BUITENLANDSCH OVERZICHT fi&so &un£pfl Sand GEMENGD NIEUWS lÈilliiiiÉii j|p ]p 3 r 3 HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 AUG. 1928 DERDE BLAD ACHMED ZOGOE KONING VAN ALBANIË? Immigratie van Italianen naar Albanië. DE ENGELSCH-FRANSCHE OVEREENKOMST De toestand van Stresemann. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Van alle kanten komen nu de berich ten dat de staats-president Achmed Zogoe Zaterdag tot koning zal worden geproclameerd, tengevolge van den aan drang van de bevolking. De correspondent van de „Voss. Z." te Milaan seint zelfs al het geheele pro- graan van het verloop van de „spon tane" uitroeping. De proclamatie dan zal volgens een officieele mededeeling, Zaterdag plaats vinden. Na verkiezing van den voorzit ter van de constitueerende vergadering zal de minister van buitenlandse lie za ken Brioni het rapport voorlezen van Achmed over het werk van zijn regee ring in de afgeloopen vier jaren. On middellijk daarop zal de vergadering bij acclamatie Achmed de kroon aanbieden en de zitting opheffen, opdat een com missie zich r.aar het staatshoofd kan bewegen om hem het verzoek over te brengen. In het parlementsgebouw is men al druk aan het timmeren en versieren voor de historische gebeurtenis. De voor geven wordt keurig gewit en een groote tribune wordt opgericht, want Aohmeci zal de zitting zelf openen, waarna hij Zich weer bescheiden terugtrekt. V5<5r Zaterdag is verder een groote vólksbetooging op touw gezet, waaraan oiiat alleen de bevolking van de hoofd stad. maar ook gedelegeerden uit het geheele land zullen deelnemen. Tegelijk met dè afkondiging van de monarchie wordt de vlag veranderdden adelaar op het roode veld wordt de ko ningskroon opgezet. Elders deelt de „Voss. Z." mede, dat aan de nationale vergadering een wet zal worden voorgelegd, waarbij wordt bepaald dat Italianen de voorkeur heb ben bij het koopen van grondgebied in Albanië, waarvan als gevolg een krach tige immigratie van Italianen wordt Verwacht, zoodat Albanië in nog grooter mate Italiaansche kolonie wordt. Publicatie geëischt. De indruk, door de Engelsch-Fransche maritieme overeenkomst in de Ver. Sta ten gewekt en de commentaren van de Fransche pers, die naar men te Lenden aanneemt, waarschijnlijk beter ingelicht is dan de Engelsche, hebben vele stem men doen opgaan, die om onmiddellijke en volledige publicatie roepen. De „Daily Telegraph" meent, dat er bij een dergelijke overeenkomst slechts twee redelijke en door het gebruik vastge stelde wegen openstaan, namelijk: of wel de betrokken minister zwijgt er over tot de omstandigheden publicatie toe laten, of wel hij publiceert alle bijzon derheden. Nu echter minister Chamber- lain in het Lagerhuis het bestaan van de overeenkomst geopenbaard heeft en de Amerikaansche en Italiaansche re geeringen den inhoud kennen, kan er geen reden bestaan het Engelsche volk die wetenschap te onthouden. Evenals de „Daily Telegraph" komt ook de „Evening standard" tot de con clusie, dat het eenig mogelijke compro mis tusschen de Engelsche en Fransche standpunten kan zijn. da.. Frankrijk be perking van de groote kruisers heeft aanvaard in ruil voor volkomen vrijheid bij den aanbouw van duikbooten. Zoo lang de bijzonderheden echter niet vol ledig gepubliceerd zijn kan niemand we ten of de twijfel gerechtvaardigd is, dat de overeenkomst niet neerkomt op een sanmengaan van Frankrijk en Engeland ook in geval de andere mogendheden zich niet bij de overeenkomst aansluiten. Beide bladen verlangen voor het En gelsche volk het recht onmiddellijk te weten of deze twijfel al dan niet ge grond is. Polen en Litauen. Het secretariaat-generaal van den Volkenbond heeft tot dusverre nog geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat Litauen de jongste Foolsche voor stellen tot het houden va neen plenaire conferentie hetzij te Koningsbergen of te Genève van de hand heeft gewezen, zoo verneemt de Tel. uit Genève. Echter is het. na al hetgeen voorge vallen is, waarschijnlijk, dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Za- leski, bij de behandeling van het nieuwe rapport van jhr. Beelaerts van Blokland zal voorstellen, dat de Volkenbondsraad zich opnieuw met de Poolsch-Litausche aangelegenheden in hun geheelen om vang zal bezig houden, om deze thans definitief uit de wereld te helpen. In dit verband is hot merkwaardig, dat de Libausche regeering tot dusver nog altijd de samenstelling harer dele gatie naar de Assemblée niet bekend heeft gemaakt en men krijgt te Genève den indruk, dat Litauen wel eens van plan zou kunnen zijn, in het geheel niet ter Volkenbondsvergadering te verschij nen. In dit geval zou het Poolsch-Litau- sche conflict op de spits gedreven zijn en de regeering van Warschau zou zich dan hoogstwaarschijnlijk genoopt z:°n. het geheele probleem op grond van arti kelen 11 en 15 van het Volkenbonds statuut vcor de Assemblée te brengen. Stresemann niet naar Genève. Minister Stresemann is Donderdag door de doktoren onderzocht. Dezen kwamen daarbij tot de conclusie, dat de gezondheidstoestand van der minister nog niet van dien aard is, dat een in storting uitgesloten is. Derhalve hebben zij Stresemann afgeraden, aan de be sprekingen te Genève deel te nemen. Met de reis naar Parijs verklaarden zij zich slechts accoord op voorwaarde, dat de minister zich zooveel mogelijk zal ontzien, zoo verneemt de TeL uit Ber lijn. In verband met den uitslag var het consult heeft Stresemann besloten, van de reis naar Genève af te zien. De geneesheeren hebben hem voorts geadviseerd, na de onderteékening van het Kellogg-pact opnieuw met verlof te g3ah, ten einde verder aan te sterken. Bij voorkeur zouden zij zien. dat Stre semann gedurende eenigen tijd naar Egypte zou gaan. Aangezien \-aststaat, dat Stresemann niet naar Genève zal gaan .wondt de vraag overwogen, -wie thans aan het hoofd der Duitsche delegatie moet staan. Wegens de belangrijkheid der komende Geneefsche besprekingen is voorgesteld, dat rijkskanselier MüUer de delegatie zal leiden, hetgeen volgens de „Vossische Zeitung" waarschijnlijk zal geschieden. Daarentegen meldt het .Berliner Ta- geblatt" dat staatssecretaris von Schu bert aan het hoofd der Duitsche dele gatie zal staan. Te Genève heeft het bericht, dat Stre semann niet zal komen, groote teleur stelling gewekt. Naar in Fransche krin gen verluidt, wordt het wegblijven van den Duitschen minister van Buitenland sche Zaken inzonderheid ook door Briand levendig betreurd. Laatstgenoem de zal zich daardoor echter niet laten weerhouden, de zeer belangrijke zittin gen van Raad en Volkenbond bU te wo nen. In politieke kringen wordt aangeno men, dat het rijkskabinet opnieuw zal bijeenkomen, oan te beraadslagen of de voor Genève overwogen besprekingen over de ontruiming van het Rijnland en de daarmede verband houdende proble men der Duitsch-Fransche politiek, thans aan het Parijsche bezoek van dr. Stresemann kunnen worden verbonden. KORT EN BONDIG. Rabindranath Tagore is te St. Moritz aangekomen. Koning Boris van Bulgarije heeft de ontslagaanvrage van den minister van Oorlog, Wolkof, niet aanvaard. In het district Vidina zijn volgens be richten uit Athene twee door bandieten ontvoerde mannen vermoord, omdat het voor hun vrijlating gevraagde losgeld niet werd betaald. By de Litausche circulatiebank is men groote verduisteringen op het spoor ge komen tot een bedrag van 300.000 lit. De manipulaties zijn door twee hoofdamb tenaren gepleegd, o.a. den ohef-boek houder. Te Hannover is een jong meisje van den 60 meter hoogen toren van het nieu we stadhuis gesprongen. Zij was op slag dood. Hevige regens, gepaard gaande met storm, veroorzaakten een overstrooming van het meer van Como. De lage gedeel ten var.' de stad Como zijn overstroomd. Het verkeer ondervindt ernstige stag natie. HET DUITSCHE KABINET HOMOGEEN. In de Woensdag onder voorzitterschap van Rijkskanselier MüUer gehouden kabinetszttting werd door minister Stre semann en staatssecretaris von Schubert een overzicht over den buitenlandsch- politieken toestand gegeven, benevens over de problemen, die in de a.s. Assem blée ter sprake zullen kor en. Hierop volgde een uitvoerige gedachtenwisse- ling, waarbij bleek, dat in het kabinet eenstemmigheid heerscht in zake de be handeling der actueele buitenlandsch- politieke vraagstukken. De verdere besprekingen in het ka binet hadden betrekking op den steun aan de werklooczen. Het kabinet besloot tot de verlenging met ingang van 17 September van den ondersteuningsduur tot 39 weken, welke, termijn door den Rijksdag voor zijn uiteengaan werd ge vraagd. „EUROPA" EN „BREMEN". DE TWEE NIEUWE GROOTE DUITSCHE STOOMSCHEPEN. Onder groote belangstelling zijn op 15 en 16 Augustus j.l. de „Europa" en de „Bremen", die thans de grootste sche pen der Duitsche handelsvloot zijn, van stapel geloopen. Het is wel een onge kende gebeurtenis in de geschiedenis van het wereldverkeer, dat in twee dager, tyds, twee voor rekening van een zelfde onderneming gebouwde groote schepen, te water werden gelaten. Elk der beide schepen meet 46.000 ton. Zij bieden elk plaats voor 3200 personen. In de lente van 1929 zullen zij van Bremen uit hun eerste reis naar de Vereenigce Staten ondernemen. Dr. Schurman, de ambassadeur der Vereerügde Staten te Berlijn, die te Hamburg op de scheepswerf van Blohm Voss, de dooprede hield, bracht in deze rede hulde aan de Duitsche readers en meende een nieuw tijdperk in de ontwik keling der Duitsche scheepvaart te mo gen voorspellen. Toen den volgenden dag te Bremen, op de scheepswerf der „Deschimag" de „Bremen" te water werd gelaten herinnerde Rijkspresident von Hindenburg er aan, dat. zeventig jaar geleden, het eerste voor het transatlan tische verkeer bestemde schip van den „Norddeutsche Lloyd" te Bremen van stapel was geloopen en toen eveneens met den naam der stad was gedoopt Zoo wel te Hamburg als te Bremen woon de een enorme menigte de plechtigheid bij en beide malen was het een indruk wekkend schouwspel, toen onder het ge jubel der duizenden toeschouwers, de reusachtige schepen in het water gleden. Dat het te water laten van dergelijke Oceaanreuzen niet zonder gevaar is zal men inzien, als men weet. dat zoowel de „Bremen" als de ..Europa" toen zij van stapel liepen, meer dan 32 miilioen ki logram wogen. Steeds bestaat de moge lijkheid, dat het schip doorbreekt, nadat de eene helft reeds in het water is ge gleden. Alles ging echter naar wensoh. Ondanks hun enorme gewicht liepen beide schepen zonder liet minste be zwaar van stapel. Geweldige hoeveelhe den metaal zijn voor den bouw der beide schepen noodig geweest; zoo, bijvoorbeeld alleen 50 miilioen K.G. staal. Om deze hoeveelheden te transport-ceren waren 3330 spoorwegwagons noodig. Voor elk der beide schepen zijn bijna vier mii lioen klinknagels besteed, om de stalen platen aan elkaar te klinken. Elk schip krijgt vier schroeven, die elk 17.000 K.G. zullen wegen. Men heeft reeds uitgere kend, dat deze acht schroeven samen slechts 89.000 K.G. minder wegen, dan het groote Amerikaansche Vrijheids beeld, dat 90 M. hoog is en 225.000 K.G. weegt. Op elk der beide schepen zullen, zoo als gezegd. 3200 personen, met inbegrip van de bemanning, kunnen worden on dergebracht. Om de bevolking van deze drijvende steden tijdens den tocht over den Oceaan te voeden zullen, voor elk schip en voor elke reis, 98.500 pond vleesch. 4300 pond koffie en 44.000 pond meel aan boord worden genomen. Met dit meel zal aan boord in electrische ovens brood worden gebakken. De „Bre men" en de „Europd" zullen de reis van Bremen naar New York in 6 dagen afleggen, of in één dag minder, dan ühans voor de reis noodig zijn. Elk schip zal vier klassen hebben en wel een eer ste en een tweede klas, een derde kajuit voor toeristen en een derde klas voor emigranten. Voor de veiligheid is zooveel mogelijk gezorgd. Beide schepen hebben dubbele bodems en waterdichte schot ten. zoodat zjj zullen kunnen blijven drijven, zelfs indien door beschadiging ran den buitenwand eenige afdeellngen onder water zouden loopen. Alle red dingsbooten zijn van motoren voorzien en hebben zooveel plaats, da: zij in ge val van nood. alle passagiers, alsook de bemanning aan boord kunnen nemen. Vier dezer reddingsbooten zijn voorzien van draad'.ooze telegraphic. Dank tij een nieuw systeem kunnen alle red dingsbooten in een minimum van tijd te water worden gelaten. De belde schepen worden zoogerieflijk mogelijk ingericht. Bekende Duitsche architecten en kunstenaars zooals de heeren F. A. Breuhaus (Dusse'.dorp>. Prof. Bruno Paul (Berlijn) Dr. Rudolf Alexander Schröder (BremenDr. Ir. Paul Hoffmann (Bremen) zullen aan deze Inrichting hun medewerking ver- leenen. Eik schip beschikt over eer. groot zonnedek, waarop naar hartelust aan sport zal kunnen worden gedaan. Bo vendien bevindt zich zoowel aan boord van de ..Bremen" als van de ..Europa" een groot zwembad. Iets nieuws is het restaurant, waarin de passagiers ,A la carte" zullen kunnen eten. In alle keukens der beide schepen wordt alleen op electrische kachels gekookt, waar door natuurlijk een maximum aan rein heid wordt bereikt. NIEUWE AANSLAG OP EEN ITALIAANSCH CONSUL. Uit Nice wordt aan de „Temps" ge meld. dat Woensdagavond om tien uur een aanslag is gepleegd op markies di Muro Italiaansoh consul te St. Raphael. De consul gaf eenige instructies aan een kamermeisje toen een geweerschot, weer klonk. Twee personen werden licht ge wond. De dader heeft de vlucht kunnen nemen. LUCHTPOST VAN DE „ILE DE FRANCE". Luitenant de Mourgeot is Donderdasr- rr.didag 2.55 op le Bourget feel and. nadat hij des morgens zeven uur naby de Scilly-eilancen met zijn vliegtuig ran de ,.Ee de France" was opgestegen. De vlieger overhandigde direct na zijn aankomt: de twee postzakken, die hij van het stoomschip moest overbrengen en waarvan de inhoud nog Donderdag middag in Pariis is rondgebracht, 24 uur eerder dan de andere mail. die zidh aan boord van het schip bevindt. LEVINE'S VLIEG. PLANNEN. Het Junkersvliegtuig van het type W. 33. dat door Levine is gekocht, is door hem met den naam „Koning der Luch ten" gedoopt. Heden. Vrijdag, zou hij er mede naar Ierland vliegen, waarbij het toestel door den aviateur Bert Acosta zal worden bestuurd. Naar men gelooft, is Levine voorne mens te trachten, met het vliegtuig de vlucht naar Amerika in Westelijke rich ting te volbrengen, ten einde de eerste te zijn. die dit traject zoowel in de richting West-Oost als in de richting Oost-West zal hebben afgelegd. VINGERAFDRUKKEN VAN EMIGRANTEN GEWENSCHT. De vereeniging van Oanadeesche po- litie-chefts heeft in haar jaarlij ksche bij eenkomst een motie aangenomen, waar in er bij de regeering op wordt aange drongen de periode voor het verblijf in Canada van vreemdelingen, die zich willen laten naturaliseeren te verhoogen en te brengen van drie op tien Jaar. Voorts vragen zij in de wet een bepa ling op te nemen, volgens welke gena turaliseerde burgers btf slecht gedrag kunnen worden gedeporteerd en var. alle immigranten vingerafdrukken wor den genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Cent» per regel. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN WEER ONLUSTEN TE RIGA. Naar uit Riga aan het ..Berliner Ta« gcblatt" wordt gemeld, hebben zich de stakingsonlusten in grooten omvang her haald. Er hadden versclieldene botsin gen plaats tusschen de communisten en de politie, welke laatste van den gummi stok gebruik maakte en schoten in de lucht loste; 250 personen werden gear resteerd. De minister Oorlcj is van rijn vacantia teruggeroepen. De premier heeft de fractieleiders bijeengeroepen, ten einde de kwestie der eventueele af kondiging van den staat van beleg te bespreken. HET OBREGON-PROCES. Uit Mexico wordt gemeld: De vier hoofdpersonen, die In verband met den moord op Obregon indertijd werden gearresteerd, te weten de moor denaar José de Leon Toral. de monder overste Maria Conception. Pena Deai- tavia en George Qallardo. zijn thans van San Angel naar de gevangenis te Bolem overgebracht ..om redenen ran veiligheid". De gevangenen werden door vijftig man bereden politie geëscorteerd. DRAADLOOS STATION VOOR DEN VOLKENBOND. Tusschen den Volkenbond en de Zwit- scrsche regeering is overeenstemming bereikt betreffende de uitzending van draad!ooze medeedelingen door den Vol kenbond. Zwitserland zal een speciaal station hiervoor oprichten, dat onder beheer van Zwitserland blijft. De Vol kenbond krijgt evenwel het recht dit station zoo vaak te gebruiken, als dit noodig wordt geacht. Gevaarlijke Chinees. Uit Fairfield (Cahfomlë) wordt be richt Een Chineesch arbeider, die amok maakte, heeft met een revolver tien per sonen doodgeschoten, waaronder een gezin van vijf personen. Voorts heeft hij een pensoon levensgevaarlijk gewond. De Chinees kon in een gestolen auto ontsnappen. Hij wordt door de politie nagezet. IlllIIlllllllllllllllllillliliilliillil.illillili'llilil 1 i"i",i! "ij«as Flettner's rotorschip verkocht. De Tel. veitleemt uit Berlijn: Het eerste rotorschip van Flettner, de „Buckau", voorheen een driemastschoe ner, dat na de eerste proefnemingen in „Baden-Baden" werd omgedoopt, is thans naar de Vereenigde Staten ver kocht en wel aan de Cape Navigation Corporation. De groote verwachtingen, die men er van had gekoesterd, zijn niet in vervul ling gegaan. Het schip bezat twee rote ren en één motor van 160 P. K. De Amerikaansche koopster schijnt even wel aan de roteren geen waarde te hechten, daar zij voornemens moet zijn, ze van het schip te verwijderen. Fraude van een douane beambte. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat aldaar een jong ambtenaar der douane administratie is gearresteerd, onder be schuldiging sigarettenbanderolles van den staat ten eigen bate te hebben ver kocht. Het hierdoor aan den staat be rokkende verlies bedraagt circa 1.8 mii lioen francs, naar de Tel. uit Brussel verneemt. Ook de vader van den amb tenaar, die eveneens een functie bij de douane-administratie bekleedt is onder verdenking van medeplichtigheid aan de manipulaties in hechtenis genomen. Sneeuw en een hittegolf. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Turkije heeft het te Trebizonde in de maand Augustus gesneeuwd, waar door dood en verwoesting over de stad en haar omgeving zijn gebracht. De be volking snelde naar de moskeeën, om tot Allah te bidden op te houden met zijn tcorn. De sneeuw, die voor de bewoners een geheimzinnig verschijnsel is, valt nog steeds. Daarentegen zuchten Constantinopeï en Angora onder de hevigste hitte, die sinds jaren is geregisteerd. Wedijver in luchtschip- bouw. Het plaatsje Howden, in Yorkshire, zeemt van den arbeid aan het nieuwe groote Britsche luchtschip de R100. Niet minder dan 350 man zijn hard bezig te beproeven het voor het einde van het jaar gereed te krijgen. De arbeid wordt geprikkeld door het besef dat ook Duitschland bezig is een groot lucht schip te bouwen. Maar ondanks alle krachtsinspanning te Howden lijkt het er op alsof de Britten den wedstrijd te* gen de Duitschers niet zullen winnen. Het vooruitzicht is dat aan Duitschland de eer zal komen den eersten luchtvaart dienst tusschen Europa en Amerika in te stellen. Want de verwachting is dat de nieuwe Zeppelin reeds de volgende voor proef vluchten gereed zal zijn. De „Comman der" Burney, die de leiding heeft voor den bouw van de R.100 heeft reeds doen weten dat hij niet voor November klaar kan zijn voor proefvluchten. En hij heeft er zelfs nog geen idee van wanneer het schip gereed zal zijn voor den tocht over den Atlantischen Oceaan. De belangstel ling in de R.10Q is al een paar jaar lang krachtig gaande gehouden door persbe richten. Die belangstelling is nu span ning geworden. Die spanning komt o.a. tot uiting in talrijke aanvragen van ongetwijfeld voortvarende menschen om 'n plaats voor den eersten overtocht, waarvoor zij met goud willen betalen. Maar, zooals reeds vroeger in deze brie ven is verteld, de tocht westwaarts wordt een groote proeftocht, waaraan geen be talende reizigers deelnemen. Op den te rugtocht zal echter plaats beschikbaar zijn voor honderd passagiers. Het heet dat een aantal zakenmenschen duizend pond heeft gebeden voor een reis naar Europa per R100. Dit reusachtige luchtschip, het grootste in zijn soort dat ooit is gemaakt, heeft tot nu toe al meer dan 500.000 gekost. Naast slaapgele genheid voor honderd passagiers vindt men er promenadedekken, salons en eet. kamers. Balcons rond de saions ver schaffen vrij uitzicht op de goede aarde beneden. De bemanning zal uit vijftig koppen bestaan. Om voor de hand lig gende redenen kan de luxe inrichting van de R 100 echter niet wedijveren met die van de groote transatlantische stoomschepen. Typhus in Potsdam. T& „Vorwarvts" is niet al te best te spreken over de houding van de autori teiten te Potsdam, waar, zooals men weet, typhusgevallen voorkomen. Het blad klaagt er over, dat niet krachtig genoeg gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van ongekookte melk en van ie veel fruit. Blijkbaar, zoo merkt het soc orgaan op. ligt het in de bedoeling zoo weinig mogelijk nichtbaarheid te gever, aan de epidemie teneinde het vreemde lingenverkeer niet te doen verminde ren. Waaraan het blad toevoegt, dat nog steeds melk naar de stad wordt aange voerd uit besmet gebied, hoewel zij on der toezicht wordt gepasteuriseerd. In verband met de tvphus-gevallen in Wehlau (Oost-Pruisen), verzekert het blad. dat daar vele personen zijn aange tast door de riekte. De ziektehaard is een boerderij in de nabijheid, waar een typhus-patiënt nog verschillende dagen de koeien heeft gemolken. Thans is het gelukt alle lijders te isoleeren. zoodat men hoop heeft de besmetting tot staan te brengen. T weehonderdviiftig- duizend politie verordeningen! In het „Beri. Tag." klaagt Prof. Hans Peters, hoogleeraar te Breslau, steen en been over den ondrageUjken toestand tengevolge van het bestaan en van kracht zijn van duizenden politieverorde ningen. die geen burger en ook geen ambtenaar kent. Elk jaar worden nieuwe verordenin gen afgekondigd, doch maar heel en kele opgeheven. Onlangs heeft de Prui sische minister van binneniandsche za ken tegen een van deskundige zijde ge dane schatting van het bestaande aan tal van kracht zijnde verordeningen op één miilioen, aangevoerd, dat er op het oogenblik in Pruisen hoogstens 250.000 politieverordeningen bestaan! Tot welke toestanden dit kan leiden, blijkt o.a. hieruit, dat in het jaar 1910 een arbeider tot drie Mark boete werd veroordeeld op grond van Waldeckschc verordeningen van 1550 en 1730, omdat hij op Witten Donderdag zijn tuin had omgespit. Zoo bestaat, er een verorde ning die strafbaar stelt, wanneer iemand des Zondags gedurende kerkdiensttüd in zijn eigen tuin zijn rozen verzorgt of kersen plukt. In talrijke gevallen zijn de verschillende politieverordeningen met elkaar in strijd, in welke gevallen een Jurist misschien nog een uitweg weet, maar de leek eenvoudig de kluts kwijt raakt, In breede vakkringen wordt dan ook sinds lang ingezien en erkend, dat deze toestand onhoudbaar is. Hoe gemakke lijk toch kan eventueel een verordening van het jaar zooveel worden opgediept, en tegen een of anderen ongewenschten persoon gebruikt worden! Reeds voor 1918 was dew het ministerie een onder, zoek en schifting gelast van alle poli tieverordeningen en ook thans houdt men zich hier en daar met zulk onder zoek onledig. Maar al deze maatregelen hebben slechts geleid tot partieele ver beteringen op kleine schaal. De eenige afdoende oplossing, consta teert prof. Peters, is hetgeen de staats secretaris Abegg heeft voorgesteld, n.l. een wet, die alle politieverordeningen op heft, met de bepaling dat voortaan poli. tieverordeningen slechts zes jaar geldig zullen zijn. Dan moet elke verordening, welke men eventueel wil laten voortbe staan, om de zes jaar weer worden on derzocht. Burgers en autoriteiten zouden dan gelegenheid krijgen kennis te nemen van bestaande verordeningen, hetwelk thans Draktisch ten eenenmale onmoge lijk is. (Hbld.) In stukken gescheurd. Te Goerz heeft een vree se! ijk bloedbad plaats gehad. Een misdadiger drong een huis binnen en doodde een Jongen man. Hfj begaf zich vervolgens naar het nabu rig huis. waar een oorlogsinvalide hem in den weg trad, die dit eveneens met den dood moest bekoopen. Daarop nam de moordenaar de vlucht. Tusschen de politie, die onmiddellijk de vervolging opnam en den moordenaar ontspon zich een vuurgevecht, dat zoolang duurde tot een kogel een dynamietpatroon, die de misdadiger in zijn zak droeg, tot ont ploffing bracht. De uitwerking was vreeselijk. De moordenaar werd letter lijk in stukken gescheurd. Een ontmoeting met den Prins van Wales. Anecdoten over de Engelsche prinsen en prinsessen gaan er bij het Engelsche couranten-publiek altijd grif in. Dik wijls zijn ze erg serviel en voor niet- Britten een tikje wee; maar een enkele maai zijn die anecdoten toch wel goed. Hier volgt de jongste. De prins van Wales bevond zich te Ferring. een microscopisch badplaatsje bij Worthing. Daar was een Jongen aan het strand druk bezig met een schep en een emmertje. Een voorbijganger spreekt hem aan: „Waar ben jij daar zoo druk mee bezig? De jongen, die te zeer bij zijn werk is. kijkt niet op en zegt: „Pieren zoeken". ..Moeilijk?" „Nee, niet erg". .Kan Uc Je dan misschien helpen; ik heb niet veel te doen. Wat moet ik doen?" „Nou", zegt de Jongen, ik graaf en als ik dan aan de pieren kom, doet u ze in den emmer." Dadelijk waren de jongen en mijnheer aan liet werk en de helper toonde zich een ijverig, bekwaam en geïnteresseerd pioronpakker. Spoedig geschiedde het lostrekken ran pieren, die enkel nog maar een klein stuk boven den grond uitstaken, met onfeilbare zekerheid. Zwijgend en ingespannen werken de twee piorenvangers door. totdat de Jon gen. goedig tegen zijn helper zegt: ,.U doet het nog niet eens zoo beroerd." En hij kijkt den nieuwen vriend eens aan en herkent den prins. (N, R. Ct.) Hij was er door in de war geraakt! Misschien is nog nooit te voren in de geschiedenis van de wereld de reislust zoozeer vaardig geweest over de menschheid. Is dit niet de UJd van de reisvercenigingen, de riisagcntschappen. de soodkoope uitstapjes de goerikoopc fordjes en de „stoomfietsen"? Hebben wij niet de motor-omnibussen, die .i voor heel heel weinig, heel heel ver bren gen? Maar Pieter Spa's zijn er te allen UJdc geweest en zullen er ook wel altijd blijven. En zoo leest de NK.Ot. in een Engelsch blad dat een man zich te Eastbourne te verantwoorden had we gens het feit dat hU oen politieagent oen blauw oog had geslagen. „Het is" zetdc do arme tot den rechter ,do eerste keer geweest, dat ik naar zee ben geweest, en de eerste keer dat ik in een motor-bus heb gere den en de eerste keer. dat ik b.er heb gedronken. En het spijt mij erg". De man zal er wel met een paar shil ling boete afgekomen zijn. hopen wil Was hü maar thuisgebleven! Treurig einde van een uitgaansdag. Te Keulen Is een zeer ernstig ongeval jebeurd waarbij menschenlevens te be treuren zijn. Een vrachtauto met aan hangwagen, waarmede 36 Personen een uitstapje haciucn gedaan, reed nabij de Zuidbrug tegen een tramriituig. De schok was zoo lievig, dat het voorbaJcan van een tramwagen geheel Ingedrukt werd, terwijl de vrachtauto en bijwagen omsloegen en geheel vernield werden. Hoe groot liet aantal slachtoffers is kon nog nlot worden vastgesteld, daar ze naar verschillende ziekenhuizen wer den gebracht. Het aantel gewonden moet ruim dertig bedragen. Een vrouw stierf in de armen harer dochter, haar borstkas was geheel opengescheurd. De oorzaak van do ramp kon nog niet wor den vastgesteld. Men vermoedt dat de bestuurder van den vrachtauto onzeker werd door de Lichten van een naderen den auto. Volgens nadere berichten ziin er bij het verkeersongeluk te Keulen zeven menschen zwaar gewond: daarvan ver keer en er 5 in levensgevaar. 22 p?."« men '.ijn lichter gewond De koorts-epidemie Griekenland. De berichten over de geheimzinnige kcortsepidemie te Athene cn omgeving houden aan. Thans weer meldt V. D.„ dat er reeds een 50.000 menschen zou den zijn aangetast. Er moeten vele gevallen met doodel ijken afloop zijn.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9