HAARLEM'S DAGBLAD JUSTIOYE BUITENLANDSCH OVERZICHT MINISTER SEVERING OVER DEN PANTSER KRUISER. LITAUEN WIL BLIJKBAAR GEEN BESPREKINGEN. DE STICHTING „VOGELENZANG". «e sigaretwiGferpffl I AMERIKA ALS COMMERCIEELE LEERMEESTER. WOENSDAG 22 AUG. 1928DERDE BLAD De verkiezingen in Griekenland. Relletjes te Brünn. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een buitengewoon druk bezochte vergadering van de plaatselijke afdee- hng der sociaal-democratische partij sprak de Duitsche minister van Binnen- landsche Zaken, Severing, over de af faire van den pantserkruiser en de xijksregeering. De minister wees er op, dat, hoewel de kwestie van den pantserkruiser bij de verkiezingen een groote rol heeft ge speeld. de overwinning der socialisten niet alleen daaraan te danken is. In de bijeenkomst der xijksregeering Is niet over den bouw gestemd, doch heeft men er zich slechts mede ac- coord verklaard, dat met den bouw een begin wordt gemaakt, nadat de rijks- weeminister uit de begrootingen der afgelcopen jaren een resteerend bedrag van 41 irillioen mark ter beschikking gesteld en verklaard had. dat voor den geheelen bouw geen nieuwe middelen gevraagd zouden worden. De tegenstand tegen den pantserkrui ser blijft bij de socialistische party en de ministers bestaan. Men zal trachten bij de stemming over de termijnen in den Rijksdag een ander resultaat te ver krijgen. In geen geval denken de socia listen er aan, ingevolge de besluiten der regeering van het burgerlijk bloc nog meer te doen bouwen. De sooialisten denken er evenmin aan, wegens den pantserkruiser uit de regeering te tre den. Zij zullen de verkregen machts positie zoo lang mogelijk vasthouden, om de kwesties op sociaal gebied tot een oplossing te brengen. Venizelos tevreden. Volgens de laatste berichten zijn by de Grieksche parlementsverkiezingen 228 Venizelisten, 15 royalisten, 3 aan hangers van Kafandaris en één aan hanger van Pangalos gekozen. Venizelos heeft verklaard dat de Se naatsverkiezingen in December zullen plaats hebben. De verkiezingen voor het. presidentschap zullen op de oonstatutró- neele wijze en tijd geschieden. De Atheensohe correspondent vein de „Daily Telegraph" heeft gisteren een onderhoud gehad met Venizelos, waarin deze verklaarde, dat hii met de resul taten van de algemeene verkiezingen- meer dan tevreden is en zeer veel hoop voor de toekomst van Griekenland koes tert. Het land is uitgestrekt, en eensge zind en kan bij een doelbewust bewind een der welvarendste staten worden. Het Grieksche volk heeft bij de verkiezingen hem en het republikeinsche stelsel var. Zijn vertrouwen blijk gegeven. Venizelos geloofde, dat thans ook de royalistische leiders zich niet meer aan de erkenning van de republiek zullen onttrekken. Alweer bezwaren van Litauen. Szoemlakofski, kabinetschef op het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, die naar Kowno is vertrokken voor het overhandigen van de Poolsche nota, heeft heden om één uur te Kowno een onderhoud gehad met „Ministerial! direktor" Baloetis. Van Litausche zijde werden bezwaren kenbaar gemaakt wat betreft het tijd stip der door Polen voorgestelde con ferentie, terwijl gewezen werd op de on mogelijkheid een conferentie te Genève te beleggen, omdat de arbeid dan dooi de zittingen van den Volkenbond zou kunnen worden gestoord. Szoemlakofski wees er on, dat een dergelijke storing niet te vreezen is, daar het door Polen voorgestelde tijdstip veel vroeger is dan de Volkenbondsvergaderingen. De besprekingen werden tot 's avonds verdaagd, toen Szoemlakofski en Baloe- tts opnieuw confereerden. Dinsdagmor gen gaat Szoemlakofski naar Warschau terug om minister Zaleski rapport uit te brengen. Nader wordt gemeld: Het antwoord van Litauen op de jong ste Poolsche nota is aan den kabinets chef van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken, Szoemlakofski, overhandigd, die er mede naar War schau Is vertrokken. Naar den correspondent te Kowno van de „Vossische Zeitung" van officieele zijde wordt medegedeeld, heeft Litauen alle Poolsche voorstellen van de hand gewezen. Een opwindende toespraak. Uit Praag wordt aan de Tel. gemeld Zondag heeft de Oechoslovaaksche handwerksliedenpartij te Brünn onder leiding van den minister van Verkeers wezen, Najman. gedemonstreerd, waarbij het tot woeste toomeeJem is gekomen. Volgens de verklaringen van ooggetuigen moet de minister een tramconducteur, die krachtens zijn instructies bij het passeeren van den stoet wilde doorrij den. op de grofste wijze bëleedigd heb ben. Toen daarop politae-beambten den demonstranten verzochten, den weg voor de tram vrij te maken, spoorde minis ter Najman zijn volgelingen aan, de rails op te breken, terwyl hy uitriep: „Ik als minister, beveel het tramverkeer stop te zetten!" Een tram werd bestormd en de in zittenden werden bedreigd. Ten slotte bedreigden de demonstranten ook de politie, tegenover wie de minister een toespraak hield, die hij, althans volgens ooggetuigen, als volgt begon: „Ellendig gepeupel! Schurken! Renegaten, Vle gels!" enz. .Het organ der handwerkslie den ontkent echter, dat de minister deze woorden heeft gebezigd. De affaire zal echter nog een politiek naspel hebben, daar in den gemeente raad van Brünn reeds een interpellatie ter zake is ingediend en ook het tram personeel krachtige maatregelen eischt Samenzwering Mexico. tn Zeven vrouwen en vijf mannen zijn gearresteerd beschuldigd van deelne ming aan een complot tegen politieke leiders, bij een bezoek dat dezen in April brachten aan de stad Celaya. Volgens de politie moest een meisje van 21 jaar deze personen, terwijl zij met hen danste met een vergiftigde speld prikken. Met een gouden pen Kellogg zal Donderdag bij het betre den van den Europeeschen bodem ver welkomd worden door den burgemeester van Havre, die hem een gouden vul penhouder uit naam der gemeente zal overhandigen. Deze vulpenhouder versierd met een olijftak, het wapen van Havre en de Amerikaansche sterren- vlag. Voorts vertoont hij de volgende inscriptie: „Van de stad Havre aan den grooten bevorderaar des vredes, staats secretaris Kellogg, 1928". De burgemees- te zal den wensch uitspreken, dat met Kellogg"s vulpenhouder het anti-oor logspact door alle gedelegeerden getee- kend zal worden. KORT EN BONDIG. In het marinestation te prest heeft men S.O.S.--seinen opgevangen van het Duitsche stoomschip „Braga". De vakbonden in het confectSevak te Berlijn hebben tot staking besloten. Het begin van de staking zou Dinsdagavond in tal van bijeenkomsten worden be paald. PflsoedsM is Dinsdagochtend te Boe karest aangekomen om daar zijn verlof door te brengen. De stad St.-Ingbert In de Be'.ersche Palts heeft zieh insolvent verklaard. Wissels, die heden aangeboden weiden moesten geprotesteerd worden. De pas siva konden nog niet nauwkeurig wor den vastgesteld. COMMENTAREN. Jarenlang heb ik reeds van vrien den en kennissen gehooid, dat het eigenlijk onverstandig is om in Juli of Augustus met vacantia te gaan. Dan is de wereld en zh grootje op pad. het is overal vol en lawaaiig en stoffig en duur. Je kunt veel beter in September gaan. zeiden ze. dan zijn de hotelpnj - zen lager en de families met kinderen zijn weer naar school (de kinderen ten minste). Bovendien is het in September meestal mooi en Augustus heeft geen beste reputatie ten aanzien van het weer. Zoo zeiden ze en ik dacht, daar zit wel wat in. Laat ik het eens probeeren. Met het gevolg dat ik nu nog op myn vacan- tie zit te wachten en al zooveel mooi weer buiten mijn kantoonnuren heb zien voorbij trekken dat ik er ernstig aan twijfel of er voor September nog wel iets over kan blijven. Maar ik geef toe. dat dit niet de schuld van mijn raadgevers kan zijn. Gekker is, dat zij zelf allen reeds met vacantia schijnen te zijn geweest of thans zijn, want talrijk zijn de ansichtkaarten, die in den loop der laatste weken een bijna ononder broken laatste reis hebben gemaakt van mijn brievenbus naar de prullemand. U kent het genre: hoogelyk geflatteerde afbeeldingen van een machtig hotel en aan de achterzijde: In haast, prachtig ■weer, amuseeren ons best, waar het kruisje staat is onze kamer. Enfin, het gebruikelijke raffinement waarmee de jaloezie der achterblijven de zwoegers wordt opgewekt. Maar waarom hebben ze niet tot September gewacht, zooals ik. Vertrouwen ze niet in eigen overtuiging. Ik weet her niet. Maar er is een troost. Als ik straks Uit ben ec zij hebben weer een jaar zwoe gen voor zich, stuur Ik hun ook ansicht kaarten met een kruisje, waar mijn kamer is, en ik zal ze schrijven, hoe verstandig het is, can eerst in September vacarrtie te nemen. In Engeland heeft de zg. Church Lads' Brigade (laat ik het vrijelijk vertalen als Vereeniging van Christe lijke Jongeren) plotseling oplossing gebracht in een nijpend probleem des mans. Deze weldoeners der mannelijke mensohheid verzoeken allen mannen van scheerbaren leeftijd aan hun ver eeniging hun gebruikte veiligheids- scheermesjes te zenden. De jongeren weten ze te verkoopen, naar het schijnt, voor 2 1(2 cent per stuk en het is dus, als ik het zoo mag noemen, een twee snijdend mes, want wie raakt niet gaar ne op bevredigende wijze zijn oude mes jes kwijt. Aangezien deze organisatie In ons land niet bestaat, moet ik bekennen, dat ik nog altijd niet goed weet wat te óoc-n met deze gevaarlijke instrumentjes. Ik durf ze niet goed in de vuilnisbak te gooien, want stel je voor dat een hond er argeloos zijn snoet in steekt Ik zie geen kans ze zélf te vernietigen zond::- mezelf aan verwondingen bloot te stel len. Ik zemel ze dus, min of meer on willig, op, evenals trouwens mijn ver sleten gramofoonnaalden, waar ik ook geen weg mee weet. Als er lezers zijn die mij ln dit op zicht willen adviseeren, zie ik hun wen ken gaarne tegemoet. Ongetwijfeld kan publicatie ook anderen in den nood helpen. Je kimt den Amerikanen de hulde nie- onthouden, dat zij vindingrijk zijn. Daar was eenigen tijd geleden in een hunner scholen een jongen, die maar niet be hoorlijk kon leeren sohrijven. Zijn kwaal was. dat hij zijn pen te stijf vast hield en te hard op het papier drukte Alle gewone middelen faalden en ten slotte haalden zijn onderwijzers de elec- triciteit te hulp. Het jongemensch kreeg speciale schrijflessen met een pen die zoo was gemaakt dat de schrijver bij te hard drukken, een lichte electri- sdhe schok in den arm kreeg. Na korten tijd schreef de jongen voorbeeldig. Wanneer uw verwondeifag over dter- gelijke zorg vexjr de instructie van een enkelen leerling geluwd is. wou ik nog wel opmerken, dat dit principe een rij van mogelijkheden opend- Zal de sohool der toekomst door electriciteit geleid worden, met schokkende vermaningen voor eiken leerling, die niet behoorlijk rechtop zit en bestraffing van Iedere fout met een onmiddellijke waarschu wing van dezelfde soort? Sprak de gids: Wij komen nu. Da mes en Heerer.-, aan de machtigste wa tervallen m het land en als de dames een oogenbHk stil willen zyn, zult u het donderend geweld van het neerstorten de water hooren. Ir. een cabaret in de Engelsche bad plaats Bournemouth is jazzmuziek ver boden. Vele jonge danelustigen die dit lezen, zullen met eenige verbazing ver nemen, dat er eenige andere soort mu ziek bestaat. Hoe Je Stichting worden zal. Het gedeelte dat nu geopend wordt Toepassing der nieuwere therapie. VOLKSGEZONDHEID. ONTEIGENING VAN DUINTERREIN. Wij ontvingen de Verslagen en Mc- dedeelingen betreffende de Volksge zondheid, uitgegeven door den voorzit ter van den Gezondheidsraad met me dewerking van den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid en vele ande re autoriteiten (afl Juli 1928). Het lijvig werk bevat verschillende verslagen en mededeelingen betreffende drinkwatervoorriemng. tuberculosebe strijding en bestrijding van geslachts ziekten, kraamverzorging. het gebruik van sera en vaccins, volkshuisvesting, besmettelijke ziekten, enz. In het verslag omtrent de werkzaam heid van de Centrale Commissie voor Drinkwa tervoorziening in het jaar 1927 wordt de quaestie van de onteigening van duin terrein ten behoeve van de me-ente Haarlem aangeroerd. De Commissie deelt de gedadhte die ten grondslag ligt aan het gevoelen van Ged. Staten van Noord-Holland-, dat het noodzakelijk is by de steeds groeiende bevolking van ons land waarvan het gevolg is een steeds toe nemende bebouwing en het steeds meer in cultuur brengen van woeste gronden, de vraag onder de oogen te zien, op welke wijze in de toekomst de drinkwa tervoorziening van het land moet wor den geregeld. De Commissie is van oor deel dat dit vraagstuk thuis hoort bij de gewestelijke uitbreidingsplannen. In de commissie voor deze plannen zouden steeds een of meer waierleidingdeskun- digen ritting moeien hebben en verder zouden de verschillende plannen der ge westelijke commissie, voor zoover rij de belangen der drinkwatervoorziening raken, door één centraal lichaam moe ten bezien worden, dat. nauw samen werkt met de gewestelijke commissies. Als dit lichaam zou de Centrale Oom missie voor Drinkwatervoorziening kunnen optreden. In de Provincie Noord-Holland de den zich in Mei 1928 in totaal 8 geval len van febris typhoidea voor. 169 van roodvonk. 54 van diph-theritis, 1 van meningitis (nekkramp) en 3 van. en cephalitis (hersenontsteking). Het grootst aantal gevallen van roodvonk deed zich voor te Amsterdam (85) evenals hei grootst aantal gevallen van diphtherias (45). Te Haarlem wer den slechts 4 gevallen van roodvonk geconstateerd en 3 van diphtheritis. Te Heemstede kwamen 11 gevallen van roodvonk voor. PERSONALIA. Mej. H. Hofman en mej. G. Fopma uit Haarlem zijn te "s-Gravenhage ge slaagd voor het examen Hoogduitsch L. O. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CENTS PER REGEL. ^.Vogelenzang" in vogcMucht. (Luchtfoto K. L. M-). Spaadt de. SLUiTZt&tis» Gelijk we reeds meldden, wordt de volgend maand dat gedeelte der Stich ting „Vogelenzang'' der Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Nederland, dat klaar is, ge opend. We vinden daarin aanleiding eenige mededeehngen te doen omtrent het ge bouwencomplex dat thans gereed is en omtrent dat hetwelk nog moet worden gebouwd. De Stichting verrijst op pcrcce- len grond gelegen uisschen de gemeen ten HXDegom en Bennebroek aan den Rijksstraatweg, die beide gemeenten ver bindt. Het ongeveer 40 HA boschryk terrein dat de Vereeniging voor de Stichting aankocht wordt oostelijk be grensd door genoemden Rijksstraatweg en westelijk voor een gedeelte door de spoorbaan Leiden—Haarlem en verder door de Leidschevaart. Het gedeelte van het terrein dat be bouwd wordt door een in Noord-Zuide lijke richting loopende aslijn verdeeld m een Westelijk deel. waar de paviljoe nen voor mannelyke en een Oostelijk deel waar de paviljoenen voor vrouwelijke patenten zijn ge legen. In deze aslijn tegen de Hille- gomsche grens ligt het administratie gebouw dat van den Rijksstraatweg door een met kastanjes beplante oprijlaan is te bereiken. Voor dit administratie gebouw is een gazon aangelegd met rijen hndeboomen: er achter bevindt zich, met een gang er aan verbonden, het cur suslokaal. Ongeveer 100 Meter achter het ad ministratiegebouw' is tegen een groep oude beuken de nog te bouwen kerk ge projecteerd. In deze lijn verder gaande ziet men de centrale keuken en dan het. meest Noordelijk gelegen, het zooge naamde economiegebouw, waarvan de watertoren en de schoorsteen van het ketelhuis hoog boven de omgeving uit steken. Dit econamiegebouw, waarin ricb ook de wasscherij met strijk-, man gel en naaikamer bevinden is het cen trum der verwenning en koud en warm watervoorziening der géheele Stichting, Naast dit gebouw vindt men oe woning van den Chef-machinist. Aan weerszijden van deze aslijn liggen achter het administratiegebouw de beide observaüepavüjoenen voor 60 manne lijke en 60 vrouwelijke patiënten. Tusschen de plaats van de kerk en do keuken, waar eerst de directiekeet stond, zal de werkplaats voor de mannelijke patiënten komen. Tusschen de cen trale keuken en het eoonomiegebouw liggen aan weerzijden de beide paviljoe nen voor onrustigen, waartusschen plant soen is aangelegd. Administratiege bouw en economiegebouw zijn verder verbonden dooreen breeden ringweg waaraan de nog te bouwen paviljoenen zifllen komen. Hiervan behooren een paviljoen voor 60 rustige mannen met sousterrain voor werkplaats en een pa viljoen voor 80 rustige vrouwen met een zieken afdoellng voor personeel, waarvan de bouw nog dit jaar zal plaats hebben, tot het eerste bouwplan. Aan dezen ringweg ligt ten westen van het economiegebouw de barak voor besmettelijke riekten, terwijl aan een zijtak van den weg. die tusschen econo miegebouw en machinistwoning voert naar do boerderij en tuinmanswoning met boomgaard en vloeivéld de werk plaatsen der verschillende bedrijven zijn geprojecteerd. Het complex van paviljoenen wordt door een in de richting Oost-West loo pende weg verdeeld in een Zuidelijk gedeelte, waarin de belde obsei-vatiepa- vQjoens zijn gelegen die met dc daar later nog to bouwen paviljoenen de open en sanatorium afdeeling zullen vormen, terwijl de paviljoenen in het Noordelijk sededte ie geeOSx-jatMtos utt- maken. Aan de hooggelegen Zuidgrens van Ijet terrein verheft zich een mot oude dennen en loofboamen begroeide heu vel. De Maagdenberg, waarop men een fraai vergezicht heeft over de ver schillende lanen van dit terreingedeelte, de aangrenzende bollenvelden en den omtrek. Aan den voet van deze® heuvel is de begraafplaats aangelegd. Op de strook langs den Rijksstraat weg staan de woning van den genees heer-directeur en zullen ook de wonin gen var. den Geestelijk verzorger. Ge- rsecsheeren en Huismeester gebouwd worden, waarvan dezer dagen de aan besteding plaats had. Aan den overkant van den Rijksweg tegenover den Hoofd ingang staan eenige huisjes die zullen worden verbouwd om ae gcscliikt te ma ken voor personeels-woningen. Daar komt ook de woning voor den admi nistrateur. Zooals bekend had van die verbouwing en van den bouw van die woning eveneens dezer dagen tegelijk met de andore voren vernielde werken de aanbesteding plaats. Behalve de hoofdingang is er naar de Stichting nog ccn tweede toegangs weg meer Noordelijk gelegen die eer tijds voerde naar de boerderij, maar die nu hoofdzakelijk zal gebruikt worden voor transporten naar de centrale keu ken. De elcctriciteitsvoorriening der Stichting gesclxiodt door liet Provinciaa® Eicctrisch Net der Provincie Noord- Holland. Bij een storing in dezen kabel wordt voorzien door den hoogspannings kabel van de Leidsche Centrale. Het eerste bouwplan, dat nu ten dcele vol tooid is. omvat zoo meldt het verslag der Vereeniging van wie de Stichting uitgaat aan welk verslag! we enkele bij zonderheden o:".'. renden, het admi nistratiegebouw, de centrale keuken, de werkplaatsen voor de verschillende be drijven, de belde observatie-paviljoe nen, voor 60 mannen en 60 vrouwen: twee paviljoenen voor onrustigen (60 mannen en 60 vrouwen); een paviljoen voor 60 rustige mannen en 80 rustige vrouwen: verder do woningen voor don Geneesheer-Directeur. Gcarioiyk Ver zorger; Administrateur. Huismeester, Chef-machinist en Tuinbaas. By de voltooiing hiervan kunnen dus 180 man nen en 200 vrouwen worden verpleegd terwijl de geheele opzet is berekend op een bevolking van 800 patiënten. Opgemerkt kan nog worden dat btf de aanbesteding waarvan we roods spra ken, ook is aanbesteed het bouwen van een dubbel en oen enkel paviljoen voor totaal 138 rustige patiënten. Met den bouw der paviljoenen fe re kening gehouden, zoo meldt het Jaarver slag der Vereeniging nog, met de nieuwe re inrichten in de verpleging en behan deling der geesteszieken, met name de actievere therapie, zoodat men er ruime dagverblijven met werkgelegenheid vindt. Zooals reeds is aangestipt is in het paviljoen voor rustige mannen een sousterrain geprojecteerd voor werk plaats, zooals dit in de paviljoenen van Gütersloh onder Dr. Shnon algemeen wordt toegepast. Ook met de werkplaat sen der bedrijven, zooals timmer cn schilderswerkplaats is er mode gerekend dat deze voldoende ruimte voor mee werkende patiënten zullen bieden. Bo vendien zullen het bosch, de moestem en het vloeiveld een ruime gelegenheid schenken voor buitenwerk. Vermelden we nog dat het Stichtings bestuur aldus is samengesteld Ds. C Lindeboom, voorzitter, en de hoeren W. Warnaar, vice-voorritter. G. Wolzak Hzn secretaris. D. O. Norél penningmeester en R. Veldhuyzen van Zanten. Firestone's strijd voor succes. (Dienst van de United Telegraph). Het boek van den Amerikaanschen automobielfabrikant Henry Ford, dat eenige jaren geleden onder den titel „Mijn leven en werken" is verschenen, heeft een zoo interessant kijkje op de Amerikaansche volkshuishouding en op het zakenleven aldaar gegeven, dat men begeerig naar boeken begint te grijpen van welke men veronderstelt, dat zij ons op dergelijke wijze in kennis brengen niet omstandigheden en zienswijzen van het nieuwe werelddeel. Onlangs heeft de groot-industrieel op het gebied van de Amerikaansche autob a ndenf abri cage Harvey Firestone rijn „Strijd om het succes" geschetst. En inderdaad, zijn boek bevat zooveel interessants, dat het in menig opricht dat van Ford evenaart. Bovendien bestaan er verscheidene pun ten van overeenkomst tusschen de beide mannen, die toevallig hun eersten werk kring in dezelfde stad, in Detroit had den en die later in commercieele relatie met elkaar kwamen. De stelling, die Ford is toegedaan, name lijk dat de producent met zijn commer cieele activiteit het volk moet „dienen", is ook Firestone toegedaan en hij ver klaart: „Het komt in z3ken geheel en al pp den dienst aan, dien men den klant bewijst." Hij maakt uit deze stelling de zelfde gevolgfcrekingen inzake de pro- ductiepolitiék als Ford, doordat hy het laag houden van de prijzen der produc ten en tot dat doel de voortdurende ver mindering van de productiekosten door verbeterde procédés als hot doel van het bedrijf beschouwt. Degenen, die in doc trinaire isoleering van het pracüsche leren de op winst gerichte particuliere onderneming zich slechts als logische tegenstelling met eer. dienst aan het volk kunnen voorstellen, kunnen uit de uitlatingen van Ford en Firestone den geest van den ondernemer leeren ken nen. De commercieele ervaringen, die Fi restone uit zijn vijf-en-twintig-jarige loopbaan vertelt, zyn in zeer vele op zichten voor den zakenman van even groot belang als voor den volkseconoom. Men krijgt den indruk van een beschrij ving -van onopgesmukte waarheid. Op vallend zijn de moeilijkheden, die Fi restone steeds heeft gehad met de fi nanciering van zijn uiteindelijk toch zeer succesrijke onderneming. In iedere phase van de commercieele ontwikkeling van zijn bedrijf vindt men hem op zoek naar crediet. Het commercieele crediet is' blijkbaar in Amerika vrij moeilijk te verkrijgen. Maar ook afgezien van de fi nanciering moest Firestone herhaalde - lijk ernstige crisis doormaken. Zelfs en kele jaren geleden nog, nadat hy rijn firma toch reeds twintig jaren lang ge regeld had uitgebreid, in de eerste ja ren na den oorlog, staat hij opnieuw „tusschen mislukking en succes". De door de verminderde koopkracht van rijn cliënten en de credieferestrictie door de banken voor zijn zaak ontstaande crisis van het jaar 1920 overwon hij met de zelfde middelen als alle vroegere: „met nadenken". In Juli 1920 neemt hy zelf gedurende twee maanden de leiding van de verkcopafdeeling van de zaak op zich en begint, tot verbazing van zijn mede werkers en tot ontsteltenis var. zyn con currenten. met een gewaagde prysreduc- tie voor zUn autobanden met 25 pet. Daardoor kwamen weer orders binnen. Maar tevens bleek de dringende noodza kelijkheid van een ingrijpende rationa- liscering. Een ernstige bezuiniging be gon in de kantoren, ook de werkploegen werden kleiner gemaakt, de ..papieren oorlog" van de afdeehngschefs getem perd. de statistieken tot een minimum teruggebracht. „Door zeer economisch beheer, door opvoering van den omzet en de dualiteit van onze artikelen en door een duidelijk overzicht van den tx>estand van het oogenblik", zegt Fi restone, was het. hem gelukt, reeds het volgend jaar (1921) wederom belangrijke winst te behalen en in het jaar 1924 alle bankschulden af te lossen Het is duidelijk, dat zulk een ingrij pende rationaliseering, gelijk zij in de crisis van 1920 in Amerika door Fi restone en vermoedelijk ook talrijke an dere onedememingen plaats vond, haar sociale schaduwzijden kan hebben. Al leen kan gezegd worden, dat dit nadeel liet systeem nog niet veroordeelt. Door Instituten voor werkloosheidsverzekering kunnen zij voor jhet grootste deel wor den vermeden. Ten deole bestaat het geneesmiddel reeds in de omstandigheid, dat deze ondernemingen dank rij den productieren arbeid, haar arbeiders loo- nen betalen, die hun in staat stéllen, in goede tijden vrij belangrijke reserves te maken voor moeilijker dagen. In het al gemeen zal men zeker niet kunnen zeg gen. dat de grootere bewegelijkheid en bewegingsvrijheid van ce Amerikaansche industriee-e onderneming in het nadeel is van de arbeiders; Juist in Amerika bewerkt de rationaliseering het tegen overgesteld van „verkommering van de arbeiders". De overwinning van de crisis door groote zuinigheid, door verminde ring ran den verkoopprijs en reductie van de productiekosten kenschetst den invloed van crisis op ae volkshuishou ding. Indien het, gelijk Firestone aller aardigst uiteenzet, een soort wet is, dat in het economisch leven de stijgende prijzen, d.w.z. de gunstige afzet en de goede conjunctuur het „denken aflee- ren", dan is het een vooruitgang van de volkshuishouding en vermoedelijk zelfs van de beschaving, wanneer door den intensen dwang, dien commercieel© stilstand en achteruitgang uitoefenen, meer geestelijke krachten worden inge spannen om de productie te verboteren en goedkooper te maken. Niemand zal de sociale Inzichten van de Amerikaansche industriemagnaten ontkennen, ofschoon stijl en tempo van de Amerikaansche ontwikkeling deze ge voelens een andere richting geven dan wy gewoon zUn. Indien Firestone liet als zijn grootste voldoening beschouwt, in de gelegenheid te zijn .anderen te helpen, opdat zU zich verder zelf kun nen helpen", dan is dat een echt Ame rikaansche opvatting. Doch de humane zin van den ondernemer mag er niet aan ontbreken. Het is stellig niet zonder beteekenls geweest voor de overwinning van zoo geweldige moeliykheden in rijn zaken, dat Firestone van zichzelf kan zeggen, dat hU in het beginstadium van de reusachtige onderneming al zijn menschen nauwkeurig heeft gekimd, en hO er aan toe-voegt; „Hun aangelegenhe den waren ook de onze. en onze belan gen waren ook de hunne". In hoeverre en in welken vorm deze gemeenschap van belangen bij de latere uitbreiding van de firma werd voortgezet is ln hev boek niet nader aangegeven. Een aan wijzing geeft alleen de opmerking: „Wy hebben geen formeele organisatie, w{j houden ook niet van arbeidersraden of oen scort zelfbestuur in de werkplaatsen, wy zijn er echter van overtuigd, dat wij rechtvaardig moeten zyn. By een conflict nemen wij aan. dat de arbeider in zyn recht is on wy voeren de onder handelingen dienovereenkomstig". Het boek bevat verder merkwaardige beschouwingen over het rubbervraag- stuk, bezien van het standpunt der Ver- eenlgde Staten. De schrijver heeft de verdienste, voor zijn land wegen te heb ben gewezen, cm het zelfstandig te ma ken inzake het verkrijgen van deze be- langryke grondstof. De sterkste indruk, dien dc lezer van •het boek van den Amerikaan behoudt is de telkens weer noodzakelijk wordende overwinning van groote mooilykheden .n de ontwikkeling van de zaak of deze nu veroorzaakt v.ordcn door den algemee- r.en economlschcn toestand of door den vooruitgang van de techniek of ten slotte door de positie van de concurren tie. En telkens woor overwint dc ernstig orerlcg pkgcndc. flinke besluiten ne mende en krachtig ingrijpende geest -.an den leider. Hy sterkt zich aan de hindernissen en voert zijn plan. de beste goederen tegen den b-.llyksten prijs te vervaardigen, zonder de omwegen van hyperorganisatie en bureaucratie, on verdroten uit. Het is een Interessante beschrijving van hetgeen dc onderne mer in het liberale, zoogenaamd kapita listische econontische leren presteert. Het beeld van hot tegenwoordige eco nomische systeem, dat allerwegen door nuttolooze agitatie uit zijn verband wordt gerukt, verkrijgt door de beschouwing van dc omstandigheden in Amerika we der zyn duidelijk© lijnen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9