HAARLEM'S DAGBLAD Vlamde Katciien IN DE VULKANISCHE EIFEL. FLITSEN FEUILLETON. ZATERDAG 25 AUG. 1928 T rter. De Porta Nigra te Trier. De herinnering aan een autotocht twee paar geleden door de Noorde lijke de JtUische Eifel en een be zoek aan de burcht Nideggen en de Urftalsperre heeft er mij toe gebracht mijn vacantie dezen zomer in de Zuide lijke de zoogenaamde Vulkanische Eifel door te brengen en ik kan zeg gen, dat ik er geen oogerablik spijt van •heb gehad. Wie in zijn vacantie het liefst in een mondain milieu vertoeft, niet zonder jazz-muziek en dancings kan leven of de sfeer van een groot en luxueus Kurhotel om zich heen verlangt, moet niet naar de Eifel trekken. Maar "die niet op reis gaat om menschen te zien of zelf bekeken te worden, wie in zijn vacantie rust wil vinden buiten in de nabuur en eens eenvoudig uit wil zijn, die kan ik een reis naar de Eifel in alle opzichten warm aanbevelen. Het Is nog niet zoo heel lang geleden, Öat de Eifel voor toeristen nog vrij wel onbekend gebied was. Hollanders, die naar Duitschland trokken, gingen naar den Rijn, den Harz, Thüringen, het Schwarzwald, dan wel als men wat verder wilde gaan naar de Sachsische Schweiz of Beieren, maar aan de Eifel dacht bijna niemand. En ook voor de Duitsohers zelve was de Eifel evenals de Hunsrüek niet anders dan een „arm land" waarheen je nu niet bepaald bij voorkeur met vacantie ging. Er waren geen mondaine, gezellige badplaatsen, geen groote steden, men had er enkel wat kleine, vrij vieze dorpen, er was wei nig of geen vertier! En de natuur? Nu, ja, die lag er verscholen in de bosschen der smalle stille dalen tusschen ,1e vlakten! Wie dacht er aan de Eifel, ■waar de Rijn met zijn wijnbergen, zijn ruïnes, zijn sagen, zijn geschiedenis en zijn opgewekte vroolijkheid zoo vlak bij lag en zoo veel meer bood? Tot dat men ook de schoonheid van iflen Eifel b.ref'fc ontdekt, een schoon heid, geheel andera dan van den Harz, Thüringen of hét Schwarzwald, minder romantisch, minder grootsch, maar daarom niet minder liefelijk en vooral niet minder afwisselend. En sindsdien is het toerisme ïn de Eifel gestadig toegenomen, vooral nad3t de „Eifelverein" evenals de A-N.WB. in ons land de prachtige wandelwe gen de EifeJhöhenweg en den Vul- kanweg door heel de Eifel heeft, ge traceerd. Want de Eifel is vooral een land voor hen, die er van houden te ■voet met den rugzak over den schouder op reis te gaan en van dorp tot dorp te trekken om zoo de schoonheid van een landstreek al wandelend tot zich e zien komen. De Eifel is het gebied voor de wandelaars, het is het gebergte voor de groote wandeltochten. De „Eifel- venedïi" heeft wandelwegen opengelegd ivan Keulen en Düren naar Trier, van AndemaCh naar Gerolstein, van Aken naar Sinzig. wandelwegen van een 150 tot210 KM. die door bepaalde merk- teekens op boomen of steenen steeds ge makkelijk zelfs zonder kaart re •volgen zijn en die alle langs de mooiste punten van de Eifel voeren, nu eens door schaduwrijke bosschen, in nauwe, grillig kronkelende dalen, dan weer tus schen hét gele koren over hoogtes met prachtige vergezichten over het wijde, ruime land, steeds vol afwisseling en van verrassend natuurschoon! Zoo nu en dan denkt men by het zien van dit heuvelend land, waarover in deze Augustusmaand het wuivende koren een mozaïek van kleuren tooverde aan Zuid-Limburg, maar ook slechts nu en dan. Want de Eifel is veel boschrij ker en de natuur is er grootscher en bied den toerist ook voel meer verschei denheid aan. Het is de voortdurende afwisseling van het golvende, kleurrijke, met licht overgoten land en de donkere, boschrijke dalen, die soms zooals om Mandei-scheid in de meest grillige, bochten tusschen de vlakte doordringen, welke aan wandelingen door de Eifel telkens een zeer ongewone bekoring geven. Wij zien hier niet zooals in de meeste berglanden, tegen de schoonheid op. maar op de schoonheid neer. Daar om Manderacheid stonden wij telkens weer op onze wandelingen voor niet vermoede verrassingen, doordat het vele schoone nog ongezien beneden ons lag. En dan zijn er de vele uitgebrande vulkanen en bovenal de krabermeren, die herinneren aan den, tijd, toen de Eifel nog vulkanisch was.' Wie nooit in vulkanische streken was, zal zeker sterk getroffen worden, wanneer hij bijvoor beeld den Mosenberg dicht bij Man- derscheid bestijgt. Want met zijn vijf uitgebrande kraters en zijn klein krater meer, dat daar boven op 500 Meter hoogte omsloten door de steile krater randen als verscholen ligt tusschen het groen, heeft deze berg wel heel sterk den grilligen vorm van den uitgebranden vulkaan behouden. Manderscheid, Daun en Gerolstein zijn de drie centra van de Vulkanische Eifei. Manderscheid, dat op den rand van de door het Lieser- en Kyltal diep door sneden vlakte ligt, is misschien wel het meest bezocht om de grauwe, gekartelde en ruige ruïnes van de twee oude boven elkander gelegen burchten in het Lieserdalc die als gegroeid zijn uit de rotsen en er een zeldzaam mooi geheel mee vormen, komen de meeste toeris ten in de eerste plaats naar Mander scheid. Men zal in heel Duitschland weinig ruïnes vinden, die zoo prachtig zijn gelegen en zoo volkomen passen in dit romantische décor van het nauwe, grillige begroeide dal. Daun is vooral bekend om zijn „Maa- ren", de drie kratermeeren, die vlak De twee buretten bij Manderscbeid. bU elkander gelegen, zoo geheel vér- schillend zijn en toch alle drie hun eigen karakteristieke schoonheid be zitten. En dan zijn er de vele uitgebrande vulkanen en bovenal de Kratermerea. die herinneren aan den tijd. toen de Eifel nog vulkanisch was. Wie nooit in vulkanische streken was, zal zeker sterk getroffen worden, wanneer fay bijvoor beeld den Mosenberg dicht by Man derscheid bestijgt. Want met zyn vijf uitgebrande kraters en zijn klein Kra- termeer. dat daar boven op 500 Me ter hoogte omsloten door de steile 'kraterranden als verscholen ligt tus schen het groen, heeft deze berg wel heel sterk den grilligen vorm van den uitgebranden vulkaan behouden. Manderscheid, Daun en Gerolstein zijn de drie centra v»an de Vulkanische Eifel. Manderscheid. dat op den rand van de door het Lieser- en Kyltal diep doorsneden vlakte ligt, is misschien wel het meest bezocht. Om de grauwe, ge kartelde en ruige ruïnes van de twee oude boven elkander gelegen burchten in het. Lieserdal. die als ge groeid zijn uit de rotsen en er een zeld zaam mooi geheel mee vormen, komen de meeste toeristen in de eerste plaats naar Manderscheid. Men zal in heel Duitschland weinig ruïnes vinden, die zoo prachtig zyn gelegen en zoo volko men passen in dat romantische déoor van het nauwe, grillige, begroeide dal. Daun is vooral békend can zijn „Maa- ronMJ de drie Kratermeren. die vlak by elkander gelegen, zoo geheel ver schillend zijn en toch alle drie hum éigen karakteristieke schoonheid bezit ten. Ik schreef reeds, dat de Eifel geen streek is voor hen, die op reis allereerst mondaine genoegens verlangen. Groote. luxueuse hotels, strijkjes of dancings zal men er tevergeefs zoeken. Men kamt in de Eifel enkel om er te genieten van de natuur. Dit brengt het voordeel mee. dat het er niet alleen rustig maA-r bo vendien ook heel goedkoop is. In het eerste hotel te Daun Hotel Schramm, dat ik een ieder kan aanbevelen be taalt men in het volle seizoen niet moer dan 8 a- 8.5 Mark voor volledig pension en te Manderscheid zijn de prijzen ook al niet hooger. Zij. die voor weinig geM in een zeer mooie en om haar natuur heel bijzondere streek rustig en goed eenige diagen willen verblijven, weten dus, waarheen zij ln de toekomst kun nen gaan- Wie naar de Eifel gaat. mtoet nflet verzuimen ook een bezoek aan Trier te brengen. Trier is de oudste stad van Duitschland en daarom alleen reeds een bezoek overwaard. Toch heeft Trier en dat is wel merkwaardig —als stad veel minder het oude aspect bewaard, als verscheidene andere steden ïn Duitsch land- Steden als Neurenberg. Bruns- wijk, Rothenburg en Gaslar bijvoorbeeld zijn als geheel veel mooier dan Trier, -doordat in deze oud-Duitsche steden zoo veel monumenten ja- soms heele hui zengroepen aan vroegere eeuwen her inneren. Pittoresk is de oude de Moezel, waar veel wat oud gen den grond werd gegooid en ver nieuwd, felbeiyk niet. maar het is de eenige stad in Midden-Europa, die nog resten van de Roméinsdhe overheer-- sohing heeft bewaard en een enkel mo nument de Porta Nigra is nog zoo volkomen en ongeschonden, dat men hierom alleen reeds naar Trier zou wil len reizen. De Porta Nigra, de oude Ro meinsche poort, die daar midden in de stad nog staat in haar monumentale grootte, geeft wel een overweldigenden indruk van den Romeinschen tyd! Welk een kracht, welk een forschheid spreekt er uit dit grootsdhe bouwwerk, zoo streng van lijn en zoo imponeerend door zijn afmetingen. Niet altijd is de Porta Nigra fn haar oorrpronkelyken vorm als Romeinsch bouwwerk bewaard gebleven. In de elf de eeuw werd op bevel van den aarts bisschop Poppa de oude poort tot kerk omgebouwd, maar het is aan Napoleon I te danken, dat de Porta Nigra in het begin der vorige eeuw weer in haar ouden staat werd hersteld. En nu staat deze meer dan 1800 jaar oude poort daar als eenig overgebleven gaaf monument van de Romeinsche beschaving, curver- wcesifeaar. krachtig, forsah. wel ver weerd maar daarom misschien juist des te imposanter en mooier. Toen wU in Trier waren werd de Porta Nigra ter gelegenheid van het ..Verfassungsfeier" des avonds cm 10 uur door 15 electrïsehe schijnwerpers verlicht en toen uSt het donker dit oude. reusachtige monumentale bouwwerk plot seltng in het felle licht kwam te staan, maakte dat een zoo overweldigenden Indruk, dat op eens een stilte viel in de eerst zoo rumoerige duizendkoppige me nigte, een stilte, die seconden lang aan hield. De onverwachte monumentale schoonheid van de Porta Nigra greep zelfs deze menschen aan, die misschien dagelijks voorbij deze oude poort gaan. zonder er nog naar op 'te zien. De Porta Nigra is niet het eenige bouwwerk te Trier, dat nog aan de Ro meinsche overheersching herinnert, al is zij dan ook het eenige monument. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1280 HITTEGOLF-KLEEDING Baby begrijpt niet waar al dat geklaag oyer de hitte goed voor is je trekt eenvoudig een kousje ui; I en daarna het andere ook en hoewel je trui lastiger is heb je geleerd dat volharding cr. I waardoor je er vlot uit kunt ko- activitait tenslotte t eiken Knoop I men doen springen je hemd vrij gemakkelijk en als je de veiligheidsspeld niet los kunt krijgen kun je je luiers wel in hun geheel uittrappen waardoor je je koelte behoudt en je afvraagt, waarom deze verstan dige methode toch tot de prille jeugd beperkt moet blijven. (Nadruk verboden) dat zoo gaaf en betrekkelijk den is gebleven. In de Basilica vürfclt men te Trier nog een zeldzaam Ro meinsch bouwwerk, dat 1600 jaar gele den den Romeinen als rechtszaal en markthal diende, maar dit gebouw dat nu als Evangelische kerk dienst doet fis te veel gerestaureerd en wondt ook door het oude aartsbisschoppelijk paBeis te veel „gedmftot" om een zoo groofcschen indtruk te maken als de Porta Nigra. En dan zijn er nog de forsche ru nes van de Kéizersthermen het oude Ro meinsche keizersbad en de resten van het groote amphitheater, waarin eens 2 Frankische koningen en duizen den Christenen voor de wilde dieren werdén geworpen en in welk amphi theater zelfs de vroegere kelders en de hekken der wilde dieren nog intact zijn gebleven welke de herinnering aan de RomeSnsche overheereching te Trier oproepen. Aan een 'andere ovetheerschtng her innert ïn deze oude Duitsche stad het vroegere bisschoppelijk Paüeis. Want uit de ranïen van dit fin barokstijl gebouw de paleis hingen nru Fnansche Alpen jagers en boven dë monumentale in gangspoort was een groot bord aange bracht, waarop in groote letters te lezen stond: ..Foyer du soldat". Trier is name lijk zwaar bezet ntiet Fransche troepen, die er de grodtste gebouwen fn beslag hebben genomen. Het is wel een won derlijke speling van het lot. wanneer men op dén hoek van twee straten, die Von Moltke-strasse en Van Roon-strasse heeten, een Fransch soldaat op post ziet staan en men daartegenover op een bord leest-: „Quartier de ia Marne". Maar ook eens zal dit tot de geschiede nis behooren. Want aan de vergankelijk heid van alles wondt men herinnerd, wanneer men staat onder de Port Nigra en denkt aan dé steeds verande rende tijdien, waarvan detae oude ver weerde groote steenen de getuigen zijn geweest. J. B. SCHUIL. RUDOLPH VALENTINO HERDACHT. Meer dan 10.000 personen, waarondër verscheidene beroemde filmsterren, zyn Donderdag in het mausoleum van Hol lywood samengekomen voor den twee den herdenkingsdienst voor Rudolph Valentino. Vrouwen, die den beroemden, fömspeler aanbaden, hebber, de reis van New-York en andere oostelijke ste- ,dén naar Hollywood gemaakt om bij dezen dienst tegenwoordig te kunnen zijn. TSJITSJERIN ZIEK. Uit Moskou wordt gemeld, dat Tsjits- jerin in het Kremlin-ziekenhuis ver pleegd' wordt wegens suikerziekte, waar aan hy reeds jaren lijdende is. Hem is drie maanden ziekteverlof verleend. Ti}-, dens zijn afwezigheid zal Litwinaf als waarnemend Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken fungeeren. COMMENTAREN. Veertig Jaar geleden reed een negen jarig jongetje door de straten van Bel fast op een driewieler. Toen het ventje thuiskwam, klaagde hij bij zijn vader, dat de straten van de Iersche stad zoo hobbelig waren, dat hy overal pyn had van de schokken. De vader van het knaapje besloot daarop, een poging te doen, zyn zoontje deze narigheid in zijn vermaak te besparen. Hy nam een:;;e lappen rubber cn maakte daar drie buisjes van, die juist om de wielen pasten. Deze buizen plakte hy om de velgen heen en onder begrijpeiyke spanning van vader en zoon, klom de laatste Op den driewieler en reed weg Toen hy later terugkwam, vertelde hy zijn vader opgetogen van de heerlijks tocht die hy had gemaakt. Zoo maak'.e John Boyd Dunlop, precies veertig jaar geleden, de eerste luchtband. Het is plotseling gisteren weer warm geworden, zoo warm, dat ik weer tobde onder die handicap van de mannelijke kleeding, de boord (of moet het z'Jn „het boord", dat weet ik nooit goed'. Met het volle besef, dat anderen dit voor me gedaan hebben, vraag ik: waarom blijven wij die vreeseiyke din gen toch eigenlijk dragen. Ik heb het aan een kennis gevraagd en d!e zei dat het was, omdat we anders niet zou den weten, waar we onze dassen aan vast moesten maken, maar dit vind ik een zwakke redeneering en als het niet zoo warm was. zou li: vender gaan en vragen: waarom dragen wU een das Intusschen. het schynt niet anders te kunnen, boord en das blijven gehand haafd, de Schillerkraag biyft veroor deeld. tegengehouden door de machtige barrière van de mannelijke Udelheld. Goed, of eigenlijk heelemaal niet goéd; ln vredesnaam-dan, maar waarom dragen wij als het zoo warm is, een slap boordje. Omdat liet gemakkelijker is er. koeler? Neen dat kan niet, want het tegendeel is waar. Een slappe boord is ontegenzeggelijk een warmer dracht dan een stijf, mits dit laatste een beetje ruim genomen wordt. Een slap boordje' is uitermate slordig, wanneer het te ruim is en met de das trek je het zoo nauw mogelijk om je nex. Maar niette genstaande het feit. dat een stijf boord comfortabeler is, trekt het mannelijk menschdom broeierige slappe boordjes aan. zoodra het wat extra warm wordt. De logica van den man is ook niet al tijd te begrypen. Pff. maar het is warm. Ik ga een ander boordje aantrekken. Een slap natuurlijk. Ik moet nog weer terugkomen op het rumoer van de moderne groote stad. De aanleiding is dat de Berlijnsche politie besloten heeft een inspectie op uitge breide schaal te maken van de tien duizenden motorfietsen die de lawaaiige Duitsche hoofdstad dagelijks doorkrui sen. Want de motorfiets is ongetw/feld met de vrachtauto de gioote lawaaima ker. Ieder motorrijwiel, dat voortaan naar het oordeel van de Berlijnsche po litie teveel leven maakt, wordt geïn specteerd en den eigenaar worden In structies gegeven omtrent de verande ringen. die hU moet aanbrengen. Ge beurt dit niet met bekwamen spoed, dan worden de voertuigen eenvoudig gecon- fLskeerd. Er ls nog een fortuin te ver dienen voor den uitvinder van een wer- k\'ïjk geruischloos motorrijwiel. Zoojuist is mij het geval ter oore ge komen van een dame. die zich zoo ex clusief voelt, dat zU zelfs duetten slechts alleen wil zingen. In een der Scandinavische landen is een wet aangenomen, volgens welke de man verplicht is. een behoorlijk gedeel te van zijn Inkomen aan zijn vrouw af te staan. Een dergelijke wet Is ln ons land niet noodig. CUD-MJNISTER HEEMS KERK OVER ONTWAPENING. In de Donderdag te Berlijn gehouden eerste tien aire zitting der hvjorparlo mer, faire Unie heeft ook de Nederland. sohe oud-minister Mr. Heemskerk bet woord gevoerd. Wat de ottÜwapdnlngtikrwestlJe aangaat, beoordeelde spreker dm toestand pes simistisch. De deelneming dier Sovjets aan de ontwapeningsbespreklngm be hoeft, aldus spreker, niet als een bewijs te wortfctn beschouwd, dat de rcgcortng der Sovjet-Unie ook inderdaad den eer lijken wil bezit, tot ontwapening te ko men. Tastbare resultaten ?sA men. zoo ven- volgde spreker, nauwe! Ufcs met hot pro- pogeeren van radicale ontwapening be reiken. Doelmatiger is. in do eerste plaats naar vermindering der bewape ningen te streven. Er zal reeds voel bereikt zyn, indien de staten niet langer oorlogen voeren tegon de bevolkingan. doch slechts tegen de Jegens en vloten. De oorzaak voor hot bestaande oorlogs gevaar Ls gelogen in het feit. dait de Eurojjeescbe tor: .inden door de vredes verdragen van 1919 op onbevredigende wtfse geregeld zyn. In dit opzicht kan de Interparlementaire Unie m?t grooter vrijmoedigheid dan de Volkenbond voor een herziening üt betreffende bepalin gen opkomen. Hot bureau der Unie moet dit program op krachtige wijze ter. hand nemen cn den Volkenbond dien overeenkomstige vooratellen doen. Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 6) Als je tenminste niet al eerder gaat Mevrouw Dora Treilo gaf haar dog een nijdige schop en zei: ..En nu ga ik di rect op de trein en reis naar Karlsruhe. Ik wil toch wel eens zien of Viktor zich weer door jou op den kop zal laten zit ten." Katarina wist niet hoe ze het de ky- vzr.de vrouw duidelijk moest maken. „Kce zal ik het u uitleggen. Mama. Het is toch werkelijk geen vijandigheid van my, ook niet de zucht om togen u ln te gaan; alleen maar het gevoel: ik ben nog te jong om hier maar als vyfde rad aan den wagen „Ja, natuurlijk, de hoofdpersoon zou je hier willen zijn", viel de oudere dame haar onverwacht en onvriendelijk in dc rede. „Ja. dat kan ik ir.e voorstellen. Heel lief van je. meisje, heel lief. Ik hoor natuurlijk by het oud roest. Dat bevalt je niet dat ik er nog ben en wat to zeggen heb. he? Maar door jou laat ik me neg lang niet den mond snoeren, meisje. Viktor heeft toch ook nog een woordje mee te spreken, denk ik zoo. Die zal je heusch wel voor de keuze stellen, wees maar gerust. Versta je? Of je zult je schikken of we maken de ver loving af." Mevrouw had de knop van de deur «1 in de hand. Met vaste tred in het volle bewustzijn van haar recht stapte ze de kamer uit; haar stem schalde door het heele huis, terwijl ze het personeel aan merkingen maakte. Ook sprak ze op zeer luide toon tegen den hond. In oen mismoedige stemming bleef Katarina nog een tijdlang in d: eetka mer zitten. Ze dacht aan tientallen der gelijke tooneelen. die zich hier in huis met Viktor's stiefmoeder hadden afge speeld. En steeds weer had haar verloof de gesust, haar verzekerd. Mama meende het werkelijk zoo kwaad niet, het was alleen maar haar eenigszins ru we aard.... Maar Katarina voelde: dozen keer viel er niets te sussen en bij te leggen. Met den D.-trein van 's middags ging mevrouw naar Karlsruhe, 's Avonds werd Katarina van daaruit opgebeld. Dringend. Viktor voerde een ernstig ge sprek met haar, bad. smeekte, bezwoer haar om niet te gaan. dreigde. Drie maal moest het gesprek, waarin de stiefmoeder zich telkens mengde, ver lengd worden. Katarina kon nauwelijks aan het toestel biyven staan, zoo knik ten haar knieën. Een gevoel van afgrij zen kwam over haar bij de gedachte een vol jaar zU aan zij met deze vrouw te moeien leven, voortdurend haar grove stem te moeten hooren, haar eeuwig ge kijf. haar afschuwelijk geliefkoos van den hond te moeten aanzien. Neen, neen, neen en duizendmaal neenzij schikte zich niet. En als Viktor van haar hield, werkeiyk van haar field.... „Als ik verlof kon krijgen, dan zou ik zelf kernen. Maar dat gaat nu niet. De aanstaande reserve-officieren moeten tot na Paschen in de kazerne wonen. We moeten er veertien dagen slapen. Daar zyn ze erg streng op. Maar je moet je niet zoo opwinden, liefste. En denk eens, met Pinkster en in den Zo mer, dan kan ik toch af en toe eens overwippen en je zien en spreken. En als je nu in Engeland bent.... ja, daaraan heb je natuurlijk heelemaal niet ge dacht?" ..Toe Viktor, wees nu Hef en help me. Stel je moeder de zaak in het juiste licht voor. Het is heusch beter voor ons allemaal. Ik beloof je ook Weer werden ze door het telefoonbu reau gewaarschuwd. En nu riep me vrouw met haar luide stem in het toe stel: .Afgeloopen, hoor." Den volgenden morgen, even na zes sen werd Katarina door den portier ge wekt. Er was 's nachts een telegram voor haar gekomen: Mama stelt als voorwaarde voor toe stemming tot huwelijk dat Je in Wies- baden biyft. Verzoek dringend om Dut ton af te schrijven, Viktcr. Een koude rilling liep haar over den rug. Als geslagen bleef ze nog een uur in bed liggen en dacht na en piekerde— Het beeld van Viktor was bleek en vreemd geworden. Hield ze nog van hem? En hield hy' nog van haar? Als kinderen waren ze erg vriendschappe lijk samen geweest, Hy had altijd zoo iets ridderlijks gehad. Hij had haar vaak tegen de Sonnenbengcr jongens in be scherming genomen. Maar toch had hij zich nooit voldoende laten gelden. HIJ was niet energiek genoeg. Daar kwam nog bij dat hy na den dood van zOn moeder door zijn vader erg verwend was. En do kinderloos gebleven stiefmoeder verwende den moo;cn, eleganten fijnen knaap eerst recht. Katarina was er we! eens Jaloersch van geweest, zooals ze hem vleide, vertroetelde, liefkoosde Vol gens haar gevoel had Viktor zich allang niet meer door zijn stiefmoeder als een kleinen jongen moeten laten behandelen. Het kwam wel met zijn wat weeke. naar tsederheed verlangende natuur overeen. Zoo oefende zijn stiefmoeder ook nu een beslissende!» invloed op hem uit. Zelfs ln een zaak waarin hU toch alleen maar zijn hart mocht laten spreken. zy richtte zich in bed op en nam zyn portret dat op het tafeltje naast haar bed stond. Viktor zag er krachtig uit, op het portret zelfs forsch, en hij was wer kelijk een knappe jongeman. De linksheid, die ze hem wel eens verwe ten had. was op dit portret niet te zien in zijn trekken. De ovale vorm van zyn hoofd gaf hem iets heel fijns. hU had verstandige, rustige oogen. Als hij ern stig keek. zooals op deze beeltenis, was zyn mond klein en onbeduidend. Maar als hy eens hartelijk lichte en hoe hartelijk kón hy lachen en als daarbij zijn groote. witte tanden zichtbaar werden, dan kreeg man pas een idee van de onstuimge levenslust en levenskracht, die er in hem was. Waarom toonde hU die dan zoo zel den? Vroeger had ze geloofd, dat hij door zyn gereserveerdheid een tegen- etching wilde vormen met ziin opge wonden. luidruchtige ietwat onbeschaaf de stiefmoeder. Zoo hield ze zijn laksch- heid voor een soort fijngevoeligheid Maar thans oordeelde zij anders. Als hU bij de levendige discussies die zij nu: Mevrouw Troilo had zijn meening moes', zc-.-cen. can gaf hy altiid cteze gelijk, nooit haar. maar tersluiks glim lachte hy haar dan toe. als om haar tevreden te ."tellen. Dat had haar zeer ontstemd. Niet omdat ze geen gel ijlt kreeg, maar omdat zijn diplomatie haar een uiting van lafheid leek. Haar aan staande man moest iets van een held hebben. En daarvoor was Viktor bij zul ke gelegenheden wel een beetje te voor zichtig! Katarina lieerde haar hart kloppen. Hij zal my nu opgeven, zei ze tot zichzelf. Dat zy ln dit geval zou toegeven, aoo- als tientallen malen tevoren, dat leek liaar nu ten cancn male onmogelijk. Ze wist ook als zy nu toegaf, zou er over twee. drie woken weer hoogloopende ruzie zyn over wat anders, waardoor zy op den duur toch niet zou kunnen blij ven. Als hy hier geweest was dan zou ze gezegd hebben: liever een einde met verdriet dan verdriet zonder einde. „Ik ga vandaag nog weg. Wil Je even een spoorboekje voor me van beneden halen, Mina?" Het kamermeisje zette groote oogen op. toen Katerina aan het ontbijt de ze oreier gaf ..Orr. twaalf uur komt Mevrouw terug. Ze heeft juist getelegrafeerd". Deze ontmoeting cn een afscheid kon Katarina dus niet oatloopeo. Mevrouw kwam terug: schreeuwerig, kijverig sprak ze tegelijkertijd tegen den huisknecht, den portier er. het kamer meisje: ze pakte Katarina bij dan arm, liep een paar kamera me", haar door, vertelde haar all rial klelnighed- n over oen dienst, waarbij ze zich erg boos maakte over de brutaliteit van het Duitsche rUk om ook voor riike Jongelui algemeenen dienstplicht ln te voeren. .(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13