HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 AUG. 1928 DERDE BLAD EEN OPENLUCHTSPEL TE BERGEN. D1DOLER. Kommer Kleyn als Didoler Ik Met myn gewone optimisme was naar Bergen getrokken, er vast op re- kenend, dat ik in dit dorp, waar elk huis een hotel of pension is, gemakke- hjk onderdak zou kunnen vinden. Maar dit bleek minder eenvoudig dan ik mij had voorgesteld. Overal kreeg ik het zelfde antwoord: „Alles bezet!" Zelfs «nyn pogingen om telefonisch een ka mer in een hotel te Alkmaar te bespre ken, mislukten en ik zou zoo waar als de ■werver Didoler dien nacht misschien dakloos zijn geweest, als niet een lood gieter op verzoek van den gérant van het Oranje Hotel zich over mij had ont fermd en my een bed had aangeboden. Het was een kwartier, dat my aan de mobilisatie-jaren herinnerde. Deze on dervinding was voor mij wel het beste bewijs, dat Bergen dezen zomer vol zit met gasten. Een tweede bewijs daarvan zag ik in het zeer talrijk opgekomen publiek by het openluchtspel Didoler. Wanneer ik het aantal bezoekers op 2000 schat, ge loof ik niet. dat ik heel ver mi* zal zijn. En dat bij een voorstelling, waarbij de entree-prijzen varieerden tusschen 1 en 5 gulden en de uitvoerenden behalve de hoofdpersoon allen dilettanten leden van de drie. zegge drie tooneelver, eenigingen van Bergen en van de ver- eenlging T. O. P. uit Alkmaar waren. Bergen kan met alle voldoening op dit openluchtspel terugzien. De opvoering van Didoler was ik schreef dit reeds in ons blad van gisteren een frissche dééd! Hier nu eens niet een historisch ridderspel met een of twee geharnaste heeren te paard of een gewoon tooneel- stuk, zoo goed mogelijk pasklaar ge maakt voor de open lucht, maar een waarlijk modem openluchtspel, waarin de vele medewerkenden niet louter fl- guranten waren, maar de massa een be langrijk aandeel had in de handeling. In dit openluchtspel waren allen mede- spelenden. Hier zagen wij als bij de openluchtspelen der studenten van de laatste jaren werkelijk ee" «^«so epel. En bovendien een niet ten onrechte als zoodanig aangekondigd modem spel. In deze opvoering was althans het streven naar het rhythme van onzen te- genwoordigen tijd, hier was nu eens een poging tot vernieuwing van het open luchtspel, welke niet genoeg gewaar deerd kan worden. O zeker, niet alles was even geslaagd, maar wanneer dilet tanten uit een dorp onder artistieke leiding een over het algemeen zoo schoon geheel weten te bereiken, dan hebben zij daarmede een verblijdend voorbeeld aan andere dilettanten ge geven. Dit openluchtspel zou zeker nog groo- ter indruk hebben gemaakt, wanneer Didoler een sterker werk ware geweest. Het werk was te zwak van bouw en te schetsmatig om diep te kunnen ontroe ren. En het was, om op een gemengd publiek direct in te werken, ook wat al te symbolisch en te „vergeestelijkt". Ds. Spelberg heeft en dat lijkt my dan zijn grootste fout te veel willen ge ven: den levensweg van den mensch een droomer met zijn strijd en zijn botsingen in dezen chaotischen tijd en de oplossing na zijn ondergang hoe en langs welken weg den mensch het leven heeft te zoeken. Dit bleek voor een betrekkelijk kort openluchtspel te veel omvattend. Overtuigend was het vooral aan het slot. dat zelfs min ot meer rhetorisch aandeed dan ook allerminst. Maar het werk gaf aanlei ding tot enkele imponeerende spel- episoden en dat is voor een openlucht spel reeds heel veel. De „Scena" voor dit openluchtspel be stond uit een eenvoudig groot houten trappenpodium dat het „Schouwtoo- neel des levens" moest voorstellen en daar achter enkel een zeer groote, witte schijf, een op den achtergrond heel de tooneelbreedte overspannend cirkel segment waarin wij volgens het pro gramma het symbool van de overkoe peling des hemels over de aarde hadden te zien. Vooral deze schijf, die door de( zoeklichten telkens in de deor de regie gewenschte kleur verlicht werd. bleek van den ontwerper den heer Frans Huysmans een zeer gelukkige vondst. Door dien achtergrond stonden de figu ren nooit in de ledige rlumte en „deden" zy het dikwijls bijzonder mooi. Reeds dadelijk het begin, het ontwaken van Didoler tusschen de twee stratenmakers alle drie zich als donkere silhouetten tegen den schemerenden achtergrond afteekenend was van een verrassend effect, evenals de kort daarop over het podium heenschrydende zaait*-. Het verloop van het spel is betrekke lijk eenvoudig. Didoler ik geef hier den inhoud zooals deze door Ds. Spel berg zelf in een interview is meegedeeld, is een zwerver, die op 'n goeden dag ontwaakt aan den weg bij 't begin van een dorp, juist op het oogenblik, waarop twee stratenmakers, Maarten en Valen ten. in den ochtcndschemer hun nuch ter bedrijf zullen aanvangen. Door beide mannen naar het dorp verwezen, vindt Didoler in het dorp niet wat zijn zoekende geest bevredigt, getrokken door het verwijderd, maar zeer lokkend silhouet van de nabije stad, begeeft hij zich daarheen op weg. Het leven in de stad is hem tot een bittere ontgoocheling. In de haast van het jachtende leven gaat zijn stem ver loren, in de kolking van het duistere begeeren vindt hij geen bevrediging. Ten slotte wordt hij zich de onwaarachtig heid van het zijnde bewust op het groo te volksfeest. Zijn wil komt tot ont plooiing, als hij, nu bewust van de pro fetische krachten, die in hem werken, het volk opzweept tot revolutionnaire gezindheid en geweld. Echter blijkt deze nieuwe levensfase aan eigen kracht ten onder te gaan; soldaten komen; op het duistere plein in de stad worden de opstandelingen neergeschoten, het ontoereikende van deze revolutionnaire daad wordt aan het licht gesteld. Dan eindigt het spel in een visionair tafreel, waarin Didoler Op het duistere plein tot ontwaken komt. Daar ver schijnt hem het Eeuwig Zelf, symbool van het Eeuwig beginsel des levens, dat hem tot nieuw leven wekt en hem tn staat stelt de gevallenen op te richten en tot nieuw le*/en te inspireeren. Dit gegeven nu gaf de stof tot be langwekkend en in het licht der schijnwerpers kleurrijk openluchtspel. Het „dorp" kwam er in zijn symbolische voorstelling wel wat schraaltjes af al was de door mij reeds genoemde zaaier een prachtige figuur maar het chao tische leven van de stad bood de regie haar kansen, die zij niet onbenut heeft gelaten. De al maar door elkaar warre lende groepen van arbeiders, bankdi recteuren, geestelijken, kantoorbedien den, arbeidsters, matrozen, dienstmeis jes, apachen en „intellectueelen", met in het midden de dood als verkeers agent de „levensregelaar" waren van een kleurige bontheid en hun be wegen vol rhythme. Er was iets waar lijk obsedeerends in deze massa, die bewoog en stilstond op het commando van den zeer goed gespeelden dood. En voortreffelijk bepaald was na HILLEGOM. 2S-JARIG JUBILEUM VAN PASTOOR VAN LEEUWEN. Pastoor B. van Leeuwen der St.-Jo seph-parochie alhier heeft Woensdag zijn 25-jarig priesterfeest gevierd, zoo als gisteren in het kort is vermeld. Den avond te voren werd Pastoor van leeu wen door het feestcomité en Pastoor Krook van de St.-Martinuskerk van het station afgehaald. De jubilaris werd ver gezeld door Pater Zoetemelk. Na een korte felicitatie werd in drie auto's via de Pastoorslaan. Weeresteinstraat en Hoofdstraat gereden naar de Su-Jo se p.nkerk. Langs het middensclüp der kerk stonden aan beide zijden bruidjes geschaard met lauwertakken. Het orgel speelde en door allen (de kerk was stampvol) werd een welkomstlied gezon gen. Kapelaan Verhaar hield van den kan sel af een toespraak om te danken voor de groote gaven en de groote werk kracht van den jubilaris. Pastoor van Leeuwen deed nu het Plechtige Lof, waarna nog een feestlied werd gezon gen. Woensdag werd begonnen met een al- gemeene H. Communie van vrijwel de gaheele parochie. Om half elf uur ving de Plechtige Hoogmis aan. Het ruime kerkgebouw was bijna te klein. Zoodra de geestelijk heid aan het Hoogaltaar verscheen, werd een feestlied gezongen. Hierna be gon de solemneele Mis, opgedragen door Pastoor van Leeuwen. In het Priesterkoor hadden verschei dene geestelijken plaats genomen, ter wijl onmdidellijk achter de Communie bank de familie zat. Het Zangkoor voer de uit de Missa „Lauda Sion", het Tantmergo en de Priester-cantate. Na het Evangelie beklom Pastoor van der Salm te Delft den kansel voor het uitspreken der feestpredikatie. Om half twee waren in het Patro naatsgebouw aanwezig de feestcommis sie. de zangers, afgevaardigden van alle corporaties Giefdadigheidsvereenigin- gen enz.) de wethouders Balvers en de Vreugd en anderen. Dc heer J. C. Groot voerde het woord namens het feestcomité en het kerkbe stuur. Thans is u aldus de spreker aan een mijlpaal van uw leven. Naast onzen gelukwensch spreken wij den wensch uit dat het zilver, dat u thans kroont, een maal in goud verkeere. Dank brengen wij u. voor uwe velen arbeid in zeven jaar. Rijk en arm wilden gaarne iets bijdragen voor u uit dankbaarheid. Hier ziet u een bedrag aan goud. meer dan f 4000, gebruik het naar uw goed dunken en moge Gij nog Jaren in ons midden zijn. Daverend applaus. Toen sprak de heer J. H. M. Balvers. loco-bur gemeester, hij feliciteerde den pastoor namens B. en W. en bracht naas; dank aan God. mede hartelijk dank aan den Jubilarisi omdat alles wat deze deed ze ker in het waarachtig belang der ge meente Is. Hierna zong het zangkoor de Pries tercantate. Kapelaan Verhaar bood nu. ter tijds besparing, verschillende cadeaux aan van vereenigingen en particulieren, te weten: bloemstukken, parementen, ser viezen, zilver, vazen, Sacramentsv&an- deü, bidstoel enz. De Jubilaris nam nu zelf het woord om te bedanken en deelde oa. mede, dat het grootste gedeelte der som komt aan het orgelfonds. Daarna kreeg leder gele genheid den jubilaris de hand te druk ken en de geschenken te bezichtigen. De receptie was zeer druk bezocht. Des avonds werd een Pontificaal Lof gecele breerd met Te Deum en feestlied. Kerkplein en kerk waren prachtig cingsberger. var. Amsterdam-Noord er- de heer J. L. D. van oest, oud-zendeling te Utrecht met het onderwerp „Voor heen en thans in de zending op Nieuw- Gulnea". Ds. W. S. van Leeuwen houdt de slot rede. Bij ongunstig weer wordt de zendings dag gehouden in de Hervormden kerk. DE STERRENWACHT TE GREENWICH. SANTPOORT. OPDRACHT. Het verbouwen van Huize Spaarn- heuvei onder architectuur van de heeren Mulder en van Asöonk te Bloe- mendaal is opgedragen aan de fa. P. Heere en Zr... te IJmutden voor f6747. MARKTNIEUWS. GROENTENMARKT. Andijvie 100 str. f 3—f 5. Wortelen, 100 bos f 10f 12. Komkommers per 100 f 3f 7. Aurgurken per kistje f 1.60. Aardappelen klei per K.G. f 0.04— f 0.06. Idem zand per K.G. f 0.07. Peulen per Kilo f 0.26. Doppers per Ki!o f 0.24. Capucijners per Kilo f 0.25. Raspers per Kilo f 0.30. Tuinboonen per K.G. f 0.14. Snijboor.en per K.G. f 0.20—f 0.32. Heeren boo nen per KG. f 0.20—f 0.24. Trosboonen per K.G. f 0.26—f 0.30. Roodekool per 100 f 7—f 11. Bloemkool per 100 f 10—f 20. Uien per K.G. f 0 08. Sla, per ICO krop f 3f 6. Rabarber per 100 bos f 7. Pieterselie per bos f 0 05. Selderie per bos f 0.06. Appelen, per Kilo f 0.10—f 022. Peren per Kilo f 0.20. Pruimen per K.G. f 0.22. Morellen, per Kilo f 1.30. Frambozen per slofje f 0.50—f 0.70. Bessen per Kilo f 1.10. Kruisbessen per slof f 1.15. SPORT EN SPEL Door Dr. E. A. Kreiken. »De Levensregdaar" de vrijwel mislukte „beelden der menschelyke liefde", het feest der be vrijding, waarop de dood kostelijke vondst het rhythme aangaf.op een draaiorgel. Wy dachten hierby even aan het kakelbonte tafereel der kermis uit „Ik dien" onder Royaards' reg:e. Dit feest en het spel vonden hun cli max in de komst van Mr. de Bekende, den volksredenaar, die achter een fan farekorps aan dwars tusschen het pu bliek door naar het podium schreed om daar in holle, goedkoope gemeenplaat sen het door hekken gescheiden en toch „eensgezinde" menschdom toe te spreken. In dit gedeelte was ook Ds. Spelberg, die daar satiricus werd, op zijn best. Ook in den „opstand" heeft de regie veel bereikt, al hadden wij die liever niet in zoo vol licht willen zien afspelen. Wat daarna volgde de verschijning van het „Eeuwige Zelf" een figuur, die aan een uit het bad komende juf frouw in badcostuum deed denken en de slot apotheose vermochten niet veel indruk meer te maken, maar dat was voornamelijk te wijten aan den schrijver, die met zijn epiloog wel het minst gelukkig was. Als geheel dus een openluchtspel, dat in de uitvoering zeer veel te genieten gaf en waarin ook door enkele spelers vooral door Kommer Kleyn, die Di doler met een geen oogenblik verslap pend enthousiasme speelde en door den heer C. Cloeck uit Alkmaar, die aan Mr. de Bekende alle relief wist te geven individueel heel verdienstelijk spel werd getoond. Voor het tooneeldilettan- tisme mogen wij dit openluchtspel te Bergen een evenement noemen. J. B. SCHUIL. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE. MUZIKALE WANDELING. Naar aanleiding van de successen der Harmonie „St. Michael", directeur de heer H. W. Hofmeester in het concours te Assendelft waar zoowel in de concert ais in den marschwedstryd eerste prij zen werden behaald, zal morgen (Vrij dagavond om 8 uur een muzikale wan deling gemaakt worden door een deel der gemeente. De route is als volgt vastgesteld: Van R.-K. Vereenigingsgebouw langs Heerenweg. Koedief.slaan, Binnenweg, Raadhuisstraat, Hendrik de Keijzerlaan, Drieheerenlaan, Molenwerfslaan. Laan van Insulinde, Achterweg, Wllheimina- plein, Camplaan, v. Merlenlaan en Hee renweg naar het R.-K. Vereenigings gebouw. versierd. VERPLEGINGSKOSTEN De Kerkeraad der Gereformeerde Ge meente heeft een voorstel in behandeling om de kosten van verpleging in Zieken- inrichtingen voor rekening van de Diaco nie te nemen. De Diaconie zou er een fonds voor vormen en viermaal per jaar een col lecte houden. De kosten zouden alleen voor hen gedragen worden, wier naaste familie er niet in voorzien kan. Een be slissing op dit voorstel is nog niet geval len. DUIVENSPORT De Zwaluw hield een wedvlucht van af Ohemy. afstand 252 K.M. De loslating geschiedde te 10.30. De uitslag was als volgt: le. 2e. 5e, 13e en 18e S Warmer dam. 3e W. Beijersbergen, 4e, 6e, en 20e P. v. d. Reep, Te en 9e Gebr. Zwaneveld. 8e. 10e. 11e. 12e, 14e, 15e, 16e en 17e Mart. Koek, 19e P. Seysener. De eerste duif bereikte haar hok te 3.45,3 uur met een gemiddelde snelheid van 793-75 M. per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam aan te 4.58.49 uur met een gemiddelde snelheid van 643.63 M. per minuut. Uitslag kampioenschap jonge duiven: W. Beijersbergen met 59 punten. 2. idem 59 p., 3. P. v. d. Reep met 53 p. S. Warmerdam met 44 p., 5. Gebr. Zwa neveld 44 p. 6. S. Warmerdam 44 p. 7. Gebr. Zwaneveld 43 p., 8. M. Kopk 41 9. S. Warmerdam 39 p., 10 idem 38 p. Het hokkampioenschap werd behaald door W. Beijersbergen met 116 p. De uitslag van de Derby-vlucht is als volgt; 3e S. Warmerdam, 4e M. Koek, 5e idem. Zondag a s wordt gevlogen van af Ba- rendrecht, afstand 55 K.M., voor Jonge duiven. VELSEN. HET FROV NOORD-HOLLANDSCH ZENDTNOSFEESTT. Hieronder volgt het volledige pro gramma van het Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest, dat Woens dag 22 Augustus a.s. in Velserbeek zal worden gehouden. Opening 10 30 uur. De openingsrede wordt gehouden door Ds. H. J. Hak van Alkmaar, na een inleiding van Ds. H. J Heiijnen te Landsmeer. Daarna tre den als sprekers op de heer J. K. Nieuwenhuis, evangelist te Edam, met het onderwerp „Zegenende handen" en Ds. P. W. Fceken van Haarlem met het onderwerp „Gij of wij?" Tijdens de pauze die duurt van 122 uur zal van 1—2 de Chr. Harmonie „Nut en Genoegen" van Edam een concert geven in de muziektent. Des middags spreken Ds. J. C. Ko- DE OLYMPISCHE WIELERWEGWEDSTRIJD DE OFFICIEUSE UITSLAGEN GEHANDHAAFD. Uit Boedapest: De commissie uit de J. C. I., <i:e den uitslag van den weg wedstrijd der Olympische Spelen had vast te stellen, heeft dezen na Onderzoek van het tegen Carlsson geopperde be zwaar, gehandhaafd. ATHLETIEK. VAN DEN BERGE WINT TE ESSEN. Uit Essen wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Van den Berge won hedenavond de 200 meter in 22.4 sec. vóór Borgmeier (22.6). Paulen (23), Neumann en Otto. Paulen werd op 400 Meter tweede in 50.1 sec. achter Neumann (49.7) en vóór Wiebke, Gertz en Geroe (Hongarije). Van den Berge werd op 100 meter tweede in 10.9 sec. achter Geroe (10.8) en vóór Jonath. BROOS WINT IN BELGIë. Volgens een bericht uit Antwerpen aan de N. R. Ct. heeft Broos Woensdag bij de atletiekwedstrijden te Capellen het nummer 200 M. hardloopen gewonnen in 22 2 5; No. 2 was de Engelschman GiU en No. 3 de Belg Dujardin. In het num mer 100 M. hardloopen was Broos No. 2 achter den Engelschman Loudon. SCHAKEN. GROOTE BONDSWEDSTRIJDEN. De groote jaarlijksche wedstrijden van den Nederlandschen Schaakbond zullen gehouden worden -van 27—30 Augustus as. in de tuinzaal van de Groote Socië teit, Koestraat 8. te Zwolle. De eerste ronde \-an de hoofd- en eer ste klasse zal aanvangen op 27 Augustus, 's morgens 10130 de eerste ronde van de tweede klasse op 28 Aug. 's morgens 920; :s middags van 1.30520 zal een boottocht plaats hebben langs het Zwar te water en over de Belterwijde, aange boden door de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. De eerste ronde van de derde klasse zal aanvangen op 29 Aug. 's morgens 9.30 Op 30 Aug. s namiddags 5.30, biedt de Zwolsche schaakclub aan de deelnemers een diner aan. Voor iedere klasse wordt een aantal kunstvoorwerpen als prijzen beschikbaar gesteld, gelijkstaande aan de helft ran het aantal deelnemers. POSTDUIVEN. GEVLEUGELDE VRIENDEN (Heemstede) Wedvlucht ran Quevratn 228 KM. Hieraan werd door 94 duiven deelgeno men. De dieren werden des morgens om 8.30 losgelaten. Uitslag: 1. 6 W- v. Huis, 2 J G. v. d. Meer. 3 T. J. v. Deurzen, 4. 12. 18 H. Vellinga, 5. 10 A. Eveleens, 7. 8 A. v. Zadel. 9. 17. E. D. des Bouvrie, 11 A. Voordenhake. 13. 15 C. Lareman, 14 A. Verdonschot Jr. 16 N. Leuven. Aankomst eerste prijswinnaars 11 u 3 min. 15 sec. en laatste prijswinnaars 11 uur 27 min. 28 sec. Medaille uitgeloofd door het fanfare corps „Excelsior" gewonnen door den heer W. v. Huis, terwijl de kasprijzen gewonnen werden door dc nummers 1. 2. 3. 4. 5, 7 en 9. As. Zondag laatste wedvlucht voor jonge duiven broed 1928. van Noyon af, afstand 332 K.M. waarvoor een wissel beker is uitgeloofd door den heer C. v. d. Heuvel, die het vorige Jaar werd ge wonnen door den heer A. Eveleens. Deze beker moet 2 maal achtereen of 3 maal in liet geheel gewonnen worden Ik heb gedadht, dat het den lezers raai 1 Haarlem's Dagblad wellicht eens zou i interesseeren iets te hooren over de in richting ran Sterrenwacht te Greenwich. Het zal allen bekend zUn da: de Noord- ZuidlUn waarop de Greenwich Sterren wacht ligt, de merldaan ran Green wich. gewoonlijk als uitgangspunt geno men wordt zoowel wat betreft de lengte bepaling op aarde als ook voor de oor- ree te tijd bepaling. Reeds als zoodanig is de Greenwich Sterrenwacht van bijzonder belang, maar ock door het werk dat daar ver richt wordt is hot een van de allerbe langrijkste observatoria der wereld. De Sterrenwacht ligt in het Zuid- Oosten van Londen, midden In Green wich Park op eer. hoogen heuvel, var. waarop men bij helder weer de geheelc stad kan overzien. Aan den voet van der. heuvel ziet men de Theems, met een druk verkeer van op- en afgaande schepen. Gunstig, ran astronomisch stand punt bekeken althans ligt het observa- 1 torium zeker niet. De rook cn nevel van Londen maken de atmosfeer nu niet bepaald helder en de groote spiegel-teles coop wordt door de dampen erg aange- tast. Deze splegel-tele.seoop. de 30 inch re flector ö.w.z. een spiegel met pLm. 70 cM. doorsnee, bestaat uit'een geslepen plaat die verzilverd is. De zwaveldampen die ontwikkeld worden tasten telken male de zilverlaag der spiegel aan en m3ken een voortdurend en nauwgezet onderhoud noodzakelijk. Aas dezelfde pijler waaraan deze reuaen reflector bevestigd is bevindt zich "n refractor. Dit werd uit zuinigheids overwegingen zoo gedaan, maar later ten zeerste betreurd, omdat het nu niet mogelijk is beide in strumenten tegelijkertijd te gebruiken. Thans wordt van 810 des avonds en 35 des morgens de refractor, dit is de gewone kijker met lenzen, voor het be palen van afstanden van sterren ge bruikt. Tusschen dien tijd wordt de re flector gebruikt om de kleuren en tem peraturen der sterren te meten. Voor de groote afmetingen van den kijker is de koepel waarin zfj staan zeer klein- Dlt geeft vaak last omdat de tempe ratuur in de koepel zoodoende hoog wordt en de lenzen beslaan zoodra het dak opengedraaid wordt. In andere ge bouwen staan nog een groot aantal an dere kleinere kijkers, waarvan de Tran sit-cirkel of meridiaan-cirkel hot belang rijkste la. Daarmee wordt de exacte tijd gecon troleerd. Dr. Jackson staat aan 't hoofd daarvan. HU heeft de klok van het Ob servatorium nu zoodanig weten te rege len. dat ze in 16 dagen 0.4 sec. naloopt. Tevreden is hij nog steeds niet. maar hij kan niet verder komen, doordat de klok nu zoo nauwkeurig is geworden, dat ze op aardbevingen reageert. Elke seismologische trilling stoort de slinger een klein beetje. Dr. Jackson zelf er zeer bedroefd over. Eenige verontwaardiging heerscht hier op het observatorium eveneens, doordat Juist op de Meridiaan van Greenwich, mathematisch en astronomisch had het niet beter kunnen worden, de groote centrale gebouwd werd. waardoor alle trams uit Londen van elcctrlclteii voor zien worden. Op een protest van do zijde «ui het observa tori vim wend de afbouw van twee der vier schoorsteonen verboden, maar de voortdurende rookontwikkeling der fabriek heef: de atmosfeer er niet be ter op gomaakl. Do belangrijkheid van de meridiaan, dit even ter toelichting, is voor een astronoom fundamenteel om dat van daaruit zijn plaatsbepalingen geschieden en tevens omdat dc meeste waarnemingen van een ster gebeuren wanneer zij precies door de meridiaan heen gaat. Wandelt men door de Greenwich Sterrenwacht hcon dan ziet men overal langs den wand rijen van dutoenden platen netjes genummerd en gerang schikt. Eerstens zijn daar de platen van de Zon. Eiken dag wordt de Zon. zoowel hier inGrcenwich cn met toog op mogelijke slechte weer soms tadigheden hier. in Kodaikenal cn Victoria (Canada) gefotografeerd. Alk» platen van de ande re observatoria worden opgezonden naar Greenwich. Zoo is hier een catalogus van 30 jaar, waarop men dag voor dag kan nagaan welke veranderingen hebben plaats ge grepen op het aonneoppervlak. Dit is voornamelijk gebeurd om den invloed der Zonnevlekken op het aardsche magnetis me na te gaan. In een andere zaal staan langs den wand de platen der photographisclu? he melkaart Alle sterren helderder dan de 12e grootte p!.m. 200.000 staan daarop 30 jaar geleden werden deze platen op genomen en thans is men bezig om de zelfde hemelstreek opieuw te fotogra feeren. Legt men zoo*n oude en nieuwe plaat op elkaar dan kan men zien of de ster zich verplaatst heeft, m.a.w. of zjj een merkbare beweging heeft gehad. Merkwaardig is het statuut van de sterrewacht. Deze sterrewacht is name lijk geheel onafhankelijk van eenige uni versiteit. By ons te lande is een sterre wacht of sterrekundig instituut altijd een Integreerend onderdeel eencr uni versiteit. Tusschen de Groenwich-sterrcwacht en de Londensche Universiteit bestaat geen enkel verband. Merkwaardig dat zoo iets ook in Oxford en Cambridge voorkomt. In Londen zUn hier his torische gronden voor te vinden. Do sterrewacht werd nu 252 Jaar geleden door Flams toed opgericht De Londen sche Universiteit Is van veel recenter datum namelijk pas een 100 jaar oud. Het huis da: Flamsteod eertijds be woonde is nog steeds een deel der sterre wacht De Royal Astronomer, de tegen woordige functionaris. Sir Frank Dy son. bewoont dit oude gedeelte, het zoo- r raamde Flamsteod House. Merkwaardig Is de buitengewoone or ganisatie. men hoon niets den goheelen d.ig, ieder doet rustig zijn werk en syste matisch en buitengewoon vlot en goed wordt een geweldig programma afgc- Ik wil niet eindigen een ieder die eens in Londen komt Mn te raden eens een bezoek aan deze merkwaar*.!;ge in stelling te brengen. Dc sterrewacht is na ©cn verzoek aan de Royal Astronomer gericht, kosteloos op weekdagen voor leder toegankelijk. A INGEZONDEN MEDEDEELINGEN CENTS PER REGEL. W WIELRIJDEN. WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN KORTE AFSTAND VOOR AMATEURS. DE DEEN W. FALCK HANSEN WINT. Woensdag hadden te Boedapest de Wielerwedstrijden voor amateurs over den korten afstand plaats. Aan het verslag in de N. R. Ct. antieenen we hierover hot volgende: Voor onze Hollanders leverde deze dag een teleurstelling op. Niet dat wij een overwinning noch van Bosch van Dra- kesteyn. noch van Mezairac hadden ver wacht Dat niet. Wij hadden wel ver wacht. dat Beaufrand zou winnen en dat Mazairac tweede zou worden. Ben uitslag trouwens, die de Olympische wielerwedstrijden hebben gebracht. Dat het niet zoo geloopen is, heeft de teleur stelling gevormd, doch die teleurstelling werd te grooter door de manier waar op voor Mazairac de kans op een zeer eervolle plaats verloren is gegaan. Na In de serie gemakkelijk te heb ben gewonnen van den Australiër Gray en den Engelschman The aker cn In de achtste finale van den Italiaan Maln- testa op overtuigende wijze te hebben gewonnen, kwam hij In dc kwart be slissing tegenover den Australiër Stan den te staan, die zeer zeker een uit stekend renner is. doch er een manier van rijden op na houdt, welke niet door den beugel kan. Er werd tweemaal gestart, doch als Mazairac zijn recht had gekregen, had nog een derde rit moeten volgen. In de eerste rit had Standen de leiding en bij de bel kwam Mazairac binnen door. De Australiër drong hem eerst met zijn elleboog terug en toen Mazairac toch <Joor7P?te, drong hij den Hollander geheel van dc baan af. zoodat Mazairac in het gruis van de sinteibaan kwam te zitten. Mazairac stopte en de jury be sloot te doen overrijden, waar Stenden eerst heel weinig zin in had. In de tweede rit nam Standen de leiding en toen Mazairac op 250 meter buitenom langs hem heen wilde komen, belette de Australiër zulks door hevig te slin geren. In het midden van de laatste bocht zat Mazairac aan het wiel van den Australiër, om bij het uitkomen een feilen aanval te doen. Juist toen Ma zairac hem zou passeeren en de voor wielen reeds gelijk waren, reed Standen Mazairac aan. Zijn elleboog raakte Ma zairac, die toen zijn spurt moest onder breken en 50 Meter van de streep af weer opnieuw moest beginnen. Niette- min bracht hij het weer zoover, dat nauwelijks te zien was wie had gewon nen. Onmiddellijk begaf Mazairac zich naar de jury er. Adrian diende een in het Fransdh gesteld schriftelijk protest in. Edoch, de Jury durfde de beslissing niet aan en handhaafde Standen als winnaar. Ziedaar op welke wijze Mazai rac in het gezicht van de haven strand de. Zonder de kwalijke manoeuvre van Standen zou hij stellig van den Australiër hebben gewonnen en daarmee de finale hebben bereikt. Wat Bosch van Drakensteln betreft, deze sloeg in zijn serie den Deen Jen sen en den Tsjecho-Slowaak Martinek met vele lengten, in een race waarin dc Tsjech was weggcloopen. Zijn tweede rit verloor hU chler tegen den Italiaan Cc-ri - hem tweemaal omhoog dreef en zijn spurt daardoor brak. Na de series liet men dc niet geplaatsten vier herkansingsritten Tijden, waarvan er twee uit iedere rit alsnog in aanmerking kwamen. Deze methode was noodig om 16 man in de tweede ronde te krijgen, welke ln matches k deux verreden werd. Die matches k deux werden gewonnen door Falck Hansen «Denemarken). Beaufrand (Frankrijk), Mazairac (Ne derland). Bernhardt CDuitschland), Corsi (Italië). Scvergninl (Italië), van Massenhove (België) cn Standen (Australië), waarna de kwartbcsllssing het volgend verloop had. Eerste kwartbesllsslng1. Falck Han sen; niet geplaatst Bernhardt (wiel lengte). Tweede kwartbeslissing: 1. Beaufrand, niet geplaatst Corsl (1 lengte). Derde kwartbesllsslng: 1. Standen, niet geplaatst Mazairac (onder protest). Vierde kwartbesllsslng: 1. Severgnlnl. niet geplaatst van Massenhove (1 leng te). Volgens het nieuwe reglement moesten de ritten uit de finale twee maal worden gereden en Indien elk der renners een rit zou winnen, moest een derde be slissende rit plaats hebben. De derde rit Is echter niet noodig geweest Om den derden prijs reden eerst Standen en Severgninl en do Australiër won beide malen vlotweg. Om den eersten en tweeden prijs reden Falck Hanse en tot ieders verrassing won de Deen tweemaal achtereen van den kop af. HU reed prachtig en vol overtuiging en gaf den Franschman geen gelegenheid zijn gevreesde demarrage ln toepassing te brengen. De Deen won gedecideerd met 1 en later met een halve ler.gte ln 121/5 en 12 2/5 sec. HU heeft nog geluk gehad ook, want nauwelijks was hU in zUn tweede beslissingsrlt den eindstreep gepasseerd of zUn rcchtcr- pedaal brak van de krukas af. De Olympische winnaar was dus geslagen en de man die het vorige jaar te Keulen in het wereldkampioenschap ais tweede eindigde na Engel, werd nu wtiv- naar, t

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9