DE OLYMFISCHE ROEIWEDSTRIJDEN WATERPOLO BOKSEN SPORT EN SPEL BURGERLIJKE STAND Achtste en laatste dag. Amerika wint twee eerste prezen. Italië, Zwitserland, Engeland, Australië en Duitschland elk één. De roeiwedstrijden te Sloten hebben een waardig slot gehad. Er werd prach tig roeien vertoond in alle linales. Al leen hadden de races wat spannender kunnen wezen om de duizenden niet- deskundige belangstellenden, die dit maal waren kamen kijken, volkomen Voldoening te geven. Het begon met de mislukking van onze laatste kans op een prijs. In de race om de 3de plaats werd Gunther er door den Engelschinan Collet met eeni- ge lengten uitgeroeid. Het was wel voor zien. Ondanks de gunstige omstandig heden benaderde Gunther ditmaal niet zijn nieuwen Nederlandschen recordtijd. Woensdag gemaakt. Die was 7 min. 13 sec. Ditmaal had hy 7,31 noodig. De finale van het skiffnummer was voor den Australiër Bob Pearcc, zooals iedereen voorzien had. Hij bleek zeifs tegen Amerikaan Myers verre superieur en klopte hem zooals hy wilde in 7 min. 11 sec., met drie lengten voorsprong. Op de laatste 500 M. permitteerde hy zich de weelde om zoo hier en daar eens naar den wal te kyken en kennissen toe te grinniken. Pearce vertegenwoordigt een skiffeurs-klasse op zichzelf, hij is de geboren roeier van volkomen natuurlij ken aanleg. De wijze waarop hij al zijn kracht en gewicht in nuttige energie omzet is opvallend en onnavolgbaar. De Slotensche boerendochters, die hem zeer bewonderen zy het dan niet zoozeer zyn sublieme roeitechniek boden hem een bouquet aan, by in schrijving gekocht. Totale uitslag van het skiff nummer: 1. Australië, 2. Amerika, 3. Engeland. In de twee met stuurman overwonnc/.i de broeders Schöchlin (Zwitserland; de broeders Mar cell e (Prankryk), met anderhalve lengte verschil, in 7.42 3/3. De meesten onzer hadden liever een Fransche overwinning gezien, omdat het Franse he tweetje in zoo prachtig zuive ren styi roeide. De pootige Zwitsersche twee was zeer ruw maar toch wel be- heerscht, ondanks het leeiyke lichaams- werk. Totale uitslag: 1. Zwitserland, 2. Frankryk, 3. België. In de vier met stuurman behaalde Italië de zege, en dit was een zeer po pulaire overwinning. De Italianen worden in internationaal gezelschap steeds meer gewaardeerd. Hun geest drift en uitbundige vroolijkheid gaan met zeer vriendschappeiyk en sportief „optreden" jegens hun tegenstanders samen. En als die geen Italiaansch kun nen spreken hindert het niet: zy noe men hen maar allemaal „Mussolini", roepen een beetje Evvia en zoo. slaan hen op de schouders en nemen met een hartelyke „kwatta kwatta, Mussolini' afscheid. De Itallaansche vier met stuurman, sloeg niet zoo'n geweldig hoog tempo als de stuurmanlooze vier en de acht, was ook iets minder kort. rceide in prachtige eenheid en sloeg Zwitserland met stukken in 6.47 een uitstekende tyd. De Zwitsersche vier was erg ruw en „rammelend". Totaal-resultaat: 1. Italië, 2. Zwitser land, 3. Polen. Het nummer stuurmanlooze twee leverde een prachtige overwinning op voor de Duitsche twee van den Ruder Verein Hellas, Berlijn. Moeschter en Mtiller hebben werkeiyk schitterende prostates op dit roeifeest geleverd, en hun tUden waren die van een gemid delde vier-met-süuurman. Amerika kreeg ln de finale geen kans, al streed het voor al wat het waard was. Als race was de finale stuurmanlooze vier veel boeiender. Ook daarin werd Amerika geslagen, ditmaal door Enge land. De Engelsche vier, een Cambridge ploeg, roeide een prachtrace in een styi waarm de klassieke methode en de theorieën van Steve Fairbalrn tot een zeer gelukkig geheele en een volkomen ploegeenheid zyn gecombineerd. De Amcrikaansche ploeg, ofschoon zeer snel, kon tegen den geweldigen Engel- schen eindspurt niet op en verloor met een kwartlengte. De Amerikanen ble ken totaal uitgeroeid, althans drie van de vier, die ineenzegen zoodra de finish was gepasseerd. Engeland's tyd was 6.36 die van Amerika 6.37. In double scull won Amerika (Oostello en Mc. Ilvaine) gemakkelijk van Ca nada (Wright en Guest) zooals voorzien was. Costello, de boeg, die een veertiger is. behaalde na Antwerpen en Parijs zijn derde Olympische kampioenschap in double scull. Tyd van Amerika 6.412 5, van Canada 6.51 sec. Derde in dit num mer is Oostenryk. De achten-race was een waardig en indrukwekkend slot van het programma, en de overwinning van de Amerikanen met een halve lengte in 6 min. 3 1/5 sec. tijd van Engeland 6.5 3/5) was ver diend. De ploeg van Thames Rowing Clüb, die in den zuiver klassieken En- gelsohen styl roeit, leidde in het begin even met een meter of daaromtrent, maar kon het hooge tempo der Amerika nen niet houden en raakte 3 4 lengte achter eer de helTt van de baan bereikt was. Spurten baatte niet. Pas op 1250 M. liepen de Engelschen iets in, maar op 1500 M. waren zy byna een lengte ach tergeraakt tengevolge van een Ameri- kaansche spurt. Voor de tribune spurtte Engeland geweldig en liep in tot 1/2 lengte, maar de Amerikanen, wier li- chaamswerk beter eenheid vertoonde de skiffeurs Beresford en Gollan, die in de Engelsche acht zaten, vielen zicht baar uit het geheel handhaafden zich met venynige kracht en zegevierden ver diend. Dit was het slot van de Olympische roeiwedstryden, die uitstekend zyn ver- loopen. Ook hier bleek de Nederlandsohe organisatie voortreffeiyk. Zooals vanzelf spreekt werden op dezen finales-dag alle winnende ploegen bekranst en roeiden korte of lange eerebaantjes, terwyl wy zevenmaal met ongedekten hoofde ston den te luisteren naar de volksliederen, die onafscheldeiyk aan de cérémonie protocolaire Olympique zyn verbonden. Het roeifeest is, ofschoon wel wat te lang, zeer schoon geweest. R. P. nieuwe Olympische record van Miss King (Engeland; en tevens het wereld record van Mej. W. den Turk verbeterd heeft, barst een applaus los, dat minu tenlang aanhoudt. Derde serie: vijf deelneemsters. Uitslag: 1. Holm (Amerika) 1 min. 23 3/5 sec. 2. Cooper (Engeland) 1 min. 241/5 sec. 3. Mej. Grendel (Nederland) 1 min. 26 1/5 sec. De Rotterdamsche zwemster Mej. Grendel, die eerst 15 jaar oud is, zwom dapper maar bleek niet tegen de anderen bestand, zy eindigde als derde met iets hoogeren tyd dan Miss Stockley (Nieuw Zeeland) ln de eerste serie, zoodat zy zich niet ln de finale weet te plaat sen. Miss Stockley komt als beste derde in de finale, met de dames Braun (Ne derland), Gilman, Landstrom en Holm (Amerika) en King en Cooper (Enge land). Te ruim vier uur werd aangevangen met de demi-finale. 100 M. vrije slag heeren. De betden eersten van elke serie wor den in de finale geplaatst met den snel- eten derde. Uitslag eerste serie: vijf deelnemers. 1. TakaiShI (Japan) 1 min. 2. Laufer (Amerika) 1 min. 3/5 sec. 3. Spence (Canada) 1 min. 12/5 sec. Uitslag tweede serie: vyf deelnemers. 1. Kojac (Amerika) 1 min. 1. sec. 2. ZorrlHa (Argentinië) 1 min. 13/5 sec. 3. Wande (Hongarije) 1 min. 3 4/5 sec. UtiltsQlag derde serie: vijf deelnemers 1. J, Wedsmulliecr (Amerika) 58 3/5 sec. (Nieuw Olympisch record'). 2. Bairany (Hongarije) 1 min. 4/5 sec. 3. Heldtmarm (Duitschland) 1 min. 8 sec. Als snelste derde plaatst Spenoe (Ca nada) zich ln de finale met de Amerika nen WeismuHer, Laufer en Kojac. den Japanner Taifcaishi, den Argentijn Zor- rilla en den Hongaar Bar&ny. 100 Meter vrfje slag dames. Wereldrecord: E. Lacflrie (Amerika) 1 min. 10 sec. Olympisch record: dezelfde 1 min. 12 2/5 sec. De twee snelsten van elke serie en de snelste derde uit de zes series komen in de demi-finale. Eerste serie: zes deelneemsters. Uitslag: 1. Mr. Dowa-U (Engeland) 1 min. 14 sec. 2. Laird (Amerika) 1 min. 141/5 sec. 3. Vierdag (Nederland)! min. 14 2/5 sec. De HoUandsche zwemster is op 25 M. voor óe finish nog vóór. doch wordt in den eindspurt met zeer gering verschil ln err 'sajs^nder spannende race gesla gen Tveede ,9orie: vyf deelneemsters. 1. Ok»» (Denemarken) 1 min. 15 4/6 2. Stockley (Nieuw Zeeland) 1. min. 16 2/5 sec. 3. Davey (Australië) 1 min. 18 sec. Derde serie: twee deelneemsters. In deze serie heeft Zus Braun (Ne derland) zich teruggetrokken om zich te sparen voor de 100 M. rugslag. Uitslag: 1. Garatti (Amerika) 1 min. 14 4/5 sec. 2. Tanner (Engeland) 1 min. 26 2/5 sec. Vierde serie: drie deelneemsters. Uitslag: 1. Osipowich (Amerika) 1 12 2/5 sec. 2. MUler (Nieuw Zeeland) 1 man. 17 1/5 sec. 3. S.pos (Hongarye) 1 min. 18 1/5 sec. vyfde serie: drie deelneemsters. Uitslag: 1. Russell (Zuid Afrika) 1 min. 15 2/5 sec. 2. Stieber (Hongarye) 1 min. 221/5 sec. Dockrell (Ierland) 1 min. 31 3/5 sec. Zesde serie: vijf deelneemsters. Uitslag 1 Lehman (Duitschland) 1 min. 15 3/5 sec. 2. Cooper (Engeland) 1 min. 16 4/5 sec. 3. Mealing (Australië) min. 20 3/5 sec. Als snelste derde komt Mej. M. Vier dag Nederland) in de demi-finale, zeer verdiend trouwens, daar slechts drie zwemsters een snelleren tyd gemaakt hebben. Het waterpolotournooi werd Vrijdag geëindigd met den 1st rijd Frankryk-Argentinië (80; om de derde plaats ln het tournooi. De rust kwam met 40 voor Frank ryk. Na de rust voerde Frankryk de score op tot 80, waarmede het einde kwam Frankryk bezet dus de derde plaats in het Olympisch waterpolo-toumooi. De eindstand van het Olympisch wa terpolo-tournooi is: 1. Duitschland. 2. Hongarye. 3. Frankryk. Hedenmiddag zal Nederland een vriendschappel ijken wedstrijd spelen te gen een combinatie van België en Frank rijk. gering verschil voor Van Klaveren, die nog op 't eind hard rechts treft en dc party terecht wint. LICHTMIDDENGEWICHT- MHjon, (Holland) met Pistulla (Duitschland). Pistulla schiet links, dan linksrechts in 't gelaat op vollen afstand. Hy mist rechts, waarop Mil jon toespringt, maar niet veel doet. De tweede ronde is ruim voor Pistul la. Het wonderiyke gebeurt, dat Miljon 't ïyf aan lijf zoekt en de Duitscher op afstand excelleert, Miljon duwt In- plaats van te stooten. De derde is voor Miljon en dit be ïnvloedt het publiek, dat heftig pro testeert, als Pistulla tot winnaar wordt verklaard. Miljon stoot nu en hard ook. Min gelukkig is, dat hij in te grooten yver vastgrypt en dan onder t loslaten stoot. Tegen het einde heeft hy Pistulla, die moe schynt, tegen de touwen. Hij velt hem daar met een korten rechterstoot op de maag. De Duitscher, tydig over eind, hervat levendiger het gevecht en brengt een rechter opstoot op de kaak toe als de bel gaat. Hy wint zooals ge zegd. HALVE BESLISSINGEN VLÏEGGEWICHT. Van Klaveren wint weer voor Holland. Devlne (Amerika), Van Klaveren (Hol land). Veder 57,152 K.G. De Hollander wint met klein verschil de eerste ronde Het is vreemd voer hem, de rechter hand van Devine voor te zien. Tweede ronde is nog niet voor onzen vegetarler, al is hy even door een korten linker neer geweest, Hy ziet elke kans en heert in den aanvang 'n paar maal rond ge troffen om Devinc's dekking heen. Ook de derde ronde van dezen party, de beste van heden tot nog toe, is nj/Sfc BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN BIJ „ONDERLINGE VRIENDSCHAP". Deze wedstrijden werden voortgezet in hc-t clublokaal bij den heer Engwerda. Thans was op bezoek de biljartvereenl- ging „Kastanjeboom" uit Heemstede met het team van de tweede klas. Vóór de partijen een aanvang namen, werd door deze club een fraaie pendule aan de jubileerende vereeniging ge schonken om als prijs te dienen voor de leden van „O. V. S.", wier voorzitter met een kort woord van dank dezen prijs aanvaardde. Daarna nam de eerste party' een be gin. De speler van de gasten was niet op dreef, waarvan zijn partner een goed gebruik maakte en de partij onbedreigd won met 100 om 56. De tweede ontmoeting viel anders uit. In het begin was de „O. V. S."-er voor, maar daarna kwam zijn tegenstander op zetten en wist tenslotte de leiding te nemen en te winnen met 100 om 72, terwyl hy de hoogste serie noteerde met 24. Vervolgens kreeg men een in het 'be gin gelijk opgaande party te zien; doch op het laatst wist de „O. V. S."-man vcor te komen en nog te winnen met flinken voorsprong. De stand was 100 om 69. De laatste party was zeer ongelyk. De speler van „O. V. S." was direct in de meerderheid en liep hoe langer hoe meer uit, om ten slotte te winnen met 100 om 51. De totaal uitslag van dezen avond was: „Kastanjeboom" 276, „O. V. S." 372 caramboles. „O. V. S." heeft dus na twee ont moetingen een voorsprong van 210 ca ramboles, waardoor de kans voor „Kas tanjeboom" vrywel verkeken is. VOETBAL. R. C. H.—N. A. C. Hoewel nog rijkelijk vroeg, heeft R. C. H. een verzoek van N. A. C. uit Breda aangenomen om deze vereeniging met haar eerste en tweede elftal te ontvan gen tot het spelen van een friendly- game tusschen die elftallen en het eer ste en tweede elftal van R. C. H. Deze wedstryden zullen a.s. Zondag op het R. C. H.-terrein worden gespeeld en resp. om half twee en drie uur aan vangen. Door dat de competitie van den N. V. B. naar we vernemen reeds op 9 Sep tember zal aanvangen, kan het spelen van deze wedstrijden toch wel zijn nut hebben in verband met de mogelyke samenstelling van de elftallen. Voor a.s. Zondag zullen de elftallen vermoedelyk als volgt in het veld ver- schynen: R. C. H. I: Kos, Kult. Prevosi, Geutskens, Krom. Muller. Hanse, Nachtegeller. Verkerk, Ruis Brugman. R C. H. II: Radsma, van Es, van Dam, N. N., de Vos. Frevost Jr.. Warren, v. d. Werf, Schouwstra, Kedde, Hessels. HENGELEN. EEN VISCHWEDSTRIJD VOOR JONGENS. Op de laatstgehouden ledenvergade ring van den Haariemschen Henge- laarcfoond werd besloten, dat er een vischwedstrUd zou gehouden worden door jongens van 7 tot 15 jaar, van le den van den Bond. Deze zal plaats heb ben op Zondag 26 Augustus. De wed- stryd is voor de kinderen geheel koste loos. Het bestuur zal het zeer op prys stellen, de medewerking van alle leden te mogen ontvangen, het zy in financieelen steun of in geschenken. Na 18 Augustus worden geen deelnemers meer aangeno men. HAARLEMMERMEER. Bevallen: C. A. H. Langhout-van Pelt. d. C. v. d. Brink-v. d. Koppel, d. J. M. C. E. Schryen-Bonekamp, z. A. Vermeer-Dekker, z. T P. Suid- geest-Kragtwyk, z. C. J. Kamp-Wes- sels, z. ONDERTROUWD: H. Hogeveen, 23 j. en S. van Limpt. 19 j. A. L .Bliek 24 j. en M. Hol 20 j. Gehuwd: E. Prins 21 j. en A. H. J. Berlyn 21 j. H. de Ron. 22 j. en P. Pot. 19 j. S. Bokhorst 26 j. en H Zorge. 26 j. G. Zekveld. 28 j. en A. Breure. 29 J. Overleden: Hendrik Nyman, 66 j. ge huwd met A. M. C. Hakke. Cstharlna v. d. Wetering 3 1/2 j. dochter van G. v. d, W'fi tering. SPEL VAN HET SPAT BORD EN HET STUK HOUT „EN NU ALLEN VROOLIJK NAAR HUIS!" Het was op den llen Juni 1928, des morgens te half 11, dat mej. v. V. ie Velsen, die boven in haar woning bezig was, opgeschrikt werd door een kreet die naar het haar voorkwam voortge bracht werd door een der drie jeugdige mannelijke nakomelingen van den huize Van V. Zy spoedde zich naar beneden en zagen haar oogen? Daar was haar buur vrouw van twee huizen verder, mej. O., bezig met een der jonge loten, gesproten uit den stam Van V., strafoefening te houden: gezegde loot werd door mej. O. bewerkt met het spatbord van een fiets. Nooit ontstak ooit een vrouw in grooter woede dan mej. van V. op dit gezicht, zy „zag sterretjes", zoo verklaarde zy VrUdag den Politierechter, en zy gevoel de een niet te bedwingen neiging „iets beet te pakken". Daar de strafoefening houdende vrouw recht tegenover haar stond, kwam zij in de eerste plaats in aanmerking om beetgepakt te worden. Maar mej. O. was op haar qui vive; het gelukte haar mej. v. V.'s haren te grypen; by die haren trok zy haar naar den gond en daar rolden de beide da mes over den grond. Nu was de een onder, dan de ander, „En toen ik daar lag", zei getuige, ^heeft zij tegen haar zoon gezegd: Sla erop! En die heeft mij toen nog vreeseiijk met een stuk hout gesiagen". Op het gerucht (want dat dit alles gerucht maakte, daaraan behoeft men niet te twyfelen) stak de commensaal van mej. O., die uitrustte van den nacht dienst aan de Hoogovens, zijn hoofd uit; een bovenraam. Toen hy zag wat er gaande was, ylde hy naar 'beneden en toen hy, daar aankwam was het ge vecht juist geëindigd. Zoo waren dan aan beide zijden de driften hoog opgelaaid. En dat alleen omdat want dit was eigeniyk de aanleiding van het geheele geval een paar kinderen wat ruzie hadden gehad. De waarnemende Politierechter, Mr. Haga, vond de sop eigenlijk de kool niet waard en toen hij ibovendien vernam dat de verhouding tusschen de beide gezin nen verder niet meer verstoord was en de loten van beiden elkaar eens zoo vyandige stammen weer geregeld met elkaar speelden, zeide hy tot de ver dachte, mej. O.: „Komt u eens naast de getuige voor het getuigenhekje staan". Nadat eenigszins aarzelend aan deze uitnoodiging gevolg was gegeven, zeide de Politierechter: „Zou het nu niet veel verstandiger zyn, als we nu maar meteen een eind aan de zaak maakten? Als hier nu een straf valt dan gaat het weer mis met u, Dan blyft er iets zitten en kykt de een de ander leeiyk aan Maar als u nu elkaar de hand geeft en zegt dat ge alles zult vergeten en vergeven, dan is dat veel beter voor de onderlinge verhouding. Vindt u dat beiden ook niet veel ver standiger? „Ik hoef de minste niet te wezen!" zei getuige, die echter haar tasch al van haar xechter naar haar linkerarm liet verhuizen om haar rechterhand vry te hebben. ,Daar bent u nooit de minste mee", zei de Politierechter, „als u vergeeft en de hand tot verzoening reikt!" De verdachte zei niet veel, vooral niet nadat de Politierechter haar er aan her innerd had, dat zij wel eens meer „las tig" was geweest. En zoo geschiedde het dat daar, op 10 Augustus 1928, voor den Haariemschen waarnemenden Politierechter een ver dachte en een getuige, die ééns ziedend van woede over elkaar en den grond had den gerold, elkaar de hand der verzoe ning reikten. „Meneer de Officier?" vroeg de Poli tierechter. „Ik ben bereid de zaak in te trekken", zeide de Officier zonder aarzelen. „En nu allen vroolyk naar huis!" zoo besloot de Politierechter deze zaak, die zoo droevig begon en zoo blijde eindigde en duidelyk illustreerde dat de taak van den Politierechter 'toch wel een geheel andere is dan die van den gewonen rechter. JEAN GALMOT EEN MERKWAARDIGE FIGUUR Men heeft gelezen dat er naar aan leiding van den geheimzinnige n dood van het oud-Kamerlid voor Fransch Guyana, Jean Galmot. politieke relle tjes te Cayenne zijn voorgevallen. Er blyken inderdaad ernstige vermoedens te bestaan dat Galmot door politieke tegenstanders op gewelddadige wijze om het leven is gekomen, nl. door vergifti ging. Een zeer eigenaardige figuur ls er met Galmot heengegaan. Hy werd in 1879 in de Dordogne geboren, toog reeds op jeugdigen leeftyd naai' Parys met het vaste voornemens om fortuin te maken. Hy ging in de journalistiek, begaf zich naar Guyana om daar de toestanden in de bagno te beschryven en bleef er, want hy verwierf er de concessie tot exploitatie van een terrein waarin zich naar hy meende goud bevond. Doch spoedig werd hy er zich van bewust dat goud weliswaar veel waarde heeft, maar dat in Guyana hout, suiker, rhum en caoutchouc nog meer waard zyn. Hij stak op grootscheepsche wyze van wal: stichtte ondernemingen over de geheele Fransc'ne archipel, vestigde en trepots in Frankrijk zeir, en over de zeeën voeren weldra zijn schepen met kostbare ladingen. Zijn fortuin nam vervaarhjk toe, en in 1919 achtte hy het oogenblik geko men om in de politiek te gaan. Hy liet zich tot député voor Guyana kiezen. Maar dat was ook tevens het keerpunt in zyn leven. De rhumpryzen daalden ln 9120 eensklaps sterk er werd een schandaal ontdekt, waarbij G3lmot be trokken was: de Kamer besloot in Maart 1921 zijn immuniteit op te heffen. Aanstonds werd hy gearresteerd en .;i 1923 tot een jaar voorwaardelyke ge vangenisstraf veroordeeld. Uit was het met zyn glorie. Hy was een vergane grootheid, die echter voor nemens was met dew.jtfe wge na-ï ÏS'CEZONDEN MEDEDEELTNGEN l <50 CENTS PER REGEL voren af aan te beginnen, Zün dood heeft dit echter verhinderd. Een avontuurlyke, romantische fi guur, wiens leven „een vreemde geschie denis" is,, zooals de titel luidt van den door hem zelf geschreven roman: „Une étrange histoiie". IK HIET KLAAS Blijspel in drie Bedrijven door B. B. Personen: Klaas. (6 jaar oud). Nog dertig zesjarige Noordhollander- tjes. Meester (18 ja3r oud). Hoofd der School. Ec-n ouder Zusje. Een Moeder Eerste bedrijf. De 'laagste klas van een dorpsschool; links en achter hooge ramen; een deur links (komt uit op 't portaal) elke deur in den voorwand (komt ui; in de k.'as van het H. d. S.); een zwart bord; pla ten met „roos", „peer", „hoed'', enz.: kapstokken langs den wand. Eerste tooneel Klaas: Dertig zesjarige Noord-Hol- landcrljes; Meester. (Het is de eerste schooldag voor de nieuwelingen; de jeugdige Meester zal zyn eerste schreden zetten op het glad de pad der paedagogiek) M. (Een lystje met namen in de hand): Ziezoo, kindertjes, nu moet ik eerst eens weten, hce jullie allemaal heeten. (Tot ee^meisje): Hoe heet jy? Meisje (bedeesd): Betje Kroon. M. Mooi! (Tot ander meisje): En jy? Tweede meisje (bedeesd)Grietje Stam. M. (tot een jongen): En JU? Jongen: Jaap Borst. M. (tot Klaas): En jf>? K: M. Kom vent, hoe heet je? K (Ziet Meester aan met op elkaar geklemde lippen. Uit zijn oogen spreekt vastberadenheid en doodsverach ting) M.: Weet je 't niet? K.: (Als voren) M.: Kom Klaas, zeg eens hoe je heet! K.(met toenemends doodsverach ting) M.: (Laat een griffel zien, met goud papier beplakt): Kijk er eis. Klaas, als je nou zegt, hoe je heet, dan krijg jij die mooie griffel. (Weerstaat heldhaftig de verlei ding) M.: Nou? K.: Tweede Tooneel Dezelfden, het Hoofd der School, het oudere zusje. H. d. S. (waardig): Wel. Meester, hoe lat het? M.: Best mijnheer, maar deze jongen wil niet zeggen hce hij heet. H. d. S Wat is dat nu? Hoe heet je? K. (ietwat bleek): H. d, S. (vat Klaas bii den arm): Kom, hoe heet je! K.: (tranen in de oogen) H. d. S.: Ik zal zyn zusje even roe pen. (Gaat naar de deur in den voor wand) Trijntje, kom eens hier. T. (pittig): Blieft u. Meester? H. d. S.: Kan jou broertje niet pra ten? T.: Nou meester, wat best hoor! H. d. S.: Zoo, en hoe komt het dan, da.t hij niet wil zeggen hoe hij heet? T, (tot Klaas)Maar Klaas! weerom zegge jy niet teuge Meester hoe je hiete? K. (nog wat bleeker, maar met nog meer doodsverachting) H. d. S.: Trijntje, ga eens even naar Moeder, en vraag of ze even kan ko- T.: Ja, Meester Derde Tooneel. Dc vorigen, Moeder, Moeder: Dag Moester, Dag Meester! H. d. S. en M. (tegelijk)Dag, vrouw Blokker! H. d. S.: Vrouw BI., Klaas wil niet zeggen hoe hij heet. Neem hem maar eens even mee en kyk eens hoe dat komt. Moeder (neemt K. mee in 't portaal): Mnar Klaas, weerom geve jij gien ant woord, as Meester je wat vraagt? Dat is puur lillik van je, hoor. K (kykt Moeder diep verwytend aan)Nou Moeder en jy heb zelf 'zaid, dat ik niet praten mag in skool, want den kraig ik straf, heb je 'zaid. Mceder: Öoo! Maar zoo mlen ik het niet. Teugen 'n aar kind mag je niet praten; maar wel as Meester je wat vraagt K. (maakt zich los uit Moeders han den. stapt weer naar binnen en gaat resoluut zitten)Ik hiet Klóés M.: Mooi zoo, nou ben je een beste jongen, geef me maar eens een hand! K, (geeft een hand): En nou m'n grift! AANHOUDING Door een agent van politie is in den afgeloopen nacht aangehouden de 28- jarige A. Z.. die uit den tuin van het perceel Middenweg hoek Zaanenlaan kwam en een mand bloemen by zich had, welke vermoedelyk uit dien tuin ontweora/1 waren. De waarde van fruit voor het lichaam Sinds oude tyden behooren de vruch ten tot de meest begeerde bestanadeelen van de menschelijke voeding, ofschoon ze bijv. in tegenstelling met vleesch, arm aan eiwitten zyn en in tegenstelling byv. met boter arm aan vetten. Hun water gehalte is ook niet als een voordeel te beschouwen. De voedingswaarde van het fruit moet voornamelijlk gezocht wor den in zyn suikergehalte en zijn koolhy draten. Een uitzondering maken noten en amandelen, die een groote hoeveel heid vet en eiwit bevatten en naar ver houding zeer arm aan water zyn. Het eiwit van deze vruchten, dat slechts door een dun velletje is afgesloten, is gemakkelijk te verteeren cn kan vrywel geheel worden verbruikt. Voor de andere vruchten is het gehalte aan koolhydraten van ongeveer 10 tot 20 procent de voor naamste voedingsfactor. Da onrype vruchten bevatten een groote hoeveel heid zetmeel, terwijl het rype fruit meer oplosbare koolhydraten bevat, zooaJs rietsuiker, druivensuiker en vruchten suiker. Daar by een overvloedigen toe voer van koolhydraten de benoodigde hoeveelheid eiwit voor het lichaam daalt, zoo is het. met behulp van fruit- voeding, mogelijk, de benoodigde hoe veelheid dierlyk voedsel te verminderen, Verder hangt de voedingswaarde van het fruit af van de hoeveelheid van organi sche zuren, zooals citroen, wyn en appel- zuur enz. Vruchten, die ryp zyn gewor den by warm, droog weer, zyn het armst aan zuren, ook by het bewaren van bijv. appelen neemt de hoeveelheid zuren af. Naast de zuren spelen ook de zouten, vooral het calium en fosforzuur, een be langrijke rol. Daar het fruit, in tegen stelling met de groenten, veelal rauw wordt gegeten, warden de zouten het lichaam volkomen toegevoerd. Terwijl de gekookte groenten een deel van hun zoutgehalte verliezen, doordien meestal het water, waarin de groenten rijn ge kookt, wordt weggeworpen, is het zoufx verlies by het koken van fruit zeer ge ring, daar meestal het sap mede wordt genoten. De aangename smaak van het fruit wordt behalve door de vermenging van suikerstoffen en vruchtzuren, door de zoogenaamde aromastoffen, <536 meestal uit aetherisdhe oliën bestaan, gevormd. Als ze volkomen rijp rijn, zfjtf de vruchten het rijkst aan aroma&taffen* die weliswaar door warmte worden ver nietigd of verandering ondergaan, zoodart het gekookte fruit nimmer die heerlijke geur heeft als het ongekookte fruit, Eü tenslotte is de hoeveelheid vitaminen in de vruchten van groote be teekenis voccr het gezonde, vooral het nog groeiende lichaam. VoornL bevinden zich deze aan vullende voedingsstoffen ln citroenen, sinaasappelenananas, bananen en aard beien. Wij zien dus, dat het fruit ntet alleen om zijn eetlust-opwekkende c-igenschap- pen, maar ook om rijn voedingswaarden te recht als een waardevol voedingsmid del moet worden beschouwd. Nieuwe klacht tegen Londen's politie. De Londensohe corr. van de Tri. meldt: Een nieuwe affaire, waarbij de po3:ri!e betrokken is, heeft nogal opzien ge baard. Eenigen tyd geleden is een meisje zonder vaste woonplaats door twee agenten gearresteerd op de be schuldiging van onbehoorlijk gedrag op straat. Bij het verhoor, dat tot haar vrij lating leidde, gaf het meisje een lering van het gebeurde, die den officier van justitie aanleiding heeft gegeven een verhoor tegen de twee agenten te ge lasten, dat Donderdag is begonnen. Vol gens het meisje hebben de agenten een valsche aanklacht tegen haar opgesteld, om te voorkomen dqt zy een klacht zou indienen by den confcroleerenden politie- inspecteur over het gedrag van een der 3genten, op wiens voorstellen rij wei gerde in te gaan. De geschiedenis speel de zich af m een garage, tusschen 1 en 2 uur 's nachts, toen het meisje zooals het meer deed in een taxi wilde gaan slapen. De affaire is vooral ook belangryk omdat de agenten haar naar zy be weert in de garage zelf hebben gear resteerd, zonder daaxtoe gerechtigd te zyn, wat dus op huisvredebreuk zou neerkomen. Vredige oorlog Dr. Gustav Egloff, een knap scheikun dige te Chicago, verkondigt, dat de toe komstoorlog gevoerd zal worden met ge- voelloosmakende slaapmiddelen. Alle afschuwelykheid der moderne conflicten, zegt hy, zal verdwijnen en plaats maken voor een langdurigen slaap. De slaapmiddelen die men gebrui ken zal, zullen zóó krachtig zijn, dat zU geheele steden langen tyd in Morpheus armen kunnen houden. Geheele leger korpsen zullen in slaap vallen dank zij de machtige uitwerking van slaapver wekkende gassen die door vliegtuigen worden omlaag gestooten. Duizend vlieg tuigen beladen met chloroform, zullen het product in zóó krachtige doses ver spreiden dat alle maskers nutteloos worden. Met dit gevolg, dat de gebieden vaar de werelökryg woedt, in stede tot puin te vervallen en met bloed te worden ge drenkt, integendeel oorden worden waar elk levend wezen in ruste ligt als eens de beroemde Schoone Slaapster. Dr. Egloff voegt er aan toe, dat de gebezigJe gassen zelfs het vermogen zul len hebben, heerlijke droomen pp te roepen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14