sr AAN ONZE WEEK-ABONNÉS DATUMSTUKJES HET VERHAAL VAN EEN UITBREKER. 46e Jaargang No. 13859 Verschijnt dagelijks- Kehalve Op Zon- en Feestdagen Zaterdag 25 Augustus 1978 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per weck f (L27J4, roet geflhatreerd Zoodag*bted CL32; per 3 maanden: Voor HaarJem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gerestigd ia (koen der gemeente) 35T%- Franco per post door Nederland f337j4Afzonderlijke ntunmera /D.15. Geïllustreerd Zoodagsö bd voor Haarlem en Omstreken AX57^ franco p. post fO/55 AD VER TENT I ENVao 1 tot 5 regels /L75: iedere regel meer 35 cents- Reclame» 60 cents per regel Bjj aboonement aanzienlijk rabat Tsraalfstuirei-s-adTertenrién van Vraag en Aanbod ran 1 lot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cants a contantbosten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Port-Giro 38816 UITGAVE DER N.V. LOUR ENS COSTER Drukker^: Z. B. Sperr-- T2. Telefoon 10122, 12713. TelefoonnummersDirectie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10606 en Oh—s,rmox F f. pPF.HrwnnM p. w PEEREBOOM Bij?:antoor voor Santpoort, Veisen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk en*. Administratie 10724 en 1482S. tluufJi uJulUim i ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers ver plicht zijn opWoensdag deabon- nementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnements geld nogniethebbenontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeldtegoedte hou den. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabon neerd zijn, om door betaling op Maandag of Dinsdag vlotte af rekening mogelijk te maken. DE ADMINISTRATIE AGENDA ZATERDAG 25 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: .De negerhut Tan Oom Tom", 8.15 uur. Lokaal Koningstraat 54: Bijeenkomst Deutscher Verein 1928. 8 uur. Cinema Palace: „Ein Walzertraum" en „Parijs vóór twintig jaar", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Vorst of clown" en „Dat zwarte schaap", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Listig en lastig" Op het tooneel: Benny's mechanische dieren, 79 9.1511.15 uur en matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „De Veroveraar" en optreden van het gezelschap Mie en Ko in de nieuwe sohets: „Moet je de lange of korte golf?" ZONDAG 26 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: „De Negerhut van Oom Tom", 8.15 uur. Muziektent in den Hout: Concert door de muziekvereeniging .Laurens Jansz. Coster", 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen van des mid dags 2 uur af. MAANDAG 27 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: „De Negerhut Van Oom Tom", 8 15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. KONINGINNEDAG. ORANJEVEREENIGING HAARLEM-NOORD. We ontvingen thans het officieele programma van het bestuur der Oranjevereemigang Haarlem-Noord voor de feestelijkheden op 31 Augustus, waar- vaar de bijzonderheden reeds in ons blad gepubliceerd zijn. We herinneren er nog eens aan, dat de feesten besloten worden met een vuurwerk op het gemeentelijk sportterrein aan <ien Spaarrihovenweg. DE WERKEN BIJ DE KENNEMERBRUG. MET ASPHALTEEREN GEREED. Ook aan de zijde haar het Jansweg- viaduct is men thans gereed gekomen met het asohaïteeren van het Kenne- merplein. waarmede de asphalt cenngs- werkza anrlredeh rondom de nieuwe Ken- nemerbrug tevens zijh afgeloopen. De entrée naar de binnenstad van uit het Noorden maakt niu een forsohen in druk. De verkeersweg naar de befide viaducten vcflcDoet aan behoorlijike eischen. Twee vluchtheuvels zijn in het asphaltdek aangelegd, nl. een naar de zijde van het Kruisweg- de andere nabij het Janswegviaduct. Een groote verbete ring is het, dat hot trottoir vóór het kantoor van N. Z. H T. M. nabij laatst genoemd viaduot achteruit kon worden gebraclit. waardoor de bocht van de trambaan aldaar ook iets ruimer kon worden. Het sioopen van de landhoofdën van de oude Kennemerbrug duurt nog altijd voort. Men is nu bezig met het heien van een bekisting om die landhoofden. Het harde metselwerk zit diep in den grond en voor het geheel verwijderen daarvan moer dat oude bouwwerk wor den drooggelegd. Het egaiiseeren van de vroegere opritten is bijna klaar. Men is druk aan het bestraten. DE SCHOOL AAN DE SARACENEN- STRAAT. B. en W. stellen voor, voor aanschaf fing van schoolbe'nocflen en leermidde len" voor de school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Saracenenstraat beschikbaar te stellen een bedrag van f 4200. Haarlem, 25 Augustus. Onze Denk-kampioen. Onze schaak-kampioen dr. Max Euwe, heeft in het jongste tournooi der groot meesters-in -het - systematisch-denken, dat te' Bad-Kisslngen gehouden is, een derden prijs behaald. Om den uitslag precies te releveeren: 1. Bogoijubow met 8 punten, 2. Capablanca met 7, 3 en 4 Euwe en Rubinstein met elk 6 1/2, 5. Niemzowitsch met 6, 6. Réti met 5 1/2, 7, 8 en 9 Marshall, Tartakower en Yates met elk 5, 10. Spielmann met 4 1/2, 11. Tarrasch met 4. 12. Mieses met 3. Het is een geduchte prestatie om in een dergelijk gezelschap van de groot ste schakers ter wereld, waaraan alleen de wereldkampioen Aljechin en tfr. Las- ker ontbraken, de derde plaats te be zetten. Dagenlang leek het zelfs of Euwe nummer éen zou worden. Hij maakte een prachtige kans op de overwinning, die hem pas in de tiende ronde ontging door een blijkbaren lapsus in zijn party tegen den Engelsohman Yates. Van zijn elf partijen won hij er vier, maakte vijf remise en verloor er twee tegen Yates en Tartakower. Hij heeft in elk geval thans bewezen, dat hij tot de al- lersterksten behoort, hij is de jongste van allen (nog geen dertig, meen ik) en staat dus nog aan het begin van zijn loopbaan, en wij mogen wel aannemen dat hij, met wat meer routine in zulke groote toumooien, vroe ger of later een gooi naar het wereld kampioenschap zal doen. Dit is zeer streelend voor onze na tionale eigenliefde. We mogen nu erg dol op physieke sportprestaties zijn. maar natuur gaat boven leer of liever gezegd: traditie gaat -oven mode en een wereldkampioenschap in het, den ken vinden wij toch eigenlijk allemaal veel belangrijker dan een in het hard- loopen, of wielrennen of zwemmen, of zelfs voetballen. Zelfs als het zulke im productieve denkprestaties zijn als die des schakers. Want als je zelf geen schaker bent, zeg je als nuchter Hollander: „Wat heo je er nou aan om een dergelijke gewel dige geestes-concentratie te bereiken, als jë geen practische resultaten er mee bereikt? Waarom concentreert zoo'n schaker zijn denkkracht niet op een wetenschappelijke studie, of op de lei ding van een groote handelsorganisatie, of op de politiek, of op iets anders dat positief nut voor de menschheid kan opleveren?" Het antivoord op deze hopeloos-nuch tere vragen is blijkbaar, doodeenvoudig: „Omdat hij een schaker is, en geen man der wetenschap, geen handels man en geen politicus." Met andere woorden: Omdat zijn nei ging en zijn enthousiasme naar scha ken uitgaan, niet naar iets anders. Het is blijkbaar zijn roeping in dit leven, .m alleen in het vak dat zijn roeping is, kan de mensch het hoogste bereiken. Leiders van groote industrieele con cerns en legeraanvoerders zijn vaak met groote schakers vergeleken. Zij vervul len een taak die veel gelijkt op het ma noeuvreeren met schaakstukken op een bord. De meeste „captains of industry" en groote generaals zijn dan ook scha kers. En het merkwaardige van de zaak is dat zü allen slechts een zeer middelmatige party spelen. Grootmees ters zyn er heelemaal niet by. Waarvan de eenvoudige verklaring moet wezen zü wel van schaken houden als een tydverdrijf, maar liever industrieel of generaal zy'n, hetgeen zy interessanter vanden. Weshalve zy dat beter, doen. Want de grootste en dus beslissende fac. tor is overal en in alles: het enthou siasme. Als Euwe dit in stijgende mate blijft ontwikkelen zal hy de oude rotten wel verdringen en op zün beurt wereldkam pioen worden. Ons land heeft vele goede schaakspelers bezeten, maar nog nooit een van dit kaliber. Max Euwe behoort tot de super-klasse, die in de gansche wereld maar een dozün leden telt. Tus- schen zün schaken door heeft hu in de wis- en natuurkunde gestudeerd en is daarin gedoctoreerd. Hij is geen gefortuneerd man de zooveelste spruit uit het talrük gezin van een Amsterdamsch hoofdonderw-y- ;r en het is hem daarom niet ge- makkeiyk gemaakt om op heb eerste plan te komen. Aan zyn enorme denk kracht en ccncentratiegave heeft hü een even groote wilskracht en doorzettings vermogen moeten paren. Een kranige jongen dus. Een landge noot waarop wij met reden trotsch mo gen zün. R. P. DR. ROYAARDS. DE TOESTAND GEEFT EENIGE HOOP. Naar wü hedenmorgen bü informatie te Zandvoort vernamen is de toestand van Dr. Willem Royaards zoodanig ver beterd dat er eenige kans op herstel be staat. al moet natuuriyk in aanmer king w-orden genomen dat de patient zeer verzwakt is door de aanvallen van de laatste dagen, waardoor de toestand joch altyd nog zeer zorgelijk bluft. Een paar weken vergde het zagen. IN DE DUINEN VERLATEN. De Belg J. G„ een der 4 Schevening- sche uitbrekers, die, zooals wU Don derdag gesneld hebben in een welland nabij Voorschoten is ingerekend, heeft uitvoerig aan de Haagsche politie verteld hoe de ontsnapping uit de gevangenis in hoofdzaak door hem zelf was voorbe reid en mogelijk gemaakt. Tevens is uit het hem afgenomen verhoor een en ander gebleken omtrent de rol. die de andere drie vluchtelingen hebben ge speeld in deze geschiedenis, waaraan het tragi-komische element niet ont breekt. Terloops dient opgemerkt dat G. des tijds wegens diefstal met braak tot 5 ja ren gevangenisstraf was veroordeeld en dat hij daarvan reeds vier jaren in de gevangenis te Breda had doorgebracht, toen hij op 2 April j.l. wegens tubercu lose naar de bijzondere gevangenis te Scheveningen werd overgeplaatst. On langs heeft hü zijn logies gekregen op de ziekenkamer, van waaruit de ontvluch ting geschied is. Over de voorbereiding tot ontivttudhtSng wordt nader nog het volgende gemeld: De laatste forsche streken, voor het doorzagen nog nooöig, waren tot den stormadhtigen avond van jl'. Ditnsciag bewaard. Toen was de gewenschte opening ver kregen. De and are drie waren hem voorgegaan In de eigenlijke ontvCuch- ting; nummer één was de thans ge snapte v. d- B.. die daarbuiten het terrein moest verkennen. G. als laat ste had de bedden nog opgemaakt, om den waker te misleiden. Tusschm tien uur en half elf in den avond zUn allen er door gekropen, waarbij men natuur lijk wachtte, tot de bewaker om 't kwar tier het gordijntje had verschoven. Men had elkaar daarbij zooveel mogelijk ge holpen; eerst waren nummer 1. 2 en 3 op de schouders genomen en ten slobbe hadden de anderen den Belg naar bui ten getrokken. In 't pikdonker en in dien stortregen zat 'het viertal toen op het dak. Het was verzekerde G. noodweer. Een half uur lang hebben' zü toen in span ning stilgezeten, ook al om eenigsrima aan de duisternis te gewennen, daar zij aanvankélük op het dak geen hand voor de oogen konden zien. Dat half uurtje werd gebruikt om te beraadslagen hoe men verder zou handelen. Terloops had' het viertal eenige bedtielakens meege nomen. die aaneengeknoopt werden om het afdalen langs den muur te verge makkelijken. Veel nu heeft men echter aan die lakens niét gehad. Enkele hébben een deel van hun on- derkleeöïng uitgetrokken; deze was zóó nat geworden, dat ze er de voorkeur aan gaven, zoo weinig mogelijk onder goed aan te houden. Al glijdende zün ze over den hoogen en vervolgens over den lageren muur getrokken, tot zy een geschikte plaats vonden om den sprong te wagen. Ztf kwamen uit aan de zijde van de Door- nikschestraat en zün verder door de duinen en langs den electrssdhén spoor weg geloopen. nu eens in een kuil val lend. dan weer over een. hindernis sprin gend. In dén steek gelattën. Op zeker eogenblik kwam G. in een kuil tereoht. Toen hy er uit was gekro pen bleken de anderen hem in den steek gelaten te hebben. G. heeft toen alles afgezocht, doch kon geen spoor meer van de anderen ontdekken. Hy tos daar over al héél slecht te spreken cn vond het een zeer eigenaardige belooning voor de hulp. die hü het drietal by de ont vluchting had verschaft. Op zyn eentje heeft hü boen getracht den weg naar Rotterdam en vandaar naar België te vinden. In de verte ontwaarde hy later in den ochtendschemer, een wegwijzer. Hy be merkte toen dat hy in plaats van in de richting Rotterdam in de richting Lei den was geloopen. Zwervend door bosch en duin in hoofd zaak 's naohts, doch als hij niemand in de buurt zag. ook wel bü daglicht, is G. tenslotte in den hooiberg bij Voorscho ten aangeland, waar hy, die in twee da gen niets anders had gegeten dan zki broodje, dat hij uit de gevangenis had meegenomen, werd ontdekt en kort daar na genoodzaakt was. zich over te geven. De politie heeft nog de vraag onder oogen gezien, of G. zyn verhaal ook aldus heeft ingekleed, om den bewaker te sparen; rij heeft evenwel weinig re denen om aan de waarheid van het re laas van G. te twijfelen. Wat dc zaag betreft, dit is. aooaüs ge meld. slechts een klein stuk gereedschap, dat gemakkelijk kon worden binnenge smokkeld; er heeft niet eens eenig hahdvat of een boog aangezeten, het geen het zaagwerk trouwens zeer heeft vertraagd. G. heeft den nacht in de politie-ar restante verblijfplaats mogen doorbren gen, waar hij. na een stevige boterham en een kop koffie, blijkbaar rustig heeft geslapen. Gisterenmorgen is hy naar de Scheveningsche gevangenis terugge bracht v. d. B. verhoord. De tweede gearresteerde in- en uit breker, v- d. B. ie gisteren onmiddel- lyk na zijn aankomst uit Dordrecht1 naar de Scheveningsche gevangenis te ruggebracht. Daar heeft inspecteur v. d. Heuvel den man aan een verhoor onderworpen, doch vooralsnog weigert v. d- B. inlichtingen te geven. Slechts dit is de politie van den man zelf te weten gekomen: Te Dordrecht aangeland, wilde v. d. B. een kennis opzoeken, doch toen hy aan het adres kwam, waar hy meende zün relatie te kunnen v.nden, bleek deze daar niet meer te wonen. Intusschen had v- d- B. een soldaten pak de uniform van stukryder by de veld weten te bemachtigen thy beweert het gekocht te hebben, maar weigert te zeggen, wanneer en bü wieo) en toen is hy, in dat pak, des ochtends om 9 uur naar den burgerlijken stand te Dordrecht geloopen volgens de re gelen der kunst sahieerend voor eenige meerderen, die hü op den weg ontmoet te. Daar heeft hy geïnformeerd naar het tegenwoordige adres van den vriënd, dien hy zocht. De ambtenaar aan het loket vofcid echter dat de militair wat vreemd deed en daoht: dat kon wel eens een van de gevluchte gevangenen zyn. Hy hieüd, zonder dat v. d. B. het vermoedde, de zen aan de praat en het zijn collega in middels de politie waarschuwen. Toen kort daarop een paar agenten verscheoën het v. d. B. zich gewillig arresteeren, na te hébben békend wie hy was. De opmerking, dat zijn straftijd dan toch betrekkelijk gauw om zou zijn en dat het verwonderlyk werd geacht, thans nog zooveel moeite te doen om er uit te breken, beantwoordde G. met de meöe- deeiing. dat juist de laatste maanden van den straftijd z.i. het zwaarst vielen. „Al was het nog maar om 'n paar we ken te doen geweest, dan zou ik tóch al le mogelijke moeite hebben gedaan om te ontvluchten", verzekerde de Belg in rijn typisch Vlaamsch. De ontvluchting was dan ook, naar hü zeide weken geleden reeds voorbereid. Het viertal had al meermalen de zaak overwogen, maar de drie anderen had den geen kans gezien. „Geef mij maar een zaag", had de Belg gezegd. ..dan zal ik die trailies wel kapot krijgen." Op zekeren avond lég er een zaag op zijn bed. Hoe die daar gekomen was, wist G. niet althans zeide hy niet te weten. Hy had die vraag ook aan zün kamergenooten gesteld en men had hem geantwoord: ,Dat doet er niet toe. jij hebt 'm." Dus de zaag was er en G. toog aan het werk. Dat ging natuuriyk maar niet zóó; men wachtte daarvoor de gun st/ge momenten af. En die waren er juist in den avond zoo tusschen 9 en 10 uur, als het wat rommelig is in de ge vangenisvers rekken en wanneer er nog wel eens een liedje gezongen wordt. G. nam plaats op een radiator van de centrale verwarmingsinstallatie en be gon te zagen. „Kerel, je maakt veel te veel lawaai!" riepen de anderen. Dat erkennende, smeerde G. de door te zagen plek met zeep in. Het geraas ver minderde dientengevolge al belangrijk. Later werd vet van de jus voor dit doel gebruikt, en tenslotte vond men in een door een schildersknecht achtergelaten leeg« flesoh nog wat druppels lijnolie, die het zagen hielpen vergemakkelü- ken. Gezaagd werd in telkens onderbroken oogenblikken, zooals gezegd bü voor keur in het rommeluurtje ..Ik liet dan, om de kans op ontdekking te verminde ren. de andere drie maar wat zingen", zei G. oolyk. Dat heeft een paar weken tyd ge vergd; eiken avond vorderde hy een klein stukje. Toen beide stangen door gezaagd waren. was het ombuigen slechts een kwestie van eenige moeite, maar van weinig tyd. SCHAKEN. HET INT. SCHAAKTOURNOOI TE KISSINGEN. BOGOLJUBOW WINT. Uit Kissingen werd Vrijdag aan de Tel. gemeld: De eindstand van het thans geëindig de internationale schaak tournooi hing van de party BogoijubowEuwe af. daar de Rus slechts remise behoefde te ma ken, om zich in liet bezit van den eer sten prijs te stellen. Hy liet zich dan ook niet meer er toe bewegen op winst te spelen, doch bracht alras hét vier- paardenspel tot een eindspel met torens en ongelijke loopers terug, waarna de party remise werd. De eindstand van het tournooi luidt: 1. Bogoijubow. 8 p.: 2 Capablanca 7 p.; 3 en 4 Euwe en Rubinstein, elk 6 1/2 p.; 5 Nimzowitsch, 6 p.; 6 Réti, 5 1/2 p.. 7. 8 en 9 Marshall. Tartakower en Yates. elk 5 p.; 10 Spielmann, 4 1/2 p.; 11 Tarrasch. 4 p.; 12 Mieses. 3 p. Hedenavond zal dr. M. Euwe bij zyn terugkeer uit Kissingen door bet V A S. gehuldigd worden. De Ncderlandsche kampioen wordt omstreeks 9 u. in do zalen van het Genootschap, Hotel De Roode Leeuw te Amsterdam verwacht. RAADSELEN. (ZB. en W. van Leiden heb ben Minister Kan aangera den, te leidén naar een be perking van hot aantal raadsleden in groote ge meenten). B. en W. van Létden lijden. Blijkbaar aan teveel aan raad. Zonder raad wordt iemand raadloos. Maar teveel is overdaad; Bee-en-Wees in andre steden. Zuchten, denk ik. ook wel raak. Zonder al dat raden hadden, wy een heel wat lichter taak: Maar het doel van Leiden's actie. Richt zich op de zuinigheid. Groote raden dure raden. Maak ze niet zoo uitgebreid; Groote radon dure raden. Duro raad is slechte raad, Zoo is Leiden te begrijpen. Als je aan k herleiden gaat; Maar dat vind ik toch een standpunt, Dat je wel te denken geeft. Als je voelt, hoe ieder raadslid. Naar bezuinigingen streeft, Zeg jc toch: hoe grooter raden. Hoe goedkooper hot moet zün. Als ik dus een raad mag geven. Maak den Raad dan niet te klein. P. GASUS. HASSELL EN CRAMER. REDDINGS-EXPEDITIES WEG. OP De .,B. Z. a. M." meldt, dat de Ameri- kaansche Oceaanvliegers Cramer en Hassell zich op Groenland buiten gevaar bevinden. De groote vraag is echter, of zy de landingsplaats by Södre-Ström- fjord bereikt hebben of tot een landing op een geheel andere plaats gedwongen werden toen zy Zondagochtend halfelf Op 63 graden N. B. de nederzetting Fis- kenéset overvlogen. Waarschynlyk heeft Hassell, toen hy daarover vloog, vol doende benzine gehad om de vlucht naar Södre-Strömfjord te kunnen rls- keeren en heeft hü daarom de op 100 K.M. zuldeiyk van Fiskenaset gelegen zandige vlakte, welke voor de vliegers zichtbaar was en welke Hassell ook on der alle omstandigheden gezien moet hebben, tot landingsplaats gekozen. De afstand van deze zandvlakte naar de nederzetting Frederikshaab bedraagt 80 K.M., zoodat het eenigen tyd zal duren, eer men verbinding met de vliegers kan krygeu. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat reddingsexpedities met den grootsten spoed gedirigeerd worden naar het vry afgelegen gebied, waar men vermoedt, dat de noodlanding moet hebben plaats gehad. Men moet er echter op rekenen dat een en ander een zeer langzaam verloop z hebben, aangezien de trans portmiddelen uiterst primitief zyn. De aangegeven plek is bovendien door al lerlei baaien en inhammen omringd. SCHIP IN NOOD DEN WATERWEG BINNEN GESLEEPT. Het Noorsohe stoomschip Truis. dat gistermorgen van ,u$t den Nieuwen Wa terweg naar Barcelona was vertrokken, bevond zich gisteravond op vijf mijl af stand van het vuurschip Maas met zware stuurboord slagzy en verlangde onmiddeliyk assistentie, aldus de NJR.C De sleepbooton Gelezee. Fooizee. Gouw zee en Blankenburg zyn daarop wn Maassluis ter assistentie vertrokken cn hebben vastgemaakt. Het stoomschip zou naar Schiedam gesleept worden. KAR DOOR EEN TREIN VERNIELD. VOERMAN OP EEN OVERWEG GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half zes, heeft de brein, welke om 16.42 uit Nü- megen vertrekt, even buiten Oss op een onbewaakten overweg, een kar met paard gegrepen. De kar werd totaal ver. nieïd cn het paard onmiddellijk gedood. De loerman werd 300 Meter ver weg geslingerd. Men vond hem in bewuste- cozen toestand en zwaar gewond in een Sloot liggen. IJltngs ontboden genees kundige hulp mocht niet meer baten, hij overleed spoedig. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG VOOR FRANKRIJK. Het secretariaat der Kamer van Koop handel deelt ons mede: Ingevolge een instructie der Direction générale des douanes francaLsec d-d. 10 Augustus 1928 is de verplichting tot bij voeging van certificaten van oorsprong by goederen-zendingen naar Frankrük In beginsel afgeschaft. De instructie noem* echter een aan tal artikelen, waaronder verscheidene welke van uit Holland worden geïmpor teerd, waarvoor de overlegging van cer tificaten van oorsprong noocüg blijft ZEEZIEKTE. P. Er zUn ongetwijfeld onder de lezers van dit blad. ale aan hun vacan- tie ditmaal een zeereisje verbonden hebben. Ik veronderstel dat de meesten het dan echter al achter den rug heb ben. eventueel met bijbehoorondc zee ziekte. Zy zullen my er dus van kun nen beschuldigen dat het wel wat mos terd na den maalt yd is. wanneer ik over dit onderwerp begin, maar het biyft toch altyd een interessant geval nietwaar en misschien kan het volgende hen van het besluit, om zooiets verschrikkelijks nooit meer te riskeeren. kunnen terug brengen. Want er is een onfeilbaar mid del tegen zeeziekte ontdekt Laat ik er dadelijk b'Jvoegen, niet voor den eer sten keer Er zyn in de geschiedenis der wereld minstens duizend onfeilbare re medies tegen deze kwaal ontdekt en ge ëxploiteerd. Ze waren alle schitterend, alleen niet onfeilbaar, hetgeen moge biy- ker. uit het feit, dat de kwaal onver minderd is blijven bestaan. Wanneer jc van plan bent een zee reis te ondernemen, moet Je van te voren niet al te veel er aan denken of over praten. Het eerste niet. omdat zee ziekte ongetwijfeld voor een groot doel suggestie is en je. door de vrees ervoor al onprettig in Je maag kunt worden voor je je schip nog hebt gezien en het tweede vooral niet. omdat al je menden en kennissen zonder uitzondering een of meer beproefde middelen kennen en deze wetenschap niet geheim plegen te hou den. Wanneer je deze allemaal wilt opvol gen dan moet jc voor Je aan boord gaat, vooral veel eten en vooral niets eten, vooral niets drinken en vooral veel drin ken en als je aan boord bent vooral da delijk gaan liggen of vooral heelemaal niet gaan liggen. Hierby moei jc dan een aantal probate geneesmiddelen slik ken. wier combinatie op zichzelf al ge noeg is. om de maag zelfs aan land wekenlang van streek te doen zUn. Maar nu over het duizend en eerste onfeilbare middel. Wanneer het schip onder weg gaat. moet je onmiddeliyk aan dek. in de frissche lucht op een stoel gaan ritten. Zitten begrijpt u. met een rechten rug, niet liggen, alsof je plezier luidt in Je reisje. Je reist op zee niet voor je ple zier, wanneer Je vervuld bent van een remedie tegen zeeziekte. Nu geef jc je over aan de beweging van het schip. Dat doe Jc altijd of Je wilt of niet. maar in dit geval ga Je verder. Je doet met de beweging van het schip mee. Als de voorsteven in de golven duikt, dan duik je ook. dat wil zoggen, jc leunt in je stoel voorover, als het schip rolt. dan rol Je ook. tenminste jc beweegt je lichaam in dezelfde richting. En tusschen de be- dryven mogen je \-oetcn het dek niet ra ken. dit om Je te beletten te trachten, tegen de beweging van het schip in te gaan, hetgeen tot hot menschelük in stinct behoort. Het spreekt daarby van zelf. dat je zoover mogeiyk verwijderd moet blUven van de machines, die een gedeelte van het schip doen trillen en van de keuken, waar een zeer gemengde pot wordt gekookt, die haar geuren in het rond zendt. U kunt nu zonder eenige vrees voor zeeziekte uw volgend reisje op de zilte baren ondernomen, maar denk co- om. voeten van den grond en meezwaaien met de bewogingen van het schip. Zee ziek zult u dan niet worden, maar als u terug bent wilt u me missohlen wel eens schryven hoe lang u het met uw opge tilde beenen cn zwaaiende romp hebt kunnen volhouden, voor volslagen uit putting u weer in de armen van het spook der zeeziekte voorde. VLISSINGEN LIJDT ONDER DE STAKING BIJ DE SCHELDE. DE VIERDE MAAND BEGINT. Nu de Donderdag gehouden conferen tie tusschen den Metaal bond en de ar beidersorganisatie over een mogelijke oplossing van het conflict by De Schelde te Vlissingen geen bevredigend resultaat heeft opgeleverd, blbft de strUd voort duren en gaat dc vierde maand van het conflict in. Dc geheele stad lüdt in lioo- ge mate door deze staking. De koop kracht is aanmerkelijk verminderd, hoewel v^le winkelier, aan de stakers op vertoon van hun kaart reductie by hun p.ankoopen verleenen. aldus wordt uit Vlissingen aan de N. R. Ot. geschreven. BADGAST OP TERSCHEL LING VERDRONKEN. TWEE REDDERS IN GEVAAR. De Tel. meldt: Gisterenmidcar waren op Terschel ling drie badgasten aan het boden, een van hen werd plotseür.ig door den stroom meegesleurd. Hy zonk onmid dellijk naar de diepte om niet weer bcrven te komen. De 2 anderen, die hem trachtten te redden, konden ook niet tegen den stroom opzwommen en ge raakten zelf in gevaar. Briden slo:-n op het strand terug, eer, van hen in bewusteloozen toestand. De geneesheer, dSe onmlddeEyk ter plaats was paste kunstmatige adëmholliig toe.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1