DATUMSTUKJES EEN VLIEGMACHINE SCHUIFT DOOR EEN MENSCHENMENIGTE HEEN 36e Jaargang No. 13848 VeracKjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 13 Augustus 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad f 032: per 3 maanden Voor Haarlem «n de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 357%h Franco per post door Nederland f3-8T&- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken /Ö5756franco p. post ƒ0.65 AD VERTENT IEN: Van 1 tot 5 regels 1-75; iedere regel meer 35 cents- Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstm vers-ad ver ten tién van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per ptoatsmg, elke r^gel meer 15 Cents a contact: bosten bet Arrondissement dubbele prija Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER TelefoonnummersDirectie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en J.C. pFFBrRnou p. w PEEREBOOM Administratie 10724 en 1482S. Hoofdredacteur» ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spears 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Veisen-Noord, Umuiden, Beverwijk ens. Driehui xerfcerkweg 2, Velscn, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: MAANDAG 13 AUGUSTUS Cinema Palace: „O, Fuzanna" en „De vrouw met de zweep," 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Charlvteen tikje zot" en „Alarmsignaal". (Op de vacantie-anatinée„Circus-tragedie" en „Alarmsignaal") 2.30 en 8 uur. Rembrandt-Theater: „Kom je ook by de Marine?" Op het tooneel: „Acht Jo- rosy-girls", 79, 9-1511.15 uur en ma- tinée 2.30 uur. Standaard-Theater: „De lijfeigene van den Ozaar" en ,De Kermisklant". Op het tooneel: „Gnel Salem". Beverwijk: Vergadering van den gemeenteraad, 7.15 uur. DINSDAG 14 AUGUSTUS Gebouw „De Nijverheid": Algemeene ledenvergadering van de afdeeling Haar lem der Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis". Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Zandvoort: Clinge Doorenbos in Hotel Groot Badhuis, half negen. DE STAKING DER LOODGIETERS. Nieuwe voorstellen. HET EINDE DER STAKING SPOEDIG VERV/ACHT. In ons numaner van Zaterdag deel den wy reeds mede diat op een verga dering buiten de organisaties om, was besloten door een aantal stalkers om den eisch van 6 dagen vacantia om te zet ten in een eisdh om liet. uurloon met 5 cent tc doen verhoogen. Dit foeteekende dat de eisdh tot betaling van fietsen- geld (11.1. met 25 cent par dag) door de stakers werd gehandhaafd. Over dezen nieuwen eisdh heeft Za terdagochtend een conferentie plaats gevonden tusschen de Haarlemsdhe lood gieterspatroons en een commissie uit de stakers, waarna opnieuw een vergade ring in de Korenbeurs van de stakers eveneens buiten de organisaties om, plaats vond en op welke vergadering de commissie verslag uitbracht van de ge houden bespreking. Hieruit bleek dat de werkgevers met wie de bespreking had plaats gevonden zidh bereid hadden verklaard om Dins dagavond met de Loodgieterspatroons te vergaderen en zidh tevens bereid heb ben verklaard op deze vergadering het volgende voor te stellen: le. Het loon blijft gehandhaafd; zoo- als het vóór het conflict was. 2e. Voor het gebruik van het rijwiel wordt door de werkgevers een vergoe ding van f 2.50 per week verstrekt. 3e. Deze regeling zal door de gezellen worden aangegaan voor den tijd van 2 jaar. 4e. Mocht eventueel in het bouw bedrijf een vacantieregeling worden in gevoerd dan zal dezelfde regeling ook van kracht worden voor het loodgieters- bedrijf. 5e. Zooveel mogelijk zullen de werk gevers de werknemers welke vóór het conflict by him in dienst waren weder aannemen, voor zoover er plaats is en er werk is; terwijl van beide zijden geen rancune maatregelen zullen worden genomen. De vergadering kennis nemende van dit resultaat van de bespreking besloot Woensdagochtend opnieuw bijeen te ko men, daar dan de beslissing der werk gevers te Haarlem bekend zal zijn. Mocht echter dit leiden tot ophefferng van het conflict dan zal hiermede een einde zijn gébracht aan het wierstedencontract het. welk geldend was voor Amsterdam, Rot terdam, den Haag en Haarlem, daar in de andere drie plaatsen de staking neg steeds onveranderd voortduurt en vol gens de geruchten uit die plaatsen de werknemers niet bereid zijn de staking op te heffen alvorens hun vacantie-eisch zal zijn ingewilligd. Bovendien is de weg die thans gevolgd word-:, onorganisa torisch daar het buiten de organisaties om is geschied en er dus van een over eenkomst tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties geen sprake kan zijn. Toch wordt er algemeen verwacht dat hier ter stede het conflict in het lood- gietersbedTijf dat nu al reeds 14 weken duurt, spoedig zal zijn beëindigd. EXAMENS. LICHAAMSOEFENINGEN M. O. Haarlem. 11 Augustus 1928. Geëxami neerd 9 vrouwelijke candidaten. Toege laten de dames: P. Boos. Amsterdam, C. Elsendoom. Utrecht; A. Freeze, Amster dam, B. A. Froentjes. Groningen, R. Gel der, Amsterdam, D. A. Gouwstra. den Haag: R. S. Hammelburg. Den Haag. HOOFDAKTE. Haarlem. 11 Aug. 1928. Geëxamineerd 7 vrouwelijke candidaten. Geslaagd mej. W- H. M. Hassoldj. van Amsterdam. Haarlem13 Augustus. Holland's Glorie. Het einde van de Negende Olympiade is schoon geweest. Zaterdagmiddag zat ik in het Stadion en zag mee het wonderlijke, verrassen de, verblijdende geschieden: de eind spurt van Nederland. Die Zaterdag was zooiets als een nationale Olympiade gloriedag. Wij kwamen ineens van vier op acht eerste prijzen. Er zijn maar vier landen die er meer hebben gehaald (Amerika 23, Finland en Duitschland' elk 10, Zweden 9) en met onze negen tweede en vijf derde prijzen erbij zijn wij tenslotte nummer zes in een punten klassement van drieëndertig naties. Het geen voor zoo'n klein land een schitte rend resultaat is, hoe men het ook beschouwt. Het springconcours, laatste deel van den samengestelden ruiterwedstrijd, vulde dien Zaterdagmiddag in het Stadion en bezorgde ons twee Olympische titels. Ik geloof niet dat het publiek er in het minst op reken-de, ofschoon Hol land na de voorafgaande wedstrijden te Hilversum een mooie kans maakte Maai- de ingewikkelde puntentelling had waarschijnlijk veel menschen afgeschrikt van een nauwkeurig volgen van deze competitie. Ook zijn wy allesbehalve èen militaire natie, en verwachten geen wender-daden van ons kleine leger. Er komt neg bij dat de hippische sport een der duurste is, beperkt tot een kleinen kring die zlóh deze l'uxe veroorloven kan, en vol geheimenissen voor den leek, voor wie de technische termen van een dres- suur-cofncours, bijvoorbeeld, volkomen onbegrijpelijk zijn. Maar het springen bleek gemakkelijk genoeg te volgen. Het was heelemaal niet gecompliceerd voor den toeschouwer Strafpunten kreeg een ruiter in twee soorten. Ten eerste als hij langer dan 1 minuut 20 seconden reed over het parcours van dertien hindernissen, ten tweede voor elke hindernis die hij ver keerd nam en waarbij het paard dien tengevolge een boom omlaag of een hek cnwer gooide. Eerlijk gezegd: het was aanvankelijk niet opwindend en leek een erg lang dradige historie te worden, doordat er zulke lange pauzes tusschen het op komen der ruiters waren. Wij hadden de Koningin en Prinses Juliana zien komen en het Wilhelmus was gespeeld. Daarna wikkelde het programma zich langzaam af. Om de tien minuten, kwam er een officier het Stadion binnenrijden, onder Citius Al-tius Fortius door, ging naar de eeretribune, bracht zijn saluut voor de koninklijke loge, begaf zich naar den start en werkt in uim een minuut zijn dertien hindemissen af. Telkens was het een andere landsman: een Pool, een Tsjech, een Belg, een Franschonan, een Deenen er werden heel weinig fouten gemaakt. Maar een enkel paard weigerde voor een -hindernis en sprong pas na drie of vier herhaalde pogingen van zyn ruiter. Maar weinig hekken vielen om en boomen omlaag. Wy be wonderden de schoonheid der edele ros sen, de rykunst van hun ruiters, de prachtige gratie waarmee „la plus noble conquête de l'homme" de hindernissen overwon. Wij waren ook genereus met ons applaus. Maar er waren teveel en te lange pauzes en de Stadion-spanning was niet hoog. Toen kwam er ineens verandering in de situatie. De Koningin-Moeder ver scheen en werd met een ware uitbarsting van geestdrift ontvangen. Vóór de mu ziek inzette zong het publiek het Wil helmus al. Er werd minuten lang ge juicht. En toén kwam plotseling een cérémonie proiocolaire OlympiQue waar bij on2e driekleur aar. den hoogsten mast reesMarie Braun's over winning op de 100 M. rugzwemmen was in het Zwemstadion behaald. De geest drift steeg ten top toen de eerste ruiter van de Hollandsche équipe, luitenant Van der Voort van Zijp, het Stadion binnenreed en op „Silver Piece" het par cours onberispelijk volbracht, zonder een enkele fout, in 1 min. 6 sec. Toen bleef de enthousiaste stemming. Zooals altijd gedurende de gansche periode der Spelen werden mooie prestaties van buitenlanders luid toe gejuicht, maar er kwam een nieuwe uit barsting van enthousiasme teen onze tweede vertegenwoordiger, luitenant Pahud de Mor tanges, op „Marcroix", even feilloos het parcours aflegde en daarmee zelf den eersten personeelen pry's in den samengestelden ruiterwed strijd behaalde. Er volgde weer een reeks buitenlanders, en de spanning steeg. Sommigen deden het ook zonder fouten. De Noren en de Polen speciaal onder scheidden zich. Men wachtte op onzen derden ruiter, ritmeester De Kruyff. nr. 45 in de lange lyst van deelnemers. Toen hij op „Va-'t-en" kwam binnenrijden onder de Marathonpoort, zag hij er grim mig, vastberaden uit. Het was in De Kruijffs glorie use carrière wel een van die oogenblikken die men momenten noemt". Er werd heel wat van zijn zenuwen gevergd. Maar hij doorstond de krachtproef schitterend. In ademlooze stilte werd Va-t-en's parcours gevolgd, een don derend gejuich brak los toen ook hy zonder een enkele fout het eindpunt bereikt had. Dat beteekende de over winning voor de Hollandsche équipe in den samengestelden ruiterwedstrijd, en ook nog den tweeden prijs in den per soneelen wedstrijd voor ritmeester De Kruyff. Toen kwamen, aan het slot, de win nende équipes terug, de Hollanders voor op de Polen en Noren als tweede en derde prijswinners later bleek Noorwegen tweede en Polen derde te zijn achter hen. Onze kranige ruiters reden een eere-ronde. de Hollandsche vlag ging tweemaal in top en ook nog eens aan een zijmast, er kwam schier geen eind aan het gejubel.... Dit was wel een glorieuse middag. En teen de drie Hollandsche officieren met hun oranje eereteekens de arena intreden, onder de Marathonpoort door, wachtte hen buiten weer een juichende menigte waardoorheen zij maar lang zaam vooruitkwamen, alle drie lachend, salueerend, wuivend zonder ophouden. s Avonds behaalde de bokser Van Klaveren Neaerladn's achtsten Olym- pisöhen titel, en Zondag was er nog een cérémonie waarbij de luidspreker de magische woorden sprak: „Première Champion Olympiquela Hollande! ontvangen met daverend gejuich. Het is een schoon slot geweest van een zeer schoone Olympiade, rijk aan zuiveren sportleven strijd, rijk aan nieuwe wereldrecords en aan feilen kamp en gelukkig buitengewoon vrij van in cidenten. Na den rampzaligen voetbal wedstrijd Duitschland—Uruguay is er vrijwel niets meer gebeurd behalve wat ruzie bij het boksen hetgeen nu een maal inhaerent is aan deze sport en het enkele, lichtelijk opgeblazen geval letje met den suppoost en de Fransche athletiek-delegatie vóór de opening der groote Spelen. Dat er zulk een goede verstandhou ding heeft geheerscht is ongetwijfeld in de eerste plaats te danken aan de prachtige organisatie. Dat zij een aantal fouten heeft begaan was onvermijdelijk, maar het waren foutjes van onderge schikte be teekenis. In de groote lijn was de organisatie voortreffelijk, en binnen een paai- dagen beseften alle deelnemers dat en heerschte algemeen vertrouwen onder hen in de Hollandsche leiding. La ten wij dat met groote voldoening con- stateeren. Het is een feit van beteeke- nis voor ons land. Die duizenden vreem delingen trekken naar huis terug en zullen het daar vertellen, erover schrijven in hun kranten, zooals b.v. al gedaan is door den Engelschen athleet- Lowe, den winnaar van de 800 M., die in de Evening Standard schreef: „These Olympic Games are a triumph of organisation for the Dutch". Het Nederlandsch Olympisch Comité verdient een negenden eersten prijs voor ons land te ontvangen: „Samengesteld organisatie-concours met oplossing van duizenden groote en kleine problemen".... Champion Olympique: La Hollande! R. P. DOODELIJK ONGELUK TE SANTPOORT. AUTO RIJDT OP EEN GROEP WACHTENDEN IN. Giestermiddag omstreeks half 5 heeft bij den spoorwegovergang Santpoort station een vreeselijk ongeluk plaats ge had. Om dien tijd stond een aantal menschen, waaronder eenige jonge meisjes, voor de gesloten spoorboomen te wachten. Achter hen naderde een Ford-auto, waarvan de voetrem, naar de chauffeur beweerde, plotseling niet meer werkte. De auto reed regelrecht op de wachtenden in, waarbij een 12-ja- rig meisje Fr. Lokerse uit de Van Sü- lemstraat te Haarlem-Noord onder het ijzeren gedeelte van den spoorboom werd doorgedrukt Zooals te begrijpen is, ontstond onder de wachtenden, een hevige paniek, daar nog twee andere kinderen werden aangereden, een vier de kind op het spatbord kwam te lig gen en een aantal fietsen in elkaar werd gereden. Het meisje, dat onder het hek werd doorgedrukt, werd bij den heer Van den Berg binnengedragen. Per auto werd Dr. de Groot gehaald, hy was spoedig aanwezig en liet terstond de ouders van het meisje waarschuwen. Zy kwamen nog juist bijtijds, want spoedig overleed het kind, een gevolg, zoo deelde Dr. de Groot ons mede van ersntige inwendige verbloedingen. Per ziekenauto van Mathot werd het stoffe lijk overschot naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd. Naar ooggetuigen mededeelden, had de chauffeur vroeger moeten remmen, in welk geval hij. toen de voetrem wei gerde, nog alle gelegenheid gehad zou hebben de handrem te gebruiken. JUBILEUM De heer A. van Blokland zal Dinsdag 14 dezer den dag herdenken waarop hy vóór 25 jaar bediende werd bij de firma A. van der Maaren Jansen, alhier. DE H. O. V. Het concert te Bloemendaal. Ongunstig weer was oorzaak dat het concert der Haarlemsche Orkestuereeni- ging op 1 Augustus jl. niet kon door gaan. Dit concert zal nu gegeven wor den op Dinsdag a.s 14 Augustus in het Bloemendaalsche bosch, des avonds te 3 uur. Bij vliegteesten te Heerlen. VIER DOODEN, RUIM TWINTIG GEWONDEN. Tijdens het gisteren te Heerlen gehou den vlicgfeest is een tweepersoons twee dekker, het Duitsche baby-vliegtuig D. 572, vermoedelijk door een defect aan den motor, op een tribune neergekomen, waardoor vier personen werden gedood en tal van toeschouwers gekwetst. Eeni ge hiervan zijn naar het St. Joseph Zie kenhuis te Heerlen overgebracht twee van hen verkccrcn in levensgevaar. De vliegenier zelf werd licht gewond, aldus schrijft de Courant. Het vliegveld dat bij Heerlerheide ge legen is, lag aan den voet van een heu vel, waar-tegen-aan de tribune gemaakt was, waarop zich een paard honderd per sonen bevonden. De feesten waren georganiseerd door enkele personen uit Heerlen, er werd met drie toestellen gevlogen. Een groot vliegtuig, waarmede passa- giersvluchten gehouden zouden worden, had pech gekregen en was ergens bui ten Heerlen gedaald. Nadat een der vliegtuigen boven de kom van Heerlen allerlei evoluties had uitgevoerd, begon nen dé demonstraties op het vliegveld en werden door een vliegtuig loopings etc. boven het terrein gemaakt. Tegen 5 uur was de Duitsche Dietrich D 572 met siemensmotor DP. II A. No. 121, toebe- hoorende aan den fabrikant K. Giebeler uit Bonn, en bestuurd door den vroege- ren oorlogsvliegenier Gesper, eveneens uit Bonn, opgestegen. Kort daarop was de machine weer gedaald, omdat door een defect het vliegtuig geen voldoende hoogte kon krijgen. Nadat het defect een vette bougie verholpen was en de motor had proef gedraaid, startte tegen half zes de D. 572 weer. Toen het toestel in de lucht was, be merkte men, dat er iets aan de D. 572 haperde. De piloot- verloor zijn bezinning. De piloot kon geen voldoende hoogte krijgen. Vlak boven het geboomte aan het einde van het terrein trok hij de machine nog eenigszins op om op 40 a 50 meter hoogte een wijde bocht te ma ken. Men meende dat de piloot ging te- rugkeeren. Dit was ook het geval. doch. naar de luitenant-vliegenier Koen uit Soesterberg, die als officieel adviseur op het terrein aanwezig was, verklaarde, en zooals de eigenaar van het vliegtuig later aan de Crt. bevestigde, moet de be stuurder zijn bezinning verloren hebben. Achter het publiek om zocht hy het vliegterrein weer op. Op zeer geringe hoogte en in plaats van elders te dalen, streek hi] over het achter de tribune gelegen veld om te trachten dwars over deze tribune op het vliegveld neer te ko men. Reeds waren eenige personen opge staan om naar beneden te gaan voor het maken van een passagiersvlucht. Toen bemerkte men het gevaar; „bukken, buk ken!" werd er plotseling geroepen. Op dat oogenblik raakten de vleugels van het vliegtuig het publiek. De machine kwam hierdoor nog een meter dichter op de heuvel-tribune, schuurde met den romp nog even over den grond om dan aan den rand van den heuvel naar be neden te storten en over den kop te slaan. Een doodsche stilte en vlak daarop een angstig gesclireeuw deed zich hoo- ran. Op den rand boven op den heuvel en onder aan den voet lagen eenige personen roerloos neer. Vrceseiykc verwarring. Op de tribune zelve zaten en lagen tusschen gewirwar van tafeltjes, omge vallen stoeltjes en gebroken glaswerk gesticuleerende, schreeuwende en ker mende menschen. Minstens 20 waren er gewond en velen geheel in de war En kele Duitschers snelden naar de machi ne, draaiden haar om over don kop en trokken den vliegenier Gosper uit den stuurstoel. Hij was korten tiid bewus teloos. doch bleek slechts onbeduidende wonden te hebben opgcloopen. Van alle kanten kwam het publiek toeioopen. Do talrijke politic en mare chaussees te paard wisten op bez.idigxlo en tactvolle wijze het veld weder vrij te maken. De Heerlcnschc afdeeling van het Roode Kruis en een ziekenauto wa ren op net veld aanwezig, de manschap pen snelden toe c onder leiding van hun commandant, Dr. Widdershoven, de eerste hulp te verleer. :n Spoedig bleek, dat er verscheidene slachtoffers waren. Mevrouw Schobben uit Heerion was door den propeller vrijwel doormidden geslagen, zil was pas eenige weken ge trouwd. ".Vat verder lagen de lijken van een jongen mijnwerker Mccx uit Bvibir- sum. Een man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis tc Heerlen overge bracht, waar hij spoedig overleed. Zijn identiteit is nog met vastgesteld. Vier andere personen waren vrij ernstig ge wond; zij werden eveneens naar het Heerlcnschc ziekenhuis vervoerd, onge veer twintig menschen kregen lichte verwondingen, zil konden na verbonden tc zijn naar huis gaan. Dc justitie aanwezig. De officier van Justitie, mr. Koderitz uit Maastricht, is gisterenavond gearri veerd. om een onderzoek in te stellen. De Duitsclic vlieger werd verhoord doch deze verklaarde niet in staat te zijn, eenige medcdeelingen tc doen. doordat hij door het ongeval overspannen Is. Ook Koen word gehoord. Het vVtgtulg dat in tweeën gebroken is is in beslag genomen. EEN NIEUW COMPLEX WONINGEN TEGENOVER DE ZWEMINRICHTING AAN DE HOUTVAART. DE HUURDERS WORDEN EIGENAARS. Onze stad zal binnen niet al te langen tijd verrykt worden met een nieuwe tuinwijk. De woningbouwvereeniging „Haerlqm", opgericht den 3en Juni 1927, is van plan om op een terrein, gelegen langs de Houtvaart, en tegenover cle Gemeentelijke Zweminrichting, een aan tal woon- en winkelhuizen te laten bou wen. Daartoe heeft het bestuur den ar chitect Jean Courtols. wonende te Haar lem. Duvenvoordestraat 60, gemachtigd een bebouwingsplan gereed te maken. In overleg met den directeur van Openbare Werken werden de bestratingen en plant soenen vastgelegd, zulks als onderdeel van het nieuw uitbreidingsplan der ge meente Haarlem. Met den aanleg van een nieuwen 20 M. breeden verkeersweg, gaande van dc Wcstergraöht via de nieuw geprojecteerde brug over de Hout vaart in de richting Bloemendaal—Over- veen, Is mede rekening gehouden met het ophoogen der spoorbaan Rotterdam Amsterdam en als gevolg daarvan het opbouwen van een nieuw viaduct. Het bouwprogram omvat het bouwen van ruim 200 woon- cn winkelhuizen, welke naar hun ligging gegroepeerd zijn in 2 afdeelingen A en B. Afdeeling A omvat de grootere. afdeeling B ce kleinere woon- en winkeltypes. De ar chitectuur zal geheel pretentieloos zijn. De toepassing van het platte dak zal ten goede komen aan het architectonisch ge heel en aansluiten aan den stijl der be staande zweminrichting. De gevels zijn gedacht opgetrokken te worden van bak steen. de plinten van blauwe, de overige gedeelten van oranje-roode steen. De overbouwde poortdoorgang, gedacht te genover het plantsoen en het zwembad, verleent toegang tot de rustiger gelegen binnenbebouwing. Deze doorgang is bestemd voor ry- en voetgangersver keer en wordt aan de plantsoenzijde ge flankeerd door een zestal winkels, dus drie aan lederen kant. De woningen en winkels omvatten elk 6 ruime vertrekken en verdere gemak ken. Zy zijn voor elke beurs bereikbaar gesteld. De huren der woningen varieeren tus schen f 6.25 en f 7 per week, die der winkels tusschen f 10 en f 12. Bij het hu ren der woning wordt de huurder geacht kooper te zijn van het huis dat hij be trekt en zal hij bü het betrekken van het perceel een inbrengsom storten, zulks in mindering op de koopsom, welk be drag naar evenredigheid der te koopen groncopperviakte nader zal worden vast gesteld. Secretaris der Woningbouwvereeniging „Haerlem" is de heer F. de Vos, Adriaan Loosjesstraat 1G, te Haarlem. R.-K. MIDDENSTAND SVEREENIGÏNG De R.-K, Middenstandsvereeniging al hier l\oudt Donderdag a.s. een algemeene ledenvergadering. Dr. J. L. B. Grieling, arts te Delft, zal een lezing houden over „De zieken huis- en ziekteverzekering jac „Het wit-geie Kruis", H. J. HAVERMAN, t BEKEND KUNSTSCHILDER OVERLEDEN. Zaterdag is in Den Haag. ruim 71 jaar oud. overleden de bekende portretschil der H. J. Haverman. De heer De Bols schreef juist in ons blad van Zaterdag 14 Juli over den schil der en zijn werk naar aanleiding van een tentoonstelling in de Lakenlial te Lelden. Daarom kunnen wij volstaan met en kele biografische bijzonderheden. Hen drik Johannes Haverman is in Amster dam geboren op 24 Mei 1857, daar ter stede was hij leerling van dc Academie voor Beeldende Kunsten onder prof. Aliefeé. Daarna studeerde en werkte hij lil Antwerpen en Brussel. Hij reisde veel. tusschen 1889 en 1891 bezocht hy Spanje. Taneer. Algiers, Frankrijk. Zwitserland. Italië en Engeland. Daarna vestigde hij zich voorgoed in Den Haag. Zijn genre was vooral figuur en por tret. TYPOGRAFISCH MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" Bovengenoemd koor houdt Woensdag a.s. een vergadering voor leden, oud-le den en verdere belangstellenden, waar verschillende mededeelingcn zullen wor den gedaan. Hot is, blijkens een rondgezonden cir culaire. de bedoeling di vereeniging weer dien goeden naam te hergeven, dien zij een lange reeks van jaren heeft ge had.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1