GEMENGD NIEUWS. TELEGRAMMEN WEERBERICHT -r THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 AUG. 192S INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Cent» per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.- LrwdielenuM NEDERLAND EN „ITALIA". DE SJEF VAN DONGEN WORDT INGEHAALD Aan de Telegraaf wordt gemeld: Thans is vastgesteld, dat Sjef van Dongen by zyn komst in Amlhem door het gemeentebestuur ontvangen zal wor den. De waarnemende burgemeester, dc heer B. Bakker, zal hem toespreken. Een uitgebreide stoet zal gevormd warden door vele muziekvereen igingen fakkeldragers enz die den jongen held in triomf naar huis zullen rilden. Daarna zal in de zaal van ..De Ver- eeniging" de huldiging door de burgerij plaats vinden, waarbij geschenken wor den aangeboden Daartoe wordt thans een inzameling by de burgery gehouden. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem, 10 Augustus 1928. Geslaagd de heeren D. J. Harder, Jisp. J. Jong kind. Amsterdam. N. G. Roos jen, Haar lem, J. C. van Westering, Amsterdam. LICHAAMSOEFENINGEN M. O. Haarlem, 10 Augustus 1928. Geëxami neerd 6 vrouwelyke candidaten. Ge slaagd de dames H. van der Hal, Gro ningen; M. J. Piët, Den' Haag. MUZIEK IN DEN HOUT. Dc Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een muziekuitvoering in den Hout op Zondag 12 Augustus, des middags te half drie, onder leiding van Marinus Adam. Het progTamma luidt: 1. Duitschland's Wapeneer, Marsch, J. Blankenburg. 8. Prins Methusalem, Ouverture, Joh. Strauss. 3. Doloreswals E. Waldteufel. 4. Aïda, fantasie G. Verdi-Tavan. 5. De dochter van Mevr. Angot Lecocq. 6. De laatste liefde. Czardas. J. Gungl- 7. De kunstenmakers (Les Saltimban- ques) L. Ganne. WAT RADITSJ'OPVOL GER EISCHEN ZAL AUTONOMIE VOOR KROATIë Naar de correspondent te Belgrado van hot „Berliner Tageblatt" meldt, staat het vrywel vast. dat zoowel de Kroatische boerenpartij, onder leiding van Troembitsj, als de party der onaf hankelijke democraten van Pribitsje- witsj, die te zamen de zog. boerencoa- tie vormen, na het overlijden van Ste- phan Raditsj besloten hebben, oen staatsinrichting te verlangen, die aan het Kroatische volk binnen zijn histori sche grenzen autonomie op wetgevend, uitvoerend en financieel gebied ver schaft. Voorts besloot de boerenparty een aesweekschen volksrouw te proclamee- ren. Te Zagreb zijn ook thans nog over al rouwvlaggen uitgestoken, terwijl dt trams en taxi's met rouwfloers zyn be hangen. In geheel Kroatië vinden de monstraties plaats In Dalmatlë, Bosnië. Herzegowina en Slowenlë is reeds een oproeping tot de boeren gericht om aan de teraardebestelling van Raditsj deel te nomen. Men verwacht, dat bij de be grafenis op Zondag a.s. 500.000 boeren tegenwoordig zullen zijn en gevreesd wordt dat het daarby tot botsingen mot de politie zal komen JAPAN EN MANTS- JOERIJE EEN VREEDZAME REGELING? Uit Tokio word/t gemeld: De hoop. dat men er In zal slagen het Mands joer ijsch e probleem op vreed zame wijze op te lassen, groeit, Tydens een bijeenkomst der regeeringsparty legde de premier, baron Tanaka. nome- luk een verklaring af. waarin hy op nieuw Japan's wensch naar vriend schap met China vertolkte. Japan, zoo zeide hy, Juicht eiken stap toe. die de unificatie van China beoogt en derhalve zal hot ook een voorstel aangaande een compromis tusschen de autoriteiten van Mandsjoerye en de nationalisten toejui chen. mits dat de reohten en belangen van Japan niet in gevaar brengt. In verband met deze verklaring wordt thans verzekerd dat Japan niet met wa pengeweld het tot stand komen van eer. compromis zal beletten hetwelk als vrij wel onvermijdelijk wordt beschouwd. RIJWIEL GESTOLEN Een rijwiel, dat Vrijdagavond vóór hotel ..Royal" aan het Stationsplein ge plaatst was, is ontvreemd. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer J. Nicuwveen den dag waarop hy vóór 25 jaar in dienst trad bü de firma Corn, van Nlel Czn.. Schagcheistraat, behangery. stof- f eerder ij. bedden- en meubelmaker y. Door één der firmanten den heer A. M. Berghuijs werd hü harteiyk toege sproken Ter herinnering werd hem een fraai geschenk aangeboden. Een zijner collega's sprak namens het personeel en overhandigde den jubilaris een mooi meubelstuk. Do jubilaris bracht den dag verder m dwo familiekring doos. DE LOODGIETERS STAKING. HEDENMORGEN EEN CON- FERENTIE Vrijdagavond is in ,De Korenbeurs" een vergadering van stakende loodgie ters gehouden, buiten de organisatie om. Besloten werd de vacantie-eisch te la ten vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een eisch voor 5 cent loonsvev- hooging per uur. Hedenmorgen te 11 uur zou hierover een conferentie met de patroons houden worden. KANTONGERECHT. Men seint ons uit Den Haag: Benoemd is tot Kantonrechter te Haarlem Mr. P. H. F. Bijl de Vroe, thans Kantonrech ter te Purmerend. Mr. Byi de Vroe werd geboren in 1874 en studeerde te Leiden. Na afloop van zyn studies was hy achtereenvol gens griffier by het Kantongerecht te Hardenvük en by dat te Amersfoort. Op 18 Juni 1915 volgde zyn benoe ming tot Kantonrechter te Purmerend. Dc heer Byl de Vroe woont reeds ge- ruimen tijd te Haarlem. DIEFSTAL VAN ZINK. Door de recherche zyn aangehouden O. G. en H. C„ beiden wonende alhier, die eenige blokken zink uit de Haarlem sche Draad- en Draadnagelfabriek hebben weggenomen. OPDRACHT AAN EEN HAARLEMMER Het bestuur der Stichting Aulafonds Landbouwhoogeschool Wageningen, heeft, naar aanleiding van de resultaten van de uitgeschreven prijsvraag, be sloten tot uitvoering van het ontwerp van den heer ir. H. T. Zwiers te Haar lem, dat met den eersten prys be kroond werd. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend dat zy ten aanzien van de winkels op den door het Kinder- en Öperettekoor „Excelsior" te houden bazar in het Brongebouw ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 1 Augustus na des namid dags 10 uur en op 12 Augustus 1928 tot des vooraiiddags 2 uur voor het publiek mogen geopend biyven, daarin mag worden verkocht en het verkochte mede genomen. VLIEGTOCHT VAN LEAR BLACK. De heer van Lear Black is Vrydag met het K. L. M.-vliegtuig H-N A D P, bestuurders Geysendcrffer en Scholte, van Londen aar Venetië gevlogen. Het toestel vertrok om 7 uur, bevond zich om 12 uur te Genève. vertrok om 12.40 en landde om 15 uur 30 te Venetië. De nc-cr van Lear Black heeft den laatsten tijd zeer veel vluchten dooi* Europa uit gevoerd, o.a. naar Berlijn en Kopenha gen. Na verblijf van eenige dagen te Ve netië zal hij zich naar Genève begeven en vandaar wederom eenige steden in Dulisch'and bezoeken. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: Sk<taes, Ver- gierdeweg 70, bruine aotetasoh. Dijk- mans, Oranjebcomstraat 107 lediige ben zinebus. Strijbosch, Duvenvoordostraat 65, badpak, 2 mutsen en handdoek. Van Kuieren, Pres. Sbeijnstraat 68, bruin borutje. Loomeijer, Ramplaan 81. broche ëmaille). Molenaar, Tugelastraat 68, beige dameshandschoenen. Bakker, Leeuwerikstraat 50. bruine hond. Booca, Leidscheplein 26, blauw kinderhoedje Kennel „Fauna", Parklaan: herders hond gebracht door Duin. Saenredam- straat 84. Grijze kat. gebracht door Bul- ters, Ursulastraat 2- Grijswitte kat ge bracht door Hackenitz. Kleverparkweg 77. Gryswiübe kat, gebracht door Van Dam, Groote Houtstraat 12. Pulle, Jon v. Zurenstraat 21. koperen sleutel van melkbus. Junge, Klever-parkweg 2 r. kin- dennuts. Van Reekom, Oorschothofje 44 c, zilveren, manchetknoop. Nobels, Joh. de Breukstraa.t 49, beige kindev- mantel. Jansen van Galen. Madoerastr. 30, bruine portemonnaie m. inh. v. d. Meent, Rozenhagenstraat 44. bruine da- mesportemonnaie met inhoud. De Graaff, De Clercqstr. 116. riiwlelbeias- tingmerk. Roosen. Timorslraat 114, rij- wielbelastingmerk. Poelak, Rozenprleel- straat 26. rijwielbelastingmerk in étui. Bureau van Politie, Smecestraat idem idem. Bakker, Kolkstraat 7. idiem idem. Van Dam, J. Nieuwenhuizenstiaat 15, lap stof. HET SOCIALISTENCON- GERS TE BRUSSEL ONTWAPEN INGSDEB AT Het Internationaal socialistisch con gres heeft Vrydag langdurig over een motie met betrekking tot de ontwape ning beraadslaagd, waarin wordt ge zegd, dat het congres naar algeheele ont wapening, zoowel voor de overwinnaars als voor de overwonnen, streeft, dat alle internationale conflicten aan den Vol kenbond of een andere instantie voor het verkrygen eener vriendschappeiyke be slechting moeten worden voorgelegd, en dat de grootst mogeiyke pressie met in begrip van het gebruik maken van ge weld gebezigd dient te worden tegen eiken staat, die weigert zich ingeval van internationale conflicten an arbitrage te onderwerpen. De motie bevat voorts een reeks maat regelen, die beoogen de versterking der staande legers te beletten, zy besluit met de opmerking, dat het de plicht van het socialisme is, den volken te doen besef fen, hoe vergeefsch alle conferenties voor de beperking der bewapeningen zyn. indien de regeer in gen, die er op vertegenwoordigd zyn, by haar oorlogs zuchtige politiek zouden blijven volhar den. De motie werd door den Nederland- schen gedelegeerde, den heer Albarda, verdedigt}, .De hondsdagen voor- heen en thans De hoogste temperaturen in het jaar vinden we meestal einde Juli en begin Augustus, ongeveer 40 dagen na den zonnestilstand. Wanneer de zon al lang het keerpunt voorbij is, hebben wy de heetc hondsdagen. Wc spreken allen van de Hondster en van de hondsdagen, maar slechts enkelen zyn in staat juiste me dedeel ingen te doen over den oorsprong en de be'.sekenis van deze uitdrukkingen. Tegenwoordig, d.w.z. twintig eeuwen sinds Augustas en dertig eeuwen sinds den hoogsten bloei der Pharaos, bereikt de zon niet meer hetzelfde punt van den hemel als, toenmaals. Maar het begin van den zomer, dat geiyk met den zonne stilstand samen valt, kwam toen over een met de geiyke opkomst van de zon met Sirius. Deze ster, Sirius. die tot het sterre- beeld van den grooten Hond behoort en in zijn wondervol blauwachtig licht als de schitterendste ster aan den hemel verschynt, is ook aan de leeken in de sterrenkunde bekend, h2t is het schit terendste lichtpunt, dat vooral in de heldere herfstavonden de aandacht van den wandelaar trekt en als het ware het geheele Zuidelijke deel van den hemel beheerscht. Sirius, zoo werd ze door de Grieken, Sothls door de Egyptenaren genoemd, vele eeuwen geleden, toen de opkomst van deze ster geiyktijdig met die van de zon plaats had in het begin van Juli in plaats als thans in Augustus Groot was voor de Egyptenaren de beteekenis van de opkomst van Sirius. omdat het tropisch jaar met het op komen begon en Sirius de onfeilbare voorbode was van de aanstaande over stroomingen van den Nyl, van zoo groot nut voor den landbouw in Egypte. De opkomst van Sirius werd dan ook met groote vreugde begroet en met gods dienstige plechtigheden gevierd, zooals dat reeds in den tyd van de oudste Pha raos geschiedde. By de Grieken en Romeinen werden daarentegen de hondsdagen als onge- lukvoorspellende beschouwd. Men vrees de. gedurende die dagen, het optreden van een of andere ziekte of een of an der groot ongeluk. We vinden daarom bij eenige oude schry'vers de mededee- ling, dat de Romeinen jaarlijks een zwarten hond ten offer brachten om den onheilbrengenden toorn van de Hond ster te doen bedaren. In onzen tijd zyn de werkelijke honds dagen in het einde Juli en in de eerste dagenvan Augustus, maar. naar een oud gebruik beschouwen alle volken van Europa nog steeds de dagen van 22 Juli tot 24 Augustus als hondsdagen, terwyi de zon niet meer onder het sterrebeeld van den grooten Hond', maar in het tee- ken van den Leeuw in den dierenriem opgaat. Eenige oude schrijvers hebben zich de moeite gegeven, de oorzaken van de groote hitte gedurende de hondsdagen op te sporen en ze geloofden, dat zij deze oorzaken hebben gevonden door te verklaren, dat de zon. toen ze te zamen met Sirius opging, die toen voor de grootste ster van het heelal werd gehou den, een door deze ster vergroote warm te over de,aarde verspreidde. Alsof dë warmte van deze zoo ongeloofeiyk ver staande ster nog op de aarde op eenige wijze kon worden gevoeld. Het is evenwel een feit, dat in de hondsdagen de grootste hitte van den dag zeer vaak in onze streken door he viger. regenval, niet zelden vergezeld van hagelbuiten, wordt onderbroken. Hygië ne en de moderne preservatieve maat regelen hebben het gelukkig zoo ver ge bracht, dat .tegenwoordig epidemieën, zooals vroeger, twintig eeuwen geleden, in de dagen van groote hitte, niet meer voorkomen. 2000 rozen voor een druppel rozenolie. Het bereiden van rozenolie in Buügarië is reeds ongeveer 300 jaar oud en weid door de Turken uit Azië ingevoerd. Vroeger beheerschte rozenolie uit Perzië en Kledn-Azië de Europeesche en Ameri kaansche markten, thans wordt de olie in eend'ge streken van Anatcttië (onge veer 200 K.G.) en sinds kort ook in Griekenland (slechts eenige K.&) ge wonnen. In Bulgarye worden gemiddeld ongeveer 2000 K.G. rozenolie gefabri ceerd. welke om haar bijzondere kwali teit ten zeerste wordt gewaardeerd in Frankrijk, Amerika en Engeland. In de laatste tien Jaar heeft de fa bricatie van olie in Bulgarye zioh zeer snel gemoderniseerd. De eeuwen-oude zeer primitieve manier der destillatie door den rozenkweeker zelf. die in loodsen zelfs op het erf, in eenige kleine ketels langzaam en moeizaam de kostbare olie te voorschijn bracht, is thans door mo derne fabrieken vervangen, waarvan de grootste thans wel die van Gutscho Bagaroffs in Sopot is. De fabriek bezit 22 groote destillatiéketels, die in den tyd van de rozenoogst 500 K.G. rozen olie en meer kunnen fabriceeren. Iedere ketel verwerkt in ongeveer 2 uur tyd 450 K.G. rozenknoppen, dus in ongeveer 20 uur 4500 K.G,. welke ongeveer 1 K.G. olie opbrengen. Daar gewoonlijk 400 rozen gemiddeld 1 K.G. wegen, moeten voor het verkrijgen van 1 K.G. rozenolie 1.800.000 rozenfel oesems worden bewerkt, d.w.z. dat voor een enkele gram rozen olie het destillatieproduct van ongeveer 1800 rozen is. Voor het vervaardigen dus van jaarlijks gemiddeld 2000 KG. rozenolie in Bulgarye zyn 9 mlliloen rozenbloes-ems noodlg. De rozenoliebereiding op moderne wyze is een eenvoudige, maar uiterste sub tiele destllla tieme bhode. In groote, lucht dicht gesloten koperen kotels, wélke 400 tot 600 K.G. rozen kunnen bevatten, worden de rozen gekookt. De damp wordt door pypen in een met koud water gevulden cylindervormigen ketel ge voerd. waarin het zsgn. rozenwater neer slaat, Dat water wordt weer opgevan gen In twee kleinere koperen vaten, waarop zich aan de oppervlakte de-olie afzet en weer op haar beurt in glazen fleschjes -wordt gesohept, terwyi het water in een grooter vat afvloeit, waarop nadat het langen tyd heeft gestaan, zich weer olie afzet. Nadat het afkoken der rozen is geëindigd, worden de ketels heel spoedig seteeed. waai ïw de rozen is slechte een onaanzienlijke sterk-rleken- de massa overgebleven. Het Bulgaarsche rozendal van Ka- sanlak tot Raöhmanlare, tusschien den Balkan en het Srenda-G'oragebergte, een oppervlakte van 70 K.M.. geüegen, is een paradijsachtig hoekje en maakt, ln den tijd, dat de rozenstruiken vol rozekieurige bloemen staan. den in- druk van een bovenaarsch sprookje. De lucht is zacht en met rozengeur ver vuld. Vroeg in den ochtend, om vijf uur, wanneer de zon net is opgegaan, zijn de tuinen vol leven en vertier. Hen derden boerenmeisjes, met witte hoofd doeken en rozen in het haar, plukken snel de bloemen ln de manden. Lachen en gezang klinken de opgaande zon te gemoet. Snel worden de manden in zakken geleegd en dadelijk warden de zakken met paard en wagen naar de na bijgelegen fabrieken gevoerd. Daar worden ze afgewogen, de bons voor de aflevering afgegeven en het kostbare goed komt in de ketels om later als rozenolie de geheele wereld te ver blijden. In de „campagne' heersoht een ont zettende drukte in het dal. De oogst is hier te laat, daar wordt niet op tyd geleverd. Het is een zenuwachtige tyd, gedurende de zes weken van de bereiding. Met den laatsten geplukten rozenknop wordt het weer stil in het dal der rozen tot het volgende jaar. In het geheel houden ongeveer 10.000 boeren zich met den teelt van rozen bezig. Van aile Ian-', den kcopt Frankryk het meest en wel 1570 K.G., Amerika koopt, naar ver houding, weinig nJ. 228 K.G. De par fumerie-industrie van Duitsohland be werkt ongeveer 200 K.G., dan volgt Engeland met 175 K.G., Zwitserland met 150. K.G. Vrouwen als vliegsters De eerste, gelukkig uitgevoerde Oceaan- vlucht door een vrouw, Miss Earhart, wekt de herinnering aan vroegere po gingen van vrouwen als vliegsters. Reeds dadelyk, na de uitvinding van de luchtballon en de eerste succesvolle tochten van Parys uit in het jaar 1792 waren het vrouwen, die de opstUglng durfden wagen. Zoo Madame Tible te Lyon en Miss Sage te Londen, die met Lunardi opstegen. De eerste vrouw, die met een parachute den sprong uit een luchtballon waagde, was madelle. La- brosse, die later met den luchtreiziger Gernier trouwde. In 1803 waagde het de Peterburgsche Vorstin Suwarow om een kykje daar boven te nemen, maar de luchtballon werd, voorzichtigheidshalve, vastgehou den. Bekend en beroemd waren als aëro nauten vooral de heer en mevrouw Blanchard. Hem gelukte zestig reizen met een luchtballon en toen hij in 1309 stierf, was het aan een beroerte in zyn bed. Na zyn dood voerde zyn vrouw, nog tien jaar lang, alleen gedurfde toch ten uit. doch zy verongelukte in 1819, nadat zy te Parys was opgestegen. Het schynt toenmaals, ook terwille van de reclame en de sensatie, een ge woonte by de luchtvaarders te zyn ge weest, zich het gezelschap van dames te .Verzekeren. Zoo annonceerde Blanchard den 15en Februari 1792 in de Lübecksche kran ten het volgende over zyn voorgenomen tochten: „dat twee talentvolle en moe dige dames vast besloten waren, den luchtadmiraal in de lucht te vergezellen en fr.et gloeiend verlangen den dag van de opstyging afwachten." Op den len Juli vond dan, na allerlei vertragingen, het groote gebeuren plaats. Niet twee, maar een jonge dame van stand ging mede en de tocht werd goed volbracht. De naam van de jonge dame werd niet genoemd. In 1912 deed de Amerikaansche Ruth Jaw Hudson als de eerste vrouw het examen voor vliegenierster. In Engeland onderscheidde zich Miss Hewlett als leidster van een vliegtuig fabriek. Bekend is ook de Duitsche vlie genierster Thea Rasche. Ue ontdekking van een vulkaan. In het Ooster.lijk deel van de Zuid- Amerikaamsohe republiek Ecuador, waar zich het brongebied van de Ama zonerivier bevindt, wyst de kaart nog een leege v'.ek aan. Het is hier een neg nog onvolkomen ondoorzocht gebied. Dioht tropisch oerwoud en moordend klimaat hebben tot nu toe ieder door dringen in dit gebied tegengehouden. Zelfs wilde Indianenstammen zyn daar niet te vinden, Jonkvrouwelijk, als op den eersten dag zwijgt de geheimzinnige wildernis. Maar in Quito, de hoofdstad der republiek, gaat sinds lang het ge rucht, dat in het onbekende oostelijke land een geweldige vulkaan werkt. En men heeft den vulkaan reeds een naam gegeven. Hy wordt „el reventador", de uitbarster genoemd. Het vermoeden, dat het brongebied van de Amazone menige verrassing in zich verborgen houdit, was reed's in het jaar 1921. door de Amerikaansche aard rijkskundigen Joseph H. Sinclair en Theron Wasson bevestigd. Gedurende een vaart met een kano op de Rio Napo zagen ze, onverwachts, een reus achtige bergspits, wier hoogte op onge veer 4200 Meter werd geschat. Nimmer was van deze vulkaan sprake geweest en op geen kaart stond hy geteekend. De hun vergezellende Indianen deelden mede, dat hij Sumaco heet, konden daarover niets naders vertellen. Nu gescliiedde het, dat einde 1925 en begin 1926 de inwoners van Quito zeer werden verontrust door een hevig rommelen, dat van het Oosten kwam. De aarde beefde en de hemel was bedekt met wolken fyne asch. Een of andere vul kaan moest tot uitbarsting zyn gekomen. Maar welke? De Cotopaxi hield zich rustig: de Tungaragua was uitgedoofd en de Pinchincba kon, daar hy in de nabijheid lag, worden gecontroleerd en vastgesteld kon worden, dat hy niet de aardbeving had veroorzaakt. Het zal wel dc „Reventador" zyn, zeide men, of schoon het oog van een blanke nimmer dien berg had aanschouwd. Geprikkeld door de nieuwe teekenen van het bestaan van den berg. maakten, in dit voorjaar. Jceoph H. Sjnctata- en rijn vrouw zteh op oir. meer ktiirfteK in da dingen te brer-sen. In betrekkelijk korten tyd stelden de reizigers vast. dat de geweldige uitbarsting, die men m Quito had waargenomen, met den Su maco ln geen verband stond. Een andere, tot nu toe onbekende vulkaan kon slechts de oorzaak zyn en wel de „Reventa dor". Nu begon een onbeschrijfelijke avon tuurlijke jacht naar den onbekenden berg. Het echtpaar Sinclair was verge zeld door drie Ecuadorianen, n.L Miguel Ohancaia, Manuel Ignacio Ri- vadenelra en Jacinto Bejarano De Amerikaansche aardrijkskundige wyst in zyn verslag over deze ontdekkings reis er op. dat zender deze drie hier genoemde personen, nauwelijks iets zou zyn bereikt. De grootste hindernissen waren hier de snelstroomende koude bergrivieren. Men loon ze alleen over trekken, wanneer eerst van rots tot -rots een touw was gespannen, waarlangs degenen, die volgden, zich optrokken. De watervallen waren vaak zoo woest, dat zelfs dit touw geen voldoende veilig heid bood en mevrouw Sinclair, die mid den in den strcom viel, was by na ver dronken. Na dit opwindend avontuur werd besloten de dame in een kamp aoh'ter te laten met eenige In dianen. De overigen, Sinclair, de drie Ecuado rianen en een handvol Payamino en Napo Indianen, zetten hun tocht on gestoord voort. Maar niet lang, Canohala "nad reeds verteld, dat de inboorlingen voor de geheimzinnige viilkaanreuzen een afgodische vrees koesterden en in derdaad. niet lang daarna weigerden de dragers r.og verder de wildernis in te gaan. De expeditie scheen haar einde naby. Eindelijk gelukte het een aantal Cosanes-Indianen aan te werven, die bereid waren de blanken te volgen. Met alle krachtsinspanning volgde men de Rio Coca. Meestal konden de booten niet worden gebruikt. Men moest tot den hate, in het ijskoude, schuimende water staan om ze vooruit te kunnen brengen. Op den 9en December 1927 bereikte de expeditie den voet van een onbekend bergmassief, dat door de Indianen Cor- diliera Lumbaoi werd genoemd. Men be vond zich toen ongeveer 20 Engelsche mijlen Noord-Oostelijk van de plaats waar zioh het vulkanische centrum zou bevinden. Met de madheto, het mes der Indianen baanden de onderzoekers zich een weg door het oerwoud naar de hoogten. Het weer werd steeds slechter. Regen viel en diichte nevel belette het uitricht. Zeer langzaam ging men voorwaarts. Reeds geruimen tijd hadden de deel nemers aan de expeditie een donderend geluid gehoord, dat everuwel niet van een vulkaan afkomstig kon zijn. Op de spits staande ontdekte men de oorzaak: tegen over hen, aan dien anderen kant van de bergspleet bruiste een waterrijke stroom over de rotsen en stortte vijf honderd meter in de diepte, een zeer imposant schouwspel, dat gefotografeerd werd. Nog was men zes mijlen van het vul- kaancentrum verwijderd en wanneer niet alles een sprookje was. dan moest het oog toch ook wat kunnen zien. Maar dikke nevelen kookten rondom en diepe verslagenheid maakte zich van de on derzoekers meester. Daar ptotseling scheurden de nevelen vaneen. Alsof hy voor liet grijpen lag, verhief zioh m het Zuidwesten de geweldige vulkaan, de „Reventator". Sinclair greep naar zyn fototoestel, doch plotseling werd het nevelgordyn weer dichtgetrokken. Men wachtte, men vreesde. Het weer werd niet beter, het tegendeel. Het nevel- gordijn bleef gesloten, de regen stroomde en men zag zich gedwongen terug te keeren, want er bestond gevaar, dat de terugweg door overstroomdngen was af gesloten. Zoo was Sinclair gedwongen af te zi'en, om het fotografisch bewijs van zyn ontdekking mee te brengen. Op het nippedltje af, meer zwemmend dan nippertje af, meer zwemmend dan roeiend, bereikte de expeditie het hoofd kwartier. ZWAAR WEER OP ZEE SCHEPEN IN NOOD. SOERAEAJA. 10 Aug. (Anëta). De sleepboot van de Ned. Ind. Steenkolen Handelmaatschappij ..Kraus", die met 3 vaartuigen op sleep van Semarang naar Soerabaja vertrokken was, is over tijd Een nader bericht meldt, dat latei- geseind werd, dat de „Kraus" Laiem was binnengevallen wegens zeer zwaar weer op de noordkust. Een der gesleepte prauwen kreeg zware slagzij, terwijl een eveneens gesleepte bark te Tji Laont los sloeg. De „Kraus" vertrok later weer naar zee om de Tji Laout te zceken. Het is onbekend of er opvarenden aan boord van het vaartuig waren, waarvan wordt aangenomen dat het gezonken is. EEN OPÏUMSCHEEPJE BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). De politie heeft op een Chineesche boot voor f 13.000 opium aangehaald. ERNSTIG ONGELUK BIJ POTSDAM. BERLIJN. 11 Aug. 'Reuter'). Op de Templiner See naby Potsdam is giste renavond een ernstig ongeluk gebeurd. Er werden proefvluchten gehouden met de pasgebouwde Fransche vliegboot. By het dalen op het water viel de machine plotseling om, een Fransche piloot en de commandant voor de nabyzynde werk voor luchtschepen gingen met twee an dere personen terstond in een motor boot hulp verleenen. In het midden van het meer raakte te motor echter in brand. De benzinevoorraad ontplofte, en weldra sloegen de vlammen huizenhoog op. Door den luchtdruk werden twee der inzittenden, waaronder de piloot, in het water geslingerd. Toen andere booten te hulp waren gesneld en de beidemannen uit het water haalden, bleek, dat zy reeds ge storven waren. Twee andere personen hadden ernstige brandwonden over 't ge heele lichaam opgeloopen. en werden in hopcloozen toestand naar een zieken huis vervoerd. naar waarnemingen verricht door het Kon. Ned. Met. Instituut tc de Bildl. Hoogste barometerstand 765,9 m.M. te Karlsruhe. Laagste barometerstand 753,2 m.M. te Elacksolf, Verwachting tot den avond van 13 Augustus: Zwakke, later matige Zuid tot Zuid-West. wind. meest, betrokken of zwaarbewolkt. Waarschijnlijk eenige re gen. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 7G2 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. 11 Aug. Hoogste gisteren. F. 68 Laagste hedennacht F. 59 Hoogste heden 10 uur F. 62 ZANDVOORT. Geboren: Hanna Hendrik», dochter van Jb. Koper en G. H. Engbers Piet, zoon van W. Koper en M. van Nickerk. Dirkje, dochter van W. Bol en A. M, van der Veen. Ondertrouwd: J. W. Verschoor en J. ran D ui venboden. ïULLEGOM. Ondertrouwd: P. J. Pijpers en A Waasdorp. Getrouwd: H. J. J. van Verneveld ea A. Faas. A. Boomsma en H. C. van TVy* lingen. Bevallen: A. M. van dier LindenWil* lemse, zoon. C. H. Vledderde Kooker, d. P. van der Zwam—Tromp, z. Overleden: A. M. LommerseStip* donk vr. 64 jaren. BEVERWIJK. Ondertrouwd: G. Zonneveld en M. SU Huyg. L. Schelvis en H. C. Doe»» burg. C. P. Mooyboer en A. M. Bui»* sing. Getrouwd: J. Berghuis en D. Loans, weda van A. Strove. C. J. Walter aai W. A. van der Lem. L. Htizenbcre enj E. Mensing. P. A. Schaafsma, wodn. van A. Storm en A. rr.n Oijen. wed. vaat H. van Kuyk. Bevallen: M. Berghuis-van der Zee, <t A. Six-Pauw, z. Overleden: J. M. van Vemde. 57 J*. echtg. v. F. Beeters (te IJmaJden). J__Tabak. 52 j„ echtg. v. H. Z. Hommes, VELSEN Ondertrouwd: P. Hoefnagel en X Schroevers, G. G. de Ruyter en J. Ver-i meeren, O. Jongert en A. B. P. Bruynsfc P. J. Hendrinkx en A. A. Mctzelaar, X Commanderer en J. Mijnen. Gehuwd: P. Kemp en C. van Kampen* D. v. Beelen en G. IJ. Leeuw, H. Wea ning en K. de Boer, F. J. Schutft en M. M. Jansen. Th. Oudendyk en C. M. Jansen, E. M. Gulaemond en H. Dobbel* deman, J. Ras en I. de Boer. Bevavllen: G. J. v. d. Burg—Harberö, z.. J. GroeneveldMelgerd, d., M. Bruis- schaardSala, d-, G. Sliggers—Varkevis- ser, d., C. Raap—Verdikt, d„ E. A. W. GarritsenRensing, z., M. D. J. Over de Linden—v. Houwelingen, d., J. Schilp —Kolk, d. Overleden: Grietje Braams, 19 Si ongeh. d. van G. Braams, Dirk Willem Ruig, 15 j. ongeh. z. van D. Ruig. BEVERWIJK. MIDDELBAAR ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders stellefi den Raad voor hen te machtigen, een overeenkomst omtrent de toelating van leerlingen uit Beverwijk te sluiten met het Curatorium der Stichting „R.-K. Lyceum" te Alkmaar en met de parti culiere H. B. S. met 5-jarigen cursus ,,'t Kopje" te BloemendaaL ZANDVOORT. STRANDFEEST Het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer deelt ons mede besloten te hebben het strandfeest niet Donderdag 16, doch Woensdag 15 Augus tus te doen plaats vinden. BEVERWIJK. Noteering van 10 Augustus 1928. Postelein per kist 45—50 ct. Andijvie 100 str. f 34. Wortelen 100 bos f 10—13. Komkommers per 100 f 36. Aardappelen, klei p. H L. 46 ct. Peulen per Kg. 2530 ot. Doppers p. Kg. 2224 ct. Oapucyners p. Kg. 2428 ot. Raspers p. Kg. 1618 ot. Tulnboonen p. Kg. 515 et. Snijboouen p. Kg. 56—63 ct. Hcerenboonem per Kg. 22—25 ot. Bloemkool p. too f 1031. Uien per bos 8 ct. Sla per 100 Krop f 45. Rabarber per 100 bos f 2— Pieterselie per bos 4 ct. Selderie per bos 2 ct. Pcren per Kg. 15—17 c'. Aardbeien per Kg. 28—35 c Bessen per Kg. 3245 ct. Dxuuen per Kg. 1 0.0Q—1JL5,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2