dan. Je dook in Londen op. niemand wist vanwaar je kwam. dertig Jaar geleden ongeveer. Je kwam in aanraking met naar het Pransche geld dat wU in onze portemonnaie droegen, maar bedachten ons toch nog even, of wil ook al ons Hollandsch geld zouden geven. Dan zouden wy niet hebben kunnen terug- keeren. Een voor een moesten toen de man nen met de handen in de boogfte weer in den grooten auto stappen. Een van ci3 dames moest blijven. Ik besefte het gevaar volkamen. Ik trad een paar pas naar voren en beduidde de anderen om in te stappen. Het merkwaardige is, dat ik niet bang voor den bandiet was. maar eigenlijk meeiy met hem voelde. Toen wij in het struikgewas waren, bemerkte ik plotseling dat er een twee de bandiet achter me liep. Dat was een echte bandiet. Zoo'n afschuwelijk type, van wien men niets goed te verwachten heeft. De Jonge kerel greep mij aan. Ik heb mU verzet, maai' niet hevig Ik voelde dat ik tegen hem niets kon beginnen. Maar plotseling voelde ik dat zijn kracht ging verminderen. Hij liet me los en zei, dat hij me vrij liet. Br kon het niet gelooven. Waarom liet de man my vry? Lc kende zyn signalement, zou zeker naar de gendarmes loopen. Hy liet me gaan. De tweede bandiet was een poosje weg geweest. Die kwam weer terug. Toen ik my aan de boamen vastklampend, my tegen de helling op trok, verwachtte ik elk oogenblik een schot in den rug te zullen krijgen. Be stond op het punt flauw te vallen. Maar ik hield my goed. Ik kwam op den weg aan en hoopte daar spoedig den auto te zullen vinden Maar hoe ver ik ook liep, ik zag den wagen niet. Eenzaam en angstig Later hoorde ik dat de chauffeur als een razende doorgereden was naar Ghisoni, dat aohttnem kilometer van de plek ligt, waar wij overvallen waren. Myn zuster en myn vriendin hebben getracht den chauffeur te beduiden dat hy stoppen moest; zU hebben uit den w agen willen springen, maar de dikke Franschman, die medereed. hield de beide vrouwen in bedwang. Ik was aan myn lot overgelaten. Ik vreesde opnieuw roovers of bergwerkers te ontmoeten. Alles gaat daar met het geweer de ber gen in. Die ruwe kerels staan voor niets Maar gelukkig kwam ik niemand tegen Op de groote keien gingen mijn schoe nen .uk. Ik dacht aan Klein Duimpje en rafelde mUn handschoenen uit om er een spoor mee te maken. Mej. Jansen vond toen eindelijk een huisje waar ze binnen kon wachten. Spoedig kwamen toen gendarmes, ze waren zwaar gewapend. Toen ging Miek Jansen op een boerenkar naar een dorp, waar ze een ovatie kreeg. De menschen in literachroefflesschen 32ct. een aantal menschen die op het gebied van geldzaken een beetje lichtzinnig waren en je wist deze menschen voor je misdadige doeleinden te exploiteeren. JU was de havik die duiven tot him on dergang verlokte. Dat is de bynaam die Je vrienden, de misdadigers van Londen, je geven: „de Havik"! En op die manier ben je rUk geworden en heb je je een positie veroverd; je zag met een kalm geweten anderen naar den kelder gaan en wist zelf buiten schot te biyven! Herinner je nog Spencer Tarrant van Wendlesham? Hy was een van je eerste slachtoffers. Zyn fortuin kwam in jou handen, zonder dat hU het merkte n jy liet hem opdraaien voor jouw mis daden. Hy werd veroordeeld voor joinv bedriegeryen en afpersingen. Het was zUn hand'teekening die op de dreigbrie ven stond en hU, was een zorgeloze dwaas, en had de papieren geteekeni, zonder den inhoud te kennen. Maar deze brieven waren het werk van jou. Ruthven. Jy bent de eigenlyke schul dige in deze oude afpersingsgeschiede nis en dat zal nu ook bewezen worden. Hy zweeg even; half uitgeput. Pierce Ruthven maakte van deze pau- ge gebruik, om iets in het midden te brengen Ik ben erg benieuwd naar het verdere verloop van deze geschiede nis van een volkomen terecht-veroor- deelden misdadger. Maar maak het kort. want Lord Raynour kan elk oogenblik binnenkomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. waren allerhartelijkst voor me, maar de gendarmes hielpen z;j niet. Zy waren veel te bang, dat de roovers dan wraak zouden nemen Dat is ook de reden dat er bijna nooit een roover op Corsica gepakt wordt. De gendarmerie ging op onderzoek uit. 's Nachts hoorden wij schoten knal len. 's Morgens werd mijn bandiet ge boeid de plaats binnengebracht. Hij bleek Joseph Marie Battdsti te zyn, 28 jaar oud. voortvluchtig uit Mar seille waar hy vyf dagen te voren zijn besten vriend had vermoord. Op 20- jarigen leeftijd had hij een gendarme van het leven beroofd. De jongen was uitgeput. Hy bleek sinds zyn vluüht niets meer gegeten te hebben. De moord op zyn vriend zat hem dwars. Wy zUn toen nagmaals verhoord en zUn my ook portretten vertoond. Daar op heb ik den tweeden bandiet herkend. Dat bleek een Corslkaan te ziin. Die is nog niet gevonden. Battisti heeft zich by zijn arrestatie niet verzet. Het ge weer. dat geladen naast hem lag. heeft hy niet aangeraakt De jongen zal ter dood veroordeeld worden, diat staat vast. Ik ben toen ziek geworden van de sensatie, maar ondanks mijn ziekte ben ik toch naar Marseille overgestoken, Op de Sibajak ben ik toen naar huis ge gaan. Ik vind myn redding een wonder, dat my nog steeds tot nadenken stemt. Maar hoe mooi Corsica ook is, ik raad iedereen af, er heen te gaan. Het is te gevaarlijk". voor Huishoudelijk gebruik Morley keek naar de klok. Het was vreemd dat Lord Raynour zoo laat was! Het was altijd karakteristiek voor je methoden, vervolgde Morley, dat an deren de dupe moesten worden van jouw daden. Je deed het toen met Tar rant en je doet het vandaag-den-dag nog. Maar daarover zal ik het direct hebben. Laat ik eerst zeggen dat toen je eenmaal rUk geworden was, je je re laties met minderwaardige elementen schUnbaar hebt afgebroken en je in de society hebt ingedrongen. Hce dat je gelukt is mag de hemel weten. Je posi tie was je schild! Wie zou dat achter Pierce Ruthven, den vriend van hoog geplaatste edellieden, van ministers en diplomaten, een gewonen heler gezocht hebben? Je organiseerde je misdadig bedrUf met groote intelligentie, je hebt je agenten over de heele wereld. Door hun hulp was je dikwijls in de gelegen heid om dingen ge-.vaar te worden, die voor een ander onbereikbaar waren en op die manier wist je Je in zeker opzicht onmisbaar te maken voor personen van be teekerus in het land. En ofschoon je de bondgenoot van medeplichtige dieven bleef, beschouwde je je veilig voor ont dekking.... Veilig voor arrestatie, bedoelt u waarschyniyk? merkte Ruthven kalm op. (Wordt vervolgd.). Ah. ynaX w&t fijdoyXlcL. r. - J tut" ^uUyj9<uC cUn/i -êüïcL (r£ UjuAjl x. (Van onzen correspondent) De Strijd der Vlaggen op de Duitsche Stranden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. OBERLAHNSTEIN

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10