H. D. VERTELLINGEN GHOBOTRA i 8 J§| v'H HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 AUG. 1928 (Nadruk verboden; auteurarecht voorbehouden.) Achter de gordijnen. Door OLAF PAULSEN. Het was niet lastig geweest. Aage Kjerulf hield zijn adem in. Er heerschte een onheilspellende stilte in dat huis. Hij durfde zich niet verroeren. Maar in zijn ooren weerklonk nog een geluid de echo van die afschuwelijke kreet. Gelijk een mes was zij door hem heengegaan: die schreeuw van ontstel tenis, toen het tot den man was doorge drongen, waarvoor hij was gekomen. Dat geluid was het laatste geweest. Hij had beseft, dat de man niet meer schreeuwen mocht. En hü had het niet gedaan. De onafgebroken stilte maakte hem angstig, maar dat was immers dom! Alleen het opengaan van een deur al be- teelcende, voor hem: levenslang. Hij keek de kamer rond, of er iets achter bleef, dat zijn aanwezigheid kon ver raden. Hij had niets met de onbedekte hand aangeraakt. Geen enkel spoor liet hij achter. Niemand had hem door de achterdeur zien binnenkomen. Wanneer hij geluk had. behoefde niemand hem te zien vertrekken! Hij kende de gewoonten in het huis. De eerstvolgende twee uren zou er nie mand thuiskomen. Hij trachtte zich te beheerschen en naderde hetgeen daar zoo stil onder het raam lag en wikkelde het koord van den hals af. Toen vluchtte hij. In de gang was het stil. Niemand had dien afgrijselijken gil gehoord. Toen hij op straat kwam was hij dankbaar voor de frissche lucht en het rumoer. Hij nam den hoed af en veegde met zijn zijden zakdoek óver het klamme voorhoofd. Er was maar één mensch ter wereld, voor wien hij bang was: Jacobsen, de detective met de ijzig kille oogen, de man, die nooit iets scheen te zien, maar inderdaad alles zag. De vorige maal was het Jacobsen, die hem gepakt had. Toen hij zijn zes maanden had uit gezeten, was de eerste dien hij ontmoet te: Jacobsen. Hij had hem op zijn eigenaardige onverschillige manier toe geknikt en zijn bleekblauwe oogen had den over hom heen gekeken, toen hij weeg: „Hallo. Kjerulf. ga je nu eens goed oppassen?". Waarom moest hij juist nu aan dien man denken? Hij wist „het" immers niet? Behoefde het nooit te weten. Kalm! Niemand had het immers gezien? Doch plotseling steeg de angst hem weer naar de keel. Ze waren zoo dicht •bij het raam geweest. Kon je door die vitrage-gordijnen heenzien van buiten af? Hij dacht van niet, maar de zwakke twijfel wilde niet zwijgen. Hoever kon een toeschouwer met daglicht de kamer inkijken door die vitrages? Hij wist het niet- Het waren kleinigheden, die je in het verderf stortten, kleinigheden zoo nis deze. Bij voorbeeld: niet te weten, hoe doorschijnend een gordijn was. Hier in de buurt moest hij niet lang blijven. Hij haastte zich verder. Dat kon Jacobsen toch niet zijn, die man op het andere trottoir? Ja, toch, het was hem. Waar was hij geweest? Die bleekblauwe oogen van hem kon den ze door de vitrage heenkijken? Nu niets laten merken. Doen alsof je niet doodeltjk angstig was. Jacobsen stak de straat over en was achter hem. Waar zou hU zich verbergen? Hij moest zien verbergen, dan zou Jacobsen hem pas- seeren. Kijk. hier om den hoek woonde een tandarts.. Een prachtidee! Hij liep snel het voortuintje door en belde. Er werd terstond opengedaan en hij stapte •binnen. In de wachtkamer ging hij naast het raam staan, verdekt opgesteld ach ter de zware ripsgordijnen. Als Jacobsen voorbij was, of de zijstraat van den tandarts in, of de eerste straat verder geloopen zou hij snel maken, dat lij dit huis uitkwam. Dan naar Amenka. Hij zou die vreeselijke, huiveringwek kende gil toch wel ééns vergeten. Jacobsen verscheen niet. Misschien was hij omgekeerd. Met een zucht van opluchting wenddeAage Kjerulf zich van het raam af. Hij nam een tijdschrift op en bladerde er ln, zonder iets te zien. Een piepend geluid deed hein op schrikken, doch het was alleen maar het hekje dat open ging. Hij hoorde de bel overgaan en even later kwam er nog een patiënt binnen. Het was Jacobsen. De beide mannen staarden elkaar aan. „Hallo! zeide Jacobsen. Ik zag je zooeven op straat. Toevallig, dat ik ook hier moet zijn!" De geluiden van de straat schenen weg te sterven. Al het leven ebde weg uit het vertrek, de beide menschen ge ïsoleerd achterlatend in die omsloten stilte. „Ja", zei Aage Kjerulf. Het was een heesch gefluister. Hij likte de lippen af met zijn droge tong, slikte mcrilyk en werd langzaam bleek, zeer bleek. Jacobsen maakte geen verdere op merking. Zijn bleeke oogen gingen on verschillig over Aage heen. HU was ernstig, zwijgend, peinzend als altijd over het probleem: mensch. Aage had hem altijd geïnteresseerd. HU was een van de slechtste menschen, die hü kende. Jacobsen liep naar het raam. De stilte werd iedere seconde drukkender. Van tUd tot tyd keek hij even naar Aage Kjerulf. Wat deed hij vreemd. Waar om? Had hy zoo'n kiespyn? Dan deden de meeste menschen eigenaardig. HU voelde een vreemde spanning in de doodsohe stilte. Er was iets onge woons gaande. Zijn instinct waai-schuwde hem. Hij deed alsof hij naar buiten keek, maar intusschen hield hü Aage onaf gebroken in het oog. Aage was totaal vergeten, dat hy in de wachtkamer van een tandarts was. Jacobsen's aanwezigheid had hem doen verstijven. Hy staarde recht voor zich uit, zag opnieuw gebeuren Wt tooneel, waarin hy zooeven had meegespeeld. BUna was hü vergeten, dat daar bij het raam een schaduw stond, de man Ja cobsen. HU kwam weer de kamer binnen, sloot de dour achter zich, draaide den sleutel om. De oude zat aan zyn bureau weer zag hü de verwonderde uitdruk king in zijn cogen langzaam veranderen in een van vrees, ontsteltenis, ontzet ting. afgrijzen. Op dat oogenblik werd d'e doedsdhe stilte gebrokeneen rauwe gil weer klonk, alsof iemand in doodsangst schreeuwde Twee deuren bonsden dicht: er wer den voetstappen van hollende menschen gehoord. Even later lag er op straat iemand op zijn knieën en boven hem: een groote man met bleekgrauwe oogen. ö:e niets schenen te zien. Een schel gefluit, een menigte nieuwsgierigen. en er werd iemand weggebracht door twee toege snelde agenten. In het huis van den tandarts werd gesclreld'. „Wie volgt, Ole", zeide de arts. ,Er is niemand meer. dokter", zeide de knecht. „Toen die dame gilde, scheen er iets te gebeuren in de wachtkamer. Er zaten er twee te wachten. Ik denk dat de vrees ze te pakken kreeg. Ze sloegen op hol. Eén er van rende de straat op. alsof de duivel hem op de hielen zat en de ander schoot hem aohterna als een bliksemstraal!" „Patiënten zijn een raar volkje", be peinsde de dokter hardop. „Ik wilde, dat ze maar niet zoo krUschten. Het Is niet voor het eerst, dat ik er op die manier een paar verloren heb". „Vreemd", zeide Jacobsen tot den in specteur van politie, „wanneer ik niet zoo'n verduivelde kiespijn had gehad en die juffrouw op de pijnbank niet zoo gegild had. dan zou ik dat buitenkansje gemist hebben. Ik heb er myn promotie aan te danken. Het wordt nota bene als myn meesterwerk beschouwd INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. De politie van Antwerpen werd er van I verwittigd, dat zich in een logement aldaar een persoon bevond, die in het bezit van een groote hoeveelheid juwee len was. De man, een Pool. v/erd onmid dellijk gearresteerd en spoedig bekende hij in een hotel te Ostende juweelen te hebben gestolen. HU had voor een waarde van 300.000 francs in zün bezit. M envcronderstelt, dat men hier met een lid eener bende te doen heeft. JUWEELEN-DIEFSTAL. VOOR 1.300.000 FRANCS GESTOLEN. De Tel. verneemt uit Brussel: Ostende is de laatste dagen veront rust door verscheidene hoteldiefstallen. Donderdag j.l. werden twee dames uit Antwerpen van haar juweelen. die zij in een kast in haar hotelkamer hadden op geborgen. breoofd. Deze juweelen had don eer. waarde van meer dan een half millloen francs. In een ander hotel wer den ed juweelen van twee Oostenrük- söhe dames gestolen en j.l. Zaterdag heerschte groote opschudding over de verdwijning van juweelen, tor waarde van 1.300.000 francs, die aan een Engel- sche dame behoorden. Tot deze kleinoo- diën behoorden verscheidene kostbare ringen. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK Noteering van 13 Augustus 1928. Postelein per K.G. f 0.10—0.20. Andü'vie 100 str f 34. Wortelen 100 bos f 1012 Komkommers per 100 f 510 Augurken per kistje f 1.75. Aardappelen, klein per K.G. f 0 04 0.05 1/2. Idem zand f 0.06. Peulen per K.G. f 0-30 Doppers per K.G. f 0.25. Capucüners per K.G. f 0.25. Raspers per K.G f 0.32. Tuinboonen per K.G. f 0.17 1/2. SnUboonen per K.G. f 0.250.35. Heerenboonen per K.G. f 0.200.25. Trosboonen per K.G. f 0.30—0.33. Roode kool pe vlOO f 7.5012.50. Bloemkool per 100 f 1020. Uien per K.G. f 0.10 Sla. per 100 krop f 35. Rabarber per 100 bos f 7. Pieterselie, per bos f 0.05 Selderie per bos f 0.05. Appelen per K.G. f 0.20 Peren per K.G. f 0.25. Pruimen per KG. f 0.22 1,2. Morellen, per K.G. f 1.35. Frambozen per slofje f 0.600.80. Bessen, per K.G. f 1.25. Kruisbessen per slof f 1.25 SPORT EN SPEL cricket in engeland. OLYMPISCHE SPELEN Dankbetuiging aan H. M. de Koningin. We lezen in de TeL: Alvorens Holland te verlaten heeft de president van het I. O. C. aan H. M. de Koningin het volgend telegram verzon den: „Alvorens Holland te verlaten verzoek ik Uwe Majesteit de eerbiedige dankbe tuiging te willen aanvaarden voor de hooge bescherming die Gij aan de Spe len der IXe Olympiade hebt willen ver- leenen evenals de uitdrukking van mijn diepen eerbied. De leden van het I. O. C. en ik nemen een onvergetelijke herinnering mede van de ontvangst die ons bereid is door Uwe Majesteit, de stad Amsterdam, en het geheele Nederlandsche volk". De president van het I. O. C. w.g. BAELLET-LATOUR. BIJ DE ITALIANEN. De Italiaansche athleten en toeristen hebben hun verblijf te Amsterdam tUdcns de Olympische Spelen op voor treffelijke wijze besloten met een feest avond in Bellevue, die zeer goed geslaagd mag heeten, aldus de Tel. De Italiaansche consul-generaal aldaar, de heer P. Loéb van Zuylen-burg. had n.l. alle Italianen en verschillende leden der Olympische Comités en van den con- sulairen dienst uitgenoodigd tot een bal. De zaal in Bellevue was feestelijk ver sierd met vlaggen, groen en lampions en een orkest zorgde voor uitnemende dansmuziek, waarvan de tallocae aan wezigen een dankbaar gebruik maak ten. Daar men besloten had tijdens de Spelen 2elf, terwille der training, geen feesten te organiseeren. was de Zon dagavond het meest geschikte tijdstip om nog eens uiting te geven aan de gevoelens van vrcolijkheid en enthou siasme, welke zoo inhaerent zijn aan dit Zuidelijk volk. Het was een sportief gezicht, de talrijke Olympische deel nemers in groepjes de zaal te zien bin nenkomen in hun grüs jasje en witte broek en den fascistisohen groet te zien brengen aan den heer en mevrouw Loeb. Er heerschte een ongedwongen opgewek te stemming en de muziek zorgde voor de rest. Later op den avond hield de heer Loeb een korte welkomstspeedh in het Italiaansoh waarna het Italiaansche Kamerlid, de heer Ferretti, die de lei ding der Olympische deelnemers heeft gehad, de prijzen door de athleten be haald, aan hen uitreikte met een toe passelijke toespraak. Onnoodig te zeggen dat het Italiaansche enthousiasme hierbij in een daverend applaus en gejuich losbrak. Tot laat ln den nacht zwierden Ita liaansche schconen en Holiandsche blondines met de athleten uit het land van Mussolini over den gladden dans vloer. ZWEMMEN. OLYMPISCHE ZWEMMERS TE UTRECHT. In de speciaal voor de internationale jwemweek verbouwde zweminrichting- aan de Liesbosch te Utrecht, werd Maandag het eerste gedeelte van het zwemprogramma afgewerkt. Nadat 's middags volkszwemwedstrü- den waren gehouden, kwamen 's avonds die Olympische deelnemers en deelneem sters uit. De inschryving van de Duit- sche grootheden, zoowel als van de Ca- nadeezen, Amerikanen, Oostenrykers, overtrof de verwachting. Voor Zweden kwam alleen Arne Borg uit. De resultaten luiden: 200 M. schoolslag (heeren) 1. W. Spen- ce (Canada"». 3 min. 14 4.10 sec.; R. Wysz (Zwitserland) 3 min. 14 5/10 sec. 400 M. vrije slag (heeren) geen ty'd opgenomen: 1 Arne Borg (Zweden); 2. B. Ault (Canada). 200 M. vrije slag (dames), gewonnen door de Olympische kampioene miss M. Norelius (Amerika) gezwommen tegen de dames-estafette-ploeg van U. Z. C. Uitslag: 1 U. Z. C. (dames): 2 min. 42 sec.: 2 Miss Norelius 2 min. 45 6 10 sec. 800 M. vrije slag (heeren)1. C. Crabbe (Amerika) 10 min. 48 410 sec.; 2 Th. J. de Man (Holland) 10 min. 49 sec. 100 M. rugslag (heeren): 1 G. Kojac (Amerika). 1 min. 16 8/10 9ec.; 2 M. Bourne (Canada). 1 min. 19 1/10 see.; 3 A. van Essen (Holland) 1 m. 22 1/10 sec.: 4 J. de Haas (Holland) 1 min. 23 sec.: 5 A. Liezenberg (Holland) 1 min. 23 4/10 sec. Vervolgens speelde een Holiandsche ploeg en een Amerika-Europa-zevental een polowedstrüd. welke door de Hollan ders met 43 werd gewonnen. Tot slot werd een demonstratie schoon springen gegeven waaraan o.m Rieb- schlager (Duitschland), Stoudiges (Oos tenrijk). fr. Bornet (Oostenrijk), Philips (Amerika) en Davidson (Holland) deel namen. (Tel.) H. V. G. B. NAAR ZUTPHEN. Ter gelegenheid van den 8 K.M. wed stryd op Zondag 19 Aug. a.s. die jaar- lUks door de Zutphensche zwem- en poloclub „De Jonge Kampioen" wordt uitgeschreven, is een internationaal zwemfeest georganiseerd door deze ver- eeniging. Ook H. V. G B. heeft aan de uitnoo- diging gehoor gegeven. Zy' vertrekt Za terdag a.s. en zal op dien dag reeds een polowedstrüd spelen tegen het eerste ze vental van de „Duisburger Schwimm Vereln. 1898", waaraan H. V. G. B. geen geniakkelyken tegenstander zal hebben. Verder zal dan op diverse banen H.V.G.B. uitkomen tegen ..Aegir" uit Essen. Po seidon uit Geisenkirchen en de Duisbur ger Schwimm Vereir.. 1898. Op Zondag d.a.v. den dag van den 8 KM. wedstrijd zullen eenige waterpolo- wedstrüden worden gespeeld, waarby H.V.G.B. zal uitkomen tegen een zeven tal uit Bocholt. H.V.G.B.. dat met een sterke ploeg vertegenwoordigd is op dit zwemfestyn zal wel zorg dragen eenige overwinningen mee te nemen naai- de Spaarnestad. De hardnekkige strijd om de leiding in de Engelsche Cricketcompetitie duurt onverminderd voort. Zoowel Lancashire als Kent wonnen him wedstryden, waar door in hun veThouding op de oompeti tie ladder geen verandering kwam. Lancashire won mooi van Middlesex met innings en 110 runs. De club der Tyldesley's maakte de prachtige score van 406 voor 6 wickets, waarna de Chan- ge-bowler Hopwood oorzaak was, dat de LondonsChe county voor 151 en 145 aan den kant zat. Hopwood nam in totaal 9 wickets voor 74 runs. Kent had de zwak ke County Essex tot tegenstander en won gemakkelyk met 146 runs. Freeman nam weer veertien wickets! De club van Tate moest de superiori teit van Notts erkennen in een zeer spannende ontmoeting. De totalen lui den: Notts: 162 en 169—8; Sussex: 190 en 158. Ondanks goed werk van Worcester's besten bowler Root, moesten de hek kensluiters er met 2 wickets aan geloo- ven tegen Derbyshire. Hampshire speelde een onuitgespeelden wedstrüd tegen Northants doch was op de 1ste innings mooi voor (395 tegen 277) Ook Somerset verkreeg tegen Gla morgan de 5 punten voor den voorsprong op de eerste innings, terwül Yorkshire weer eens teleurstelde en 't nadeel van den draw tegen Leicestershire had. De oud-kampioenen scoorden slechts 234 en Leicester 390. De West-Indische gasten hebben te gen Gloucester een behoorlijke innings gespeeld en op één run na de vier hon derd opgebracht. Gloucester deed in de eerste innings eveneens goed werk met de score van 319, doch verloor in ae tweede innings 3 wickets voor een goede 100 runs, zoodat R. Nunes c.s. zeker het beste van den draw hadden. In onze vorige beschouwing over En- gelsch Cricket, verzuimden wü den be kenden Somerset amateur bowler J. C. White bü de zestien uitverkoren spelers te noemen die a.s winter de „Ashes" in Australië moeten verdedigen. Voor zoo ver wü ons kunnen herinneren maakte White totnogtoe nimmer deel uit van een All-England ploeg. Zijn keuze is evenwel volkomen gerechtvaardigd. Deze slow- bowler neemt al jaren hoopjes wickets voor Somerset en is daarby, voor een slow-bowler althans, niet al te duur. Op het oogenblik heeft hü in de afgeloopen wedstryden in dit seizoen reeds 94 wickets genomen voor 1960 runs of ruim 20 pun ten per wicket. Freeman met by'na 230 victims spant de kroon, doch ook Tate met circa 125 en Larwood met e enkleine honderd wickets hebben hun uitnoodiging ten volle ver diend. Voor hen, die menen dat de Hamp shire veteraan Mead te oud zijn zijn om deze zware tour met succes te kunnen medemaken, zü er op gewezen dat hü dit seizoen weer in grootschen vorm is, een goede 2300 runs scoorde en als no. 2 op de battingaverages met een gemid delde van ruim 80! staat genoteerd. UMPIRE. WIELRUDEN H. S. V- „De Kampioen". Het lsfte peloton werd gevormd door Söhiijvemaar, die 'een gebroken ketting kreeg, Heinsbergen een lekSoen band en Adkermenn. Peloton 2 begon al even slecht, door dat Fabel, nog geen 200 Meter gereden hebbende, ook al kettingdefect 'had. Zijn partners Kruyd en Scheil zetten moedig door en werden no. 2 met den tijd van 58 miin. 46 sec. Peloton 3, bestaande uit van Baak. Koper, Wolters en Hokkeling, zag spoe dig Hokkeling 'terugkeeren met een lek ken band, terwül even verder dioor een verkeerd uitwijken van een auto Wolters losraakte. Wel probeerde hü nog by te komen, maar het lukte niet. Van Baak en Keper gingen met een tijd van 1 uur 1 min. 15 sec. over de streep. Peloton 4, bestaande uit Baardman van Egmond, Moerkerk en N. N., zag N. N. na het regenbuitje, dat gevallen was. een kleine tuimeling maken, maar bleef verder intact. Dit peloton maakte een tijd van 58 min. 27 sec. HENGELEN. DE KARPER Zondag hield het vischcoüege „de Kar per" een onderlingen wedstrijd op wit- visoh in de Ringvaart tusschen Heem stede en Bennebroek. Er werd tweemaal 11/2 uur gevischt. Des morgens halfvijf uur ging men gezamenlijk naar den wa terkant. De vangst was niet groot. Na afloop van den wedstrijd ging men naar het clubgebouw bij den heer Jack. waar de voorzitter, de heer Rosman, met eenige toepasselüke woord ende prüzen aan de winnaars overreikte. De volgende prijzen werd ongewonnen: A. v. d. Broek le prys, grootste, P. de Groot. 2e prijs, 16 stuks. S. Rosman, 3e pry's. 12 stuks. Drajer, loting 4e prys 7 stuks, P. v. Woerkom, loting 5e prijs 7 stuks. Sparreboom 6e prijs 3 stuks, Da- men, 7e prijs 2 stuks. Tevens kreeg De Nüs een troostprüs. POSTDUIVEN. VERZENDINGEN. Voor het station Vilvoorden weiden 59 manden verzameld, waarin geborgen 1774 duiven. 1551 dieren waren voor het concours ingeschreven. In 12 minuten waren de 311 prijzen verdiend. De verzameling voor Hal leverde op 61 manden met 1825 duiven. 1552 duiven kampten om 311 prijzen. De eerste duif arriveerde om 10.0658 terwül de 2e duif 17 minuten later aan kwam. Daarna kwamen de andeven zeer spoedig, zoodat om 10.34.12 uui' de prü zen alle weg waren. DEMONSTRATIEVE LOSLATING VAN POSTDUIVEN. Men sohryft ons: Door het Centrum-bestuur der ver- eeniging „Koninginnedag" is aan den Haarlemsdhen Postduivenbond verzocht een loslaung van postduiven te bewer ken op 31 Augustus a.s. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat elk bij den H. P. B. aangesloten lief hebber vry is om al of niet aan deze loslating deel te nemen. Niettemin wekken wü elk aangeslo ten liefhebber op, zijn medewerking te verleenen. Immers, voor de eerste maal wordt onze sport in Haarlem aange zocht om langs officieelen weg in het openbaar op te treden. En daar zulk een gelegenheid, om iets van onze sport te demonstreeren niet eiken dag gdboden wordt, behoort elk liefhebber uit dit oogpunt bekeken, zyn medewerking te geven. Als loslatingsplaats is bepaald het gedeelte van de Turfmarkt, gelegen tusschen de Ged. Oude Gracht en de Burretstraat. Na ampele overweging en opneming van de toestand ter plaatse, komt dit gedeelte langs het Spaarne als het meest geschikte voor. De bedoeling is om de duiven om on geveer half vüf te lossen. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken. Er zal een en ander op de rolprent worden vastgelegd. Er zijn voor de drie grootste Inzen dingen (vereemgingsgewijze) door het Oer.trumbestuur beschikbaargesteld resp. een verg. zilveren medaille, een zilveren medaille en als 3de prys eveneens een zilveren medaille. BEKER-COMPETITIE Op de wedvlucht van Hall (185 K.M.) zün door de navolgende vereenigingen de punten behaald, vermeld achter den vereenigingsnaam i- H ia Ti «3 Ol O C M «-S 5i g IJ. I'S? 25 co 3 O K c a o a o 3 B D c Ranglystje: 1. De Luchtgids 2. Pleines 3. De Snelvlieger 4. De Snelpost 5. Columba 6. De Reisduif 7. H. A. K. 8. Gevl. Vrienden 9. Het Centrum 10. De Postduif 11. De Luchtpost 12. De Ooievaar SCHAKEN. MAX EUWE SLAAT RETI. Uit Bad-Kissingen wordt aan de Tel. gemeld In de tweede ronde van het interna tionaal schaaktournooï won Euwe van Réti. De partijen Mieses-Boboljubow, Niemzowitsch-Yates. Marshall-Capa- blan«a en Rubinstein-Tarrasch werden remise. De partij Tartakower—Spielmarm werd afgebroken doch deze zal waar schijnlijk eveneens in remise eindigen. DAMMEN. OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP. Wü vernemen dat het bestuur van den Nederlandschen Dambond heeft be sloten dat in den a.s. wedstryd om het wereldkampioenschap, welke van 20 October1 November a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, eerst een ronde zal worden gespeeld met alle deelne mers. Wanneer uit de resultaten dan blükt dat vier spelers absoluut de sterks een zyn, zal niet een dubbele ronde met alle deelnemers worden gespeeld, maar zul len de vier uitverkorenen onderling nog een dubbele ronde spelen Hiermede beoogt de Nederlandsche Damibond een zoo zuiver mogelüken uit slag te bevorderen, De winstpunten uit de eerste ronde blijven gelden. Boven dien heeft dit systeem voor, dat direct de noodige ernst van de spelers gevraagd wordt. Valt een afscheiding niet duidelijk waar te nemen, dat zal er een dubbele ronde met alle deelnemers worden ge speeld. De partijen worden gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur vcor eiken tegenstander. Gespeeld wordt op de don kere velden De speler, die de voorkeur geeft aan het spelen op de witte velden, heeft daartoe het recht en kan daartoe een bord naast het andere plaatsen. (In Frankryk is het gewoonte op de witte vakken te spelen). Iedere mededinger moet twee partijen per dag spelen. In geen geval mogen partijen worden afge broken. De mededingers van hetzelfde land zullen elkaar in het begin der ron den eerst ontmoeten. De titel van wereldkampioen wordt toegekend aan den deelnemer, die in dit tournooi het hoogste aantal punten heeft gehaald. Bij gelyke aankomst van twee of meer deelnemers zal een her kamp plaats hebben van drie partüen onderling. De titel van wereldkampioen zal geldig zijn tot.aan liet eerstvolgende tournooi, mits die het volgend jaar plaats heeft. Anders zal de wereldkampioen gehou den zijn in 1930 eventueele uitdagingen van de nationale kampioenen aan te nomen, echter slechts één per jaar. De tegenstander die in den te houden wed stryd de tweede plaats inneemt, verze kert zün land in 1930 voorrang. Do jury van den wedstryd zal bestaan uit drie personen waarvan twee aan te wyzen door den Nederl. Dambond en een door den Franschen Dambond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Ieen heerlijke chocoladepastei g 8 OP BROOD OF BESCHUIT Ljk Prijs per flacon f.1.- DAMRUBRIEK. Damrcdacteur: J. W. van Dartelen. Raadhuisstraat 61, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. ONZE PROBLEMEN Wü hebben 't genoegen onzen dam spelenden lezers dezen keer een kern collectie problemen ter oplossing te kunnen aanbieden. Onder Nos. 1325 en 1326 plaatsen wij twee nieuwe composities van onzen me dewerker P. Kleute Jr. uit 'sGraven- hage. De oplossingen van beide vraagstuk ken zyn niet minder dan tien zetten diep, zoodat onze oplossers hieraan de handen vol zullen hebben. Onder No. 1327 publiceeren wü een nieuwe compositie van onzen vriend W. van Daalen waarvan de oplossing acht zetten diep is. Voor alle vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen der problemen uit deze rubriek worden gaarne ingewacht tot uiterlyk Maandag 20 Augustus a.s. bij den redacteur dezer rubriek. PROBLEEM No. 1325 Auteur: P. Kleute Jr., 's Gravenhage. Eerste Publicatie. ZWART m m ta "V -WW# WMTi 'S//7/J& wit. Stand in cjjfers: Zwart 12 schijven op: 1, 5, 6, 7, 11, 13, 14, 22. 24, 29, 33 en 39. Wit 12 schijven op: 12, 21, 31, 32, 36, 37, 40, 41, 44, 47, 49 en 50. PROBLEEM No. 1326 Auteur: P. Kleute Jr., 's Gravenhage. Eerste Publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 1, 3, 5, 6, 8. 10, 11, 13, 18, 19. 22. 23. 25 en 28. Wit 15 schyven op: 14, 17. 29. 33, 34, 37, 38, 39, 41, 44, 45, 47, 48, 49 en 50. PROBLEEM No. 1327 Auteur: W. van Daalen, Haarlem. Eerste Publicatie. ZWART e F ®j 'F m m I iÉSSL m Wik Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 21, 22, 25 en 36. Wit 13 schyven op. 15, 24, 26, 28, 29, 30, 34, 37, 38, 43. 44, 47 en 50. OPLOSSINGEN De auteursoplossing van probleem No. 1321 is: No. 1321 W. van Daalen. Opgedrageng aan den kampioen van Haarlem en Omstreken. Aebe de Jong. Wit: 41—37; 37—32'; 42—37; 27—21; 35—30; 28 37: 32 1 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Dit vraagstuk werd correct opgelost door: W. van Daalen, A. de Jong, H. C. Teunisse, F. A. Berkemeier, v. d. Vlugt. Ph. Fr. van Garderen, J van van Looy. R. Hartgerink, J. Wielenga, J. P. van Eyk, H. Greeuw, J. Poppen, J. C. van Waard, J. van der Giessen, P. H. Meure en J. L. Versteeg, allen te Haarlem; F. H. Kluen. J. Roland Kuyk en M. Lieffering, allen te Heemstede: P. A. Nooü te Haarlemmerliede; J. B. Slui ter Jr. te Aerdenhoul; W. J. v. d. Voort te Nieuw Vennep; P. Kleute Jr. te Gravenhage en J. van Steenwük te Rijs wijk.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 8